1872. Vrijdag, 15 December. VAN No. 50. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. ■tijnluntl. Polderwezen. Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/a Cent. Aan de Vereenigde Vergadering van Rijnland. Aan de Vereenigde Vergadering van Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEMMERMEER. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. titerltfk Woeitgdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Naar wij vernemen heeft de Vereenigde Vergadering van Rijnland, in hare zitting van 28 November jl.besloten zich te vereenigen met het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheem- raden, om Mr. J. P. Amersfoordt, naar aanleiding zijner in- gediende adressen, afschrift te doen toekomen van de navol- gende missiven N°. 21/1299. Leiden, 23 November 1872. De behandeling van ons rapport dd. 19 October jl. op het adres van Mr. J. P. Amersfoordt van 26 Augustus, werd in uwe laatste zitting aangehouden tot dat door ons het ge- voelen van den ingenieur Reuvens zou zijn ingewonnen over de in die zitting door den heer Amersfoordttoen zelf als Hoofdingeland-Plaatsvervanger tegenwoordigter tafel gebragte teekening en brief der door hem geraadpleegde heeren De Wit. Dat gevoelen is door ons ingewonnen in eene conferentie, waarbij de heer Amersfoordt zelf, bijgestaan door zijne raads- lieden (de heeren De Wit), op zijn verzoek tegenwoordig was. Gezegde teekening betrofeen stoomgemaal te plaatsen aan de binnensluis te Katwijkzoo als door den heer Amersfoordt bedoeld werd bij gezegd zijn adresen bestemd omna aan- vankelijk d. i. voor de stichting van nieuwe werken aan zee, dienst te hebben gedaanlatervoor het geval tot die stich ting door u werd besloten, voor een groot deel in mindering te strekken van de stoomkracht, alsdan aan te brengen bij de te bouwen nieuwe sluis. Het ligt in den aard der zaak dat die teekening, welke geene verandering hoegenaamd bragt in het plan door den heer Amersfoordt in zijn adres ontwikkeld, buiten staat was op haar zelve de bezwaren op te heffen, welke, in overeen- stemming met vroeger ingewonnen advies van den heer Reu vens, door ons in ons rapport van 19 October jl. tegeh dat plan werden uiteengezet. De vraag kan alleen zijn: of de heer Reuvens, na den heer Amersfoordt in diens verdediging van zijn plan te hebben ge- hoord, bij die bezwaren meende te moeten volharden. En dit was het geval, en zulks naar onze eenparige mee- ning, met voile regt. Ook heeft de heer Amersfoordt, ofschoon zich door die bezwaren niet overtuigd verklarendegelijk uit zijn nader op heden bij uwe Vergadering ingekomen adres blijkt, te kennen gegevenop het gevolg geven aan zijn plan, aangegeven in zijn adres van 26 Augustus, niet verder aan te dringen. Wij stellen u mitsdien thans voor, om u met het aan het slot van ons rapport van 19 October jl. gedane voorstel te Vereenigen. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland (get.) De Clekcq Dijkgraaf. W. G. de Bruijn Kops Secret. N°. 22/1300. Leiden, 23 November 1872. Wy zien ons iu staat om u reeds onze meening te doen kennen omtrent het nieuwe voorstel van den heer Amers foordt, dd. 10 November 1872. Het strekt om ons op te dragen (in afwachting van de be- raming der plannen voor Katwijk) nog in 1873 gemalen daar te stellen te Spaarndam of te Halfweg (des noods op beide plaatsen), in staat om den waterlast van Rijnland dragelijk te houden gedurende den tijd dat er meer definitieve werken aan de Noordzee zullen kunnen worden uitgevoerd, Daaraan ga evenwel de volgende mededeeling veoraf: Onze zucht om, zoo mogelijkmogt uwe Vergadering na dat plan en begrooting van den heer Reuvens zullen zijn ingekomen, tot den aanleg van nieuwe werken te Katwijk besluitenvan dezeal zij het ten deeleten spoedigste door de ingelanden nut te doen trekken, heeft ons den heer Reu vens de vraag doen voorleggenof de werkzaamhedenvoor die werken vereischtniet zoo zouden kunnen worden inge- ngt, dat voor de voltooijing der werken een deel van deze speciaal het stoomgemaal, tijdelijke dienst zou kunnen verrigten? De heer Reuvens heeft ons na eenig beraad daarop geant- woorddat de werkzaamheden z66 zouden kunnen worden ingengtdat de voltooijing der nieuwe zeesluis met stoom gemaal voorafging aan de meer tijd vorderende graving van het nieuwe kanaal met aanleg der daarin vereischte werken dat de moeijelijkhedenaan die wijze van werken, vooral wat de voorbereiding bctreft, verbonden, door hem waren overwonnen dat hij zich sterk maakte zijnerzijds gereed te zijn om mogt uwe Vergadering tot de werken besluiten, de eerste aanbesteding overeenkomstig die regeling der werkzaamheden mogelijk te maken in de maand Maart aanstaandein welk geval het stoomgemaal gereed zou kunnen zijn om in den winter van 1874 op 1876 dienst te doen; terwijl dan later het gestichte aan de boven alles gewenschte natuurlijke lo- zing dienstbaar zal worden gemaakt. Uit dit antwoord volgt, dat het van uwe Vorgadering zal afhangen om de behoefte aan tijdelijke hulpwaarin de heer Amersfoordt wil voorzien, te beperken tot een jaar, den winter van 1873 op 1874, en dus het voorstel van den heer Amersfoordt, die zelf een groot voorstander der nieuwe blij- vende Katwijksche werken is, afhangt van de vraag: of het zaak schijnt zich voor een jaar de altijd betrekkelijk groote kosten eener hulp-stoombemaling aan het Y te getroosten? Ontkennen kunnen wij het nietdatzoo ten volgenden jare ons gelijke overlast van water moest treffen als wij dit jaar te betreuren hebben, en zulks door tijdelijk hulp-gemaal aan het Y gekeerd kon worden, eene uitgave van enkele tonnen, daaraan besteed, zou blijven beneden de daardoor afgewende schadedoch zoo wij in aanmerking nemen 1 dat het geheel onzeker is of ons ten volgenden jare zulk waterbezwaar zal treffen; 2 dattrof het onshulp-gemaal aan het Y zeker wel eenige verzachting, doch geen algeheele afwending van de ramp zou kunnen bewerken 3°. dat zoowel in elke tijdelijke hulp van dien aard veel te voorzien valt, als zulke veelal niet aan de verwachting beantwoordteh 4°. dat de onkosten van een tijdelijken maatregeldiein tegenstelling van blijvende werkenniet ten laste van de toe- komstmaar alleen ten laste van het tijdstip der tijdelijke werking kunnen worden gebragteene tijdelijke verhooging van omslag ten gevolge zou moeten hebben, welke voor vele ingelanden groot bezwaar zoude hebben zouden wijofschoon de beslissing aan uwe Vergadering niet anders dan gaarne overlatende, vermeenen haar de aan- neming van het voorstel des heeren Amersfoordt niet te mo- gen aanraden. Mogten de ingelanden ten volgenden jare met gelijk water bezwaar als dit jaar worden bezocht, wat mogelijk doch ge heel onzeker is, zoo vertrouwen wij dat die ramp, door hen met lijdzamen moed zal worden gedragenindien zij de over- tuiging zullen hebben verkregen dat uwe Vergadering, of schoon terugdeinzend voor tijdelijke uitgaven, waarvan het noodige en doeltreffende geheel onzeker ishun de zekerheid mogt hebben gegevendat reeds in den winter van 1874 op 1875 een blijvend stoomgemaal te Katwijk den toestand zal verbeteren, en in dien van 1875 op 1876 en alle volgenden de voltooijing der Katwijksche werken een toestand in het leven zal roepen, waardoor men, gelijk wij vertrouwenten alien tijde.buiten zeldzame omstandighedenmeester zal zijn om het rijzen van Rijnland's boezem te beperken tot het peil van 40 centimeter A. P. Wij achten het mitsdien het raadzaamst omzoolang al- thans door uwe Vergadering geene beslissing zal zijn geno- men omtrent de groote werken te Katwijk, evenmin tot den aanleg van tijdelijke als van blijvende andere nieuwe lozings- middelen te besluiten en alzoo ook aan dit nieuwe voorstel des heeren Amersfoordt althans voorloopig geen gevolg te geven. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, (get.) De Clercq Dijkgraaf. W. G. de Bruijn Kops Secret. Men schrijft aan de Leidsche Couranl: „Waar de polders bijna van het water verlost waren, is weer overlast, en waar zij veel begonnen te winnen, zijn zij weder belangrijk bezwaard. De regen valt dan ook, dikwijls des nachts, met geweldige stortvlagen neder. Hoog is de steeds door zoo veel water onderhouden boezem weder ge stagenuitermate veranderlijk is dewind, die, schoon meestal uit het zuidwesten waaijende, den vochtigen luchtstroomnaar het schijnt, been en weer voert; te onbestendigzelfs donder- achtig is de luchtgesteldheid om kalmte, te zacht de tempe- ratuur om winter, bijgevolg droog weder, te mogen verwachten. Als de wind voor een dag naar het noordoosten is gekeerd, waaruit anders koude wordt te gemoet gezien, komen de regenbuijen met verdubbelden vaart aanzetten. Tus dus ver is nog geen nachtvorst van cenig belang ingevallen. Zoo heeft deze geheele herfst een geduchte en langdurige worsteling met het water doen ontstaan, die velen zal heugen." De officieele proefmaling van het stoomgemaal der polders V\ ielVogelzang, c. a., onder de gemeente Jaarsveld heeft in de afgeloopen week plaats gehadin tegenwoordigheid der respectieve besturen en van eenige genoodigden. In alle op- zigten heeft de machine aan de verwachting voldaan en zal dus voortaan de toestand der genoemde polderswelke vroeger altijd des winters onderstondenvoor goed verbeterd zijn. Ds. Kraijenbelt, van Alkmaar, heeft voor de beroepino* tot predikant alhier bedankt. De predikant te AbbeDes, wonende te Kageheeft eene beroeping als zoodanig ontvangen en aangenomen te 's Heer- Abts en Seerooskerke, in Zeeland. De spreekbeurt in de Maatschappjj Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, op Maandag 16 December e. k. zal worden vervuld door Mr. J. P. Amersfoordt, die spreken zal over de uitwateringen van Rijnland en Amstellanden als bijdrage voorlezen zijn Lierdicht over de droogmaking van het Haar- lemmermeer. In de vergadering van de afdeeling van 't Nut tot't Algemeen, te Nieuw-Vennepop den 17 dezer, des avonds ten half zeven ure, ten huize van den heer Lewis, zal als spreker op- treden de heer Veenendaal, uit Hillegom. van 4 tot 10 December 1872. GEBOREN: Aaltje, dochter van F. Hekker en M. Tensen. Jannetie dochter van R Kooij en T. Tensen. - Maria, dochter van C. van der Spek en L Schipper. Aafje, dochter van P. Bloemer en J. Koeman. Johanna, dochter van L. van Hofwegen en J. van der Groef Jan Jo hannes, zoon van J. Rietkerk en D. A. Blaak. - Gerardus Anthonij en iheodorus (tweel.)zoons van A. Spoor en L. Arrachart. Willem Ou- wei zoon van C. F. Muller en T. Veer. - Pieter, zoon van A. Lanser en M. Maarsen. Hendrik, zoon van J. Ravesloot en E. v. Veller Jacobs zoon van J. A. Schmidt en D. Visser. Cornelia, dochter'van N. A Alexander en J. de Vries. - Cornells zoon van E. Vosmeer en E. Westland, Adnanus, zoon van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. OVERLEDEN: Adriaan, oud ruim 11'jaren, zoon van A. van Son en 1. VerneuL Gerritjeoud 6 weken, dochter van A. den Haan en B. Boterman. Petalsoud bijna 5 jaren, zoon van P. Melrnan en c! Compter. Magdalena Johanna, oud 13 maanden, dochter van J Evers en M. Reijneveld. Adriaanoud 2 jarenzoon van C. van der Beek en t. van noon.Pieter Hendrik, oud 4 maanden, zoon van W. F. Hartman en E. Eikhoff. Margaretha, oud 7 weken, dochter van T vail Bostelen en G. de Rijk Ernestus Christianusoud 9 dagen, zoon van H. Verzyde en S. Kamlade. Antje Jooren, oud ruim 26 jaren (ongeh Jan de Roeijer, oud 34 jaren, gehuwd met N. Bakker. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van J. J. de Boer en H. de Win ter. 1 Kind van W. Blidderswijk en L. Visser. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: J. Ravestijn (wednr.) met J. van Houwelinge. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Verslag van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer van 2 Nov. tot ons volgend N°. uit te stellen. Dingsdag 10 dezer, 's avouds omstreeks ten 10 ureis door twee onbekende persouen bij de weduwe J. de Weijerwonende hoek Sloterweg en Spaarnwouderweg, met geweld in huis gedrongen. Men heeft de vrouw en de werkster mishandeld en met den dood bedreigd, en een van die dieven is naar boven gegaan heeft daar eene kast opengebroken en al wat waarde had er uit gehaald. Door bedreiging heeft men ook de vrouw ge- dwongeu naar boven doen gaan, en al hare waarde afgeven." Op het geroep van verraad door een daar buiten staande medephgtige, hebben de inbrekers de vlugt genomendoch het goed achtergelaten. De justitie doet ijverig onderzoek. De goochelpartijwelke ten huize van den heer J. Knol te Hoofddorpop 17 en 18 dezer was bepaald, zal, wegens onvoorziene omstandigheden, op dien tijd geen voortgang heb benmaar is uitgesteld tot Januarij a. s., zallende de dag nader worden bekend gemaakt. "V njdagmorgen6 Dec. jl., omstreeks 6 uur, is de stoom- boot van den heer Carsjeus, komende van Leiden, in de Ringvaart van Haarlemmermeer nabij Nieuwe Wetering, aange- varen doorde sioomboot Rijnland van de heeren van der Tang&C0., waardoor eerstgenoemde stoomboot belangrijke schade heeft bekomenen men ze slechts met veel moeite boven water beeft kunnen houden, Het is gelukt de passagiers droog aan wal te brengen. Naar men verneemt is de schade, die men op p.m./2000 begroot, in der minne geschikt. Hoort men uit andere oorden des rijks wel eens melding gemaakt van de bij publieken verkoop van land bestede hooge prijzenhet is ook wel meldingswaardig dat in de af geloopen week, te Aalsmeer eenige perceeltjes, te zamen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1