Advertentien. Rationale Militie. - 212 Bekendmaking. PIT' STOEPI1EID. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. Landbouw. Gemeng-de Berigten. verldaard 2 briefjes, als zijnde in bianco, zoodat zijn uitgebragt 10 geldige stemmen. Daarvan verkregcn de heeren Dorbeck 6, van Eeeuwijk 2 stem- men, van der Moer en Amersfoordt elk 1 stem. De heer Dorbeck is alzoo benoemd. 11°. Aan de orde ia de behandeling der begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1873. (Deze en liet vervolg der Zitting van den Raad hopen wij in one volgend Nommer mede te deelen. Red.) Abbenes, December 1872. Op St. Nicolaas-dag werden de kinderen in de school te Abbenes, door vriendelijkheid van mevrouw ZervasHeije, ver- rast door het ontvangen van eenige lekkernijenwelke niet minder welkom waren dan het geschenk van twaalf fraaije boekdeeltjes voor de Kinder-bibliotheek alhiervan mejufvr. van Voorst, waarbij ook Dr. Heije zijne gave van lieve kin- derboekjes had gevoegd. Bovengenoemde twaalf boekjes zijn uit de bekende „Kinder-bibliotheek", uitgegeven bij Brink- man te Amsterdamen zamengesteld of uit andere talen over- gezet door kinderschrijvers van naamonder wie het genoeg is te uoemen Andriessen en Koopmans van Boekeren. Geen beter geschenk kon er aan de kinderen gegeven zijn dan deze eerste serie der Kinder-bibliotheek"; met zulk eene hulp is men in staat iets goeds te verrigten. Ongeveer 60 kinderen krij- gen elken Donderdag, na half vier ure, voor het gelezen boekje een ander in de plaats, dat zij een week of veertien dagen ter lezing naar huis mogen medenemen. Vrijdag-middag het laatste half uur van den schooltijdwordt besloten met het vertellen door een der leerlingenbeurtelingsvan het verhaal dat hij gelezen heeft. De Kinder-bibliotheek te Abbenes is nn aangegroeid tot een getal van 90 boekdeeltjes, onder welke ook verscheidene van mij-zelven. Er zijn er echter nog velen noodigwaarom ik alle kindervrienden of vriendinnen vrien- delijk verzoek het voorbeeld van mejufvr. van Voorst en van Dr. Heije te willen navolgen. Alligt is hier of daar een boekje voorhandendat toch in eene kast nutteloos zijne plaats beslaat en hier als een zaadkorrel zou kunncn werken waaruit kennis en verlichting ontspruit. Ook het geringste kinderboekje zal door mij in dank ontvangen worden gelijk ik dien bij dezen nogmaals gaarue aan de vriendelijke wel- doenster en weldoener betuig in het openbaar als zulks ten minste geoorloofd is te doen Ook de bibliotheek voor volwassenen neemt in omvang toe. In het geheel zijn er reeds 514 nummersonder welke er 84 zijn van de Maatschappij„Tot Nut van 't Algemeen",. 135 van Dr J. P. Heije en 295 van mij-zelven. Daaronder zijn werken waarvan de lezing zeer aangenaam is, over alge- meene en vaderlandsche geschiedenisnatuurkunde en gods- dienstleer zedekunde en poezie, romans en landbouwkunde reisbeschrijvingen en meer andere rubrieken. „Elk wat wils" geldt dus ook hiergelijk op het aardige schilderstuk van Tuinman op eene der tentoonstellingen van schilderijen van levende meesters in Arti et Amicitiaewaarop de man zijne pijp stopt en de vrouw een snuifje neemt. Men behoeft zicli dus waarlijk te Abbenes in de lauge winter-avonden niet te vervelen. Houdt gij niet van een roman, welnu neem dan een ander boek naar uwe keuze Het kost u niets dan een weinig zorg voor de netheid van het boek. Kunt gij niet lezenwelnulaat uwe kinderen het dan doenenkunnen zij het nog slechtzend ze dan zooveel te getrouwer naar school. Niets is zoo onnoozel, zoo onteerendzoo bedroe- vend, als... onwetendheid. Waar beschaafde omgang ont- breekt, is alleen het verstandig lezen in staat de nevelen van onkunde en domheid te doen opklaren. Verstandig lezenzeg ik, want niet ieder, die leest, verstaat wat hij leest. P. Boekel. Diepenveen, 17 Dec. Er is in deze omstreken steeds groote overvloed van aardappelen. De handel in dit produkt is tegenwoordig zeer flaauw. De prijzendie in den herfsl zeer hoog warenzijn thans zeer laag. Men kan thans slechts /1.75 a 2 per hektoliter bedingen. Utrecllt, 17 Dec. Naar men verneemt, zijn bij bet deta- chement veldartillerie alhier, uitsluitend onder de in de laat ste maanden aangekochte jonge paarden, zeer velen die aan katarrhale en droesziektenin velerlei vormenlijden. Van de gevreesde longziekte, die onder de paarden te Amersfoort heerscht, is tot nog toe niet een enkel geval waargenomen. Door de goede behandeling en verzorging is van de ruim 120 jonge paarden niet een gestorven, ofschoon vele ziektegevallen vrij ernstig waren. In een der stallen van het regement rijdende artillerie te Amersfoort zijn meer dan 50 paarden afgezonderd naar men verneemt, aan longziekte lijdende. Dnlfsen, 16 Dec. Van dijk tot dijk ziet men niets dan water, zoodat alles eene zee gelijkt. Indien de toestand niet spoedig verandertzal voor de laag gelegen roggelanden in deze gemeente bepaald veel schade worden veroorzaakt. In eene den 17 dezer te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering werd, onder het beleidvolle voorzitterschap van dr. D. J. Coster, daartoe uitgenoodigd door de kommissie, belast met het ontwerpen der voorloopige grondslageneene Ver- eenigiDg gevestigddie vermoedelijk den naam zal riragen van Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tot leden van bet comite, tot het einde van 1874 als hoofdbe- stuur fungerendzijn door de vergadering bij stemming be noemd, de heeren dr. D. J. Coster, van Amsterdam; J. H. Krelage, van Haarlem; mr. D. A. Koeneu, van Amsterdam; C. Glijm van Utrecht; K. W. J. Ottolander, van Boskoop Joh. van Zoest, van Arnhem, en E. A. Michell, van 's Gra venhage; tot plaatsvervangersde heeren J. P. R. Galesloot van Amsterdam, en J. A. Scalongne jr.vau 's Gravenhage. Er bestaat veel grond tot de goede verwachting, dat deze Maatschappij, wier vestiging rseds Jang door velen gewenscht is, spoedig door ons geheele land hare vertakkingen zal uit- breiden. Te Weenen werd den 13 Dee, geopend de tentoonstelling van produkten, gereedschappen en andere voorwerpenuit sluitend dienende voor de melkerij en het maken van kaas, en tot welke tentoonstelling door den minister van landbouw het initiatief was genomen. Uit genoemde stad is aan de N. R. Ct. geschreven dat, ingevolge eene opdragt van dien mi nister, het vverk van onzen landgenoot W. C. H. Staring over de nederlandsche melkerijen in het Duitsch vertaald wordt. Op dezelfde tentoonstelling is aan de hh. J. Smulders en C°. litbografen des Kouings te 's Gravenhagede zilveren medaille toegekend voor de op hunne ateliers vervaardigde Landbouw- kaart voor Nederland. Door mejufvrouw Johanna Rebecca Alt, wedawe van den heer Martinus Cossee, onlangs te Leiden overleden, is aan verschillende godshuizen en philanthropische instellingen aldaar o a. het volgende gelegateerd: Aan het gereformeerde H. G. of armen wees- en kinderhuis, /'1000, aan het Onde mannen- en vrouwenhuis van de gereformeerde gemeente f 1000 aan het gereformeerde Minnehuis 1000aan de diakonie-armen der Neder- duitsche herv. gemeente f 1000aan het Nederlandsch bijbelgenootschap afd. Leiden, f 1000aan de afd. Leiden van het Nederlandsch zendeling- genootschap /1Q00; aan de Zoudagschool van het bijbelgenootschap f 200 aan de Zondagschool aan den Middelweg f 200aan het Wednwenfonds der Katwijksche visschers, /200; aan het Weeshuis te Katwijk aan Zee, f 200aan het stedelijk Werkhuis, te Leiden, /100; en aan de Neder landsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging, te Leiden, /100. Uit Batavia wordt berigt, dat eenige inlanders worden geoefend op velocipedes, ten einde van dit vervoermiddel gebruik te maken hij de bezorging van telegrammen. Zwitserland is gelukkiger wat 't weer hetreft. Sints 22 November teekende de thermometer te Geneve tusschen 49 en 69 graden Fahrenheit en er zijn kantons waar 't weder nog veel zachter is. In de kantons Thur- gau en Saint Gall staan violenrozenjasmijnen en kerseboomen in vollen bloei. Te Schwarzenegg in 't kanton Bern werden den 30n der vorige maand rijpe framhozen gegaarden den 28n plukte men te Schonenberg in't kanton Zurich een prachtige purperen roos. Maandagavond lichtte het zwaar en heeft men op verscheidene Zwitsersche plaatsen onweder waargenomen. In Britsch-Indie hebben hevige overstroomingen plaats gehad te Khandeisch en Nassick; in eerstgenoemde landstreek alleen zijn 138 dorpen met 3500 huizen verwoest, en zijn meer dan 20,000 personen van alles beroofd. De lijst vau gewelddadige sterfte-oorzaken te Londen is in de vorige week grooter geweest dan in de voorafgaande. Er stierven 17 ^nenschen door het breken of kneuzen van ledematen8 ten gevolge van brandwonden 4 volwassen personen en 10 kinderen stikten2 menschen verdronken5 werden overreden en 66 door paard of rijtuig verwond. Er werden 4 zelf- moorden en 2 kindermoorden bedreven. Kort geleden had in de gemeente J., zoo schrijft men uit Heerenveen hij gelegenheid der namiddag-godsdienstoefening een aardig incident plaats. De predikant kondigde op gebruikelijke wijze het gezang af, waarna het voorspel van den organist moest volgen. Doch ziet I Het orgel zweeg, omdat organist en blaasbalgtreder beide in de armen van god Morpheus ge- vangen waren. Gelukkig was de voorzanger op zijn post, die het gezang deed aanvangen, waarna ook weldra het orgel inviel. Zeer toevallig was bij deze gelegenheid tot tekst gekozen: //Ontwaakt, gij die slaapt." Het schijnt, dat deze woorden op onze kerkelijke functionarissen eene omgekeerde uitwerking hadden. Oiuler het opschrift DE DUBBELE MOORD deelt het Vaderland de volgende bijzorfderbeden mede betreffende eene verschrikkelijke misdaad te 'sGravenhage gepleegd »In den vroegen inorgen van 15 dezer verspreidde zieh reeds het gerucht door de stad dat er een afschuwelijke moord was gepleegd, en dat gerucht werd, helaas bevestigd. Twee weerJooze vrouwen zijn door de politie badende in haar bloed gevonden, en tot nu is het niet gelukt het monster, dat tot deze snoode daad in staat is geweest, te vinden. oMevrouw de wed. van der Kouwen, een aanzienlijke dame, woonde sinds jaren geheel alleen met eene diensthode in een huis aan deBogt van Guinea (n°. 25), welk huis haar in eigendom toebehoorde. Zij was gewoon nog al dikwijls bezoek van hare familie te outvangen ook Yrijdag-avond had zij eene dame bij zich, die echter tegen elf uur vertrok. Dienzelfden avond was er ook bezoek in de keuken. De dien8tmaagd- vau mevrouw v. d. K., Helena Beeloo, had van mevrouw permissie ontvangen nu en dan eeu bij mevrouw bekend jongmenseh bij zich te ontvangen, eu van die permissie werd ook dien avond gebruik gemaakt. Tegen elf uur vertrok echter ook do galant van Helena het huis werd als naar gewoonte gesloteD, eu men dacht niet anders of de hewuonsters van het huis waren in diepe rust. Den volgeuden morgen werd het huis niet geopend. Er werd herhaaldelijk geheld, ma« daar er nieinanl kwam om de deur open te doen, gingen de leveranciers weer heen. Men scbeen het niet zoo vreemd te vinden dat er niemsnd te huis was. daar dit wel meer gebeurde. Er kwam in den loop vau den dag ook nog iemand die door mevrouw op een bepaald uur was outboden. Hij vond hit zonderling dat hem niet werd opengedaan, doch hij besloat na een poosje terug te komen. Ook toen geen gerucht hoorende, dacht hij mevrouw zal het vergeten hebben, en giog heen. Des avonds wilden echter een paar dames van de familie van mevrouw haar een bezoek brengen, en toen deze hoopdea dat de deur den geheelen dag nog niet'open geweest was, kregen zij argwaan. Zij keerden naar huis terug om er over te spreken met haren neef, den heer van Vleuien, boogleeraar te Delft. Toen pok deze geen gehoor kreeg, werd - het was toen cirka 10 uur in den avond - de hulp van de politie inge- roepen. Kort daarop begaven zich de oEcier van justitie eu do hoofdkommissaris van politie, vergezeld van een smid, naar de woning. Het kostte niet veel moeite het huis.binnen te komen; de deur was niet op het nachtslot en sprong dadelijk open. Een allervreeselijkst schouwspel wachtte hen. Dear lagen in de Keuken mevrouw en hare diensthode beide op een korten afstand vau elkaar op den grond uit- gestrekt, maar in welk een toestand Bij de kagcbel lag het lijk van de 29-jarige diensthode, met een grooten plas bloed onder het ligchaam, en met verschillende steken in hals en borst. Het monster had goed gezorgd dat zijne prooi niet weder zou bijkomen. Een vau de steken had eene lengte van circa 15 centim. en was dus reeds meer dan voldoende om haar voor altijd tot zwijgen te brengen. Zij lag daar met een stoel op haar ligchaam, blijkbaar op de plaats zelve waar zij de doodelijke steken had ontvangen. De aanval sohijrt zoo goed beraamd te zijn geweest, dat aan worstelen niet te denken viel. Op een paar scbredeu afstand van hare diensthode lag de vrouw des huizes, evenzeer met bloedvlekken overdekt. Ook haar was door dolksteken in den hals Let zwijgen opgelegd. Haar hals is in den letterlijken zin van het woord geheel doorstoken. Zij schijnt echter nog een vreeselijke worste.iing beproefd te hebben om den booswicht te ontkomen, maar ook hare handen waren ge- bonden en droegen de duidelijke sporen, dat zij in een scherp voor- werp heeft gegrepen. Al sebielijk bleek dat hebzucht de aauleiding geweest is tot deze vreeselijke daad. De secretaire was opengebroken »Geld schijnt mevrouw v. d. K. niet veel in huis gehad te hebben. De waarde der ontstolen effekten en gonden voorwerpen sehat men op circa 20,000. Sommige voorwerpen van waarde, die gemakke- lijk te erkennen waren, o. a. een paar diamanten oorbeilen, schijnt men met opzet te hebben laten liggen. De beide hondjes zijn niet vermoord, maar in een kamer opgesloten. Bloedvlekken vond men bijna door het geheele huis, op den trap, in den gang, aan de trapdeur en ook nog zelfs enkele boven. De dief schijnt zich dus alien tijd gegnnd te hebben om alles behoorlijk na te gaan. Hoe moordenaar in huis is gekomen blijft vooralsnog een raadsel, want van inbraak toch was geen het minste spoor voorhanden. Waar- scbijulijk is het dus dat de vrijage van de tueid aauleiding gegeven heeft dat de voordeur op een kiertje is blijven staan, en dat de moordenaar van die gelegenheid heeft gebruik gemaakt. Toen de kennis van mevrouw uitging, is hij waarsebijnlijk reeds in huis ver- scholen geweest. De politie doi-t ijverig onderzoek, doch tot heden (19 Dec.) heeft men den dader niet kunnen ontdekken. Het is zeer waarschijnlijk dat de dader iemand geweest is, die met de bewoon- ster en de lokaliteit van het huis goed bekend was, want de wijze waarop hij daar heeft huisgehouden toont duidelijk, dat hij wist waar hij wezen moest. Het is te hopen dat er scnielijk meer licht in de zaak ontstoken worde, en de dader aan zijne geregte straf niet ontga. »Een afzonderiijk Politieblad behelst het volgende »»In den naeht van 13 op 14 December is hier een dubbele moord epleegd, onder omstandigheden die meer en meer doen vermoeden at zijn ontvreemd de navolgende voorwerpen 1 knip en beursje van schakels, beide van zilver; 1 juweelen broche van zilver met 11 steen- tjes 1 klein gouden ourterwetsch horologie met glas aan beide zijden 1 rond verguld stuiversdoosje, van binnen rood1 gouden horologie- haak met granaten steen 1 boeren-vrouwenketting van dukaten- goud 1 gouden iange damesketting met twee kwastjes en sehuifje; 1 stel van twee oorknoppen en brochp, van zwart email met juweelen; 1 groote zilveren juweelen broche met twee dito knoppen1 paar gouden belletjes met juweelen; 1 gouden knip met dito beursje; 8 gouden juweelen ringen, waaronder twee met een kroon; 1 gouden ring met amathisten steen 1 dito met geemailleerde speelkaartjes verschillende andere gouden ringen; eemge gouden naaiwerktuigen; eenige paren zilveren lepels en vorken, groote keur, waarschijnlijk gemerkt met de letters V. D. K., of t. C.; verschillende paren zil veren vorken en lepels, kleine keur; een oude zilveren lepel, waarop gegraveerd een vrijheidsboom en de naam tenCate; 1 armband van haar met gouden figuurtjes 1 gouden armbaud met juweelen slot 1 breede gonden armband met rood steentje 1 gouden armband met afhangende kwastjes; 1 zilveren trommeitje; 1 juweelen sehuifje met zilver, aan een zwart halskoordje1 paar kornalijnen oorhan- gers; 1 gouden dames-remontoirhorologieeen zwart lederen tasch, hevattende effekten, waaronder vermoedelijk Amerikaansche leening, Oostenrijksche zilver metalliek, Tnrksche en Nederl. werkelijke schuld, alsmede eene portefeuiile met bankpapier; 1 groote broche van wit camde met gouden rand, met het beeld van Mazeppa. Waarschijnlijk zijn onder de ontvreemde amerikaansche effekten 3 zoogenaamde heele h 1000 dollars en 7 halve a 500 dollars. Onder de oostenrijksche effekten moet een het n°. 34235 dragen." Aanhouding van het ontvreemde, waar het te koop mogt worden aangtboden en mededeeling aan de politie wordt zeer aanbevolen. Heden ontsliep, tot mijne diepe droefheid, mijn geliefde Echt- genoot G. VAN BEIJNIJM, in den ouderdom van bijna 38 jarenmij nalateDde 4 Kinderente jong om hun verlies te beseffen. Hij ging heen in de hope des beteren levens. HaarlemmermeerWed. G. VAN BEIJNIJM, 16 December 1872. A. Hagen. DIJKGRAAF en H EE MR AD EN van den Haarlemmermeer- polder brengen bij deke ter kennis van de Ingelanden van dien Polder, dat de doqr hun vastgestelde LIJSTEN, aanwij- zende de Personen die stemgeregtigd zijn, en die welke tot Leden van het Bestuur kunnen worden gekozenovereenkomstig Art. 23 vanhet Algemeen Reglement van Bestuur voor de Water- schappen in Noord-Hollandop den 16 December 1872 voor den tijd van veertien dagen zullen worden ter inzage gelegd op de Seeretarie van genoemden Polder, in de Jansstraat te Haarlem, en op de Secretarien der Gemeenten Amsterdam, Leiden en Haarlemmermeer. Haarlem, 13 December 1872. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd: J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE) BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder brengen ter kennis van belanghebbenden dat het door Hoofd-Ingelanden in hunne Vergadering van den 18 December 1 872 vastgestelde KOIIIER van OMSLAG, llienstjaar 1873, voor de Ingelanden ter iu/.ftgc zal liggen aan de Seeretarie van den Polder, in het Lokaal van Staats, te Haarlem, van af den 20 December 1872 tot en met den 3 Januarij 1873 van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. De Termijnen van Betaling zijn bij dat Kohier bepaald voor ^of op den 22 Januarij 1873, 17 Maart 14 Mei en 13 Augustus Haarlem, 18 December 1872. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd: J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. J. 0. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter kennis van Belanghebbenden(onder verwijzing riaar de daaromtrent aangeplakte Puhlicatie)dat de INSCIIRIJ- VING VOOR DE NATIONALS MILITIE van Personen, geboren in 1854, zal plaals hebben op Donderdag den 9 Januarij 1873, van 's morgens 10 tot 's raiddags 2 ure, ten Raadhuize der Gemeente; ZUlleflde liet InschrijvingS- Register den 31 Januarij 1873 voorloopig worden gesloten. Haarlemmermeer, 4 December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINK Secretaris. Op de BAD1IOEVE in Haarlemmermeer gaat het Stoef- meisje zich in den Huwelijken Staat begeveneven als de meeste harer Voorgangsters. Dientengevolge wordt gevraagd: Eene flinkeheldere handige STOEPMEID, die goed schuren en schrobben kan, en niet lastig van humeur is, liefst van de Prot. Godsdienst,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2