1875. Vrijdag, 5 Januarij. N°. 1. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. (Prijs van het Abonnement: in het Jaarf Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Zaturdag 2 November 1872. HAARLEMMERMEER AT.l.F. TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{fk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Prijs van een enkel Nommf.r 15 Cent. Z. M. de Koning heeft: 1°. op hun verzoek, een eervol ontslag verleend aan A. D. Was9enaarals voorzitter, en B. W. Wassenaar, als lid van het dijksbestuur van het water- schap het Oud-Bildtprov. Friesland2°. benoemd: in het bestuur van het waterschap van het Boven- en het Beneden- land van Ravenstein (Noord-Brabant)tot heemraad J. van Du- ren en tot secretaris-penningmeester M. Kocken tot secretaris- penningmeester van het waterscbapsbestuur van Neerloon (id.) P. Smits; tot heemraad in het bestuur van den polder Oost- IJsselmondegemeente IJsselmonde (Zuid-Holland)P. van den Berg; in het bestuur van den polder Beversoord, gemeente 's Gravendeel (idem), tot dijkgraaf J. van der Linden, en tot heemraden A. van der Waal en M. de Vos; tot dijkgraaf van den polder Albrandswaardgemeente Poortugaal (idem)A. Dekker; tot heemraad van den polder Katwoude (Nd.-Holl.) D. Klomptot hoofd-ingeland van West-Prieslandvan wege het ambacht de Schager- en Niedorperkogge (idem)P. Meurs en tot hoofd-ingelanden-plaatsvervang. K. Breebaart en C. Smit; tot heemraden van het ambacht van West-Frieslandgenaamd Drechterlaud (idem), voor de Oosterkogge R. Kooyman Pz. en voor de Middelkogge K. de Jong; tot hoofd-ingeland van West- Friesland, van wege het ambacht Drechterland (id.), T. Kroon, en tot hoofd'ingeland-plaatsvervanger K. Bronkhorst; in het bestuur van het waterschap Eijerland (idem), tot dijkgraaf H. Bakker Wz.en tot heemraden A. Koning Jz.J. Blaauboer Jz.A. Dros en H. Smit Jz.tot heemraden van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen (idem), van wege de Wognummerkogge P. F. van der Steenen van wege de Middelkogge K. Zijp Mz.tot hoofd-ingeland van West- Friesland van wege het ambacht der Vier Noorderkoggen (id.), A. Commandeur; in het bestuur van den polder Willem Adri- aan (Zeeland), tot dijkgraaf A. Blok, en tot gezworen S. Ra- demaker; tot gezworen van de Breede Watering bewesten Yer- seke (idem), A. Dominicus Jz. en J. Dekker Jz.tot gezworen van de watering Baarland (idem), J. Nieuwenhuyse; tot lid van het dijksbestuur van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten (Friesland)Mr. M. van Heloma; tot dijksgede- puteerde van Wonseradeels Zuiderzeedijken (idem), R. H. Zijs- lingin het dijksbestuur van het waterschap Hemelumer 01- dephaert en aanhojrige zeedijken (idem), tot dijkgraaf K. Tjeb- besen tot dijksgedeputeerden R. O. Bajema en T. S. IJbema; tot lid van het dijksbestuur van den Ouden Lindedijkonder Weststellingwerf (idem), K. P. Oostentot dijksgedeputeerde van den polder bewesten Holwerd (idem), P. S. de Groot. tot idem van de Vijf deelen Zeedijken Contribute Buitendijks (idem), Mr. K. Bangatot leden van het bestuur van het waterschap de Vier Buren (Groningen), L. A. Hoving, S. Me- demaN. J. Busema, U. Wiersum en T. Elema. Te Nieuw-Vennep is door het Kiescollegie besloten in de aanstaande vacature te voorzien door het beroepen van een candidaat tot de H. dienst. De afscheidsrede van Ds. Jorissen zal gehouden worden op Zondag 5 Januarij a. s.des namiddags ten 2 ure. Te Haarlemmermeer is als consilient opgetreden Ds, Swa- lue, van Zandvoort, van 25 tot 31 December 1872. GEBORENCornelia dochter van A. Jonker en M. C. Mesman. Anneke dochter van H. Groenenberg en A. Verkuijl. Jan Teunis, zoon van J. van den Broek en M. van Henkelom. Jan, zoon van G. van Klaveren en A. van der Pol. Nicolaas Johannes Stephanuszoon van J. Westerhoven en A. Caspers. Jantje, dochter van S. Glas en W. Vis- ser. Mariadochter van M. Cardol en M. van der Groef. Cornelia Anne, zoon van C. Bulk en M. van Vuuren. Everdina, dochter van P. Jurriens en C. van der Linden. Alida, dochter van K Kieft en S. E. Jagtman. Antjedochter van H. Braak en W. Heij. Johannes, zoon van H. van Hof en G. Gadden. Gerritje dochter van J. vanGel- lekom en C. Legierse. Pietemella, dochter van P. Peters en P. Bies- heuvel. Gerrit Johannes, zoon van H. Roos en A. Stolk. Andries, zoon van T. Tegelbeckers en J. C. Bom. Dirkje, dochter van T. SDa- terse en E. Verhenl. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van H. Overes en G. van Ex. X Kind van P. Jurriens en C. van der Linden. OVERLEDEN: Doortje oud 14 dagendochter van C. van Pijpen en G. Papen. Dieuwertje oud 17 jaren dochter van G. Bakker en B. Boon. Japikje ond 22 maanden dochter van C. van der Kraats en M. Kooij. Cornelia van Denderen, oud 56 jaren, gehuwd met J. Lam- mers. Margaretha Mudde, oud 72 jaren, weduwe van T. Raaphorst. Adrianus Johannes van Toorn, oud 49 jaren, gehuwd met H. H. Dijkhof. ONDERTROUWD: C. Edel met R. Knibbe. GEHUWDgeene. In 1872 zijn in Haarlemmermeer: Geboren: 319 mannen en 318 vrouwen totaal 637, waar- onder 1 3 tweeling-geboorten. Overleden: 225 mannen en 214 vrouwen, totaal 439, zijnde 1 op de 27 zielen. Levenloos geboren werden 44 kinderen. Geliuwd zijn 85 parenen slechts EchUcheiding werd uitgesproken. Bevolking In de gemeente hebben zich in 1872 gevestigd: 466 mannen en 424 vrouwen, totaal 890. VertruKken zijn 513 mannen est- 459 vrouwen, totaal 972, waaronder 44 naar Amerika en i naar Afrika. Op 31 Dec. 1 872 bedroeg het aantal zielen 11,902, ver- deeld als volgt: ned. herv. 73 15r.-cath. 3611, chr. afgesch. 728 doopsgez. 156, evang. luth. 58, waalsch herv. 3en- gelsch herv. 11herst. evang. luth. 2remonstranten 9oud- roomschen 6, en tot geene gezindheid behoorende 3 personen. Op den 27 December j. 1.des nachts ten half vier ure, ontstond te Aalsmeer brand in een door twee gezinnen be- woond huisstaande aan het Oost-einde van den Uiterweg. Niettegenstaande twee spuiten hebben gewerkt, is het huis geheel afgebrand. Als oorzaak van den brand wordt opgegeven dat het hooi, hetwelk op den zolder tegen den schoorsteen lagvermoede- lijk door broeijen is ontbrand. Eene koe en eene geit zijn in de vlammen omgekomen. De goochelpartij ten huize van den heer Knol, te Hoofd- dorpwelke vroeger werd uitgesteldis thans bepaald als volgt: den 8 Januarij e, k.des avonds ten 7 ure, tegen betaling van entrie,- en den volgenden avond 9 Januarij van 5 tot 7 V2 urevoor de schoolkinderen der eerste en tweede klasse van school n°. 4zander betaling. Men verwacht, vooral den eersten avond, eene goede op- komst, daar er ongekende goocheltoeren zullen worden ten uitvoer gebragt. Voorzitter: de Heer J. WLantzendorffer (V e r v o 1 g.) Alsnu wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der Uitoaven. De volgnommers 22 tot en met 26 worden goedgekeurd. Volgnr. 27. Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren en bedienden ter Secretarie, den concierge en den bode, f 1375.(Zie het rapport der Financiele Commissie). De heer Kuiper zegt, een rekening ontvangen te hebben van P. van der Linden, met verzoek daarover in den Raad te spreken, want Legel schijnt die rekening niet te betalen. De Voorzitter zegtdat ook hij die rekening heeft ontvangen, maar die zaak behoort niet bij den Raad, en Legel zegt ook, het op die rekening voorkomende niet voor rekening der gemeente te hebben gehaald. De heer Amersfoordt zegtdat er in de Financieele Commissie bezwaar is gemaakt tegen het gedrag van den Concierge; in plaats van de politie bij herbergen te handhaven, is hij een der beste bezoekers. De Voorzitter zegt, dat Legel wel eens in de herberg komt, maar gelooft niet dat hij zich misdraagt. De heer Dorbeck haalt een voorbeeld aan, dat Legel zich te laat in een herberg heeft bevonden. De Voorzitter antwoordt den heer Dorbeck, dat dit zoo niet is, en herin- nert dat hij, Voorzitter, het door den heer Dorbeck aangevoerde reeds vroeger dadelijk heeft tegengesproken. De heer van Riessen is er voor om de post met 50.te verminderen, gelijk door de Financieele Commissie is voorgesteld; men kan dan later er zoo noodig op terugkomen. Het voorstel der Financieele Commissie, om deze post met 50.te verminderen, wordt zonder boofdelijke stemming aangenomen. De heer Bultman vraagtof de asch en afval van het Raadhuis wordt verkocht. De Voorzitter zegtdat het van zeer weinig beteekenis is, en door deze of gene wordt weggehaald. De heer Amersfoordt wil het op het terrein van het Raadhuis doen brengen. De volgnrs. 28 tot en met 32 worden goedgekeurd. Volgnr. 33. Meublement voor het Raadhuis. De heer Amersfoordt stelt voor om deze post met 100.-r- te verhoo- gen en .te brengen op 200.spreker zegt dat de post op de Begroo- ting van dit jaar te laag zal zijn en af- en overschrijving is gevraagd; met het oog daarop is het wenschelijk om de post voor 1873 te verhoogen. Daartoe wordt zonder boofdelijke stemming besloten. Volgnrs. 34, 35 en 36 worden goedgekeurd. Volgnr. 37. (Zie het rapport der Financieele Commissie.) De heer Amersfoordt meent, dat het tarief der ververschingen wel eenig- zins zal moeten worden aangevuld. De heer Bultman zou eene vaste som voor de verteeringen willen vast- stellen voor elk lid; spreker merkt aan dat de verteeringen aan het stem- bureau te Nieuw-Vennep gewoonlijk minder bedragen dan te Hoofddorp. De heer Amersfoordt meent, dat bij den polder iets dergelijks bestaat, en geeft in bedenking het tarief van den polder ter inzage te vragen. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnrs, 38 tot en met 41 worden goedgekeurd. Volgnr. 42. Door de Financieele Commissie was voorgesteld deze post met f 20.te verminderen. Naardien echter het tarief der ververschingen zal worden herzien, trekt de Commissie haar voorstel in en wordt de post vervolgens goedgekeurd. Volgnrs. 43 en 44 worden goedgekeurd. Volgnr. 45. Uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwadeposten wegens de directe belastingen. De heer Amersfoordt merkt aandat er nog al aanmerkingen schijnen gemaakt te worden op de invordering der rijksbelastingen in deze gemeente; welligt worden de belastingen nog al opgedreven, vooral wat het mindere soort huizen aangaat; dit acht spreker niet raadzaam, en vestigt daarop de aandacht van het Collegie van zetters, De heer van Riessen zegtdat daarover in der tijd reeds is gesproken met den Rijksontvanger, maar dat daarin geen verandering schijnt gebragt te kunnen worden. De post wordt vervolgens goedgekeurd. Volgnr. 46. Jaarwedde van den Gemeente-Opzigter. (Zie het rapport der Financieele Commissie). De heer van Riessen vereenigt zich met het voorstel der Financieele Commissie, om de gemeente-eigendommen viermaal 'sjaars door den Ge meente-Opzigter te doen nazien, maar meent dat dergelijke inspectie soms ook op andere tijden noodig kan zijn. De heer Amersfoordt zegt dat de bedoeling is, dat de Opzigter die in spectie stellig vier malen 'sjaars zal doen opgeregelde tijden, maar boven- dien ook dan nog wanneer zulks noodig mogt zijn; dat Burgemeester en Wethouders nu ook wenschen dat de Gemeente-Opzigter bij brand zal te- genwoordig zijn, maar spreker vraagt of dan f 600,jaarwedde wel ge- noeg isen of de Gemeente-Opzigter dan zijn rijtuig niet in rekening kan brengen. De Voorzitter meent, dat het billijk is dat de Gemeente-Opzigter dan zijn rijtuighuur in rekening brenge. De heer Kuiper vraagt, of, als er bij brand een gebrek aan de spuit blijkt te zijn, de Gemeente-Opzigter dat dan kan verhelpen. De heeren 't Hooft en Bultman kunnen het groote belang er niet van inzien, dat de Opzigter bij brand tegenwoordig zij. De Voorzitter zegt, dat, indien de Raad de tegenwoordigheid van den Opzigter bij brand niet noodig acht, alsdan ccne voordragt zal gedaan worden tot wijziging der instructie overeenkomstig het voorstel der Fi nanciele Commissie. De heer Amersfoordt doet de vraag, of het tractement van den Opzigter goed geregeld is. De heer Tensen antwoordt toestemmend. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgm'9. 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 en 55 worden goedgekeurd. Volgnr. 56. Onderhoud van pompen en riolen. (Zie het rapport der Fi nancieele Commissie). De Voorzitter vraagt, naar aanleiding van het voorstel der Financieele Commissie, of nu voor 1873 ook reeds houten duikers zullen gebezigd worden tot afwatering der dorpsgronden. De leden beantwoorden die vraag toestemmend, waarna de post wordt goedgekeurd. Volgnr. 57 wordt goedgekeurd. Volgnr. 58. Onderhoud der begraafplaatsen en kosten van begraven. (Zie het rapport der Financieele Commissie.) Ten opzigte der belooning van den doodgraver Knol worden gedach- ten gewisselden aan de Vergadering medegedeeld het getal lijkeu in de laatste jaren begraven, en de belooning van den doodgraver over die jaren. De heeren van Riessen en Amersfoordt zijn er niet voor om vast trac tement voor dien doodgraver te bepalcn, maar hem te betalen naar gelang van het getal begraven wordende lijken, met verhooging der belooning voor het rooijen der graven; de laatste spreker oppert nog dc vraag, of het ook beter is nog wat op te hoogen, in plaats van nu reeds graven te rooijen. De Voorzitter meent, dat de begraafplaats groot genoeg zal blijken te zijn, als het kerkhof te Nieuw-Vennep in orde zal zijn en aldaar meer zal be graven worden. Op voorstel van den Voorzitter wordt bepaald in de volgende Vergade ring de belooning van den doodgraver Knol te regelen, en wordt de post onveranderd goedgekeurd. Volgnr. 59. Onderhoud van de markt en aanschaffing van weegmaterialen. De heer Schone wil deze post schrappen of verhoogen voor de aan schaffing van weegmaterialen; het wegen laat, volgens spreker, nu veel te wenschen over, want onlangs is er nog gewogen met afgekeurd gewigt. Dc heer Amersfoordt zou er voor zijn om den marktmeester zich dnar- omtrent te laten verantwoorden. De Voorzitter zegt, dat den Gemeente-Opzigter zal opgedragen worden om op het wegen toe te zien. De post wordt onveranderd goedgekeurd. Volgnrs. 60 tot en met 67 worden goedgekeurd. Volgnr. 68. Jaarwedde van de veldwachters. De heer Amersfoordt heeft aanmerkingen vernomen op het gedrag van de veldwachters; spreker wenscht dat op hen streng toezigt worde gehouden, en noodigt den Burgemeester daartoe uit. De post wordt goedgekeurd. Volgnr. 69. Hooistekers. De heer de Jong acht het wenschelijk om hooistekers te hebben. De Voorzitter merkt aan, dat zulks veel geld zou kosten; intusschen kan de Raad daartoe later al of niet besluiten. De post wordt verder goedgekeurd. Volgnr. 70. Gratification aan brandspuitlieden. De heer Amersfoordt vraagt of mendeze post goedkeurendedaarmede toch niet geacht wordt goed te keuren de verstrekking van spijs en drank aan de spuitgasten bij brand. De Voorzitter antwoordtneen waarop de post wordt goedgekeurd. Volgnr. 71, 72 en 73 worden goedgekeurd. Volgnr. 75. Onderhoud der brandspuiten, enz. De heer 't Hooft betoogt dat er te weinig brandspuiten in de gemeente zijn en uit den wensch om meer brandspuiten aan te schaffen. De Voorzitter merkt aandat de brandspuiten alhier wel dienst doen maar niet zoo als elders, en zulks door de groote afstanden en andere omstandigheden. Bij een paar branden zijn panden bewaard gebleven maar daartoe heeft het omloopen van den wind zeer medegewerkt. De heer de Jong meentdat de aanschaffing van nog een brandspuit onvoldoende iser zouden er dan nog meer moeten zijn. De heer Knaap merkt aandat de ligging van de gemeente langwerpig isnan Abbenes is een spuit voldoendemaar op de meerdere breedte niet.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1