6 Polderwezen. Landbouw. Om niet bedrogen te worden in het koopen eener Koe. Oemeng-de Berigten. regtszaken. Anil den Raad der Gemeente Haarlemmermecr. In handen Uwer Financiele Commissie zijn gesteld verschillende af- en overschrijvingen, welke ter visie hebben gelegen, als 1. Kosten van stukken enz. der geldleenii gf 195.23 2. Belooning doctoren, enzh 854.16£ 3. Kosten, vallende op den bouw enz. van twee scholen f 362.kosten vergoeding gemis van vrije woning van hoofdonderwijzers 50.kosten provision voor uit te betalen renten enz. /3.84, kosten plaatselijke schoolcommissie/30. kosten onderhoud en aankoop van meubelen voor het Raadhuis /185.kosten gratification aan brandspuitlieden 500. kosten van advertentien f 50.te zamen1180.84 Na onderzoek stellen wij U voor, om de af- en overschrijvingen, sub. 1 en 2, goed te kennen, maar ten opzigte van de volgnrs. 37 en 72, sub. N°. 3, kunnen wij de bezwaren niet ontveinzen welke tegen de goedkeuring bij ons hebben gegolden. Voor meubelen werd f 100 geraamd, terwijl de uitgaven f 285 bedragen, zonder overleg met den Raad is deze post overschreden met bijna twee- malen de som van het primitief uitgetrokken bedrag. De noodzakelijkheid van deze belangrijke overschrijding valt te betwijfelen en daaroin stelt de Commissie voor om geene overschrijving voor volgnr. 37 art. 7 afd. 2 Hoofdstuk I te verleenen. De rekeningen der laatste branden zijn door de Commissie ingezien, en daarbij is het haar gebleken dat de verteeringskosten steeds vrij belangrijk blijven. De Commissie zoude U voor willeri stellen om deze overschrijving thans niet toe te staan, maar die aan te houden tot dat alle daarop betrek- king hebben de stukken zijn ingekomen, en daarbij in principe vast te stel len dat geene verteeringskosten in rekening zullen gebragt worden, daar het brandreglement daartoe geen aanleiding geeft. Daardoor zoude de overschrijving sub. N°. 3 verminderd worden met f 185 /500 en alzoo gebragt worden op f 495.84 tot welk bedrag de Commissie U voorstelt om die overschrijving vast te stellen en goed te keuren. Aldus opgemaakt in de vergadering der Finantieele Com missie gehouden op 2 November 1872 des morgens ten negen ure in het Raadhuis. (get.) H. F. Bultman, Voorzitter. u Mr. J. P. Amersfoordt, T N. T. Dohbeck I Leden" De Bultman zegt naar aanleiding der door de finantieele Commissie ge- maakte bedenkingen, omtrent den post voor meubelen, dat daartoe vooraf jnagtiging van den Raad had moeten gevraagd wordenmoeten de gelden tocb betaald worden, dan wenscht men ze maar liever op een volgend jaar gebragt te zifenooh de kosten bij brand zijn zeer hoog voorgekomen, wat de verteeringen betreft die ongeveer f 1 per hoofd bedragen. De heer Amersfoordt wil, nu de manschappen belonning krijgen, de ver teeringen van hun loon aftrekkenomdat zij verpligt zijn die zelve te betalen. De Commissie wil de post wegens kosten bij brand, waarop aan- merking is gevallen, aauhouden, dan kunnen Burgemeester en Wethouders, vooraf de rekening nazien, en billijke voorstellen doen en de post wegens meubelen schrappen, doch de Commissie geeft daarbij den wenk om het meerdere bedrag maar uit bet volgend jaar te betalen, waartegen dan wel geen aanmerking zal gemaakt worden. De Voorzitter stelt voor, om, overeenkomstig het voorstel der finantieele Commissie te besluiten, namelijk de besluiten vermeld sub. N°. 1 en 2 goed te keuren, en van het besluit sub. 3 af te laten de beide posten waar tegen bedenkingen zijn gerezen, en dat besluit aldus verminderd tot een bedrag van f 495.84 mede goed te keuren. Dien overeenkomstig wordt beslotcn. 15°. De Voorzitter biedt aau eene outworpen nieuwe verordening op de brandweer. Wordt besloten dat stuk te stellen in handen eener Commissie, bestaande nit de Heeren Bultman, Amersfoordt en Dorbeck, en verder voor de leden ter lezing te leggen. 16°. De Voorzitter zegt dat men er nog niet in geslaagd is om hulp te erlangen voor de school N°. 1, wel had men gehoopt voorloopig in de be- hoeften te zullen kunircn voorzien, door den kweekeling van school 4, J. Kieviet, tijdelijk naar school 1 te verplaatsenmaar de Hoofdonderwijzer Balkenende was ongenegen om gemelden kweekeling behulpzaain te zijn in zijne studienen daar het. van den kweekeling niet te vergen was, dat hij zijne studien zou achterwege laten, zoo heeft ook deze zaak geen gevolg kunnen hebben, terwijl zich tot heden geen sollicitant voor hulponderwijzer heeft opgedaan. De heer Kuiper zegt dat de kweekeling Hniberts, thans te Haarlem, wel- ligt bereid zal zijn om tijdelijk hulp te verleenen. Wordt besloten, om aan Burgemeester en Wethouders over te laten, om, door aanneming van dat aanbod tijdelijk in de behoefte te voorzien. 17°. Thans zou aan de orde zijn de benoeming van een gemeente ge- neesheer voor wijk 2. De Voorzitter zegt echter, dat de onderhandelingen met de Sollicitanten nog niet genoegzaam zijn gevorderd, om thans reeds tot eene benoeming over.te gaan, zoodat men besluit deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering. 18°. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderworpen het nnvol- gende concept besluit. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gezien de wet van 7 Julij 1865 (Staatsblad N°. 79), Overwegende dat tot dekking der gemeentelijke uitgaven over 1873 noodig is te beschikken over een gedeelte der rijksbelasting op het personeel. Besluit Er zal worden beschikt over vier vijfde gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel over 1873/74 in deze gemeente geheven zullen worden. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Dit besluit wordt zonder diskussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 19°. Voorts wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het volgende besluit De gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit van den 2 November 1872, waarbij is goedgekeurd de begrooting van het burgerlijk armbestuur, dienst 1873. Overwegende dat op die begrooting in outvangst is gebragt eene som van /4000.wegens subsidie uit de gemeentekas dat uit gemelde begrooting blijkt dat de aangevraagde subsidie van y 4000.werkelijk zal benoodigd zijn, ten einde de door het armbestuur te doene uitgaven te bestrijden dat men tot dekking der uitgaven op geene andere of hoogere ontvangsten kan rekenen dan die, vermeld in de aangehaalde begrooting; dat uit de goedgekeurde rekening van het Armbestuur over 1871 blijkt, dat het buiten de subsidie geene genoegzame inkomsten heeft, en het ver- strekken van subsidie dus onvermijdelijk is; dat het Armbestuur naar behooren voldoet aan zijne verpligtingen Gelet op de artikelen 59 en 60 der wet van 28 Junij 1854 Staats blad N°. 100) Besluit Aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer wordt over het jaar 1873 eenesubsidie verleend, ten bedrage van vier duizend gulden (zegge f 4000. Gedaan enz. Ook dit raadsbesluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 20°. Gelezen zijnde een verzoek van W. van der Spek, hulponderwijzer aan de school N°. 6, verzoekende dat hem voor het volgende jaar weder verleend moge worden de toelage van f 40.die hij over 1872 heeft genoten. Wordt besloten dit verzoek aan te houden ter nadere behandeling. 21°. Wordt gelezen een adres van P. Enthoven en 5 anderen, verzoe kende dat een school moge worden opgerigt in hunne nabijheid. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres te stellen in handen der Plaatselijke Schoolcommissie om advies. 22°. Gelezen een adres van B. L. van Albada, hulponderwijzer aan de school N°. 4 alhier, welke zich daarbij, tegen eene billijke vergoeding, bereid verklaart om des Zaturdags, gedurende twee uren, onderwijs te ge- ven in de wiskumle. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten dit adres te stellen in handen van de Plaatselijke Schoolcommissie om advies. 23°. Omtrent een adres van B. van Cornewal, hulponderwijzer alhier, wordt overgegaan tot de orde van den dag, als zijnde geschreven op onge- zegeld papier. 24°, De heer van Riessen het woord erlangende zegt dat de kinderen van Huigsloot, die te Abenes school gaan, thans gebruik maken van eenen weg door den Huigsloterpolder, dat die weg evenwel zal vervallen, ten ge- volge der verveening van dien polder, zoodat de kinderen alsdan langs de Leeghwater zullen moeten gaan om de school te bereikenspreker zou, ter vermijding van dien grooten omweg voor de kinderen, wenschen te beproe- ven, om den weg, die thans aan den heer Heynsius behoort, voor de ge meente over te nemen. De heer Amersfoordt laat zich hieromtrent in ongunstigen zin uit. De Voorzitter doet de toezegging dat omtrent deze zaak een onderzoek zal wor den ingesteld. De vergadering wordt, dewijl niets meer voor deze openbare zitting te behandelen is, gesloten, en veranderd in eene met gesloten deuren. Abbenes, 6 Januarij 1873. Op mijn vriendelijk verzoek voor eenigen tijd in dit Week- blad gedaanom van dezen en genen kindervriend eenige boekjes te mogen ontvangendie hun geen dienst meer doen en hier veel nut kunnen stichtenmocht ik tot heden noch uit deze gemeente noch uit eenig ander deel van ons land, tot mijne groote teleurstelling, eenig antwoord ontvangen. Doch den 4den Januari komt de postbode en bericht mij de ontvangst van een' aangeteekertden brief. Den volgenden dag eerst want het postwezen laat hier zooveel te wen schen nog over wordt mij de brief door vriendelijkheid van een ander bezorgd, en, bij het openen lees ik tot mijne grooie verrassing en vreugde Coln 1 Januar 1873. Geehrter Herr Boekel. Ick mochte een kleines Scherflein zur Erleichterung der geistigen Fortbilding Ihrer Schulerschaar bei- tragen, und mache rair daher das Vergniigen Ihnen beifolgend fl 25 in einer holl. Banknote mit der freundlichen Bitte zu iiberscndendass dafiir entweder die Schulbibliotheek um einige passende Lehr- oder Erholungsbiicher vermehrt werden moge, oder dass dieselben zu andern geeigneten Schulzwecken nach Ihrem bekannten guten Ermessenverwendet werden mogen etc. Geen grooter verrassing en vreugde bij den aanvang van het nieuwe jaar kon mij geschonken zijn dan deze milde gift van 25 gulden. Daardoor kan de schoolbibliotheekwaarvan door de kinderen een vlijtig gebruik wordt gemaakt, eene nitbreiding erlangen welke haar voor vele jaren volledig en goed doet zijn; eene uilbreiding zoolang door mij gewenscht en thans zoo ongedacht vervuld. Doch niet alleen voor de kinder- ook voor de groote bibliotheek zal een deel gebruikt worden om haar meer te volmaken. Het doet me wnarlijk zoo goed, als de meisjes of jongens wij vertellen, dat vader 'savonds overluid leest en zij moeten breien of eenig ander stil werk doen. Dan vliegen de lange, donkere winteravonden op het stille Abbenes in onschuldig genoegen been men be- schaaft eu veredelt zich, men neemt toe in kennis en dege- lijkheid, en slechter wordt men er volstrekt niet door, of men moet, helaas! al slecht zijn. Een professor uit ons land heeft zelfs gezegd: geen boek zoo slecht, of er valt altijd nog iets goeds uit te leeren Door deze ruime gave in staat gesteld, is de kinderbiblio- theek alreeds en zal de biblotheek van volwassenen telkens meer worden eene instelling welke niet genoeg gewaardeerd kan worden. Den edelen schenker, den heer W. Zervas te Keulenwordt bij dezen hartelijk dank gezegd voor zijne edelmoedige mede- werkiug in de aankweeking en vermeerdering van geestelijk genot bij klein en groot te Abbenes. Moge hij het goede zaad in den akker van het leven geworpen zelf ook zien ont- kiemen en vruchten dragen; opdat het blijke in goeden grond gestrooid te zijn. Hij vergeve het mijdat ik een deel van zijn recht vriendelijken brief geciteerd hebik vond het eigen- aardig dat Abbenes c. a. zelf het minzame woord lezen zou, dat een edel meuschenhart in de goede stad Keulen tot haar te zeggen had. P. Boekel. Over den waterstand schrijft men ons: De boezem van Rijnland blijft nu reeds verscheidene dagen juist zooveel on- der maalpeil als voldoende is om de molens in de gelegen- heid te laten het overtollige water uit de polders te malen hetgeen bezuiden den Rijn nog voortdurend geschiedt. Want ofschoon een groot deel der polders aldaar van het overtollige water is verlost, zijn er nog altoos die zich daarmede zien belast. Beter is het deswege gesteld met al de langs het oosten van den Rijn gelegen polders, terwijl over het alge- meen kan gezegd worden dat de zoo langdurige en geduchte watervloed overwonnen is. Van Delfland rees de boezem zeer dikwijls tot maalpeil, ten gevolge van ongunstigen wind om te loozen en wegens het bijmalen van stoomgemalen en molens. Bij dalenden waterstand grepen die beiden de gelegenheid aan om de uitmaling voort te zetten en de polders van den waterlast te ontdoen, hetgeen tot heden niet zonder bevredi- ging is gelukt. Delfland beschikt over dezelfde middelen als vroeger om het water af te voeren. Zoo zij ontoereikend zijn Rijn land mist sedert het Noordzee-kanaal ontworpen is een groot gedeelte van zijne anders zoo geprezen middelen en blijft met eenige duimen verschil een hoogen boezemstand behouden Capelle (Langstraat)4 Jan. De handel in hooi blijft weiuig beduidend. In kalf-koeijen gaat voor het tegenwoor- dige ook weinig omaangezien de meeste tegen Februarij en Maart eerst kalven moeten. De weinige, die verhandeld wor denbrengen ongekende prijzen op en varieren van 250 tot 325 en hooger. Vette varkens zijn iets minder in prijs en gelden thans 72 a 74 cents per kil. schoon aan de haak. Sneek. 5 Jan. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan de stads waag alhier gewogen 37,760 kwart en 4870 achtstes vaten Boter, benevens 828,001 kilo Kaas. De hoogste aan- voer van Boter was op 2 8 Mei (1329 kwart en 54 achtstes vaten), van Kaas 4 Junij (55,069 kilo); de laagste aanvoer van Boter was op 27 Februarij (132 kwart en 143 achtstes vaten), van Kaas op 3 December (118 kilo). De hoogste Boterprijs was op 27 Febr. 67de laagste op 25 Junij 40.50; de hoogste Kaasprijs was op 8 Oktober voor Kanter- en Nagel-/39, de laagste op 14 Mei voor Kanter 25 en op 21 Mei voor Nagel- 23. De gemiddelde prijzen waren Boter/ 54.20, Kanterkaas 34.05 Nagelkaas 34.85. Te Zwolle is verleden week door den slager Wentril eene koe geslagt, afkomstig van den veestapel van graaf van Rieh- ter onder Dalfsen, die enorm zwaar was en met 496 blanke guldens werd betaald. Zaaiulaill, 8 Januarij. In de alhier gehouden vergadering der Maattchappij van LandbouwAfdeeling Zaanl. Gemeenten is besloten, het 25-jarig beataan dier afdeeling feestelijk te herdenken, vermoedelijk in de maand Mei of Junij aanstaande. Als een bijzonderheid wordt uit Middelburg gemelddat in een tuin binnen de stad een perenboomna in vollen bloei te hebben gestaanthans vruchten draagt; een-en-twintig bloesems hebben zich tot vr.ucht gezetdie merkbaar groeijen. Het gebeurt soms dat slechte kooplieden de eenvoudige menschen bedriegen met door verscheidene middelenden uijer en de melkaders dik en schoon te doen voorkomen en dat het nogtans maar eene slechte melkkoe is. Zie hier een een- voudig middel om hunne bedriegerij te ontdekken: Indien gij den top van den vinger in de kuiltjes, de melkkuiltjes ge- naamdwelke onder den bnik der koe byna aan den navel een weinig naar voren staan, steken kunt, dan is het eene goede; maar kunt gij het niet, dan is het maar eene slechte melkkoe. Den 4 Jan. is op de buitenplaats van den heer E. Bispinck, Sparren- heuvel, te Bloemendaal, een levende meikever gevangen. Eene haagsche dame, die op raad van haren doctor jlVrijdag, des voormiddags, de zeelucht inademde aan het zeestrand te Scheveningen werd aldaar door een troep moedwillige jongelingen aangeranddie trachtten haar hare sieraden te ontnemen. Door de vlugt wist zij echter den aanranders te ontkomen. Ook uit Sloterdijk wordt gemeld, dat de veiligheid op de wegen nog al wat te wenschen overlaat. Ruim een week geleden werd op den Haarlem- inerweg tusschen hier en Amsterdam een man aangeranddie zich echter behoorlijk wist te verdedigen. Minder gelukkig was 2 Jan. laat in den avond een boereuarbeiderdie onverhoeds door twee mannen nangevallen en van den inhoud zijner portemonnaieongeveer f 6, beroofd werd. Ook is van een woning aan dien weg een aanzienlijke hoeveelheid lood gestolen. Aau behoorlijke surveillauce der politie blijkt dus dringende behoefte te bestaan. Den 1 Jan. werden aan de fabriek van aardewerken van de firma Hamelberg C°.te Deventer, ter gelegenheid van het Nieuwjaar, alle werklieden onthaald. Onder hen bevond zich een dietengevolge van zijne hooge jarenniet meer in staat was te werken. Zijne kameraden besloten dadelijk iedere week een pCt. voor hem van hunne zuur verdiende pennin- gen af te staan. De heer Hamelberg, zeer getroffen door de edelmoedige daad van zijne werklieden, besloot terstond er zooveel wekelijks bij te voegen, dat de oude man onbezorgd de toekomst kan te gemoet gaan. In de militaire strafgevangenis nabij Leiden, is een vreeselijk voor- val gebeurd, dat zich als volgt heeft toegedragen: Een der gevangenen (Sluymers)als kok in de keuken werkzaamontstak in woede tegen een der bewaarders, v. d. Heyden genaamd, die verklaarde zich genoodzaakt te zien van een door hem gepleegd vergrijp rapport te maken. Toen deze bewaarder toonde dat hij niet tot pligtverzuim was over te halen, nam de gevangene een mes en stak hem dat in den buik. De getroffene deed wan- kelende nog eenige schrcden en viel toen dood neder. Aan een anderen bewaarderdie op het gerucht toeschootwerd door den onverlaat mede eene ernstigedoch niet gevaarlijke wonde toegebragt. Oogenblikkelijk werd door den kommandant een deel der aanwezige militaire magt gerekwireerd en nadat, op zijn bevel, al de in de keuken aanwezige personen die ver- lieteu, sommeerde hij hem herhaaldelijk zich over te geven. De man bleef, steeds gewapend met het mes, halsstarrig weigeren, onder het uiten van zvvetse- rijen en bedreigingenhij trachtte zelfs zich een weg te banen door de op hem gerigte bajonetten, waarbij hij zich eene wonde toebragt. Toen alle middelen van overreding uitgeput waren, werd bevel tot vnren gegeven, en de schuldige viel, door eenige kogels getroffen, dood neder. Hij had vroeger in Oost-Indie gediend en zijne antecedenten waren mede zeer ongunstig. Aan dr. L. Mulder is, als hoofdredacteur der Landbouw- Courant eene bronzen medaille met diploma toegekend door het bestuur der Expo sition universelle d'economie domestiqvedie in 1872 in het Nijverheids- Paleis te Parijs werd gehouden. Uit Ambt-Hardenberg berigt men, dat aldaar op 1 Januarij eenjon- geling op eene afschuwelijke wijze is vermoord. Men heeft hem doodgeslagen en daarna zijn lijk met pistoolschoten verminkt. De hersens van den on- gelukkige vond men op den weg. Het vreeselijk geval schijut het gevolg te zijn van een twist, in dronkeuschap ontstaan. Twee personen zijn als de vermoedelijke daders in hechtenis genomen. Dezer dagen mogt den heer J. Polak, te Deventer, het zeldzame geluk te beurt vallen zijn lOle levensjaar, in den besten welstand en in het bezit van al zijne zintuigen en geestvermogenste bereiken. De grijs- aard brengt nog dagClijks bezoeken bij zijne kennissen. Te Renkum had den 1 dezer een jongeling de onvoorzigtigheid een percussiedopje op zijn pistool te doen en den haan over te halen, voor hij nog de lading behoorlijk had aangestampt. Met dit laatste bezig, ging het schot af, en koste den onbezonnene, die met de handen zijn brood moet verdienen, den wijsvinger van de regterhand. Hoe zeer het geraden is petroleum omzigtig te gebruiken kan uit het volgende blijken: Een veehouder, niet ver van Leiden woonachtig, ont- dekte dat eene koe door ongedierte was aangetast. Om het beest nu van deze leelijke plaag te bevrijden, kwam de man op den inval de koe met petroleum te besmeren. Het middel zou stellig goed werken; het was probaat. Ten einde zich hiervan te vergewissenbegaf de man zich des avonds met eene brandende lamp in den stal tot de koe en begon deze zeer naauwkeurig te bekijken. Naauwelijks was hij hiermede bezig of daar vatten de uitwasemende dampen van de petroleum vuur, met het gevolg dat de geheele koe eensklaps in vlain stond. Goede raad was duur. De vee houder had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om spoedig eenige zakken over de koe heen te werpendoch de vlam had zich reeds aan het stroodat boveu die plaats op den zolder lagmedegedeeld. Met de hulp van eenige buren nu gelukte het 't brandende stroo meester te worden de koe te redden en den voortgang van den brand te stuiten. Had de brand zich uitgebreid de gevolgen waren onberekenbaar geweestdaar naast dien stal zich eene hooitas met 40,000 kilo hooi bevond. \olgens oog- getuigen moet het door den veehouder aan de koe gebezigde middel de uitwerking niet gemist hebben. In Dorset (Engeland) was het getal dronkaards, die voor de politie versclienen, in het laatste kwartaal van 1872, eu dus sedert de invoering van de wet op de slijterijen, 29 pet. minder dan vroeger. Een particulier telegram, uit Londen ontvangen, meldt, en latere berigten bevestigen hetdat de ex-keizer van Frankrijk Napoleon III, overleden is. Geboren 20 April 1808 had hij dus ongeveer 65 jaren bereikthij was de zoon van koning Louis Napoleon en van koningin Hortense de Beauharnais. Het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland heeft, wat de opgelegde straf betreft, vernietigd het vonnis der arrond.-regt- bank te Amsterdam, waarbij de hoofdonderwijzer Philipput

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2