A d v e r t e n t i e n. Nationals Militie. LOTING Nationale Militie. Willige Verkoopiiig. BOEREN-HOFSTEDE Uit tie Hand te Huur: - 10 - 1 Openbare Rennisge\ing. De OndergeteekeDde brengt by deze ter keunisse J0RIS DE BEUKSMakclaar, N°. 1. Eene bijzonder gunstig gelegen Wei- en llooilanden, N°. 2. Een Perceel uitmuntend best Wei-, Hooi- en Rietland, ruim 12 Bunders LAND. Landbouw. Qeraengde Berigten. REGTSZAKEN. -i 8tellenden in werking te zien wasdoor haar voor eigen ge- bruik aangekocht. Texel15 Jan. Het dagelijks zachte weder bevordert niet alleen deu groei van gewassenmaar ook de konijnenteelt. Men vonil in de provinciate duinen een nest waarin 6 jonge konijntjes. Voorwaar iet.s zeldzaams in dezeu tijd van hetjaar. Deventer, 15 Jan. In de vorige week is hier reeds een vogelnestje met eenige eijeren gevonden. Utrecllt11 Jan. De aanvoer op de veemarkt was gisteren geene en heden ruim 170 stuks vee; de handel was geani- meerd met veel aanvraag; op de varkenmarkt was vveinig aan voer van inagere varkens en biggende prijzen waren zeer hoog; er waren veel koopers voor vee en varkens, meest buitenl. Boter redelijke aanvoer met veel koop; zij werd ver- kocht voor 0.70 tot /0.72j/2 het halve kilo. Kaas met rui- men aanvoer en redelijke prijzen, tU9Schen 35 a 40 cts. het halve kilo. Eijeren de 100 stuks van 4 tot 5.25 haver van 4.25 tot 5.25. Op de utrechtsche veemarkt, die als een der drukst bezochte in ons land kan beschouwd wurden, werden in het afgeloopen jaar 3861 paarden, waaronder 450 veulens; 15,478 varkens en biggen, 3208 schapen en lammeren23,555 runderen en kalveren aangevoerd. Het grootste deel kwam uit de noorde- lijke provincienen een groot aantal vreemde kooplieden be- zochten de markt. De vrije Vrijdagsehe beestenmarkt heeft tot heden weinig gunstige resultaten opgeleverd. 'S HertOgeilbOSCh14 Jan. In den morgen van den 10 dezer, werd door den slagter van Delft aan het kantoor der rijks-belastiugen eene koe aangegevenwelk beest door de ambtenaars werd benaderdwijl deze oordeelden dat ze veel te laag was geschat. Op weg naar het kantoor, viel de koe eensklaps dood en bij een onderzoek, door den veearts den Doop ingesteld, bleek het dat zij aan de pokken leed. Men mag daaruit natuurlijk niet het gevolg trekken, welk vleesch de Bosschenaars zoo al te eten krijgen. De acht jaarmarkten zijn thans met zes vermeerderd zoodat 's Bosch nu veertien vrije veemarkten heeft. Op de marktdagen zal voortaan ook geen markt-tol- en weggeld geheven worden. Elken Maandag zal daarenboven op het plein aan de societeit de TJnie een markt gehouden worden van nuchtere kalveren. Gisteren werd de eerste markt daarvan gehouden. De prijs van 15 voor het beste nuchtere kalf werd behaald door M. Andriessen van St. Oedenrode. Vrijdag-morgen jl. hield de rondtrekkende leeraar dr. Corten in het naburige Berlicura eene voordragt over den land- bouw. Een 70tal landbouwers waren tegenwoordig. Ook ver- schenen er veel onderwijzers uit de naburige plaatsen. Yooral hunne tegenwoordigheid achtte spreker van groot gewigt, want, zei hijzou er in de toekomst verbetering komendan zouden de onderwijzers daartoe krachtig moeten medewerken. 't Lees- onderrigtde natnurlijke historie enz, zou op school reeds dienstbaar moeten worden, om den kinderen betere begrippen over den landbouw te geven. Verder deed dr. C. uitkomen dat zamenwerking van het uiterste belang was voor den land bouw zamenwerking tot verbetering van den veestapeltot het koopen van goede mestspecien enz. Wij twijfelen geenszins of zulke populaire voordragten zullen den landbouwers lang stof geven tot onderlinge besprekingenwaaruit dan verder veel goeds kan volgeu. Men schrijft aan de Leidsche Courant„De zacht-rose kleur schemert door de bloemknoppen waarmede de Pyrus (Cydonia) Japonica beladen is, terwijl er reeds eenige bloemen geopend zijn. Als in Maart dil met schitterende bloemen getooide heestergewas bloeit, heeft de lente zich in andere jaren onder gunstige omstandigheden ingesteld. De Galanthus nivalis, het sneeuwklokje, het vastenavondzotje, is boven den grond en het vertoont tusschen de half gesfoten blaadjes het groen- witte bloembeginsel. Welhaast prijkt het dusgeuoemde, de andere bloemen als het ware ten leven luidende, eerste lente- bloempje met zijn bevallige bloemklokjes. „Van de verschillende koolsoorten, uitgezouderd de bloem- kool, die ten gevolge van den regen heeft geleden en daarom is opgeruimd, worden, inzonderheid uit Noord-Holland steeds onafgebroken hoeveelheden per schip verzonden." Ilarlillgeu, 14 Jan. Een afgrijselijk produkt van varkens- mesterij was jl. week te bezigtigen bij den kastelein S. van der Plaats alhier, n. 1. een varken van ongeveer 1000 halve kilo«r. De landbouwer Hilarides van Pingjum had dit mon ster aangekweekt, dat gekocht is door Postma van Kimswerd en K. Jager van Harlingen. In een tuin te Roermond staan reeds doperwten en groote boonen in bloeiook heeft een postbode in de nabijheid der stad een vogelnestje met eitjes gevonden. Bij dr. Prillewitz te Wijk bij Heusden staan de rozen op den kouden grond te bloeijen als of wij al in de maand Mei waren, en te Middel- burg plukt men reeds aardbezien van den kouden grond, en hier en daar zien er de weilanden zoo frisch en groen uit dat de koeijen er in zouden kunnen grazen. Leeuwarden14 Jan. Verneemt men van overal van de <*evolgen van 't bijzonder zachtc winterwederook in onzen omtrek vertoonen zich dientengevolge buitengewone verschijn- selen. De aardappelen die nog in den grond waren achter- geblevenbeginnen te spruitende leeuwerikken laten zich reeds hooren en de parkieten van den heer Q., die altoos in de buitenlucht verkeerenhebben bereids jongen gekregen. Gronillgen, 14 Jan. De belangen van den landbouw staan in deze provincie, uit den aard der zaak, op den voorgrond. Zij zullen weder besproken worden op eene vergadering, welke te Usquert door de noorder-afdeeling van nijverheid zal worden gehoudenwaarvoor de volgende vraagpunten zijn aan de orde gesteld 1°. Is de wintervoeding van het vee, dat in deze streken hoofdzakelijk, behalve met hooi en stroo, met graan-en peul- vruchten geschiedt, doeltreffend en ekonomisch? 2°. Men heeft vroeger en ook weder in den herfst opge- merkt, dat granenmet eene machine gezaaid, zich minder sterk ontwikkelen en stoelen dan die uit-de hand gezaaid. Wat is hiervan de oorzaak? 3°. Het is in het oogloopend dat, in vergelijking met andere streken van ons land, in het noorden der provincie zeer weinig geboomte wordt gevonden. Is uitbreiding van de boomteelt in het algemeen, en in het bijzonder de ooftboom- teelt, voor- of nadeelig voor de teelt van graan-en voederge- wa9sen? Indien zij voordeelig of althans niet nadeelig is, wordt gevraagd wat door de afdeeling gedaan kan worden om haar te bevorderen 4°. Is het niet goed dat er meer uitbreiding gegeven wordt aan den tuinbouw in deze streken? 5°. In het algemeen zijn de paardenmarkten te Groningen en te Appingadam slecht ingerigt. Wat kan de afdeeling doen orn hierin verbetering te brengen Naar wij verneraen is voor liet aanstaaud u Nationaal Zendingsfeest waarschijniijk te houden op Woeusdag 23 Juiij e. k., het schoone buiteugoed Boekenrode, onder Bloemendaal, door de familie Messchert van Volleuhoven welwillend ten gebruike afgestaan. Naar wij van goederhand vernemen is te Amsterdam door de politie aangehouden een gouden horologie met ketting, afkomstig van de vermoorde mevr. v. d. Kouwen te 's Gravenhage. Te Gouda is Donderdag 11., terwijl de heer Lievegoet, regiments-kleer- maker aldaar, met zijne familie eene tooneelvoorstelling bijwoonde, en zijne woning onbewaakt was, in die woning ingebroken en ontvreemd een aantal gouden en zilveren voorwerpen, een bankbiljet vail 200 en eenig los geld. Vermoedelijk is de dief gestoord door het schellen van eene jnfvrouw, die de dames wilde bezoeken, want er was nog gelegenheid om duizenden mede te nemen. Te Oud-Beijerland is 11. Woensdag op een leeftijd van 104 jaren over- leden de heer D. E. Cohen. Als een bijzonderheid verdient tevens vermeld te worden, dat de overledene, na op 69jarigen leeftijd weduwnaar te zijn geworden, op zijn 73e jaar hertrouwde met een meisje van 21 jaar en in dit- tweede huwelijk negen kinderen verwekte, van welke het jongste in le ven thans 13 jaren telt. Het schip Helene, kapt. Wilier, van Schiedam naar Cardiff, is den 5 dezer door het stoomschip Isabelle overzeild en gezonken en het volk, uit- genomen den kapitein, die gered en te Havre aangebragt is, daarbij om- gekomen. Als nieuwjaarsgeschenk is voor de weezen van het Oranje-weeshuis te Huizen ontvangen een vette os van buitengewone zwaarte, afkomstig uit Nichtevecht. Bij de bezigtiging van dit schoone dier werd ten behoeve van het weeshuis nog/43.50 gekollekteerd. Men leest in het Vaderland: vNaar wij met genoegen vernemen is W. A. de Gelder, die eenige dagen als verdacht van den dubbeleu moord ge- vangen heeft gezeten, maar toen "weder is losgelaten omdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der geraeente's Gravenhage werk- zaam. Wei is de betrekking hem opgedragen zeer onbeduidend, maar men heeft hem beloofd dat hij zou opklimmen, indien hij zich door goed gedrag onderscheidde. Wij vernemen dat met genoegen, omdat wij het niet meer dan billijk vinden, dat men preventief gevangenen, die zonder veroordeeling weder worden losgelaten, zooveel mogelijk het nadeel, dat lange of korte gevangenschap huu berokkent, tracht te vergoeden. Dat de gemeente hier voorgaat is daarom des te meer te prijzen, omdat iemand, die van moord is verdacht geweest, ook al wordt hij weder losgelaten, bij partikulieren in den eersten tijd nog bezwaarlijk werk kan krijgen." Den 5 Januarij had te Beesd een droevig ongeluk plaats. Een beer (varken), die door zijn eigenaar werd rondgeleid langs de hofstedeu, viel _plotseling verwoed op zijn meester aan, wierp hem op den grond en beet hem zoo geweldig in de dij en aan het been, dat de man in een deern-is- waardigen toestand zich bevindt. Niet dan met groote moeite heeft men zich van het woeste dier meester gemaakt. Het is te hopen, dat dit ongeluk een les zal zijn voor de policie, om niet langer toe te stemmen, dat een beer geheel los wordt rondgeleid. De grootste ongelukken zijn hiervan toch te duchten. De verregaande, maar al te dikwijls gepleegde baldadigheid van straat- jongens heeft laatstleden Zaturdag te Haarlem cen ongeluk van ernstigen aard ten gevolge gehad. Een paard namelijk, dat door den zoon van den kruidenier v. H. werd afgereden, werd op het Spaarne, bij de Berkenrode- steeg, door een jongen met een of andere voorwerp geraakt, waardoor het dier, anders doodmak, doorging, struikelde en op den jongeling viel, die aan het hoofd gewond en met een op twee plaatsen gebroken been bleeflig- gen. De ongelukkige jongeling werd opgenomen en door een paar mannen naar huis gedrageu, waar hem door den heer K. geneeskundige hulp werd verleend. Zijn toestand blijft zorgelijk. De schuldige is nog niet ontdekt. Zaturdag morgen is te Parijs in de Champs-Elysees een meikever ge- vangen. Deze zeldzaamheid is tegen betaling van 25 centimes ter voordeele der slagtoffers van de overstroomingen in Frankrijk op het bureau van het blad Figaro ter bezigtiging gesteld. Aan een beroemden Berlijuschen scheikundige zijn verscheidene brieven ter hand gesteld, welker enveloppe sterk met mnskus geparfumeerd is, en die, geopend zijnde, eene bedwelmende lucht verspreidden. Deze brieven waren alien aan den rijkskanselier geadresseerd en zijn prins Bismark op verschillende plaatsen, waar hij vertoefde, toegezonden. Er zal thans onder- zocht worden of eene welligt bedoelde benadeeling zijner gezondheid door deze brieven mogelijk was. Een persoon, weinige dagen geleden uit het tuchthuis te Leeuwarden ont- slagen, schijnt het daar niet slecht bevallen te zijn. Hij heeft zich een paar dagen later weder schuldig gemaakt aan diefstal van een schaap uit de weide, in het bezit waarvan hij al spoedig werd ontdekt Hij bekende oogenblikkelijk en gaf daarbij te kennen, den diefstal bij dag te hebben ge- pleegd, om des te eerder gevat en naar zijne vorige verblijfplaats terugge- bragt te worden. De Regtbank te Rotterdam heeft een vijftienjarig meisje veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand, omdad zij te Gouda van verschillende kinderen op straat gouden oorbellen en arinbandjes ontvreemdde. Den 9 Jan. heeft de arrondissements-regtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak van den hr. K., wethouder van Rijsenburg, beschuldigd, den burgemeester dier gemeente op kantoor, tijdens deze in de waarneming zijner bediening was, te hebben geslagen. De regtbank, overwegende dat uit het proces-verbaal door den burgemeester, op zijn ambtseed op- gemaakt, nader door de getuigen bevestigdis gebleken dat de bekl. op 22 Nov jl., des namiddags op het kantoor van den burgemeester is geweest, alwaar deze in zijne kwaliteit tot 5 ure te spreken is, en hij dus was in de uitoefening zijner funktie; dat K. den heer v. W. moedwillig in de borst heeft gegrepenwaardoor deze zijn kantoor niet kon verlaten welk feit gekwalificeerd moet worden als het toebrengen van slagen aan een magistraatspersoon in de uitoefening zijner funktie, veroordeelde hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en in de kosten. Z. M. de Koning heeft geheele kwijtschelding van straf ver leend aan A. v. W., huisvrouw van A. V. teZwolle, die den 8 October 11. door het provinciaal hof in Overijssel wegens het wegnemen van drie turvendes avonds uit een be- woond huis tot 45 dagen cellulaire gevangenis was veroordeeld zijnde het minimum der straf dat de wet toeliet. Na eene ongesteldheid van ruim 2 weken OVerleed heden te mijnen Huize, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer ARIE STOUT, in den ouderdom van bijna 74 jaren. Hij ging been in de hope des beteren levens. Namens Kinderen en Behuwdkinderen HaarlemmermeerH. STOUT. 12 Januarij 1873. VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter kennis der Ingezetenen dat de LOTING voor de Rationale Militie, ligting 1873, voor deze Gemeente, zal plaats hebben ten Raadhuize, op Wngsdag II Webrtiar{j !S»3, des voormiddags ten negen ure. Haarlemmermeer14 Januarij 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. EGGINK Secretaris. van Belanghebbendendat zij, even als in vorige jaren zich wederom belast met het stellen van PLAATSVERVANGERS en NUMMERVERWISSELAARS voor de Nationale Militie. De gunst en het vertrouwen, gedurende ruim dertig jaren zoo ruimschoots te beurt gevallenzoowel wegens Soliditeit als aannemelijke Betalingsvoorwaardendoen haar ditmaal zich rainzaam aanbevelen. Wed. J. MAAS. St. Jansstraat, tegenover het Gouver- nements-Gebouw te Haarlem. zal, op Vrijdag 14 February 1873, des middags ten 12 ure, in hetLogement, bewoond door den Heer D. A. HOOGLAND te Iloutrijk en Polanen (Halfweg Am sterdam en Haarlemten overstaan van den te Haarlem residerenden Notaris P. C. BURKENS, presenteren te verkoopen met derzelver hechte welingerigte en goed onderhoudene Hahtmans-Woning /Stalling voor 20 stuks Hoornvee en 2 Paarden, groot Hooihui«twee groote Schuren tot berging voor Wagens en Rijtuigen en verdere hi dimmer- tenHoomgaard Utoednin, WEttW en I-'.IIV benevens diverse daarachter en bij elkander liggende Kampen bij uitstek welig en best toegemaakte alles staande en gelegen in den Hpieringhorner-Hinnen- polder, onder de gemeente Sloten, en aldaarbij het Kadaster bekend in SectieA, Nos. 315, 316, 317 327 328, 329, 364, 374, 375, 376, 377, 379, 380, 487, 489 en 490; ter gezamentlijke grootte van 11 Hectaren, 59 Aren en 50 Centiaren. gelegen voor de BOEREN-HOFSTEDEtusschen den Hoogen- of Spaarndammerdijk en het IJ, onder de gemeente Sloten, en aldaar bij het Kadaster bekend in Sectie ANos. 244 en 246 groot 1 Hectare en 20 Centiaren. De Perceelen N°. 1 en 2 zullen eerst ieder afzoilderlijk bij opbod en afslag worden geveild, en daarna te zamen gecombineerdter grootte van 12 Hectaren, 59 Aren en 70 Centiaren, ill afslag worden gebragt. De LANDERIJEN te aanvaarden terstond na de betaling der Kooppenningen, en de HUISMANS-WONING en verdere GETIMMERTEN op 1 Mei 1873. De Boeren-Hofstede en Landerijen zijn dagelijks (uitgezonderd des Zondags), te bezig tigen van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 ure. De Bewijzen van Eigendom, Veilconditien en Kadaetrale Kaart, zullen acht dagen voor den Yerkoopdag, 's voormiddags, ter lezing liggen ten Kantore van genoemden Notaris P. C. BURKENS, in de groote Houtstraat te Haarlem; alsmede Copij der Veilconditien en Kadastrale Kaart bij den Makelaar JORIS DE BEURSte Sloterdijk. Voor de SUIKERBIETWORTELE N-C U L T U U R daar voor nitnemend geschikt Adres met franco Brieven of in Persoon bij G. VAN DER LINDEN, aan de Gouwekade, te Waddinxveen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2