1873. Vrijdag, 24 Januarij. No. 4. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der Advertentien van 16 regels 175 Centelke regel meer 12 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 Januarij 1873. Texel21 Jan. De indijking van het noorden zal nog dit jaar geschieden; de begrooting van de kosten voor dijken enz. ziet men dagelijks te gemoet. Door deze indijking zal Texel met pi. m. 830 hektaren land vergroot worden, meerendeels goe de bouwgrond. Texel zal dan eene oppervlakte beslaan van ongeveer 20,000 hectaren. Door die indijking zal men ontlast worden van het onderhoud van een uitgestrekten dijk over eene lengte van ongeveer 2000 meters, bestaande voor het meerendeel in paalwerk, welk onderhoud jaarlijks duizenden guldens kost De voordeelen door die indijking vallen op landeigenaren binnen Texel, zoodat men met der tijd eene groote vermindering van lasten kan verwachten, daar die be- dijking voor rekening van het dijkskollegie zal geschieden. Voorwaar eene nuttige ondernemingwelke tevens een gun- stig resultaat belooft Ook voor de arbeidende klasse wordt alsdan weder een betere tijd te gemoet gezien. Wijhe, 21 Jan. Sedert eenige dagen heerscht het miltvuur in deze gemeente onder het rundvee. Te Marie zouden reeds eenige koeijen aan die ziekte bezweken zijn. Men beweert dat het miltvuur ook reeds bij eenige paarden is waargenomeD. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.F TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. filterl{jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurten in de Hervormde Gemeente te Nieuw- Vennep zijn tot aan het einde der uoaaDd Februarij geregeld als volgt2G Jan., 's namid. 2 uur, Avondmaal d9. van der Flier.; 2 Febr.'s namid. 2 uur, Dankzegging, ds. van der Palm; 9 Febr., 's namid. 2 uur, ds. de Mazure; 16 Febr., 's namid. 2 uur, ds. van der Flier; 23 Febr., 's namid. 2 uur, ds. van der Flier. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 30 Januarij 1873, des voormiddags ten llure, in het Raadhuis. 1°. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2°. Benoe- ming van een hoofdonderwijzerop de voordragt zijn geplaatst G. Mars, J. C. Maarleveld J. A. Kok en W. van der Spek; 3°. Rapport van den gemeente-opzigter omtrent de privaten der onderwijzers-woning N°. 6. 4°. Request van P. Ent- hoven en anderentot oprigting van een school. 5°. Idem van B. L. van Albada, omtrent het geven van onderwijs in de wiskunde. 6°. Aanvragen om kweekelingen voor de scholen N°. 4 en 6. 7°. Aanvraag om hulp voor school N°. 1. 8°. Bepaling der toelage voor den kweekeling van school N°. 7. 9°. Voorstel tot wijziging van het School- Reglement. 10°. Adres van den hoofdonderwijzer Roos- dorp, om hoogere toelage voor turf en het schoonhouden der school. 1 1°. Idem van W. P van Eibergenom kwijt- schelding van boeten. 12°. Geneeskundige Armenverzor- ging. 13°. Verordening op de brandweer. 14°. Adres van den hulponderwijzer von der Spek om toelage voor 1873. 15°. Weg door den Huigsloterpolder. 16°. Adres van J. van Schooten, in zake zijn Hoofdelijken Omslag 1872. 17°. Af- en overschrijvingendienst 1872. 18°. Zaak van den concierge. GEBORENAnna Maria, dochter van P. Witteman en M. van Tonge- ren. Hendrikus Wilhelmns, zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuw- land. Arie, zoon van R. van de Rhee en A. Koper. Pieternella, doch ter van P. Luijendyk en M. van den Tol. Jacob, zoon van J. Westmaas en C. van Egmond. Cornelis Franciscus, zoon van F. Blijleven en A. E. Iieitsma. Pieter Adriaan, zoon van A. Colijn en A. Verkuijl. Grietje, dochter van F. Groen en A. Aafjes. Simon, zoon van A. Bakker en T. Heseing. Willem, zoon van G. J. H. Verploegh en T. Groot. - Neeltje Jansje, dochter van G. van Lier en M. Zoeti mau. - Maria, doch ter van P. van Veggel en C. Jansen. Johanna Elisabeth, dochter van J. B. Ferdolage en J. E. Jansen. "Thomas, zoon van T. van Dongen en J. van Velsen. Adriana, dochter van J. Griekspoor en M. van Groningen. OVERLEDENJenneke, oud 1 dag dochter van T. de Jong en N. van Leeuwen. Leendert Leonardus, oud 18 maanden, zoon van F. A. Do] en N. Koster. Cornelis Anne, oud 3 weken, zoon van C. Bulk en M. van Vuuren. Francois Verbrugge, oud 40 jaren, gehuwd met Dina van der Hoofd. ONDERTROUWD: geeue. GEHTTWD: geene. Den 14 Januarij j.l. werd bij de politie te Haarlemmermeer aangifte gedaandat er een diefstal aan lood gepleegd zou zijn by een in aanbouw zijnd huis van mevr. D., te Bennebroek. De veldwachter F.een onderzoek instellende, vond het lood in eene sloot geworpen liggende aan den Spieringweg, maar besloot het te laten liggen en den volgenden avond een wakend oog te houden. Het gevolg was dat twee personendes avonds ten 10 ure, zich opdeden om het lood verder te vervoerenmaar zij wer- den, tot hunne niet geringe verbazing, daarin door den veld wachter verhinderd; vervolgens gearresteerd en, na voor den Burgemeester te zijn gebragt, gevankelijk naar het huis van verzekerde bewaring te Haarlem vervoerd. De gooehelpartijin de afgeloopen week door den heer Knol te Hoofddorp voor eigen rekening aan de kinderen ge- gevenwerd door meer dan 200 van die kleinen bezocht. De kinderen genoten zeer veel genoegen en werden bovendien nog op chocolade onthaald. Na afloop hield de hoofdonderwijzerde heer Roosdorp eene zeer gepaste aanspraak. De ouders zijn alien bijzonder dankbaar voor eene zoo groote opoffering en genoegen, aan hunne kinderen bewezen. Den 17 January had de heer Brauuvroeger koopman in tabak en sigaren te Leimuiden, bij het verlaten der woning van K. v. d. Brand, te Haarlemmermeer, het ongeluk te strui- kelendoordien zijn voet onder het karpet kwammet het ongelukkig gevolg dat zijn been boven de knie is gebroken. Men vreest of hij zijn been zal kunnen behouden. Den 19 dezer werd bij den landbouwer B. J. Marinkelle poging tot inbraak gedaandoch de bewoners werden door den hond gewaarschuwden de dievenzulks bemerkende kozen het hazenpad. Denzelfden avond werden 2 personen, gaande van het Hoofddorp naar den VijfhuizerwegH H 20, twee malen door verschillende personen aangehouden en om geld gevraagdmet de bijvoeging: er wordt tegenwoordig zoo veel gemoord wij willen ook wel eens moorden". Den 11 Januarij j.l. gaf de heer C. H. den Hertog, hoofd onderwijzer van school N°. 8 alhier, aan zijne scholieren een afscheidsfeestbij gelegenheid van zijn vertrek naar Am sterdam. Het feest werd geopend met een kort woord van den heer B. vanCornewal, die genoemden hoofd-onderwijzer uit naam van alle leerlingen, een woord van dank toebragt voor het goede onderwijs, dat ze van hem hebben ontvangen. Toen de heer van Cornewal hiermede had geeindigd, zongen alle kinderen een toepasselijk lied van dankbaarheidwaarna ze bun geeerden hoofd-onderwijzer eene fraaije pendule ten geschenke aanboden. De geheele dag werd in vrolijkheid doorgebragt, terwijl van tijd tot tijd door den heer den Hertog den leerlingen eenige ververschingen werden aaDgeboden. Met een toepasselijk lied vervaardigd door den heer van Cornewal, werd het feest besloten. - Warnsveld, 21 Jan. Gisteren zagen wij in den tuin van den heer van Baalen, in de kom van het dorp, eene heg van zoogeuaamde Pirns Japonicawelke reeds in vollen bloei en knop stond. In andere jaren geschiedde dit nooit voor de laatste dagen van Maart of het begin van April. Am6rong611, 21 Jan. l)e oogst in deze gemeente over 1872 was over het algemeen goed. De tabakhoofdgewas alhier, was van zeer goede kwaliteit, maar leed tweemoal van den hagel. De prijzen per 100 kilogram waren nagenoeg als volgt: aard- en zandgoed /60, bestgoed en uitschot 50 alle soorten dooreen f 56. Van de verhagelde soorten waren de prijzen dooreen 34. De tarwe wa9 middelmatig, de rogge was zeer goedde boekweit was mede goedmaar le- verde niet veel nit. Het hooigras was goedde nnweideu waren echter door de muizen en de vele regens minder goed. De aardappelen zijn goed gelukt, De gezondheidstoestand van den veestapel was voldoende. Doesborg'h, 21 Jan. Eenige welgestelde veehouders uit deze stad en hare om9treken hebben den heer D. J. B. Rut gers, gemeente-veearts alhier, een prachtig gouden horlogie en een daarbij passend gouden versiersel ten geschenke aangebo- den als blijk van erkentelijkheidomdat genoemde heer Rut gers voor de op hem uitgebragte beroeping op voordeelige voorwaarden, naar Wageningen, heeft bedankt, en hij alzoo zal blijven voortgaan zijne kunde en ervaring aan hunnen veesta pel te wijden. Het Provinciaal, Blad N°. 110, bevat o. a. eene beschikking van Ged. Slaten, dd. 23 Dec. 1872, houdende goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Purmerende, om, behalve de bestaande week- en jaarmarktenop elken Don derdag eene markt voor vee te houden. Dalfsen, 21 Jan. Men denkt bier reeds dat de winter voor goed geweken is, althans er zijn reeds sommigeu die dezer dagen beginnen met den tuinarbeid, zoovvel wat betreft peulvruchten als het aardappelenpoten. AndereD beweren daar- entegen dat het oude hollandsche spreekwoord nog bewaarheid zal worden, namelyk: „een groene Kerstijd, geeft een zure Paaseh". Mussel, 21 Jan. De lente treedt tegenwoordig niet weinig in de regten van den winter. Als een aardigheid voor wie niet achteloos in de natuur rondwandelt, maar ook als een bewijs vaD buitengewone groeikracht in dit saizoen, kunnen wij melden, dat bij den landbouwer B. Volders alhier te bezien zijn een paar roggearen in den laatsten tijd gewassen, groen en frischzooals men ze in den regel eerst tegen Mei aantreft van welke eene de lengte van een decimeter (palm) heeft. Eene vergelijking makende tusschen dezen winter en dien van 186061, komt the Gardeners Magazine tot de con- clusie, dat wij een strengen winter te wachten hebben. Ook in den voorwinter van '60 was er aanhoudend veel regen ge- vallen, en zoo de daarop gevolgde vorst niet tot de aller- strengste behoorde, toch was die winter de meest vernielende. De oorzaak van dit verschijnsel meent men te vinden in den doorweekten grond en de van water doordrongen planten en boomenvolgt daarop harde vorst, dan worden grond en gewassen als bet ware met messen doorploegd. Genoemd or- gaan verlangt dus wel naar droog weer, en hoopt, dat de vorst geleidelijk zal komen en de nattigheid eerst zal zijn op- getrokken voordat het streng gaat vriezen. Het Bestuur van het XXII Nederlandsch Landhuishoudkun- dig Congres, te houden te Delft in de maand Julij 1873 heeft de bijzondere aandacht gevestigd op deze voor den land bouw zoo hoogst nuttige instelling. Het bestuur acht het van groot belang, dat aan de zamen- stelling van het programma voor het 27 Congres door zeer velen worde deelgenomen en dat de te behandelen vraagpunten belrekking hebben op den geheelen Nederlandechen landbouw. Daartoe roept het bestnur aller hooggeachtte medewerking in en noodigt ieder uit in deze van belangstelling te doen blijken door het opgeven van vraagpunten, geschikt om aan de overweging der leden van het 27 Congres te worden on- derworpen. Ten overvloede wordt herinnerd, dat de onderwerpen welke op de Nederlandsche Landhuishoudkundige Congressen worden behandeldvoornamelijk betreffen 1°. Akkerbouw in den ruimslen zin Yeeteelt en zuivelbereiding. 2°. Tuinbouw in al zijn omvang. 3°. Houtteelt in al haar onderdeelen. 4°. Natuurwetenschappen en haartoepassingen op den landbouw. 6°. Land-, en Volkshuishoudkunde in het algemeen en Statistiek. Het Bestuur drukt den wensch uit, dat zoowel de ver schillende landbouwgenootschappen als de landbouwersland- eigenaarsvolkshuishoudkundigen en de beoefenaars van die wetenschappenwelke met den landbouw in betrekking staan hunne medewerking aan het programma verleenen en hiervan voor 15 Februarij 1873 mededeeling willen doen aan den In Secretaris Mr. W. K. S. van der Mandele, te Delft. Naar men verneemtzal spoedig de maatschappij tot ex- ploitatie van veestallen in werking treden. Het kapitaal be- draagt thans 100,000, maar het zal moeten vergroot worden door de uitbreiding, die de maatschappij aan de zaak wenscht te geven. Tot directeuren zijn benoemd de hh. J. A. baron van Hardenbroek en jhr. mr. E. v. d. Berch van Heemstede. Het doel van de maatschappij is, op verschillende plaatsen van de spoorlijnen stallen te plaatsen tot berging van veede bestaande stations-veestallen te Rotterdam en te Emmerik zijn reeds het eigendom der maatschappij geworden. 'sHertOgenbOSCllj 20 Jan. In de afgeloopen week heeft in het naburige Nuland bij den molenaar A. van Heeswijk eene ben dertien eijeren uitgebroed, wat zeker, even als de nestelende eksters, die men daar ziet, t.ot de zeldzaamheden behoort die dit buitengewoon zachte jaargetijde oplevert. De eerste der zes nieuwe jaarmarkten, den 16 dezer, be- wees ten duidelykstedat de vermeerdering van het getal marktdagenwaartoe onze gemeenteraad voor een paar weken beslootzeer ten bate komt voor den handel en het vertier dezer stad. Er waren aangevoerd268 stuks hoornvee, 82 paarden, 660 biggeD10,804 meter wit linnen, 2158 meter grijs linnen en 4249 meter pellen. De wed. H. Oomen te Waalwijk bekwam de uitgeloofde premie van /50 als verkoop- ster van de schoonste en beste kalfdragende koe. Israel Cohen verkreeg de premie van 50 als verkooper van bet grootste getal vet hoornvee. J. Timmermans uit Lithoijen verkreeg als verkooper van het schoonste paard /25, terwijl W. van Lith uit Empel 10 ontving als aanvoerder van de grootste partij varkens. llaarlem, 22 Jan. De aanstaande (entoonstelling van bloem- bolgewassen enz. door de Algemeene Vereeniging van bloembol lenkultuur alhier zal worden gehouden op 14, 15, 16 en 17 Maart e. k., in de groote zaal der societeit de Kroon. Het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1