Vrijdag, 7 Februarij. M°. 6. VAN A AN LANDBOUW, GEIEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Prijs van het Abonnement in het Jaarf ®- Prijs der Advertentien van I6 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Ann de Amsterdamsche Courant, IJittreksel van de waarnemingen aan het Stads-Water- kantoor te Amsterdam, gednrende het jaar 1872. Haarlemmermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN, HAARLEHHERMEER. Prijs van een enkei. Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan 1 AN BOINGA C°.te Amsterdam. WJiterl{fk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. die dagelijks de hoogstbelangrijke Weerkundige Waarnemingen publiceert aan het Waterkantoor aldaar gedaanin verband met de waarnemingen (per telegraaf) aan de Meteorologische Hoofdslations in NederlandFrankrijk, Engeland Schotland en Ierlandontleenen wij het volgende overzigt, zijnde een De hoogste barometerstand (herleid tot 0 temperatnur) kwam voor op 7 en 30 April, zijnde772.7; de laagste op 11 December, 726.4. De hoogste temperatnur op den 26 Julij 31 Celsius of 88 Fahrenheit en de laagste op den 2 January 2 Celsius of 28 Fahrenheit. Op den 10 April bereikte het Ywater voor de stad zijn hoogste standpunt en teekende op de peilschaal 0.84 meter boven Atnst. peil terwijl de laagste stand voorkwam op den 18 January en 1 Maart, zijnde 1.08 meter onder dat peil. Na de afsluiting van het Y aan Schellicgwoude hereikte het kanaalwater voor de stad zijn hoogste standpunt op den 15 Okto- ber, zijnde 0.02 meter boven A.P. en kwam de laagste stand voor op den 25, 26 en 29 Julij 0.55 onder genoemd peil. Het stadswater bereikte op den 13 November (dus na de afslui ting van het Y) 0.03 meter onder A.P. (hoogste stand), en teeken de de peilschaal den laagsten stand 0.85 meter onder peil op den 18 Januarij (vddr de afsluiting). Uit de waarnemingen van den waterstand in het open Y aan het huis Zeeburg (na de afsluiting) blijkt, dat de hoogste stand voor- kw8m op 10 December, 0.98 m. boven A. P.; terwijl de laagste stand aldaar, 1.82 m. onder dat peil, werd waargenomen op 9 Dec. De meteorologische waarnemingen gaven aanleiding 25 malen te waarschuwen voor storm of voor veel wind of storm bepaaldelijk storm werd alhier waargenomen 7 malen, bovendien werd nog verscheidene malen, nadat voor storm was gewaarsclmwd, tnsschen de waamemingsuren, storm en slormvlagen waargenomen. Geen storm kwam voor zonder dat was gewuarschuwd. Januarij 1873. De afgeloopen maand Januarij gaf bijna dagelijks regen en allcen vorst in de laatste dagen toen de thermometer Dog slechts teeken de 2.7 Celsius of 27 Fahrenheit. Over de geheele maand was de temperatnur gemiddeld -f- 5.3 Celsius of 415 Fahrenheit boven vriespunt. De barometer daalde op den 20 test den buitengewoon lagen stand van 723.0, of 38 in. m. onder den normaal. De berigten van elders gaven toen aanleiding voor ZW/W storm te waarschuwen, doch werden alhier slechts ZVY storrovlagen waargenomen. op Woensdag 8 September 1872, des morgens (en lOure, in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzilterde Heer J. IV. M. van de Poll, Dijkgrnaf. Tegenwoordig 18 leden, te wetende heeren Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. W. A. L. Mook, J. W. M. van de Poll, H. van Wickevoort Crommelin A. WijnandsJ. G. Schone A. J. G. Timmermans, P. Knaap Gz.Dr. C. E. Heynsius, D. W. P. Wisboom van GiessendamP. Langerhuizen Lz. J. J. Korthals, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Mr. J. D. Viruly, A. van der Beek, Jhr. Mr. J. A. Repe- laer, H. A. Hanedoes en Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin; afwezig met kennisgevingde heeren H. P. Bultman en G. A, van Houweninge Gz. I. De Voorzitter opent de Vergadering en verwelkomt den heer Jhr. Mr. J. A. Repelaer, voor het eerst als nieuw be- noemd Hoofd-Ingeland ter Vergadering tegenwoordig, de be- langen des polders bij dien heer aanbevelende. Daarop worden de notulen van 8 Mei jl. gelezen en goed- gekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden daarop gedaan a. dat is ingekomen een adres van den heer P. J. Broek- hoff c. s., alien inwoners van Nieuw-Vennep, houdende verzoek dat van wege den polder moge worden daargesteld eene brug over de Ringvaart bij Hillegomter vervanging van de thans aldaar bestaande pont; op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit stuk om consideratie en ad vies te stellen in handen van het Dagelijksch Bestuur; b. dat de kas van den penningmeester op den 10 September jl. eene waarde aanwees van 16,158.49 aan divers bankpapier en contanten, en verdere mededeeling dat op den 27 Augustus jl. eene kasopneming heeft plaats gehad ten overstaan van de heeren Mr J. P. Amersfoordt en Dr C. E. Heynsius, door wie de administratie in de juiste orde is bevondenc. dat de voor- raad steenkolen aan de diverse stoomtuigen bedraagt 43,800 hectoliters; de Vergadering magtigt hierbij het Dagelijksch Bestuur tot het verder aanschafl'en van steenkolenwaarvan de kosten zullen worden gebragt op de dienst van 1873; d. dat de verkoop van oud hout, afkomstig van den stort- vloer aan den Lijndenheeft opgebragt de som van/ 535.40; e. dat het maken der brug over de Ringvaart bij Heem- stede, is aangenomen door B. Zuidhoff, voor een bedrag van 17,190; dat de herverpachting van het vischwater buiten den polder heeft opgebragt 569.zijnde deze herverpachting maar voor e^n jaar geschieden verder dat alle perceelen aan de respeetieve pachters zijn gegund g. dat het kroozen van vaarten en togten in 4 perceelen heeft plaats gehadwelke gegund zijn als volgtperceel n°. 1 aan F. Dol, perceel n°. 2 aau B. Griekspoor, perceel n°. 3 aan B. van den Heuvelperceel n°. 4 aan A. Griekspoor; h. dat het aanbrengen van 6 due d'alven in de Ringvaart is aangenomen door de Gebrs. Bos, voor 939.i. dat de perceelen onderhoud van gebouwen zijn aangenomen als volgt; perceel n°. 1 door M. van Essen, voor 745 perceel n°. 2 door Gebrs. Bos, voor 738 perceel n°. 3 door B. Kruikemeijer, voor 1590, perceel n°. 4 door M. van Essen, voor 953 perceel n°. 5 door Gebrs. Bos, voor 498 perceel n°. 6 door B. Kruikemeijer, voor 740, perceel n°. 7 door L. Kieviet, voor /1500 k. dat het verdiepen van vaarten en togten is aangenomen door J. van den Heuvel Az.voor 6369 I. en het onderhoud der grindwegen door Wamsteker, voot 2162.90; m. dat eene aanbesteding is beproefd voor het verhoogen van jaagpad en bermen, doch dat de laagste inschrijving is bevonden verre boven de begrooting voor dit werk te zijnom welke reden eene herbesteding moet plaats hebben. III. Wordt aan de orde gesteld het rapport der Com- missie tot onderzoek der Rekening van den Penningmeester over het dienstjaar 1871. Uit het mondeling rapport, door het lid dier Commissie, Mr. J. D. Viruly, blijkt dat die Re kening in de beste orde is bevondenbedragendein ontvang 233,881.48 en in uitgaaf 227,805.66, sluitende met een batig saldo van 6,075.82. Op voorstel der Commissie wordt bij hoofdelijke stemming beslotendeze Rekening goed te keurenwaarna door den Voorzitter dank wordt betuigd aan de Commissie van onder zoek voor haar in deze volbragte taak. Het Dagelyksch Bestuur heeft zich te dezer zake van medestemmen onthouden. IV. Daarop worden door de Vergadering zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd eene lste Suppletoire Begrooting over het dienstjaar 1872 in ontvang en uitgaaf ad 1630.37'/2, alsmede eene 2de Suppletoire Begrooting voor hetzelfde dienst jaar, bedragende in ontvang en uitgaaf 13,716.5 I /2. V. Volgt het Suppletoir Kohier van Omslag over het dienstjaar 1872, ter grootte van 28 hectaren43 aren en 47 centiaren. Na eene opmerking van het lid J. J. Korthals wordt dit kohier teruggebragt tot eene grootte van 25 hec- aren, 25 aren en 73 centiaren, ten bedrage van 252.57, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld en goedgekeurd en de termijn van betaling bepaald op den 16 October. Tevens wordt daarbij goedgekeurd het voorstel van den Pen ningmeester, tot rectificatie in het grondbezit van Vrouwe Heije'Van Voorst, H. Edelaar en J. J. van Loon. VI. Gelezen een voorstel tot yerkoop van gedeelten Veld weg aan den heer G. H. van der Burghstrekkende om aan hem op de gewone daaromtrent gestelde voorwaarden, te willen verkoopen den Veldweg langs sectie B, N°. 13, voor zoo ver aldaar zijn eigendom strekt, en tevens aan hem in koop af te staan den Veldweg, strekkende langs de kavels N". 1 en 2 van sectie Bop zoodanige voorwaarden als later kan worden overeengekomen. Het daaromtrent ingewonnen rapport van den Iioofd-Op- zigter luidt als volgt „Er zijn naar mijne meening geene bezwaren tegen het onttrekken van de beide bedoelde gedeelten Veldweg aan de. publieke dienst. „Het gedeelte voor kavel N°. 13 in sectie B is groot 13 aren 7 5 centiaren en is reeds afgeveend. „De weg langs kavels N°. 1 en 2 in sectie B is groot 1, hectare, 46 aren, 50 centiaren en bevat volgens opgaaf van den Opzigter Michiele een veenwaarde a 7 5 Ook Dijkgraaf en Heemraden hebben tegen dezen verkoop geen bezwaren, en stellen U daarom voor aan den heer G. H. van der Burgh te verkoopen deze twee gedeelten Veldweg, ter gezamenlijke grootte van 1 hectare, 60 aren, 25 centiaren. Hierop wordt door Hoofd-Ingelanden zonder hoofdelijke stemming beslotenbehoudens goedkeuring van Heeren Gede- puteerde Staten van Noord-Hollanden nadat bedoelde weg aan de publieke dienst zal zijn onttrokken.aan den heer G. H. van der Burgh den eigendom van twee gedeelten Veld weg in koop af te staan, onder de volgende bepalingendat deze koop en verkoop, welke gerekend wordt in te gaan den eersten Julij 1872, geschiedt om-en voor eene som van 300 per hectareen alzoo vooi de beide gedeelten voor een bedrag van 477.45 vermeerderd met /75.voor het zich in dien veldweg bevindend veen en alzoo voor een ge zamenlijke somma van 552.45, en verder onder de voor waarden als aan anderen toegestaan. VII. Gelijk voorstel wordt gedaan door den heer H. Heijebe- eedigd Makelaar te Amsterdam, voor Mr. C. D. Asser, raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland, woonachtig te Amsterdameigenaar van kavel n°. 2sectie G, Afdeeling Vijf huizenin den Haarlemmermeerpolder die bij dien grond gaarne den Veldweg voor dit kavel gele- gen in eigendom wenschte te bekomen. Het daarop ingewonnen advies van den Hoofd-Opzigter luidt als volgt „Daar de bedoelde Veldweg voor de publieke dienst wel gemist kan wordenzoo zijnnaar mijne meeninggeene bezwaren tegen den verkoopde oppervlakte van den weg is 70 aren en 15 centiaren; de waarde van het daarin bevatte veen is, volgens opneming van den opzigter Michiele, 59. Mitsdien stellen wij Dijkgraaf en Heemraden voor ook tot dien verkoop over te gaan, tegen den prijs van 300, per hectare of 214.50, vermeerderd met de som van 59.voor het in dien weg aanwezige veen, en alzoo voor de gezamenlijke som van 273.50, en wijders onder de voorwaardenwaarop tot heden aan anderen Veldwegen zijn verkocht. Waartoe door Hoofd-Ingelandenonder dezelfde bepalingen, zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. VIII. Volgt een voorstel tot verhooging van het tarief der ijzerprijzen, op een schrijven van den heer W. Huygensdirec- teur der IJzergieterij de Prins van Orange, daarbij namens die fabriek verzoekende, aangezien de prijs van het gietijzer reeds veel meer dan verdubbeld is, haar in haar groot ver- lies te gemoet tekomenhopende op haw verzoek eene gunstige bescbikking moge genomen worden. De Hoofd-Opzigter heeft daaromtrent uitgebragt het na volgende rapport: „Op het hierbij teruggaand schrijven van de Directie der IJzergieterij de Prins van Orangeverzoekende dat de prijzen, waarvoor aangenomen is de onderhoudswerken aan onze stoomtuigen te leverentijdelijk met 1 5 door UEG. zullen worden verhoogd, wegens de groote rijzing van de prijzen der grondstoffen, heb ik de eer het volgende in het midden te brengen. „De bescbikking over dat verzoek aeht ik afhankelijk van het antwoord dat op twee vragen moet gegeven wordenvoor- cerst: zijn werkelijk de grondprijzen zooveel gerezen, dat een verhooging als de gevraagde daonnede overeenkomt, en ten tweedeis het raadzaamindien werkelijk die rijzing al zoo groot is, voor de werkeu in het vervolg meer te betalen dan waartoe men regtens verpligt is. „De eerste dier vragen moet zeker bevestigend beantwoord worden. Dat zou, geloof ik ook nog het geval zijn als de fabriekanten 20 in plaats van 15 verhooging gevraagd liadden. Hierbij leg ik UEG. over twee prijsnoteringen van ijzer, de eene van 18 September jl., toen de rijzing het eerst begon, en de andere van 4 Julij jl., waaruit blijkt dat de ijzerprijzen in dat tijdsverloop gemiddeld circa 45% zijn ge- stegen. De verhooging der steenkoolprijzen sedert het vorige jaar is UEd. bekeud en dok het arbeidsloon is thans een weinig hooger dan toen. Het behoeft zeker geen betoog, dat bijv. gewoon ketelplaatwerkaangenomen voor 22.toen de plaat op/13.75 genoteerd stond, en waarop dus toen 8.25 voor arbeid en winst overbleef, thans niet zonder belangrijk verlies voor dien prijs kan geleverd worden, nu die plaat 19.kost, zoodat slechts 3.voor arbeid en winst overschiet. Eene verhooging van 15 zal voor dit geval zeker niet voldoende zijn om dat verschil te dekken maar ook voor ijzerwerkdat meer arbeid vordert dan ketel plaatwerkis eene verhooging van 15 %gering, want de aan- nemingsprijs voor alle werken gemiddeld op/40.stellende, is die verhooging slechts 6.hetgeen ongeveer de rijzing van de grondstof, ijzer, alleen is, zoodat alsdan nog niets voor de stijging der steenkool en arbeidsprijzen overblijft. Een verhooging van 15 zal dus ongeveer voldoende zijn om de fabriekanten tegen dadelijk verlies te vrijwaren, maar met die verhooging zal op hunne leverantie zeker uiterst weinig of niets worden verdiend. De tweede der gestelde vragen is niet zoo eenvoudig te heantwoordenalthans veel meer van persoonlijke meening afhankelijk. In het belang van de deugd der te leveren werken en van de promptheid waarmede die leve- ringen zullen worden uitgevoerd, kom ik voor mij echter tot een zeer stellig bevestigend antwoord. Voor werken, die aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1