1875. Vrijdag, 14 Februarij. N°. 7. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJ1). Veertiende Jaargang. prijs van Hot A-bonneniciit Prijs der Advertentien van l6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. II aarlcmiiiermcer. A ANBESTEDINGEN. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Blokzijl, 10 Febr. De ingelanden van den uitgestrekten bin- nenpolder, ten zuiden en in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente gelegenhebben in hunne dezer dagen gehouden ver- gadering besloten zich tot Z. M. den koning te wendenmet verzoek om dien polder wettig erkend te hebben. De Engelsche Zigzag-Eggen. a I H S mssum UAABLEMMERMEER in het Jaar. at.T.F. TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan V AN BOXGA C°.te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. llterlifh Woentdag. enkel Nommer 15 Cent. Pnts van een J.l. Dingsdag avond mogt men aan het Hoofddorp alhier het zeldzaam genoegen smaken op de voordragt van het ge- zelschap Concordia den beroemdenen als dichter algemeen bekenden Us. ten Kate uit Amsterdam, over verschillemle onderwerpen te hooren spreken. In massa waren de leden der vereeniging dan ook opgekomen en was de zaal van den heer J. Knol geheel bezet. Postkantoor te Haarlemmermeer. LUST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZUN KTJNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek. 1. J. Kwadijk, Anna-Paulownapolder. 2. M. Dekkers, Haarlemmermeer. 3. A. Sligt, Hendrik Ido Ambacht. 4. K. But, Ooltgensplaat. 5. A. van der ElstHaarlem mermeer. 6. Maria Schrader, wed. Mol, Haarlemmermeer. Van liet Eulpkantoor te Nieuw- Vennep 7. Arie Boon, Nieuwenhoorn. Kantoor van Aankomst. 1. Meijs. 2. Weglens. 3. Rozeboom de Vries. 4. W. Koenhaardt (2 stuks). 5. Abr. van Dijk. Bij den terugtogt naar de woning moest men een dam passe- daar nam Geilvoet zijn kans waar, wierp den boer hals kop in de sloot en koos weder het hazenpad; maar de boer, niet lui, kroop vlug op den walen nu begon de wed- loop weder op nieuw over en door alles been, dat het den vervolger weder gelukken mogt Geilvoet in te halen en door fiks aangebragten slag op zijn hoofd hem te doen nederval- len waarop hij weder werd gearresteerd en door bijkomende hulp goed gebondenlater door de veldwachters in bewaring genomen. Toen de dag aanbrak, vond men in een boschje bij de woning nog een zakwaarin reeds twee levende kalkoenen op lotgenooten zaten te wachten, welke kalkoenen te Schalkwijk waren onlvreemd. van 29 Jauuarij lot 12 Februarij 1873. GEBORENArie, zoon van G. Stout en J. van Wijngaarden. Her manns, zoon van C. Westmaas en T. Muijlwijk. Meinoutje, dochter van J. Visser en G. Kraaijer. Gerrit Cornelia, zoon van W. C. van Arendonk en J. Pruissen. Maria Cathariua, dochter van P. Vis en C. C. Kochheim. Trijntje, dochter van A. A. Montauban en A. W. C. Wesselius. Wilhelm Herman, zoon van W. A. van Look en J. Huis- kes. Johanna Maria, dochter vau J. J. van Rijn en M. Wingelaar. Klaas, zoon van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. Leendert Leonardus, zoon van T. A. Dol en N. Koster. Dirk, zoon van J Koolhaas en A. Roeland. Helena, dochter van J. van Bakel en C. van Maris. Willem Fredrik, zoon van C. Floor en J. Bisch. Johannes, zoon van K. Loos- broek e'u G. Spanjer. Johanna Hendrika, dochter van P. M. Buis en M. Tanis. Cornelia, zoon van C. Kort en N. J. Schouten. Bernar- dus, zoon van J. Stans en P. Klapwijk. Gijsbertzoon van H. van Lee'uwen en C. den Ouden. Magdalena, dochter van S. Schoonrok en M. Molenaar. Leonardus, zoon van G. Lamboo en J. de Jong. Wil- lemina Jacobadochter van F van Diemen en M. van Vlaardingen. Veronika Bertha, dochter van J. A. Spigt en S. E. Nol. Pieterzoon van C. van Zuilen en M. van der Werf. Adrians, dochter vau W. van Loon en C. van Damme. Gerritjedochter van J. de Graaf en J. van Leeuwen. Annigje Cornelia, dochter van J. Bekker. LEVENLOOS AANGEGEVEN 1 Kind van A. van den Enden en S. Cle ment. 1 Kind van G. van Keulen en A. M. Huijbers. OVERLEDEN: Hette Bakker, oud 72 jaren, weduwnaar van A. van 't Hof. Jan Bloemiuk, oud 85 jaren, weduwnaar van N. Zinger Maria, oud 6 maanden dochter van C. Sandifort en E. Hartman. Maarten oud 5 weken, zoon van J. Vergunst en C. Eeuwijk. Jan Pieter Nijs, oud 74 jaren, wednr. van M. IJzelendoorn. Theodorus Johannes Bek- kers, oud bijna 31 jaren, gehuwd met G. van Regteren. Willem, oud 9 maanden, zoon van K. Maarsen en E. Been. Theodora, oud 4 maan den dochter van H. van Sehip en A. Stolwijk. Gerrit Jan oud 4 maanden, zoon van G. van Beijnum en A. Hagen. Johannes Coenraad, oud 2 jareu, zoon van C. F. Muller en G. Oud. Cornelia, oud 6 maan den, dochter van D. Schaap en W. Everse. Hendrik van Krimpen, oud 56 jaren, gehuwd met Willempje Vink. ONDERTROUWD: T. Smit met M. Spaargaren. A. de Boer met J. Jansens. GEHUWD: geene. Den 5den Februarij vermaakten een twimigtal jongelieden uit Lisserbroek zich op de ringvaart bij tie Hillegommerpont met schaatsenrijtlenmen was nog al druk en daardoor min der oplettend waardoor twee van hen, die nog al opgewon- den warenhet ongeluk hadden aldaar in een open vak te rijdenwaaruit zij niet dan met veel levensgevaar en met behulp van planken en ladders werden gered. Door het bestuur van het waterschap Bijleveld en den Meerndijk is in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht aanbesteed1°. het maken der gebouwen en 2°. het leveren en stellen van een stoomwerktuig en toebehooren alles ten dienste voor een te slichten stoomgemaal voor dit waterschap. Voor de gebouwen van het stoomgemaal is in- gesehreven door de heeren W. A. Janssen en K. Hollander, te Utrecht, voor 24,363; J. Paling Hz., te Woerden, voor 26,9 80; P. Schreuder en C. Sterkte Heukelomvoor 23,263; P. Krommenhoek en A. van Heteren, te Harmelen voor 26,835 N. A. Zwanenburg, te Woerden, voor/23,740 J. A. van der Straatente Bergambachtvoor 26,439 G. Visser; te Papendrechtvoor 23,073. Voor het stoomge maal door de heeren Gebr. Schutte, te Amsterdam, voor 21,750; J. Donkers, te 's Bosch voor/ 18,549; R. Reigers en ter Meulen, te Zwolle, voor 16,689. eerstkomendein het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden. Larcn, (Gelderland)11 Febr. De landbouwer Koeslag wonende in de buurtschap Oolde onder deze gemeente, heeft te Zutphen een varken afgeleverddat na geslagt te zijn niet minder dan 542 halve kilogr. woog. Tot geruBtstelliug van vele ingezetenen dezer gemeentewelke kalkoenen, eenden of kippen houden, kan men meldendat op 7 Februarij j. 1.door de ferme handelwijze van den land bouwer Verbrugge, de vermoedelijke dader van verschillende diefstallen van pluimgedierte is gevat eu naar Haarlem ge- transporteerdom daar van zijne nachtelijke verraoeijenissen uit te rusten. Genoemde landbouwer boorde des nachts teD 12 ure in zijnen stal nabij zijn kippenhok, waarin twee kalkoenen en eenige kippen zaten, een raam breken. Vermoedende dat zijn paard was losgebrokengiug hij op bloote voeten en in zijn nachtkostuum daar naar zien; doch daar zijn paard nog goed vast stond en hij onraad merktesnelde hij naar buiten, en zag daar Jan Geilvoet, oud 21 jaren, welke het raam had stuk geslagen. Deze ging onmiddellijk op den loop, maar Verbrugge, met een ijzeren blaaspijp in de hand, hem na; de wedren ging door dik en dun, door sloot en togt, tot het den vervolger eindelijk mogt gelukken den kippen-liefheb- ber een paar ferme tikken tegen de beenen te geven, waar door hij van de been raakte en vervolgens gegrepen werd. Utrecht, 12 Febr. De longziekte onder het rundvee breidt zich in de omliggende gemeente meer en meer uit, zoowel als in deze gemeente. Bij de wed. van der Horst is een rund, aan longziekte lijdeode, afgemaakt en begraven. Volgens la Belgique horticole beslaat de grondoppervlakte die over de geheele aarde voor de teelt van tabak wordt ge- bezigd niet minder dan 450,350 hektaren die in ronde cijfers jaarlijks 500 millioen kilogr. tabak voortbrengen. Aan de Leidsche Courant wordt het volgende geschreven „De winddie nu sedert eenigen tijd uit het oosten heeft gewaaid, is gunstig geweest voor den afvoer van water naar zee. Delfland door dien wind veel gebaat zijnde heeft spoedig m lagen boezemstand gekregenten gevolge waarvan de polders in de gelegenheid worden gesleld het overtollige water uit te malen. Ook de boezem van Rijnland is langzamerhand tot 14 Rijnl. duimen onder maalpeil gedaald en daar in het hoogheemraadschap de polders ook overal het water kwijt zijn is de overlast van water allerwege geleden." De vereeniging van den landbouw in Hollands noorder- kwartier zal bij de tentoonstelling te Weenen vertegenwoordigd worden door eene uitmuntende verzameling van granen zaden peulvruchten enz. alias tentoongesteld op een groote etagere en producten van Noordhollands landbouwende streken boven Hoorn. Mithvolda, 10 Februarij. Verleden week werd alhier door H. Steenhuis een fraaije zilverkleurige stier verkocht voor 350. Zeker een enorme som vooral als men in aanmerking neemt, dat het dier nog slechts 20 maanden oud is. Volgens het gezegde der koopers is bij voor de tentoonstel ling te Weenen bestemd. De behandeling van paarden in Rusland is zeer afwijkend van de onze. Daar worden ze nooit eerder gebruikt voor dat ze volkomen ontwikkeld dat is, zes jaren oud zijn. Gedu- rende dien tijd krijgen de paarden geen haver, maar gaan 'szomers in de weide en worden in den winter met hooi en stroo gevoederd. De Rus behandelt zijn paard wel altijd met zachte en vriendelijke woorden en zelden met zweepslagen maar daarentegen reinigt hij het weinig, en legt het nooit een warm dek op opdat daardoor de huid minder prikkelbaar en meer aan alle weersgesteldheid gewoon worde. De Russische voerman spant wel vroeg in, maar hij is zeer gesteld op een langen voertijd des middags, waarbij zijne paarden nooit min der dan 4 uren rust moeten hebben. Waarlijk, deze wenken konden velen onzer landbouwers of houders van paarden zich wel ten nutte maken. De Amsterdamsclie Courant meldt van goed'erhand vernomen te hebben dat het bestuur der Jlollandsche Maatschappij van Landbouw besloten heeft, de tentoonstelling, in September Deventer, 12 Febr. In de laatste dagen zijn in sommige gemeenten van deze provincie eenige runderen en paarden door het miltvuur aangetast en aan die ziekte bezweken. Meppel, 11 Febr. Als een bewijs van de immer stijgende waarde der landerijen in onze omstreken diene, dat bij eene verleden week gehoudeD publieke verkooping, twee oeverlan- den bij het Meppelerdiep zijn verkocht, waarvan een, groot 2.50 bunder, voor 7008, en het andere, groot 1.80 bunder, voor 2507. Het laatste werd in 1819 aangekocht voor/160. De longziekte onder het rundveedie in de provincie Friesland in vroegere jaren zoo groote offers eischte, doch voor een paar jaren zeer weinig meer voorkwamheeft in het afgeloopen jaar echter weder grootere uitbreiding erlangd. In 1872 toch zijn 685 runderen aan die ziekte gestorven of te dier zake afgemaakt. Sedert de in werkiug treding van de betrekkelijke reglementen (den 7den December 1849) zijn in die 'provincie tot en met den laatsten December 1872 aan de longziekte gastorven of te dier zake afgemaakt niet minder dan 40,521 runderen. Leeuwarden10 Febr. De Friesche Maatschappij van Land- en Veeteeltle afdeeling, heeft eene prijsvraag uitge- gesrhreven, luidendeWelke zijn de oorzaken van de zoo- genaamde viezigheid der boter, vooral des winters, en door welkpraktisch uitvoerbaar middelkan dit kwaad worden voorkomen." De ant woorden worden voor 12 Mei a. s. inge- wacht bij den voorzitter, mr. E. Jongsma, te Leeuwarden; voor het bestein zich zelf der bekrooning waardig, ant- woordwordt eene gouden medaille, ter waarde van/ 50, of eene zilveren dito en 40 in geld, uitgeloofd. HOOTII, 12 Febr. Op de onderscheidene markten alhier zijn in 1872 aangevoerd: 1145 Paarden en Veulens, 11,324 Koeijen, 2148 nuchtere Kalveren, 21,451 Schapen, 5094 Lammeren, 3384 magere Varkens, 16,915 Bigsren, 203 Zengen, 770 vette Varkens, 305 Bokken, 343 Geiten, 3695 Kippen, 2795 Eenden, 95,680 koppen Boter. Waalwijk, 11 Febr. Verleden week hadden wij het voor- regt den heer de Beucker, rondreizend leeraar in de land- bouwkunde en aanverwante vakken, te hooren. De lezing had eene vrij algemeene strekking en handelde over wisselbouw, beraesting, tuinbouw, gras- en voederbonw, veeverzorging, hout- en ooftteelt, en eindelijk over snoeijing. Boeijendrijk aan termen en takt ter verklaring zijner wetenschap en stel- lingen, wist spreker een en ander, bovendien door teekenin- gen aanschouwelijk gemaakt, zoo duidelijk en bevattelijk voor te stellendat men zich als in de praktijkin woud en ak- ker, in veld en tuin, bij plant en heester waande, terwijl hij bij afwisseling op zeer eigenaardige wijze de hilariteit van het talrijk publiek wist op te wekken of door op de vele gebre- ken en achterlijkheidwaarmede landbouw en daarmede ver- wante vakken gedreven worden, te wijzen, tot ernst en aan- dacht te stemmen. De heer de Beucker mag zich dan ook overtuigd houden, dat uit zijne belangrijke voordragt menige nuttige wenk ter beoefening werd medegenomen. Wij uiten met hem den wensch dat lust tot landbouw-wetenschap en opmerking ook deze streekmeer en meer mogen doordrin- genwaartoe voorzeker een herhaald optredendoor spreker toegezegdeen prikkelende spoorslag mag hecten. In de Ljandbouw-Courant kwam onlangs een stukje voor van Baron van der Borch uit ZeveDbergenover de zoo nuttige Engelsche zigzag-eggen. Naar aanleiding daarvan deelen ons de heeren Boeke en Huidekoper te Groningen mede.dat, zoover zij weten, van de 50,000 stel eggendie de heeren Howard reeds afleverden, nog maar bijna twee dozijn in Nederland gebruikt worden en zij vermelden er ter eere der provincie Groningen bijdat de meeste in dat gewest gekocht werden, namelijk, door de heeren: C. F. Fockens, te Nieu- wolda, zes stel in allerlei grootte; D. S. Huizinga, te Lop- persumWed. M. Brouwers, te Ruigezand, twee stel; J. Eppens, te Nienwolda; H. J. Siccaraa, te Kommerzijl; P.J. I n "':,T I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1