A d v e r t e n t i e n. Levens der Heiligen. - 30 Landbouw, Oemen^de Berigten. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. MAGAZIJA van J. A. VAN ZIJL, Elk Deel kost f 1.25. met/40; volgnr. 71, buitengewone politie, met 25; volgnr. 76, lantaarns, met /40; volgnr 83, onderhoud scholen, met /1000; volgnr. 84, schoolprijzen, met f 200volgnr. 88, teekenonderwijs, met 250; volgnr. 91, passantengcld, met /25; volgnr. 92, krank- zinnigen, met 200volgnr. 93, subsidie armbestuur, met 300; volgnr. 102, openbare vermakelijkheden, met 25volgnr. 106, huizen nommeren, met 40volgnr. 110, onvoorziene uitgaven, met 680; totale vermeerdering der ontvangsten en vermindering der uitgaven f 3500. Op deze wijze wordt de benoodigde 90m van 3500 gevonden, en wij meenen dat de geringe verhooging van den hoofdelijken omslag met 400.geen wezenlijk bezwaar kan opleveren. Haarlemmermeer, den 3 December 1872. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, (get.) J. W. Lantzendorffer, Burgemeester Eggink Secretaris. Bovenstaande nota van aanmerkingen en het voorstel van Burgemeester en Wethouders, gesteld zijnde in handen van de Financiele Commissie, wordt aan de Vergadering voorlezing gedaan van het door die Commissie uitgebragt rapport, luidende: Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. In handen der Financiele Commissie kwam eene missive van Gedepu- teerde Staten van Noord-Holland, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het dekken van een post ad 3500.door het aangaan eener leening. Daarbij werd overgelegd aan uwe Commissie een staat van posten, waai-op Burgemeester en Wethouders meenen dat 3500.- gevonden kan worden zonder belangrijke verhooging van den hoofdelijken omslag. De Commissie kan zich met de voorgedragen verminderingen vereenigen, behoudens eene post, volgnr. 88. Zij stelt u voor dien post op de Be- grooting te behouden en den hoofdelijken omslag met het gelijke bedrag te verhoogen. Aldus voorgesteld in de vergadering der Financiele Commissie, op Don- derdag 5 December etc. Do Financiele Commissie, (get.) Bultman. Amersfoordt. u N. T. Dorbeck. De heer Amersfoordt licht het rapport der Finantieele Commissie toe en betoogt de wenschelijkheid om de post van 250 voor teekenonderwijs te behouden, terwijl de heer Schone de vermindering van de post voor onderhoud der scholen met 1000 wel wat erg vindtomdat spreker meent dat men daardoor de gebouwen zal moeten laten vervallen. De Voorzitter stelt voor, om te stemmen over het voorstel der Finantieele Commissie, strekkende om de door Burgemeester en Wethouders voorge dragen veranderingen in de Begrooting goed te keurenmet uitzondering van de vermindering van volgnr. 88 met 250en waardooringeval van aanneming de hoofdelijke omslag zal worden verhoogd niet met 400 maar met 650. Het voorstel der Financieele Commissie wordt aangenomen met twaalf tegen twee stemmen. Voor stemden de heeren van RiessenTimmermansde JongKuiper SchoneKnaap't HooftAmersfoordtKlapwijkde BrenkBultman en Dorbeck. Tegen de heeren van Vuuren en Teusen. 14°. Ten gevolge der wijziging welke, door het zoo even gevallen be- sluit, de Begrooting voor 1873 heeft oudergaan, wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het navolgende concept-besluit tot verhooging van den hoofdelijken omslag, luidende: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Heeft_ besloten Art. 1 van het raadsbesluit tot heffing van hoofdelijken omslag van den 8 October 1869, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 16 November 1869 n°. 3, zooals dat artikel laatstelijk werd vastge9teld bij raadsbesluit van 2 November 1871, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 14 December 1871 n°. 19, wordt ingetrokken, en vervangen door het navolgende: Art. 1. Er zal, te beginnen met het jaar 1873, ten behoeve der ge- meente Haarlemmermeer, geheven worden een Hoofdelijken Omslag, ten bedrage van tienduizend twee honderd en vijftig gulden (zegge 10,250. Art. 2. De overige bepalingen vau het raadsbesluit van 8 October 1869 goedgekeurd bij koninklijk besluit vau den 16 November 1869, n°. 3, alsmedo de verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, vastgesteld deu 8 October 1869, blijven van kracht. Gedaan te Haarlemmermeer ter Openbare Raadsvergadering enz. welk voorstel zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 16°. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het vol- gende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit van 2 November 1872, waarbij aan het Bur- gerlijk Armbestuur dezer gemeente voor 1873, is verleend eene subsidie ten bedrage van 4000 Overwegende dat de wijzigiugen, welke de gemeentebegrooting voor 1873 bij besluit van heden heeft ondergaan, het noodzakelijk maken om de be- doelde som van 4000 eenigzins te verminderen Besluit De subsidie in 1873 te verleenen aan het Burgerlijk Armbestuur, wordt, met wijziging van het raadsbesluit van 2 November 1872, bepaald op drieduizend zevenhonderd gulden (zegge/3700. Haarlemmermeer den 5 December 1872. De Gemeenteraad enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 16°: Alsnu wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het navolgende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat bij besluit van heden, de subsidie in 1873 te verleeuen aan het Burgerlijk Armbestuur nader is bepaald op/3700.— en zulks met wijziging van het raadsbesluit van 2 November 11. waarbij die sub sidie was bepaald op /4000. En dat het daardoor noodig is de begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1873 te wijzigen; Besluit: De Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1873 wordt gewij- zigd als volgt: Ontvangsten Volgnr. 4, subsidie uit de gemeentekas wordt verminderd met /300. en dus gebragt op /3700. Het totaal bedrag der Ontvangsten wordt daardoor gebragt op/3835.84. Uitgaven: Volgnr. 5, wegens ouderstand aan armcnwordt verminderd met: 300. en dus gebragt op 3600. Het totaal bedrag der Uitgaven wordt daardoor gebragt op 3835.84. Haarlemmermeer den 5 December 1872. De Gemeenteraad voornoemd. De heer 't Hooft zegt tegen dit besluit te stemmenen datindien het hem opgevallen ware, dat bij de wijziging der Gemeentebegrooting, ook de subsidie aan het Armbestuur te verstrekken werd verminderdhij ook daar- tegen zoude hebben gestemd. Het concept-besluit wordt daarop goedgekeurd met dertien stemmen tegen eenzijnde de stem van den heer 't Hooft. 17°. Gelezen een adres van L. Kieviet, aannemer van het maken van ijzeren hekken aan de begraaiplaatsen te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep, om daarbij vermelde redencn vier weken uitstel vragende voor de opleve- ring van het hek aan de begraafplaats te Hoofddorp. Wordt zonder hoofdelijke stemming besloten het gevraagde uitstel te verleenen, en alzoo tot 1 Januai*ij 1873. 18. Gelezen zijnde een adres van P. Boekel, hoofdondcrwijzer te Abbenes, verzoekende dat uit het schoolhuis, door hem bewoond, mogen worden weggenomen de gedurig opstijgende uitwasemingen van onder de vloeren van het gebouw aanwezige faecale stoifen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan den gemeenteopzigter op te dragen om maatregelen te nemen tot wegneming van het bestaande gebrek, na vooraf aan Burgemeester en Wethouders opgaaf te hebben ge daan van de vermoedelijke kosten. 19°.-Op nieuw komt ter tafel het adre9, dd. 27 September 1871, van brandmeesteren te Nieuw-Vennep, om belooning te erlangen ingeval zij bij brand verpligt zijn zich met de «spuit daarheen te begeven, welk adres reeds is vermeld in de notulen van 2 November 1871, n°. 6. Aangezien dat adres is gesteld op ongezegeld papier, wordt overgegaau tot de orde van den dag. 20°. De Voorzitter legt over het op de gedane aanvraag van den polder ontvangen tarief voor de ververschingen, door den concierge aan den polder geleverd wordende. Wordt besloten deze zaak aan te houden en den Voorzitter uit te noo- digen om omtrent deze zaak met den concierge in het raadhuis tespreken. 21°. De Voorzitter zegt, dat de hoofdonderwijzer Zwart eene week va- cantie vraagt bij gelegenheid der voltrekking van zijn huwelijk en om familiezaken. Wordt besloten de gevraagde vacantie te verleenen. 22°. Een adres ingekomen vau den hoofdonderwijzer Roosdorp, betref- fende het schoonhouden zijner school, wordt aaugehouden ter nadere be- handeling, in verband met de voorgenomen wijziging van het schoolreglement. De Vergadering is daarop gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 27 February 1873, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Uitloting van aandeelen in de geldleeningen van 1866 en 1872. 3. Bestek voor het onderhoud der vvegen. 4. Regeling der jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school n°. 1. 5. Idem van idem aan school n°. 6. 6. Adres van vijf hulp-onderwijzers, om verhooging hunner jaarwedden. 7. Ver- zoek van den hulp-onderwijzer van der Spek, om ontslag. 8. Aanschaffing vau steenkolen voor de scholen. 9. Rap port van den gemeente-opzigter over de sekreten van de school en woning n°. 6. 10. Benoeming van een geneesheer voor wijk 2. 11. Rekwest van J. van Schootenin zake zijnen hoofdelijken omslag. 12. Verordening op de brandweer. 13. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 1; voordragt: W. W. Biaam. 14. Gratificatie aan de rijks- veldwachters. 15. Rekeniug van ververschingen aan de veld- wachters bij de harddraverij. 16. Rekening wegens het klokluiden bij brand te Nieuw-Vennep. Zwolle, 17 Fehr. Het winterkoren is onder deze gemeente en omstreken door het zachte weder welig uitgeschoten en heeft van de vorst der laatste dagen bijna niets geleden. Als een bewijsdat de gezondheidstoestand van den veestapel in de provincie Overijssel voortdurend gunstig kan genoemd worden, diene, dat in 1872 in de geheele provincie slechts 6en geval van longziekte zich heelt voorgedaan en wel in de maand September, onder de gemeente Zwollerkerspel.- Die toestand is gelukkig dezelfde gebleven, hetgeen zeker een gunstigen invloed uitoefent op onze steeds in hloei toene- mende veemarkt. Fransche kooplieden hebben gedurende de vorige week in deze omstreken weder vele paarden opgekocht en daarvoor goede prijzen besteeddie tot ruim 700 per stuk opliepen. Een dier kooplieden heeft 26 paarden per spoor van hier naar Parijs verzonden. Bij voortduring blijkt hieruitdat het overijsselsche paardenras voor het buitenland zeer getrokken wordt. Beverwijk, 15 Febr. In de heden gehouden vergadering van de afdeeling Velsen der Hollandsche Maatsckappij van Landbouw is, met algemeene stemmen, de wenschelijkheid uit- gesproken tot het houden eener flinke tentoonstelling. Eene kommissie van 5 leden is benoemd lot het maken van een programma en tot het inzainelen vau vrijwillige bijdragen waardoor men hoopt het voorgestelde doel te zullen bereiken. Dalfseil, 18 Febr. Wat betreft de te velde staande win- terrogge, waarover eenige bezorgdheid bestonddoor den hoo- gen waterstand van dezen winter, vernemen wij thans dat alle vrees van schade is geweken niet alleen maar zelfs de velden eenen goeden oogst beloven. Met het uitpooten der vroege aardappelen zal nu een begin gemaakt worden Wonseradeel, 16 Febr. Op een der stallen in deze ge meente heeft zich weder een geval van longziekte voorgedaan ten gevolge waarvan 28 runderen zijn onteigend. Capelle (Langstraat)18 Febr. De grasverpachtingbn voor het aanstaand weisaizoendie hier en daar reeds gehouden worden, brengen gemiddeld hetzelfde op als ten vorigen jare. Men verwacht echter dat het hooiland minder zal opbrengen aangezien de pachters van het vorige jaar meerendeels nog met hun hooi zittenen, volgens den tegenwoordigen prijs, veel met de hooijerij verloren hebben. Voor het oogenblik staat de hooihandel geheel stil. Texel, 19 Febr. Als een gevolg van de tegenwoordige hooge vee-prijzen, zijn ook de landerijen zoowel in koop als in huur enorm gestegen. Eenige bunders land werden dezer dagen in veiling verkocht voor circa 2000 per hectare; ter wijl de hnurprijzen minstens 30 pet. hooger zijn dan vorige jaren. Ossenvleesch wordt tegenwoordig hier voor 5 5 cents het halve kilogram verkocht; dat is voor algemeen gebruik veel te duur. De Stoompost meldt dat aan de Noordkust van Noord-Be- veland den 8sten dezer een dijkval is ontstaan aan den kala- miteusen polder Vliete, buiten de aanslniting van de inlaag met den zeedijk. De vallang 110 meter, strekt zich uit tot nabij den teen van het gedeelte buitendijks beloopdat boven den buitenberm ligt; de gepeilde diepte bedraagt 7 tot 9 meter onder laagwater. In den namiddag van 13 dezer hadden de passagiers van de stoomboot Alkmaar Packet het genoegen, op het Y tusschen Amsterdam en Zaandam een reisgeuoot te ontinoeten, die de reis naar Zaandam op schaatsen maakte, en aldaar, bijna op denzelfden tijd als de boot, behouden aankwam. jn den omtrek van het landgoed Matararn te Dalfsen, is een drijfjagt gehouden, en zijn o. a. twee vossen geschoten, waarvan een juist een kip oppeuzelde. Op de lijn Groningen-Zwolle is uit eeu ongesloten blikken trommel ten nadeele der firma van Gend Loos ontvreemd een pakket met 340 aan bankpapier. Nadat daarvan aan de politie te Zwolle aangifte was ge daan, is het haar door ijverige medewerking vau den kommissaris van poli tie te Zutphen mogen gelukken den dader, Wijnbrands, kondukteur bij de staatsspoorwegen, te ontdekken en te doen arresteren. Het grootste gedeelte der ontvreemdc bankbilletten had hij reeds te Arnhem gewisseld. De ge- arresteerde is gehuwd en heeft vier kinderen. Bij het St.-Peters Hospital te Londen meldde zich den 11 dezer een heer aan en liet in handen van den sekretaris tien banknoten, ieder van duizend p. st. achter, van een onbekenden gevcr, ten behoeve van het gasthuis, dat alzoo 10,000 p. st. (120,000 gulden) rijker was geworden. Te Nieuwediep, is voor veertien dagen geleden een matroos le kl., behoorende tot de bemanning van een der oorlogsschepen, gehuwd, terwijl het voor een paar dagen moet gebleken zijn dat hij in Pruissen eene wet- tige vrouw met vier kinderen heeft. Ook is een matroos aan boord van het aldaar liggende fregatschip Noord- brabant uit den mast op het dek gevallen en was onmiddellijk een lijk. Te Liverpool zijn vijf vrouwen in de vlammen omgekomea, ten ge volge van een brand ontstaan in de pakhuizen van de firma Rishton Cooper Dunderdale, handelende in rijst, zaden en specerijen. Van zeven vrou wen en een man ontsnapten twee vrouwen en een man, doch de overigen, verbijsterd door den schrik, liepen in een verkeerde rigting en stikten in den rook. In de voorgaande week stierven to Londen 13 menschen ten gevolge van brandwonden en 3 personen verdronken12 kinderen stikten en 7 menschen stierven van of ten gevolge van koude. Drie moorden, 5 zelf- moorden en 1 manslag werden begaan. Uit Napels wordt gemeld, dat dezer dagen de ingenieur Alfred Cot- teau het plan van een ijzeren brug over den Gouden Hoorn, welks vervaar- diging hem door den minister van openbare werken was opgedragen, naar Konstantinopel verzonden heeft. Deze brug bestaat uit slechts eene boog, zonder eenig steunpunt. De zeeboezem is ter aangewezen plaats 320 meter breed, en deze brug zal derhalve de grootste, uit een boog bestaande, der wereld zijn. De kosten worden op 12 millioen francs geraamd. Een drijvend cafe chantant, dat voor Smirna lag, is Zondagavond, terwijl er een talrijk publiek aanwezig was, gezonken. Meer dan 100 per sonen zijn bij die ramp omgekomen. Een Amerikaansch blad geeft een bijna ongelooflijk verhaal van een windhoos te Virogna in Vernon. Volgens dat verhaal werd het dorp let- terlijk van den grond gerukt. In vijf minuten was alles in een puinhoop veranderd, een puinhoop waarin overblijfselen van huizen, wagens, boomen, paarden, rundvee, werktuigen, kleederen, meubeleu, ijzer, steen en men- schelijke ledematen verward door elkaar waren gemengd. Een school met een schoolmeester en 24 leerlingen werd 40 voet boven den grond geligt en 40 decameter ver geslingerd. Het schoonste huis van het dorp werd over de hoogste boomen geworpen en kwam op het dak teregt. Een wagen, met twee paarden bespanuen, woei over de huizen heen van de eene straat in de andere, zonder in het minst gedeerd te worden. Eindelijk maakte een jongen, door dc vleugelcn van den wind gedragen, een luchtvaart van 150 decameters. Waarlijk, in Amerika alleen kunnen zulke dingen ge- beuren of.verzonnen worden. Een brouwersknecht te Schilligham, in Belgie, die bij zijn meester vet uit den kelder had gestolen en daarmee het eten voor zijn gezin had klaar- gemaakt, heeft daardoor zich zelf en al de zijnen den dood berokkend. Het bleek toch, dat dit vet met fatten vergift was vermengd en tot het dooden van dat lastig gedierte in den kelder was neergelegd. Waar men over flaauwheid en onverschilligheid bij de verkiezingen te klagen hebbe, op Korsika niet. Daar heerscht een extra voorbeeldige lief— hebberij voor de stembus. De Constitutionnel verhaalt het volgende In het begin des jaars moest in eene gemeente van het arrondissement Bastia gekozen worden. Men kon de stemmen nagaan, en berekenen dat de uit- slag van een of twee afhing. Even voor het sluiten komt "ben man de zaal binuen, met inspanning vau al zijne krachten een grijsaard van 82 jaren in zijne armen dragende. Het was zijn vader, opgenomen van het ziekbed, en reeds zieltogende. De zoon had een kilometer met dien last beladen afgelegd. .Hij zette den stervenden man, die reeds niet meer bij magte was den arm uit te strekken, op de tafel bij de stembus, duwde hem het biljet tusschen de verstijvende vingers en bestuurde de hand om het in de bus te steken. Te naauwernood was de handeling, die den uitslag der ver- kiezing besliste, volbragt, of een kramptrekking overviel den ouden man en hij gaf den geest. De zoon nam hem op, droeg hem in den tuin en legde het lijk op een bank; hij keerde toen naar het stembureau terug, was bij het openen der briefjes tegenwoordig, en toen hij deugdelijk over- tuigd was van den door hem gewenschten uitslag der verkiezing, nam hij zijnen dooden vader weder op de schouders en droeg hem naar huis. Ten overstaan van den te Haarlemmermeer residerenden Notaris J. L. VAN DER MOER, zullen DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeerpolderop Dingsdag den 18 Maart 1873, des moreens ten 11 ure, ten Huize van J. KNOL, in het Logement „De Nederlanden" te Haar lemmermeer, in veiling brengen, en genoeg geldende, urkoopen: EENIGE PERCEELEN DIJKSGROND gelegen achter den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder, tusschen den Leeghwater en de Oude-Weteringalsmede tus schen de Lisser- en Yenneper-dwarswegeu (Oostzijde). De VERKOOP-VOORWAARDEN zijn na den 10 Maart a. s., op franco aanvragen, gratis verkrijgbaar ter Secretarie van den Haarlemmermeerpolder, in de St. .lansstraatte Haarlem, en liggen op de gebruikelijke plaats'en ter lezing. De KAARTENbij die Voorwaarden behoorendezijn tegen betaling van /0.50, mede ter Secretarie verkrijgbaar. Haarlem, 17 February 1873. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden van dien Polderdat de door ben GESLOTEN LIJSTENIUU1- wijzende tie Personen die stemgeregtigd zijn en die, welke tot Leden van het Restunr kunnen worden ge kozen, overeenkomstig Art. 23 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Hollandop den 2 1 February 1 8 7 3 voor den tijd van veertien dagen op nieuw zullen worden ter image gelegd op de Secre tarie van genoemden Polder, in de Jansstraat, te Haarlem en op de Secretarien der Gemeenten Amsterdam, Leiden en Haarlemmermeer. Haarlem, 19 February 1873. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Korte Beemtraat. Haarlem. De inteekening is opengesteld op een hoogstbelangrijk Werk van H. W. J. VAN HERTLM, R. K. Priester, getiteld Dit Werk is in 4 Deelen compleet en voorzien van 365 Gravures.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2