1875. Vrijdag, 28 Februarij. No. 9. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Gemeng-de Beriglen. Prijs van liet Abonnement: in het Jaar Prijs der AAdvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 Februarij 1873. Hattem, 24 Febr. Onder den naam van Economische So- cieteit is in de gemeenten Heerde, Veesen en deze plaats eene onder-afdeeling van de Geldersche Maatschappij van Land bouw afd. Overveluweop het einde van 1871 tot stand ge- komen. Onder de vele zaken, die door genoemde societeit worden besproken of behandeld, behooren in de eerste plaats de veredeling van het paardenras, waartoe in den korten duur van haar bestaan genoegzaam geldelijke bijdragen zijn gedaan tot aankoop van een duitschen dekhengst, die, op de tentoon- stellingen te Heerde en Wageningen eerste prijzen behaalde, en wien bovendien de gouden medaille werd toegewezen. Evenals in Noord-Brabant, met name in het Land-van-Heusden en Altena, waar sedert tien jaren een landbouwkominissie tot croisering van het paardenras met gunstigen uitslag werkzaam is, tracht men ook hier dat doel te bereiken. Circa 60 mer- Gewigt van Slagtvee. Amsterdamsche Kanaal-Maalschappij HHHHHMKMMMJ HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T/E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (UtterlyK Woensdag.) i Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. bevattende liet Verslag der Vergadering van Eoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Poldergeliouden op Woensdag 18 December 1872. -r^========a=======a^^SS^B Tot predikant bij de Hervormde gemeente Haarlemmermeer is op 27 February 1873 beroepen Ds. Baart de la Faille, te Ridderkerk. GEBOREN: Rokus, soon van D. Blom en K. Stam.Jannetje, dochter van I). Schouten en G. Jongkind. Wouterina, dochter van J. van Hoist en E. van Logchem. Gijsbert, zoon van T. van Gulik en J. Blanken. Maria, dochter van H. Spierings en S. Vink. Evertje, dochter van H. Stolker en B. Graaflaud. Bartholomewzoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Reinierijntje, dochter van W. Kemp en C. Blok. Pieter, zoon van D. Spaargaren en P. Lanser. Gerardus, zoon van N. van Egmond en W. van Leeuwen. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van K. Visser en M. Bakker. OVERLEDENFrank Vermeer, oud 43 jaren, gehuwd met H. van Vliet. Emerentiana de Heij, oud 30 jaren, gehuwd met K. Turken- burg. Ernst Zweegman, oud 31 jaren, gehuwd met M. B. de Jong. Cornelis van Dijk, oud 85 jaren, wednr. van A. Tintel. Klaasje Hooge- land, oud 36 jaren, gehuwd met Jan Hendrik Seheffer. - Theodorus oud 21 maand, zoon van A. Spoor en L. Arrachart. Marina, oud 7 jaren, dochter van C. de Bonte en C. Kievit.Cornelia, oud5maanden, dochter van D. Sprokkelenborg en E. Kortekaas. Willem, oud5wekcn, zoon van G. J. H. Verploegh en T. Groot. Jasper, oud 4 maanden zoon van P. van Kranenburg en J. C. Alblas. Adrianus Hendrikus, oud 4 dagen, zoon van G. van Leeuwen en C. Rijkelijkhuizen ONDERTROUWDArie Blom (wednr.) met K. Boef (wed.). P. van der Snee met A. Kool. GEHUWDA. de Boer met J. Jansens. Yoor de maand Maart zijn te Haarlemmermeer de vacatuur- beurten in de Hervormde Kerk aldus geregeld2 Maart 's morgens 10 ure, Ds. van der Flier; 9 Maart, 's namid- dags 2 ure, Ds. van der Palm; 16 Maart, 's namiddags 2 ure, Ds. de Masure; 23 Maart, 's morgens 10 ure, Ds. Swalue; 30 Maart, 's morgens 10 ure, Ds. van der Flier. i 1 i Laren, (Gelderland), 24 Febr. De dekhengst, van duit- sche afkomst, toebehoorende aan de afdeeling Zutphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw, is thans bij den land- bouwer Haytink in onze gemeente geplaatst, en er wordt door de landbouwers in den omtrek een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om bet paardenras zooveel mogelijk te verbeteren. Uit den 26sten jaargang van het Jaarboekje der Hottandsche Maatschappij van Landbouw, voor het jaar 1873, blijkt, dat die Maatschappij, in 1847 opgerigt, thans 10,000 leden telt. Beschermheer is Z. M. de Koning. Eereleden zijn HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Hendrik, Prins Frederik en Prins Alexander der Nederlanden. De algemeene vergade ring en tentoonstelling zullen in September van dit jaar te Amsterdam worden gehouden. De afdeeling 's Gravenhage telt 2701 leden. Harlingen, 25 Febr. De voornaamste artikelen van uit- voer bedroegen over 1 872, o. a.: 11,538,788 kil. boter, 1,326,238 kil. kaas, 1,711,186 kil. cichoreiwortel, 15,430 hektol. baver, 1039 hektol. boonen, 9022 runderen, 6095 kalveren, 3887 varkens, 38,709 schapen, 290 lammeren, 1,280,483 kil. ruw vlas, 7,660,340 hektol. aardappelen, 1,816,195 kil. aardappelenmeel, 297,517 kil. schapenvleesch voor 17,747 gezouten kalfsvellen. De voornaamste artikelen van invoer bedroegen2,628,816 kil. hennep en jute, 2,340,849 kil. ongesponnen katoen voor 184,545 katoenen manufakturenvoor 75,672 idem van wol, 16,633 hektol. rogge, 14,413 hektol. boekweit. rien zijn bereids gedekt en is bovendien door de kommissie, na aftrek van alle onkosteneen zuiver voordeel van 307 als reservefonds belegd. Behalve de behartiging van deze edele zaakwordt door genoemde societeit niet vergeten de veredeling van hoornvee, vlaskultuur, suikerwortelteeltarbei- derskwestie, waterstaatsbelangenverbeteringen van wegen, werkverschaffingarmverzorging, brandweer enz. Wij brengen hulde aan zoodanige societeit, waar bovendien op de verga- deringen groote belangstelling wordt aan den dag gelegd. Meuwer-Amstel25 Febr. Heden wappert van een groot aantal woningen en gebouwen in deze gemeente de nederland- sche vlag, als blijk van ingenomenheid met de zeer ophanden zijnde droogmaking van een groot gedeelte der Legmeerplas- senwaartoe, naar men verneemt, aan den heer J. R. M. Wiegelciviel-ingenieur, zoon van den geachten burgemeester onzer gemeente, koncessie is verleend, zoodat binnen korten tijd, naar men zich vleit, de gemeente Nieuwer-Amstel met 1200 hektaren vruchtbaar land zal worden verrijkt. Gardereil25 Febr. In deze zoo veerijke streek, waar in het afgeloopen jaar geen enkel ziek stuk vee is geweest hebben eenige veehouders het plan gevormd hun vee onder- ling te verzekeren en bij welslagen daarvan een onderling veeverzekeringsfonds op te rigten. Zwolle24 Febr. De Zwolsche tuinliedenvereenigiog Stil- stand is achteruitgangopgerigt in Junij 1872, heeft het plan gevormd om dit jaar in de maand September, even als het vorige jaar, eene teutoonstelling van bloemen, vruchten pro- dukteu der kweekerijen enz. te doen houden. Mogt men in 1872 met lof gewagen over den rijkdom der tentoongestelde voorwerpen, vooral in aanmerking genomen den korten duur van haar bestaan, wij twijfelen niet of dit jaar zal de ten toonstelling zeer belangrijk wezendaar de Vereeniging aan ieder uit de provincie Overijssel de gelegenheid opent zijne produkten te exposeren. Behalve de leden der Vereeniging, alien mannen der praktijktelt zij reeds ruim 50 donateurs, en is door haar bepaald dat uit hare fondsen p. m. 900 aan prijzen en premien zullen worden uitgeloofd. Terborgll24 Febr. In de hier gehouden vergaderiDg van de afdeeling Oude IJssel der Geldersche Maatschappij van Landbouw is de heer W. Meijerte Silvoldetot secretaris benoemd. Voorts is beslotendat te dezer plaatse op den 21 Augustus e. k. eene tentoonstelling van vee en landbouw- producten zal worden gehouden. Texel, 24 Febr. Dat de veefokkers thans zaken maken, bewijst het volgende. Den 10 Maart 1872 kocht iemand in veiling iwee enterlingen voor 17.75; die beestjes bragten aan wol op /ll; bleef alzoo /6.75. Thans zijn ze verkocht voor/70; blijft alzoo een ruime winst van 63.25. Zoo gaande, boert het wel aardig. Hoe aardig soms met een anderman's veSren gepronkt wordt en hoe aardig men zich soms bij den neus laat leidenblijkt uit eene mededeeling in de Landbouw-Courant van 1870, biz. 136. Daar wordt eene lange lijst cijfers medegedeeldbetreffende de verhouding van levend tot geslagt veedie uit de Belgi- sche courant de Ahkerbouw is overgenomenwelke courant die weder ontleend heeft aan de Agronome. Zekere heer A. Stiennon vertelt daar, dat M. Schelliucx, bestuurder van het landgoed Couvin, die cijfers vastgesteld heeft overeenkomstig ondervindingendie langdurige opzoekingen noodzakelijk ge maakt hebben", en de Landbouw-Courant neemt dit zonder de minste aanmerking over, niet opmerkende dat de gegeven cij fers volkomen overeenstemmen met degene die, reeds een twintigtal jaren geledenna langdurige ondervinding" vast gesteld zijn door den Nederlandschen veearts S. K. de Greuve. Men vindt die onder anderen vermeld in Staring's Huisboek voor den Landmanbiz. 1070, en thans ook in den Alma- nak voor den Landman, 1873, biz. 63. Dat les beaux esprits se rencontrent", is hier niet wel aan te nemenmaar wie is hier nu de steler, de heer Schel- lincx of de heer Stiennon? Dat de Agronome en de Akker- bouw onschuldige helers zijn, zal een ieder gaarne toegeven; maar het helen uit onkunde van de Landbouw-Courant is min der vergeeflijk. In den omtrek van 's Hertogenboschheeft een zware brand gewoed en wel te Gastel, in de woning van den landbouwer Ant. van Kalmhout. Huis, schuur en karhuis zijn totaal afgebrand, terwijl 10 koeijen en een paard, mede een prooi der vlainmen werden. De schade wordt op f 6300 geschat, terwijl niets tegen brandschade verzekerd was. Naar men verneemt, is er concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg van het station Haarlem naar Zandvoort, met een halte te Overveeu. Een onderofficier, te Leiden in garnizoen, die met een paar makkers de brug aan de Paardensteeg passeerde, is aldaar in den Rijn gesprongen. Ofschoon die plek uiterst gevaarlijk mag genoemd worden, slaagde men er in hem, door middel van een vaartuig, te redden; in bedenkelijken toestand werd hij naar de infirmerie gebragt. Men zegt dat de oorzaak dezer wan- hopige daad gelegen zon zijn in ondervonden teleurstelling bij een door hem afgelegd examen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in 1872 vergaan 2682 zeilschepenwaaronder 103 nederlandscheen 244 stoomschepen, waarvan 3 nederlandsche. De ondste zoon van de weduwe Norden te Delft (eene weduwe met twaalf kinderen, voor wie dezer dagen liefdegaven werden ingezameld) heeft aldaar voor de nationale militie geloofc. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat juist aan hem, die als de tegenwoordige kostwinner van dat gezin zoozeer behoefte heeft aan vrijstelling van de militaire dienst, het hoogste nommer is ten deel gevallen, zoodat hij ongetwijfeld de wapenen niet zal behoeven te dragen. Te Amsterdam is een suikerbakker, werkzaam op de fabriek van den heer Kooy in de Groote Bikkerstraat, aldaar uit de zevende verdieping op eene binnenplaats gevallen. De man was dadelijk dood. Te Parijs zal van 25 Mei tot 2 Junij aanstaande, in den Jar din d' acclimatation eene honden -tentoonstelling gehouden worden. De prijzen bedragen gezamenlijk eene waarde van 25,000 fr. In de vorige week is een groote zeldzaamheid te Londen voorgekomen. Niemand werd zoo overreden, dat hij of zij stierf, maar 38 personen wer den door paard of rijtuig gewond; 18 stierven aan brandwonden, 2 door vergif, nl. looddeelen, 2 verdronken en 10 kinderen stikten. Ilierbij kwa- men nog 2 kindermoorden en 2 zelfmoorden voor. Eenige dagen geleden zou een geacht ingezeten te Delft des avonds met zijne echtgenoot een speelpartijtje bijwonen. Hoe het kwam wist me- vrouw niet, maar zij maakte zich ongerust, dat er in hunne afwezigheid onraad zou ontstaan. Aanleiding daartoe vond zij ook in de omstandigheid, dat zij op dien dag, in den omtrek harer woning, die nog al eenzaam ligt, een paar mannen van een verdacht voorkomen had zien ronddwalen. Zij deelde haar vrees aan haar echtgenoot mede en deze, ofschoon het niet ge- heel met haar eens zijnde, verzocht, ter geruststelling zijner ega, aan de politie, om dien avond een waakzaam oog op zijn huis te willen houden. Het vermoeden van mevrouw, dat er ongenoode gasten zouden komen, bleek niet geheel ongegrond, want des avonds, cirka half elf ure., werd de huis- deur zachtkens geopend en twee manspersonen slopen in alle stilte naar buiten. Onmiddellijk schoten twee in de nabijheid geposteerde agenten van politie toe, namen de onbekenden in arrest en bragten hen, in weerwil van hun verzet, naar het bureau van politie. Aldaar bleek alras, dat men te doen had met twee.verliefden. Het waren de vrijers der dienstboden, die haar, op dien avond, over de afwezigheid van mijnheer en mevrouw hadden trachten te troosten. In Straatsburg heeft een voorval plaats gehad, dat algemeene ontzet- ting heeft te weeg gebragt. De vrouw van den heer Maas, geemploijeerde aan den Staatsspoorweg, verdacht haren man van ontrouw en verliet met hare vier kinderen, een meisje van 16, twee jongens van 11 en 9 en een meisje van 2 jaar, de gemeenschappelijke woning. Zij liet een brief achter, waarin zij verklaarde, dat zij en hare kinderen het huis niet weder levend zouden binnenkomen. Gedurende twee dagen zocht de wanhopende man naar zijne famillie, tot dat hij die eindelijk in een zeer gering logement vond. Hij haalde zijne vrouw over naar de woning terug te keeren. Naauwe- lijks in de naar hare meening onteerde echtelijke woning teruggekeerd, mengde zij phosphorus van lucifers in het eten der kinderen en toen zij zich overtuigd had, dat de kinderen dit gebruikt hadden, verwijderde zij zich uit de woning, en den volgenden dag werd haar lijk drijvende in den 111 gevonden, terwijl de kinderen, tengevolge van het vergif, stierven. Het huisgezin was algemeen bekend als zeer gelukkig en 't blijkt dat de ontrouw in de verbeelding der vrouw bestond. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in December voortgezet met 1150 tot 1235 ar- beiders, 25 of 26 paarden, 2 of 3 lokomotieven met 16 tot 60 wagons, 8 sleepstoombooten, 90 tot 100 grondschouwen en 8 of 10 stoo id baggervaartuigen Bovendien 9 of 10 afzonderlijke ploegen, te zamen 73 tot 81 werklieden bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 29,167 buitenblok- ken (281 in December), bevattende 81,943 kub. meter (1016 kub. meter in December), en 18,894 binnenblokken (51 in December), bevattende 59,148 kub. meter (164 kub. meter in December). Het Noorderhoofd was op het eind van December als volgt door- getrokken Grondstorting van bazalt tot 1235 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1173 meter (8 in December). Grondlaag van betonblokken tot 1166.2 meter, tweede laag blok- ken tot 1160.6, derde laag tot 1160, vierde laag tot 1159.4, vijfde laag tot 1155.8, zesde laag tot 1155.2, eerste bovenlaag tot 1154.6 en tweede boven- of deklaag tot 1154 meter. De eerste laag betonblokken vorderde in December 7 meter, de tweede, derde en vierde lagen ieder 2 meter, de vijfde en zesde lagen ieder 3 meter, de beide bovenste lagen ieder 5 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd is over 866 meter lengte voltooid. Het Zuiderhoofd was op het eind van December als volgt door getrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 1044 meter. Idem van blokken tot 1037.2 meter, tweede laag tot 1036.6, derde laag tot 1036, vierde laag tot 1035.4, vijfde laag tot 1019.8, zesde laag tot 991.2, eerste bovenlaag tot 990.6 en tweede boven- of deklaag tot 990 m. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd is over 777 meter lengte voltooid.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1