1875. Vrijdag, 7 Maart. N°. 10. Y AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. VlVAJU/, Prijs van het Abonnement: in het Jaar®-~ Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Haarlemmermeer. Landbonw. Lijst van eenige Plaatsen in Nederland, waar Stoom-dorscliwerktuigen gebruikt werden in 1872 Invloed van den veendamp op den oogst der Rogge. Vetten der Beesten. Hoe men de vetheid van een dier kan kennen. GEVEILDE PERCEELEN Oemengde Berigten. HAARLEllUERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOX'GA C°.te Amsterdam. WliterHjk Woensdag,) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op Zondag, den 16den Maart, des namiddags ten 2 ure zal te Abbenes de afscheidsrede gehouden worden door Ds. Th. H. van Dolder, beroepen predikant te 's Heer-Abts en Sinoutskerke in Zeeland. Door stemgeregtigde lidmaten van de Hervormde gemeente te Kage is beslist, in hunne vergadering van Vrijdag 28 Fe bruary dat de Kerkeraad een gevestigd predikant zou beroe pen by het ontstaan van de vacature door het verlrek van den heer Th. H. van Dolder. De uitslag der daarop gevolgde stemming was zoodanig, dat van de 49 opgekomen stemhebbende leden 45 stemmen zich vereenigden op den heer P. N. Pikaar, predikant te Vriesen- veen, aan wien dan ook toezegging van beroep is gedaan. Naar wij vernemen circuleert -er te Abbenes c. a een ver- zoekschrift aan den Minister van Finantienom aldaar eene verbeterde postcommunicatie te verkrijgen. In den regel toch laat deze te wenschen over. Zelden kan men met zekerheid zeggenwanneer een brief aan de plaats zijner bestemming zal gearriveerd zijn. Voor aangeteekende brieven en postwissels ontbreekt de gelegenheid om hier ingewisseld te worden. Het komen en gaan van den postbode heeft plaats op de meest ongelijke uren, nu eens des morgens ten tien dan des na middags ten 66d ure. Bovendien bestaat er slechts e^ns per dag gelegenheid tot brievenvervoer. Eenmaal is het mij gebeurd dat ik op eene begrafenis te Amsterdam genoodigd was, doch door de ontijdige bezorging van den brief een dag te laat kwam. Een andermaal werd ik per brief uitgenoodigd op een bruiloft te komen en weder door de ongelukkige postcommunicatie kwam ik twee dagen te laat. Een brief te Abbenes in de bus ge daan heeft dikwyls gelegenheid daar meer dan 24 uren in zijn donker hoekje, waar hij met zooveel moeite ingeschoven is, te moeten liggen, eer hij er wordt uitgehaald. Daarora hopen wij, dat de adressanten met hun verzoek om verbetering gun- stig mogen slagen. B. De opgave der aangiften bij den Burgerlijken Stand hebben wij bij het afdrukken dezes nog niet ontvangen. l)Hltsell3 Maart. In onze streken zijn in de laatste dagen de beste paarden van de stallen gekocht, gedeeltelijk voor engelsche rekening. De prijzen grenzen aan het fabel- achtige. Zelfs werden onvoorwaardelijk, zonder bieden, in eens, vraagprijzen van/ 600 a 700 toegeslagen voor paarden, welke lang niet voor de beste gehouden werden. Spanpaarden zullen zeker hooger gehouden worden, ofschoon men hiermede de Palm-paardenmarkt afwachten wil. Naar men verneemt, moet het in de proviucie Friesland, vooral in de oostelijke en zuidoostelijke streken, er niet ongun- stig uitzien met de wintergranen, zoodat men bij verder gunstig weder een goeden oogst mag verwachten. Itaalte4 Maart. Bij voortduring worden in onze pro vince de paarden opgekocht. Sedert den laatsten tijd ver- toonen zich in sommige gemeenten fransche kooplieden die 800 a 1000 per stuk voor de beste soorten besteden. Itlok/.ijl5 Maart. De handel in hooi, in deze streken geruimen tijd stilstaande, begint te herleven; vooral zoogenaamd ribbehooi tot strooijing bij veenbazen en veehouders. De prijzen zijn: puik best buitendijksch 24, binnendijksch f 16 If 18 en ribbehooi 10 a 12 per 1000 kilo. Deventer, 4 Maart. Sedert eenige dagen worden in deze omstreken de beste hengsten door fransche kooplieden opge kocht. Zij besteden 600 a 800 per stuk. Digtereu (onder Ambt-Doetinchem), 4 Maart. De Iand- bouwer V. alhier heeft dezer dagen een varken geslagt, dat 605 halve kil. kon halen, en waarvoor men hem te vergeefs f 180 geboden had. Borkulo, 3 Maart. De gemeenteraad heeft den heer G. J. Eggink, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van gemeente-veearts. Men schrijft aan de Leidsche Courant„Op het buiten- gewoon zachte weer van December en January is een tijdvak van koud, graauw weder gevolgd. Zeer vroegtijdig begonnen boomen en planten te ontwikkelen of te bloeijen. Een blik in de kassen deed vergeten dat Mei nog zoo ver verwijderd was: de lente prijkte er reeds in keurigen dos. Dagen achter- een zonder zonneschijn, met een thermometerstand van eenige graden beneden of zeer weinige boven het vriespunt, is Maart aangebrokeu. Zoo boomen en planten, te gevoeliger naar mate zij waren ontlokenniet geleden hebben, in groei zijn zij ongetwijfeld niet vooruitgegaan. Het sneeuwklokje o. a., dat allerlei weder trotseert en toen reeds begon te bloeijenheeft nu zijne bloemkelken pas geopend. De bloeijende planten, die toen in de kassen bewondering wektenzijn uagenoeg met geen andere kinderen van Flora vermeerderd. Zoo blijkt het telkens dat een zachte winter niet altijd door een voor- deelig voorjaar wordt opgevolgd. Het staat nu met andere voorjaren naauwelijks gelijk, terwijl thans naar zonneschijn en groeikracht zeer verlangd wordt. Toch vond men toen reeds aanleiding over zachte winters de kronijken op te slaan, en kurieuse dingen te verhalen. Hoe de doperwtendie op zekere plaats reeds in Januarij bloeiden, en de aardbezien waarvan vruchten werden geplukt, hoe de ooijevaar op zijn nesthet sedert dien tijd wei gemaakt zullen hebben Gorinchem4 Maart. Door het Bestuur der h ier geves- tigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de aan dat Bestuur toegevoegde leden tot regeling der feeste- lijke herinnering van het 25-jarig bestaan dier afdeeling, is beslotendie feestelijke herinnering te vieren op 28 en 29 Augustus 1873. Voorloopig is bepaald, dat alsdan zal plaats hebben eene tentoonstelling van paarden, rundvee, schapeu, varkens, pluimgedierteboter en kaas. Voorts: den 28 eene harddraverij van boerenpaarden en den 29 eene harddraverij van paarden van zessen klaar. Eene Commissie heeft zich belast met de regeling der mu- ziek; men wil daarvoor eene ruime bijdrage beschikbaar stel- len, om op verschillende plaatsen goede muziekuitvoeringen te geven. Aan de leden der Maatschappij, die daarvan wenschen ge- bruik te makenzal de gelegenheid worden aangeboden tot deelneming aan eenen gemeenschappelijken maaltijd, terwijl de feesten zullen besloten worden met een groot vuurwerk. Wij mogen dit plan dat ongetwijfeld de algemeene goed- keuring zal wegdragen, zeer toejuicheuen meenen dat hier- door op zeer gepaste wijze hulde wordt gebragt aan de groote verdiensten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw naar de Provincien gerangschikt. Oroningen: C. Beinders, Groot-Zeewijk bij Warffum A. Bakker Tz.te Sappemeer; te Slochteren. Friesland: R. Schuiling c. s., St. Jacobi-Parochie. Drenthe: te Gasselter-Boerveen. Overijssel: geen. Oelderland: H. C. van der Houven van Oordt, te Groot. Oever bij HattemC. J. Hasselman, te Zoelen. Utrecht: geen. Noord-HollandMr. J. P Amersfoordt, op de Badhoeve; B. A. Baron van Verschuer, op Onvermoeid Vooruit; S. de Clercq Wz; J. C. van de Blocquery Jr.Gebr. van der Beeken M. Spaans; alien te Haarlemmermeer; Sluis en Groot, te Andijk; Breebaart c. s.te Waard en GroetC. Blaauboer Jbz.te Wieringerwaard*Jhr. Mr. J. H. van Foreest van der Palm, te Anna-Paulowna. Zuid-HollandJ. van der Breggen Az.en W. A. van Hou- weninge, te Zuid-WaddinxveenJ. van Gennip, te Zeven- huizen; te Charlois; te Barendrecht. (Zie ook Wtekblad, N°. 4, waarin een stoom-dorsch- en graanzuiverings- werktuig uit de hand te koop wordt aangebodente bevragen bij T. Everste Moordrecht. Zeeland: G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp VV. F. del Campo, gen. Camp, in den Anna-Jacoba-Polder; in den Engelschen polder bij Goes; te Tholen; te Philipsland; te Zonnemaire; te Wolphaarts- dijk; te Heer-Arendskerke; teOostburg; te St. Anna-ter-Muidente Sint-Kruis. Loord-BrabandH. II. Roelofs Heijermans, Kinderbosch, bij Boxtel, Limburg: te Mise. De met een gemerkte personen behooren tot de eerste invoerders dezer nuttige werktuigen, en zijn dus de oudste gebruikersdie het best kunnen oordeelen over de meerdere of mindere deugdzaamheid hunner werktuigen. NB. (De redactie verzoekt beleefdelijk om aanmerkingen of aanvulling van deze lijst, die zij van groot belaug beschouwt voor alien, welke er over denken een stoom-dorschwerktuig aan te schaffen.) Men was tot nu toe van gevoelen, dat de veendamp een zeer nadeeligen invloed op de ontwikkeling der graansoorten en voedergewassen uitoefende. Dr. Prestel te Emden heeft echter thans het tegendeel aangetooud. Deze geleerde heeft waargenomen dat juist in de jaren als het veenbranden op grootere schaal dan gewoonlijk had plaats gehad, en de lucht, gedurende een grooter aantal dagen met veendamp was be- zwangerd, de graanoogst der rogge gemiddeld rijker was dan in de jaren als minder sterk in de veenen was gebranden daardoor ook minder veendamp werd waargenomen. De ondervinding heeft van overlang getoond datdetejonge en de te oude beesten niet dan larigzaam en met moeite vet worden. Bij de eersten gaat het meeste voedsel tot voordeel van den wasdombij de andere moet het de verloren krachten herstellen daarenboven vermindert bij deze de eetlust. Men heeft opgemerkt dat de beesteudie veel in eens en met gul- zigheid eten langzamer vetten dan die weinig in eens en dik- wijls eten, bijzonder iodien hun eetlust opgewekt wordt door de afwisseling van de soort van voedsel, of wel met hun da- gelijks een weinig zout te geven. Men sohat het vleesch door het voelen van het hart, (tusschen de schouders en den hals), van de ribbenvan de schouders, van den ruggegraat en van de dij het vet door de vouw der dij en de dijen te voelen. Bij koninklijk besluit van 10 Febr. 1873, n°. 8, heeft Z. M.bescliikkende op het verzoekschrift van Jan Bartholo- meus Snellen, wonende te Moordrecht, HD. bewilliging ver leend op de acte van oprigting van de naamlooze vennootschap Maatschappij voor Landontginningte vestigen te Apeldoorn. op Maandag 3 Maart 1873, des raiddags ten 12 ure, in het Lokaal Be Brakke Groildte Amsterdam. N°. 1. De Boerenhofstede Veelust c. a., in de gemeente Weesper-Carspel38,400, 1400. Makelaar Joh. van Dijk. N°. 2. Tien kampen Wei- en Hooiland, c. a., als voren 16,200, f 1800. Opgehouden. Als een merkwaardigheid dient vermeld, dat 1.1. (Zondag) in de narnid- dag-godsdienstoefeningin de Amstelkerk te Amsterdam, niet minder dan 54 kinderen ten doop zijn gehouden. Het cijfer is zeker zelden overtroffeu. De bijna 108-jarige Tjitte Hendriki de Vries, woouachtig te De Knijpeis overleden. Tot aan zijnen dood heeft de man steeds een ge- wenschte gezondheid genoten, hebfcende het voile genot der zintuigen. Toen men hem wilde wekken vond men hem dood. Zijne kinderen, oud, zwak en gebrckkigverliezen in hem veel, omdat ze steeds van de liefd'egaven medeleefden, die de oude man steeds rijkelijk genoot. Aan de Eenhoomsluis te Amsterdam is een knaap onder het spelen in het water gevallenenniettegenstaande spoedig verleende hulpleven- loos opgehaald. De spaansehe brik Marias is in de haven van Cadix gezonken, en 92 personen hebben daarbij het leven verloren. Te Parijs is onlangs eene bende ontdekt onder den naam van de: u Zwarte Pet" waarvan dagelijks nog nieuwe misdaden aan den dag komen] Het getal moorden is nu reeds tot acht geklommen. Ook een officicr der gendarmerie uit Chartres, die te Parijs was gekomen om inkoopen te doen voor de dienst, is het slagtoffcr geworden van de deugnieten. Zijn lijk, door dolksteken doorboord, is opgevischt uit het kanaal St.-Martin. De man was reeds als deserteur nangegeven. De jonge kapitein der bende Gellinier, 141 jaar oud, legt een afsehuwelijk oynismc aan den dag. Zijne moedereene weduwe met nog meer kinderenmoet een brave vrouw zijn die zich dood treurt over haren slechten zoonwelke heweert dat men hem niets kan doen dan in een verbeterhuis zenden tot zijn twintigste jaar omdat hij beneden de jaren is. Hij weet echter niet, dat de jury verkla- ren kan dat hij met keunis van onderscheid heeft gehandeld en hij dus tot 20 jaren tuchthuisstraf kan worden veroordeeld. De doodstraf kan niet on hem worden toegepast. Uit Parijs zal een voorwerp naar de tentoonstelling te Weenen ge- zonden wordendat zijne wedergade nfet heeft namelijkeen horologie van bergkristal. Dertig jaren heeft de vervaardigernu reeds sedert lang over leden, er aan gearbeid. Hij heette Rebeller en werkte in de beroemde fabriek van Breguet. Hoe hij op het zonderlinge denkbeeld kwam, is on- hekend. A1 de stukken, de veer natuurlijk uitgezonderdzijn van kristaltot zelfs de schroeyen. Rebeller schatte het op eene waarde vau 50.000 fr. en voor dat hij het nog voltooid had vermaakte hij het reeds aan zijne bruid. Diep getroffen door deze toewijding, wilde zij, zijne weduwe ge worden, er zich dan ook niet van ontdoen. Haar uiteinde was tragisch. Op zekeren dag wilde zij bloemen gaan brengen op het graf van den gelief- den doode en werd op weg derwaarts overreden. Hare erven, die voor het bewonderenswaardig werkstuk niet dezelfde gehechtheid konden hebben, vorkochten het voor 10,000 fr. aan een der voornaamste horologiemakers te Parijs, die het nu naar de tentoonstelling te Weenen zendt. In het krankzinnigengesticht te Baelinasloe (Ierland) hoorde in de vorige week de oppasser een gerucht in het slaapvertrek waarin zes waan- zinnigen zich bevonden. Hij het binnentreden van het vertrek bevond de oppasser dat een der verpleegden zijnen naastbijzijnden medgezel gewurgd had en bezig was een tweeden hetzelfde lot te doen ondergaan. Zonder de tusschenkomst van den oppasser zouden hoogstwaarschijnlijk de andere vier eveneens vermoord zijn geworden. In Frankrijk is het weer treurig gesteld met het hooge water. Som mige stationso. a te Bercy en te Grenellestaan reeds onder water en op vele akkers visschen de boeren snoek.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1