1875. Vrijdag, 14 Maart, No. 11. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf ®- KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 26 Februarij tot 11 Maart 1873. Polderweasen. AANBESTEDINGEN. Landbonw. Prijs der Advertentien Gemengde Rerigten. MS® HAARLEMMERMEER Overwegende, dat het gevaar van besmetting door in- en doorvoer van schapenbokken en geiten en van de daarvan afkomstige deelen nit Groot-Brittanje en Ierlaudhet Duitsche rijk en Belgie is geweken heeft de koning bij besluit van den 2den dezer het besluit van den 8sten December 1870 en van den SOsten April 1871 in zooverre gewijzigd, dat het verbod van in- en doorvoer van buitenslands van den 7den Maart af niet meer van toepassing is op schapenbokken en geiten en de daarvan afkomstige deelen. AT.t.F. TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREEFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Tngelauden van den llaarlemmermeerpolder, te houden op Donderdag den 20 Maart 1873 des morgens ten 10 lire, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mcdedeelingen. 2. Benoeming eener Comrnissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd- Ingelanden.3. Uitslag van den verkoop der dijksgronden. 4. Voorstel van het Dagelijksch bestuur tot intrekking van art. 9 der Verordening op de inpoldering en bemaling van lage landen. 5. Voorstel van idem, tot verkoop van veld- wegen aan de heeren G. H. van der Burgh en Mr. Fenseling. 6. Voorstel van idem, tot het bouwen van een opzigterswo- ning op den Ringdijk bij Aalsmeer. 7. Rapport der Finan- tiele Comrnissie omtrent af- en overschrijving van de dieust 1872, en gedane betalingen uit den post onvoorziene uitga- ven dieust 1872. 8. Staat vvegens schadevergoeding van grasgevvas aan diverse pachters. 9. Verzoek van den beer A. van Stralentot het doen leggen van hevels. 10. Aan- gehouden verzoek van L. Enthovenom vergoeding voor het hardmaken van een uitweg. 11. Verzoek van het Bestuur van den Vijfhuizerpoldertot aankoop van een gedeelte pol- derkadeu. 12. Benoeming van een Heemraad, ingevolge periodieke aftreding van den heer H. van Wiekevoort Crom- melin. De door Dijkgraaf en Heemraden van den llaarlemmermeer polder op 7 en 8 Maart 1.1.ten overstaan van den notaris P. J. Broekhoff, gehouden Verpadding van Ringdijken en Pol- derkadenheeft opgebragt als volgt de dijken 11,003.en de polderkaden 2157.te zamen 13,160.In het vorig jaar was de gezamenlijke opbrengst 17,185.alzoo thans 4025 minder. De op 11 Maart j. 1. gehouden Verpaditing van liet Gras- geivas der Wegen heeft opgebragt 4680. A1 de perceelen dezer beide verpachtingen zijn aan de pach ters gegmd. gSEf— Bij besluit van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer van 27 Februari j. 1. zijn de jaarwedden der Hulponderwijzers in Haarlemmermeer aldus vastgesteld: Vaste jaarwedde 450.en 50,toelage, voor elk voljaar dienst, aan die Hulponderwijzers welke een akte bezit- ten of bekomen als Hoofdonderwijzer. De longziekte onder het rundvee in deze gemeente neemt toe. Sedert 1 Januarij zijn onteigend Van N. J. Immink 2 runderen; van C. van Wijk 2, alsmede 10 verdachte; van E. de Ruig 1; van A. Suidgeest 5, alsmede 7 verdachte; van D. van Wieringen 2 en 24 verdachte; van B. Buis 2; terwijl er nog 46 verdachte aanvvezig zijn, welke, indien ze niet worden ingeent, mede zullen onteigend worden. GEBORENLijpedochter van W. Koelewijn en R. van der Lip. Magdalena, dochter van P. Bakker en J. M. van der Scheer. Metje, dochter van A. van Gulik en N. de Jong. Jacobzoon van C. Bies- heuvel en M. Zevenbergen. Benjamin, zoon van J. van Dijke en E. J. Rorners. Pieter, zoon van M. Sandifort en N. J. Schouten. Gerrit, zoon van C. Dolislager en A. Lankhaar. Suzanna Catharinadochter van J. H. Hulscher en E. C. Holscher Willem, zoon van J. Faas en D. Scholtens. Janna, dochter van L van der Stroom enG. Offerman. Grietje, dochter van S. Tensen en S. M. Gideonse. Neeltje, dochter van F. de Bonte en M. Drooger. Klaas, zoon van H. den Dekker en A. van der Heijden.Leentjedochter van D. Cieraal en A. van Leeu- wen. Janna, dochter van C. Koelewijn en W. Splinter. - Hendrik, zoon van T. Breeschoten en F. Rozenboom. Jacob, zoon van J. van der Oord en M. BarsingerhornElisabeth, dochter van A. van den Berg en 1). Kistemaker. Gijsbert, zoon van P. Brienc en A. Roeland. Jacob, zoon van A. Domburg en J. Mnijs. Hendrika, dochter van E. rSebens en N. Korstman. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van G. Treur en L. de Pater. 1 kind van A. C. N. Stiva en E. van den Heuvel. OVERLEDENWillem Kammeraadoud 29 jarenongehuwd. Jan IJiterl{ff£ Woensdag. Warners, oud 49 jaar, gehuwd met M. Huge. Jan Schuurmans, oud 66'jaarongehuwd. Hermanus van Braak, oud 27 jaar, ongehuwd. Adriana Wiihelmina van der Meer, oud 25 jaren, gehuwd met Wilhs. de Bruijn. Rusilla van der Lipoud 26 jarengehuwd met WKoelewijn. Cornelisoud 8 jaren, zoon van S. van Doorn en L. van der Hoeve. Wiihelmina Schouten, oud 78 jaren, weduwe van J. van den Berg. Grietje Jansen, oud 58 jaren, ongehuwd. Wiihelmina Petist, oud 50 jarengehuwd met Cornelis Langerak. Herminaoud 10 wekendochter van G. Kooij en G. Roubos. ONDERTROUWDK. Tensen met A. van den Heuvel. GEHUWD: W. van Wijk met T. van den Heuvel. P. van derSnee met A. Kool. In' de afgeloopen week is een schippersknechtJan War ners genaamdafkomstig van Leidenop den Ringdijk nabij Aalsmeer plotseling overleden ten gevolge van een beroerte. Termunteil, 11 Maart. Naar alle waarschijnlijkheid zal in den aanstaanden zomer een gedeelte van de grondentoe- behoorende aan de familie Kerkhoven en liggende, in den Dollard onder de gemeente Termuntenaan de zee ontwockerd worden. In de voorgaande week is het terrein voor den te leggen dijk, onder toezigt van de heeren Breebaart en B. van Doorn uit Holland afgebakend en waait nu van de voor- naamste punten een witte vlag. De geprojecteerde dijk loopt van den Dollardsdijk bij Dallingeweer in eene regte lijn tot de Noorderrietwaar bij in verbinding komt met den dwars- dijk, die van den Reiderwolderdijk Jjijlang3 deze watering gelegd zal worden. De geheele lengte van den dijk bedraagt pi. m. 5000 meter, terwijl de polder eene oppervlakte zal verkrijgen van ruim 600 H. A. Om het direct en indirect belang, dat onze gemeente bij deze inpoldering heeft, wenscht men hier algemeen dat het werk bij de uitbestedingdie binnen weinige dagen zal plants liebben, gegund worde. Naar de beide souvereinen van Nederland en Belgie is aan den nieuw bedijkten polder in het Zwin het regt van eerst- geboorte in aanmerking genomende naam gegeven van Willem-Leopold-polder. Den llden Maart werd in het logement Paardenburgte Ouderkerk aan den Amstel, in het openbaar aanbesteed1°. het amoveren van het bestaande houten schutverlaat der veenderij en het op dezelfde plaats bouwen van eene nieuwe steenen schutsluis; 2°. het doen van herstellingen aan de brug in den Amsteldijk. Beide werken aan den minsten inschrij- ver niet gegund zijnde, is het werk opgedragen aan den heer A. Kramers, te Nieuwer-Amstel, voor de som van16,858. Uit het noorden des lands jneldt men aan het Utr. Dagbl. dat aldaar het gerucht loopt, dat in den aardappelhandel op Engeland eensklaps groote stilstand zou zijn gekomen, waar- door alle orazet in dit artikel belemmerd wordt. Naar men zegtzijn er in 't noorden meer aardappelen ingekuild en over- geblevendan men met het oog op de prijzen in den jl. herfst had durven denken. Het grasgewas der dijken en dwarswegen van de Wijde- Wormer is op 6 Maart jl. verpacht voor /6715, dat is /315 meer dan in 1872. Het regt om op 2 perkeu schapen te weiden is verpacht voor/190, dat is/20 meer dan in 1872. Te Apeldoorn is gevestigd eene met een kapitaal van 250,000 werkende vennootschapMaatschappij van Land- onlginning" genaamd, die ten doel heeft de ontginning van woeste, nog niet in cultuur gebragte gronden in Nederland. Daarenboven kan zij ten alien tijde hare werkzaamheden uit- strekken tot den koop en verkoop, huur en verhuur van vaste goederen alsmede tot het uitoefeDen van het landbouw- bedrijf en daarmede verwante takken van nijverheid. Ten einde verspreiding der longziekte zooveel mogelijk te beletten gedurende den aanstaanden weidetijdis het raad- zaam dat de verdachte koppels, al zijn zij ingeent, niet in de weide worden gebragt, zoolang de terraijn niet verstreken' is gedurende welken zij in verdachten toestand zijn. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de kommissaris des konings in dit gewest dientengevolge de gemeentebesturen verzocht, geene vergunning te verleenen tot vervoer van ver- dacht vee van den stal naar de weide. De statuten der Yereeniging Loco et Tempore, gevestigd te Amsterdam, zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van 13 Dec. 1872. Deze Vereeniging stelt zich ten doel het bevor- deren van de handelsbelangen der boom- en plantkweekerijen vaH l6 regels 175 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. van Amsterdam, Aalsmeer, Naarden en omstreken door: a. het houden van tentoonstellingen uitsluitend door inzending van firmaas vertegenwoordigd door leden der Yereeniging; b. het bevorderen van en het medewerken aan binnenlandsche tentoonstellingen welke door andere vereenigingen maatschap- pijen of personen worden uitgeschrevene. het inzenden van planten op buitenlandsche tentoonstellingen; d. het nemen van die maatregelen welke een gnnstigen invloed knnnen uitoefe- nen op den boomen- en plantenhandel van Amsterdam Aals meer, Naarden en omstreken; e. het aanschaffen en kweeken van de nieuwste planten en boomen ter dienste van de leden der Vereeniging; het aanstellen van een reiziger tot het opsporen van nieuwe planten in overzeesche gewesteu g. het bevorderen van den onderlingen handel van de leden der Yereeniging. Ambt Vollenliove12 Maart. De handel in hooi begint. wat levendiger te worden. Van den grooten voorraad aard appelen in deze gemeente werden, in de laatste weken, nan- zienlijke inkoopen gedaan voor Engelsche rekening tegcn 2.50 per Ned. mud, terwijl men voor eenige weken voor dezelfde soort slechts 1.80 kon bedingen. Zutplieil, 13 Maart. De 13 iepenboomenwelke op den te amoveren wal achter de armenschool stondenhebben in publieke veiling 586,30 opgebragt. Amerongen, 12 Maart. Binnen weinige dagen heeft zich thans voor de derde maal bij den veehouder van Klinkenberg alhier een geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. De beide aangetaste runderen zijnna onteigeningafgemaakt. Tot nu verneemt men hier en in den omtrek niet van voort- gang dier ziekte; trouwens, in deze streek wordt zij gelukkig zelden waargenomen. Zwolle, 12 Maart. Op de alhier gehouden paardenmarkt waren ongeveer 150 stuks aan de lijn gebragt. De handel was zeer levendig en tegen prijzen van 100 tot 500 werd veel afgedaan. Men zag wel veracheideue nederlandschedoch geen buitenlandsche kooplieden. In de volgende maand zal te Parijs een tentoonstelling van paarden worden gehouden. Er zijn voor de beste in Frauk- rijk gefokte paarden 94 prijzen en premien uitgeloofd, tot eene gezamenlijke waarde van ruim 70,000 francs. Van wege de Algemeene vereeniging voor bloembollen-kultuur te Haarlem, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, wordt den 14, 15, 16 en 17 Maart 1873, in de groote zaal der societeit de Kroon te Haarlem een tentoonstelling gehouden. Door het bestunr dezer Vereeniging is verspreid een circulaire, waarin herinnerd wordt dat in het najaar van 1872, door den Imogen watersland in onderscheidene deelen van Noord- en Zuid-Holland veel last geleden is door hen, die zich bezig houden met land- en tuin- bouw en het kweeken van bloembollen, en dat van meer dan eene zijde het bestuur der Vereeriging aangezocht werd, om zich tot de bevoegde autoriteit te wenden, ten einde eene verbetering van den waterstand te verkrijgen. i/Het bestuur meende hiertoe echter niet dadelijk te moeten overgaan. Het was van oordeel dat een gewoon adres, ter zake van dien waterstand, geen doel treffen zon, en dat men in de eerste plaats trachten moest bekend te worden met de verscbillende oorzaken die dezen waterstand hebben te weeg gebragt, alsmede met de middelen door welke men oordeelt dat hij voor bet vervolg zou zijn te voorkomen. Voorts dient duidelijk aan- getoond te worden, of en zoo ja welk nadeel door den boogen waterstand geleden is. Niet overal zal de oorzaak, evenmin als het middel tot wegneming van het kwaad, dezelfde zijn. Het veelvuldig en aanhoudend gevallen bemelwater zal hier en daar van belangrijken invloed geweest zijn, terwijl elders aaardoor noch hin- dernis noch schade zal zijn geleden. Op andere plaatsen zal de hooge stand van het water toegeschreven moeten worden aan oor zaken die zich welligt jaarlijks zullen voordoen. Het bestuur gelooft daarom dat die verschillende oorzaken en gevolgen dienen nagegaan te worden, en wil gaarne, zoo de verkregene uitkomsten van genoegzaam belang blijken te zijn, onder aanwijzing der mid delen tot verbetering en na de algemeene vergadering te hebben gehoord, zich tot de bevoegde autoriteiten wenden. Men mag met eenigen goeden grond verwachten dat die autoriteiten, geroepen om de belangen van het algemeen te bevorderen, bereid bevonden zullen worden om daartoe naar vermogen bij te dragen." Ten einde het beoogde doel te bereiken, rigt het bestnur tot de leden barer Vereeniging in het bijzonder, en in het algemeen tot ieder die licbt in de zaak kan brengen, vier vragen, wier beantwocrding verwacht wordt v66r 1 Okt. a. s. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep in kassatie tegen het arrest van het prov. geregtshof in Utrecht, ingesteld door de wed. Kees en P. van Tongerendie ter zake van den bekenden moord in December 1871 te Heemstede gepleegd, bij laatstgenoemd arrest veroordeeld zijn tot levenslange tuchthuisstraf.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1