Vrijdag, 21 Maart. N°. 12. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven VERORDENING TOT WIJZIGING DER VeR- ORDENING OP HET BRANDWEZEN DER Ge- Landbouw. Blokzijl18 Maart. In de gemeente Ambt-Vollenhove zijn dezer dagen zeer aanzienlijke inkoopen gedaan van aard- appelen voor engelsche rekening, en ofschoon nog een groote voorraad van dit artikel aldaar voorhanden is, zijn echter daardoor de prijzen gestegen tot 3.20 per hektoliter. Zijn Kalimeststoffen ook een aftloend middel tegen Ritnaald (Koperworm), Emeltenz. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T/E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft: 1°. op bun verzoek eervol ontslag verleend; aan G. A. Steenbruggen, als plaatsvervangend heemraad van het polderdistrikt Veluwe (Gelderland); aan J. G. den Treffer, als plaatsverv. heemraad van het polderdistrikt Boemelerwaard boven den Meidijk (id.); aan H. Budding, als plaatsverv. heemraad van het polderdistrikt Nederbetuwe (id.), en aan J. Tolhoek, als dijk- graaf van den po'der Oud-Wolphaartsdijk (Zeeland); - 2°. be- noemd: tot sekretaris-penningmeester van het bestuur van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen (Noord-Brabant), J. Veltman Jz.in het bestuur van het waterschap Oijen (id.), tot sekretaris H. Dijkhoff, onder toekenning, op zijn verzoek, van een eervol ontslag als penningm., en tot penningm. T. van Vngt; tot gezworen van den polder Battenoord (Zuid-Holland), M. Vreeswyk tot hoogheemraad van den Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe (id.), J. van flaaftentot hoogheemr. van den Krimpener- waard (id.), W. Boer Lz.tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Vijf Heerenlanden (id.), W. Roo3eboom; tot gezworen van den polder den Bommel (id.), J. Kievit; tot heemraad van den polder het Hoornder Nieuwland op Texel (Noord-Holland), J. T. Zijn tot hoofdingeland van den St.-Aagtendijk, van wege de gemeente Uit- geest (id.), J. Brasser. Uixslag der op 14 Maart j.l. gehouden Verkiezing van Drie Hoofd-Ingelanden voor den Haarlemmer- meerpolder. Bij de stemming voor een Hoofd-Ingeland in plaats van den heer H. P. Bultman, die, ten gevolge zijner benoeming tot Hoogheemraad van Rijnland, heeft bedanktzjjn uitgebragt op de heerenJhr. J. B. van Merlen 191, J. Tensen 43, P. Verkuijl 80, P. de Breuk en H. Meyer ieder 1 stemmen terwijl bij de stemming in plaats van de heeren J. B. Snellen die voor zyne betrekking heeft bedankt, en Jhr. Mr. J. A. Repelaer, die ingevolge het reglement moest aftredeuzijn uitgebragt op de heerenJhr. Mr. J. A. Repelaer 243 J. Blokland 165, P. de Breuk 66, H. Meijer 31, J. Tensen en H. H. Beels ieder 5 stemmen; de heer P. Verkuijl verkreeg 1 stem. Het totaal der uitgebragte stemmen voor beide stemmingen bedroeg 209. Alzoo zijn tot Hoofd-Ingelanden benoemd de heeren Jhr. J. B. van Merlen en J. Blokland, en als zoodanig herbenoemd Jhr. Mr. J. A. Repelaer. In ons vorig nummer is abusief opgegevendat de Fer- pachting der Ringdijken en Polderkaden in het vorige jaar heeft opgebragt 17,186.dit had moeten zjjn 14,493. Dingsdag jl.des avonds omstreeks negen ure, is, naar men vermoedt ten gevolge van aanwezig vuur in een snuivertje of stookplaatsje, hetwelk tegen een houten beschot stond afgebrand het huis bewoond door Maurits Blijker, aan den Ringdijk bij de Nieuwe Wetering. Ten gevolge van den nog al harden windheeft men weinig of niets van den in- boedel kunnen redden, en lag in twee uren tijds het geheele pand in puinhoop. De inboedel was verzekerd voor f 600. De spuit van Abbenes was spoedig op de plaats aanwezig, en heeft nog dienst gedaan. Jl. Woensdag, 's morgens omstreeks negen ure, is afge brand eene dubbele woning of keet, bewoond door twee ge> zinnenstaande in Sectie Q, kavel 7, aan den IJweg, en toebehoorende aan den landbouwer van Splunter. Naar men zegtheeft een jongetje van 7 jaren al spelende met lucifers het rieten beschot aangestoken, waardoor, geholpen door den sterken wind, alles spoedig in de asch lag. van 12 tot 18 Maart 1873. GEBORENJozef, zoon van J. van den Berg en J. Pels. Jacob, zoon van C. Lok en A. de Rijk. Frank, zoon van F. Vermeer en H. van Vliet. Lijsje, dochter van C. Roodenburg en V. Eelieveld. Janke Pietertjedochter'van C. Vuijk en S. van der Vaait. Arie, zoon van L. Tamboer en M. Spaargaren. Maria, dochter van C. Vermnnnicht en P. G. Zwars. Hendrik, zoon van B. Dnivel en K. Verduijn. Wil- helminadochter van Geertje Spaargarenongehuwd Janzoon van H. Moelaart en A. Kolle. Johanna Margarethadochter van F. A. van der Reep en 1). Dudiuk. Geertruida, dochter van C. Bruin en M. Visser. Maria, dochter van Lubbartje van Dam, ongehuwd. Klaas, zoon van H. de Groot en D. Schittel. Maria Johanna, dochter van J. Mesman en K. van Dam. Maria Woutrina, dochter van J. Bos en E. Kiskes. Johanna, dochter van K. Looij en G. van der Mooren. Adrians, dochter van C. Timmers en M. Jansen. OVERLEDENMargaretha Zondag, oud 45 jaren, gehuwd met H. van Gelderen. Bartholomeus Kaptijn, oud 17 dagen, zoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Maurits van Tol, oud 75 jaren, wednr. van J. van den Boom. Sophia Maria Clement, oud 40 jaren, gehuwd met Antonie van den Enden. Dirk, oud 2 jaren, zoon van K. Stel en M. Looij. Theodoras, oud 5 maanden, zoon van A. Rijkers en T. M. Schuilen- burg. Maaike, oud 1 jaar, dochter van M. Kamerman en M. Hoogen- doorn.Lijsje, oud 2 dagen, dochter van C. Roodenburg cn V. Lelieveld. Willem, oud 4 maanden, zoon van H. Bogt en J. Blees. Jacobus Marinus, oud 8 jaren, zoon van C. Kramers en A. van Opstall. Hendrik Zoet, oud 51 jaren, gehuwd met G. Siekerman. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: K. Tensen met A. van den Heuvel. Door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem mermeer, is bekend gemaakt, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van 27 Februarij 1873, is vastgesteld de volgende meente Haarlemmermeer. De Artikelen 8, 10, 19, 31 en 41 der Verordening op het brandwezen in de Gemeente Haarlemmermeer vastgesteld den 22 September 1870 worden ingetrokken en vervangen door het navolgende: Art 8. De 30 manscbappen die zich ter bediening van elke aanwezige spuit aanmelden, ontvangen, des verkiezende, al3 belooning 10 cents voor ieder uur dat zij dienst doenge- deelten van uren worden voor geheelen gerekend. De aan hen te verstrekken ververschingen mogen niet meer bedragen dan 25 cents per man voor elke t12 uren dienst; voor een gedeelte van dien tijJ wordt mede zoo noodig 25 cents vergoed. Sterke drank mag niet voor rekening der Gemeente worden verstrekt. Bij het proberen der spuilen overeenkomstig Art. 9 ont vangen de 12 personen die zich het eerst bij den opperbrand- meester aanmelden, voor bewezen diensten ieder /0.26, zij kunnen zich ook vooraf bij den opperbrandmeester aangeven, en zorgen ter bepaalde plaats en tijd tegenwoordig te zijn. Art. 10. Op het eerste gerucht van brand in de Gemeente begeven de brandmeesters van de twee nanstbij zijnde spuiten zich (tenzij wettig verhinderd), voorzien van hunne onder- scheidingsteekenennaar de bewaarplaats der spuiten, en van daar met de spuiten naar de plaats van den brand. Art. IP Wanneer het noodig is dat er meer dan de aanwezig puiten aangebragt worden, en in werking komen, doet di Burgemeesterof, is deze nog niet ter plaatse van den b id aangekomendoen de brandmeesters de naastbij zijnde ipuit roepen. Er wordt tot dat einde alsdan kennis gegeveu aan den brandmeester wonende het digtst bij de spuit en aan den brandroeper bij die spuit. Art. 31. Daar waar kerktorens met klokken zijn, zullen deze bij brand zoo veel mogelijk worden geluid. Art. 41. Zonder toestemming van den Burgemeester zullen de spuiten niet buiten de Gemeente gevoerd mogen worden. Zij die daartoe zonder toestemming van den Burgemeester den last geven verbeureu eene boete van 3. Cappelle(Langstraat)18 Maart. De verpachtingen van weiland loopen over het algemeen zoo hoog, dat men rekent 50 a 60 per beest weigeld te moeten hebben wil men met de pachtsom kunnen uitkomen. Daarbij is het weivee zoo buitengewoon prijzigdat vele weiboerendie land moeten huren, er ernstig over denken om de vetweiderij dit jaar te ]aten stil staan. In den handel in hooi is sedert 14 dagen eenige be- drijvigheid gekomen. Wei blijven de prijzen op dezelfde hoogte, maar de houders zijn meer geneigd tot verkoopenwaarom dan ook verschillende partijtjes tot 13 per 500 kil. zijn scheep gereden. Winterswijk18 Maart. Twee onzer welgestelde ingeze- tenen hebben eeu bunder heidegrond aangekoeht, om dien door middel van kippenteelt te' ontginnen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterddaarna jaagt men er zeven honderd hennen indie 's nachts in vier koepels op de rekken kunnen zitten. De meat der dieren moet strekken om vruchtbaarheid aau den bodem te brengen, en de verkoop der eijeren zal grootendeels de kosten van het onderhoud der kippen dekken. Als de resultaten aan de verwachting beant- woorden zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. Gelijk men weet bestaat het plan in den aanstaanden zomer eene tentoomtelling te houden van bloemen door den arbei- denden stand gekweekt. Het doel is: ontwikkeling van den schoonheidszin bij den werkman en diens gezin. Het plan is uilgegaan van de Maatschappij Linnaeus en van de Fereeni- ging tot veredeling van het volksvermaakEene kommissie tot het organiseren dier tentoonstelling heeft zich reeds gekonsti- tueerd. In een later aan te wijzen lokaal zal de tentoonstel ling gehouden worden op Zaturdag 30 Aug., Zondag 31 Aug. en Maandag 1 Sept. e. k. Eerstdaags zal een circulaire wor den verspreid, waarin de meergegoeden uitgenoodigd zullen worden tot bereiking van het voorgestelde doel eene geldelijke bijdrage te verstrekken. Zwolle19 Maart. Op onze laatst gehouden botermarkt is tegen twee boerinnen proces-verbaal opgemaaktwegens het te koop stellen van boter, die het vereischte gewigt niet had. Het Provinciaal Blad van 1873, N°. 8, bevat eene Be- schikking van Ged. Staten dd. 5 Maart, houdende goedkeu- ring van een besluit van den raad der gemeente Slotentot het instellen van eene tweede uajaarsveemarkt in het dorp Slotenwelke zal gehouden worden veertien dagen na den derden Donderdag in October. In het jaar evenwel dat deze dag mogt invallen op 1 November, zal de markt worden uit- gesteld tot den 8sten daaraanvolgende. Volgens mededeeling van Oost-Friesche veehandelarenzijn de prijzen van het rundvee in Duitschland thans belangrijk aan het dalen. Al het vee, dat vroeger op later te leveren termijn is opgekocht, gelijk zulks op vele plaatsen in de noordelijke provincien het geval is, zal derhalve met schade worden ontvangen, indien de koopers eerlijk genoeg zijn hun bod gestand te bouden. De beste melk- en kalfkoeijen zijn aldaar pi. m. 30 en 40 per stuk Dalfseil18 Maart. Sedert eenigen tijd heerscht hier eene ziekte onder de kippen; ze is zelfs zoo erg dat weinige er van opkomen. Garnwerd, 18 Maart. Dat de vlasbouw ook in deze streken goede resultaten kan opleverenblijkt uit het vol gende: M. Tempel, winkelier op de Aduarderzijlkreeg van 246 roeden land, toebehoorende aan den heer H. Kreemer, landbouwer alhier, 254 bundels vlaswelke verkocht zijn voor /2,25 tot 2,40 per bundel. Het zaad hierbij gerekend, wordt dit een gemaak van 700. De goede oogst over 't al gemeen heeft dan ook hier onderscheidene ingezetenen uitge- lokt hun fortuin op nieuw te beproeven. Wij hopendat hunne pogingen met een goeden uitslag worden bekroond niet alleen voor de ondeinemers zelvenmaar ook voor de arbeidende klasse. Varsseveld18 Maart. Ten gevolge van de buitengewone felle koude in den nacbt van 7 en 8 December, hebben vooral de perenboomen in het graafschap veel geleden. Sedert eene week houdt men zich onledig in de boomgaarden met het uithakken van het doode houten bjj die werkzaamheid blijkt, dat sommige boomen voor een derde en andere voor de helft hunne takken hebben verloren. Bij de discussie in de laatste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in September 1872, werd (1) door den heer Herman F. Bultman, afgevaardigde der Afdeeling Haarlemmermeer, gezegd, dat deze afdeeling er grooten prijs op stelt dat het enorme nadeeldoor de rit naald te weeg gebragtzoo spoedig mogelijk worde opgeruimd." Spreker meende ook dat er reeds proeven genomen zijn welke tot zeer gunstige resultaten moeten hebben geleiddoch die geheim worden gehouden." Bij de lezing dezer regelen herinnerden wij ons dat inder- tijd door den heer Jb. Boeke, destijds rentmeester op de be- zittingen van den heer B. A. Baron van Verschuer (2), nog al belangrijke mededeelingen zijn publiek gemaakt over de schade veroorzaakt door den emelt, te Haarlemmermeer." Na de mededeeling en beschrijving van de schade, door den emelt toen aangerigtrigtte de heer B. o. a. de volgende vraag tot den toenmaligen redacteur der Landbouw Courant (de algemeen geachte insektenkenner, dr. J. Wttewaal, wiens dood in 1862 door den Nederlandschen landbouw algemeen diep betreurd werd) Zijn er geen middelen door de ondervinding als doelmatig bekend, om door bemesting met guano, levende kalk, enz. deze insekten te verdrijven"? (1) Zie biz. 243 van de Mededeelingen en Berigten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, 1872 N°. 3. (2) Zie Landbouw Courant 1858, biz. 90, afbeeldingen van mug en larve der Tipula, en 1859, biz. 55, het artikel van Jb. Boeke.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1