1873. Vrijdag, 28 Maart. No. 13. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. AW':/ Haarlem meriiiecr-1'ol tier. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van bet Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A.dvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Lijst van eenige Plaatsen in Nederland, waar Stoom-dorschwerktuigen gebruikt werden in 1872, Carbolzuur als ontsmettingsmiddel. I IIA ARLE AIMEKMEEIt Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOIYGA C°.te Amsterdam. ZJiterlyk Woensrtag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Den 19 Maart II. werd de Haarlemmermeerpolder bezocht door twee leden van het Japansch gezantschapvergezeld van den beer de Graaff van Polsbroek, voormalig nederlandsch gezant in Japan. Onder geleide van de heemraden Amersfoordt en Wisboom van Giessendam, benevens den hoofdopzigter van den polder, bragt men het eerst een bezoek aan het stoomwerktuig de Cruquiusmet de grootste belangstelling bezigtigrlen de vreemde bezoekers, die voornamelyk als waterbouwkundigen het ge zantschap vergezellende verschillende deelen der machine; het prachtig stoomgemaal was in voile werking, zoodat het een verrassenden aanblik voor hen opleverde, terwijl door den zeer lagen stand van het polderwater de uitstekende hoedanig- beid van dit krachtige stoomtuig zich op gunstige wijze voordeed. Vervolgens werd de boerderij in den polder en de paarden- stoeterij op de Hartekamp van den beer Verschuer bezigtigd en met een kort oponthoud aan de boomkweekerij op het landgoed 't Manpad de tournee besloten. Hoogst voldaanzetten de heeren, na eenige ververschin- gen te Haarlem gebruikt te hebbenhunne reize voort. Uitslag der op Dingsdag 18 Maart 1873, door Dijk- graaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolderten overstaan van den notaris J. L. van der Moer, aan het Hoofddorp, gehouden Verkooping van eenige Perceelen Dijksgrond Kaart I. Perceelen 1 en 2 door P. P. Groenvan Waar- der, voor/ 2966; Perceel 3, door C. van Dam, voor 1140; Perceelen 4, 5 en 6, door N. van Reeuwijk, voor 2520. Kaart II. Perceelen 78 en 9 door mejufvr. C. A. Cock voor 3920. Kaart III. Perceel 10, door H. van Schip voor/ 232; Perceelen 11 en 12, door idem, voor/ 801. Kaart IV. Perceelen 13, 14 en 15, door T. Boellaard voor/ 1 580; Perceel 16 door C. van Dam voor/580 Perceel 17door idem, voor 420; Perceel 18, door T. Boellaard, voor/402; Perceel 19, door J. C. Bast, voor/ 340; Perceel 20, door T. Boellaard, voor 180. A1 deze Perceelen zijn aan de koopers gegunduitgenomen Perceel 20 van Kaart IV. Ds. Baart de la Paille, te Ridderkerk, heeft voor het be- roep naar de Herv. Gemeente Haarlemmermeer bedankt. van 19 tot 25 Maart 1873. GEBOREN: Jan, zoon van J. Ravestijn en J. van Houwelinge. Baatiaan zoon van B. Visser en S. de Graaff. Cornells, zoon van H van Woerkom en M. Verduin. Maria dochter van W. Kroes en A 8. van den Brink. Hendrik, zoon van A. Schalk en G. Tatnboer. Gerardus Antonius, zoon van N. van Leeuwen en A. Bakker. Maria dochter van P. de Koning en N. van der Stam. Elisabeth, dochter van P. Visbeen en G. Frankfort. Jacob, zoon van J. Meuldijk en M Kort Geertruida Maria, dochter, en Theodoras, zoon (tweel.) van j' Stapel"an 611 G Wed simon Petrus, zoon van G. Grooteman en K. Bran™?0® AANGEGEVEN' 1 *ind van D. van Wijk en A. A. OVERLEDEN: Trijnlje Palenstijn, oud65jaren, weduwe van L. Sinit. CeIn* I™ a ^°°reU oud J"®, gehuwd met Kl. J.ooij, Geertje Roster oud 50 jaren, gehuwd met J. Balk. Cornelia oud 3 maanden, dochter van J. van Roon en A. Diemeer. Willem, oud 20 dagen zoon van J- Faas en D. Seholtens. Pieter Tennisoud 3 Z00n VaD r S ggers eu A" de Waard- - Albertns, oud 3 maanden, zoon van J. Hoogewoning en W. van der Meij ONDERTROUWDgeene. GEHUWDgeene. Zwolle, 25 Maart. Door de Zwolsche tuinliedenvereeniging btilstand is achteruitgang is bepaald, dat hare provinciale tentoonstelling dit jaar zal gehouden worden van den 30 Au gustus tot en met 2 September. Deze jeugdige Duttige ver- eeniging telt reeds 59 donateurs, terwyl daarenboven op een andere lijst nog voor ruim 200 aan vrijwillige bijdragen is ingeschreven. Voor die tentoonstelling is aan verschillende pryzen de belangrijke som van/ 900 uitgeloofd. j ^00r fransche rekening worden in deze provincie bij voortduring veel paarden van de stallen opgekocht. Zoo zuU en er morgen ochtend weder 26 van hier per spoor verzonden worden. Gemiddeld is daarvoor ruim 550 per stuk betaald. Men voorziet, dat deze groote aankoopen op de belangrijke Palmmarkt alhter, in de eerste dagen van April, een nadee- hgen invloed zal hebben, Deventer25 Maart. Als een bewijs tot welk eene hoogte de prijzen van het vee gestegen zijn, kan dienendat hier heden eene neurende koe voor 315 verkocht werd. Leeuwardeil26 Maart. De voorjaars-paardenmarkt, die gisteren alhier werd gehouden, bragt 109 paarden aan de lijn. De prijzen liepen van 80 tot/ 550, doch de handel was traag. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot onteigening, ten behoeve van de bedijking en droogmaking van den Noorder-Zuiderpolder en van den binnenkring der ltondeVeenen, in de gemeenten MydrechtWilnisVinkeveen- Waverveen en Abcoude-Proostdij. In de gemeente Wijmbritseradeel zijn weder 25 koeijenals verdaeht van longziekteafgemaakt. Een boerenerf onder Kamperveen groot 28 hectaren vroe- ger aangekocht voor/ 6000, is thans ingezet op/ 48000. appelle(Langstraat), 24 Maart. Ofschoon de kalf- koeijenzoowel in de puike als mindere soort, aanmerkelijk minder in prijs zijn dan in den afgeloopen winter, ontving de veehouder de Kort, in het naburige Baardwijk, dezer da gen op de Bosscher jaarmarkt voor eene kalf-koe 415 terwijl hem daarenboven van stadswege 50 als premie werd toegekend. Waren de prijzen nog zoo hoog geweestals voor eenige wekende Kort had dan zeker 500 verkoopprijs gehad. De handel in hooi gaat weder zeer slap, slechts enkele pattijtjes ruimen tot 13 per 1000/2 kit. op. Zutphen25 Maart. Het 1 Maart 1872 hier opgerigte Landbouwers-veefonds heeft in het eerste jaas van zijn bestaan ontvangen 341.53 uitgegeven 228.74, en dus batig slot 112.79%. Er zijn thans 31 deelhebbers, welke run- deren hebben verzekerd ter gezamenlijke waarde van 4665. Het in het graafschap te veld staande koren is, in het algemeenden winter tot heden goed doorgekomen. Het vooruitzigt van den landbouwer is dan ook te dien opzigte zeer gnnstigbijaldien men van streDge nachtvorsten verschoond mag blijven. De weiden zien er reeds voor het grootste gedeelte groen uit, en zijn, wat den groei van het gras betreftin vergelijking met gewone jaren, eene maand vooruit. Het perceel bosch- en tuingrondgroot ruim 2 hektaren liggende te Zeist langs de Donkere laan, den 18 dezer pu- bliek verkocht, is in massa aangekocht, met nitzondering van het laatste in erfpacht uitgegeven perceel, door den heer G. Viveen qq. te Utrecht, voor de belangrijke som van 86,600, zijnde ongeveer 36,000 per hektare. Men meldt van den Rijnkant aan de Leidsclie CourantDe weilanden zijn groen, doch zouder gra?, want de winter was tot half January zeer zacht, om na dien tijd wel Diet met strenge, aanhoudende vorst, maar zonder zonneschijn en met scherpen noordoostelijken wind te heerschen. Het voorjaar is indeidaad bijzonder kouddikwijls echt winterachtig. Er wordt gespit, gepoot en gezaaid; nu blijft er niets anders over dan geduldig af te wachten tot de wasdom aanbreekt. Het groeizame weder kan spoedig komen en dan is er in zoover niets verlorenmaar wat in January zoo mooi stond en niet genoeg kon geroemd worden is niets vooruitgegaanintegen- deel, er niet op verbeterd." Naar de Weener tentoonstelling zijn uit Groningerland 4 monsterkoeijen verzonden, die voor de enorme som van/2000 verkocht zijn. Te Schooten werd Zaturdag avond omstreeks 9 ureop advies van den distrikt-veeartseen aan hondsdolheid lijdend rund onteigend. Treffend voor de aanschouwers waren de oogenblikken van razernij, waarin dit schoone en krachtvolle dier verkeerde, totdat de bijl een einde maakte aan het ver- schrikkelijke sehouvvspel. Ongeschikt voor den handel, is het dier in zijn geheel op behoorlijke diepte begravenna alvo- rens met de noodige hoeveelheid petroleum te zijn overgoten. Op YVoensdagDonderdag en Vrijdag, 17, 18 en 19 September 1873, zal te Loosduinen, bij 's Hage door de Afdeeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Land- bouw eene tentoonstelling worden gehouden van akkerbouw- voortbrengselenvruchten groenten, bloemenzuivel en ge- reedschappenwaartoe ieder, zonder onderscheid of hij al dan met lid der Maatschappij is, wordt uitgenoodigd voor werpen in te zenden, doch het ingezondene moet door den iuzender zijn geteeld of gekweekt. Voorwerpen, waarvan de opgaven later of niet naar be- hooren zijn gedaan worden niet tot de mededinging toegelaten. De voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden aan het loeaal der tentoonstelling, op Maandag en Dingsdag 15 en 16 September 1873, des voormiddags voor 11 uur. De ingezonden voorwerpen blijven het eigendom der inzenders. De inzenders, die het door hen ten toon gestelde tevens te koop aanbiedenworden verzocht den prijs daarvan op te geven. De beoordeeling van het ingezondene geschiedt door com- missien van deskundigen, daartoe door de commissie van de tentoonstelling uitgenoodigd, buiten de inzenders van voor werpen, waarover zij moeten oordeelen. De ingezonden voorwerpen, welke door de inzenders zelve of van hunnentwege terug worden gehaald, worden aan het loeaal der tentoonstelling afgegeven op Zaturdag 20 Septem ber 1873, des voormiddags voor 12 uur. De uitreiking der prijzen geschiedt op de eerstvolgende vergadering der afdeeling. Prijzen worden uitgeloofd voor de beste der navolgende voorwerpen, zoo als: Akkerbouwroode en witte wintertarwezomerroggegarst, haver, erwten, geele of bruine boonenpaarden- of dniven- boonenvroege en late aardappelenop zand of op klei ge teeld, roode of paarsche aardappelenop zand of op klei ge teeld, mangelwortelen (bieten). Tuinbouwtafel-appelen en peerenpot- of stoof-appelen en peerengrootste appelen en grootste peeren. Van ieder dezer soorten in te zenden 5 stuks. V oorts blaauwe en witte druiven; van ieder 4 trossen perziken steenvruchten meloenen en pompoenen groenten, koolsoortenbrusselsche spruitenkrooten, eenjarige schor- soneelen andijviesnij- en salade- of princesse-boonensalade, wortelen (peen) en komkommers. Bloemkweekerijpotgewassen, pelargonium en bloemruikers. ZuivelbereidingDelflandsche boterDelflandsche komijnde kaas en zoetemelksche kaas. Gereedschappenenz.: handgereedschap voor den land- en tuinbouw, tuinsieraden en andere niet gevraagde voorwerpen. Na bekomen toestemming zal er bij deze tentoonstelling eene loterij worden gehouden. De loten zijn na 1 September 1873 te bekomen bij de leden der commissie, tegen 50 cents het stuk. Voor 5 ontvangt men elf loten. Vermoedelijk zal dit feest nog worden opgeluisterd door muzijk en harddraverijenen tot sluiting door een prachtig vuurwerk. In het geheel zullen worden toegekend: 1 gouden2 ver- guld zilveren19 zilvereu en 45 bronzen medailles, benevens 46 getuigschriftenbehalve eenige prijzen voor niet gevraagde voorwerpen, ter beoordeeling der commissie. Tot aanvulling van de (zie Wtekblad van Haarlemmermeer van 7 Maart j. 1.) strekke het volgende: Zeeland: G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp2 stuks; Ch. G. Harison, te Bath, 2 stuks; H. Gulje, in den Emanuel polder bij KrabbendijkeJ. J. van Weef in den Broeder- en Zusterpolder, bij WolphaartsdijkJ.' M. Kakebeeke, in den Perponcher polder, bij Goes; E. G. Wittouckte 's Heer-ArendskerkeH. J. Kohler te Zonnemaire. Zuid-Holland: C. Admiraal, te Voorne en Putten. Noord-Brabant: G. Moors, te Hoogerheide Op een paar uitzonderingen na werden al de bier genoemde werktuigen geleverd door de firma de wed. Massee en Zoon te Goes. Diezelfde firma leverde onlangs, ten behoeve van den Wil- helminapolder, Fowler's stooraploeg, en wel het zoogenaamde double system, waarbij twee locomobielenieder aan een der zijden van het veld geplaatstde zich tusscben hen in bevin- dende stoomploegegge of grondwoeler heen en weder trekken. Aangaande dezen stoomploeg, hopen wij spoedig iets Daders onzen lezers te kunnen mededeelenaangezien onze berigt- gever daarmede wil wachten tot hij hem in werking heeft gezien. Dus hebben Pasteur en Liebig beiden hunne eigene theo- rien over „gisting", en weet bijgevolg nog niemand regt duidelijk wat zij eigenlijk is. Dus hebben mijnheer Die en profesoor Dingesbeide hunne eigene beschouwingen over besmetling en de voortplanting er van door gisting oritstaanen zien de beschaafde en onbeschaafdede geleerde en ongeleerde wereld elkander stout in 't aangezigt met de vraag op de lippenweet gijhoe de besmettingskiemen zich

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1