A (1 v e i* t e n I i e ii. - 52 - Gemengde Berigten. Haarlemmermeer-Polder. Hoogheemraadschap Rijnland. de Verkiezingen van IIoofd-lDgelanden en Iloofd-Ingeland-Plaatsvervangers Bij de Wed. J. Leupen en Zoon Puik Rood en Wit KLAVKRZAA1)Engelsch en Italiaansch RIJEGRASZAAI) LUCERNE en THIMOTHeE. regtszaren. te Haarlem zijn te bekomen: voortplanten Ik niet, spreekt de eenik twijfel, herhaalt de ander; een straf des Hemels predikt de derde, door het eten van den boom der kennis/ of, vervolgt de vierde door te groote soberheid in het gebruik van die boomvruchtenik heb het u gezegd, beweert de laatste, die zijn stelsel ver- vvart met de zaak zelve. Dit staat intusschen vastbesmetting ontstaat uit gisting van dierlijke of plantaardige stoifen en de voortplanting er van door kiemen is een feit, evenzeer als het eene waarheid is, dat carbol- of pheDylzuur het beste middel is om die oor- zaken van bederf te keeren of te dooden. Denk maar aan de gerookte bokking, uvv rookvleesch en rookworsten welke in de rookhuizen en schoorsteenen uit den aaowezigen rook het noodige carbolzuur getrokken hebbenwaardoor zij zoo lang aan het bederf weerstand bieden. Carbolzuur is eene distillatie van steenkolenteerdat in de gasfabrieken geprodueeerd wordt. Het behoort tot de zware teerolienomdat het in het water zinkt. Het carbolzuur draagt ook den naam van koolteerkreosoot. De dwarsliggers der spoorwegen en de palen onzer zeeweringen worden er mede bestreken, om de vernieling van insecten en wormen er door tegen te gaan. De bederfwerende werking van het carbolzuur berust op zijne verbouding tot somjnige bestanddeelen van de stoffen uit het dieren- of plantenrijk afkomstig, die den algemeene'n naam dragen van eiwitstoffendeze worden door het phenyl- zuur gestremd, onwerkzaam gemaakt en, voor zooverre het levensvatbare kiemen zijn, er door gedood. In den handel komt het voor als eene waterheldere of ge- kleurde vloeistof. In volkomen zuiveren toestand is het een vaste, witte kristallijne stof. Zal echter het carbolzuur zijne nuttige werking- doendan moet men er noch te veel noch te weinig van gebruiken. In het eerste geval heeft het een vergiftigenden invloed op den menschin het laatste baat het niets voor het beoogde doel. Om mikroskopische planten en dierendie zich ontwikkelen in uitwerpselen van menschen of dieren, te dooden is eene hoeveelheid van 1.53 pet. carbolzuur toereikend. Raadzaam echter is het omtrent de hoeveelheid een bekwaam geueesheer te raadplegen daar in de meeste gevallenom lagere orga- nismen te dooden eene mindere hoeveelheid evenzeer toerei kend is, vooral wanneer zij vermengd wordt met aschcokes kalk, gips, houtskool of ijzervitriool. Dit laatste werkt uit- muntend om de smetstoffen van cholera onschadelijk te maken. Om wit linnen of katoen te ontsmetten bewerkt men het in in eene oplossing van carbolzuur en slappen brandewijn met wat soda. Men laat het in deze vloeistof twee dagen staan voegt er dan eene gelijke hoeveelheid water bijroert het ge- durig om en behandelt het daarna als gewoon waschgoed. Op 100 liter water moet men 2 kilo carbolzuur, 5 kan slappe brandewijn en 1% kilo soda aaowenden. Is het waschgoed afkomstig van pok- of teringlijdersvan kinderen die leden aan kinkhoest, is de smetstof ontstaan van paarden lijdende aan kwade droes, of van dolle hondendan moet op de be- handeling met carbolzuur die van chloor volgen, waarna de kleedingstoffen flink met water een paar malen gekookt moeten worden. Daar wij reeds vroeger een en ander over de nuttige wer- kin» van het phenylzuur gelezen hadden plaatsten wij het dezen zomer en ook thans nog in deze kamers van ons huis om de smetstof, welke bij elke weerverandering uit den grond opstijgt door de nabij zijnde slechtgestelde privatenonscha delijk te maken. Wij dachten aan den prins van Wales op Sandringham 1 Opmerkelijk was het dat hoogst zeldzaam vliegen of andere insecten zich in die kamers begaven dewijl zij eenen natuur- lijken afkeer schijnen te hebben van deze vluchtige teerolie. In woningen waar besmettelijke ziekten heerschenis het noodig een mengsel te plaatsen van 2 pet. karbolzuur en 98 pet. water, of men kan kilo karbolzuur vermengen met 10 kilo nat zand en deze massa plaatsen op gewone ta- felborden gelijk gedaan wordt in de privaten van de school te Abbenes. Van tijd tot tijd moet dit zand vochtig worden ge- houden. Wellicht zou eene slappe vermenging van carbolzuur met water bij het maken van braakland aangewend kunnen worden tot vernietiging van den kaperworm en van andere vernielende insecten. Daar het phenylzuur echter ook schade- lijk op planten werkt, zou het met een gedeelte gronds be- proefd kunnen worden tijdens de braak. Het <*ebruik van chloor bij het heerschen van ziektenvan welke het onzeker is of de voortplanting der besmetting door lagere plant- en diersoorten plaats vindt, is zeer aan te beve- len; doch het carbolzuur vinde altijd zijne plaats daarnevens. Alzoo heeft de ernstige wetenschap in dit zuur, dat jaren en eeuwen lang door onkunde verwaarloosd werd, een in vele op- zichten doeltreffend middel gevonden om dikwijls de oorzaken des doods te kunnen dooden. De te Zwolle wonende broodbakker van Brummen heeft van tijd tot tijd de aardigheid, geld in zijne brooden te bakken. Zoo liethij jl. Zatur- dag omroepen, dat hij 1000 brooden had gebakkenwaaronder 10waarin een bewijs voor een pond snikergoed en e'enwaann een bewijs voor een gerookte ham. Zijn winkel werd letterlijk bestormd; elk brood kostte slechts IB cent. Te Laren in Gelderland is voor de tweede maal in deze maand een zware brand uitgebarstenzoodat in korten tijd de boerenwoning op het Bloemendualmet sehuur. 18 stuks hoornyee 2 varkens, meube en, huisraad enz. door de vlaminen werd vermeld. Alle pogingen tot redden waren te vergeefs. Slechts 2 koeijen wisten zich nog in tijds een uitweg te banen. Dezer dagen wilde een ingezeten der gemeente Zaandam zich met den spoortrein naar elders begevendoch hij ontwaarde spoedig dat de tijd, om het station te bereiken, te kort zou schieten om voor het vertrekken van den "treiu daar te kunnen wezenhij besloot een korteren weg te nemen en bereikte alzoo op eenigen afstand van het station de spoorbaan, juist toen de trein daar passeerde Zonder dralen sprong hij op den trem en nam plaats in den bagagewagen, wel tevreden over zijn goedgelukten sprong - doch hoe groot was zijne teleurstelling toen hij proces-verbaal tegen zich zag opmaken voor de volgende overtredingen1° dat hij zich in den trein had begevenzonder behoorlijk voorzien te zijn van ceil plaatskaartje2°. wegens het beklimmen van een in beweging zijnden spoor trein, en 3°. zich zonder vergunning begeven op eene spoorbaan. Men meldt uit Enkhuizen van 21 Maart//Gisteren is de laatste der 5 volksvoordragten in dezen winter alhier gegouden De vereeniging Willem de Zmijger, gesteund door een belangrijke bijdrage uit de kas van het ge- nootsehap Oeconomia Enchusanaheeft hare pogingen zien gelukken, Eenige heereu hadden de bereidwillighcid als sprekers op te treden en hunne moeite werd ineer dan beloond. Ongeveer 200 personen toch woonden met de meeste belangstelling elk der voordragten bijwaartoe bun kosteloos toegang werd verleeud in het lokaal der vereeniging Concordiawaar ververschingen tegen betaling van den inkoopsprijs werden beschikbaar gesteld. Dat deze waarlijk nuttige en aangename avonden door andere in het volgend winter- saizoen gevolgd mogen wordenis voorzeker een door velen geuite wensch en die wel niet onvervuld zal blijven." Als iets bijzonders kan worden verneld, dat van de 36 lotelingen voor de gemeente Steenwijk, 24 door den militieraad zijn vrijgesteld. Daar het kontingent 13 bedraagt, komt daarvoor dus nog een te kort. Een schilderstukje van Frans Halsdat nog geen twee weken geleden tussehen kooplieden voor/15 verkocht was, is jl. Vrijdag dopr den kooper te Utrecht aan een kunstliefhebber overgedaan voor/2500. In Barnum's museum te New-York wordt een spreekmacbine ten toon gesteld. Dit toesteldoor prof Faber, te Weenen uitgevondenis een onbegrijpelijke uitvinding op wetenschappelijk en machanisch gebied. Het menschengezigtde mond en de tong zijn volkomen voorhanden, evenals de longen vertegenwoordigd worden door blaasbalgen. De tong wordt in beweging gebragtevenals de onder- en bovenkakendoor veeren, terwiji de blaasbalgen lucht aanvoerenop dezelfde wijze als de longen. Mevrouw Faber bracht het werktuig in beweging en deed het duidelijk alle woorden en volzinnen herhalen die gevraagd werden. Eerst werden de letters van het alphabet en daarna de getallen helder en verstaanbaar in het EngeHch, Fransch en Duitsch uitgesprokeu. Het werktuig uitte zich ook in hartelijk en natuurlijk lagchen. Te Chicago werd onlangs een llOjarige vader door de regtbank ver- oordeeld tot eene boete van 10 dollarsomdat hij zijn jongste zoontjein den aanvalligen leeftijd van niet meer dan tachtiy jarengeducbt had afgeranseld. Den 18 dezer is de hertog van Saksen-Meiningen in het huwelijk getreden met mejufvrouw E. Franz, lid van het personeel van den her- togelijken schouwburg. Voor het huwelijk werd gesloten, ontving zij den titel van barones von Ileldburg. In Indiana bestaat eene d'amesvereeniging onder het motto: geen kus voor het huwelijk. Na 5jarig bestaan telt zij reeds 3 leden Te Parijs is in aanbouw een //historisch theater", waarin geschilderde afbeeldingen vertoond en voorstellingen met levonde personen gegeven zullen worden, en waarvan direkteur zal zijn zekere 107jarige graaf de Waldeck, een Bohemer van geboorte, maar die reeds lang geleden in Frankrijk ge- naturaliseerd is. Tijdgenoot van Lodewijk XV en welligt de eenige persoon in Frankrijk, die aldaar de derde republiek belecft, is genoemde graaf nog in het bezit van al zijne geest- en ligchamelijke vermogens uitge- zonderd zijn gehoorals huzaren-kapitein bekwam hij in den slag bij Austerlitz eene wond, en deze doet hem van tijd tot tijd veel lijden. Zijn gebeugen is nog volraaakt goed, zoodat hij zich nog een aantal episoden nit zijn langdurige en afwisselende loopbaan te binnen kan brengen. Na- genoeg veertig jaren lang heeft bij NubieAbyssinieMozambiqueMexiko en andere landen doorreisd. Hij is kunstenaar van berocp. Op de jongste parijsche tentoonstelling zelfs zijn door hem produkten tentoongesteld met het opschrift: Loisirs dlun centenaire. In 1793 was hij administrates van den schouwburg der Porte Saint-Martin, diezoo als men weet onder de parijsche commune in de asch is gelegd. Hij keert dus thans gelijk een der parijsche bladen doet opmerken, tot zijne oorspronkelijke roeping, die van tooneel-direkteurterug. Deze grijsaard, die nog ge- stadig plannen voor de toekomst vormt, heeft op zijn 84ste jaar een tweede huwelijk aangegaau met een 40jarige engelsche dame, en uit dit huwelijk is een zoon geborcn, die nu 22 jaren oud is. Een jong mensch liep op zekeren dag bij gelegenheid van een voet- reisje door de straten van Z. en bleef met den knoopvanden demi-saison, dien hij over den arm hield, vastzitten in de kant van de mantille eener zeer-gedistiDgeerde jonge dame. Hij bleef terstond staan, maakte duizend excuses en zeide lagchend, terwiji hij zijn best deed om zich lostemaken: uIk ben zeer aan ugehecht, jufvrouw." //De gehechtheid is wederzijdsch mijnheerwas het antwoord der volstrekt niet-prentsche schooue. //En dan zegt men nog, dat onbekend onbemind maakt", hemam het jonge mensch, dat zich nog altijd te vergeefs trachtte los te makenI daar hij vreesde de kant te scheuren. //Mijnheer", zeide de dame //u schijnt den band der gehechtheid niet met geweld te willen verbreken. Mag ik u eens helpen?" //Volstrekt niet, jufvrouw. Om u de waarheid te zeggenwenschte ik wel dat hij niet verbroken kon worden." //In dat geval zou ik u naar den officier van justitie moeten brengen." ,/Heb ik dan zwaar misdaan?" //Datzouhij, miju vader, dienen uit te maken." Op dat moment der vlugtige conversatie wikkelde de knoop zich los uit de kanthet jonge mensch groette zeer beleefd en is verleden week met de dochter van den officier van justitie in het huwelijk getreden. Het hof van assises in Opper-Savoye heeft dezer dagen in de vol gende zeldzame strafzaak te bealissen gehad. Girod Fournier, een onver- beterlijke wildstrooperdroeg een jagtopzigterDeschamps genaamdeen doodelijken haat toe en had gezworen hem vroeg of laat //te zullen vmden. Hij ontmoet hem op zekeren dag in het hoschschiet hem neder en loopt op hem toe om hem den genadaslag te geven. Deschamps, zwaar gewond, maar volkomen bij kennis, srneekt zijnen moordenaar hem het leven te laten. Deze bede treft den wildstrooper zoo diep, dat hij van zijn voor- neme'n afziet niet alleenmaar den gekwetsten vijaud ophefthem op zijne schouderen beurt en met de grootstc zorg en inspanning naar zijne woning medeneemt, hem daar verpleegt en in het leven behoudt. "Welligt zou de o-eheele zaak tussehen de twee mannen gebleven zijn, had niet Fournier zelf zijne misdaad door een onvoorzigtige uitlating verraden. Hij werd in hechtenis genomen. Zijn slagtoffer, maar dat hij zelf gered bad, pleitte nn voor den jury getnigenis afleggendemet de hartelijkste warmte voor zijnen inoordenaar. Geen wonder, dat hier verzachtende omstandigheden werden aangenomen, en Fournier geen andere straf dan de betaling van 200 fr. boete werd opgelegd. In Bemin Socor, Marocco, ligt een plaatsje, dat jaarlijks het eigen- aardig schouwspel eener vrouwenmarkt oplevert. De meisjes verkoopen zich zelve, doch gaan daarbij zoo te werkdat het zoo min mogelijk den schijn van' menschenhandel heeft. Zoo prachtig mogelijk uitgedoseht, be geven zij zich naar de markt om daar een door haar zelf geweven stuk stof te verkoopen. De mannendie een vrouw zoekengaan op de markt op en neder bezigtigen schijnbaar het weefselmaar gewoonlijk betreft de onderzoekende blik de verkoopster. Bevalt zij den zoekende, dan vraagt hij wat het stuk kost en zij noemt de somdie zij als koopprijs verlangt. De bepaliug der som hangt geheel af van den indruk, dien de kooper op de schoonc maakt. Naarmate hij haar bevalt, is de eisch hoog of laag. Wil zij hem in 't geheel niet hebben dan eischt zij zooveeldat de kooper afgeschrikt wordt." Komt de koop tot stand, dan gaan beide partijcn naar de ouders van het meisje, van wier toestemming of weigering het tot stand komen van 't huwelijk geheel af hangt. Volgt de toestemming, dan wordt het huwelijkscontract onmiddellijk door den openbaren schrijver op- eemaaktdoor de partijen geteekenden de aldus gekochte vrouw vertrekt met hare'n man naar zijne woning. De zoodanig gekochte vrouw blijft geen handelsartikel. Hoe den kooper soms de koop berouwe, hij mag haar met weder verkoopen en de koopsora wordt altijd op de vrouw als weduwen- goed vastgezet. Den 21 Maart heeft het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan ten aanzien van een belangrijken diefstal, welke op het einde der maand September van het vorige 'jaar in de gemeente Numansdorp werd gepleegd en waarvan de dader in de zitting van den 20sten teregtstond. Deze diefstal, die in de plaats waar zij werd gepleegd veel sensatie maakte, geschiedde onder de volgende omstandigheden A. Nieuwland, een 38jarige arbeider, wonende te Numans dorp, vatte, na met een tweeden, doch onbekend gebleven persoon daartoe afspraak te hebben gemaakt, het voornemen op, een paar bejaarde inwoners van Numansdorp, die zij wisten dat nog al wat bezatente gaan bestelendoor de geldkistwaarin de scbat was geborgenweg te halen. Te middernacht van den 28 op 29 September werd tot de vol- voering van het plan overgegaan. Met behnlp van een ladder wist de mededader zich door een raam den toegang tot de woning te verschaffen hij ontsloot daarna de voordeur en liet N. to^en binnen. Beide toen in huis zijnde en niet noodig hebbende geweld te gebruikenwas al spoedig de kelder waarin de kist was geplaatst, bereikt en de buit in hun be zit. De woning werd daarna verlaten en de toegangen in hunne vroegere toestanden teruggebragt. De ladder evenwel, die eenigen afstand verder thuis behoorde, werd maar in de na- bijheid der woning nedergelegd. Nu in het bezit zijnde van de 50 kilogr. zware kist met den kostbaren inhoudwerd overlegd die aan het oog van anderen te onttrekken en met behulp van eene spade was zij weldra in eene weide begraven. Twee nachten acbter elkander werd de kist weder opgedolvenverder in andere weilanden gebragt en weder in den grond geborgen, Den derden nacht werd zij na nog een grooten afstand verder gebragt te zijn, door middel van een grooten houten hamer en van een wig met geweld geopend, de papieren van waarde nam N. tot zich en de kist werd ten laatste onder Numansdorp in het water geworpen. Onder de papieren van waarde bevonden zich behalve een groot aantal effekten van verschillende Staten sedert 1845 bij de heeren de Kat te Dordrecht aangekocht eenige kwi- tantien die in het vuur werden vernietigd. Drie dagen later begaf N. zich naar Rotterdam en trachtte zich daar bij den heer de Waal aan de Boompjes van de effekten, die toen eene waarde van 50,000 vertegenwoordigdeute ontdoen. Dit ging echter zoo vlug Diet als N. zich misschieD wel had voorgesteld. Hij gaf -als reden van verkoop op, dat zijn vader overleden was en zijne moeder de effekten wilde ver koopen. De effektenhandelaar was bereid ze op de beurs te ver koopen en gaf een requ af, maar wenschte toch ook van de moeder te weten of zij wel in den verkoop toestemde, te meer daar hem dadelijk alles vreemd voorkwam. Toen N. daartegen eenige opmerkingen maaktewas de heer W. zelfs bereid naar Heerjansdam, waar N. zeide te wonen, mede te gaan; maar ook dat was niet naar besch. zin. Den volgenden Maandag zou hij met zijne moeder terugkomen. De heer de W. bragt intusschen een bezoek anil Zwijudrecht, Heerjansdam en Ba- rendrechtmaar volgens de daar ingewonnen berigten hleek niets van eene erfenis en ook was de opgegeven naam onbe kend. Den 4 October werd de diefstal ontdekt en al spoedig was N. in verzekerde bewaring. N. was reeds in 1862 door dit hof wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden ge pleegd, tot zeven jaren tuchthuisstraf vernordeeld geweest. De feitendoor zeven getuigen ter teregtzitting nader be- vestisd werden door beschuldigdedie aanvankelijk zeide niets van de zaak te weten, erkend volkomen waarheid te bevatten maar de afwezige mededader moest ook hier weder als de hoofdpersoon en aanlegger worden aangemerkt. Met het oog op de afgelegde bekentenis geloofde adv.-gen- mr. van Maanen dat hij zeer kort kon zijn. Hij releveerde evenwel alle punten die uit de getuigenverklaringen waren ge- bleken en kwam tot de slotsom, dat de kwalifikatie van dief stal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis, met behulp van inklimming en inbraak, juist was. Hij rekwireerde eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. Mr. graaf van Limburg Stirum droeg de verdediging van besch. voor. Hoewel niets aan de instruktie der zaak ontbrakbetreurde hij het dat de mede dader niet was gevonden, want het was ten duidelijkste ge- bleken dat deze er is geweest. Deze afwezige was met de lokalit eit bekend en kan dus zeer goed de hoofdpersoon zijn geweest. Pleiter hoopte dat de afgelegde bekentenis bij de toepassing der straf zou worden gewogen, te meer daar er geen nadeel was toegebragt en besch. reeds een half jaar in preventieve gevangenisstraf heeft doorgebragt. Nadat besch. zelf eene genarlige straf had verzoehtis hij tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder brengen ter kennis van belanghebbendendat GE- DEEETEA VELDWEG langs Kavels 49 Sectie A Aen langs Kavel n°. 10, Sectie OO, van de Polderkaartmoe ten worden onttrokken aan de Fublieke IHen.il wordende een ieder, die daartegen BEZWAREN mogt hebben, uitgenoodigd om dezelve schriftelijk in te leveren ter Secreta- rie van den Polder, in de Jansstraat te Haarlem, en wel voor of iiiterlijk op den 8 April 1873 na welken termijn geen Bezwaarschriften meer zullen worden aangenomen. Haarlem, 22 Maart 1873. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en 1IOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen door deze ter kennis van belanghebbenden, dat den 3 April aanstaande zullen geschiedenop de Uren en Plaatsen, vermeld in de te dier zake aangeplakte Billetten. Leiden, 20 Maart 1873. Dijkgraaf en Hoogheeraraden voornoemd DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPSSecretaris. Bij GEHEELE BAI.EN wordt de Prijs zoo laag mogelijk berekend.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2