1875. Vrijdag, 4 April. No. 14. X AN AAN LANDBOUW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A_bonnement: in het Jaarf 6. Prijs der AVdvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer IS /2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 26 Maart tot 1 April 1S73. Zitting van Donderdag 30 Januarij 1873. HAARLEIMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. fJiterlyk Woenadng.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op den 31 Maart j. 1., 's namiddags 2 ureis alhier een droevig ongeluk gebeurd. Het kindje van A. Verraistoud 2 jaren, was al spelende aan den kant van de Ringvaart na- bij Schinkelveer geraakt. De stoombootaldaar juist passee- rende en nog al digt aan den kant varende, veroorzaakte zulk eene rijzing van het water op den kant, dat het kind bij het weder afloopen van het water werd medegevoerd; zoodat de onders hun kind moesten zien verdrinkenzonder dat redding mogelijk was. GEBORENGuurtjedochter van J. Wiedijk en P. Zeekant. Cor- neli9zoon van H. Dekker en J. Blijleven. Cornelia Mariadochter van J. Jansen en A. Nijs. Antonia dochter van G. Verheul en G. van Loon. Maria dochter van L. van Giesbergen en C. Grootenboer. Cornelia dochter van H. de Gier en E. Zuidain. Willempjedochter van J. Tensen en P. Ellerbroek. Peterke dochter van K. J. van Gro- ningen en M. Versteeg. Berthus, zoon van M. Roubos en M. Gennet. Peterzoon van J. Middelkoop en G. de Graaf. Maaikedochter van J. de Graaf en G. Haspels. Gerritjedochter van T. Braak en J. van Gellekom. Jannetje, dochter van A. Vermeulen en J. de Vogel. Maartje Jannetjedochter van A. Goudswaard en A. Kavelaar. Hinke dochter van H. van der Woude en C. Geeven.Nicolasina, dochter van P. Gouweleeuw en A. B. Beerends. Gerritje, dochter van W. Loos en. A. de Jong. Geertruida dochter van H. Geijtenbeek en W. A. J. Gn Pak. Jacob zoon van J. Doets en A. de Boer. Jurrijan, zoon va- P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Jan, zoon van L. Buis en M. Tho mas. Geertje dochter van C. Somers en C. Pijnenburg. Pieter zoon van A. van Westerhuizen en J. van Iperen. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. Witte en A. Boelhouders. OVERLEDENWillempje Kloek oud 58 jaren gehuwd met C. van den Broek. Gerrit van de Rocmeroud 00 jaren gehuwd met J. van Zomeren. Grietje Schaap oud 75 jarenweduwe van H. Esveld. Grietje Bos oud 58 jaren, gehuwd met A. Geerts de Wit. Leendert, oud 5 jaren zoon van D. Giesbergen en L. Planken. Leonardusoud 9 maanden zoon van J. Roubos en A. van Pelt. Aartje Willemina oud 12 jaren dochter van J. Schaap en M. Muilwijk. Janke Pietertje oud 16 dagen dochter van C. Vuijk en S. van der Vaart. Aaltje oud 21 maanden dochter van H. Stolker en B. Graafland. Everdina oud 3 maanden, dochter van P. Jurriens en C. van der Linden. Leonardus oud 7 wekeu, zoon van G. Lamboo en J. de Jong. Ida Christina, oud 3 maanden dochter van H. F. Bultman en C. Ott de Vries. Gerrit oud 2 jaren zoon van A. Vermist en H. Klein. Jan Willem oud 3 jaren, zoon van A. Burghout en G. Ossen. Maria, oud 18 maanden dochter van F. van Diemen en M. van Vlaardingen. Marretje oud 2 jarendochter van D. M. Onkenhout en M. Ket. Jan Kubbe oud 62 jarenongehuwd. ONDERTROUWD: P. de Haan met J. Alewijn. D. Schoutcn (we- duwnaar) met T. Visch (weduwe). GEHUWDgeene. De longziekte onder het rundvee is alhier weder in een anderen stal uitgebrokenen wel bij den heer H. A. Tinholt. Op dien stal bevinden zich 30 stuks runderen, waarvan er een is afgemaakt. Tegen de bepaling dat geene vergunning moet gegeven wor den tot vervoer van verdacht vee naar de weide, door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij missive van 4 Maart jl. uitgevaardigdzijn van verschillende zijden bezwaren ge- opperddie den Minister niet ongegrond schijnen. Ten einde daaraan te gemoet te komenzonder dat het doel dier nan- schrijving het beletteri van de verspreiding der longziekte in de weide wordt opgegeven, heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken aan de Commissarissen des Konings in de verschillende provincien verzocht, de Burgemeesters te mngti- genom in gevallen, waarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te vervoerendaartoe vergunning te geven onder de noodige voorwaarden ter voorkorning van verbreiding van besmetting, en zijn daartoe verschillende°bepa- lingen voorgeschrevenwier stipte naleving, in voorkomende gevallen, de gemeentebesturen is aanbevolen. Voorzitlerde Heer J. W. Lantzendorffer. De 1 ergadering wordt geopend des voormiddags ten elf ure. Tegenwoordig bij den aanvang der Zitting twaalf leden, zijnde deheeren KJapwijkde Breuk, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, de Jong, Schone, van Riessen, Amersfoordt, Buis, Timmennans en Tensen, terwijl onder "?\?er notolen nog ter Vergadering zyn verschenen de heeren Knaap en t lioott. Afwezig de beer Bultman. Ook de Secretaris is tegenwoordig. De Seoreteris leest de notulen van den 5den December 1872, die (na eene kleine byvoegmg daarin gebragt op verzoek van den heer Amersfoordt) aoor de Vergadenng worden goedgekenrd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende ^'nDe S1tftsMadeu 1872, n°. 127 tot 171, en van 1873, n°. 1 tot ii en 14. n°%De6n P2r°"nCiale VM 1872D°- 95 tot 113en van 1873 c. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 15 Januarij 1873, n°. 13 ten geleide der goedgekeurde Begrooting voor 1873. d. Brief van idem, dd. 13 Januarij 1873, ten geleide van het konink- lijk besluit van 5 Januarij 1873, n°. 2, houdende goedkeuring van het l-aadsbesluit dd. 5 December 1872, tot heffing van Hoofdelijken Omslag tot een bedrag van 10,250. e. Brief van idem, dd. 11 December 1872, n°. 45, waarbij wordt teruggezonden het goedgekeurde raadsbesluit van 5 December 1872 tot af- en overschrijving in de Begrooting, dienst 1872. f. Het proces-verbaal der op den 28 Januarij 1873 door Burgemeester en Wethouders gedane opneming van de boeken en kas van den Gemeente- ontvanger. g. Een telegram van den procureur van Eijs te Amsterdam, meldende dat het vonnisin zake het Raadhuisin appel is bevestigden de zaak dus verloren is. A lie deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 2°. Aan de orde is de benoeming van een hoofd-onderwijzerter voor- ziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer C. H. den Hertog. Aan de Vergadering worden medegedeeld de door Burgemeester en Wet houders in overleg met den schoolopziener opgemaakte voordragtwaar- op voorkomen 1°. G. Mars, hulp-onderwijzer te Ursem. 2°. J. C. Maarleveld, hulp-onderwijzer te Schiedam. 3°. J. A. Kok en W. van der Spek, hulp-onderwijzers te Heemstedeen Haarlemmermeer, welke beide laatsten een gelijk aantal punten hebben verkregen. Tevens wordt mededeeling gedaan van den uitslag van het gehouden vergelijkend examen, vervat in een schrijven van den schoolopziener in het 5de distrikten in het daarbij behoorende proces-verbaal. De heer Amersfoordt zegt dat hij omtrent de voorgedragen kandidaten nog eenige inlichtingen zou wenschen te vragendoch zou dat liever doen in eene besloten Vergadering. De Voorzitter verandert daarop de zitting in eene met gesloten deuren. Na de heropening der openbare zitting gaat men over tot de benoeming van een hoofd-onderwijzer. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren van Vuuren en Dorbeck. In de bus worden bevonden veertien stembriefjesvan onwaarde is een briefje, dus geldig uitgebragt zijn dertien stemmen. Daarvan bekwam W. van der Spek 12 stemmen en J. A. Kok 1 stem. Mitsdien is benoemd tot hoofd-onderwijzer Willem van der Spek hulp- onderwijzer te Haarlemmermeer, en wordt hem, tot weder opzeggi'ng toe aangewezen de openbare school n°. 8, aan den Bennebroekerweg bij den Spieringweg. Op voorstel van den Voorzitter wordt voorts de in functie treding bepaald op 1 Maart 1873 of, zoo dat noodzakelijk mogt bevonden worden dan kunnen Burgemeester en Wethouders de in functie treding vervroegen'. Wijders wordt nog magtiging verleend om aan de sollicitanten die zulks hebben verlangdreisgeld uit te betalen tot een gezamenlijk bedrag van 55,25 3°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een rapport van den gemeente- opzigter, omtrent de oorzaak der onaangename uitwaseming in de onder- wijzers-woning n°. 6de kosten van opruiming der faecale stoffen enz (zie de notulen van 5 December 1872, n°. 18.) Omtrent deze zaak worden gedachten gewisseld; daarbij wordt door den heer Klapwijk in overweging gegeven het maken van houten secreten buiten de school en woning; door den heer van Riessen het maken van een ge- metseld riool naar buiten met een ziukpunt, terwijl ook nog ter sprake komt het plaatsen van losse privaten, door den heer Amersfoordt aanbevolen. De Voorzitter deelt nog mede dat Burgemeester en Wethouders geene maatregclen hebben willen nemen, zonder nader overleg met den Raad zoowel omdat de door den gemeente-opzigter opgegeven kosten nog al hoog zijnals omdat daardoor het gebrek nog niet radicaal zal zijn verholpen. De heer Amersfoordt stelt voor om Burgemeester en Wethouders te ver- zoeken om door den gemeente-opzigter te doen onderzoeken de hierboven aangegeven drie middelen tot herstel, de kosten daarvan, en de kosten van het wegruimen der faecale stoffen. Dienoverkomstig wordt besloten. 4°. Komt weder in behandeling het adres van P. Enthoven en anderen houdende verzoek dat in hunne nabijheid eene school worde opgerigt fzie de notulen van 2 November 1872, n°. 21). Tevens wordt gelezen het daaromtrent ingewonnen berigt van de plaat- selijke Schoolcommissiewaaruit blijkt dat, naar het oordeel dier commissie nog geene noodzakelijkheid bestaat tot het oprigten der bedoelde school. Nadat de heer Tensen het wenschelijke der oprigting eener school ter beuoefde plaats had betoogden dat betoog door den heer van Riessen was wederlegd, wordt op voorstel van den heer Amersfoordt beslotendeze zaak aan te honden en inmiddels Burgemeester en Wethouders te verzoeken eene lijst te doen opmaken van de kinderen, welke in bedoelde school zouden moeten schoolgaan, en die lijst vervolgens te stellen in handen der Plaat- selijke Schoolcommissie om ad vies. 5°. Aan de orde is het rekwest van den hulp-onderwijzer B L van Albada (zie de notulen van 2 November, n°. 22), waarbij hij verzoekt om tegen eene billijke vergoeding, onderwijs te mogen geven in de wiskunde' en wel des Zaturdags, telkens gedurende twee uren. Tevens wordt gelezen het daaromtrent ingewonnen advies van de Plaats Schoolcommissie, waaruit blijkt, dat het die Commissie allezins wensehelijk voorkomt, dat van de door den heer van Albada aangeboden gelegenheid gebruik worde gemaakt om bedoeld onderwijs te doen geven, alsmede een schrijven van den hoofd-onderwijzer Roosdorp, waarbij, om daarbij vermelde redenen op het inwilligen van het door adressant gedaan verzoek wordt aangedrongen. Deze zaak wordt door verschillende leden besproken. De heer Amersfoordt vraagt hoeveel leerlingen er ongeveer zijn die het onderwijs in de wiskunde verlangen; of dat onderwijs niet hinderlijk zal zijn aan het teekenonderwijs, in dezelfde school gegeven wordende, en of voor het bijwonen der lessen een billijk schoolgeld kan geheven worden. Ten opzigte der laatste vraag mcent de heer van Riessen dat de kinderen het schoolgeld aan den onderwijzer kunnen betalen en zou dat zelfs het beste achten. De Voorzitter gelooft wel dat er eenige (alligt 10) leerlingen zullen zijn, die van het onderwijs zullen willen profiteren; het onderwijs zou's morgens gegeven worden, het teekenonderwijs 's middags; terwijl hij, Voorzitter, er voor zou zijn dat de belooning door de gemeente aan den onderwijzer wordt uitgekeerd, tegen heffing van schoolgeld der leerlingen. De heer t Hooft zou, tegen billijke verhooging van jaarweddewillen trachten hulp-onderwijzers te krijgen die acte hebben voor de wiskunde, dan konden ze dagehjks des avonds onderwijs geven in plaats van slechts twee uren per week, hetwelk weinig beteekent. De heer Knaap zou willen, dat ook de behoeftigen de wiskunde kunnen leeren; zij zouden dat des avonds kunnen doen, omdat zij over dag moeten werken. De heer Kuiper acht het denkbeeld van den heer '"t Hooft onuitvoerbaar, omdat de verhooging der jaarwedde meer zou moeten bedragen dan f 50. De heer 't Hooft zegt onderwijs in de wiskunde veel nuttiger te achten dan het teekenonderwijs volgens de Witte van Citters; dat teekenonderwijs wordt gratis gegeven wil men nu voor onderwijs in de wiskunde laten betalendan vordert de billijkheid dat even zoo gehandeld worde met het teekenonderwijs. De heer Amersfoordt stelt voor, om voor den heer Albada een lokaal beschikbaar te stellen met verwarming, en hem vrij te laten om zoodanig schoolgeld te heffen als hij zal goed achten. De Voorzitter merkt aan, dat dan van het onderwijs verstoken zijn die niet kunnen betalen, De heer Amersfoordt meent, dat dezulken slechts bij uitzondering van dat onderwijs zouden gebruik maken. Het voorstel van den heer Amersfoordt wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6*. Komen weder in behandeling de aanvragen van de hoofd-onderwijzers Roosdorp en Boekel, om vermeerdering van de hulp op hunne school, elk met een kweekeling (welke aanvragen reeds vermeld zijn in de notulen van 29 Augustus 1872, N°. 15). Bij de bespreking dezer zaak zegt de heer Amersfoordt te wenschen, dat, wordt die zaak nu geregeld, Burgemeester en Wethouders dan bij de behandeling der Begrooting voor het volgend jaar haar op nieuw zullen ter sprake brengen, ten einde na te gaan of soms ook eene andere rege- .ling noodig is. Daarop wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het na volgende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat, met het oog op het aantal kinderen, tot de scholen N 4 en 6 behoorende, de hulp op die scholen moet worden vermeerderd; Gezien de raadsbesluiten van 27 Julij 1871, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten den 30 Augustus 1871, N°. 5, en van 25 Augustus 1870, goedgekenrd door Gedeputeerde Staten den 7 September 1870, N°. 2, en art. 18 en 19 der wet op het lager onderwijs Besluit 1 de bijstand te verleenen aan den hoofd-onderwijzer van school N°. 4 en 6, bij de aangehaalde raadsbesluiten bepaald voor school N°. 4 op 2 hulp-onderwijzers en 1 kweekeling, en voor school n°. 6 op een hulp- onderwijzer, wordt vermeerderd voor elke school met een kweekeling. 2°. De toelage voor de te benoemen kweokelingen wordt bepaald op ee'n honderd gulden 's jaars voor elk. 3°. Dit besluit treedt in werking den 1 April 1873 en wordt, voor zoo veel noodigonderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7 Aan de \ergaderiug wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den hoofd-onderwijzer Balkeneudewaarbij hij aandringt op het nemen van maatregelen ter verkrijging van hulp op zijne schoolen met verzoek dat, behalve een hulp-onderwijzer, ook een kweekeling moge worden aangesteld. De Voorzitter herinnert de pogingen die aangewend zijn om een hulp- onderwijzer voor deze school te krijgendoch welke tot hiertoe alien vruch- teloos zijn geweest, waarop na eenige discussie aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen het hiemavolgende concept-besluit, volgeus hetwelk door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld, om aau den te benoemen hulp-onderwijzer eene toelage toe te Ieggen en de hulp op gemeldc school te vermeerderen met een kweekeling. Gemeld besluit luidt als volgt: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit van 22 September 1864, goedgekeurd door Gede puteerde Staten den 4 Januarij 1868 n°. 18, waarbij de bijstand, te ver leenen aan den hoofd-onderwijzer van school n°. 1, is bepaald op een hulp-onderwijzer op eene jaarwedde van 400. Overwegende dat, met het oog op het aantal kinderen tot die school behoorende, de hulp behoort te worden vermeerderd, en tevens de belooning van den hulp-onderwijzer behoort te worden verhbogd, ten einde te trach ten langs dien weg de reeds lang bestaande vacature van hulp-onderwijzer vervuld te krijgen Gelet op art. 18 en 19 der wet van 13 Augustus 1857Staatsblad n°. 103 Besluit 1°. de bijstand, te verleenen aan den hoofd-onderwijzer van school n°. 1 wordt bepaald op eene hulp-onderwijzer en een kweekeling; 2°. de jaarwedde van den hulp-onderwijzer wordt bepaald op 400. 8°. aan den hnlp-onderwijzer kan door den raad eene toelage worden ge geven van/50.— voor elk vol jaar dienst; 4°. de toelage voor den kweekeling wordt bepaald op 100.— 'sjaars; 5°. het raadsbesluit van den 22 December 1864, goedgekeurd den 4 Janu arij 1865, n°. 18, wordt ingetrokken 6°. dit besluit wordt, zooveel noodig onderworpen aan de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Haarlemmermeer, enz. 7°. Op voorstel van den Voorzitter wordt alsnu besloten om sollicitanten op te roepen voor hulp-onderwijzer aan school n°. 1 en voor liulp-onder- wijzer aan school n°. 6welke laatste betrekking open korat door de be noeming van den heer W. van der Spek tot hoofd-onderwijzer, en wel elken hnlp-onderwijzer op eene jaarwedde van /400— en eene toelage van 50.voor elk vol jaar dienst. 8°. Komt weder in behandeling het onwerp besluit, tot nadere regeling der toelage van den kweekeling aan school n°. 7waaromtrent in de zitting van 5 December 1872 de stemmen hebben gestaakt, en wordt aan de Ver gadering medegedeeld een nader schrijven, ingekomen van den hoofd-on- derwyzer Timmer, waarbij hij verzoekt dat, ook met het oog op de behoeftc aan onderwijs in vrouwelijke handwerkenvoor zijne school moge benoemd worden een hulp-onderwijzeres. De Voorzitter stelt voor de tot deze zaak betrekkelijke stukken te stellen in handen van de plaatselijke schoolcommissie om advies; Daartoe wordt besloten De heer Knaap stelt voor dat uit de ontvangen wordende schoolgelden zal opgemaakt worden hoeveel schoolgaande kinderen er zijn, met toevoe- ging van hen die gratis schoolgaan. Het gcvoelen van den heer Knaap kan thans niet verder een punt van behandeling uitmaken als zijnde niet aan de orde.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1