1875 Vrijdag, 11 April. No. 15. VA N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. LaiHlbouw. Gemeng-de Herigten. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. HA XRLEMUERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Gent. Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN BRIEVEN DIE, OITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER aEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KDNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek. Maand Februarij. 1. C. Bout, Amsterdam; 2. A. Visser, Haarlemmer meer; 3. vau Eldere, Hendrik-Ido-Ambacht4. C. van Disseldorp, Heusden. Eerste helft der maand Maart. 1. Sausijn, Haarlem; 2. G. Buter, Haarlemmermeer; 3. J. Pachkvoort, id.; 4. W. Zersteegen Zu., Leiden. Kantoor van Aankomst. Maand Februarij. 1. Tames Buis; 2. T. Heemskerk3. M. de Jong; 4. P. de Rigt, Maand Maart. 1. Johannes de Gier; 2. J. Scholten J. Hzn.; 3. Wed. Klijn. van 2 tot 8 April 1873. GEROREN: Everardus, zoon vau A. Wassenaar en M. Kassing. Johannes zoon van J. J. Ramakers en C. Krijnen. Antonie Johannes zoon van H A. van Meeteren en W. Uithol. Antonio, dochter van b! Raams en van Beusekom. Maria, dochter van J. van -Andel en G. de isser. Barend, zoon van G. Karman en L. van der Pad. Dirk zoon van D. Kruijt en H. Peeneman. Jacobus, zoon van A. van Veld- huizen en W. Vivie. Bastiaantje, dochter van G. P. Betjcs en H van Aalst. Antje, dochter van D. van Wieringen en P. Huisman. LEVENEOOS GEBOREN1 Kind van F. Reineker en G. de Vreemd. OVERLEDEN: Johanna Maria, oud 11 jaren, dochter van C. vau der Kraats en H. van Leeuwen. Mafthijs, oud 4 maanden, zoon van M Sepers en M. de Grijs. Gijsbert, oud 4 weken, zoon van P. Briene en A. Uoeland. Arie Katenhorst, oud 28 jaren, ongehuwd ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Te Haarlemmermeer zyn benoemd tot hulp-ondermjzersaan school n°. 1J. C. Siereubergh de Boer, van Zijpe; aan school n°. 6, D. J. van Aken van Oostwoud tot brandnleestersbij spuit n°. 1, J. Baars by spuit n°. 2 Herm. van Keulen bij spuit n°. 3P. van Reeu- wijk (opper-brandmeester), C. A. Gehrels en W. Metz; bij spuit n°. 5, J. Vaalburg (opper-brandmeester), W. G. Wervers en D. Bik; bij spuit n°. 6, D. van Wieringen (opper- brandmeester) en P. van der Burg. Op het daartoe gedaan verzoek, is aan mejufvrouw S. Lessing eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw in wijk 1 alhier. In het Aprilnommer van de Landverkuizermaandblad ter bevorde- ring der emigratie naar Minnesota, vinden wij eene laalste oproeping aan alien die zich nog wenschen aan te sluiten bij hen, die in het laatst dezer maand over Engeland of 1 Mei met de rotterdamsehe boot naar Minnesota willen vertrekken. Zij moeten zich aanmelden bij den heer Bueninck te Rotterdam. Verder trok onze aandacht het bcrigt, dat, om het den land- verhmzers naar Minnesota of de noordwestelijke staten der Unie gemakkelijk te maken en hun bescherming te verleenen, het land- en emigratie-denar- tement van den Northern Pacific Spoorweyin N°. .3 Bowling Green, New-Yorkeen emigranten-station heeft opgerigt. Wij stippen slechts aan en yerwyzen voor de nadere belangnjke bijzonderheden naar het blad zelf[ dat bij C. F. Stem er te Amsterdam wordt uitgegevenIn meer dan e'en opzigt is dit nommer belangnjk. Zoo bevat het o. a. zeer lezenswaardige brieven van Ncderlanders uit Minnesota, waarbij een van A. II. Braat, aan eene juivrouw mt Nienw-Yennep te Haarlemmermeer; wederleggingeu van de alarmante en zeer overdreven winterberigten, en van een brief door den heer J. A Obreenmt Califormem het Vaderland van 21 Maart 11 ee- £h -V ,wiens7aarsc.huw'i'g tegen landverhuizing naar Minnesota en inzon- derheid tegen de pogmgen door het land-departement der Northern Pacific speorweg-maatschappijhier te lande door den heer G. P Jttmann Jr te Rotterdam, als agent vertegenwoordigddoor den heer J. H C 'van na(lrakkelijkc wij3 wordt ontzenuwdvoorts een bondige beant- .W, P t vra?g ",5°et laadverhuizing al dan niet bevorderd worden8" door P. Leeuwenburg W.Bzn. Leideil, 9 April. In bet boofd-kiesdistrict Leiderdorp ziin herkozen: de heer G. van der Poel Jz. als hoofd-ingeland en de heer K. van der Lee als hoofd-ingeland-plaatsvervanger V|Mom de eerste met 339 en de laatste met 323 van ne 381 geldig uitgebragte stemmen. Beverwijk9 April, Ten gevolge der periodieke aflreding van een lid des polderbestuursde Wijkerbroek", is eerst tot lid van dat bestuur en daarna door de ingelanden tot roorziller herkozen de heer H. D. Sluiter. •sHerfOft-enbosch, 8 April. De Pettelaarscbeweg, die sedert November van verleden jaar onafgebroken onder water ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. tJiterltfk Woensdag.) stondis eindelijk ook watervrij geworden. Als het water eehter niet sterker valt, zal de pokier nog wel een veertien dagen lang onder water staan. S Gl'aveilhag'P7 April. Yan wege de 's Gravenbaagsche afdeeling der Jlollandsche Maatschappij van Landbouw is den 4 dezer in het gebouw der Teekenacademie aan de Prinsesse- gracht alhier eene fraaije tentoonstelling van plantenbloemen enz. geopend. Men vindt hier vereenigd een uitgelezen ver- zameling bol- en knolgewassenniet weinig prijken daaronder de rozenazaleaas, hyacinthen en tulpen. Ook heeft men bier keur van tninsieraden en gereedschappen. Zoowel door de leden van het vorstenhuis als door bet gemeentebestuur van 's Gravenhage, door het hoofdbestuur der Ilollandsc/ie Maat schappij van Landbouw en vele bijzondere personen zijn een aantal medailles voor deze tentoonstelling geschonken. Ruim vijftig personenutt verschillende oorden des landshebben toezendingen gedaan en aan velen zijn prijzen toegekend. H. M. de koningin vereerde de tentoonstelling met een bezoek en bij hare komst werd liaar een prachtige bouquet aangeboden. Locheni7 April, In zijne laatste vergadering heeft de gemeenleraad besloten 40 koeweiden van den Molengrond voor een weidesaizoen publiek te verpachten, waarna zal worden bepaald op hoedanige wijze de inscharing van vee op het ge- meenleweiland de Armboede dit jaar geschieden zal. Zwolle, 7 April. Dat in deze streken goed vee gefokt wordt, blijkt hieruitslagter Reinders alhier heeft voor paasch- vleesch 2 vierjarige ossen gekoclit voor/ 1000, die bij den laudbouwer van Kessel nabij Zwolle zijn gefokt en gemest. Ook zijn door den slagter van Oorschot alhier aangekocht van den landbouwer van der Kolk te Dalfsen twee ossen en vier koeijen, voor circa 2000,—de twee ossen worden op twee duizend pond geschat. Deventer7 April. Door Burg, en Wetli. zijn 212 koe weiden in het openbaar verpacht, welke hebben opgebragt tusschen 60 a 70 per stuk, of iedere koeweide fo meer dan in bet vorige jaar. Als eene buitengewone zeldzaambeid kan worden gemeld, dat heden ter groenmarkt alhier reeds bloemkool was aange- voerd op den kouden groud geteelden die zoo mooi is als of zij in den zoraer gewassen ware. Mastenbroek7 April. Door het buitengewoon gunstig voorjaarsweder uitgelokt, drijven de meeste landbouwers bun vee naar de weide, waardoor de handel in booi in deze streek geheel stilstaat, terwijl het vorig jaar met dit artikel goede zaken zijn gemaakt. Bell Horil, 8 April. Ten aanzien van den stand der win- tergewassen kunnen we mededeelendat bet koolzaad er hier in tegenstelling van in vele andere streken uitmuntend voorslaat, dat de tarwe zich ook goed laat aanzienmaargerst wel iets te wenschen overlaat. De veldmuizen die bier in 't vorige jaar zeer veel sehade veroorzaaktenzijn aanmerkelijk verminderdnatuurlijk tot groote vreugde van den landman, die met die diertjes niet veel opheeft Misschien ten gevolge van de hooge prijzen van 't vee wor den de landerijen in dezen omtrek goedkooper verhuurd dan verleden jaar; een enkel stuk best groenland bragt zelfs ruim 40 gulden per hectare minder op. Dalfseil, 8 April. De vroeg gepote aardappelen zijn reeds op sommige akkers boven den grond; die van het vorige ge- was kornen thans zoo menigvuldig ter markt, dat de beste soorten reeds tegen 2.50 per hektol. worden verkocht. Naar wij vernemen, is de voorraad nog zoo grootdat de prijzen wnarschijnlijk nog lager zullen gaan. Hailingeil, April. De veestallen, te Leeuwarden, Gro- ningen en Rotterdam opgerigt, zijn, naar men verneemt, hoofd- zakelijk door aandeelhouders der Centraal-spoorwcgmaatscbappij in het leven geroepen met het doel, om het vervoer van vee n't de noordelijke provincial over den Centraal-spoorweg* te bouden en aan te moedigen. De vechandelaars en landbouwers weten echter te goed, dat bun vee bij een lang vervoer per spoorsslecht gebaat wordt en vervoeren bet dus noode uit deze streken naar Rotterdam. Bij een melkkoe van den landbouwer M. te Dnbbeldam was de uier gebeel zwart geworden. De veearts J. van der Mast, wiens hulp werd ingeroepen, heeft den uier afgezet en thans bevindt zich het beest in den besten welstand. Groote Letters worden naar bare plaatsruimte berekend. In de laatste jaren heeft zich bet verblijdend verschynsel vertoond dat na lang sluiiueren, de zucbt tot landaanwinning en landontginning ook in ons Vaderland ontwaakt is. Aan kenms en overleg, aan toepassing van de lessen der onder- vmding bij bet ontwerpen van nieuwe ondernemingen onlbreekt bet met, en menige welgelukte proeve bewijst welke rijkdom er uit den vaderlandschen bodem kan getrokken worden, waar door zoowel het partikulier belang als de algemeene welvaart grootehjks bevorderddoor werkverschaffing het pauperismus bestreden wordt, en dat niet voor een gelnkkig oogenblik, maar op den duur en dikwijls zelfs bovendien in toenemende mate. Er is nog altijd behoefte aan kapitaal voor dit doel en partikuliere krachten kunnen niet alles. Het beginsel van associatie moet ook hier in praktijk gebragt worden. Daarom juicben wij zeer toe de oprigting der Maatschappij tot Land ontginning, gevestigd te Apeldoorn, en bevelen wy zeer aan de kennisneming van het prospektus dezer dagen door kora- missarissen en direkteuren tierspreid, in verband met de geld- leening groot 1,250,000 door haar opengesteld, en waarin by een matige rente, aanzienlijke premieD bij uitloting verbonden zyn, terwijl de waarborg 1°. in het kapitaal en de bezittingen i ei Maatschappij2J. in een speciaal daarvoor verbonden kapitaalgedeponeerd bij de Nederlandsche Bank en o. a. be- heerd door de heeren Westendorp C°. en Burlage Zn., te Amsterdam gevonden wordt. Zoowel het veelzijdig nuttige doel der Maatschappij, als de voorwaarden der leening, de trekkiugs- en uitloiingskans en het toezigt en beheer van ge- noemde heeren, wat den waarborg betreft, zijn naar onze meening deugdelijke gronden van aanheveling. Uit een openbaar gemaakt verslag van de gezondheidskom- missie te 's Herlogenbosch blijkt, dat de heeren Cordeweener C aldaar eene fabriek hebben opgerigt, die bestemd is „om een produkt, dat in Engeland bereidis, eene omwerking te doen ondergaan en alzoo kunslboter te verkrygen". De ge- noemrle kommissie zegtna een ingesteld onderzoek, dat die kunstboter den reuk en de kleur heeft van gewone boter en dat men zelfs in den smaak niet veel verscliil kan ontdekken. Steendereil8 April. Er heeft zich hier onder de voor- naamste landbouwers eene vereeniging gevormdwelke reeds bij den aanvang 50 leden telt en zich ten doel stelt de be- langen van veeteelt eD landbouw te bespreken en te bevorde- ren. In de eerste plaats zal de vereeniging middelen heramen, welke gesehikt zouden kunnen zijn de jaarmarkten te doen herlevendie in vroegeren tijd zeer druk bezocht werden maar in de laalste jaren door verschillende oorzaken bijna te niet zijn gegaan, zullende daarby bet stelsel van prijzen en premien worden toegepast, ten einde koopers en verkoopers van elders naar onze gemeente te lokken. In vele gemeenten van het kantou Lucern in Zwitserland wordt zooveel melk verbruikt door de pas opgerigte kaasfa- brieken en het opkoopen in het groot voor het maken van gecondenseerde melk, dat er voor buiselijk gebruik bijkans voor geen prijs meer melk te koop is. Donderdag jl. is te Rotterdam een zelfmoord gepleegd, die om de om- Standigheid en de plaats waar hij volbragt isons bij uitzondering noont, cr raclding vau te maken. Zekere E.schoenmaker van beroep, ziin krankzinnige vrouw in het gesticht aan de Hoogstraat bezoekende, heeft zich daar ter plaatse met een pistoolschot van het leven heroofd. De ann- leidmg tot deze ontzettende daad is onhekend. Hat Berlijnsche Tagblatt declt een nieuwe manoeuvre mede. Eon jong niensch klom op een omnibus. Boven vloog een weinig sigarenasch in zijn oog. ,/Fardon'zei de heer, van wiens sigaar de asch was afgevallen //Ik weet dat het met met opzet was", antwoordde het jonge menschen wicef zich daarby met zijn zakdoek in het oog, maar spoedig merkte hij dat het opzet was. Een minuut later klom de dief, op nieuw excuses makende, van den omnibus en het Week, dat tegelijk ook het horologie verdwenen was van den heer, in wiens oog de sigarenasch gevallen was. Te Akkrum is eene vrouwdie op eersten Kerstdag door een dolleu hond was gebetenthans na dertien weken lijdens in vlagen van razemij bezweken. Zij was moeder van vier nog jonge kinderen. fc Uirmington in Maine had onlangs een begrafenis plaats, toen de stoet langs een hms kwam, dat in brand stond; terstond gingen zij, die let lijk volgden, aan het blusschen en zetten de begrafenis eerst daarna voort. Een dokter te Tilburg is voor 't bed van een' patient door 't luik van eenen aardappelkplder gevallen. Ilij heeft drie ribben gebroken. Dezer dagen ontstond in een omnibus te Brussel tusschen twee be- jaarde dames een emstig geschil. De een wilde het raampje open liebhen omdat zy beweerde anders te zullen stikken, terwijl de andere hot gesloten yeilangdeomdat zij anders van den togt sterven zou. De condncteur was ten einde raad en wist niet hoe het aan te leggen om beidc te bevredigen Inderdaad was hier dan ook een wijsheid als die van Salomo noodig. Een oud heer, die mede m het rijtuig zat, hielp hem echter uit de verlegen- held, door te zeggen//Zet eerst het raampje open, dan sterft de eene- mTnste rusThefben."06' and61'e' di° W'j2e Zullen Een jougentje van 10 jaren is op de bijz. school te Zeist, met een kamcraad spelende door dezen met een stalen pen in den oogappel getrof- lenzoodat het gebrmk van zijn oog voor altijd verloren is.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1