1873. Vrijdag, 25 April. No. 17. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. ••v*"""v// Prijs van het A_bonnement: in het Jaarf Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 16 tot 22 April 1873. Zitting van Donderdag 27 February 1873. Bsaw ^ssssisiss^sis^ IIAAII LEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan 1 A\ BOAGA C°.te Amsterdam. UiterHjk Woensdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Ds. Goris, te Nieuw-Vennepheeft het beroep naar de Chr. Gereformeerde gemeente te Maassluis aangenomen zno- dat thans vijf kerkgenootschappen in Haarlemmermeer zonder predikant zijn. GEBOREN: Abraham, zoon van P. J. de Wit en H. Groenings. Dirk, zoon van J. Beversluia en H. C. A. van den Haak. Gerardus Jacobus, zoon van E. Breed en K. Abenes. Barend, zoon van A. de Groot en J. Donker. Gerrit, zoon van C. Donker en A. de Geus. Elizabeth, dochter, en Peter, zoon, (tweel.) van H. Koekkoek en E. IIo- gerwerfF. Martinus, zoon van M. Jansen en A.L.Johann. Elisabeth, dochter van G. van Andel en A. Koekkoek. Johanna, dochter van L. van Oudenaarden en J. Ton. Adrianns, Zoon van E. P. Blankert en G. Vermeer. Anna, dochter van A. C. van Dorsten en'J'. M. Rieehmann. OVERLEDEN: Neeltje, ond 6 weken, dochter van F. de Bonte en M. Drooger. Anneke, oud 4 maanden, dochter van H. Groenenberg en A. Verkuijl. Frank, oud 5 weken, zoon van F. Vermeer en H. van Vliet. Maarten Wttte, ond 63 jaren, wedr. van Grietje Markestein. Jan, oud bijna 5 jaren, zoon van D. Knibbc en M. Paarlberg. Pieter, oud 1 jaar, zoon van D. Klinkert en A. Bakker. ONDERTRODWDJ. van den Berg met G. Bakker. H. Sweers met E. Beekhuis. H. Soet met C. vim Huijen. GEHUWDGeene. Abbenes, 23 April 1873. Nadat de heel- C. P. N. Pikaarpredikant te Vriezenveen voor de toezegging van beroep naar Kage en Abbenes bad bedankt heeft de Kerkeraad hem echter thansdaartoe door de stemhebbende ledematen der gemeente geregtigdofficiiie! als predikant te dezer plaat.se beroepen. De predikbeurten te Abbenes, gedurende de vaeature, zul- len gehouden worden als volgt: 27 Aprilds. Beeckman, te Sassenheim; 4 Meids. Buitenschild te Oegstgeest 11 Mei, ds. Biichli Fest, te Hillegntn; 18 Mei, ds. van der Kemp, te Noordwijkerhout; 25 Mei, ds. Ostite War- mond 1 Junijds. Sluiterman, te Voorhout, (eerste Pink- sterdag 's nam. 2 ure); 2 Junij, ds. Beeckman, te Sassen heim; 8 Junij, ds. Ruitenschild, te Oegstgeest. De godsdiensl-oefeningen worden alle gehouden in het kerk- gehouw te Abbenes; zij beginnen des morgens ten half tien urebehalve op den eersten Paasch- en den eersten Pinkster- dag, wanneer zij des namiddags ten twee ure aanvangen. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer De Vergadering wordt geopend des morgens ten 10 ure. Tegenwoordig bij den aanvang der zitting 14 leden, zijnde de heerenvan Riessen, Klapwijk, Schone, de Breuk, de Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Amersfoordt, Buis, Timmermans, Knaap en Tensen tervfijl na de sluiting der presentielijst nog in de Vergadering kwam de beer 't Hooft. De notulen van 30 Januarij 1873 worden gclezen en aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen. De heer Knaap zegt, het kan ligt gezegd worden dat hij buiten de orde is gegaan, maar spreker wederlegt dit, en heeft gezegd dat het beter was om avondschool te houden op al de scholen, hetgeen veel nuttiger zou zijn, ook voor hen die wiskunde willen leeren (zie punt 5 en 8 der notulen). De heer Amersfoordt gelooft dat de heer Knaap in dwaling verkeert; er staat dat de zaak buiten de orde was, want zij stond niet op de oproepings- briefjes. Op ^rzoek van den Voorzitter geeft de heer Knaap op hetgeen hij in de vorige Vergadering heeft gezegd, en waarmede de notulen dier Vergade ring zullen gerekend worden te zijn aangevuldhet luidt als volgt//dat hij aangedrongen heeft op verbetering van onderwij6 in Haarlemmermeer dat het nuttig zou zijn avondschool te houdendat er meer behoefte was aan die avondschool, dan wel aan wiskunde, waarvan de minderen goed gebruik konden maken; dat de behoefte meest be9tond door de werkzaam- heden die ze moeten verrigtendat ze overdag niet school konden gaau dat ze dan de 9cholen 's avonds konden bijwonen, en dan geleevd konden worden, als eene belangrijke zaak voor de gemeente." De heer Buis merkt nog aan dat .hij (ten opzigte van punt 5 der notulen) in de vorige Vergadering de aandacht er op gevestigd heeft, dat de secreten van school n°. 6 wel onderheid zijn. De notulen worden verder goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende: a. de Staatsbladen van 1873, n°. 12, 13 en 15 tot 28; b. de Provinciale bladen van 1873, n°. 3 tot 5 c. brief van Gedeputeerde Staten, dd. 12 Februarij 1873, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 30 Januarij 11. tot af- en over- schrijving in de Begrooting dienst 1872; d. brief van Gedeputeerde Staten van 19 Februarij 11., n°. 16, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 30 Januarij 11., tot bepaling der toelagen voor de kweekelingen xe henoemen aan de scholen n°. 4 cn 6. Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. 2°. Wordt overgegaan tot de uilloting van twee aandeelen in de geld- leening van 1866 en vau een aandeel in de geldleening van 1872, om op 1 Julij a. s. te worden afgelo9t. De niet uitgelote nommers der aandeelen in de geldleening van 1866 in de bus gedaan zijnde, worden daaruit getrokken de nommers twaalf en vier-en-twintig, die elk tot een bedrag van f 1000 zullen worden afgelost. Op gelijke wijze wordt van de geldleening van 1872 ter aflossing met 500 aangewezen het aandeel nommer een-en-dertig. 3°. Komt in behandeling het ontworpen bestek voor het leveren van grind voor en het ouderhoud van de wegen in de dorpen, enz. De heer Amersfoordt heeft drie bedcnkingeu1°. meent spreker dat de bovenplank der beschreven duikers moet zijn van greenen hout2°meent spreker dat de gemaakte hepalingen omtrent het gunnen van het werk eenigzins met elkander in strijd zijn3°. of het niet verkieslijker is om geld voor borgtogt te doen deponeren, dan persoonlijke borgtogt. Naar aanleiding dezer bedenkingen besluit men het bestek aan Burg, en Weth. te renvoyeren, ten einde daaromtrent nader hun gevoelen te doen kennen 4°. 5°. 6Q. Wordt gelezen een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincic van den 12 Februarij 11. n°. 18, waarbij eene bedenking wordt geinaakt tegen het Raadsbesluit vau 30 Januarij 11.hondende nadere regeliug o. a. van de jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school n°. 1, en wel met betrekking tot het bepaalde dat aan dicu hulp-onderwijzer door den Raad eene toelage kan worden verleend van f 50 voor elk voljaar dienstterwijl heeren Gedeputeerde Statenook met het oog op eene vroe- gere koninklijke beslissinghet wonschelijk achten dat het Raadsbesluit voor zoo veel dit punt betreft worde gewijzigd. Bij de hierop gevolgde discussie worden mede in behandeling genomen de n°. 5 en 6 vau het oproepingsbrieijebctreffende de regeling der jaar wedde van den hulp-onderwijzer aan school n°. 6 en het ingekomen adres van de hulp-onderwijzers B. van CornewalM. van TolL. Vermaas, L. Kicviet en B. van Albada, die verzoeken dat ook hunne jaarwedde moge verhoogd worden, en wordt van hun adres voorlezing gedaan. Verschillende leden geven hun gevoelen omtrent deze zaken te kennen de heer Amersfoordt oppert de vraag of het niet wenschelijk zou zijn om de tractementen niet te verhoogen, maar voor de hulp-onderwijzers woningen te bouwen op het terrein der scholen, welk gevoelen wordt bestre- den door den Voorzitter en den heer Kuiper. Verschillende leden zijn gunstig gestemd voor verhoogiug der jaarwedden van de hulp-ouderwijzers, vooral ook omdat het anders moeijelijk is om de vaeaturen vervuld te krijgen de heer Bultman zou de tractementen met f 50 willen verhoogenmet toekenniug eener toelage aan hen die eeue acte hebben als hoofd-onderwijzerde heer van Riessen zou nu verhooging willen toestaan voor de twee opene plaatsen van hulp-onderwijzersom dan omtrent de anderen nader te beslissende heer Kuiper wil allecn f 50 verhooging gevende heer Amersfoordt vraagt wanruit de gelden moeten gevonden worden, als alle hulp-onderwijzers verhooging krijgen. De heer Bultman vraagt of geen hulp-onderwijzeres kan benoemd worden P De Voorzitter zegt dat die even moeijelijk zijn te krijgen. De heer Amersfoordt wil dan voor alle scholen het tractement der hulp- onderwijzers bepalen op 450 vast en 50 als zij een jaar in dienst zijn geweest, met welk gevoelen de heer 't Hooft zich vereenigt. De heer Knaap zou f 500 willen geven aan geexainineerde hulp-onder wijzers ook de heer Buis is voor J 500. De heer Bultman stelt voor om dc jaarwedde der 'aulponderwijzers te bepalen op 450, met bepaling dat hulponderwijzersdie in het bezitzijn of komen eener acte als hoofdonderwijzer, ontvangen zullen eene toelage van 50 voor elk voljaar dienst, te rekenen van af den dag der in functic treding, of van het bekoraeu der gemelde acte. Het voorstel van den heer Bultman, in stemming gebragt, wordt aan genomen met elf tegen vier stemmen. Voor stemden 'de heeren de Jong, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Amersfoordt, Buis, Timmermans, Knaap, Tensen en 't Hooft. Tegen de heeren Schone, de Breuk, van Riessen en Klapwijk. De Voorzitter zegt dat het concept-besluit tot regeling dezer zaak in de volgcnde vergadering ter goedkeuring zal aangeb^den worden. 7°. Gelezen het verzoek van W. van der Spek, om eervol ontslag uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan de school n°. 6 alhier, en zulks ten gevolge zijner benoeming tot hoofdonderwijzer. Wordt besloten, het gevraagde eervol ontslag te verleenen met ingang van den 1 Maart 1873. 8°. De Voorzitter deelt mede dat de indertijd voor de scholen aaube- steede steenkolen zijn geleverd; dat de aannemer volgens het destijds door den Raad genomen besluit niet verpligt is voor denzelfden prijs bij te leveren en dat daarom Burgemeester en Wethouders wenschen te vernemenop welke wijze de Raad verlangt dat aan verdere aanvrage voor de scholen zal gevolg gegeven worden. Wordt op voorstel van den heer Amersfoordt beslotenden aannemer te vragen om de benoodigde steenkolen nog te leveren tegen denzelfden prijs, en in elk geval Burgemeester en Wethouders te magtigen om de benoodigde steenkolen aan te schaffen. 9°. Komt in behandeling het rapport van den Gemeente-opzigter dd. 5 Februarij 1873, betrekkelijk de privaat- of secreetputten van de school te Abbenes, welk rapport is opgcmaakt naar aanleiding van het beslnit dezer Vergadering van den 30 Januarij 11.n°. 3, Bij de hieromtrent gehouden gedachten-wisseling, zegt de heer Amers foordt dat hij ontraadt het leggen van looden pijpen in den grond met het oog op diefstal daarvan maar men zou ijzeren pijpen kunnen nemen spreker zou echter de voorkeur geven aan houten geteerdc buizenen tot wegneming der stank, onder de vloeren, hrieskalk; spr. vindt het jammer dat voor dergelijke kleine zaken zulke hooge opgaven van kosten door den gemeente-opzigter worden gegevenen stelt dus voorom aan Burge meester en Wethouderstot het wegnemen der stank en het verhelpen van het gebrek, een crediet te verleenen van /125. Daartoe wordt besloten; terwijl de heer van Riessen nog aanbeveelt het aanwenden van brieskalk en het gebruiken van houten of verglaasde buizen, nadat aan den heer Buijs nog inlichtingen worden gegeven omtrent de ligging der secreetputten. 10°. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een gemeente-genees- heer voor wijk 2 en wordt mededeeling gedaan van de ingekomen verzoeken om plaatsing. Op voorstel van den heer Amersfoordt wordt beslotengeene benoeming thans te doen, maar tot October 1873 op den tegenwoordigen voet in de dienst te blijven voorzienmogten echter de kosten van geneeskundige hulp op die wijze meer dan f 600 beloopendan moet de versterking er van worden verminderd. 11°. Nader in behandeling genomen zijnde het adres van J. van Schoten om ontheffing van zijncn aanslag in den Hoofdclijken Omslag, dienst 1872 (zie de notulen van 30 Januarij 1873, n°. 16) en tevens gelezen zijnde het daarop ingewonnen berigt van den gemeente-ontvanger Wordt besloten, aan den gemeente-ontvanger te mei dendat deze aan slag als oninbaar door hem kan worden voorgedragen. 12°. Is aan de orde de voorgedragen wijziging van de verordening op het brandwezen in deze gemeente. vastgesteld 22 September 1870. De voorgedragen wijzigingeu zijn dc volgende: De artikelen 8, 10,19, 31 en 41 worden ingetrokken en vervangen door de navolgenden: Art. 8. De 30 mamchappen, die zich ter bediening van elke aanwezige spuit aanmelden, ontvangen desverkiezende als belooning 10 cents voor ieder uur dat zij dienst doen, gedeelten van urcn worden voor geheelen gerekend. De aan hen te verstrekken ververschingen mogen niet meer bedragen dan 25 cents per man voor elke 12 uren dienst, voorjeen gedeelte van die tijd wordt mede zoo noodig 25 cents vergoed. Stcrke drank magTniet voor rekeningjder gemeente worden verstrekt. Bij het proberen der spuiten overeenkomstig art. 9 ontvangen de 12 personen, die zich het eerst bij den opperbrandmeester aanmelden, voor bewezen diensten ieder/0.25. Zij kunnen zich ook vooraf hij den opper brandmeester aangeven en zorgen ter bepaalder plaatse en tijd tegenwoor dig te zijn. Art. 10. Op het eerste gerucht van brand in de gemeente begeven de brandmeesters van de twee naastbijzijnde spuiten zich (tenzij wettig vcr- hinderd) voorzien van hunne onderscheidingsteekenennaar de bewaarplaats der spuiten, en van daar met de spuiten naar de plaats van den brand. Art. 19. Wanneer het noodig is dat er raeerdere dan de aanwezige spuiten aangebragt worden en in werking komendoet de Burgemeester of, is deze nog niet ter plaatse van den brand aangekomen, doet de brandmeester de naastbijzijnde spuit roepen. Er wordt tot dat einde alsdan kennis gegeven aan den brandmeester wonende het digst bij de spuit, en aan den brandroeper hij die spuit. Art. 31. Daar waar kerktorens met klokken zijn, zullen deze bij brand zoo veel mogelijk worden geluid. Art. 41Zonder toestemming van den Burgemeester zullen de spuiten niet buiten de gemeente vervoerd mogen worden. Zij die daartoe zonder toestemming van den Burgemeester den last geven verbeuren eene hoete van f 3 Er bij te voegen een nieuw artikel, art. 31 a luidende: Bij brand in de gemeente zijn de Burgemeester of de brandmeesters be- voegd tot het vervoer der spuit en andere werktuigenpaarden met tuig- wagens en schepen van de inwoners te eischen. De inwoners zijn verpligt voor zoovcr daarbij niet is voorzien bij art. 475 n°. 12 van het wetboek van strafregt hieraan terstond te voldoen. Overtreding wordt gestraft met eene boete van twaalf gulden. Aan hem wiens paardwagen of schuit is gebruiktwordt eene billijke belooning toegelegd. Nadat omtrent de voorgestelde wijziging kortc discussie had plaats gehad, wordt art. 31 a op voorstel van den beer Klapwijk verworpen met tien eegen vier stemmen. Tegen stemden de heeren Schone, Amersfoordt, Knaap en Tensen. Voor liet voorstel tot weglating stemden de heeren de Breuk, de Jong, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Buis, Timmermans, 't Hooft, van Ries sen en Klapwijk. De heer Kuiper had inmiddels de Vergadering verlaten. De overige wijzigingen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en de verordening tot wijziging der verordening op het brandwezen vastgesteld. 13°. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een hulp-onderwijzer voor de school n°. 1. Aangezien de voorgedrageue W. W. Braam, sedert zijne sollicitatic weder heeft ingetrokken, kan die benoeming niet plaats hebben. Aan den beer Braam zal echter worden kennis gegeven van de verhooging van het tractement. 14°. Wordt gelezen een adres van de rijksveldwachters L. van 'tSant, II. van der Meer en D. van Wieringenwaarbij zij verzoeken dat hun, even als ten vorigen jare, weder eene gratificatie moge worden toegekend wegens buitengewone dienst. Er wordt tevens gelezen het rapport van de Finantieele Commissie in wier handen gemeld adres word gesteld ingevolge besluit genomen in de vorige zitting. Bedoeld rapport is van den volgenden inhoud: Dc Finantieele Commissie uit den Raad der gemeente Haarlemmermeer vergaderde op Donderdag 27 Februarij 1873 des morgens 9 ure ten Raadhuize. In behandeling kwam eene aanvrage van de rijksveldwachters van't.Sant, van der Meer en van Wieringen om gratificatie wegens buitengewone dienst. De Finantieele Commissie kan zich geeuzins neerleggen bij de bewering dat de dienst van politie door de rijksveldwachters zoo uitmuntend wordt waargenomen; zij is veel meer overtuigd dat die dienst veel, zeer veel te wenschen overlaat, zoo wel bij het oDtdekken en opsporen van diefstallen en aanrandingen als bij het handhaven van orde bij openbare gclegenheden en stelt U dientengevolgc voor om ten bcwijze van billijke en regtmatige ontevredenheid over de dienstvervulling der rijkspolitie alhier thans de ge vraagde gratificatie niet toe te staan. De Finantieele Commissie voornoemd, (get.) Bultman. (get.) Amersfoordt. (get.) Dorbeck. Bij dc hierop gevolgde disenssie worden door de heeren Bultman, Amers foordt, Dorbeck en Schone, eenige voorbeelden aangegeven, waarom men over de dienst der rijksveldwacht niet zeer tevreden is, en eenige gevallcn medegedeeld waarin de dienst tc wenschen overliet; terwijl de Voorzitter door eenige voorbeelden aantoont, en eenige gevallen mededeelt, waarin door de rijksveldwacht diensten zijn bewezen, ook met betrekking tot de haudhaving der gemcente-politiewaarna de Voorzitter in gemming brengt het voorstel der Finantieele Commissie, om op het adres afwijzend te he- schikken, welk voorstel wordt aangenomen met algemeene (13) stemmen hebbende ook de heer't Hooft de Vergadering verlaten. 15°. Bij besluit genomen in de vorige zitting (zie punt 21) werd in handen der Finantieele Commissie gesteld eene rekeuing wegens ververschin gen aan de veldwachters bij gelegeuheid der harddraverij in 1872. Het daaromtrent door de Finantieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt De Finantieele Commissie uit den raad der gemeente Haarlemmermeer vergaderde op 27 Februarij 1873 's morgens 9 ure. In behandeling kwam eene rekening van verteeringen van veldwachters bij de gehoudene harddraverij in September 11. Uit die rekening blijkt dat de veldwachters buiten cn behalve koflijon- geveer per hoofd 7 broodjes en 1£ kruik bier verorberden; terwijl uit eene lijst bevattende de namen der veldwachters tevens blijkt dat twee van hen woonden aan bet Hoofddorp, dus vlak bij hunne woningen dienst deden. Uit information werd de Commissie bekend met het feit. dat de veldwach ters van wege de Commissie van die harddraverij eene gratificatie ontvingen a 5doch geene vcrteeringsgeldenomdat de Commissie dier harddraverij zeer ontevreden meende te moeten zijn over de handhaving van orde, over het gedrag en de aanmerkiugen van een der rijksveldwachters enz.teD

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1