Advertentie n. Veemarkt te Sloten Openbare Verkooping - 68 - t\ Polderwezen. Landbouw. Gemengde lerigten. Inschrijving voor de Schutterij. Pastorie-Stichting opAbbenes, (NOORD-HOLLAND) op Donderdag t Mel 187 3. Eene hechteen sterke HUIZIAG, en SCHUUR, benevens HET REGT VAN 0PSTAL B g° Leeuwarden21 April. Ofschoon, zoo als sommigen be- (met een Kaartje, Biz. 10, en) Eeu Kapittel uit de Geschiedenis van Haarlemmermeer te Haarlemmermeer, Donderdag 1 Mei 1873, sive 1 d. E Min gepli I# D G St a a G( 14 .1 h Apr! G Atlri zoon en 1 Aart C. Qua] driki zoon Slnij 0 Wak van Lelii Ross B. 1 Neel Jan 0 Vim Oud G met 1 Ha! volj dee i tier pro 1 run VOD /I me 13 nisi var, bor hoi een in /5 alh dat toe Pri, ho( dei eer vei toe dei eei ras aai lie1 wii wa gu lai bej is in dil g" vo we scl de zij al bn aa vc S blijke waarvau zij alsuu zelfs de gebruikelijke gratificatie van f 10 niet toestond, maar slechts eene gratiflcatie ad f 5 gaf. Uit het bovenstaande blijkt het geenszins dat de dienstdoende beambten bij die harddraverij zich eene gratificatiezij het dan ook in den vorm van consumption, hebben waardig gemaakt, weshalve de Commissie u voorstelt om 1°. die rekening niet goed te kcurenen 2°. heeren wethouders den dank der Vcrgadering te betuigen voor het blijk van naauwkeurig toezigt bij het afteekenen van mandaten. De Finantieele Commissie voornoemd, (get.) Bultman, (get.) Amersfoordt(get.) Dorbeck. Na voorlezing van dat rapport wordt met acht tegen zes stemmen be- sloten, de gemaakte verterin'gskosten te laten voor rekening der veldwach- ters en die dus niet. ten laste der gemeente te brengen. Voor het betalen door de veldwachters stemden de heeren de Breuk, de Jong, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Amersfoordt, Bnis en Tensen. Daar tegen stemden de heeren Schone, Timmermans, Knaap, 'tHooft, van Riessen en Klapwijk. 16°. Van het Kerkbestnur der Hervormde Gemeente Nieuw-Vennep in- gekomen zijnde eene rekening, groot f 4,50, wcgens het in 1872 driemaal linden der klok op de kerk dier gemeente, bij gelegenheid van brand, wordt na korte disenssie magtiging verleend tot voldoening dier rekening. -17°. Komt in bebandeling de aanvragen van Albert en de Wed. Slinger, ten einde vergunning te erlangen voor hunue kinderen om- school te gaan op school n°. 10. Naardien er meer aanvragen van dien aard schijnen te zullen inkoxnen, worden deze verzoeken ter beslissing overgelaten aan Burgemeester en Wethouders totdat er weder een hulponderwijzer zal zijn voor school N°. 1. 18°. Worden gelezen de brieven van mr. Aug. Philips van 10 en 21 February 11., in zake het proce9 over het Ilaadhuis, alsmede het in deze zaak door het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland gewezen arrest. Is na diliberatie besloten omtrent deze zaak met mr. Philips te spreken en daartoe eene Commissie te benoemen bestaandc uit de heeren Bnltnan, Amersfoordt en Dorbeck, en Burgemeester en Wethouders: daarna zal deze zaak op nieuw een pnnt van behandeliug uitmaken. 19°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen het con tract van erfpacht met het polderbestuurbetreffende den grond dieter vergrooting van het terrein bij de school n°. 9 bij Halt'weg, nader van den polder is in erfpacht genomen. Niemand tegen die akte bedenkingen hebbendewordt dezelve goedgekeurd. 20°. Wordt gelezen een adres van de vier gemeente-veldwachterswaarbij zij verzoeken weder in het genot te mogen worden gesteld van eene gratificatie. Tevens wordt gelezen het rapport der Finantieele Commissie, in wier handen dat adres werd gesteldwelk rapport luidt als volgt De Finantieele Commissie uit den Raad behandelde in hare Vergndering gehouden op 27 February 1873, eene aan wage van de gemeente-veldwach- ters om eene gratificatie. De Commissie meent u te mogen voorstelleu om gunstig op deze aau- vrage te beslissenen alsnu aan elk der gemeente-veldwaehters toe te staan eene gratificatie ad 7,50. Namens de Finantieele Commissie (get.) Bui.tman. Na discussie wordt beslotenaan elk der veldwachters eene gratificatie t,oe te staan van f 7,50. 21°. De heer Amersfoordt verzoekt alsnu de zitting voort to zetten met gesloten deuren. Daartoe wordt besloten. 22a. De zitting weder in het openbaar voortgezet zijndewordt door den heer 't Hooft de aandacht er op gevestigd dat de twee kinderen van wijlen de cchtgenooten Breedeveld, met hunne znster en zwager uaar Amerika kunnen vertrekkenwanncer hen daartoe door het bnrgerlijk armbestunr door hetwelk deze kinderen thans worden verpleegd reisgeld wordt verstrekt spreker meent dat zulks zeor in het belang der gemeente en van de kinde ren zou zijn. De Voorzitter deelt mede dat het burgerlijk armbestunr de vers trekking van dat reisgeld herft geweigerd, en gelooft ook niet dat het verleend mag worden. De wethouder van Vuuren meent ook, dat vergunning tot het vertrek der kinderen zou moeten gegeven worden door voogdendie echter voor gemelde kinderen niet zijn benoemd. De Vergadering is daarop gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag den 1 Mei 1873', des voormiddags ten 10 are, in het Baadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanliieding verslag omtrent den toestand der gemeente. 3. Beslissing omtrent de gunning der aanbe9teding van onderhoud der wegen. 4. Adressen van M. van DaleD en J. Samson om benoeming tot makelaar. 5. Verordening omtrent het ver- voer van lijdefs aan besmeltelijke ziekte. 6. Wijziging der instructie voor de gemeente-geneesheeren. 7. Finantieele voordragt. 8. Proces. Middellmrg'19 April. In de gisteren gehouden alge- meene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren is de begrooting van dien polder voor 1 873 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 248,084.75s. Onder de ontvangsten komt voor het dijkgeschot a 199,262.90en onder de uitgaven: renten en aflo9singen voor 57,893.283; terwijl voor werken aan de Noordwatering 89,395.01, aan de Oostwatering 10,117.48, aan de Zuidwatering 33,946.03 en aan de Westwatering 9,837.90 is uitgetrokken. Door de heeren Baggelaar en Jansenuit Koelofarendsveen, zijn jl. Dingsdag te Amsterdam de eerste peulen en doperwten aangevoerd en verkocht. Doesbor^ll21 April. Op de laalste veemarkt alhier zijn de volgende premien toegewezen aan de koopers van het grootste getal runderen de eerste aan den heer Erwiguit Wattenscheit, die 22 stuks kocht; de tweede aan den heer H. Strunk, uit Gelsenkirchenvoor 16 stuks, en de derde aan den heer Max Samson, uit Mettman, voor 12 stuks. De aanvoer van vee was aanzienlijk en de prijzen waren hoog, vooral ten gevolge der aanwezigheid van vele buiten- landsche kooplieden. Reveilter, 21 April. Het heeft in den morgen vrij hard gevrorenzoodat sommige in vollen bloei staande vruchtboo- men veel schade hebben geleden. Den 18 dezer werd alhier de eerste grasboter ter markt gebragt. Alkmaar21 April. Op de Voorjaars-Koemarkt, die he- den alhier werd gehouden, waren 1745 stuks aangevoerd. De hooge prijzendie geeischt werdenbelemmerden den handel en nog zeer laat bleef veel onverkocht. De voornaamste vraag was naar gelde-koeijen en juist deze ontbrakenvandaar dat voor deze soort vee zeer hooge prijzen werden besteed. Ter wekeljjksche markt waren 216 vette kalveren aange voerd, die eerst vlug,doch later trekkende tot omstreeks/1 per kilogr. werden verkocht. werenhet getal kiewieten zeer vermindertblijft de aanvoer van hare eijeren nog altoos zeer belangrijk. Alleen op de drie jongste marktdagen alhier rekent men dat er tusschen de 25000 en 30000 waren aangevoerd. Aanvankelijk was de prijs 15 cents per stuk, doch daalde die tot 8/2 a 9 cent. De geheele waarde van het aangevoerde kan op p. m./S500 worden gesteld. Steendereil22 April. De onlangs hier opgerigte Land- bouw-Societeii heeft, bij gelegenheid yan de op 29 dezer te houden groote jaarmarkt, prijzen en premien uitgesehreven voor stieren, niet ouder dan een jaar; melkkoeijen, niet jonger dan drie jarendragtigeguste of melkgevende malen niet ouder dan twee jaren; een-winter malen, oud £611 jaar; den besten beer, oud 6en jaar; de beste zoog, gust of dragtig; den hesten toom biggenminstens vier stuks; den besten bok en de drie beste melkgevende geiten. Te zamen genomen, bedragen de toe te kennen prijzen en premien nog al eene aardige som. Dalfseu21 April. De vorst heeft in den afgeloopen nacht veel schade toegebragt aan de welig groeijende peul- vruchtenzoomede aan de bloeyende vruchtboomeu. De aarde had een wit aanzien en zelfs op kleine beken was min of meer een ijsvlies op te merken. De statuten der Maatschappij van iMndontginninggevestigd te Apeldoornbenevens een prospektus van hare geldleening ad 1,250,000 zijn verschenen, en naar aanleiding hiervan schrijft de N. Arnh. Ct. het volgende „Over de Maatschappij zelve zullen wij thans niet spreken omdat de meerdere of mindere deugdelijkheid der leening niet in het minst van de verdere resnltaten der Maatschappij af- hankelijk is; dat wil zeggende houders der obligation dezer geldleening hebben niets met de risiko der M. v. L te maken. Eene aandaclitige lezing van het prospektus leert ons dit, dnde- lijk als met een oogwenk. Wij noemen het een gelukkige gedachte van de direktie der Maatschappij, dat zij de premie- leening op dien voet geschoeid heeft, want zij ontwijkt op deze wijze den tegenstand van het vooroordeelwelke-over het algemeen in ons land tegen landontginningen bestaat. Wij twijfelen niet, of de Maatschappij zal door den tijd die voor- oordeelen weten te overwiunen, door de gunstige resultaten barer ondernemingen doch bij eene eerste leening mogt zij de toekomst der Maatschappij niet in de waagsehaal stellen; daarom waarborgde zij de leening speciaal met een knpitaal groot 600,000, dat zij onder toezigt eener bijzondere kom- missie bij de Ned. Bank deponeerde, terwijl van het restant der leening vaste goederen worden aangekocht, ivaardoor de solidariteit der zaak wordt verhoogd, ofschoon reeds het hier- voren. genoemd waarborgkapitaal ii 600,000 de geregelde rentebetaling en aflossing der leening volgens het prospektus volkomen dekt. Wij meenen de sekuriteit der leening vol- doende aangetoond te hebbenom ze uit dat oogpunt bij onze lezers te mogen aanbevelen; thans gaan wij over om ze uit het oogpunt van rentabiliteit te beschouwen. Wij meenen ze ook in dit opzigt te kunnen aanprijzen ten miriste bij hen die het met ons eens zijn, dat wie zijn geld sekuur belegt, niet te hooge renten mag vorderen. Deze zijn van een obi. groot nom, 250 uitgegeven a 200, 7.50 of 3/t pet. Aflossing a pari, dus gemiddeld 50 in 20 jaren is 2 50 per 200 of 1 '/4 pet. Dus kan men rekenen ongeveer 5 pet. van zijn geld te genieten terwijl men bovendien de kans heeft op premien ten bedrage van f 150,000 waarvan men nog deze maand in het genot treedt, daar de trekking reeds den 23 dezer geschiedt ten overstaan van notaris van Houten te Amsterdam." Thans is verschenen het programma der 2 le algemeene Ten- toonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouwvan wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 2630 Sept. e. k. in het Paleis voor Volks- vlijt en op de veemarkt te Amsterdam te houden. Gedurende vijf dagen zullen voortbrengselen en werktuigen in het Palei9 zijn tentoongesteldden 27 Sept. paardenrundvee, schapen en varkens op de veemarkt en den 30 Sept. pluimgedierte en honden in het Palei9. De opgave tot mededinging geschiedt voor 1 Sept.; wat inzenders van Noord- en Zuid-Holland be- treft aan den sekretaris hunner afdeeling; voor anderen aan den sekretaris der Maatschappij, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen bij 's Gravenhage. De aangifte van maai- en hooiwerktuigen moet echter voor 1 Mei geschieden; de be- proeving geschiedt in Junij of Julij. De uitgeloofde prijzen bedragen te zamen 7223. Door de Vereeniging tot ont- wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zijn bovendien een gouden medaille en 400 uitgeloofd voor het beste werktuig om meekrap te delven voor 8 paardenen een gouden medaille voor den besten ploegdoor 4 paarden ge- trokken. Deze werktuigen worden te Winkel, in Noord-Holland in September beproefd. Bij den ivedstrijd van die Vereeni ging moeten ook de graan-maaiwerktuigen in werking worden gestelddie op de tentoonstelling mededingen. Bij de Tweede Kamer de Staten-Gerieraal is ingediend een wetsontwerp om den post: kosten, subsidien en sehadeloos- stelling tot afvoering van het gevaarwaarmede besmettelijke ziekten den veestapel bedreigen, te verhoogen met f 300,000 en daardoor te brengen op 650,000. Deze vermeerderde uitgaaf is voornamelijk bestemd tot bestrijding der longziekte. De groote offers daardoor van de schatkist gevorderdzijn zoo meent de Eegering in hare bij het ontwerp gevoegde me- morie van toelichting niet zoo groot als men bij den eersten opslag zou denken, daar toch de opbrengst van den verkoop van het vleesch en de huiden, van onleigend vee ongeveer 2/5 der uitgegeven gelden weder in de schatkist doet vloeijen. LI1 L HH. MM. de koning en de koniDgin zijn Dingsdag namiddag ten 2J ure te Amsterdam aangekomen en werden, toen zij onmiddellijk daarna op het balkon van het paleis verschenen waren, door de zeer talrijke menigte, welke den Dam vulde, met gee9tdrift verwelkomd. Te Leiden is voor een standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werff f 4000 gekollekteerd. Door iemand, te Rotterdam overleden, wiens naam volgens uitdruk- kelijke begeerte onbekend moet blijven, is aan het invalidenhuis te Leiden gelegateerd eene som van acht duizend gulden in kontanten, vrij van het regt van successie. Door mej. B. Hoegen, onlangs te Azewijn overleden, is aan der. k. kerk aldaar de aanzienlijke som van f 10,000 gelegateerd, terwijl zij aan het armenfonds dierzelfde gemeente een legaat van insgelijks f 10,000 heeft vermaakt Weldra zullen alle wagons van de Holl. IJzeren spoorweg-maat- schappij door middel van gas worden verlicht. De wijze waarop dat ge schieden zal is even eenvoudig als doeltreffend. Zoo als men weet wordt nu in den glazcn bol in iedercn wagon des avonds een petroleum-lamp aangebragtthans zal in dien bol een toestel worden gezet, die bestaat uit een gashouder waaraan een buis met brander is bevestigd. De gashouder bevat juist zooveel gas als noodig is voor een gaspit per dag en dagelijk9 zullen door een toestel, aan het station te Amsterdam geplaatst, deze ver- schillende houders weer met gas worden gevuld, zoodat dit licht dan even gemakkelijk in de behandeling is alsot' men daartoe petroleum of een andere vloeistof bezigde. A. v. d. B., schildersknecht te Weesp, is, terwijl hij bezig was met het schilderen van Me spoorbrug, over de "Vccht aldaar, door een noodlottig toeval te water geraakt en eenige minnten later levenloos opgehaald. Een jongmensch, aan het Kanaal te Velsen werkzaam, is door het breken van een kraan zoodanig verwond, dat hij weinige uren daarna aau de gevolgen overleed. Zaturdag nacht jl., ongeveer ten 11) ure, is H. de W., een 24-jarig meisje, te Leiden, op een stoof met vuur in slaap gevallen zijnde, ten gevolge van het vlam vatten barer kleederen, deerlijk gebraud. Niettegen- staande de heer chirurgijn Desertine, die weldra op de plaats van het on- geval tegenwoordig was, haar geneeskundig behandelde en zij 9poedig daarop in het akademiesch ziekenhuis werd opgenomen, is zij aan de gevol gen der brandwonden overleden. Een'Berlijnsch blad bevat de volgende advertentie: u VerlobtAugust Will und Caroline Nicht." Naar de namen te oordeelen schijnt dit paartje het nog niet volkomen eens te zijn. Een zeldzaam geval van moord heeft zich op den spoorweg tusschen Cork en Limerick voorgedaan. De kondukteur van een goederentrein be- merkte plotseling dat de snelheid van den trein vermindcrde, en begafzich, om een onderzoek daarnaar in te stellen, naar de lokomotief. Daar bevond hij dat machinist en stoker verdwenen waren. Hij liet dadelijk den trein stilhouden, zette seinen nit en waarschuwde daardoor een volgenden trein die mede stilhield. Men deed onderzoek en vond den machinist naast de rails liggen, met een geweldig bloedende hoofdwond. Hij was niet in staat te spreken en stierf kort daarna. Spoedig vond men ook den stoker, Nagle, die langs de rails trachtte te ontkomen. Hij vertelde dat een twist tus schen hem en den machinist was ontstaan, dat deze hem de hand had verbrand en hij, in woede ontstoken hem had doodgeslagenDe lokomo tief droeg duidelijk de sporen van het gevecht dat daarop was geleverd. Het werktuig waarmede de moord was gepleegd en eenige vermoedelijk met bloed bevlekte kleederen des verslagenen waren in de vuurhaard verbrand. De vermoorde was gehuwu en een stil man, kalm en getronw aan zijnen pligt. Nagle was ongehuwd, evenzeer gunstig bekend en verkeerde met den vermoorde op vriendschappelijken voet; zelfs had hij naauwelijks 24 uren te voren en met hem in hetzelfde bed geslapen. Een jeugdige landbouw-opzigter in Oostenrijk, dong naar de hand van de dochter van een grondeigenaar in het Raaber-komitaat; de vader wilde echter van zijne aanzoeken niets weten. De jongelieden hadden el- kander echter reeds langen tijd lief en gaven de hoop niet op eens door het huwelijk vereenigd te worden. Op zekeren dag hoorde de jonge man dat de geestelijke der plaats bij den vader het middagmaal gebruikte en ook andere gasten zich te zijnent bevonden. Vastberaden ging nu de ver- liefde jongmau naar het huis zijner Dulcinea, hij vatte hare hand, plaatsfe zich met haar voor den priester en verklaarde dat het zijn bepaald voor- nemen was haar te huwen; eene verklaring in gelijken geest werd door het meisje afgelegd. De priester zeide daarop dat, volgens de voorschrifteu der Kerk, het huwelijk wettig gesloten was en de beide jongelieden voortaau onder geen omstandigheden konden gescheiden worden. De vader hield de historie aanvankelijk voor kortswijl; toen hij zich echter overtuigd had dat het feit werkelijk geschied was, wendde hij zich tot het konsistorie om eene scheiding te verkrijgen. Daar echter werd hem te kennen gegeven, dat het huwelijk tusschen de beide jongelieden volkomen regtsgeldig geslo ten was. s BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer maken bij deze bekend, dat de IllSClirijvill£ VOOT de Schutterij van Personen, f/eboren in het jaar 1848. zal plants hebben ten Raarlhuize, op Woensdag den 21 Mei 1 8 7 3, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. Haarlemmermeer, 22 April 1 873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. BANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINK Secrelaris. 16 bladzijden, voor Belangstellenden verkrijgbaar bij den Boekhandelaar G. L. FUNKE, te Amsterdamtegen franco toezending van een Postzegel van 10 Cents. Zij vinden daariu, op Biz. 2, de Namen van de 18 Leden der Commissie, die in verschillende Gemeenten de9 Lands zich bereid hebben verklaard de Giften der Christelijke l.iefde te ontvangen. De taak dier liefde even als de zaak der Stichtingspreke voor zich zelveZest- tot xevenduixend Gulden hehoeeen wij. Bij het afdrukken vau bovenvermeld Blad vloeiden ons reeds 1330 toe. Daarna kwam bij het Com- missie-Lid Dr. HEIJE nog f lOO in, van D. te A, als Paasclraeschenk. Wat nu verder inkomt, zal hier vermeld worden. JACOB KLAPWIJK, Pres. P. BOEKEL, Secret.-Kerkvoogd. 's middags 12 ure, ten Herberge van MULDER, aan de Vijfhuizennabij den Spieringwegten overstaan van den te Heemstede gevestigden Notaris F. H. DoLLEMAN, van: waarin de KRUIDENIERS-AFFAIRE en TAPPERIJ met goed succes worden uitgeoefend op den aan den Haarlemmermeerpolder toebehoorenden Grond, gelegen te Hnurleinmermeer aan den Ringdyk, nabij den Cruquiustusschen de mijlpalen 16 en 17; dadelijk te aanvaarden. Op franco aanvrage zijn hij bovengenoemden Notaris nadere Inlichtingen te bekomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2