1873. Vrijdag, 2 Mei. 18. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. m Avvu^ Prijs van. het Abonnement: in het Jaar®>-*" Prijs der _A.dvertenl.ien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent.. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 29 April 1873. Landbouw. Dnlfsen29 April. De nachtvorsten, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, hebben gelukkig niet die schade aangerigt, welke men aanvankelijk vreesde. De nog geslotene bloesems der vruchtboomen zijn dezer dagen goed ontlokenen de hoop op een goed ooftjaar is hier althans niet vervlogen. Reus tier koeijen om vet te inaken. s® HAARLEM1ERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. IfilerHjk Woenitdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. beeft 1°. op hun verzoek, een eervol ontslag ver- leend: aan E. Boomgaard, als heemr. van den polder Oosterwolde (Gelderland)aan G. A. van den Berg, als dijkgr. vanhetvoorm. bestuur van het watersch. Eijerland (Noord-Holland)aan jhr. mr. C. L. van Beyma thoe Kingma, als voorz. van het watersch. de Lemstersluis (Friesland); aan J. van Male Jz., als lid van het bestnnr der waterk. van het kalaraiteuse watersch. Oud- en Jong- Breskens (Zeeland) 2°. op zijn verz., ingetrokken de be- noeming, bij besluit van 24 Jan. j 1., n°. 3, van K. Zwikker, als heemr. van den polder Westzaan (Noord-Hoiland)3°. be- noemd: in het waterschapsbestuur van den Dintelpolder (Noord- Brabant), tot dijkgr. A. J. Burgers; tot gezworen M. Bom en tot sekretaris-penningm. W. Smitstot lid van het waterschapsbest. van den Augusta-polder (id.), J. B. van de Moertot lid van het waterschapsbest. van den Theodorus-polder (id.), P. J. C. E. van Hasselttot heemr. van den polder Oosterwolde (Gelderland), W. van de Brink tot heemr. van het polderdistr. Maas en Waal (id.), G. van Mulukomtot hoogheemraad van den Krimpenerwaard (Zuid-flolland), T. Huyzertot idem van Delfland (id.), mr. S. Hartogh Heys tot idem van Schieland (id.), J. H. C. van der Kun tot heemr. van den polder Waard en Groet (Noord-Holland), J. Blaauboer Gz.tot idem van Waard Nieuwland (id.), P. Schuur- man tot dijkgr. van den polder de Zeevang (id.), S. Bark in het dijksbestnur van Wieringen (id.), tot dijkgr. J. Koorn en tot heemr. K. Smittot hoogheemr. van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam (Utrecht), mr. H. Royaards van Scherpenzeel tot idem van het groot waterschap van Woerden (Zuid-Holland en Utrecht), jhr. mr. W. van Teylingen van Kamerik tot idem van den Lekdijk Bovendams (Utrecht), jhr. H. P. C. Bosch van Drakesteintot dijkgr. van het dijksbest. van Wymbritseradeel c. a. kontributie Zeedijken (Friesland), A. J. Breeuwsma in het best, van het watersch. Hunsingo (Groningen), tot leden van het hoofri best, en voorzitters; voor het 4e onderd. M. Groeneveld, voor het 5e onderd. A. G. Lanting, voor het 6e onderd. R. J. Leutscher en voor het 7e onderdeel J. W. Boelens tot leden van het hoofii- bestuur van het waterschap Westerk /artier (id.), voor het 2e onderdeel (Aduard) J. T. Wieringa en voor het 3e onderdeel (Ezinge) H. E. Zuidema in het bestuur van het waterschap Oldambt (id.), tot voorzitter van het hootdbestuur E. E. Hamster, en tot leden van het hoofdbestuur, voor het 6e onderdeel U. J. Mansholt en voor het lOe onderdeel G. H. Jager; tot leden van het hoofdbestuur van het waterschap Duurswold (id.), voor het 4e onderdeel (Farmsum) M. H. Wsalkens en voor het 5e onderdeel (Over 't Schild) E. H. Broekema; tot ledeD van het hoofdbestuur van het waterschap Fivelingo (id.), voor het 3e onderdeel D. S. Huizinga en voor het 4e onderdeel E. S. Doornbos; tot lid van het hoofdbestunr van het waterschap Oterdum, (id.) en voorzitter van het 3e onderdeel, T. Waalkens tot dijkregter van het polderbestuur de Stads Nienwe polder, (id.), P. W. Koppius. By koninklijk besluit van 30 Maart is magtiging verleend aan het comite voor de belangen der Haarlemsche paarden- markten om eene verloting te houden vanpaarden, rijtuigen harnachementen enz., aan te koopeD op de paardenmarkt van 26 July e. k. De verloting zal gehouden worden den 28 Julij e. k., op het raadhuis te Haarlem, en het aantal loten zal mogen bedragen 25,000 stuks, tegen den prijs van /I het lot. De heer J. G. Hagenpredikant te Mijdrechtheeft voor de beroeping naar de Hervormde gemeente te Nieuw-Vennep bedankt. De predikbeurten in de vacature te Nieuw-Vennep zijn voor de maanden Mei en Junij geregeld als volgt 4 Mei, 's nam. 2 ure, ds. De Mazure; 11 Mei, 's nam. 2 ure, ds. van der Flier; 18 Mei, 's nam. 2 ure, ds. van der Flier; 25 Mei, 's nam. 2 ure, ds. van der Palm 1 Junij, 's nam. 2 ure, ds. v. d. Flier; 8 Junij, 's nam. 2 y2 ure, ds. Swalue 15 Junij, 's nam. 2 ure, ds. van der Flier; 22 Junij, 's nam. 2 uur, ds. van der Palm; 29 Junij's nam. 2 uurds. van der Flier. Voor de maand Mei zijn te Haarlemmermeer de vacatuur- beurten in de Hervormde kerk aldus geregeld: 4 Mei, 's morg. 10 ure, ds. van der Palm; 11 Mei, 's nam. 2 ure, ds. De Mazure; 18 Mei, 's nam. 2 ure, ds. Swalue; 25 Mei, 's morg. 10 ure, ds. van der Flier. GEBORENEeentje, dochter van C. Siegers en A. van den Berg. Maria, dochter van W. Zorge en A. Boogert. Klaas, zoon van C. Staminis en P. Louw. Philippus, zoon van C. Metzelaaren A. Lodder. Cornelia Willemijntje, dochter, en Elias Johannes, zoon, (tweel.) van J. Wientjes en W. Leenslag. Gerrit, zoon van J. Slinger en G. Verkaick. Gijs- bertje, dochter van H. Verbeek en G. Schouten. Jan, zoon van G. Siebeling en J. Scheer. Guurtje, dochter van A. Dolkes en T. Blank- man. Johannes en Petrus, (tweel.) zoons van J. Baars en M. G. Kor- tekaas. Teunis, zoon van L. van Kolfschoten en S. van Middeudorp. Neeltje, dochter van G. Ottevanger en W. Raams. Maria Elisabeth, dochter van J. Stokman en M. Mesman. Marinus, zoon van K. Lan- gendoen en E. Meuldijk. OVERLEDENHendrik, oud 5 weken, zoon van H. Duwel en K. Ver- duijn. Tennis Willem, oud 8 jaren, zoon van T. Klaare en M. Sepers. Maria Adriana, oud 15 maanden, dochter van H. van der Meer en A. Piepenbrink. Elisabeth Petronella, oud 13 jaren, dochter van J. de Jong en E. Broers. Guurtje, oud 4 dagen, dochter van A. Doekes en T. Blankman. Gerardus Johannes, oud 18 maanden, zoon van J. Stokman en M. Mesman. Petrus Stolwijk, oud 41 jaren, gehuwd met A. Hoo- genboom. Elisabeth Voorwalt, oud 84 jaren, weduwe van Dirk Meijer. Pieter Miius, oud 65 jaren, weduwnr. van M. Maaij. Elisabeth de Graaf, oud 45 jaren, gehuwd met Teunis Terlouw. ONDERTROUWDJ. Buchner met E. Wolfstang. J. Vlegels met H. Sprangers. J. F. Westerburger met C. M. Begemann. H. J. J. van Verseveld met M. van Geest. J. Selser met A. Nieuweboer. P. Raven met A. Hoogland. GEHUWD: H. van Liempt met J. Groeneveld. G. W. van Vuuren met K. Topsvoort. J. D. Bulk met J. van Vuuren. W. Otidshoorn met P. Gootjes. J. van der Klauw met M. van Gerven. Op het adres, onlangs aan den heer Minister van Finantien door verscheidene bewoners van Abbenes c. a. opgezonden, om alhier eene betere postdienst te mogen verkrijgenhebben adressanten ontvangen het onderstaande Extract uit het Register der Resolution van den Minister van Finantien. 's Gravenhageden 20 Maart 1873. De Minister, gezien het rapport van den Inspeeteur der Posterijen te Utrecht, dd. 15 dezer, n°. 317, op het bij mij m. a. dd. 4 te voren n°. 413 in zijne handen gestelde adres >au P. Boekel c. s.ingezetenen van Abbenes, hondende verzoek tot uitbreiding der Postdienst, o. a. door de oprigtiug van een hulpkantoor aldaarheeft goedgekeurd en verstaau Aan de adressanten te kennen te geven, dat naar het gevoelen van dit Departeinent door de bestaande regeling der dienstwaarbij geregeld da- gelijka gelegenheid is tot ontvangst en v'erzending der correspondentieop allezins voldoende wijze in de behoefte der uiterst geringe briefwisseling hunner woonplaats wordt voorzienin dier voege dat de meerdere uitgave van de door hen verlangde uitbreiding niet zonde gewettigd zijn. Afschrift dezes te zenden aan de adressanten. Acoordeert met voorz. Register. De Secretaris-Generaal (was geteekend) Bartstra. Naar men verneemt ligt een nieuw adres te Abbenes gereed en zal bij de bewoners cireulerenom van den heer Minister van Finantien een betere postdienst -te Abbenes te verkrijgen waaraau zulke dringende behoefte bestaat. Capelle (Langstraat), 29 April. In den hooihandel gaat weinig om. Enkele partijtjes van de beste kwaliteit worden wel opgeruimd, doch tot verminderde prijzen. De voorraad is nog zeer belangrijk, en daar bet weisaizoen een aanvang heeft genomen, ziet men, bij gunstig vveder, ook geen prijs- verhooging te gemoet. Intusschen worden de verschillende hooi- en weilanden nog niet veel minder, ja op enkele plaat- sen nog hooger verpacht. De nachtvorstendie in de afgeloopen weekdrie malen achter elkander, in niet geringe mate heerschten hebben be- langrijke schade aan sommige veld- en tuinvruchten maar vooral aan de vroege ooftboomen en wijngaarden veroorzaakt. Beerta29 April. De Iaatste erge nachtvorsten hebben veel nadeel toegebragt aan de bloeijende peereboomen, maar wat nog erger is, ook kan men rekenen dat de haver opal de veenachtige landen dood gevroren is en derhalve omge- bouwd worden moet; het koolzaaddat een zeer goed gewas belooft, heeft niet zoo erg geleden als men vreesde echter is 't waarschijnlijk, dat het aveelzaad, dat hier trouwens niet veel gevonden wordt, maar in vollen bloei staatgrootendeels als verloren kan worden bescbouwd. Westerwolde29 April. De voorjaarswerkzaamheden be- treffende den landbouw zijn vooreerst afgeloopen. De aard- appelen zijn gepoot, de haver en gerst gezaaid de winterrogge laat zich nog best aanzien doch houden de koude noordewinden nog langer aandan staat het te vreezendat het een minder goed gewas zal worden. De vveidelandenvooral de marke- gronden, staan er nog zeer slecht voor, zoodat de landbouwers die gerekend hebben om den lsten Mei, als naar gewoonte het vee in de weide te laten loopenwel bedrogen uitkomen zullen. De boekweitveenen zijn door de aanhoudende droogte reeds tot ploegen geschikt om dan gebrand en bezaaid te worden. De vruchtboomen beloven veel, de pereboom en kerseboom staan in bloei, doch houdt de nachtvorst nog wat aan, dan zal hier wel waarheid worden veel belovenmaar weinig geven. De prijs van 't vee heeft ook hier eene enorme hoogte be- reikt: koeijen, die voor enkele jaren /50, hoogstens 60 kosttenbrengen nu het vijfdubbele dier som op. Kalveren sleehts 4 of 5 weken oud, worden verkocht voor 40 a/ 50. Xutplieil29 April. In en om deze stad staan de kersen- en pruimenboomen in vollen bloei en leveren den aansehouwer een verrukkelijk gezigt op. Op het veld heeft echter de win terrogge geledenten gevolge van het drooge en voor dit graan schrale weder. Beverwijk30 April. De hevige nachtvorsten veroorzaken groote schade aan vruchtboomen, aard- en aalbezien aardap- pelen en jonge groenten. Alles ziet er treurig uit en mankt het vooruitzigt voor den tuinier niet bemoedigend. Men meldt uit Leiden van 25 April: In den afgeloopen nacht heeft het zoo sterk gevroren, dat er in de slooten heden morgen ten 9 ure nog ijs te zien was. Daardoor zijn de land bouwers in den omtrek magtig te leur gesteld doordien de vele reeds opkomende aardappelen geheel zijn afgevroren waar- door het delven der nieuwe aardappelen drie weken later zal plaats hebben dan men verwacht had. Als eenbewijs, hoe belangrijk de handel in vee op de Utreeht- sche veemarkt is en hoeveel de buitcnlaader daarop aankoopt kan dienen, dat onlangs van de 600 stuks vee, p. m. 400 voor het buitenland zijn aangekocht. Net buitenverblijfMeer en Bosch", te Heemslede, is Zaturdag in openbare veiling verkocht voor 25,000. Men meldt uit Arnhem dat de le premie (de bouwhoeve Ahkeroordad/ 120,000), der op Vrijdag jl. gehouden ver loting der Maatschappij van Landontginningis gevallen op n°. 2094, welke obligatie door den heer Feithkassier te Groningen is geplaatst. De naam van den gelnkkigen win ner is nog niet bekend. De tentoonstelling van planten en gewassengekweekt door den arbeidenden stand, zal, bij voldoende deelneming, ge houden worden Zaturdag 30 Augustus en volgende dagen, op de lerreinen van de Koninklijke Nederlandsclie Tuinbouw- Maatschappij Linnaeus. De gemeente Wageningengesfeund door de Hooge Rege- ring en door het Bestuur der provincie Gelderlandheeft he- slotenaan het Middelbaar Onderwijs van hare Hoogere Bur- gersehool met driejarigen cursus toe te voegen het Onderwijs in Landbouwkunde. Dat onderwijs zal omvatten zoowel die wetenschappen, wel ke tot de beoefening der Landbouwwetenschap voorbereiden als de Landbouwwetensehap zelve, welke de verkregen kennis op het Landbouwbedrijf leert toepasseD. Tot de eerstbedoelde wetenschappen wordt gerekend te be- hooren al hetgeen aan de Hoogere Burgerschool met drieja rigen cursus onderwezen wordt, en inzonderheidScheikunde, plant- en dierkunde, natuurkunde, rekenkunde, meetkunde, boekhouden, handteekenen en regtlijnig teekenen. Tot het eigenlyk Landbouw-onderwijs rekent men bovenal de kennis van den groud en van de bewerking daarvan; de leer der voortbrenging of productie, vooral op het gebied van landbouw en veeteelt, ook van houtcultuurde bedrijfsleer de landbouw-scheikundede kennis van nuttige en van seha- delijke dieren en van de onkruiden; landmeten, waterpassen en landbouw-boekhoudeniets over plantenziekten en de ge- zondheidsleer der huisdieren. Met 1 Mei wordt de Landbouwschool geopend verklaard; de volledige inrigting zal met 1 September gereed zijn. De leerlingen zullen zijn tweederleia. zijdie het Mid delbaar Onderwijs volgen en zoo tot het Landbouw-onderwijs komen6. zijdie alleen de meest noodzakelijke hulpwe- wetenschappen beoefenen en zoo komen tot het Landbouw- onderwijs. Het schoolgeld bedraagt 40 's jaars. Verdere inlicbtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur der Hoogere Burgerschool te Wageningen, D. J. Andre®. De koeijen welke men vetten wilmoeten levendige en zachte oogenbreede rond gebogene ribben, fijn gebeente en los vel hebben. De koeijen, welke fijn gebeente hebben, worden liever vet dan die, welke dik geknonkl zijn; die met fig®

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1