- 76 - B d 1 f\ g AANBESTEDINGEN. Landbonw. ^Memengde Berigten. sive 1 di E Mill gepl; II D Gi Htaa Gi 14 II A pri G Adri ZOOIl en 1 Aarl C. 1 Qua drik zoon Slui O Wal van Lelii Eosi B. Nee Jan 0 Vun Oud met Ha vol dee dei pre rui voi me 13 als vai ho ho eel in all da t-o< pr ho de ee ve to de ee ra an lit vv W: S1 la hi is i' ir VI \v SI De heer Tensen ondersteunt het verzoek der adressanten, en betoogt de behoefte die er aan eene school bestaat. De heer van Riessen toont aan, dat in andere gedeelten der gemeente de kinderen nog grooteren afstand hebben af te leggen. Do heer de Jong acht het voordeeliger om, als de kinderen uit Lisser- broek te Lisse mogten geweigerd worden, alsdan aan Lisse eenige toelage te geven, dan eene school te bouwen. De heer Tensen zegt dat het bouwen van eene school wel noodig is, maar erkent dat daarvoor geene gelden aanwezig zijn. Alsnu brengt de Voorzitter in stemming het voorstel der schoolcommissie om op het adrcs afwijzend te bcschikken. Dien overeenkomstig wordt besloten met negen stemmen tegen een. Poor stemden de heeren van Riessen, Timmermans, 't Hooft, Klapwijk de Breuk, de Jong, Kuiper, Dorbeck en van Yuuren. Tegen de heer Tensen. 14°. Alsnu zou aan de orde zijn de aanvraag van het Burgerlijk Arm- bestuur, om verhoogde subsidie voor 1872; deze aanvraag echter wordt, op verzoek der Finantieele Commissie aangehouden. 15°. Aan de goedkeuring der Yergadering worden onderworpen de na- volgende voordragten tot af- en overschrijving enz. als a. De Raad der Gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten, op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1872 te doen de navolgende af- en overschrijvingen. Afschrijving Volgnr. 34. Kosten van druk- en bindwerkf 60, a 48. Teruggaaf van te veel betaalde plaatselijke belasting40, u 54. Kosten van aanplakbordenu 40, u 56. Onderhoud der wegenn 50, u 58. Onderhoud van bruggenu 50, u 82. Kosten van vaccinatienu 90, n 86. Jaarwedden van onderwijzers, enz. u 281,93. 112. Bijdrage tot instandhouding van het telegraaf- ii kantooru 90,25. 702,18. Overschrijving Volgnr. 32. Kosten van licht en brandstoffen f37,84£. 33. Schrijf- en bureaubehoeftenu 25,91. 35. Briefporfen, vrachtloonen, enzu 3,04. 36. Onderhoud en schoonhouden van het raadhuis u 17,511. u 43. Kosten van zegels6,93£. u 44. Kosten van advertentien3,95. 63. Dijk en poldcrlastenu 4,60. 87. Onderhoud van scholen en onderwijzerswoningeu n 97.49£. u 99. Begrafeniskostenn 12,85. u 88. Kosten van schoolbehoeftenn 22,04. 98. Subsidie aan het burgerlijk armbestuur u 440, 115. Onvoorziene uitgavenn 30, f 702,18. En zal dit besluit aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Het daaromtrent door de Finantieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt De Voorzitter der Finantieele Commissie uit den Raad der Gemeente Haarlemmermeer, en het lid der Commissie voornoemd, hebben de eer u voor te stellen om de posten hieronder vermeld in overschrijving gocd te keuren als Kosten van licht en brandstoffen37,84£. Schrijf- en bureaubehoeftenu 25,91. Briefporten, enz3,04. Onderhoud en schoonhouden raadhuisn 17,51 Kosten van zegels 6,93£. u advertentien3,95.' Dijk- en polderlasten4,60£. Onderhoud scholen en woningenu 97,49^. Begrafeniskosten12,85. Onvoorziene uitgaven30, Kosten voor schoolbehoeftenu 22,04. 262,18*. en deze uitgaven te dekken door afschrijving op hoofdstuk I. 2, 3, 34,f 60, 7/ II. 6. 48,40,—. 3, 2, 4, 54,,f 40,—. 3, 3, 2, 5650,—. 3, 3, 4, 58,50,—. 9, 13, 112,22,18£. 262,18£. en de post van overschrijving voor subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur ad. /*440 op nieuw aan de Finantieele Commissie te renvoijeeren ten fine van advies, om daardoor de Finantieele Commissie in staat te stellen om in eene voltallige vergadering na onderzoek van bescheiden een rapport te geven, waartoe de Commissie door bijzondere omstandigheden thans niet in de gelegenheid is. Haarlemmerjneer, 2 April 1873. (get.) Bultman. N. T. Dorbeck. De Voorzitter stelt voor, om het raadsbesluit gewijzigd overeenkomstig het voorstel der Finantieele Commissie, en dus tot een bedrag van/262,18£ in af- en overschrijving goed te keuren. Dien overeenkomstig wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. b. De Raad der Gemeente Haarlemmermeer heeft besloten, uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1872 te voldoen de uitgaven hierna vermeld: Gratification aan de vier gemeente-veldwachters elk /7,50, 30, En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden, met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven de vereischte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Het hieromtrent door de Finantieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: De Voorzitter der Finantieele Commissie heeft de eer aan den Raad der gemeente Haarlemmermeer,* in overleg met het lid der Commissie voornoemd den heer N. T. Dorbeck, voor te stellen om voor de dienst van 1872 den post van uitgaven ad 30, ter bestrijding der uitgaven van toegestane gratifi- catie voor de gemeente-veldwachters te dekken door het afschrijven van 30, uit den post van onvoorziene uitgaven. Haarlemmermeer, 2 April 1873. (get.) Bultman. (get.) N. T. Dorbeck. De Voorzitter stelt voor oni het concept-besluit, overeenkomstig het voorstel der Finantieele Commissie goed te keuren. Dien overeenkomstig wordt, zonder hoofdelijke stemming besloten. c. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gelet op art. 215 der gemeentewet, Heeft besloten, op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1873 te doen de navolgende af- en overschrijvingen Afschrijving en Volgnr. 110. Onvoorziene uitgaven8,35. Overschrijvingen Volgnr. 87. Kosten van te houden vergelijkende examens 8,35. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Het rapport hieromtrent uitgebragt door de Finantieele Commissie, lnidt als volgt De Voorzitter der Finantieele Commissie heeft, in overleg met het lid der Commissie den heer N. T. Dorbeck, de eer aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer voor te stellen om de af- en overschrijving ad f 8,35 wegens kosten, ontstaan door restitutie van reisgeld voor sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer alhier, goed te keuren zijnde deze restitutie ingevolge een besluit van den Gemeenteraad uitgereikt. Haarlemmermeer2 April 1873. (get.) Bultman. (get.) N. T. Dorbeck. Ook dit besluit wordt, overeenkomstig het voorstel der Finantieele Com missie, goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 16°. Wordt gelezen een adres van Jan Snijderskoopman, wonende te Amsterdam, die daarbij vraagt dat hem in erfpacht moge worden afgestaan een stukje dorpsgrond, gelegen te Hoofddorp, voor zijne woning staande in Sectie G G, kavel 15 ter grootte van ongeveer 120 vierkante meters. Dewijl geene bedenkingen worden gemaakt tegen het inwilligen van het door den adressant gedaan verzoekzoo wordt aan de goedkeuring der ver gadering onderworpen het navolgende concept-besluit. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Gezien het adres van J. Snijders, wonende Overtoom n°. 59, gemeente Amsterdam, verzoekende dat aan hem in erfpacht moge worden afgestaan een stukje gemeentegrondgelegen in het Hoofddorp. Gelet op art. 137\en 194e der gemeentewet. Heeft besloten: a. Aan J. Snijders in erfpacht uit te geven een gedeelte van het kada- straal perceel Sectie K, n°. 763 ter grootte van ongeveer 120 centiaren. b. De erfpachtssom wordt bepaald op drie cents per centiare, elk jaar, en de duur der erfpacht op zeven jaren en negen maanden. c. Het ontwerp der akte van erfpacht bij dit besluit gevoegd wordt bij deze goedgekeurd. d. Dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 17°. Alsnu zou aan de orde zijn de behandeling der zaak van het proces; doch aangezien het advies van den Adv. Mr. Philips nog niet is ingeko- men, wordt de behandeling dezer zaak uitgesteld. 18°. De heer Kuiper vraagt, of de zoon van P. Bier, die thans als kweekeling aan de school n°. 1 dienst doet, daarvoor eenige belooning zal krijgen. De Voorzitter zegt dat daarover gesproken zal kunnen worden, als zijne dienst als zoodanig ophoudt, en alsdan zal daaromtrent door den onderwijzer Balkenende zeker wel aanvraag worden gedaan. 19°. De heer van Riessen betoogt de wenschelijkheid om de hekken van de kerkhoven te doen stellen op hardsteen, hetge^n bij de aanhesteding van het onderhoudswerk zou kunnen worden opgenomen. De Voorzitter antwoordt dat zulks aan den gemeentc-opzigter zal wor den opgegeven. De Vergadering is vervolgens gesloten. Door het Bestuur van de Slotcr-Binneri- en Middelveld- sehe Polders is in het Burgerweeshuis le Amsterdam in een perceel aanbesteedhet eenjarig onderhoud van drie water- molenstwee overhalen met de polderhuizenwalbeschoeijin- gen bestratingen scheringen hekwerken twee brugsjeneen duiker en een loods voor stoomgemaal aan bovengenoemden polder toebehoorendevan 1 Junij 1873 tot 31 Mei 1874. Minste inschrijver was de heer F. Peters, voor f 3350. Velseil3 Mei. Op de tweede voorjaarsmarkt werden ruim 200 stuks vee aangevoerdwelke echter, ten gevolge van het schrale weder, weinig koopers vonden. Hooi'n, 6 Mei. Op de groole voorjaars-koemarkt den 30 April alhier gehoudenwerden ongeveer 3000 stuks aan gevoerd. De handel in gelde-koeijen was stug, doch de kalf-koeijen werden vlug verhandeld. Wat verkocht werd bragt hooge prijzen op. Zelliem7 Mei. Dezer dagen heeft de Commissie voor de hagelschade van 1872 in de buurtschappen dezer gemeente aan de behoeftigendie schade hebben geleden300 mudden poot-aardappelen uitgedeeld, waardoor zij in staat zijn gesleld hunne akkers te bebouwen welke de ineesten hunner anders door gebrek aan aardappelen onbebouwd hadden moeten laten. Amerougen6 Mei. Er hebben zich in deze gemeente weder een paar gevallen van longziekte voorgedaante weten bij de veehouders T. Dorrestein en P. van den Broek; de aan- getaste runderen zijn na onteigeningafgemaakt. Wieringen5 Mei. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat in deze gemeente bij den landbouwer P. K. een schaap is, hetwelk vijf weken geleden een, en thans weder twee lammeren heeft geworpen. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder-Kwartierzal in de maand Augustus a. s. op nader te bepalen dag, met werktuigen voor den graanbouw, een wedstrijd in den Groetpolder, onder Winkel, gehouden worden. Als een bewijs van hooge prijzen, welke in Limburg voor het hoornvee worden besteedkan dienendat voor twee vette koeijen, van Engelseh rasdezer dagen eene som van 1700 gulden geboden is. Naar men verneemtis aan den hengstenhouder P. Hoiting te Hoogkerk, door een Engelschen paardenkooper vijf duizend gulden geboden voor twee appelvoshengsten met witten staart en manen, bles en witte achterpootenhet eene dier is 4 en het andere 5 jaren oud. Kenners van paarden bewerendat de eigenaar dezer schoone dierenals hij ze naar Engeland zendtwel het dubbele der aangehoden koopsorn kan beko- men. Wel een bewijs, dat het Groninger paardenras het aanfokken overwaardig is. Van wege de zevende afdeeling zal, ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Maatschappij van LandbouwTuin bouw en Veeteelt in het arrondissement Breda en omstreken op Dingsdag 16 September e. k. en volgende dagen te Tilburg eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, landbouwwerktuigen en voortbrengselen van land- en tuinbouw enz.waarbij verscheidene prijzenin medailles en in geld bestaande, zoowel voor paarden, rund- en wolvee, varkens en pluimgedierte, als voor zuivelbereidingakker- en tuinbouw en landbouwwerktuigen, zullen worden uitgereikt; terwijl, bij genoegzame deelneming daaraan mede eene verloting zal wor den toegevoegdzooveel mogelijk bestaande uit tentoonge- stelde voorwerpen waarvoor de loten tot 1 September verkrijg- baar zijn bij een der secretarisseuden penningmeestereen der leden van het Bestuur, der Regelings-Commissie. De inzending behoort te geschieden vrachtvrij aan het terrein der Tentoonstelling in voege als volgt: Landbouwwerktuigen op den 13 en 15 September van 's morgens 10 ure tot des namiddags 5 ure, vee en pluimgedierte op den 16 September van 's morgens 7 tot 8 ure, alle andere voorwerpen op 15 September voor 5 uur des middags. In geen geval mag eenig teeken waaraan de inzender te kennen- is, aan het voorwerp zigtbaar zijn. Gedurende de Tentoonstelling zal het noodige voeder koste- loos door de Commissie worden verstrekt. De inzenders zijn verpligtdes gevorderdaan de Com missie te vertoonen eene verklaring van een lid van het bestuur der afdeeling, waaronder zij woonachtig zijn, of van den Burgemeester hunner gemeente, dat zij van de door hen ten- toongestelde paarden of rundvee minstens sedert de laatste twee maanden eigenaar zijn geweesten omtrent de landbouw werktuigen, dat die bun eigendom zijn. Wanneer zoodanige verklaring gevraagddoch niet vertoond mogt zijn, zal het ingezondene niet tot de mededinging worden toegelaten. Z. K. H. prins Hendrik heeft een bezoek aan den koninklijken grafkelder in de Nieuwekerk te Delft gebragt, waar Z. K. H, een friscb kleed van groen en bloemen spreidde over het graf van zijn betreurde gemalin. Een tweejarig kind te Enschede, dat men zonder toezigt voor de deur op de open bare straat had laten loopen5 heeft zich van de woning der ouders verwijderd en is verloren geraakt. De pogingen, om het terug te vinden, zijn tot nog toe vruchteloos. Tegen de ongehuwde moeder, die haar kind bij Driebergen te vondeling en die gevankelijk naar Amersfoort werd overgebragt, is, tengevolge van verzachtende omstandigheden, geen regtsvervolging ingesteld. De bur gemeester van Driebergen en eenige ingezetenen dier gemeente moeten zich het lot van de ongelukkige aangetrokken en haar de noodige gelden ver- schaft hebben, om naar Amsterdam te kunnen terrug keeren en in de uit- bestedingskosten van de kleine vooreerst te voorzien. Naar wij vernemen, moet de moeder deze weldaad wel waardig zijn, aangezien het haar niet te doen geweest is om van het kind voor goed ontslagen te zijn, daar zij in het op de kleertjes van het kind gespelde briefje ook verzocht, dat men het George zou noemen, wijders belovende den kleine over drie jaren te zullen koraen terughalen, daar zij alsdan, niet meer onder voogdijschap staande, over eenige middelen zal kunnen beschikken. De Arnh. Ci. meldt het volgende dd. 5 Mei//Heden morgen waren wij getuigen van een merkwaardig schouwspel. Zestig invaliden, die te Bronbeek zieh gevestigd hebben, zagen wij, met slaande trom vooruit en onder geleide van een onder-adjudant, naar de kazerne marchcren, ten einde daar te worden gekeurd. Het waren diegenen, welke zich hadden aange- meld voor de dienst bij het indische leger. Bereids zijn eenigen naar Ilarderwijk vertrokken, om aan hunne vaderlandslievende gevoelens gevolg te geven. Uit Halifax wordt gemeld, dat men het wrak van de Atlantic heeft doen springen. Driehonderd-negen-en-veertig lijken en een groot aantal voorwerpen zijn op het land gevonden geworden. Catalogus der Weener TentoonstellingHet drukken van den cat'ologus der weener tetoonstelling is opgedragen aan de drukkerij van het weener dagblad de Presse, welke werkt met twee der onlangs uitgevondene Walter-persen. Deze catalogus is, wat typografie betreft, een werk van zoo kolossaleo omvang, dat de uitv.oering daarvan tegenwoordig op het geheele vasteland van Europa alleen mogelijk is aan de drukkerij der Presse, met hare nieuwe machines. De catalogus zal 100 velleu druks beslaan en de oplage is ongeveer op een half millioen exemplaren bepaald. Iliervoor is benoodigd een hoeveelheid van 50 millioen vellen papier of 100,000 riem. Om zich ten naastenbij van deze papiermassa een begrip te raaken, zij hier verzekerd, dat die mediaanvellen, aan elkander gevoegd, eene lengte zouden hebben van 3993 duitsche mijlen en van Weenen over Rusland, Azie en den Stillen Oceaau tot aan Mexiko zouden reiken. Die vellen, op elkander gestapeld, zouden eene hoogte hebben, welke 38 maal zoo hoog was, als die van den Stephanustoren. Om die massaas papier tp bedrukken zou een gewone snelpers, bij eene onophoudelijke werkzaamheid van 24 uren daags, 11 jaar en 7 maanden moeten doorwerken, terwijl thans twee Walter-persen datzelfde werk, nog bij het dagelijks tweemaal drukken van de Pressegemakkelijk in 4 weken verrigten en dus in dien tijd even zoo veel als 193 snelpersen zouden afleveren. Te Langeveen (Tubbergen) is een boerenhuis verbrand. Twee kinde ren, meisjes van 7 en 5 jaar, kwamen in de vlammen om. Bij de loting, verbonden aan de door de maatschappij van landont- ginning uitgeschreven geldleening, is de eerste premie, het landgocd Akker- oord, ter waarde van 120,000, gevallen op n°. 2094 (geplaatst door den heer R. Feith, kassier te Groningen); de tweede, Veldheem, waarde 22,000, op n°. 4974; de derde, Veelust, f 4500, op n°. 653; de vierde, Dong- horn, /2500, op n°. 4118; en de vijfde, Kleinzorg, 1000, op n°. 381. In enkele plaatsen van ons land is in den laatsten tijd veel 9neeuw gevallen, maar het is toch niet zoo erg als in het buitenland De sneltrein van Keulen naar Berlijn werd Vrijdag tusschen Hannover en Maagdenburg opgehouden door de massa sneeuw; hetzelfde komt voor in Engeland, ter wijl in sommige deelen van Frankrijk het verkeer ten gevolge van de sneeuw zoodanig is gestremd, dat de boeren de marktplaatsen niet knnnen bezoeken. De wijnoogst, zoowel aan den Rijn als in Frankrijk, i9 ten gevolge van de strenge nachtvorsten grootendeels' verloren. Vele wijnbouwers vervallen daardoor tot armoede. Te Harrisburg, in 't zuiden der Vereenigde Staten, kwam onlangs een zevenjarig knaapje aan, dat de verre reis van het noordelijk gelegen Texas zonder eenig geleide gemsakt had De moeder van 't knaapje was gestorven en de vader, die het aau de bescherming van bloedverwanlen in Harrisburg wilde toevertrouwen, was niet bij magte, om die reis met hem te maken. Hij kocht daarom een spoorwegbriefje, naaide het op den rug van den knaap vast en beval dezen aan de zorgen van alle goede menschen aan. De conducteurs interesseerden zich voor het kind, gaven het van den een tot den ander over, zorgden voor zijne stotfelijke behoeften en bragten het op die wijze in welstand op de plaats zijner bestemming aan. Een geduchte aardbeving. Over de aardbeving te Nueva-San- Salvador, de hoofdstad van de republiek San-Salvador, waarvan de tele- grammen reeds melding hebben gemaakt, bevatten de buitenlandsche bladeu tal van bijzonderheden. De huizen zijn alien onbewoonbaar gewordenhet meerendeel bestaat in niet veel meer dan eenige stukken muur, elk oogen- blik dreigende in te storten. De straten zijn doodsch en verlaten de on gelukkige inwoners hebben eene schuilplaats moeten zoeken op de pleinen en opene terreinen, waar zij door middel van boomtakken zich, zoo goed als zij kunnen, tegen -de zonnestralen en de nachtelijke koude beschutten enkeleu hebben tenten opgeslagen, en eenige rijke familien hebben zich in naburige steden gevestigd. Den 21sten Maart was 't reeds 26 dagen dat dit rampzalig leven voortduurde. Volgens Daily Nfews zijn 800 personen omgekomen en beloopt de door vernielde eigendommen geleden 9chade niet minder dan 12,000,000 dollars. Het reele bedrag van alle verliezen is tot dusverre niet te berekenen. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat de vijf zonen van een predikcut op Texel, die alien in ons leger dienen (twee als officier en drie als onderofficier)zich hebben aangebodenom deel te nemen aan de expe dite tegen Atchin. Een onlangs te Weenen overleden erflater heeft in zijn testament ge- last, dat zijn lijk zou worden geopend en dat die operatie aan den meest onbemiddelden, maar tevens bekwaamsten chirurgijn te Weenen moest toc- vertrouwd worden, die daarvoor een legaat van 100 gulden zou krijgen. Tevens bepaalde hijdat de likwidatie zijner nalatenschap door den armsten, doch bekwaamsten onder de Weener advokaten zou geschieden, die daar voor, behalve vergoeding van de onkosten, een legaat van 500 gulden zou krijgen. Den erfgenaam viel de naleving dezer bepaling ten aanzien van den heelmeester niet moeijelijkwant bij eenig onderzoek werd hem dade- lijk een man aangewezen, die zeer bekwaam en daarbij geheel zonder mid delen wasdaar hij van eene langdurige ziekte kort geleden hersteld en op het oogenblik geheel zonder patienten was. Moeijelijker was de zaak met den advokaat, daar eene officiele en zelfe officieuse benoeming van een zoo danige door den magistraat werd geweigerd, niet alleen omdat dit zou strijden tegen de bepaalde voorschriften van het testament, maar ook omdat eene zoodanige benoeming kwetsend zou zijn voor hem die aangewezen werd. De erfgenaam hakte den knoop dooruit verscheidene namen van advokaten, die de beide vereischte eigenschappen hadden, greep hij een in de hoop dat de overheid het niet letterlijk opvolgen der bepalingen ten opzigte van den overtreffenden trap door de vingers zou zien. De huwelijken in het oude Europa op het tooneel gesloten, worden met het vallen der gordijn weder ontbonden. Het jong Amerika geeft een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2