1875 N°. 20, VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEU-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13'/a Cent. Haarlem mermcer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 7 tot 13 Mei 1873. AANBESTEDINGEN. Landbouw. Het zwarte hoi te Calcutta en vee in stoombooten. Een Aardappelpoter. A A !t L E M11 El RIIE E H Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX 110VGA C0., te Amsterdam. tliterljjk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Tot predikant bij de Hervormde gemeente Hanrlemmerraeer is beroepen l)s. F. C. Magendanste Slijk Ewijk. De godsdienst-oefening in het Evanselisatie-gebouw Maran- Atha zal op Hemelvaartsdag 's morgens ten half tienen op Zondag 25 Mei 's avonds ten 5 ure aanvangen. Op den Ringdijktusschen de nieuwe brug en de Vijfhuizen is gevonden een zilveren horologie, terug te bekomen bij Pieter Klomp, Hoofdweg te Haatlemmermeer. GEBORENGeertruida, dochter van A. van Kouteren en C. Spoor. Arie Machiel, zoon van M. Knmerman en M. Hagendoorn. Pieter, zoon van C. Mienia en B. Mienis. Susanna, dochter van P Zijdewind en P. Botting. Maartenzoon van C. Oldenburg en W. Meulekes. Willemzoon van J. Cres en J. Malefijt. Gerrit zoon van W. Mulder en A. Molenaar. Bastiaan, zoon van B. W. van Elk en A. Nieu- werf. IJda Alida, dochter van N. Noordstrand en E. Schoutcn. Cornelia Hendrik, zoon van B. van Andel en J. Fokker. Albert, zoon van B. F. Assies en J. M. Westeneng. OVERLEDENWillem van Loonoud 29 jaargehuwd met C. van Damme. Pieter Beijer, oud 61 jaar, weduwnaar van J. Slootwagt. Elisabeth Kleijn, oud 71 jaar, wcduwe van J. W. Strickling.Cornelia, ond 10 maanden, dochter van J. Plaisier en T. Nugteren. - Pieternella ond 4 maanden, dochter van P. Peters en P. Hiesheuvel. Theodora Maria, ond 2 jaar, dochter van G. van Diemen enN. Beijk. Theodora, oud 4 maanden, dochter van H. Vcrmeulen en J. Quant. Helena Maria, oud 14 dagen, dochter van B. Mittertreiner en .T. Patist. Maria, ond 4 jaren, dochter van A. Kuiper en M. llekker ONDERTOLWD: J. van der Lelij met B. van Stam. C. de Vos met P. Schouten. J. van Gameren met M. K. van Stam. J. Ooster- hont met A. H. van der Neut. GEHUWD: J. F. Westerburger met C. M. Begemann. J. Selser met A. Nieuweboer H. J. J. van Verseveld met M. van Geest. P. Raven met A. Hoogland. Den 22sten April jl.is ten huize van H. A. H. alhier, ann den besteller van het hnlppostkantoor te Sloten ter be- zorging op dit kantoor medegegeven een niet aanueteekende brief, geadresseerd aan den heer G. v. L. te 's Boschin- houdende 1 bankbillet van 200, n°. 1595, letter P, 1 Mei 1 865, 1 dito van 40n°. 3557, letter S, 1 Jnlij 1862, 1 dito van 1000 n°. 4582, letter H, 1 April 1 859 en 1 muntbillet van 10, n°. 118 G. U. 1 November 187 1 Deze brief is niet aan zijn adres bezorgd. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporingaanhoudins; en berigt. Middelburg12 Mei. Den 8sten dezer is alhier door het polderbestuur van Walcheren in het openhaar aanbesteed de nitvoering van werken tot verbetering en onderhoud der aarde-, kram-, rijs-, steenglooijing- en paalwerken aan de vier wateringen van dien polder, met de levering van alle daartoe gevorde: de bouwstoffen en arbeidsloonenin 4 perceelen welke zijn aangenomen als volgt1°. Noordivatering, door den heer J. Filis te Vlissingeu, voor 83,8002°. Oostwa- tering, door den heer J. Kraaijeveld te Hansweerd, voor 8300; 3°. Zuidwateringdoor den heer D. Tholens te Hoek, voor 7000, en 40- Westwateringdoor den heer G. Dekker te Sliedrecht, voor/ 8200. Dalfsen14 Mei. Over de te veld staande rogge ont- vangen wij dagelijks slechte berigten. Vele akkers zijn ge- deeltelijkandere bijna geheel door de vorst vernieldzoodat den landman niets overblijft dan boekweit of haver, na het land omgeploegd te hebben, op nieuw te zaaijen. Ook de vruchtboomen en bessenstruiken hebben veel geledenlaatst- genoemden zijn als geheel verloren te beschouvven. Wilp, 13 Mei. De beetwortelenteelt, welke vroeger hier nog al uitgebreid was, wordt elk jaar minder. De wortelen brengen geene vokloende suikerdeelen meer op, hetgeen door oude landbouwers aan de hoedanigbeid van den grond wordt toegeschreven. Te.\el13 Mei. Hoe het soms in den veebandel gaat, bewijst het volgende: Een koopman koeht een paard op de roarkt te Alkmaarvoor 190, maar verzuimde te vragen of het gebreken bad. Al spoedig ontdekte hij dat het paard totaal blind was; hij ging er mede naar de markt te Haar lem, en trof daarvoor spoedig een liefhehber, dien hij het paard voor 225 voetstoots verkooht. Ook deze koopman, die een bekwaam stalhouder uit Amsterdam was, had het gebrek niet ontdekt. Hij werd daarvan door den verkooper na den koop geinformeerd waarna de stalhouder bedacht het paard ook weder te verkoopendat hem gelukte voor eene som van 230. De laatste kooper nu scheen bijzonder met zijn koop tevreden te zijn, maar, helaas! deze tevredenheid veranderde spoedig, toen hij hij nadere beschouwing zijn eigen paard ontdekte, dat hij op de Alkmaarsche markt had verkocht voor 190. Louden11 Mei. De jongste nachtvorstendie op 't vasteland zooveel schade te weeg gebragt bebben hebben de boomgaarden in Engeland niet in 't minst geschaad. Integen- deel beloven zij een buitengewoon rijke opbrengst. Door de Ve.reeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder-Kwartier zijn, bij gelegenlieid van den wedstrijd door werktuigen voor den graanbonw, die in de maand Augustus a. s.te Winkel zal worden gehouden, de volgende prijzen uitgeloofd N°. 1. Voor de doelmatigste en best werkende Graanmaai- machine voor twee Paarden. Iste prijs /100, 2de prijs 50 3de prijs 25. N°. 2. Aan hendie het best en behendigst met eene Graanmaaimaehine voor twee Paarden kunnen werken.lste prijs/10, 2de prijs 5. N°. 3. Voor de doelmatigste en best werkende Graanmaai maehine voor een Paard. lste prijs/ 50, 2de prijs/25. N°. 4. Aan hen die het. best en behendigst met eene Graan maaimaehine voor een Paard kunnen werken, lste prijs 10 2de prijs 5. N°. 5 Aan hem die het best en behemjigst de gemaaide garven bindt en aan hokken zet. lste prijs 6, 2de prijs 4 3de prijs 2 de overigen ieder 1. Er zullen hoogstens 20 werklieden worden toegelalen. N°. 6. Aan hem, die het best en behendigst met de zigt weet om te gaande garven bindt en aan hokken zet. lste prijs 6, 2de 43de prijs 2, de overigen ieder 1. Er zullen hoogstens 10 werklieden worden toegelalen. N°. 7. Aan hem die best en behendigst met den sikkel weet om te gaan, de garven bindt en aan hokken zet. lste prijs/6, 2de prijs/ 4 3de prijs/2 de overigen ieder/ 1. Er zullen hoogstens 10 werklieden worden toegelaten. Wanneer meer personen dan in N°. 5 6 en 7 bedoeld zich aanrnelden om mede te dingen, zal het Bestuur der Vereeniging hij het lot bepalen wie zal worden toegelaten. Aangifte tot mededinging, met opgaaf voor welk nuramer, kan geschieden voor den 20sten Juni a. s. franco hij deii Secretaris, den heer J. Kooijman Jr. te Winkel. Inlichtingen worden gegeven op franco aanvrang, door de leden der regelingscommissiebestaande uit de heerenJ. Hulleman te Twisk K. Rezelman, II. Rezelman Jb. Kuiper At. Sloos, en D. Breebaart Kz. te Winkel; J. Tool te Wog- num; C. Sijp Lz. te Hoogwoud; Jrn. Blaauboer te Kolhorn Aan bet station te Noordscharwoude zullen bij aankonisf van den eersten trein uit Haarlem, rijtuigen aanwezig zijn oni zich naar het terrein van den Wedstrijd te ben-even. Het Koninklijk Landbouwkundig Gezelschap van Engeland voorzitter graaf Cathcart, zal te Hull, Julij, (fezes jaars de groote jaarlijksehe tentoonstelling van vee, paarden, scbapen en varkens en alle soorten van landbouvvkundige werk- en stoomtuigen houden. Aan bet prospektus ontleenen wij bet volgende: Daar de omstreken van Hull met regt vermaard zijn wegens de pralc- tische en wetenschappelijke landbouwkunde en ras van paarden, vee en schapen zoo is eene groote mededinging voor de uitgeloofde prijzen ten bedrage vail boven de 4 8,000 te verwachten, waaronder zich twee prijzen bevinden voor de best bedrevene boerderij op zwaar en ligt land. Personen welke wenschen aan de tentoonstelling deel te nemen kunnen nu katalogen van prijzen, certifikaten van toelating en verdere inlichtingen bekomen bij den sekretaris, mr. H. M. Jenkins, 12, Hannover Square, Londen, W. Voor elk eertifikaat van toelating moet 20 shilling worden hetaald. De keuring zal geschieden van 7 tot 12 Julij met het op de pioef stellen van de landbouwkundige werktuigen bestaande uit ploegen, harken, rolien stroo- en koren-op9tapelmachinen maaijers enz. enz.en de tentoonstelling van vee en werktuigen za! geopend zijn van 14 tot 18 Julij, inclusive. Diegene welke in de bebouwing met stoom belang stellen zullen gelesjenheid hebben om dit te zien op zwaar land digt bij de tentoonstelling. Inlichtingen betreffende hotels of logies kan men verkrijgen bij den lokalen sekretaris, stadhuis, Hull. De stoomsehe- pen hebben hunne vrachten voor passagiers be!an<rrijk ver- minderd, o. a. van Rotterdam naar Hull been en terug/ 18. In de meeste gevallen zullen vee en werktuigen van Hull naar de vreemde havens franco retour gezonden worden maar op gevaar des eigenaars; voor gewoon vrachttarief gelieve men zich bij de expediteurs te zijner plaatse te vervoegen. - Lokale sekretaris de heer Henry J. Barrett. Al de^buiten- landsche konsuls in Hull zijn ex officio medeleden van het lokale uitvoerend bewind. Onder dezen titel schrijft de bekende heer J. J. Mechi in de Agric. Gazette van den 29sten Maart 1873 het volgende: lot mijne verwondering heeft men nog niet beproefd om door middel van stoomkracht, een luchtpomp en een waaijer frissche lucht onder in de ruimte van schepen te brengen evenals men dit in de kolenmijnen doet. Toch zou dit middel zeker al de schadelijke gevolgen wegnemendie bet vee nu ondervindt, hetgeen men in die beperkte ruimte zon- der luchtverversching bijeen drijft en houdt. Onze stoom booten hebben overvloedig stoomkracht voor dit werk. Als de regering deze inrigting eens als wet vaststeldezouden wij waarschijnlijk veel minder hooren van veepest en andere vee- ziekten. De vermeerderde transportkosten zouden weinig gewigt in de schaal leggenals men ze vergeleek met de tegenwoordige gevaarlijkcdikwijls nadeelige wijze van vefvoer. Een vol- wassen rund weegt evenveel als 10 menschen en behoeft ook 1 Ontanl zooveel frissche lucht en water als een mensch. Onze tegenwoordige wijze van vee te vervoerenheeft veel van eene iets gewijzigde nabootsing van het noodlottige zwarte hoi te Calcutta, waar men in eene ruimte van 18 kubieke voelen inhoud, met twee kleine vensters eens 146 Engelsehen (gelijk aan 14 stuks rundvee) 's avonds had opgesloten. Den volgenden morgen om 8 uur waren er 123 gestorven ,'en met groote moeite behield men de 23, die er toen uitgesleept werden, nog in het leven. Deze 23 zagen er zoo afschuwelijk uit, dat zij zeker door hunne eigene moeders of door himne beste vrienden niet herkend zouden zijn gewordenal had- den deze hen nog op den dag der iukerkering gezien. De akeligheden van dien noodloltigen nacht zijn te naar om ze te herhalen. Zij werden krankzinnig, vochten om lucht en water en trapten en worsteldeu elkander dood, 's Nachts om 2 uur leefden er nog 50 van de sterksten, maar de meesten van dezen stierven toen ook spoedig door gebrek aan versche lucht en water en door de peslilente uitwa9emingen van de reed9 tot ontbinding overgaande lijken hunner overledene lotgenooten. Een volledige beschrijving van deze treurige geschiedenis vindt men o. a. op bladz. 31 van „Ons Leven" naar bet Engelsch van G. II. Lewes door dr. H. v. Cappelle. T/it datgene wat wij in den laatsten tijd, uit verschillende verslagen geleerd hebbenmeen ik dat wij niet voldocnde zekerheid als waar mogen aannemendat deze treurige ge schiedenis zich maar al te dikwijls met vee, dat per stoom- boot over zee aangevoerd wordt, herhaalt en dan kunnen we ons niet meer verwonderen over de schadelijke en kostbare gevolgen van zulk eene handelwijze. Slechts enkele uren aldus doorgebragtmoeten bet sterkste gestel vernielen. Welk een scboon veld ter bearbeiding biedt zich hier aan voor de Ver eeniging tot bescherming van dieren." Zoover de heer Mechi. Ik heb eens een reis naar Engeland met zulk een veeboot medegemaakt, en vertrouw Hat "alien (lie even als ik getuige geweest zijn van de treurige veran- dering, die er gedurende de reis met het vee piaats viudt het met mij eens zullen zijn, dat de vergelijking van den heer Mechi niet onjuist is. De indrukken toen ontvangen, gaven mij ten minste aan- leiding om nu de woorden van den heer M. in een Hollandsch kleed gestoken aan het Nederlandsche publiek bekend te maken. Men leest in bet Tijdschrift De Folksvlijt .- Een merkwaardig werktuig, een aardappelpoter, is door Lewis Wright uitgevonden en wordt geleverd uit de fabriek van Coultas te Granthamin het Engelsche graafschap Lin coln. Wanneer bet werktuig zoo goed is als men beweert, en het, naar een prentje te oordeelenscbijnt te zijn, dan is dit een groote aanwinst voor de aardappelplanters. Het werk tuig poot twee rijen te gelyk, en strooit tevens kunstmest of guano over de geplante aardappels. Een paar dubbele ploegscha- ren maken de voortjes. Doppenaan een keten zonder einde- gehecht, nemen de aardappels uit een' bak op en laten die in de voortjes vallen. Uit een paar kokers valt de kunstmest vervolgens om den poterterwyl twee paar schoffels de voort jes diclitscbuiven en bedekken alzoo aardappel en mest te gelijk,^ Het werktuig is afgebeeld en beschreven in de Gar deners Chronicle n 73, biz. 118, en schijnt ten voile waar- dig om nader beproefd, te worden. Daar waar men over genoeg handen beschikken kanom achter den ploeg te poten is dit werktuig zeker onnoodig; maar wanneer de akfcer reeds geploegd iskan zulks goede diensten doenvooral zoo men, gelijk het overal behoorde te zyn, den aardappel op ryen poot. S

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1