- 80 - Het Vervoer van Suikerbieten. De Regenwormen. Zuur Veevoeder. De Koiiiuklijke Tuiubonw-Maatschaitpij vau Engeland. De Heiigstenstoeterijeii. ftemengde Berigten. Het Vervoer vau Suikcrbieten van den akker naar de fa- brieken is aan groote bezwaren verbonden en kost verbazend veel, ook oindat, terwijl de biet derwaarts vervoerd wordt, de verbruikers van het uitgeperste sapof de pulpedit weder terug moeten brengen, naar dezelfde streek van waar de bieten gekomen zijnbij boeren althans die him belang kennen en die pnlpe aan hun vee voeren. Zijdie met de suiker- bietenteelt roofbouvv drijvengelijk de meesten onzer Neder- landsche boeren, gevoelen de behoefte niet om, door pulpe te voederen, den mest te verkrijgen, die de uitgeputte akkers het vermogen moet geven, om niet alleen nieuwe oogsten van sui- kerbiet te leveren, maar ook steeds klimmende opbreng9ten aan graan- en handelsgewassen. In Erankrijk is, evenals in Duitschland de suikerbiet een den grond verrijkend gewas. Men heeft daar in deu laatsten tijd begonuen om de bieten niet meer naar de fabriek te vervoeren, maar alleen het uit geperste sapdoor onderaardsche buizenderwaarts te leideu het zoogenoemde stelsel van Linard. Dit geschiedt onder anderen voor de suikerfabriek van Meaux, ten oosteu van Parijs. In den omtrekin een cirkel van 3 /2 uur gaans middellijn besloteuzijn tien rasperijen opgerigt die de biet raspen en uitpersen en het sap door buizen naar Meaux drij ven. De boeren hebben hunne bieten dus niet verder te vervoeren dan naar de naastbij gelegen rasperij en halen van- daar de pulpe terug. Elke rasperij kostbehalve de buizen 40 000 gulden en moet den oogst van omtreeks 150 hectaren suikerbiet bewerken, dat is, tegen eene opbrengst van 40 000 kilogram van de hectare, omstreeks 6 millioen kilogram bieten. Bij eene andere suikerfabriek in het departement van de Aisne, worden sedert vier jaar de bieten naar de fabriek vervoerd langs een luchtspoor van bijna een uur gaans lengte waarbijzooals bekend isde wagens langs een draadkabel loopen die over palen gespannen is. 8. Dat de ltegenwormen nuttig zijn door het opwerpeu van aardhoopjes in de weiden is ons alien bekend. Evenals de mollen ontleenen zij de aarde aan den ondergrond en geven, wanneer die door het gras verspreid wordt, eene ligte be- mesting. Maar thans heeft men opgemerkt, dat zij nog op eene andere wijze den plantengroei bevorderen. Hunne gaten boren zijde eene of andere plantenwortel volgendin den vasten grond naar benedenmaar geven daardoor aan andere wortels eene door deze zeer gezochte gelegenheid om in den grond door te dringen. Men zal geen enkel niet meer bewoond regenwormgat aantreffen of steeds een plantenwortel vinden die welig daarin voortgroeit en de gelegenheid om door den vasten grond door te dringen gretig acngegrepen beeft. Een Duitseh natuurkundige vond op een vierkaute meter 60 nog bewoonde regenwormgatenmaar buitendien 300 onbewoonde waarvan zich de plantenwortels meester gemaakt hadden of reeds begonuen meester te maken. Overvloedig was hier alzoo gelegenheid om in den vasten bodem door te dringen, dat zonder de gaten, tot groot nadeel der planten, niet geschied zoude zijn. Zuur Veevoeder is indertijd uit Duitschland ten sterkste aanbevolen en hier te Lande ook in 't groot gebruikt door Wttewaall te Voorst. Mangelwortel en koolbladerenen malseh nagrasdatwegens het late jaargetijdeniet meer gehooid kon wordenwerden in eenen put dieht op een gestampt en met zoovcel zout gemengd dat de zure gisting niet, maar wel hot verrotten tegengegaan werd. De behandeling was dus volkomen gelijk aan die van de zuurkool onzer huismoeders. Alles ging goed. Afval die gewooulijk verloren gaatof slechts ten deele verbruikt wordt omdat men te veel op eens vcr- krijgt, werd in een zeer goed voedsel veranderd, dat de koeien met graagte nuttigen. Eene eigenschap echter bedierf de ge- h,eele zaak en bragt die zoozeer in miserediet dat er van geen zuurvoeder meer gehoord werd en ook Wttewaall de zaak, na die een jaar of twee, dric ijverig voorgestaan te hebben, moest opgeven. Thans is die handelwijze in Munster- land opgewarmden om dezelfde redenen als vroeger ook weder verlatenom de wclbekende geur van de zuurkoolton namelijk die aan de melk en de boter medegedeeld wordt; laat staan nog de gruwelijke stank die, den geheelen winter door, den koestal verpest. Het voederen met knollen geeft slechts een' onaangenamen smaak aan melk en geheel verse he botermaar bij potboter is die niet meer te bespeuren. De zuurkoolgeur daarentegen blijft ook aan de potboter hangen en maakt die onverkoopbaar. In Westfalen heeft men echter daarenboven opgemerkt dat dit voeder ook een slechten invloed uitoefent op het botergehalte van de melkwant in den win ter verkreeg men nit 34 tot 36 liter melk een kilogram boterterwijl daartoe in het voorjaarna het overgaan tot groenvoeder, slechts 24 tot 26 liter noodig waren. Zolks wordt toegeschreven aan het azynzuur dat, in hoe geriuge mate dan ook, slechts 0,732 ten honderd, toeh altijd voorhan- den is. De koeien gebruikten dagelijks 5 kilogram van dit zuur voer en kregen daarbij alzoo telkens 37 gram azijnzuur binnenhetwelk men eene hoeveelheid acht voldoende om dien invloed op het botergehalte uit te oefenen. Als toevoeder, in zeer geringe hoeveelheid gegevenkan dit zuur voer even- wel, voor vee dat geen melk geeft, bruikbnar zijn, en wordt, naar men meent, ook reeds sedert lang en voortdurend ge- bezigd op eene boerderij onder Bennekom bij Wageningen. De Koninklijke Tuinbouw-Maatschappij van Engeland heeft sedert eenige jaren hare grootejaarlijksche tentoonstelling buiten London gehouden, ten einde meer algemeen invloed op den vooruitgang van den Tuinbouw uit te oefenen. In het begin ging znlks met geldelijk verlies gepaardmaar thans blijkt het eene uitmuntende financieele speculatie te zijn, want de tentoonstelling. te Birmingham van den vorigen zomer heeft niet minder dan 25 000 gulden zuivere winst voor de Maat- schappij opgeleverd. Ook voor onze Hederlandsehe tcntoon- stSllers is het belangrijk om na te gaan, hoe men in Engeland te werk gaat om tot zulke uitkomsten te geraken. De ont- vangsten bestonden in het navolgendeToegangsbewijzen uit- gegeven voor de opening der tentoonstelling 31 600 gulden; toegangsbewijzen aan de ingangeu verkocht en daaronder het bedrag dat de spoorweg-maatschappijen betaald hebben 29 580 gulden allerhandc ontvangsten, waarouder opbrengst van huur voor plaats tot het tentoonstellen van broeikastenwerktuigen en dergelijken 1980 gulden prijzen door bijzondere personen nitgeloofd 12 700, of te zamen omstreeks 7 5 000 gulden. Daartegenover was besteedaanlcg van den grond en herstel- ling in den vorigen toestand, tenten en andere betimmeringen 14 300 gulden; prijzen 16 900, muziek 30 000 gulden; ver- goeding aan de prijsrigters voor hunne verteringen en feest- ontbijt nan Prins artiiuk, enz. 7560 gulden; aankondigingen drukkosten, briefvrachten 6890 gulden; kosten van innen der toegangsbewijzen 2290 gulden, dus te zamen ruim 50 000 gulden. Op het belangrijke van eenige punten wordt daarbij door den Engelschen berigtgever gewezen, het uitloven van vele en groote prijzen; het geven van toegangbewijzen voor de opening voor een hooger bedrag dan gedurende de tentoon stelling en die hier een guinje goldenruimschoots en her- haaldelijk tot weinig dagen voor de opening aankondigen zoowel in de nieuwsbladen als door aanplakken. S. Wat men in Duitschland met de Hengsteustoeterijen tot stand gebragt heeft, is in den jongsten oorlog tegen de Eranschen weder schitterend voor den dag gekomenin de hooge voortreffelijkheid der Duitsche boven de Eransche paar- den; ofschoon aan de Eransche stoeterijen voorzeker vrij wat meer ten koste is gelegd dan aan de Duitsche. Dat men bepaaldelijk in Pruissen, op den goeden weg voortgaat, blijkt uit de navolgende opgaaf van het aantal hengsten, dat in 1871 op 542 verschillende standplaatsen door de Bijks-stoeterijen uitgezonden is. De stoeterij van Litthauenheeft 292 hengsten, West-Pruissen,,105 Brandenburg150 Posen,174 Silezie,,161 Saksen72 Sleeswijk-Holstein35 Hannover,,172 Westfalen64 Bhijnland47 Hessen-Nassau86 Het Koningrijkalzoo 1358 uitgezonden. Waren de 665 dekhengsten, die wij in 1871 hier te Lande telden, zulke uitgclezen, voor de streek waar zij geplaatst zijnjuist passende dierendan zouden de zeven- tot negenduizend paardeu, die ons jaarlijks door den vreem- deling afgekocht wordenvrij wat meer klinkende munt aanbrengen dan tegenwoordig. S. Op de den 9 dezcr te Zutphen gehouden linnenmavktzijnde teveus de tweede en laatste in 1873, was de aanzienlijke hoeveelheid van 17,300 el wit linnenaangevoerdwelkc voor het grootste gedeelte verkocht werd tot 43 it 51 cents per meter. De aanvoer van grijs linnen was ditmaal van luttcle beteekenis. z. K. II. de Prins van Oranje is gelukkig aan een groot gevaar ont- snapt. In het Haagsche Bosch kwam het paard van Z. K. H.die een wandelrid maakte, met let paard van een andcr ruiter in botsing, met dit gevolg dat bet eerste ncderstortte en de Prins met het hoofd tegen een boom werd gcworpen. Z. K. H. heeft echter gelukkig geen ernstig letsel bekomen en kon, even als de andere ruiter, spoedig zijn wandelrid voortzetten. De schali van Perzie zal eenige der prachtigste voorwerpen uit zijne beroemde schatkamer onder de produkten vau zijn land te Wcenen ten toon stellen. De ledcn van het oostenrijksche gezantscbap te Teheran hebben het zeldzame voorregt genoten die schatkamer te mogen bezigtigen. Aan de Netie Vreie l'rcsse is dienaangaande liet volgende berigt gezonden: //In vroegere jaren was het hoofdsieraad van den schah een soort van kroon welkc hij ook nu nog bij zijne troonsbestijging draagt. Er zijn in de schat kamer twee zulke kroonen, die de mythische koningen Kei Kobad en Kei Kawns gedragen zouden hebben. Zij onderscheiden zich door hen rijkdom van fraaije paarlen en robijnenvan welke cenniet kleiner dan een kip- peneide spits der kroon vormt. Van voreu is aan een gonden veer een diamanten ster aangebragtdie bij de minste beweging een tijd lang trilt. De kleeding, die do schah bij dc ontvangst van het oostenrijksch gezant- schap droegis met 60 groote diamanten versierd van welke geen enkele kleiner is dan eene uooteenige van deze steenen hebben een roodachtige tint en zijn dc kostbaarstevervolgens komen in waarde de zoo helder als water zijnde steenen, en enkele, die een geelachtige tint hebben, zijn minder kostbaar. In het midden der schatkamer was eene pyramide, ivaaraan een paar lionderd ringen waren opgehangenalien met de prach tigste edele steenen; voort-diamanten waarop verzen uit deu Koran gegra- veerd, als talismans, en een portret van schah Naszr-ed-din onder eon vlakken diamant, in plaats van onder glas. Onder al die juweelen, rijker dan de levendigste verbeelding zich kan voorstellen, komt de eerste rang toe aan den beroemden grooten diamant Derja-i-noor, //zee des lichts", die, afzonderlijk op een gouden bord liggende, alle anderen in glans over- trof. Deze steen kwam even als zijn mededinger Koh-i-noor, die sedert in engelsch bezit overgcgaan, maar door fijner slijpen kleiner ge- worden is ten tijdc van Nadir-Schah in Perzie. Op den spoorweg van Shrewsbury naar Hereford is een groot ongeluk gebeurd. Even nadat de trein het station Condover had verlaten, brak de as van de machine, waardoor vijf wagens en twee kondukteurswagens van het spoor geworpen werden. Vier reizigers, nl. eene dame en drie hecren, verloren onmiddellijk hat leven door de verplettering der rijtuigen waarin zij zich bevonden. Verscheidene personen zijn zwaar gekwetst. Te Chesterfield heeft een jonge man van 19 jaar uit jaloezij een meisje gewnrgd en hing zich daarna aan een boom op. In tie vorige week werden te Londen niet minder dan acht zelfmoor- den gepleegd. Vijf meiischeu verdronken, vijf werden overreden en 52 bezeerd. Het getal gestikte kinderen is negen.- Onder de zelfmoorden komt die vau een jongmensch voor, welke zich in een spoorwagen door bet hart schoot, zonder bekende oorzaak. Mejufvvouw M. E. van don Veken, geboreu te St. Gilles bij Brussel en thans te Bronbeck woonachtig, heeft zich hereid verklaard, om als Roode Kruiszustcr aan de tweede atchinesche expeditic deel te nemeu. Een soldaat van het 6e regement infanterie is te Breda in het hos- pitaal ovcrleden aan de gevolgen van onmatigheid. Hij had namelijk bij het afscheid nemen van een kameraad, die naar Oost-Indie vcrtrok, zoo veel sterken drank gebruiktdat hij niet weder uit zijn bewnsteloozeii toe- stand kon worden opgewekt, Dit 's Hertogenbosch wordt gemeld//Voor een paar dagen vertrok zekere J. C. Stoop met zijn gezin uit het Helenaveeu naar Montaire in Frankrijk. Aan het station Ilelenaveen gekomenbemcrkte hij dat zijne spaarpeuningenwelke hij zoo zorgvuldig verborgen had gehoudenvergeten had. Hij snelde naar het pas verlaten huis terug, brak de plank weg die tegen een der zolderribben was gespijkerd en zoo den schat voor elk be- spiedend oog verborg, en vond niets. 28 rijksdaalderseen munt- billet van fr. 100 en 2 van fr. 20 waren Verdwenen. De politie heeft alles in het werk gesteld om den schnldige te vindendoch tot heden vruchteloos. Naar gemeld wordt, is dezer dagen op Endegeest, bij Leiden, in hoogen ouderdom overleden Willem Wassenburgdie aldaar gedurende 66 jaar en tot zijnen dood de familie Gevers van Endegeest met voorbeeldige bekwaamheid, ijver en tronw in allerlei landbouw-aangelegenheden met raad en daad heeft gedieud. Wassenburg wordt. door degeneu die hem kenden een in zijnen kring zeer verdienstelijk man genoemd en zijn dood wordt door hen zeer betreurd. Een bejaard inwoncr van Doesborgh, de beer J. L., had dezer dagen het ongeluk van een bootje in den IJssel te vallen. Hij zonk tweemaal naar dc diepteen wist zich telkens weer boven te werkentot dat hij een welbalk kon grijpen. Ondanks zijnen leeftijd, verloor de drenkeling geen oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest, en maakte hij nog mid- delerwijl een voorbijzwemmenden meivisch pry's, dien hij blijmoedig naar huis medenam en aan zijne znsters vereerde. Volgens een kippenstatistiekonderhoudt Frankrijk gemiddeld 40 millioen kippen, die, tegen 2 fr. 50 c. berekend, 100 millioen fr. waard zijn. Een vijfde daarvan wordt jaarlijks verorberd, dus voor 20 millioen, en bovendien voor 5 millioen fr. aan hanente zamen voor 25 millioen fr. aan kippenvleesch. De 40 millioen kippen leveren jaarlijks minsteus 100 millioen kuikens opwaarvan men 10 millioen aanhoudt om de opgegeten ouders te vervangen 10 andere millioenen sterven of mislukkenblijven dus 80 millioen kuikens, die verkocht tegen 1 fr. 50 c., het stuk, 120 millioen fr. oplevercnhetgeen met de 25 millioen aan gegeten kippen en 6 millioen voor kapoenen, dus een cijfer van 151 millioen fr. maakt. Bovendien leggen de 40 millioen kippen gemiddeld ieder 100 eijeren per jaar, dat is 4000 millioen eijeren per jaar, die tegen 6 centimes per ei 240 millioen fr. opleveren. In het geheel brengen de kippen aan Frankryk 391 millioen -fr. op, een cijfer dat welsprekend is, maar volgens deskun- digen gemakkelijk zou kunnen verdubbeld wordenomdat de vraag naar eijerenvooral in Engelandsteeds grooter wordt en de kip een zoo ge makkelijk en goedkoop dier is in het onderhouden en fokken. Een paar dagen geleden is even buiten de poorten van Brussel een zonderling vail het vreemdste slag overleden. Hij was 76 jaar oud en had sedert zijn twintigste jaar in zijn kostuum dezelfde snede gevolgd. Winter en zomer wandelde hij den geheelen dag in zijnen tuin, en slechts des avonds ging hij uit om drie kwart uurs ver zijn //potteke" faro te drinken. Niemand, zelfs niet een zijner bloedverwantenwist de reden van dat vreemde gedrag. Hij is gestorven zonder een spoortreinzonder een der twee bel- gische koningen gezien te hebben. Dat de kleine straat St. Hubert tot passage was veranderd en een glazen dak droeg, kon hij niet gelooven, en zich er van overtuigen wilde hij niet. Naar de oorzaak hiervan gevraagd, gaf hij steeds ten antwoorddat hij sedert de revolntie der stad niet meer binnen was gegaan en het ook nimmer doen zou. Waarom niet, dat was zijne zaak. In een papierfabriek onder Eerbeek heeft dezer dagen een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Een ketel, bestemd tot het koken van stroo enz., zou voor 't cerst beproefd worden. Terwijl de fabrikant metvrouw, kinderen en eenige knechts er bij stond, sprong de ketel en werd eerstge- noemde zoodanig getroffen, dat hij terstond een lijk was, terwijl een paar knechts meer of minder ernstig werden gewond. Te Lawrence is het hoofd van een damedie ornkeekin die positie blijven staan alle pogingen der geneeslieeren om het weer regt te draaijen waren tot heden vruchteloos. 't Is het Vaderlauddat dit berigt mede- deelt, voor de waarheid waarvan wij niet instaan, In Texas, een der zuid-westelijke staten van Noord-Amerikabouwt men al bijzonder ligtvaardig het opera-gebonw te Denison werd door den wind omgeworpendoch den volgenden dag stond het geheele gcbouw weer kant en klaar. Eene depeche uit New-York mcldtdat de brug Dixonliggende over de Illinois-rivier, bij gelegenheid van hare inwijding, is ingestort. Van de volksmenigtewelke zich op die brag bevond, gelooft men dat 50 personen verdronken zijn. 32 lijken, meerendeels van vrouwen, zijn reeds opge- vischt. Bovendien bckwarnen ongevecr 30 toeschouwers minder of meer ern- stige verwondingan. Z. M. de koning is bij zijn aankomst te Hoogeveen door een tunnel gereden opgesteld van ongeveer 300,000 tnrven. Te Charleroi sloeg de bliksem dezer dagen in het groote magazijn van porselein en kristal, van den heer Lebailly. De loop dien de elec- trischc vloeistof nam was verrassend. Na een schoorsteen getroffen te heb ben verbrijzelde zij de nok van het daken zette daarop haar loop langs een ijzeren staafje voortaan welks niteinde het koperdraad van een elec- trische schel bevestigd was. Deze draad werd over hare geheele lengte verbroken, namelijk in alle vertrekken van het ruime gebouw. De elec- trieke vonk drong binnen tusschen den zolder en het plafond, ter zelfder plaatse waar het koperdraad zulks deed, en verliet het vertrek waar dc draad het verlietniet9 achterlatende dan een grillig kleursel op den muur dat geen penseel zou kunnen weergeven. Aan dezen koperdraad is't waar- schijnlijk toe te schrijveudat geen persoou in 't magazijn getroffen en van de massa breekbare waar geen stuk gebroken werden. Slechts een dienst- maagd kreeg een schokdie gelukkig niet langer dan een half unr haar beide armen verlamde. De beide personen, die zieh met haar in't vertrek bevondengevoelden niets. Van de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld dat verscheiden boeren uit de oostelijke provincie naar Enropa vertrokken zijn om EngelandSchot- land en de Weener-tentoonstelling te bezoeken en Spanje en Frankrijk door te reizenten einde de voornaamste fokkerijen van merino-schapen in oogen - schouw te nemen en aankoopen te doen van de beste fokschapen. Bij de steeds stijgende prijzen der boter rnadt prof. Artuste Jena 't volgende aan ter bereidiug van een goed surrogaat. Men ueme twee pond speksnijde dit in kleine stukjesbrenge deze in een schoonen ketel voege hierbij 4 gesneden uien, welke vooraf tusschen gloeiende kolen zijn geroosterden brade vervolgens 't spek nit. Hot uitgebraden vet giete men door een linnen doek. Bij het zuiver doorgeloopen vet voege men, alvorens het bekoeld is1 maat verschenog niet afgeroomde melkroere dit goed dooreeu tot het gestold is, giete er het overgebleven vocht af, en men heeft een preperaat, dat zelfs in smaak zeer goed voor boter kan doorgaau en veel minder in prijs is, daar ook de op den linnen doek achtergehleven deelen zeer goed zijn te gebruiken voor 't gereedmakeu van groentenof wel voor de bereiding eener soep. Een ondernemende Amerikaansche luclxtschipperprofessor Donaldson heeft het plan gevormd om in den loop van dezen zomer den Atlantischen oceaan tot naar Ierland, in een grooten luchtballon over te trekken. De machine zal ongeveer 2000 pond wegen en 268,000 voet gas, benevens twee kleine reservoirs tegen het lek worden bevatten, waarbij nog een tocstel voor electrisch licht komt. De professor denkt die reis binnen den tijd van zeventien tot dertig uren te volbrengeu en wil, wanneer de proef gclukteen geregelden maildienst om de wereld per ballontot vervoer van passagiers en brieven inrigten. Te Verviers is de indnstriesehoolde kerk der Jezuieten en de Duitsche school der paters verbrand. Gelijktijdig brandde te Gent het katholieke instituut Saint-Amand af met de kapel. Uit het vcrslag van de Berlijnsche makelaars blijktdat tegenwoordig niet minder dan 1100 verschillende effecten op de beurs verhandeld wor den. Voor drie jaren bedroeg dit aantal nog slechts 150 a 200. Sedert het begin van dit jaar was de vermeerdering alleen reeds 9 pet. of 95 soorten, waarvan 79 van nijverheidsmaatschappijen op aandeelen, 11 van nieuw opgerigte banken en 4 spoorwegactien. Volgens beeedigde verklaringen van de heeren saakwaarnemers Morkby Tarry en Stewartwordt de nalatenschap van Napoleon III begroot op 1,440,000 gulden, doch zulleu crcditeureu deze som tot op de helft verminderen, Den 23 April jl. is g'eeindigd de verkooping van het tafellinnen, af komstig vau de civiele lijst des keizers. De verzamelingin de Mane- gezaal bijeengebragtwas een ware berg van linnen. Voor het magazijn van al die voorwerpeneen deel van de eigendommen der kroon was een bijzondere administratie aangesteld, en toch bevond er zich niets anders onder dan hetgeen bij de ofiicieele dienst in de re9identien, in de stad en op het land in gebruik was. Het bestaan der linneukamer dagteekent van den tijd van Lodewijk XIII. Bij het begin van het keizerrijk zag men nog tafellakcns en servetten die gebruikt werden door Lodewijk XIVdoch men bewaarde slechts wat stipt noodig was en eenige stellenals herin- ncringvan zeer gewone stof en die zich slechts ondei'scheiden door's ko- nings beeldtenis te paard en met de pruik, geweven in het linnen. Ook was voorhauden liunengoed voor de bedden, onder hetwelk zich bevonden de lakens waarop Lodewijk XVITI stierf, benevens lakens die ten gebruike van al de souvereinen gediend hadden. Napoleon I sliep op lakeDS van hollandsch linnende Bourbons gebruikten batisten lakens Napoleon III bediende zich van gewoon linnen lakens. De linneukamer der kroon bestond uit 35,000 stuks, waaronder 5000 lakens. Alleen het kasteel te Fontainebleau had 1000 paar lakens, 1025 dozijn servetten, 900 tafellakens en 300 voorschootjes. Er waren tafellakens onder, zoo lang, dat een genoeg was voor een disch van 200 couverts. Een van deze tafellakens was, gevouwen, 30 centimeters hoog en 50 centimeters breed. Tot het linnengoed vau de kroon hehoorde niet dat hetwelk tot per so on lijk

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2