- 88 - A ANBESTEDINGEN. Holl. Maatscliappij v. Landbouw. Landbouw. Wijhe, 25 Mei. Het heeft in de jongste nachten zoodanig gevroren, dat de aardappelen geheel zijn afgevroren. Ook hebben" de andere produkten zeer veel schade geleden. Van de vruchtboomen zal dit jaar weder zeer weinig te regt komen; hoewel de boomen buitengewoon met bloemen bezet waren hebben de jonge vruchten zooveel van de nachtvorsten gele den dat zij thans bijna alle afvallen. Oemengdc Berigten. REGTSZAKEN. ATCHIN. Dorbeck, school 4 de heer Eggink, school 5 de heer Hontkooper, school 6 de heer van Riessen, school 7 de heer van Vuuren, school 8 de heer ten Hagen, school 9 de heer Faas, school 10 de heer Breure. Het geneesknndig toezigt op de leerlingen werkt zeer gunstig. De daartoe aangewezen geneesheeren hebben het hun opgedragen onder- zoek maandelijks getrouw verrigt. Opgemaakt door de Plaatselijke School-Commissie van Haarlem- mermeer, den 27 Februarij 1873. Door het polderbestuur van den Spieringhornerbinnenpolder is te Sloterdijk publiek aanbesteedhet rekonstrueren van den windschepradmolen tot een windvijzelmolenbenevens het on- derhoud van dien molen en ddn sluisje, gelegen aan de Haar- lemmertrekvaartnabij Sloterdijk, tot en met 31 Mei 1874. Minste inschrijver de heer F. Peppink, te Amsterdam, voor 10,875, aan wien dit werk is gegund. Dezer dagen is door het bestuur der Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene uitvoerige circnlaire verspreidhoudende kenni9geving van het plan omnadat in het vorig jaar de Maatschappij haar 25-jarig bestaan herdacht door eene luisterrijke tentoon- stelling te 'sHage, dit jaar door de afdeelingen, zijnde het meerendeel, die gelijktijdig met de algemeene Maatschappij hare vverkzaamheid aanvingen ook haar zilveren landbouwfeest te doen vieren. De feestcommissie is zamengesteld als volgtJhr. A. E. Barnaart, Mr. G. P. del Court, H van Wiekevoort Crom- melinF. L. de Graeff, G. J. A. A. baron van Heemstra P. J. L. HuetC. de Koning, G. C. Merens, Jhr. W. A. L. Mock, Mr. T. Mulier, Jhr. Mr. C. J A. Quarles van Ufford, C. J. Smits, Mr. D. Visser, W. E. A.. WiippermannA. Wijnands en L. P. Zocher. Voorloopig werd ontworpen het volgende Feestplan Zaturdag 2 Augustus, 12 uur feestelijke opening der bloe- mententoonstelling in den Hartenkamp, die de vier dagen open blijft; zoo mogelijk des avonds gezellige bijeenkomst. Zondag 3 Augustus, 12 uur muziekale uitvoering op het terrein der bloemententoonstelling. Maandag 4 Augustus, 11 uur opening der landbouwten- toonstelling; 1 uur harddraverij op den Dreef; zoo mogelijk des avonds gezellige zamenkomst. Dingsdag 5 Augustus, I uur springwedstrijd te paard in de Spanjaardslaan5 uur gemeenschappelijke maaltijd en avondfeest in den Hartenkamp. De ontwerpers van het plan meenen rlat Haarlems inge- zetenen en die van den omtrek ivaarlijk met belang9telling en erkentelijkheid dit feest begroeten als de herdenking van een tijdperk van bijna ongestoorden en steeds toenemenden bloei en vooruitgang van landbouw veeteelt, tuinbouw en bloemen- teelt, een tijdperk van vermeerderde welvaart en vooruitgaande ontwikkeling en beschaving onder landbouwers, bloemkweekers en tuinders. Haarlem toehvroeger meer aan fabriekwezen en handel zijn welvaart verschuldigd, heeft zijne belangrijke ontwikkeling van den laatsten tijd voorzeker ook voor een ruim deel aan de landbouwnijverheid zijner omgeving te danken. Het buiten- gewoon in waarde stijgen der landerijen, de klimmende huur- prijzen der gronden de steeds toenemende bloembollenhandel, het drukke marktverkeer met den uitgestrekten Haarlemmer- meerpolderde finantiele vooruitgang van den landbouwenden stand het zijn alle oorzaken ook van toenemende welvaart onder Haarlem's grondeigenaarshandelaar9 en winkelstacd; alien hebben zij aan den landbouw veel te danken. Volgens eene globale brgrooting zal de uitvoering van het boven raedegedeeld programma ruim zes duizend gulden aan kostenzonder aftrek van eenige bate van inkomstenvorde- rtfn. Beleefdelijk wordt dus geldelijke ondersteuning voor het plan gevraagd op de navolgende wijs. Vooreerst wenscht men een JFaarborgfonds zamen te stellen tot ongeveer het halve bedrag der kosten en wordt daartoe de deelneming aangeboden bij aandeel van een honderd, vijftig of vijf en iwintig gulden. Voorts wenscht men nu reeds gelegeuheid te geven tot deelname, en het spreekt van zelf, dat daarin eene krachtige en zeer op prijs gestelde ondersteuning voor de goede uit voering gelegen is, wijl het bedrag daarvan vooruil moeijelijk te ramen en van vele onvoorziene omstandigheden afhankelijk is, terwijl de voorbereidende kosten de voornaamste zijn. Be deelname aan de feesten wordt aangeboden op de vol gende voorwaardenvoor een heer alleen f 5 vvanneer hij lid der Afdeeling is 8.50; Voor een heer met dame 7.50, wanneer hij lid der Afdeeling is 5 voor een dame alleen 3. Deelnemers aan het Waarborgfonds onD vangen daarbij grntis eene kaart voor een heer met dame. Wij vertrouwen dat de feestcommissie niet teleurgesteld en zij op onbekrompen wijs tot de organisatie der feestviering in staat gesteld zal worden. Om lid te worden der afdeeling kan men zicli dagelijka aanmelden bij den penningmeester, den hoer C. E. de Clercq, aan het kantoor der Haarlemsche Bankvereeniginy. De jaarlijksehe bijdrage is 2.50. Het lidmaatschap geeft vrijen toegang met eene dame tot alle tentoonstellingen enz. door de Maatschappij en hare afdeelingen te houden; de algemeene tentoonstelling heeft dit jaar te Amsterdam in de maand September plaats. De leden der afdeeling hebben met eene dame vrijen toegang tot de land- bouwtentoonstelling en de harddraverij. Capelle (Langstraat)26 Mei. Met het landbouwersbe- drijf gaat het tegenwoordig niet voordeelig. Het vee is door gebrek aan voeder in de weilanden belangrijk in prijs gedaald, zoodat Belgische kooplieden alleen de puike kwaliteit opkoopen en de kalfkoeijen den boeren veelal ontkal^en, zonder kans gehad te hebben tot verkoopen. Ook met het weivee staat het niet bhst, daar algemeen gebrek aan weigras heerscht en men genoodzaakt is hooiland in te nemen. De boter is sedert veertien dagen van 1,40 per kilo ge daald tot 1 a 1,10, terwijl de aanzienlijke voorraad hooi niet opruimt en slechts hier en daar enkele partijtjes hier en daar tegen den reeds lang bestaanden prijs van 13 per 500 kilo worden ingescheept. Dalfseu, 21 Mei. In den afgeloopen nacht heeft het zoo sterk gevroren, dat bijna alle aardappelenzelfs die welke omgeven zijn van gesloten heggenzijn afgevroren. De nieuwe aardappelen zullen daardoor bepaald een maand later dan ge- woonlijk zijn. Ook van de roggelanden ontvangen wij dage- lijks nadeelige berigten. Het is te hopen dat bij het ontkiemen der ingezaaide boekweit de nachten gunstiger mogen worden daar die plant zeer gevoelig en bij de minste vorst verloren is. Weesp, 21 Mei. Op de heden alder gehouden voorjaars- paardenmarkt waren 222 paarden aan de lija. De handel was levendig en er werden nog al tamelijk goede prijzen besteed. Op drie plaatsen in de gemeente Wymbritseradeelte Gaastmeer, Wolsum en Nyland, zijn weder elf runderen aan longziekte gestorven of afgemaakt. Volgens een brief uit Dalfsen van 27 dezer hebben de jongste gebeurtenissen in Frankrijk reeds invloed uitgeoefend op. de paardenmarkt28 dezer te Utrecht gehouden. Sedert jaren was er geeh zoo lustelooze handel. „Menig span paarden uit de omstreken van Dalfsen is onverkocht teruggekomenen als hoofdreden daarvan gaf men op, dat de fransche paardenkoo- pers, welke reeds te Utrecht waren, op het vernemen dat Thiers zijn ontslag genomen heeft, huiverig waren groote in- koopen te doen, en volgens sommigen zelfs hebben zij depeches ontvangen om den inkoop te staken." In eene den 27 dezer te Haarlem, onder voorzitting van den heer J. H. Krelage, gehouden vergadering van het comite der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn berigten pntvangen over het toetreden van ledenhet vor- men [van afdeelingen en het aansluiten van verwante vereeni- gingenwelke berigten ruimschoots reden tot tevredenheid leverden. Het comite stelt zich voor, binnen kort al de leden tot eene vriendschappelijke bijeenkomst, te Utrecht te houden uit te noodigen en zal hun aldaar over gemelde puntcn mede- deelingen doen. Er zullen dan tevens eenige belangrijke vragen van den dag behandeld worden. Voor hen die nog niet tot het lidmaatschap toegetreden zijnbestaat uog de gelegenheid zich daarvoor aan te melden bij een der leden van het comitd de heeren J. H. Krelage te Haarlem, dr. D. J. Coster en mr. D. A. Koenen te Amsterdam, C. Glijm te Utrecht, K. J. W. Ottolander te BoskoopJoh. van Zoest te Arnhem en F. C. B. W. Michell te 's Gravenhage. Aan de kommissie tot het bestuur van nationale en internationale tentoonstellingen in het Pcleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zal op de deswege ont vangen missive berigt van adhesie worden toegezonden. De heer Glijm heeft zich het raandaat als afgevaardigde daarheen laten welgevallen. Men leest in het Schoolblad: Naar men verneemt, is de 80-jarige onderwijzer H. Kok, te Kruisweg, gemeefite Bleiswijk, geschorst en genood zaakt tegen 17 Junij a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking te nemen, wegens verschit met zijn burgemeester over de toepassing der inentiugswet op de leerlingen, en omdat hij zelf in gebreke was gebleven een bewijs zijner inenting van 1799 over te leggen. Van verscheidene ingezetenen dezer buurt cirkuleert een beleefd verzoek aan den gemeenteraad, om den grijzen man, wiens naam en vonnis nu voor elk op het aanplakbord te lezen staat, in zijne eer en waardigheid te herstellen, getuigeude, dat zij met zijn onderwijs tevreden zijn en op zijn gedrag geen aanmerking hebben. De oude man, die op zijn 15e jaar reeds als hoofdouderwijzer te Marken- Binnen benoemd werd, daarna te Oostzaan en Nieuwveen als zoodanig werkzaam was, wenschte zoo gaarne tot Augustus a. s. in funktie te mogen zijn, om alsdan een nooit gekend feest in de ondervvijzerswereld te vieren, namelijk dat van 65 jaar hoofdouderwijzer bij het lager onderwijs te Zijn geweest, welk vooruitzigt hem zoo plotseling ontnomen is. Men meldt uit Middelburg, dd. 24 Mei: uHeden viert de heer I. S. Fredriks in het genot eener goede gezondheid zijn 101 jaardag. Van de societeit op de Groote Markt, die hem ten vorigen jare het eere-lid- maatschap aanbood, wappert de nationale driekleur. Woensdag morgen is in de Zwaansteeg te Utrecht een droevig voor- val gebeurd; toen de ouders van een kind dien morgen ontwaakten, be- merkten zij, dat het kind, omstreeks een half jaar oud zijnde, dat bij hen in bed lag, onder hen geraakt en dientengevolge dood gedrukt was. Vol gens een ander berigt zou de man dronken geweest zijn. Bij het jongste onweder, dat met hevigheid te Lochem losbarstte, is de toren van de hervormle kerk door den bliksem getroffen. Een zware balk is gedeeltelijk aan splinters geslagen en uit het muurwerk gerukt. Jnist op deuzelfden datum en op hetzelfde uur, wc:d deze toren nu een jaar geleden ook door het hemelvnur met nagenoeg gelijke uitkomst getroffen. In de Raadsvergadering van 24 Mei is dan ook met algemeene stemmen besloten een bliksemafleider op den toren te doen plaatsen, en een voorstel tot verhooging van de som waarvoor de toren is verzekerd, in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders. Bij de opbouwing van een der twee afgebrande torens van het paleis voor 't hof van cassatie te Parijs, de voormalige conciergerie en oorspron- kelijk paleis van Lodewijk IX en op zijn last gebouwd, is eene vreeselijke ontdekking gedaan, getuigende van de afschuwelijke wreedheid van dien monarch, welke later heilig is verklaard. In een der zeer dikke muren hebben de werklieden een opening, die naar beneden gaat ontdekt, -welke bij onder- zoek gebleken is naar eene hellenden gang te voeren, uitloopende boven de bedding der Seine. Deze diende voor gevangenis. Aan het einde er van is een valluik boven een koker, in alle rigtingen voorzien van scherpe spidtsen, speeren, dolken enz. Wilde lodewijk de heilige zich van iemand ontdoen (de ingang is in zijn partikulier vertrek) dan werd deze op het valluik gebragt en in genoemde scherpten geworpen. Hij moest daar gruwelijk gewond blijven hangen tot dat hij dood was en kwam later stuks- gewijze in de rivier teregt. Men vermoedt dat de bouwmeester, die het gemaakt heeft, zelf die weg heeft moeten bewandelen, om te beproeven, of hij goed was, en opdat het geheim bewaard zou blijven, aangezien er tot nog toe nergens iets van bekend was. Te Dover, eene stad met 5000 inwoners in den Noord-Amerikaanschen staat Illinois, is Zondag den 4den Mei 11. eene brug over de Rock-rivier ingestort op een oogenblik dat zich daarop ruim 200 personen bevonden, die getuigen wilden ziju van den doop van een aantal Baptisten in die rivier. Ten gevolge van de verwarring en van den sterken stroom zijn een 90tal personen in den vloed om het leven gekomen. Een geneesheer te Parijs meent verband te vinden tusschen de toe- neming van borst- en keelziekte en de wijze waarop de das gedragen wordt. Voor en in 1830, toen men de das nog drie of viermaal om de hals wond, hoorde men van die ziekte weinig, doch zij nam in gelijke mate toe als de das in lengte of hoogte verminderde, en nn deze zich geheel opgelost heeft in een st-rik, dien men aan een knoop vast maakt, nemen borst- en keelziekten den eersten rang in onder de sterfte-oorzaken. Door den heer Candriapotheker te Doesburghis een belangrijke ontdekking gedaan en reeds ter kennis gebragt van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Hij heeft een middel ontdekt om gas te ontwikkelen zonder gebrnik van brandstofdoor eenvondig koud geleide. De licht- sterkte gaat die der gewone gasvlammen verre te boven. Het licht dat ontstaat is niets meer en niets minder dan het gewone bliksemlicht in de natuurhet is ook door het bestuderen van de elementendie in de natuur tot den bliksem zamenwerken, dat hij tot deze met geen woorden te be- schrijven belangrijke ontdekking is gekomen. Het toestel is zeer eenvoudig de benoodigde bestanddeelen ter verkrijging van het gas van betrekkelijk geringe waarde, bestanddeelen trouwens die in onze tegenwoordige gasfa- brieken overblijven. Het is de wensch van den heer C. volstrekt niet om zijn geheim voor zich te bewaren, maar zijn uitdrukkelijke begeerte, dat zijn ontdekking der menschheid ten goede zal komen. Bij de tegenwoordige hooge en nog steeds stijgende prijzen van steenkolen, kan men ligt be- seffen welk een besparing van kosten de algemeene toepassing van dit stelsel zal veroorzaken. De gewone gasfabrieken kunnen blijven dienen met dit onbeduidend verschil dat zij hun ovens koud kunnen laten. De zaak moet zoo eenvoudig zijn, dat de gelnkkige ontdekker maar niet kan begrijpen dat de wetenschap niet vroeger reeds op het spoor is gekomen. Twee welgekleede mannen te 's Hage hebben getracht zich door mid- del van verdrinking van het leven te berooven. De eerste sprong omstreeks 7 ure in het Spui en deed te water alle mogelijke moeite om zich aan redding te onttrekkenmaar de menschlievendheid ging boven de eigen- zinnigheid van den in het water spartelendedaar de personendie aan den kant stonden en zijne redding te vergeefs hadden beproefd, eindelijk een strik om zijnen hals wisten te werpenwaarmede de drenkeling op het drooge werd getrokken, Aan het Bezuidenhouttcgenover het hotel de Bellevuewierp zich een persoon plotseling in het water aldaar. Deze scheen daartoe door eene liefdesgeschiedenis gedreven te zijn. Ook hij werd niettegenstaande zijne tegenkantingdoor een inmiddels toegeschoten persoon gereddie aan den wal nog krachtige maatregelen moest te baat nemen om eene herhaling van het mislukte voornemen te voorkomen. Te Angers (Frankrijk) heeft een vijfjarig knaapje zijn zusje van vijf maanden uit de wieg gehaald, over den grond getrokken en vervolgens gesmoord. De jeugdige moordenaar was volstrekt niet ontsteld over hetgeen hij gedaan had. De onders verzekeren dat de knaap reeds sedert de ge- boorte van het meisje blijken van jaloerschheid hed gegeven en niet kon verdragen dat de liefde der ouders, die voor de geboorte van zijn znsje alleen op hem was gekoncentreerd geweestsedert verdeeld was. Wat in- tujfschcn met dien knaap aan te vangen Hoe vreeselijk voor de ouders die hem hun kind moeten blijven noemen en opvoedenhoe verschrikkelijk voor den moordenaar-zelven als hij te eeniger tijd tot het besef komt van zijne misdaad! Uit Mainz wordt, dd. 18 Mei. het volgende geschreven: Heden nacht gebeurde, helaas, een groot spoorwegongeluk. De ten 12 u. 27 m. te Bingen aankomende personentrein geraakte bij het instoomen van het station met een gerangeerd wordenden goederentrein in botsing. Ondanks al wat men kon doen, was toch de schok zoo belangrijk -dat de machines van beide treinen erg beschadigd werden en de overige wagens niet minder. Drie personen werden daarbij gedoodnl. de stoker van den personentrein een wachter op de plek geposteerd, en een passagier. Zwaar geblesseerd werden de machinist van den personentrein, de stoker van den goederen trein en nog een persoon. Nog zijn gewoond twee postbeambten Vele andeie personen kregen ligtere kneuzingen. In hoeverre achteloosheid aan dit ongeval schuld iskan nog niet uitgemaakt wordeneen streng onder - zoek is ingesteld. Toen de beambten op de spoorlijn van Gray een goederenwagen, die met wijnfusten gevuld was, openden, bemerkten zij met verwondering een persoon in den hoek van den wagen. Zij ondervroegen hem en de man vertelde, dat hij nu vier dagen geleden te Avignon des avonds op het station zijnde, besloten had den nacht in een der wagens door te brengen. Naauwelijks had hij een hoekje opgezocht, of de wagen werdt digtgemaakt en van bniten gesloten Daar hij toch naar Parijs moest, had hij zich maar stil gehouden, in de hoop, met den trein een deel van den weg af te leggen. 'tis dan ook zop, geschied, maar de tnan is vier dagen opge- sloten geweest. Met behulp van zijn mes heeft hij in een der fusten een gat gemaakt en ongeveer tien liters wijn opgedronken, waardoor hij, vol gens zijn zeggen, aan den hongerdood is ontsnapt. Een zeer practische uitvinding, zegt de Schoonh. Ct.werd ons dezer dagen medegedeelddie vooral de aandacht der dames verdient. Wanneer men in een vrij hevige stortbui onder een parapluie loopt, druipt van de punten der parapluie het water soms met stralen af en maakt daardoor niet alleen de draagster of iemand, die naast haar wandelt, vree selijk nat, maar bederft soms hare kleederen. Thans heeft men, om dit te voorkomen, rondom de parapluie een opstaand randje van caoutchouc aangebragt, waaraan een nederhangende buis van dezelfde stof is bevestigd. Het water loopt nu niet verder dan dat randje en ontlast zich door middel der buis achter de draagster op den grond. Dit zeer doelmatig mechanisme is geen uitvinding tot ons uit Engeland of Amerika overgewaaid, maar van Nederlandschen oorsprong. Weldra zullen parapluies, naar dit model ver- vaardigd, in den handel verkrijgbaar zijn. Hoe gevaarlijk het kan zijn des nachts hardop le drootpen heeft de navolgende zaakden 20 Mei voor het provinciaal geregtshof in Gelderland behandeldbewezen. D. A. was, als weduwnaar van A. H. M., op 17 Mei 1854 te Utrecht hertrouwd met M. L. v. W. Wegens mishandelin- gen en het misbruik rnaken van sterken drank heeft deze vrouw echter, dat leven moede, haren man verlaten. D. A. is daarop met overlegging van een overlijdens-extrakt van zijne eerste vrouw en zonder te onderzoeken of zijne tweede vrouw nog in leven was, te Arnhem op 14 Februarij 1872 voor de derde maal in het huwelijk getreden met E. G. Eeeds eenige dagen na dat huwelijk hoorde die vrouw des nachts haren man in den slaap telkens roepen„Mie! Mie en vermits dit haar naam niet was, wekte dit hare bevreemding en jaloezie op, en dwong zij haren man de beteekenis van dat roepen te ver- klaren. Deze daar eindelijk toe overgaande, bekende haar toen dat hij nog eene vrouw had, van wie hij reeds twaalf jaren als gescheiden leefde, zonder dat het huwelijk ontbon- den was en welke hij geloofde dat te Utrecht woonde en door hem steeds Mie genoemd werd; echter dreigende haar te zullen vermoorden wanneer zij zulks ruchtbaar maakte. Intusschen is dit ter kennis gekomen van de politie, en na onderzoek aan het licht gebragt, dat die tweede vrouw nog in leven was en te Breda woonde. Dientengevolge stond D. A. wegens bigamie te regt, en nadat de advokaat-generaal ten slotte ge- - rekwireerd had eene tuchthuisstraf van vijf jaren, en de ver- dediger, mr. C. Scheidius, verzachtende omstandigheden in het midden had gebragt, werd de beschuldigdena aan de voormelde misdaad schuldig verklaard te zijn, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Uit een partikulier schrijven van Atchin deelt de Nieuwe Pott. Courant het volgende mede: Toen de vloot met de troepen ter reede van Atchin was gekomenwerd ze door twee forten duchtig beschoten aan debarkeeren der troepen was niet te denken, en dit ge beurde dan ook den volgenden morgen eerst. De gewapende sloepen van al de schepen beschermden de landing zoo goed als mogelijk was door aanhoudend met kartetsen te vuren op de duizenden Atchineezendie de landing wilden verhinderen. Eindelijk had men voet aan wal, met gevelde bajonetten, onder het aanhoudend snelvuur der Beaumonts. Bij honder- den vielen er van den vijand, doch ook wij leden gevoelige verliezen. De Atchineezen streden met een moedaan wan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2