1875. %'rijdag, 6 Junij. N°. 25. VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Tweede Earner der Staten-Generaal. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. \v\aozz; JSr Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der iAdvertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haarlem raer meer. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven vau 28 Mei tot 4 Junij 1873. Zitting van Donderdag 1 Mei 1873. \m\w HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN BOiNGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zitting van 30 Mei 1873. De Tweede Kamer heeft heden 1°. de motie-Jollesbetrek- kelijk tot de tjjdelijke hulp aan de Amaterdamache Kanaal- maatachappijverworpen met 51 tegen 12 stemmen2°. het ontwerp der Eegering tot bekrachtiging van de overeenkomst met deze Maatachappij aangenomen, met 45 tegen 17 stemmen; 3°. het wetsontwerp tot verhooging van hooldstuk V tot ver- strekking van de geldenmede aangenomen met 58 tegen 2 stemmen. Daarna zijn nog aangenomen eenige kleine ont- werpen, zoomede dat tot stichting van een nieuwakademiegebouw te Leiden. Op voorste! van den heer Nierstrasz is met 31 tegen 29 stemmen besloten na de verkiezingen terug te komen tot afdoening der wet tot afschaffing der plaatsvervanging en zoo mogelijk andere defensiewetten. Daarna is de Kamer op reces gescheiden. GEBOREN: Theodora Margaretha, dochter van T. J. Bekkers en G. van Regteren. Bart, zoon van B. Schreuders en L. Losraan. Alber- tina Hendrina, dochter van A. Hissink en H. G. Geerligs. Anna, dochter van A. Teeuw^n en M. van Meurs. Johanna, dochter van J. Legierse en A. van Gellekom. Jannetje, dochter van C. Luimee en N. van Huijen. Jan, zoon van A. Hoogmoed en T. Schelling. Willem, zoon van T. Kulk en K. van der Wolf. Gerrit. zoon van J. Kroes en M. Leenheer. LEVENLOOS GEROREN1 Kind van B. Buurman en L. v. der Stam. 1 Kind van J. Hogenbirk en J. M. Schneijder. OVERLEDENHendrikus, oud 15 maanden, zoon van F.de Die le Clercq en K. van Klaveren. Jannetje, oud 4 maanden, dochter van L. van Kolfschoten en F. J. Rube. Gerritje, oud 5 maanden, dochter van J. van Gellekom en C. Legierse. Jacobus, oud 18 maanden, zoon van A. van Donselaar en A. van Breemen. Dirkje Haverstee, oud 44 jaren, gehuwd met J. van Schuppen. ONDERTROUWDJ. de Wilde en R. de Koster. P. J. Vermunicht en C. Sprangers. G. Siebeling en J. Hessels. GEHUWDC. Hommels met G. S. van Eks. K. van Leeuwen (weduwnr.) met D. van Yperen (wed.) M. Hoogenboom (weduwnr.) met M. E. Bisschop (wed.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig tien leden, zijnde de heeren: van Riessen, Schone, de Jong, Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Amersfoordt, Tensen, 't Hooft en Knaap, alsmede de Secretaris. Afwezig de heerenTimmermans (met kennisgeving), Klapwijkde Breuk, Buis en Kuiper. De Secretaris leest de notulen van den 8 April 1873welke worden goedgekenrd. Naar aanleiding van het 8ste punt dier notulen merkt de heer Schone ann, dat het waarschijulijk de bedoeling niet zal zijn om de toelage aan hulponderwijzers, die eene hoofdonderwijzersacte bezitten, te doen opklimmen, zoodat die toelage het eerste jaar 50 en het tweede jaar /100 zou be- dragenspreker vraagt evenwel daaromtrent inlichtingenomdat de redactie hem niet duidelijk toeschijnt. De Voorzitter antwoordt dat die toelage nimmer hooger kan klimmen dan f 50 per jaar; de bedoeling is dat een hulponderwijzer, die bezitter is eener acte als hoofdonderwijzer, en een voljaar in dienst blijft, daarvoor f 50 krijgt; blijft hij dan weder een voljaar in dienst, krijgt hij weder gelijke toelage van 50, zoodat de jaarwedde nimmer hooger dan 500 kan klimmen. Naardien andere leden te kennen geveu dat de redactie van het besluit, naar hun inzien, zeer duidelijk is, zoo besluit men toch, om de toelichting van den Voorzitter, die door alle leden beaamd wordt, in de notulen op te nemen. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende a. Staatsbladen van 1873, n°. 41 tot 43; Provinciale bladen van 1873, n°. 17 tot 29; c. brief van Gedeputeerde Staten van 16 April 1873, n°. 46, waarbij goedgekenrd worden terug gezonden de raadsbesluiten vtn 3 April 11., tot verkoop van grond aan J. van Gameren en tot uitgifte in erfpacht' van grond aan J Snijders; d. brieven van Gedeputeerde Staten van 16 April 11. n°. 11 en 12, waarbij goedgekeurd worden ternggezonden de raadsbesluiten van 3 April 11. tot af- en overschrijving in de begrooting dienst 1872, en tot het doen van betaling uit de onvoorziene uitgaven dienst 1872; e. brief van den hulponderwijzer M. van Tol, waarbij hij dank betnigt voor de verleende tractementsverhooging en mededeelt dat hij den 23 April 11. in het bezit is gekomen eener hoofdonderwijzers-acte het procesverbaal der op den 8 April 1873 gedane opneming van de boeken en kas van den gemeente ontvanger; g. dat de verpachting der wegen in de dorpen heeft opgebragt f 234. Deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 2°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het door hen vastgestelde uitvoerig en beredeneerd verslag omtrent den toestand der ge meente over 1872. Bedoeld verslag wordt voor kennisgeving aangenomen, en zal ter Secretarie ter lezing liggen. 3°. De \oorzitter deelt mede dat hij de onlangs gebouden aanbesteding van het onderhoudswerk aan de wegen enz. het laagst is ingeschreveu door J. K. van Nieuwaal voor/329; dat zulks echter/9 boven de be grooting van kosten is, weshalve Burgemeester en Wethouders gemeend hebben aan den Raad de beslissing te moeten overlaten, of het werk al of niet zal worden gegund Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van den Voorzitter be sloten het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. 4°. en 5°. Alsnu zijn aan de orde de adressen van M. vau Dalen en J. Samson, die verzoeken te worden aangesteld tot makelaars. Op voorstel van den heer Amersfoordt wordt besloten die adressen te bespreken in eene straks te houden geheime zitting. 6°. Is aan de orde de vaststelling eener verordening op het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte, ingevolge art. 9 der wet van 4 De cember 1872, Staatsblad n°. 134. Naardien echter nog velerlei verschil van gevoelen bestaat omtrent hetgeen in zoodanige verordening als doelmatig zal worden voorgeschreven, zoo wordt op voorstel van den Voorzitter besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. 7°. Aan de goedkcuring der vergadering wordt onderworpen de navolgende Wijziging van de Instruetie voor de gemeentelijke genees-, heel- en verloskundigen te Haarlemmermeer. Alinea a van art. 7 der instruetie, vastgesteld den 6 Junij 1872, wordt ingetrokken en vervangen door het volgende a. Het zitting-houden in de scholen in bunne wijk gelegen, tot het kosteloos vaccineren of revaccineren van hen die zicb alsdan zullen aanmelden. Dat zitting-honden moet geschieden zoo dikwijls als is voorgeschreven bij art. 18 der wet van 4 December 1872, Staats blad n°. 134, op de dagen door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen en telkeus gedurende een unr. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemuieruieer den, enz. Nadat was opgemerkt dat deze wijziging strckt om de bedoelde instruetie in overeenstemmiug te brengen met dc aangehaalde wet van 4 December 1872, Staatsblad u°. 134, wordt voreustaande wijziging zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 7°. a. De heer Amersfoordt merkt bij deze gelegeuheid aan dat hij van den Burgemeester vernotnen heeft, dat in de wijk n°. 2, alwaar nog geen geneeskundige is gevestigd, de tegenwoordige wijze van het geneeskundig doen behandeleu der armen niet voordeeliger is, dan dat er een vaste ge neeskundige voor aangesteld wordt dat de geneesheer Kwast van Sloten vertrokken is, zoodat aldaar nu nog slecbts een geneeskundige is gevestigd dat aan het stoomgemaal de Lynden grond in erfpacht is te krijgen tot het bouwen van eene woning, welk terreiu zeer gelegen en met boomgewas beplaut is; kon men nu een geneeskundige vinden die daar wilde bouwen dan was dat een zeer geschikte standplaats, weshalve spreker aanbeveelt om nogmaals pogingen aan te wenden, ten einde iemand te vinden, die zich alhier wil vestigen. De Voorzitter wil tot dat einde nogmaals eene oproepiug doen van sol- licitanten, 'tgeen algemeen wordt goedgekeurd. 7°. b. De heer Bultman geeft in bedenking om nu zoo spoedig mogelijk de gelegenheid tot kostelooze iniiuting open te stellen. De Voorzitter zegt dat daaraan zal voldaan worden. 7°. c. De heer Schone zegt gehoord te hebben dat de kindereu van het Rietland niet worden toegelaten op de school van den onderwijzer Balkenende, en vraagt daaromtrent inlichting. De Voorzitter zegt dat bedoelde kinderen thans weder worden toegelaten. De heer Amersfoordt betoogt de wenschelijkheid van het inaken van eene wijziging in de schoolwijken u°. 1 en 10 en noodigt Burgemeester en Wethouders uit, die zaak in overweging te willen nemen. De heer Knaap wenscht ook nog dat in aanmerking worde genoinen het aantal kinderen dat werkelijk de school bezoekt en niet die op de lijst staan. 8°. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderworpen het navol gende concept-besluit. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Heeft besloten uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1873 te voldoen de uitgaven hierna vermeld Kosten van het contract van erfpacht van een gedeelte Ringdijk, ter ver- grooting van het terrain der school n°. 9, alsmede het eerste en tweede jaar erfpacht van dien grond, loopende het eerste jaar van den 1 Julij 1872 tot 30 Junij 1873, het tw eede jaar van 1 Julij 1873 tot 30 Julij 1874 50,45 En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven, nit den post voor onvoorziene uitgavende vereiachte magtiging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Het daaromtrent door de Finantieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt De Finantieele Commissie uit den Gemeenteraad van Haarlemmermeer ontving in hare vergadering, op 29 April 1873 des namiddags ten een ure, gehouden op het raadliuis, ter fine van advies een voorstel aan den Raad, om uit den post van onvoorziene uitgaven te voldoen de som van f 50,45 verschuldigd voor kosten van het contract van erfpacht met den Haarlem- mermeerpolder, voor een gedeelte Ringdijk, ten behoeve van school n°. 9 en voor twee jaren erfpacht van den grond en web voor kosten van het contract30,85 2 jaren erfpacht ad 9,80 per jaar19,60 f 50,45 Na inzage en in orde bevinding van de daarbij behoorende bescheiden, heeft de Commissie de eer aan U voor te stellen, magtiging te verleenen om uit den post van onvoorziene uitgaven 50,45 ter kwijting van meer bedoelde uitgaven te voldoen. Haarlemmermeer, Namens de Commissie, 1 Mei 1873. (get.) Bultman, Voorzitter. Het concept-besluit wordt daarop zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. 9°. Komen in behandeling a. De aanvraag van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging van de be grooting van dat Armbestuur over 1872, als volgt: Ontmngsten Volnr. 2. Collecten en giften te verhoogen met f 45, u 3. Teruggaven van voorgeschoten onderstand verhoogen met493,42 Uitgaven Volgnr. 6. Schrijfbehoeften, verminderen met f 38,92} u 7. Schrijfloon, vernstinderen metn 10, n 8. Armbussen enz. verminderen met 9,25 12. Onvoorziene uitgaven, verminderen met 669,75} 5. Onderstand verhoogen metf 1673,40 n 9 Kosten van vergaderingen of presentiegeld van Armmeesters te brengen op32,95 Voortsom tot dekking van het te kort ontstaan in de eerste acht maanden van 1872 een nader subsidie toe te staan van/440 waarmede alsdan volgnr. 4 der begrooting van het Armbestuur zal behooren te wor den verhoogd. b. De navolgende voordragt tot af- en overschrijving in de begrooting dienst 1872, luideude: De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Heeft besloten: Op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1872 te doen de navolgende af- en overschrijving: Afschrijving Volgnr. 82. Kosten van vaccinatien90, 86. Jaarwedden van onderwijzers281,93} 112. Bijdrage tot instandhouding van het tele- graafkantooru 68,06} 440,— Overschrijving Volgnr. 98. Subsidie aan het burgerlijk armbestuur 440, En zal dit besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. Het daaromtrent door de Finantieele Commissie uitgebragt rapport is van den volgenden inhoud: De Finantieele Commissie nit den Gemeenteraad van Haarlemmermeer behandelde in hare vergadering, op 29 April 1873, des namiddags ten edn ure op het Raadhuis gehouden, Een voorstel van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente, tot het wijzi- gen van eenige posten van de begrooting voor het Armbestuur over 1872. Het overgelegde voorstel toont dat de ontvangsten de raming overtreflen met 538,42 als wegens ontvangen giften45, ternggave van voorgeschoten gelden 493,42 588,42 en dat de uitgaven met 727,93 verminderd kunnen worden. Voor mindere uitgaven voor schrijfloon en schrijf behoeften f 48,92} Opbrengst armbussen9,25 Vermindering op den post onvoorziene uitgaven 669,75} -v 727,98 makendo te zamen de som van 1266,35 Verder zag uwe Commissie tot hear ernstig leedwezen dat volgnr. 5 der bedoelde begrooting met 1673,40 is overschreden, en betreurt het dat de Gemeenteraad door het toenmalige armbestuur niet tijdig in kennis is gesteld van deze te verwachten overschrijding van volgnr. 5 gedurende de 8 eerste maanden van het jaar 1872. Met het oog op de overigens gunstige uitkomst der rekening, waardoor ruim J 1260 in de begrooting zelve wordt gevonden, en de omstandigheid dat sedert de veranderde inrigting van het armbestuur de uitgaven door de gelden worden bestreden, heeft de Commissie, onder verwijzing naar hare door den Raad aaugenoinene conclusie bij de behandeling der begrooting van het armbestuur voor 1873, volgnr. 5, de eer u voor te stellen om: 1°. Goed te keuren de wijzigiugen in de begrooting van het armbestuur over 1872, zoodanig als deze worden voorgesteld 2°. De subsidie door den Raad toegestaan te brengen op 7440, en dus aan het armbestuur te verleenen tot sluiting van de begrooting over 1872 de som van 440 3°. Dat bedrag van 440 te vinden door afschrijving op de volgende postenals Hoofdstuk 5, art. 2, 82. Kosten van vaccinatien 90. 6, art. 2, 86. Jaarwedde van onderwijzers enz. u 281.93} 9. art. 13, 112. Bijdrage instandhonding van het telegraafkantoor m 68,06} 440,— De Finantieele Commissie uit den Raad, (get.) Bultman. u N. T. Dobbeck. u Mr. J. P. Amebsfoobdt. Du Voorzitter brengt in discussie vorenstaande voordragten. Zonder discussie wordt het voorstel der Finantieele Commissie strek- kende tot goedkeuring der wijziging in de begrooting van het armbestuur en tot goedkeuring van het concept-besluit tot af- en overschrijving aangenomen en wel zonder hoofdelijke stemming. 10°. Alsnu wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen het navolgende concept-besluit. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit vau 2 November 1871 n°. 18, waarbij aan het burgerlijk armbestuur van Haarlemmermeer voor 1872 eene subsidie is toegestaan van /7000. Overwegende dat uit de door dat armbestuur gedane opgaven en mede deelingen blijkt dat die som ontoereikend is om alle de uitgaven over 1872 te dekken; Dat het armbestuur meent voor 1872 tot dat einde nog eene subsidie te behoeven van 440; Dat het dus noodig is om het over 1872 reeds toegestaan subsidie te verhoogen; Gelet op art. 59 tot 61 der wet van 28 Junij 1854, Staatsblad n°. 100. Besluit Aan het burgerlijk armbestuur van Haarlemmermeer wordt over 1872 nog verleend een subsidie van vierhouderd veertig gulden, (zegge /440.) Het totaal bedrag der voor 1872 toegestane subsidie wordt daardoor gebragt op zevenduizend vierhonderd veertig gulden, (zegge 7440.) Haarlemmermeer, (get.) J. W. Lantzendorfeeb, Voorzitter 1 Mei 1873, h EggiNk, Secretaris. welk beslnit zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden voor de Commissie ter bijwoning van de loting der schutterij, en ter beoordeeling van de redenen tot vrijstelling van de schutterpligtigen. Benoeming eerste lid. Eerste stemming: ingeleverd 10 briefjes; bij de opening blijkt dat zijn uitgebragt op de heeren Knaap 3, Amersfoordt en Dorbeck, elk 2 stemmen, t Hooft, van Riessen en Kuiper elk 1 stem. Tweede vrije stemmingingeleverd IB briefjes waarvan een van onwaarde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1