1873. Vrijdag, 13 Jiinij. N°. 24. VAN AAN LANDBOUWGBMBENTB- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. \\A-VK/,/> Prijs van het Abonnemeat: f Prijs der iAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer I21/., Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bii d en Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 4 tot 10 Junij 1873. IIAARLEMMERlfEER in het Jaar. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Ulterl{Jk Woenndag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. de Koning heeft1°, op hun verzoekeen eervol onttlag verleendaan jhr. mr. E. van Meeuwen, als lid van het bestuur van den polder van der Eigen (Noordbrabant); aan A. Bliek, als direkteur van den polder Rapenburg (Zee- land); aan M. M. Meijer, als gezworen van den polder Groot- en Klein- Baarzande (id.); aan F. Burger Bz. en C. P Lens- hock van Zwakerespektievelijk als dijkgr. en als gezworen van de watering Ooster-Zwake c. a. (id.); aan L. de Regt, als gezworen van den polder Ann- en Genderdijke (id.), en aan P. Lenshoek van Kerkwijkals beheerder van den pol der Boonen (id.); 2°. benoemd tot sekret.-penningm. van het waterschapbest. 's Lands van Ravenstein (Noordbrabant), J. W. Kockenin het waterschapsbestuur den Royalen polder (id.), tot voorzitter J. Wijtvliet en tot lid van het waterschaps- best. van den Auvergnepolder (id.), P. J. C. Korst; tot heemr. van het waterschapsbest. van de Heeu (id.), P. Swagemakers; tot lid van het heemraadschap van den Rosendaalschen en Steenbergschen Vliet (id.), mr. P. E. A. Jansenstot le lid of dijkgr. van het waterschapbest.van den Prins Karelpolder (id.), C. Jacobs P. Jz.tot lid van het bestuur der vier pol ders, genaamd Groote polder, Zandberg, Nieuwendijk en Nieuwe Fijnaart (id.), J. Wijtvliet; tot dijkgr. van het bestuur van den polder Nieuw Henkelenoord en Hoogerwerf (id.), C. Jacobs Pz.tot dijkgr. van het bestuur van den Zuidpolder van Woensdrecht (id), G. Moors; in het polderdistrikt Veluwe (Gelderland), tot heemr. A. Beumer Bredenoort en tot plaats- verv. heemr A. van Deldentot heemr. in het bestuur van het waterschap West-IJsselmondegem. IJsselraonde en Char- lois (Zuid-Hollaud). H. C. Vaandrager en J. van der Vorm Kz. ;tot dijkgr. van de polders LangeDaKltersoord en Oud- Smalland, gem. Pernis (id.). P. de Raadt: tot heemraadvan den polder Deyffejsbroekgem. Pernis (id.), J. Biert; van den polder Kiesheid (id.), P. Qualmtot gezworen van den pol der Kraaijestein,gem. Sommelsdijk, (id D. de Graafftot hoogheemraden van Waterland (Noord-Holland), M. C. Merens en J. P. Swart; tot heemraad: van het waterschap de Scher- meer (id.), P. Glijnis Pz.van het waterschap Eijerland (id A. Koning Jz.van den Sint Aagtendijkvan wege de ge- meente Heemskerk (id), H. Zaalberg; van den polder Wie- ringerwaard (id.), C. Waiboer; van den polder Westzaan (id.), J. Breet Jz-in het bestuur der zeedijkenkontrihutie Oost- dongeradeel (Friesland), tot dijkgraaf E. Y. Botma en tot dijksgedeputeerde S. Y. Stiemsma; in het bestuur van het waterschap de Lemstersluis (id.), tot voorzitter A. Meinesz en tot lid van het dagelijkscb bestuur mr. B. J. Buma; tot ge- kommitteerde van het polderbestuur van het Workumer Nieuw- land (id.), M. Sotanus; tot lid van het hoofdbestuur van het zesde onderdeel van het waterschap Reiderland (Groningen), J. A. Edenslot lid van het waterschapsbestuur van den Reiderwolderpolder (id.), J, G. Toxopeiis. Uitslag van de door Dijkgraaf en Heemradeu van den Haarlemmermeerpolder op 3 Junij 1873 gehouden aanbestedingen 1°. Het onderhoud van ponten en roeibooten over den jare 1873 en het le kwartaal van 1874: M. van Dijkte War- mondvoor 622, H. F. Pettenburg, te Haarlem, voor 760 en W. van der Toorn, te Houtryk en Polanen, voor 693. Dit werk is aan W. van der Toorn voor de door hem inge- schreven som gegund. 2°. Het verdiepen der Ringvaart by het' Nieuwe meer: J. van den Heuvel Az.te Haarlemmermeervoor 949 welk werk aan hem is gegund. 3°. Het verdiepen van eenige vakken togt: J. van den Heu vel Az., te Haarlemmermeer, voor 689, welk werk aan hem is gegund. Agenda voor de Vergaderina: van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 19 Junij 1873, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1°. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aangaan eener geldlee- niug tot tijdelijke voorziening in de behoefte aan kasgelden. 3°. Suppletoire begrooting dienst 1873. 4°. Voordragt tot betaling uit de onvoorziene uitgaveu. 6°. Bezwaarschrift tegen den hoofdelijken omslag van J. Intveld. 6°. Hulp- onderwijzeres aan school n°. 7. 7°. Schoolreglement. In de vergadering van de Afdeeling Haarlemmermeer 10 Junij gehouden, is de heer Simon Vis, wonende op Seetie Q Q tot Secrefaris der Afdeeling gekozenin de plaats van den heer L. van der Beek, die wegens vertrek naar Zttid- Holland bedankt heeft. De godsdienstoefeningen in het Evaugelisatie-gebouw Maran Atha, zullen gehouden worden als volgtZondag 1 5 Junij a. s. 's morgens halftien ure; Zondag 22 Junij a. s.'s namid- dagsSure; Zondag 29 Junij a. s.'s morgens halftien ure. c -* Ds. Magendanste Slijk Ewijkheeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Haarlemmermeer bedankt. J I. Zondagavond liep aan het Hoofddorp alhier het gerucht als zoude er ten huize van twee ingezetenen dezer gemeente, zijnde J. Burger en J. Stolwijk, ten gevolge van verkeerde geneesmiddelenwelke te Leiden waren klaargemaakt, vergif- tiging hebben plaats gehad. Later hoorde men dat bij een dier ingezetenen (Burger), reeds een meisje van 11 jaren was overledenterwijl bij de patienten ten huize van Stolwijk beterschap was bespeurd. fengevolge van een en ander bevonden zich op Dingsdag 10 Junij de regter-commissarisofficier van justitie, enz., vergezeld van drie geneeskundigenalhier ter plaatse om onderzoek in te stellenzoo door getuigen-verhoor als door lijkschouwing. GEBORENCatharina, dochter van L. Melissen en M. van Brugge. Geertruida, dochter van A. Straathof en E. Blommestijn. Jacoba, doch ter van J. Nederveld en T. Nieuwenhuis. Pieter W.UWft Yun- k wan Lew An M Klemi Klasina, dock*"" Yi" °i t icu. jan xiciiuiifl., zoon van jj.1 van wijk en B. de Jong. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van A. op de Kelder en E. Huibers. 1 Kind vau C. H. Nol en N. Dekker. OVERLEDEN: Petrus, oud 5 weken, zoon van J. Baars en M. G. Kortekaas. Susanna, oud 7 wcken, dochter van H. Rietdijk en M. Zulver. Theodorus, oud 10 weken, zoon van J. Appelman en G. Weel. Margaretha, oud 11 jaren, dochter van J. Burger en A. de Lange. Gerardus Antonius, oud 11 weken, zoon van N. van Leeuwen en A. Bak- ker. Klaas, oud 8 maanden, zoon van H. de Groot en D. Schuttel. Gerrit, oud 11 maanden, zoon van J. Burgers en A. M. Holla. Jaco bus, oud 6 maanden, zoon van J. A. Schmidt en D. Visser. Johanna Maria Koevoets, oud 35 jaren, gehuwd met J. K. Jansen. ONDERTROUWD: F. J. van Dorp met A. Mesman. G. van 't Riet (weduwnr.) met A. Terkuijl. P. Mienis met G. de Smeth. J. Baart- man met A. C. Huij. GEHUWD: J. Balk met J. Zelderbeek. J. Koster met T. Rinter. W. van Tuijl met G. Vennik. E. den Boer met S. Witte. Uit het Westland worden, naar men ons meldt, de nieuwe aardappelen bij kleine partijen verzondenterwijl het vooruit- zigt bestaat dat, even als het vervoer der spersies grooter is gewordende verzending der aardappelen weldra op uitge- breidcr schaal zal beginnen. Na eene zeer koude Meimaand heeft zich Junij gunstig ingesteld. Cappelle(Langstraat), 8 Junij. Dat de wei- en hooilandeu in deze streek al meer en meer in prijs stijgenbewijst de verkooping welke dezer dagen ten overstaan van den notaris Tijsmans gehouden werd. Een perceeltje van 1 hectare 40 ares, gelegen onder Waalwijk. werd ingezet op 4000, zoo- dat dit nu reeds met de gewone onkosten op ruim 4500 kornt te staan. Ofschoon de jonge paarden dit jaar buitengewoou lioog in prijs zijnhebben de laridbouwers uit deze streek toch weder hunne gewone inkoopen op de markten van Heenvliet en Puttershoek gedaan. Voor tweejarige paarden werd 300 a 360 besteed. Deventer, 9 Junij. De teelt, van suikerbeetwortelen neemt in deze omstreken jaarlijks zeer toe. Dit jaar vooral zijn er uitgestrekte akkers met dit produkt bezet. De huurprijs dezer landerijen bedraagt 250 a 280 per hekt. Aan vele han- den wordt door het verbouwen van dit produkt druk werk verschaft. Het is intusschen te betreuren dat het sehoolver- zuim er zeer door bevorderd wordt, want het wieden van dit gewas wordt meestal door jonge kinderen verrigt. Een tuinbouwkundige deelt mede, dat men op eenvoudige wijze een dubbelen aardbezien-oogst kan verkrijgen. Zoodra de eerste oogst is afgeloopensnijdt men de planten tot den grond af en bedekt ze met losse aarde, waarop ze als ge- woonlijk begoten worden. Weldra loopt de plant weder uit en is zij veel digter dan de vorige. De trekkers of ranken moeten zorgvuldig afgesneden worden. Indien de plant met zorg wordt behandeld, heeft zij weldra nieuwe bloesems, ge- woonlijk talrijker dan de eerste maal en in den nazomer of herfst heeft men een tweeden oogst. zig aardappelen te potentoen het op den zonderlinge inval kwam in een der poters een erwt te steken. 't Gewas kreeg de ziekte, doch midden in prijkte een erwtenplant, rijk met vruchten beladenonder wier wortels een dozijn zeer schoone gezonde aardappelen werd gevonden. De eigenaar plantte het volgend jaar een are aardappelenalien van een erwt voor- zlten. De ziekte bleef weg en de oogst was dubbel. Is het verhaal waar, dan zou het geneesmiddel tegen een groote ramp gevonden zijn. DtlHsoil7 Juni. De vruchten hebben zich van de geleden nachtvorsten goed hersteldmet uitzondering van de rogge die in jaren niet. zoo weinig belooYde als thans. Gedurende de maand Mei zijn in de gemeente Wymbritse: radeel niet minder dan 50 koeijen wegens longziekte afge- maakt. Men meldt uit Deventer van 6 dezer. De eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld werden heden hier ter markt gebragt door den tuinman W. Bloemink uit Twello. Oldebroek10 Junij. Hebben de nachtvorsten op vele plaatsen enorrne schade te weeg gebragt, in deze streek kun- nen wij ons verheugeu in een gunstigen stand der veldge- wassen. De aardappellen staan welig te groeijenop som- mige plaatsen bemerkt men reeds den knop van den bloesem. Het grasgewas ontwikkelt zich voortreffelijk. De granen zetten beschot te waciit'en" "Heeft. Het vee is in deze streek zeer ge- zondzoodat over het geheel de landman zich dankbaar knn verheugen. Alle planten zuiveren de luchtmaar hoogst merkwaardig zijn in dit opzigt zonnebloemenzoo zelfs dat men beweert dat het telen van zonnebloemen een heilzamen invloed uit- oefent, op de polderkoortsdit zoude vooral gebleken zijn in de omgeving van het observatorium van Washington. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maatsc/iappij van LandbouwAfdeeling Ond-Beijerland en Slrijenheeft de heer G. Stoutuit Tiel, de volgende prijzen behaaldeen eersten pryszijnde een gouden medaillevoor zijn tentoongestekl Dorschwerktuigdoor paarden gedreven; een eersten prijs voor een zigzagegge; een tweeden prijs voor een tweevoren- ploeg en een bestuursprijs voor zijne verzameling stroosnijders. Gronillg'eil5 Junij. Bij de talrijke maatschappijen en vereenigingen van landbouw en nijverheid deed zich reeds sedert geruimen tijd de behoefte gevoelen om, met belroud van ieders zelfstandigheidgezamenlijk de. Irelangen van land bouw en nijverheid te bespreken. Een paar jaren geleden werd aan het plan gevolg gegeven door de zamenstelling eener centrale komrnissiewier leden gekozen waren uit de verschil- lende landbouw- en nijverheids-vereenigingen in deze provin- cie, aan welke kommissic de taak werd opgedragenverga- deringen der leden van de onderscheidene vereenigingen te organiseren. Reeds tweemaal is zulk eene vergaderiag met het meeste succes gehouden en ook dit jaar zal weder zulk eene vergadering worden gehouden op Vrijdag, 20 Junij, in het lokaal van het koncerthuis alhier. In die vergadering zal een definitief reglement worden vastgesteldwaarna eene vroeger gedane mededeeling over het inundatiestelsel zal worden voortgezet. Een onzer voomaamste fabriekanten de heer Schonebaumzal eene mededeeling doen over de wolwaarna besproken zal worden het vroeger uitgebragte rapport van de komrnissie in zake de ooftboomteelt. Aan de orde zal ook gesteld worden een voorstel van de centrale komrnissie, betrekkelijk de proefneming met de suikerbiet; zullende daarna door dezelfde komrnissie mededeelingen wor den gedaan over het verlies van meststoffen. Door den beer J. C. Billroth, rijksveearts alhier, zal het vraagstuk worden iugeleid over de betrekkelyke waarde van het baamtuig, in vergelijking van den halsbouw bij de trekpaardenterwijl ten slotte de vraag zal worden besproken of het wenschelijk is dat er kamers van landbouw worden opgerigteen vraagstuk aanhangig gemaakt door de heeren P. Brouwers Mzn. en M. Teenstra. ArnsiCrt.) In Engeland was het kind van zekereu Brien David be- Hfet programma is verschenen van het XXVIIe Nederlandsch landhuishoudkundig kongres, te houden te Delft op 7, 8, 9 en 10 July a. s. Den eersten dag zullen de leden van het kongres des avonds ten 7 Y2 ure in het gebouw van Stads Doele ontvangen, de afdeelingen gevormd en hare bfcsturen gekozen worden. De volgende dagen zijn bestemd voor de algemeene eu afdeelings-vergaderingenin het gebouw van Stads Doele. De te behandelen vraagpunten en onderwerpen zijn gerangschikt in drie afdeelingenals1°. nkkerbouw

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1