1875. Vrijdag, 20fJunij. Mo. 25. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Haarlemmermeer. EIoll. Maatschappij v. Landbonw. Landbouw. \\yuup mmm Prijs van het A_bonnement in het Jaar Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 11 tot 17 Junij 1873. v^mr-- HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. Elitertjjk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zitting van 18 Junij 1873. De Eerste Kamer heeft heden de disknssie over de over- eenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaalschappij aangevan- gen. De heer Messchert van Vollenhoven heeft den loop der geheele zaak sedert 1862 zeer breedvoerig besproken. Noch de primitieve koncessie, noch de statuten deugden, zoodat steeds op verkeerden grondslag is voortgearbeid. Hij dringt niet aan op staatsovernamemaar op transaktie met de Maatschappij de aandeelhouders en den aannemer, om alle belangrijke punten, vooral wat het peil, de hoofden en het stoomvermo- gen te Schellingwoude betreft, voor goed te regelen. En op die nieuwe grondslagen moest dan de Maatschappij het werk voortzetten, als het niet anders kan, en hangende een en ander kon de regeering eenig nieuw voorschot geven. De heeren Smit en Prins bestrijden mede deze overeenkomst als niet zijnde eene behoorljjke, afdoende regeling. De heer Cremers is voor de wet; aanvankelijk had hij liever dit groote werk van staatswege zien uitvoerenmaar wij zyn gebonden zoowel aan de bestaande wet als aan de koncessie. Hij wil nu dat de Maatschappij voortwerke en is zeer tegen staats overname; inmiddels onderzoeke de Regering de nog betwiste technische punten, ook het advies der staatskommissie zelve. De heeren Viruly en Nobel zijn geneigd voor het ontwerp te stemmen, maar bevelen eenige nadere voorzieningen aan in het belang der waterschappen en van de scheepvaart bij de sluizen te Schellingwoude. De heer Rahusen integendeel is het geheel eens met den beer Messchert van Vollenhoven en andere bestrijders. Deze wet is eene bankiersoperatie in stede der definitieve regelingswet. De heer van Goltstein betwist het beweren van sommigendat uit de verwerpiug de over- name van staatswege zou moeten volgen. Maar dit kontrakt prejudicieert eene behoorlijke eindregeling. De Minister van Binnenl. zaken verdedigt het ontwerp in het breede en beant- woordt de verschillende bezwaren en bedenkingen. Nadat de Minister van Financien ook kortelijk het woord voerde, is de ontwerp-overeenkomst met de Kanaalmaatschappij aangenomen met 24 tegen 6 stemmen; evenzeer het ontwerp tot aanwijzing der gelden, met algemeene,stemmen. De Kamer is op reces gescheiden De predikbeurten te Abbenes zijn voor de maand Junij geregeld als volgt22 Junij, Ds. Ostivan Warmond 29 Junij, Ds. Sluiterman, vanVoorhout; zij zullen elken Zondag gehouden worden in de kerk te Abbenesdes morgens ten half-tien ure. GEBOREN: Hendrik, zoon van C. Blijleven en J. Blijker. Jannetje, dochter van H. Hartman en N. Cave. Ignatius Antonius, zoon van J. H. Bertels en M. T. van der Lans. Susannadochter van J. Witte en T. de Bruijn. Pieternelladochter van B. Winkel en P. Kouwen- berg. Heiltjedochter van Clazina Sleeuwenhoek. OVERLEDENLaurens van der Oord, oud 40 jaren, ongeh. Teunis Kruikemeijer, oud 23 jaren, ongeh. Comelis, oud 10 weken, zoon van H. van der Werf en T. van der Wagt. Pietjeond 6 maanden, doch ter van A. Noordam en P. Sonneveld. Herman, oud 4 jarenzoon van J. Pater en J. van der Kemp. Gerardus Anthonyond 6 maanden zoon van A. Spoor en L. Arrachart. ONDERTROUWDM. Verkuijl (wednr.) met H. Steinrath (wed.) J. van Ondenaaren met M. Vermeer. J. C. Hugens met A. de Vos. GEHOWD: J. de Wilde met R. de Koster. P. J. Vermunicht met C. Sprangers. G. Siebeling met J. Hessels. Overgenomen uit de Amsterdamsche Courant.) Op een uitgestrekt grasveld, aehter den van ouds vermaarden, geen Amsterdammer onbekenden, Roomtuin, werd heden morgen (18 Junij) een vergelijkend examen gehouden, niet van aspirant- telegrafisten, kandidaat-snrnumerairs of liefhebbers naar een baantje bij de Staatsspoorwegen, maar van werktuigen voor den hooibouw, die ingezonden zijn voor de algemeene tentoonstelling door de Hollandsche Maatschappij van landbouw van 26 —30 September e. k in het Paleis voor Volksvlijt te honden, doch waarvan de beproe- ving, met het oog op het saizoen, reeds heden geschiedde. Het boofdbestuur van de Maatschappij volgde nl. het voorbeeid van engelsche tentoonstellings-kommissien, die, door de ondervinding geleerd, niet op het oog af over landbonw-werktuigen een oordeel vellen, maar altijd eerst de praktische toepassing willen leeren kennen. Teregt is dus ook hier dat goede voorbeeid gevolgd. De tij len zijn voorbij toen de door de hand bestuurde scherpe zeis of aikkel het alles afdoende instrument tot maaijen scheen, en ook voor het schndden, het harken van hooi en andere veelomvattende werkzaamheden in het open veld heeft de vernuftige, op vooruit gang bedachte mensch werktuigen uitgevonien, die hoe langer hoe meer het burgerregt verkrijgen, en door eene beproeving gelijk aan die welke heden geschiedde voor hen die daarin belang stelden in ruimeren kring bekend worden. De Maatschappij heeft niet dadelijk alle werktuigen doen deelnemen aan de nieuwe wijze van beoorJeeld te worden. Zij bepaalde zich tot drie kategorien, om later, bij volgende tentoonstellingen, ook aan andere inzenders gelegenheid te geven op uitgebreide scbaal van het examen gebruik te maken. Ongelwijfeld zal het blijkea dat de bemoeijingen der Maatschappij in deze door de landbouwers op hoogen prijs worden gesteldniets toch kan voor hen en ook voor de leden der Maatschappij in het algemeen aangenamer zijn, dtyi zich persoonlijk op een uitgestrekt terrein te overtnigen van de meerdere of mindere deugdelijkheid der machines van de verschillende firmaas, welke zich met den invoer belasten, ten verkoop aangeboden. Op het programma van heden stonden acht grasmaaiwerktuigen, nl.: 1. 1 Buckeye n°. 1. Nieuw model, voor den en voor twee paar- den, snijdt 1.22 meter, met extra mes, reservestukken en al de benoodigde gereedschappen. Landre Glinderraan, te Amsterdam. 2. 1 Samuelson's tweepaards, genaamd Balance-Draftkompleet met een aantal losse messen en al de noodige gereedschappen; 1 extra mes. Boeke Huidekoper, te Groningen. 3. Hornby's grasmaaimachine voor twee paarden. J. Peignat C°., te Amsterdam. 4. Woods C°. grasmaaimachine voor twee paarden. Idem. 5. Woods C°. grasmaaiwerktuig voor 66n paard. Idem. 6. Brigbam CVs »Star Buckeye" gekombineerde gras- en graanmaaimachine, met bijvoeging van twee extra messen, vier ver- vangingsmesjes, twee vingers, schroefsleutels, oliekan, koudbeitel, klinkbout enz. Kompleet. Voor bey lei C°., te Bergen-op-Zoom. 7. Brigham C°.'s Buckeye Junior" gekombineerde gras- en graanmaaimachine, met bijvoeging van twee extra messen, vier ver- vangingsmesjes, twee vingers, schroefsleutels, oliekan, koudbeitel, klinkbout enz. Kompleet. Idem. 8. Brigham C°.s beroemde „Star" grasmaaimachine, uitmun- tende door eenvoudigheid, zoowel als soliditeit, met twee extra messen, vier vervangingsmesjes, twee vingers, schroefsleutels, olie kan, koudbeitel, klinkbout enz. Kompleet. Idem. Tien hooischudders, nl. 1. Palmerston hooischudder n°. 9, vervaardigd door Ashby, Jeffery Luke, te Stamford. Kompleet met windscherm. Landre GlindermaD. 2. Albert hooimaker n°. 9, vervaardigd door Ashby, Jeffery Luke, te Stamford. Kompleet met windscherm. Idem. 3. Howards H. H. hooischudder met dubbele werking, breed 8 voet (2.44 meter). Kompleet met windscherm. Boeke Huidekoper. 4. Bobys n°. 1 hooischudder met dubbele werking, houten wielen, breed 8 voet (2.44 meter). Behoeft geen windscherm. Idem. 5. Bobys n°. 3 hooischudder met dubbele werking, houten wielen, breed 7 voet (2.13 meter). Idem. 6. Howards hooischudder, merk H. H. J. Peignat C°. 7. Howards hooischudder, merk H. Idem. 8. Ashbys hooischudder Prince Albert. Idem. 9. Howards hooischudder, merk S. H. Idem. 10. Ashby, Jeffery en Lukes hooischudder n°. 9, genaamd »The Albert," met extra scherm. Kompleet. Yoorbeytel C°. Negen paardenbooiharken, nl. 1. N°. 28. Paardenhooihark met 2 hefboomen voor het ligttoe- stel en de zitting voor den voerman, vervaardigd door Ashby, Jeffery Luke, te Stamford. Landrd Glinderman. 2. Ransomes, Sims Head, patent star paardenhark met 24 stalen tanden, met zitbank. Boeke Huidekoper. 3. Howards patent paardenhark met 24 stalen tanden. Idem. 4. Howards zelfwerkende patent paa'denhark met 28 stalen tanden. Idem. 5. Amerikaansche houten paardenhooihark, in Noord-Holland veel in gebruik, 26 tanden. Idem. 6. Ransomes hooihark met zitting. J. Peignat C°. 7. Ransomes hooihark zonder zitting. Idem. 8. Ashbys hooihark. Idem. 9. Ransomes, Sims Heads paardenhooihark, merk M. A., met extra zitting. Voorbeytel C°. Reeds vroeg in den morgen zag het in de Roomtuinen allerbe- koorlijkst uit. Een zoel windje speelde door het geboomte, en de schoone aanleg werd aangenaam beschenen door een niet te krachtig en dus ook niet hinderlijk zomerzonnetje, dat de schitterende kleu- ren van de vlaggen en wimpels op het terrein geplaatst op het voordeeligst deed uitkomen. Tot het vreedzame landbonwfeest was alles in gereedheid gebragt, en reeds v6or tien ure, het tijdstip waarop het examen zou beginuen, waren vele belangstePenden, waaronder verscheidene onzer voornaamste nederlandsche grond- eigenaars, aanwezig. Van tijd tot tijd kwamen er heereboeren van dat ferme, oud-hollandsche slag, die met hunne flinke, weldoor voede paarden - mr. J. P. Amersfoordt met een prachtig vierspan voor een wagen gespannen - sierlijk het hek van den Roomtuin binnenreden en met een netten zwaai paard en voertuig stalwaarts voerden. De tuin zelf heeft in de laatste twee jaren groote ver- beteringen ondergaan. Een sierlijke koepel verheft zich op de plaats waar vroeger een onoogelijke sloot de afscheiding naar de grasvelden vormde, en fraai aangelegde bloemperken brengen aan- gename verscheidenbeid. In een woord dus, en de plaats waar, en de wijze hoe, en het gehalte der bezoekers, alles was een indus trial landbouwfeest - als wij het zoo eens mogen noemen - ten voile waardig. Aan frissche boerendeernen op haar Zondags uitgedost, met schit- terend hoofddeksel en in zijden kleeding, was geen gebrek niets ontbrak er dus aan om den stempel van het nationale op het lana- bouw-examen te drukken. Een detachement politie was langs de met hoog gras begroeide velden geposteerd om ongenoodigd bezoek te beletten. Langs den Zeeburgerdijk stonden vele liefhebbers naar ^het schouwspel te staren, dat inderdaad voor hen die niet gewoon zijn dagelijks met landbouwers om te gaan, of zelden in de gele genheid zijn de bebouwing en bewerking van den grond gade te slaan, zeer verrassend was. Acbtereenvolgens werden de hierbovengenoemde werktuigen be- proefd. Met kloeke paarden bespannen en gevolgd door den jury, bestaande uit de hh. Amersfoordt (Haarlemmermeer), de Blocquery (Haarlem), Viruly (Voorburg), Sluis (Beemster), Kieftenburg (Wognum), Barendregt Gzn. (Barendrecht) en Hulleman (Twisk), sneden de zeissen door de halmpjes en voerden de hooischudders en paardenhooiharken hunne evolutien nit. Uit den sard der zaak ligt het niet in onze roeping en behoort het niet tot onze kompe- tentie een oordeel te vellen over de verdiensten der verschillende werktuigen, en hoe gaarne wij ook de uitspraak van den jury zouden willen mededeelen, ook dit moet voorloopig achterwege blijven. De proefneming toch, die tot laat in den namiddag duurde, maakt deel uit van de in September a. s. te honden tentoonstel ling, en niet voor dat tijdstip zal de jury ofiicieel van zijne be- vinding kennis geven. De bezoekers van die tentoonstelling echter zullen dan de zekere overtuiging hebben dat de bekroonde machines, na eene deugdelijke beproeving door degelijke mannen, de eer der expositie zijn waardig gekeurd. Waar de Maatschappij van landbouw, krachtig ondersteund door het atdeelingsbestuur te Amsterdam, zoo goed voortgaat om de expositie van September a. s. te doen slagen, zal wel niemand aehter blijven, hetzij door morelen steun, hetzij door materielen (in den vorm van bet lidmaatschap) een steentje tot een welverdiend succes aan te dragen. Dalfseil16 Junij. Vele grondeigenaren zijn van oordeel dat nu de boeren zoo enorme prijzen voor het vee en de boter weten te bedingende pacht dan ook wel wat kau worden verhoogd. Sommige zelfs hebben hunne pachters 30 pet. opgeslagen. Zoo is, bij voorbeeid, de pacht van eene boerenplaats van 900 op 1500 gebragt. De regen heeft aan het land bijzonder veel goed gedaan. Het gras belooft een goeden oogst. De verpachtingen tot nu gehouden worden berekend op stam circa f 10 de 1000 pd. te hebben opgebragt. Het oude stroodat bijna opgeruimd iswordt thans op 12 gehouden. De eerste nieuwe aardappelen zijn hier aangebragt. Wegens de duurte der landerijen en de steeds hooger wordende loonen van meiden en knechts onder den boerenstand wordt hier van de vlasteelt hoe langer hoe minder werk ge- maakt, zoodat de aanvoer van linnen op de aanst. ommer hissing hoogst waarschijnlijk iveder geringcr zal worden dan in de vorige jaren. Varsseveld, 16 Junij. Op 25 en 26 April jl. is het koolzaad voor het grootste gedeelte aan de toppen bevroren en men dacht dat er niets van teregt zoude komen. Het is echter in de laatste dagen van onderen weiir uitgeloopen, en staat nu voor de tweede maal in vollen bloei. Zntplien14 Junij. Heden zijn door vrouw Brouwer de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond ter mark! aangebragt. Deventer, 17 Junij. De hooibouw neemt reeds een aan- vang. De opbrengst is boven verwachting en de kwaliteit wordt zeer geroemd. De prijzen die op stam besteed worden worden gerekend op 12 a 14 de 500 kil. Den 13 dezer zijn alhier de eerste aardbezien ter markt gebragt. Meppel16 Junij. De alhier gehouden groote jaarlijksche grasverpachting heeft tot resultaat gehad dat de opbrengst aanzienlijk hooger was dan verleden jaar, ten gevolge van den minderen stand van het gewas, voornamelijk in de wijd uit- gestrekte oeverlanden. Door elkander bedroegen de prijzen per bunder 80 a /120; puike stukken gemest land liepen zelfs tot 130 a 140. Er was veel animo; van heinde en verre waren liefhebbers opgekomen. Voor duizenden guldens is weder geveild. Het maaijen neemt spoedig een aanvang.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1