1873. Vrijdag, 27 Junij. N°. 26. AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. liandbouw. Oemeng-de Berlgten. Prijs van het Abonnement: in het Jaar®*- Prijs der -AxLvertentiSn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 18 tot 24 Junij 1873. AANBESTEDINGEN. Olst24 Junij. De hooibouw is in vollen gang. De opbrengst is boven verwachting en de hoedanigbeid laat weinig te wenschen over. De prijzen die thans besteed worden zijn 10 a 12 per 500 kilo op stam. REGTSZAKEN. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. a r.T.y, TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. H AARLEMMERMEER Ds. A. G. Reede, te Ransdorp en Schellingwoudeheeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuw-Vennep aangenomen. De verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeer zal geschieden op 15 Julij a. s. De aftre- denden zijn de heeren: N. T. Dorbeck, A. Kuiper, J. van Vuuren, J. Klapwijk en A. van Riessen. Op 25 dezer is bij den landbouwer P. Pijl, aan den Slo- terwegQ Q 8 een rund wegens longziekte onteigend. Overigens heeft zich sedert 10 Mei geen geval van long ziekte onder het rundvee te Haarlemmermeer voorgedaan. GEBORENPietertje, dochter van W. den Onden en A. den Outer. Maartje, dochter van W. H. Lelieveld en A. Roos. Petrus Johannes, zoon van W. Koeckhoven en A. Dorbeck. Lena Cornelia, dochter van M. van den Henvel en C. Koolhaas. Matje, dochter van J. Koomen en N. Vreeken. Hendrikus, zoon van H. Pijnaker en M. C. Looman. Maria Theresia, dochter van A. A. Overtoom en E. Bes. Pietje, dochter van E. Boterblom en G. Smits. Cornelis, zoon van G. Spaans en P. Westbroek. Hendrik Albert, zoon van F. Timmer en A. Ufkes.Johan Carel, zoon van L. van 't Sant en C. Thissen. Jacomina, dochter van G. van Osnabrugge en J. de Groot. OVERLEDENEvert, oud 2 jaren, zoon van J. Pater en J. van de Kemp. Leentje, oud 3 maanden, dochter van D. Cieraal en A. van Leeuwen. Elizabeth Quinera, oud 9 maanden, dochter van J. Vervoorn en N. Vos. Aagje, ond 3 maanden, dochter van S. Reisigcr en N. Baarse. Bernardina Maria, oud 4 weken, dochter van F. L. Faas en J. van der Vossen. Antoinette Vermeer, oud 74 jaren, wed. van J. Molleman. ONDERTROUWD A. Boellaard met G. den Dekker. GEHTIWDJ. Baartman met A. C. Huy. P. Mienis met G. de Smeth. G. van 't Riet (wednr.) met A. Verkuijl. J. 1. Vrijdag is een wagenljewaarin vier personen gezeten warenten gevolge van het schrikken van het paardin een sloot geraakt. Een der personen heeft zich daarbij nog al bezeerd terwijl ook de wagen erg beschadigd is. Zondag-avond ten 9 ure kwam R. W. Lammers en diens huisvrouw, wonende nabij Halfweg, met een paard en tilbury van Heemstede rijden. Op den Kruisweg bij den Spiering- weg gekomenschrikte het paard door een voorbij rijdende velocipede, ten gevolge waarvan alien in de Kruisvaart ge- raakten. Lammers en zijne vrouw zijn met levensgevaar gered. De Nieuwe Rott. Courant behelst het volgende „Men schrijft ons uit Haarlemmermeer van 23 JuniDe heer Myer, eigenaar van het bekende Amerikaansche circus, was voornemens in deze gemeente eene voorstelling te geven, en wendde zich daartoe tot het Plaatselijk Bestuur om toe- stemming. Deze toestemming werd door Burgemeester en Wethouders gegeven, voor den gevraagden dag, 23 of 24 Junij. Doch nu wilde de heer Myer eene verandering in zijne route maken, waardoor zijne voorstelling te Haarlemmermeer op Zondag 22 Junij plaats moest vinden. De Burgemeester, doch thans zonder Wethouders, gaf ook daarin toestemming. Groote aanplakbiljetten, advertentien enz. gaven publiciteit aan deze voorstelling; een extra trein zou van Haarlem naar de Zaanstreek loopendiligencen en omnibussen zouden rijden, en de neringdoenden aan het Hoofddorp verheugden zich in het voordeelige vooruitzigt. Men had echter buiten den waard in deze de Wethouders gerekend. De gemeen teraad vergaderde Donderdag 11., en op het einde der verga- dering vroeg het lid A. van Riessen, of er geen schrijven van den Kerkeraad was ingekomen, betreffende het spelen op Zon dag, waarop door den Burgemeester werd geantwoord, dat dit schrijven niet tot de competentie van den Raad behoorde. De beide Wethouders echter verklaarden nu, zich tegen het geven van een voorstelling op Zondag te zullen verzetten, en, daar zij de numerieke meerderheid hebben, werd Myer afgetelegra- pheerd, advertentien ingetrokken enz. Bij vele ingezetenen was groote ontevredenheid over de handelwijze van de Wet houders. Nu is het circus toch gekomen en de voorstelling doorgegaan. De overtreding is bij proces-verbaal geconstateerd, naar men zegt." Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Zeeburg- en Diemerdijk, is, in het gemeenelandshuisbij inschryving en opbod publiek aanbesteed1°. het maken van een steenen oeverwerk en het verbreeden van steenen glooijingen aan den Zeedijk tusschen Diemerdam en Diemenaannemers de beeren Schep en Ambagtsheer, voor 5300. 2°. Het in orde brengen der paalwerken bij de Ipenslotersluisaannemer de heer E. H. Brokmeier, voor f 205. Wegens te hooge som niet gegund. 3°. Het verwen van bet gemeenelandshuis en bijbehoorende gebouwen en van de arbeiderswouingenin twee perceelen; le perceel, de heer van de Yelde, voor /390 en 2e perceel, dezelfde, voor 90. Weesp21 Junij. Heden werden door de polderbesturen per blok aanbesteed de gebouwen en inrigtingen voor een stoomgemaal. Aannemer de heer B. Janse, te Amsterdam, voor 21,700. Blokzijl24 Junij. Op het nabijgelegen Ambt Vollenhoven steeds zeer produktief in veld- en boomvruchtenstaat het Roren over het geheel zeer voordeelig, en doet een goeden oogst voorzien; doch de tuin- en boomvruchten leveren daarentegen een treurig vooruitzigt op. Wat den hooibouw aanbelangt, vindt men in de lage landen veel, maar op de booger gelegene weinig gras. In deze omstreken heeft de hooibouw op de buiten- landen of uiterwaarden een aanvang genomende verwachting, die men, met het oog op het minder gunstig weder, van den oogst koesterdewordt verre overtroffendaar die eerste snede meer dan goed mag worden genoemd. Zutphen24 Junij. De openbare grasverpachting van de hooilandeu dezer gemeente (aan de veluwsche zijde) hehben 13516 opgebragt, zijnde/3770 meer dan ten vorigen jare, doch 1311 minder dan in 1871. De volgende week zal de verkoop voor de landen aan de graafschapsche zijde geschieden. Harlingen24 Junij. Van den koemelker J. P. Miedema alhier zijnop last van den burgemeesterna het rapport van den distrikt-veearts H. J. Prakke, twee zwartbonte, aan de besmettelijke longziekte lijdende, runderen onteigend, af- gemaakt en, voor zoo ver noodig, begraven. Wijlie23 Junij. De hooioogst neemt een aanvang. De opbrengst is bevredigend en de kwaliteit wordt zeer geroemd. In de jongste dagen hebben de bijen veel honig gewonnen. Goudriaan, 23 Junij. Alhier heeft zich weder een geval van longziekte voorgedaan bij den bouwman H. den Ottolander. Het rund is door den burgemeester onteigend en daarna Ons vee maakt op de Weener vee-tentoonstelling een goed figuur. Verschillende exemplaren van Hollandsch, Groningsch en Priesch ras, door buitenlandsche veefokkers ingezonden zijn met prijzen bekroond. Men roemt bij de stieren den flinken bouw, den breeden melkspiegel, de voile, gelijkmatige vormen, zachte, dunne huid en zijdeachtig haar, terwijl de melkeigenschappen der koeijen mede geprezen worden. Een der schoonste stieren van de geheele tentoonstelling was de zilvergrijze groningsche stier van de heeren Otto Boekhoff en Co. te Loga, bij Leer, in Oostfrieslandwelke heeren ook eene koe hadden ten toon gesteld, die alle anderen in melk eigenschappen overtrof. Bij besluit van 1 Mei 1873 is de koninklijke bewilliging verleend tot oprigting der naamlooze vennootschap Neder- landsche Maatschappij van Kunstmestente vestigen te Halfweg Haarlem en Amsterdam. Na afloop der in den Roomtuin achter de Muiderpoort te Amsterdam genomen proeven (pie ons vorig nommer) werden door de beoordeelaars, met eenige werktuigen voor den hooi bouw, de volgende prijzen toegekendvoor grasmaaiwerktui- genle prijs, n°. 1 (de buckeye, voor een of twee paarden, 830), Laudre en Glinderman; 2e prijs, n°. 2(Samuelsons tweepaards balance-draft, 243), Boeke en Huidekoper, te Groningen3e prijsn°. 4(Woods en C°.voor twee paar den), J. Peignat en C°,voor hooischuddersle prijs, n°. 3, (Howard's H.H.kompleet/ 219), Boeke en Huidekoper; le prijs n°. 6, (Howard's H. H) J. Peignat en C°.2e prijs, n°. 2, Landrd en Glinderman; 3e prijs, n°. 4, (Boby-s, 201.60), Boeke en Huidekoper; voor hooiharkenle prijs, letter F, (llansome, met zitting), J. Peignat en C°, le prijs, (bij loting)lett. B, (Ransomes, Sims en Head, met zitbank135)Boeke en Huidekoper; 2e prijs, letter G.J. Peignat en C°.3e prijs, letter D, (Howards zelf- werkende paardenhark, 156), Boeke en Huidekoper. Uit het noorden des lands wordt aan het Utr, Dagbl. ge- meld, dat de wolproduktie alom hoogstbevredigende uitkom- sten oplevert. Vachten wol van 10 kilo per schaap is geen zeldzaamheid. De verzending naar het buitenland is aan de orde; de prijzen der puike soort worden reeds hooger; per kilo besfeedt men voor de le kwrliteit tot zelfs/2. Voor duizenden guldens wordt in dit artikel door de schapenhouders in Drenthe, Friesland en Groningen afgeleverd. In den nacht van Zaturdag op Zondag, ongeveer ten 1 ure, liep een 23-jarige man met een paar laarzen, die hij van den schoenmaker had ge- haald, op den Voorburgwal, te Amsterdam, toen hij, ter hoogte van het Gasthuis, werd aangevallen door een grooten, sterken man, die hem de laarzen ontnam. De bestolene riep terstond//Houd den dief" I De politie, gestationneerd voor het huis van den heer Bergman Carels, kwam op dat geroep toeschieten, en de dief ziende dat hij gesnapt zou worden, keerde zich eensklaps om, takelde het jongemensch toe, wierp hem in het water en zette het op een loopen, doch werd gevat door een in de buurtwonen- Jen burger, die hem echter weer losliet op zijn verzekering, //dat het maar een stantje" gold. Naauwelijks was de boosdoener losgelaten, of de politie riep: »Het is een moordenaar!" en zette nu met den burger den man op nieuw achterna, die weldra, en ditmaal voor goed, gepakt werd. Inmid- dels had men den man, die in het water gevallen was, opgevischt; de chirurgijn, de heer J. B. Liernur, beproefde hem bij te brengen, doch te vergeefs; het bleek dat hij in den moddcr was gestikt. Als iets merkwaardigs wordt nit Dalfsen berigt, dat een zwaluw haar nest heeft bevestigd aan een zolderfje boven een kookmachine en aldaar de jongen heeft uitgebroed, in weerwil dat de huisgenooten hunne bezigheden er dagelijks uitoefenen. De man des huizes, een timmerman, heeft zelfs door middel van een paar spijkers het nest voor vallen gesteund, zonder de trouwe moeder der jongen daardoor te veijagen. Te Harssenonder Adorpheeft een half-Engelsche stier op deu straatweg aldaar een paard met den wagen in de sloot geworpeneene wonde in de borst van het paard getuigt van de kracht van den stier. Door dadelyk aangebragte hulp is alles zoo goed als mogelijk was geholpen. Een 14-jarige zoon van een landbouwer uit den polder Eijerland, zwemmende in een waterkolkheeft op jammerlijke wijs het leven ver- loren. Vermoedelijk door kramp overvallen, zonk hij in de diepte en ver- dronk. De ingezetenen van Doesburgh, die, als zij per spoorweg willeij rei- zen, zich eerst naar het station Dieren moeten begeven, ergeren er zich aan, dat hun, als zij op de terugreis aan dat station aankomen, door den conducteur wordt geroepen: //Dieren! uitstappen!" Bij de aanlegplaats der transatlantische stoombooten te Bordeaux bevindt zich een steiger op drijvende vlotten. Jl. Donderdag waren daarop zestig personen bijeenplotseling begaven alien zich aan een kant, de steiger helde over en brak. Slechts de helft der ongelukkigen heeft zich kunnen reddentnsschen 20 en 30 personen kwamen om. Een onderofficier uit het pruissische leger werd tijdens den franseh- duitschen oorlog door een kogel in het hoofd getroffen en, als zoo velen, van wege Het Roode Kruis, verzorgd en opgepast. Eene haagsche schoone, onder de vauen dier vereeniging dienende en hem als verzorgster toegevoegd, heeft zich zoo liefderijk van hare taak gekweten, dat de krijgsman, van zijne wond hersteld, dezer dagen naar 's Hage is overgekomen om zijn vroegere verpleegstcr hart en hand aan te bieden. Zoodra hij zijn ontslag uit de dienst zal hebben verkregen, zal het huwelijk gesloten worden. Dat het gebruik van bier ook bij de Parijzenaars zeer in zwang is gekomen, bleek weder bij de jongste wedrenneu. Op den dag toen de grand prix de Paris verreden werd, werden aan de buffeten op het terrein van 12 tot 5 uur 18000 glazen bier verbrnikt. Te Rouveen is eene 82jarige vrouw door eene koe, die zij brood bragt, zoo mishandeld, dat zij aan de gevolgen overleden is. Sedert geruimen tijd wordt de wreedheid, die in Engeland zoo vaak jegens dieren gepleegd wordt, streng gestraft. In de vorige week werd een groente-verkooper te Acton, die beschnldigd werd van een oud paard, dat gedeeltelijk verlamd was, te hebben mishandeld, tot twee maanden straf- arbeid veroordeeld. Op Vrijdag 20 dezer stond voor het prov. geregtshof iu Noord-Holland teregt Jan van Woudenberg, oud 34 jaren, zonder beroepgeboren en laatst verblijf houdende te Hilver- sum ter zake van moedwillige brandstichting in een gebouw, zonder dat het te voorzien was dat eenig menschenleven daarbij in gevaar kon worden gebragt, en na reeds bevorens wegens diefstallen veroordeeld te zijn geweest. De beschuldigde heeft in de instruktie bekend: dat hij, in vele jaren niet te huis geweest zijnde, in den avond van den 16 April bij zijne moeder, aan het Loosdrechtsche eind te Hilversum wonende, is gekomen en aldaar den nacht beeft doorgebragt; dat hij, honger hebbende, eten heeft gevraagd, hetwelk zijne moeder hem niet gegeven heeft, zeggende dat zij geen geld had; dat dit reeds vroeger aanleiding tot twist tusschen hen gegeven en eindelijk zijne drift zoo opgewekt heeft, dat hij, nadat zijne moeder den volgenden ochtend ten 7 ure was uitgegaan, het plan heeft opgevat haren boedel in brand te stekendat hij dit gedaan heeft door met een lucifer, dien hij op tafel vond, het stroo in de bedstede te ontsteken, waarna hij de woning verlaten heeft, en, na de deur achter zich digtgetrokken te hebben, verder aan den weg is gaan zitten, tot dat hij door den veldwachter is ge- arresteerddat hij zelf niet begrijpt hoe hijom een zoo ge- ringe aanleidingtot een zoo ernstig feit heeft kunnen over- gaan en het hem thans spijt. Uit de verklaringen der ge- hoorde getuigen is wijders nog geblekendatten gevolge van bovengemeld feit, de dekens, de beddeplank, het kozijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1