?5^3il 1873. Vrijdag, 11 Julij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. No. 28. \\VUU£) Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Bij dit Nommer behoort een Bijblad, Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. Oemenjrde Beristen. ^SSSSMSS IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. M.T.F, TOEZENDINGENREDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan A AX BOj\GA C°.te Amsterdam. Uiterljjk Woenadag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. bevattendeBerigten betreffende den Haarlemmenneerpolder en Haarlemmermeer. Den 3 dezer is te 's Gravenhageter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Eollandsche Maatschappij van Landbouw een wedstrijd van grasinaaijers gehoudeu op het land achter den Koninklijk Zoologisch-Botanischen tuin. Door 20 grasmaaijerszoo uit die stad als van omliggende dorpen, werd er aan deelgenomen. Het kortst werd door J Neeleman uit Kijsvvijk over het be- paalde gewerkt; deze maaide in den tijd van 19 minuten ongeveer 50 vierkante meters af; de langste tijd was 36 ipinuten voor dezelfde uitgestrektheid. Toen de wedstrijd afgeloopen was ten circa 3 ure, werden de mededingers ont- haald op broodjes met hier, waarna alien voor de gelegen- heidskomraissie verschenen, om de door hen behaalde prijzen, uit handen van den heer van Stralente ontvangen. De overwiunaars zijn: J. Neeleman te Bijswijk19 minuten, eerste prijs, bestaande in een zilveren horologie en dito ketting, C. Goederaad te Wassenaar, 21 minuten, tweede prijs, een zilveren tabaksdoos; Q. Hendriks te 'silage, 22 minuten, derde prijseen zilveren horologieC. Groenewegen te Wassenaar, 22 minuten, zesde prijs, cen zilveren lucifers- doos; W. Angenend te 'silage, 24 minuten, een afzonderlijk getuigsehrift; T. Kuijen te 'sHage, in 24 minuten, vierde prijs, een sigarenkoker met zilver gemonteeid; J. Jausen te 'sHage, 24 minuten, een afzonderlijk getuigsehriftJ. Konij- nenburg te Wassenaar, 24 minuten, vijfde pi ijseen zilveren horolosieketting; J. Brederode te Wassenaar, 24'/^ minuten, zevende plijs, een zilveren siyarenpijpen S. Groeneweg te Loosduinen, 2 5 minuten, een afzonderlijk getuigsehrift. Die- genen, vvelke een prijs behaaldenontvingen bovendien nog een vereerend getuigsehrift. Toen deze prijsuitdeeling was afgeloopen, die, evenals gedurende geheel de feestvieringdoor muziek werd opae- luisterdnam de heer Waldecksekretaris der Maatschappij het woordom namens al de maaijers het bestuur dank te zeggen voor dezen aangenamen dag. Hij deed uitkomenmet hoeveel belangstelling ook het Huis van Oranje in de nuttige instelling deel nam, getuige ook nu weder het bezoek van de koninginvergezeld van de baronesse van Pabst van Bingerden. De edele vorstin bleef tot den afloop van den wedstrijd het feest bijwonen. Ten slotte bragt de heer van Stralen, president van het hoofdbestuur, een woord van dank aan de drie ledendie zicli wel hadden willen belasten met de beoordeeling. Het werd besloten met een matinee musicale in den Zoologischen tuin, door het muziekkorps der dd. schutterij, onder leiding van den heer C. J. Becht. Haarlem, 9 Julij. Omtrent de alhier voorgenomen viering van het 25jarig bestaan der Eott. Maatschappij van Land bouw (afdeeling Eaarlem en omstreken) kan thans gemeld worden, dat de feetten zullen bestaan uit eene laudbouwten- toonstelling en bloemententoonstelling, beiden in den tlerten- kamp, en eene harddraverij op den Dreef. De bloementen toonstelling zal gedurende de feestdagen, van 2 tot 5 Augus tus, geopend zijn de landbouwtentoonstelling en de harddraverij zullen Maandasr den 4 Augustus gehoudeu worden Op Zondag 3 Augustus zullen de bloemententoonstelling en de Hertenkamp feestelijk verlicht zijn en zal aldaar eene muziekuitvoering ge- geven wordenop de avonden der andere feestdagen zullen in de tuitien der societeiten Trouw moet blijken en Vereeniging (deze toegankelijk voor alle leden der Maatschappij van Land bouw) koneerten gegeven worden. Door ruim subsidie van wege het gemeentebestuur en de deelneming in het waar- borgffondszijn de geraamde kosten voor een groot deel gedekt. Tot volledige uitvoering van het programme is vergrooting van dit fonds echter nog noodzakelijk. De deelneming hierin blijft bij de leden der feestcommissie opengesteld. Zntphen9 Julij. Op de meeste hooilanden dezer ge^ meente is men druk bezig het gras te maaijen. I)e ophrengst van deze snede valt over het geheel, wat kwaliteit en kwanti teit betreft, nog al mede. IVoordbroek9 Julij. LI. Zaturdag ontdekte B. Wolthof, wonende in het tolhuis tusschen deze gemeente enScheemda, dat een zijner sehapen stijf werd, eerst vooral in de achter- beenen, waardoor het dier een zeldzame manier van voort- springen aannam. Later op den dag echter begon het dier te schuimbekken en naar zijne makkers te bijlen, wat de eigenaar aan dolheid deed denken, hetgeen hij dan ook Zon- dagmorgen aan den heer burgemeester kenbaar maakte, die dadelijk de ziekte, welke zich toen reeds bij 4 sehapen van gen. eigenaar openbaarde, door den heer Buiskool van Nieuwolde liet onderzoekenuit welk onderzoek bleekdat bier werkelijk dolheid aanwezig was, waarom dan ook dadelijk tot afmaking werd overgegaan, Capelle, (Langstraal) 8 Julij. Met den hooibouw maakt men hier goede vorderingen, zoodat men veilig kan aannemen dat hij voor de grootste helft is afgeloopen. Het hooidat men gevvoon is aan het Oude Maasje te schelftenwordt door velen opgereden omdat de kwaliteit van de zoogenaamde aanwassen, waar dit hooi gewonnen wordt, dit jaar veel te wenschen overlaat. Over het algemeen is het zigtbaar waar men goede, vette hooilanden vinrit, daar deze weder een goed en ruim gewas opleverenterwijl landdat vroeger des winters een geruimen tijd onder water stond en daarvan thans verstoken is, door jaarlijks tweemaal te hooijen, wordt uitgeput en bij een schraal voorjaar meer onkruid dan een goed hooigewas oplevert. De zoogenaamde voorlauden en die, welke of ge- mest, of slechts eenmaal per jaar gehooid worden, leveren weder eene uitmuntende kwaliteit op. Beverwijk9 Julij. De hooioogst valt hier over het algemeen zeer tegen. Men hoopt veel van de nasnee, waar- voor het weder niet ongunstig is. Koeihooi wordt voor/16 en paardehopi voor f 20 per 500 kilogram verkecht. 'S Ilertogenboscll9 Julij. De oogst belooft in de Meijerij over het geheel goed te zijn. De rogge, het hoofdgewas, die zich in het voorjaar zeer slecht liet aanzienis door het daarop gevolgd goedweer zoo liijgekomendat men een goeden oogst kan verwachtende haver itaat uitrauntend en belooft veel; de boekweit, ofschoon hier en daar van de stortregens en op enkele plaatsen van de nachtvorst geleden hebbende, staat over het algemeen goed. De nieuwe aardappelen zijn van uitmuntende kwaliteit. Dillfseu8 Julij. Met den hooioogst is het hier in vollen gang; ofsehoon de verpachting van vele landen wat hooger is geloopen dan het vorige jaar, komt de prijs van het hooi evenwel niet hooger, doordien de opbrengst meevalt. Croilinn'en, 8 Julij. Het weder was den laatsten tijd voor de te veld staande gewassen bijzonder gunstig en alle, zoowel Zomer- als Wintergewassen, beloven een rijken oogst en uitmuntende kwaliteit, daar tot dusver de wind veelal Noord is geweest; wanneer nu slechts niet door te veel regen het graan gaat liggen, hetgeen vooral met Winter Gerst en Tarwe ligt kan gebeuren en van zeer nadeeligen invloed zoude zijn. Alleen over Rogge, vooral op zandgronden, wordt niet ge- roemd, die staat dun en zal waarschijnlijk beneden een mid- deltnalige opbrengst blijven en van Koolzaad zal door het vele omploegen de oogst niet meer dan 3 a 4000 last opbren- gen, ongeveer een derde van dien van het vorige jaar. Met het snijden van Aveelzaad lieeft men hier en daar een begin geinaakt, zoodat wij daarvan bij gunstig weder eerstdaags de eerste kleine aanvoeren ter markt mogen verwachten. Hiervan slaat echter slechts weinig te velde en met het snijden van Koolzaad zal men na verloop van omstreeks acht dagen be- ginnen. Deventei", 8 Julij. De vroege appelen- en perenboomen zullen weinig of geene vruchten opleveren. Gras is erinover- vloed. Het velte vee is hoog in prijs; andere soorlen zijn aanmerkelijk lager. Het in deze week alhier verkochte gras heeft opgebragt 12,809. De toevoer van nieuwe aardappelen was heden zoo groot, dat zij verkocht werdeu tegen 30 cent de 5 liters. Zelliem8 Julij. Het laat zich aanzien, dat, zonder on- verhoopte ongelukken, de schade van den door de beide hagel slagen van IS Mei en 25 Mei 1S72 grootendeels mislukten oogst van dit jaar, door den goeden oogst in dit jaar gedeel telijk zal worden vergoed. De in deze gemeente te veld staande vruchten beloven veel; rogae, haver en boekweit staan uit- muntendvan de aardappelen wordt een dubbel gewas ver- wacht, van de ziekte is geen spoor te vindenen de tuin vruchten, die eerst van de koude hadden geleden, hebben zich hersleld en groeijen geheel naar wenscli. Ook in de naburige gemeenten is de toestand geheel bevredigend. Diepenvcen8 Julij. l)e stand der veldgewassen is zeer gunstig. De aardappelen staan heerlijk, het graan heeft ech ter veel geleden vooral de rogge, waarvan de oogst zeer ge- ring zal zijn. Moes- en tuin^roenten zijn er in overvloed. De gemeentebesturen van Zierikzee en van Goes hebben beide pogingen aangewend tot oprigting eener landbouwschool in hunne gemeenten. Slechts een dezer gemeenten kan voor de rijkssubsidie (vermoedelijk 4000) in aanmerking komen, en het is nog onbeslist wie in dat geval zal verkeeren. De miliciens der ligting van 1872, die nog bij de verschillende infanterie- korpsen in aktiviteit zijn, zullen den 15 dezer in het genot van onbepaald verlof worden geteld. Werkendara, een welvarend dorp in de provincie Noordbrabant, mag zich in een zuinig gemeentebestuur verheugen. De wijzerplaten en wijzera op den kerktoren aldaar moeten noodzakelijk worden geschilderd burgemees ter en wethouders besloten om van de vier wijzerplateu er vast twee te laten teeren en de cijfers er met gele verf op te doen schilderen, terwijl het teren en schilderen der twee anderen wordt uitgesteld tot. het jaar 1875. Een reiziger, die van Harmelen naar Utrecht ging, heeft zijne porte- feuille, waarin f 800 geborgen was, verlorentoen een onderzoek hiernaar werd ingesteld, vond men de ledige portefeuille op den weg liggen. Een inwoner van Zalt-Bommel J. G. B., na zich in de rivier te hebben gebaad, stond gereed huiswaarts te gaan, toen hij bemerkte dat een in zijDe nabijheid zwemmende knaap te vergeefs poogde zich boven water te houdenonmiddel'ijk daarop snelde hij tot diens redding toe, met het ongelukkige gevolg, dat beide weinige oogenblikken daarna in de diepte verdweuen en alzoo door deze daad van zelfopoffering een gezin in den diep- sten rouw is gedompeld. LI. Maandag gaf op de Botermarkt te Amsterdam een vrouw aan twee jongens een pakje over, volgens haar zeggen waschgoed inhoudende, en met verzoek het bij eene op een bovenhuis aldaar wonende waschvrouw te be- zorgen. De jongens voldeden hieraan en bespeurden, op den trap gekomen, eenige beweging in het pakje, zoodat zij van vrees begonnen te schreeuwen. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek, bleek dat in het pakje niet wasch goed, maar een kind lag, hetwelk, zoo wordt verteld, reeds gestikt was. De vrouw, die zich nog niet ver verwijderd kon hebben, is echter nog niet opgespoord. Als curiostem deelen wij uit het Politieblad het volgende mede: //De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt te Haar lem, verzoekt te worden bekeud gemaakt met de verblijfplaats van het arneri- kaansch paardenspel onder directie van J. W. Mijers, aan wien eene dag- vaarding moet worden beteekend wegens overtreding der zondagswet. De Kaapsche berigten melden dat te Leydenburg een klomp goud van 51 pond gevonden is, doch de uitzigten op nieuwe gouddelvingen waren niet gunstig. Volgens de Huisvrouw heeft prof Schneevoogt den volgenden raad nage- laten tegen de klierenMen bestrijkt den patieut overalwaar zich klier- knobbels vertoonenmet gewone groene zeep en laat dit op de huid ver- droogen en korstendaarna* laat men den patient een lauwwarm bad nemen en wascht dan zoo de zeep weer weg. Dit is, geloof ik, eenigszins pijn- lijk, maar een probaat middel, dat tweemaal per week herhaald moet wor den. Door deze behandeling, wanneer er natuurlijk een gepast dieet bij komt, verdwijnen de klieren geheel. In Fricsland is gebrek aan maaijers. De zoogenaamde hannekemaaijers uit Duitschland zijntengevolge van de rijzing der dagloonen daar te lande niet gekomenen nu kan daardoor een maaijer in Friesland 4 a 5 per dag verdienen. Kinkhoestzegt een bladis een der onaangenaamste zickten bij kin- dercn. 't Schijnt echter dat petroleumlucht er zeer gunstig tegen werkt. Zoo althans verzekert in een geacht geneeskundig tijdschrift dr. Weis uit Minden. Wij meenen vele moeder9 eeDe werkelijke dienst te doen met hieraan te herinneren. Het middel is onschadelijk en gemakkelijk toe te passen door b. v. op een theeschoteltje in de ziekenkamer, een kleine hoeveelheid petroleum te laten verdampen. Zondagmiddag werden de bezoekers der Weener tentoonstelling op een zeer zonderlinge manier teleurgesteld. Om 4 unr namelijk zou een lucht- ballon van ongeveer 8 meter middellijn met eenige personen opstijgendoch tegen kwartier voor 4 uur kwam een zwaar onweder opzetten, waarmee een hevige wind gepaard gingalles vlugtte dadelijk in de gebouwendoch toen men weder buiteu kwramwas de ballon gevlogenom 5 min. voor 4 uur had de wind hem zoodanig heen en weer geschud, dat hij van de kabels was losgeraakt en zich zonder icmand naar het Oosten was begeven. De ballon behoorde aan een Franschman en had eene waarde van 10.000 francs. Yergiflige worsten. Volgens de Illustirte Landwirthschaftliche Zeitung zijn in den laat9ten tijd worstcn van ongekookt vleesch enz. in den han- del gebragtwelke zich door eene in het oog loopende roode kleur onder- scheiden. Deze roode kleur is kunstmatig met anillinerood te voorschijn gebragten daar het in den handel voorkomende anillinerood gewoonlijk met arsenikzuur bereid en derhalve arsenikhoudenddus vergifteud is, is het gebruik van dergelijke ongewoon roode vleeschwaren zeer te ontraden. De ongelukken die de aardbeving eenigen tijd geleden in het Vene- tiaansche veroor'zaakte zijn grooter dan men eerst meende. Te Sau Pietro di Peletto, bij Conegliano, stortte gedurende de vroegmis de kerk in en begroef 38 menschen onder hare puinhoopenverscheidene huizen werden vaneen gescheurd en in verschillende steden heeft men het verlies van vele menschenlevens te betreuren. Duizenden brieven doorkruisen ons land dagelijks, waarvan somwijlen enkelen voorzien zijn van de wonderlijkste adr ssen die onwillekeurig den lachlust opwekken. Wie echter heeft ooit gehoord van een adres op rijm en zang? Geen uwer? Welnuvddr eenige dagen werd te Grave een brief op de post gedaan met het volgende adres (Wijze Die Wacht am Bein 1) //Vooruit, papier! Naar Amsterdam! Ochkom toch bij den regten man De grachtde grachtde Mart'laarsgracht Daar is 't, waar men U vurig wacht. Bij Henny Christiaan zijt gij wel (bis.) Vijf honderd eeu-en-vijftig L. (bis.) De politie heeft een schoeuinaker van Clamartmet name Bernard aangehoudenonder beschuldiging van den dood van zijn vierjarig zoontje veroorzaakt te hebben. Het arme kind was sedert geruimen tijd ziek. Bernard vond deze ziekte zeer kostbaar en ook omdat zijne vrouw verhin- derd werd zich geregeld met haar huiswerk bezig te houdenbesloot hij de ontknooping er van te bespoedigen. In den nacht van 25 op 26 Junij leed de arme knaap waarschijnlijk veel pijn, want onophoudelijk kermde en steunde hij. Bernard zeide hierop tot zijne vrouw: //Iloort gij, de pad schreeuwt nog!" //Ons kind is misschien zieker," antwoorddc de raoe- der, ik zal opstaan en gaan zien wat hem scheelt," //Blijf liggen, ik zal zelf gaan." De vader stond op en zeide aan het kind op barschen toon dat hij zwijgen moeet maar hierdoor waren de pijnen natuurlijk niet ge- stild en het bleef voortkermen. Bernard werd woedend, pakte het arme knaapje vast en bragt het op den rug en de borst zulke hevige vuistslagen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1