1873. Vrijdag, 25 Julij No. 30. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. •mm* Prijs van het Abormement in het Jaar6. Prijs der A_dvertentien Voorloopig verslag omtrent de verwachtingen van den te velde staanden Oogst in deze Gemeente. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 16 tot 22 Julij 1873. Blokzijl21 Julij. Hoort men van onderscheidene kanteu klagten opgaan over den minder gunstigen hooibouwhet ver- heugt ons daarentegen te kunnen mededeelen, dat met de uiterwaarden alhier het omgekeerde zich voordoetdaar zij bijna het dubbel van andere jaren opleverenterwijl daaren- boven, over het geheel het heoi goed gewonnen wordt. Dalfsen22 Julij. De hooioogst, welke wat de eerste snede betreft bijna is afgeloopen, kan als buitengewoon goed uitgevallen worden beschouwdschuren en bergen zijn goed gevuld, de kwaliteit is uitmuntend en de hoeveelheid tot aller genoegen. »v® "»aw« HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. AT.T/F. TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterlijh Woensdag.) elke regel meer 12J/2 Cent. van 16 regels 75 Cent Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Uitslaq der op 5 Julij jl. door Dijkgraaf en Heem- raden gehouden aanbesteding van het onderhoud der Grindwegen in de afdeeling Cruquiusover de laatste helft van 1873 en de eerste helft van 1874. Daarvoor werd ingeschreveu als volgt: voor Perceel 1: door N. W. Wamsteker, voor 730; K. den Breejen, voor 826; C. Betlem voor/ 840; voor Perceel 2: door N. VV. Wamsteker, voor 760; K. den Breejen, voor /713; C. Betlem, yoor 760; voor Perceel 3: door N. W. Wamsteker, voor/ 486; K. den BreejeD, voor 564; C. Betlem, voor/ 640; in Massa: door N. W. Wamsteker, voor 1895; K. deD Breejen, voor 2086; C. Betlem, voor 2230. Het werk is aan den laagsten inschrijver in massaden heer N. W. Wamsteker, voor de som van 1895 gegund. Rogge en Gar si middelmatig gewas. Tarwe goed gewas. Haver staat goed te velde. Erwten en Boonen zeer goed. Viae, goed gewas; er zijn echter minder hektaren beteeld dan vroeger. Meekrapslecht gewasheeft veel geleden door de natheid. KoolzaadKarwei- en Mosterdzaadgoed ge was. Aardappelen goed gewasde ziekte vertoont rich tot heden zeer gering. Wortelen zeer goed gewas. Frucht- boomen. De opbrengst zal niet uoemenswaardig zijn, ten ge- volge van langdurige koude en nachtvorsten. Het Houtge- gewas groeit goed. Fee. De gezondheidstoestand is zeer gunstig; tongblaar en longziekte doen zieli tot heden niet voor. WeilandHooiland en Klaverlandgewas goed doch de opbrengst is minder dan in 1873 om reden men in 't voorjaar te lang ongunstig wefer gehad heeft. GEBOREN Jacob, zoon van P. Vreeken en A. Niemandsverdriet. Wilhelmina Cornelia, dochter van W. C. Reijndorp en D. Klooster. Aartje, dochter van P. Boekenstein en J. Plomp. Marie Hendrikzoon van L. Goebel en G. Eggink. Aafje, dochter van C. Gijzenberg en A. van der Meer. Jan zoon van J. Lewis en A. Kooijman. Cornelia Johannes, zoon van H. A. Schoenmaker en C. H. Fertelman. Petro- nella Henrica Maria, dochter van P. Vugt en H. Koolvink. Elizabeth, dochter van J. Groot en D. Ossen. Jacob, zoon van P. van Dijk en F. Groot. Willem, zoon van A. Roose en M. C. Jongeneelen. Jannetjedochter van J. C. Kempenaar en A. Vis. Petrns, zoon van J. Beers eu M, Kerkvliet. Adrians, dochter van C. Jonkers en A. Damen. OVERLEDENGeertruidaoud 4 maandendochter van C. Bruin eu M. Visser. "Willem, oud 10 maanden, zoon van P. Roubos en A. Ver- slnis. Johan Careloud 4 wekenzoon van L. van 't Sant en C. Thissen. Hermanus, oud 24 jaren, zoon van D. Jansen en H. A. van Velsen. Gerrit, oud 4 jaren, zoon van A. Onkenhout en S. Ilenrichs. Anna Maria, oud 41 jaar, dochter van P. Rijlaarsdam en H. C. Boer. Aartje, oud 4 dagen, dochter van P. Boekenstein en J. Plomp. Maria, oud 4 maandendochter van P. de Koning en N. van der Stam. Maria Magdalenaoud 2 maandendochter van F. Somers en E. Havermans. Jan, oud 16 dagen, zoon van P. Bosman en N. Blaauw. EliasJohan nes, oud 3 maanden, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. ONDERTROUWDP. Beijk met M. de Regt. J. Hobo met E. Nieuwkoop. GEHUWDJ. L. van der Moer met T. Dekker (wed.) H. Resoort met J. Kloet. J. Verheijen met A. Deugd (wed.) H. uit den Boogaart met M. van Nes. Uitslag van de Harddraverij den 17 dezer te Nieuw-Vennep gehouden. 1. Boerenpaarden11 deelnemers. De Prijs werd behaald door den zwarten ruin van Uittenbogaart, te Eijnsburg pikeur A. Blonk, van Hazerswoude. De Premie door de bruine merrie van A. Blonk, te Hazerswoudepikeur dezelfde. 2. Paarden van zessen klaarDe Prijs werd behaald door de ..Marianne", van A. de Graaf, te Watergraafsmeer; pikeur de Eigenaar. De Premie door de „Mallejan" van H. van Haren, te Amsterdam; pikeur L. G. Lampe, van Purmerende. Uit Abbenes wordt ons het volgende gemeld: Het zuidelijk gedeelte van Haarlemmermeer (waarvan Ab benes het middenpunt is) bevat thans voor zooverre het kerkelijk is ingedeeld bij het dorpje Kage op een opper- vlakte van ongeveer duizend bunders (ruim drie uur in den omtrek) 736 zielen, verdeeld in 160 gezinnen, wonende in 129 huizen. Onder dit zielental zijn 227 Roomsch-Katholieken, 2 Christelijk-Gereformeerden507 Hervormdenwaarvan 156 lidmaten. De Huigslootpoider, nu reeds door een weg met het dorpje Abbenes verbondenis in het voorjaar in kleine perceelen ter verveening verkocht en lokt dus eigenaars en meer ar- beiders in deze streek. Op driehonderd el afstand van de Hervormde kerk te Ab benes is een bunder grondsdoor den eigenaar, uit het midden zijner bezittingin koop afgestaanten einde aldaar eene Roomsch-Katholieke kerk te bouwen. Algemeen wenscht men, dat er nog in dit jaar de hand geslagen moge worden aan dien bouw. Daardoor toch zou deze plaats weder meer kracht van aanlrekking krijgen ter vereeniging van nieuwe ingezetenen. Abbenes zelf neemt als met den dag in tal van woningen bedrijven en neringen toe. Terwijl het oude dorpje (om het zoo te noemen) uit 3 rijendeels steenen, deels houten wo ningen en keeten bestaat, zijn de nieuwe huizen regelmatig en netjes langs de hoofdvaart en den weg naar Huigsloot, van steen gebouwd. In het fraaiste woont de geneesheer. De aangestelde vroedvrouw zal weldra naar Westzaan vertrekken, hiertoe aangespoord door hooger tractement en meer werk- zaamheid. Inmiddels wordt door het gemeentebestuur in de dagbladen eene andere opgeroepenten einde hare plaats te Abbenes te vervangen. Onbegrijpelijk is het, dat zich hier nog geen bakker heeft gevestigd. Thans wordt het brood bezorgd door bakkers van de Kaag, de Weteriug en Lisse, die hierin een aanrner- kelijk deel van hun bestaan vinden. Gelegenheid voor eene bakkerij te bouwen bestaat er bij de toenemende verveening van Abbenes meer en meer. Doch juist dit het zelf bouwen is voor menigeen de waarschijnlijke oorzaak, waarom zij terug- gehouden worden zich op Abbenes te vestigen. Voor een flinkervaren eerlijken bakker is hier evenwel een bestaan te vinden. Daarom leven wij hier in het vooruitzigtdat ook weldra in deze behoefte zal voorzien worden. Intusschen dient, behalve <'e vaxtedagelijks toenemende bevolking van Abbenes, ook het oog gehouden te worden op de vlottendedie te Kaag, Lisse en Weteriug woont, maar in dit deel van Haarlemmermeer haar brood verdient; en op de honderdenvan elders komende vlasweiders, die het grootste deel van den zomer hier toeven en eten. Bovendien belooft Abbenes in vervolg van tijd een klein lustoord te worden door den sierlijk aangelegden waudelweg rijk van vruchtboomenbloemheesters en boomgewas voorzien. Kage (bij Sasseriheim), 21 Julij. Heden was het voor deze gemeente een blijde en dankbare dag In tegenwoordigheid van eene groote schare belaogstellendenwerd door den heer D. Beeckman predikant te Sassenheim en voorzitter der com- missie ter vernieuwing van het kerkgebouw der Hervormden op Kager-eilandde eerste steen gelegd van het nieuw te bouwen kerkje. Hij wees er in zljne toespraak op, hoe dit bedehuis als een gedenkteeken te meer van Neerlands welda- digheid zou verrijzenen gevoelde zich verpligt een woord van dank te brengen aan en den zegen des Allerhoogsten af te bidden over alle bekende en onbekende gevers, aan wie deze gemeente dit kerkje te danken hebben. AmstCour.) Het Provinciaal blad van 1873, bevat: 1°. eeue kenuis- geving van Gedep. Statendd. 2 Julij, betreffende het in- stellen van eene weekmarkt van voortbrengselen van landbouw en veeteelt in de gemeente Weespop Dingsdag van iedere week, zonder heffing van eenig marktgeld2°. een besluit van den Commissaris des Koningsdd. 9 Julij, houdende mededeeling dat de jagt op waterwild in deze provincie zal worden geopend op Zaturdag 26 Julij e. k.en dat de kooi- liedeu hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van 26 Julij e. k. tot 1 Sept. 1873. In eene zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is afwijzend beschikt op het adres van de afdeeling Hoorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw om vaststelling eener provinciale verordening op het rijden met hondenkarren. Evenzoo is besloten afwijzend te beschikken op het adres van den Haarlemmermeerpolder om opheffing van tollen op de wegen in de provincie. streek in zoo ver afgeloopendat hetgeen nu nog ingezaraeld moet worden slechts voor eigen gebruik dient. Men heeft in de laatste dagen weder druk geschelft, zoodat er, even als in vorige jarenaanzienlijke mijten aan het Oude Maasje te koop gepresenteerd staan. De marktprijs is dan ook reeds gemaakt en eukele hooiboeren hebben reeds ingescheept waarmede men ook nog drok bezig is, en ofschoon de prijzen naar de kwaliteit varierenkan men de middenmarkt op/26 per 1000 kilogr. aannemen. Dat het ingezamelde of gewonneu hooi over het algemeen van uitmuntende kwaliteit is, zal naauwelijks vermeld behoeven te worden. Rropswolde22 Julij. Hoe schraal het hier voor eenige weken met de veldgewassen en de weidelanden ook stond, nu staat alles in voile fleur. De aardappelen, dit jaar bij- zonder veel gepoot en hier de hoofdbron van bestaan voor den landbouwer, staan uitmuntendterwijl men nog geen spoor van de bekende ziekte bespeurt. Gerst, haver en boekweit laten niets te wenschen over. De weidelanden zijn bijna nooit zoo goed van gras voorzien, als tegenwoordig; evenwel valt het met den hooioogst niet mee, door de groote hoe- veelheid ratel of scharreldat den groei van het gras bijzonder schijnt te belemmeren. Ook de rogge, hoewel vrij wat bij- gekomenzal wel beneden het middelmatige blijven. Capelle (Langstraat), 21 Julij. De hooibouw is in deze Zandvoort22 Julij. De verwachtingen over den oogst in de duinen zijn hoog gespannen. De late aardappelen staan uitmuntend in het groen en beloven veel; de laatstgevallen overvloedige regens hebben vooral aan de hooggelegen gronden veel goeds gedaan. De vroegere aardappelen, die thans ge- rooid worden, zijn voortrelfelijk van kwaliteit; zij gelden van 6 tot 8 per hektoliter. De graauwe en groene erwten staan schoon en hebben in vele jaren zooveel niet doen ver- wachten als dit jaar het geval is. Deventer, 22 Julij. In deze omstreken is reeds een begin gemaakt met het maaijen der rogge. De opbrengst zal waar- schijnlijk ruim een derde minder zijn dan in het vorige jaar. De toevoer van nieuwe aardappelen was heden zoo groot, dat zij laat markt tot 10 a 12 cent de 5 liters verkocht werden. Middelburg21 Julij. Het koolzaad te velde ligt hier en in onze buiten-eilanden voor drie vierde reeds gesneden en bij aanhoudend droog weder mag men aanstaande week een enkel monster ter markt verwachten. Ook met het snijden van winter garst zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het winter-koolzaad is goed gewonnen en over de opbrengst mag men tevreden zijn. Zierikzee, 21 Julij. Bij de publieke verpachting der tiendenaan deze gemeente in eigendom toebehoorendealhier gehouden, hebben deze opgeleverdmet inbegrip van op- en blokgeld 4582.28zijnde 185.50 meer dan in 1872. Laren (Gelderland), 22 Julij. Een landbouwer alhier heeft 12 patrijs-eijeren gevonden, wclke hij ter uitbroeijeng aan eene zijner hennen heeft gegeven. Van de 12 patrijsjes, die hieruit geboren werden, zijn 9 in leven geblevendeze loopen nu met de kip op het erf, en zijn even zoo mak als kuikens. mastenbroek21 Julij. Alles is in deze streek druk in de weer met den hooibouwmen kan duidelijk ziendat de boeren het oude spreekwoord begrijpen„rnen moet hooijen als de zon schijnt". Zoowel hier als op het Kampereiland is zeer goed hooi gewonnen. De opbrengst is bevredigend wat men met het schrale voorjaarsweer niet verwacht had. Voor nieuw gewas besteedt men 18 a 20 per 500 kil, De verzendingen van het eiland nemen een aanvang. Granen staan over het algemeen zeer gunstig. Boekweit eu koolzaad beloven veel, wat aan de bijenhouders belangrijk voordeel heeft verschaft, want zeldzaam zag men schooner bloeijend koolzaad en thans prachtiger boekweitvelden in vol- len bloei. De korven zijn goed bevolkt, zoodat de bijenhouders een gunstig jaar in het verschiet hebben. De aardappelen laten over het algemeen, wat kwaliteit en beschot aangaat, niets te wenschen over. De beste soorten worden hier voor de zwolsche- en kampermarkt opgekocht tot 8 per hektol. Jammer, dat op sommige plaatsen de ziekte reeds wordt waargenomen. Wie met den spoorweg ons land doorsnijdt of zelfs maar een uur ver den Apeldoornschen weg opwandelt, wordt ge- troffen door de onafzienbare uitgestrekte hei, die sedert eeu- wen niets oplevert dan voedsel voor de schapen. Er zijn nu en dan eenige gedeelten heide ontgonnen door particulieren vereenigingen hebben met meer of minder goeden uitslag ge- tracht geld bijeen te brengen om die onvruchtbare streken in rentengevend land te herscheppenmaar over het algemeen deinst en de ondernemingsgeest fen het kapitaal terug voor die schijnbaar ondankbare taak.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1