1873. Vrijdag, 1 Augustus. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbouw. \\WU// Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Wijlie29 Julij. De hooioogst is in deze streken geeindigd. De opbrengst is zeer groot en de hoedanigheid laat niets te wenschen over. De prijzen zijn buitengewoon hoog; men be- steedt zelfs tot 20 de 500 kil. De groole uitbreiding welke de veestapel vooral gedurende dit jaar in deze provincie ge- kregen heeft, is waarschijnlijk hiervan oorzaak. De staat der bijen is mede zeer gunstig. De korven zijn goed bevolkt, en de ijmkers hebben een gunstig honigjaar in het verschiet. A A R L E M M E R M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UTTGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BO.\GA C°.te Amsterdam. Uiterltfk Woenstlag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend- Bij besluit van 10 Junij 1873 n°. 30, heeft Z. M.be- schikkende op het verzoekschrift van Hendrik Jan deLange, notaris te Alkmaar, HD. bewilliging verleend op de akte hou- dende wijzigingen in het statuten van de naamlooze vennoot- schap: „Wieringwaarder Maatschappij tot bereiding van kaas gevestigd te Wieringerwaard. Bij besluit van 12 Julij 1873, n°. 48, heeft Z. M.be- schikkende op het verzoekschrift van mr. Godert Willem graaf van Rechtereu van Appeltern, wonende te Wageningen HD. bewilliging verleend op de akte van oprigting van de naam looze vennootschap Nederlandsche George- Ville-maatschappij tot bevordering eener doelmatige en meer algemeene aanwending ran scheikundige meststoffen in Nederlandte vestigen te Wa geningen. Het doel dezer maatschappij is: het drijven eener bouwerij met chemische meststoffenvolgens een stelsel over- eenkomende met dat van George Ville, op daartoe te huren of aan te koopen grondenhet verbouwen van alle inlandsche gewassenhet verkoopen derzelve, het openbaar makeu der uitkomsten van de genomen proevenhet in den handel bren- gen der gemengde scheikundige stoffen in Nederland. Het maatschappelijk kapitaal is groot 12,000, verdeeld in vier- en-twintig aandeelen op naam of na volstorting aan toonder, elk groot 500. Als oprigters nemen deel de heeren van Rech- teren van Appeltern voor zes aandeelenSchimmelpeuninck van der Oye voor drie aandeelen en van Bylandt van Slie- drecht voor drie aandeelen; de storting van het geheele bedrag geschiedt ten spoedigste na het verleenen der kcninklijke be williging. De overige twaalf aandeelen moeten binnen een jaar na de dagteekening dier bewilliging zijn geplaatst. Uitslag van de lierstemming ter verkiezing van drie Leden voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, gehouden op Dingsdag 29 Julij 1873. In de bussen werden bevonden 297 geldige stembriefjes derhalve was het getal der volstrekte meerderheid 149 stemmen. Uitgebragt waren: op de heeren A. van Riessen 185, A. Kuiper 164 en J. van Vuuren 151 stemmen; op de hee ren H. Meijer 127, P. Verkuijl 71 en B. Biesheuvel 56 stemmen; op de heeren J. den Butter, A. Breure en Jan Ran, ieder 1 stem. Derhalve zijn bij volstrekte meerderheid van stemmen tot Leden van den Gemeenteraad gekozende heeren A. van Riessen, A. Kuiper en J. van Vuuren. Stem-opnemers waren: de heeren J. W. Lantzendorffer, P. Knaap Gzn. en Herman F. Bultman. Ds. J. Moulijn, te Weesp, heeft voor het beroep naar de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer bedankt. Ds. P. Kaptijn, te Pernis, heeft voor het beroep naar de Christ. Gereformeerde gemeente te Nieuw-Vennep bedankt. De predikbeurten te Abbenes zijn voor de maand Au gustus geregeld als volgt3 Aug., Ds. BiichliFest, van Ilil- legom; 10 Aug., Ds. van der Kemp, van Noordwijkerhout; 17 Aug., Ds. van Herwerden, van Lisse; 24 Aug., Ds. Osti, van Warmond; 81 Aug., Ds. Sluijterman, van Voor- hout; 7 Sept., Ds. van Herwerden, van Lisse; zij zul- len elken Zondag gehouden worden in de kerk te Abbenes, des morgens ten half-tien ure. van 23 tot 29 Julij 1873. GEBOREN: Margaretha, dochter van J. Zoeteman en G. de Vet. Cornells, zoon van C. Betlem en J. Maliepaard. Petronella Maria, dochter van J. Ravensbergen en M. van Kouten. Lijpje, dochter van D. Koelewijn en K. van Tol. Cornelia, dochter van P. Kortenoeven en F. C. Kok. Jacobus Petrus, zoon van C. Hoogeveen en T. de Hey. Maria, dochter van D„ Kieft en E. Stokman. Jan Hark, zoon van C. Rus en J. Bood. Antonia Adriana, doohter van W. van 't Sant en A. A. van Arkel. Jan, zoon van J. van Zwieten en W. Slichter. Jan Jacobus, zoon van M. Nagtegaal en T. Tavenier. Willemina Cornelia, dochter van H. Kluck en J. Stipdonk. Johannes, zoon van C. Dolie- slager en G. Arisman. OVERLEDEN: Elias Johannes, oud 3 maanden, zoon van J. Wientjes en W. Leenslag. Peter, oud 4 maanden, zoon van J. Middelkoop en G. de Graaf. Arie, oud 6 maanden, zoon van R. van de Rhee en A. Koper. Antonie Dirk, oud 2 maanden, zoon van C. de Gier en J. van der Mooren. Aagje, oud 9 maanden, dochter van D. Metz en G. Meijer. Wilhelmina, oud 2 maanden, dochter van J. Euijmee en G. van der Maas. Pieternella, oud 6 maanden, dochter van B. Winkel en P. Kouwenberg. Johanna, oud 31 jaar, dochter van P. van Riju en M. Smits. Maria, ond 6J jaar, dochter van J. van der Wie en P. Leverman. Klaas, oud 3 maanden, zoon C. Stammis en P. Louw. Cornelia Baltmakers, oud 45 jaren, gehuwd met M. C. Jansen. ONDERTROT.'WD E. van der Kieft (wednr.) met A. S. van Bentem (wed.) W. Steenbeek met T. Robijn. W. van Dalen met H God- vliedt. GEHUWDJ. van Bockel (wednr.) met M. E. Stortenbeeker. T. Celie met M. Kolateeg (wed). POSTERIJEN. Postkantoor te Haarlemmermeer. Naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van den 9 July 1873 StaatsbladN°. 107), waarbij Postzegels, Brief- kaarten en Postformulieren, behalve op de Postkan- toren en de Hulpkantoren der Posterijenook door daartoe door den Minister van Finantienop voordragt der Direc- teuren van de Postkantoren, aan te wijzen Rijks-depothouders zonder prijsverhooging kunnen worden verkrijgbaar gesteld worden alhier ter goeder naam en faam bekend staande boek- handelarentabaksverkoopers eu andere winkeliers (vrouwen niet uitgesloten), wier nering met het houden van een open winkel gepaard gaat en die des avonds niet vroeg gesloten wordt, tot het verkrijgen van een depot uitgenoodigdzich bij den Directeur van het Postkantoor in deze gemeente te vervoegen. Ieder aangewezen Rijks-depothouder geniet voor zijne be- moeijingen en tot schadeloosstelling voor zijne geldelijke voor- schotten, 46n ten honderd van den prijs der Postzegels, Brief- kaartenenz.die door hem op de Postkantoren worden in- gekocht, en die hij verpligt is weder tegen denzelfden prijs aan het publiek te verkoopen. Zekere J. van Gamerente Nieuw-Vennep, is, door het losraken van den polderboomvan een hooiwagen gevallen waardoor hij zich nog al erg moet bezeerd hebben. Tot gemeentelijke genees-lieoi- en vciloskundige in wijk 2 alhier, is benoemd de heer J. A. Schreuderte Egmond aan Zee. Den 30 Julij is een kind van P. van den Berg, oud 2 jaar, in eene sloot nabij Nieuw-Vennep verdronken. Den 24 Julij jl. zijn de eerste bunders met veldgewas, geteeld op de hoogste gedeelten van den nu reeds bijna drooggemaakten Tedingebroekpolderonder Stompwijkvoor den oogst verkocht. De geheele droogmaking van dien pol der zal alzoo eerlang volvoerd zijn. Door het uitmalen nu van de laagste gedeelten is het boezemwater aan gene zijde van den Leidschendam onzuiver en met modder vermengd. Bij gevolg zou, indien noodig werd geoordceld van dien kant water door te latenten behoeve van Leiden en om- streken gelijk andere jaren geschiedtmeer bederf dan ver- versching bevorderd worden. Er wordt echter, nu reeds ge- ruimen tijd., o. a. uit den IJssel, te Gouda, met goed gevolg voorzien in de waterverversching. De boezemstand van Rijn- land blijft op eene voldoende hoogte, d. i.ook niet be- lemmerend voor de scheepvaart, en het water is zuiver. Leidcil, 22 Julij. Ofschoon het aantal aangevoerde paar- den op de gisteren te Voorschoten gehouden paardenmarkt kleiner was dan andere jaren en nog geeu 500 bedroeg, was er de handel zeer levendig. Voor jonge paardeu zijn prijzen besteed van f 500, 600 en meer; voor een 9jarig paard werd 725 betaalden te vergeefs is voor een ander paard 1000 geboden. Zij gingen meest voor fransche, doch ook voor engelsche en duitsche rekening, zonder lang beding, van de markt. Ook in werkpaarden is veel handel gedreven tegen buitengewoon hooge prijzen. De markt werd druk bezocht en het aantal onverkochte, van minder hoedanigheidbuilen aanmerking gebleven paarden was zeer gering. Men vermoedt met zekerheid dat de veelvuldige koopen, die op het land, tegen hooge prijzen, steeds voor buitenlandsche rekening worden gedaan, veel invloed hebben op den verminderenden aanvoer op de markten. Den Horn, 30 Julij. De varkensziekte, die hier ieder jaar met hevigheid woedt, zoodat er zelden een overblijft, is ook nu weder hoewel wat later dan gewoonlijk uitgebroken. Van bederf onder de aardappelen wordt nog weinig vernomen. De hooioogst is uitmuntend afgeloopen en de landman ziet nu verlangend uit naar regenwaaraan de graslanden groote be- hoefte hebben. Westerwijdwerd29 Julij. Gedurende de laatste warme dagen heerscht alhier de zoogenaamde varkensziekte in zulk eene erge mate, dat reeds het grootste deel der aanwezige varkens daardoor is anngetast en geslagt, zoodat nog slechts enkele in leven zijn. De heer A. H. Oostmeyer maakt in de Zaanl. Ct. de land- liedeu opmerkzaam op de gemakkelijke wijze, waarop zij van den last der veldmuizen kunnen ontslagen worden. Hij deelf o. a. het volgende feit mede: Door J. Prins te Oostzaan, die bij mij twee booren heeft laten maken, werden geboord hon derd vijftig gatenalleen in de greppels van drie morgen land. Deze gaten leverden in de tien eerste dagen 22 emmers mui- zen a 445 per emmer, dus ruim tien duizend stuks; hiervoor is betaald aan arbeidsloon drie gulden. Volgens de Allgemeine Zeitung fiir die Deutschland- und Forstw.kan men uitmuntende aspergien verkrijgen als men de aspergie-bedden 's winters niet overdekt. Men zou waar- genomen en bevonden hebben, dat de laag mest, welke men gewoonlijk op de bedden brengt, de muizen tot een uitmun tend winterverblijf dient, dat zij daaronder den grond om- woelen en de aspergie-planten dikwijls afknagen. De niet- overdekte bedden hadden eene betere en krachtigere aspergie- plant voortgebragt dan de overdekte. Het is daarom aan te raden de aspergie-bedden 's winters niet te overdekkenen zc slechts alle drie jaren te bemestenwaardoor men uitmuntende aspergien zal krijgen. Haarlem28 Julij. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren 420 paarden aangevoerdwaaronder vele schoone exemplaren, ook van buitenlandsche rassenals: Oost- Pruissische, MecklenburgscheEngelsche en Arabische, wer den opgemerkt. De prijzen liepen van /100 tot 1000. Zelfs gold een span paarden van Engelsch-Duitsch ras de aanzien- lijke som van 2000. De markt kenmerkte zich door een zeer opgewekten handel, waartoe niet weinig bijdroeg de tegen- woordigheid van onderscheidene buitenlandsche kooplieden, het- geen ten bewijze mag dienendat de Haarlemsche markt meer en meer in bloei toeneemt. Beverwijk28 Julij. De klaagliederen der tuinders zijn veranderd in juichtoonen. De aardbezien zijn zelden zoo lang geplukt en zijn goed betaald. Het erwtengewas is niet zoo voordeelig, doch wat daaraan ontbreekt zullen de frambozen en aalbessen wel weer goed maken. Men spreekt nu wel weer over aardappelenziektedoch op deze manier is er altijd wat, en misschien zullen de tuiniers nog wel gedrongen worden te erkennen dat zij zelden zulk een voordeelig jaar gehad hebben. Lithnizermeeden29 Julij. Dat de boerderijen thans een buitengewoon hoogen prijs hebben bereiktis hier dezer dagen weder gebleken door het verkoopen van de aanzienlijke boeren- plaats van den heer E. E. O. Deze boerderij werd in het laatst der voorgaande eeuw aangekocbt door den vader van O. voor 4000, in 1837 werd zij door O. aangekocht voor 35,300 en nu dezer dagen weder verkocht voor de aanzien- zienlijke som van 105,500. Voegt men daar nu bij den verkoop van den grooten boel- dag, die nu in de laatste dagen is gehouden en die heeft op- gebragt eene som van 21,200, dan kan men zien, dat ge- noemde heer E. E. O. voor eene waarde van honderd-zes-en- twintig-duizend zeven-honderd gulden heeft verkocht. Indien men dan nog bedenkt, welke kosten de kooper nog boven dit alles krijgtdan komt het dezen te zamen wel op anderhalve ton 1 Hidam29 Julij. Op onderscheiden akkers is hier de rogge rijp en wordt zij gemaaid en aan hoopen gezet. De opbrengst is over het algemeen voldoende; maar de tarwe belooft meer. Het koolzaad dat op sommige plaatsen reeds gedorscht is, valt onzen landlieden mede, terwijl gerst, haver, boonen en erwten uitmuntend staan. Op het buitengoed Faalliuizenbij Velpwas in den avond van 24 Julij een zeer merkwaardige bloem te zien. De Nacht- cactus (Grandijlora)die eens in het jaar slechts een paar uur lang bloemen draagt, welke een heerlijken vanillegeur versprei- denwas in bloei. Een aantal bezoekers, uit den omtrek genoodigd, mogten het niet alledaagsch genot smaken, van dien bloei getuige te zijn. De verzendingen van aardappelen uit het Westland, die, met partijen aardappelen uit Rijnsburg, grootendeels voor En- geland bestemd warenzijn weldra afgeloopen. Er is vol doende gerooid en er zijn bevredigende pryzen bedongen. De binnenlandsche markten ontvingen uit die streken altoos nog zooveel aanvoer om aan de dagelijksche vraag te kunnen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1