Advertentien. Ouders en Voogden! - 132 €lemengde Hcrtgten. 1 n e ii t ft n g. voor Landbouwers en Veehouders. Het ontbosschen der landende vloek van Europa Do gele lupine wil nog niet aarden op onze zandgroiiden. Ontboezemino' van een Engelschinan over konijneu- en rattenplagen. Betreffemle de scliade die de rocken den boer toebrengen N°. AFDEELINGEN van Landbouw-Naatschappijen, die geeft hij de vootrkeur aan de donker gekleurde Brahma-poetras ook hier te lande wel bekend. Ze zijn sterkgroeijen spoedig en worden zeer groot, terwijl de hennen goede legsters ziju, zelfs in den winter, en tevens goede, trouwe moeders. Een boofdzaak bij het kippenhouden is om zeer vroeg in het jaar, in Januarij, Februarij en Maart, reeds kuikens te hebben. Men heeft dan jonge lianen juist in den tijd wanneer zij den hoogsten prijs op de markt geldenen geheel volwassen hen nen die reeds vroeg in den volgenden winter leggen, de eiers alzoo die het dnurst betaald worden. Daarvoor evenwel, moet men over een afzonderlijkbepaald daarvoor ingerigt gebouw kunnen beschikken, met broedcellen van 9 bij 12 decimeter ruimte en de noodige loopruimte voor de kuikensalles onder glas en door warm-water-pijpenals anderzinswarm gehouden, tot zoolang de zon kracht heeft verkregen om de noodige warmte te geven. Het geheele hier bedoelde broedpaleis is voor 21 hennen en een kalkoen ingericht en kost omstreeks 24 gulden de cel. Elke hen kan twintig eieren uitbroeden zoodat er hier 420 vroege kuikens geleverd worden. De hoenders worden overvloedig gevoederd met allerliande graan als tarweroggehavergarstmaisgierstrijstboek- weit en hennepzaad, alsmede met gekookte aardappelen meel- papsla- en koolbladeren. Yandaar gaan ze nimmer op roof nit. Buitendien kunnen ze zooveel kalkgrint en houtasch vindenals ze verlangen. Met een cent daags kan men een kip onderhoudenals wanneer 200 eieren, de mest, de veeren en de dieren zelve zeker eene behoorlijke rente geven. Ge- woonlijk raadt men aan om alle honnen na afloop van haar tweede jaar tot den pot te doemen; maar dit is verkeerd. In haar derde jaar leggen zij wel wat minder, maar grootermeer ontwikkelde eierenen zijn dan juist geschikt om haar ge- slacht voort te plantenzonder dat men voor verbastering en verzwakking behoeft te vreezen. S. van de landen bovenal die de Middellandsche zee omringen het groote kwaad dat geheele bevolkingen verdreven heeft of gedund tot slechts een schaduw van die welke vroeger dezelfde plaats bewoondengevoelt men tegenwoordig ook reeds in de Yereenigde Staten. Bij een landbouw-congres te Sint-Louis aan den Missouri gehouden, is zulks ernstig ter sprake gekomenterwijl men stappen gedaan heeft om het gevaar- lijke van dien toestand alom te doen inzieu en maatregelen tot herstel te beramen. Geheele landstreken in de Westelijke Staten zijn reeds ontbloot van goed timmerhout. In het Noordenin de Zuidelijke Staten en op de kust der Stille zeeis het verbruik en de navraag zoo verbazend groot dat de aanvoer over niet langen tijd daaraan niet meer zal kunnen beantwoordenwanneer daarin niet op eene andere wijze voorzien wordt. Zelfs op het gehcel met wouden bedekte Ttotsgebergteverdwijnen de reusachtige dennen, sparren en ceders voor de bijl van den landbouwer, den mijnwerker, den timmerman enniet het minst van den spoorwegingenieur. Laat dat ons Nederlanders herinneren onzen duren pligt om de honderdduizenden hectaren kale zeeduinenkale heiden en kale veeweidendie wij bezitten met boomgewas te be- zetten. S. Ilier en daar wordt van eenig aankweeken melding ge- maakt onder Bergh en Doetinchem in Gelderlaud en onder Bergen in Limburg, als tot groene beinesting gebezigd maar het vroeger algemeen beproeven om ze tot voeder, vooral van schapente gebruikenheeft geen voortgang gehad. En evenwel hoort men de teelt nog altijd als een zegen voor de zanden van Lunenburg prijzen, waar in der tijd zeker de veelvuldige gele lupine-velden den spoorwegreiziger reeds van verre in het oog vielen. Mogelijk is het dat de thans aange- prezen wijze van de plant te gebruiken, tot groene beines ting van zandgrondendie niet veel anders dan rogge en boekweit voortbrengenzoo als die van Drenthe, de Yeluwe, de Peellanden en dergelijkeaanleiding geeft om zich op nieuw op hare teelt toe te leggen. Men zaait namelijk 2 hec toliter lupinen op de hectare in de rogge wanneer die op het bloeien staat. Wordt de rogge gemaaid dan is de grond om- trent geheel met lupinenplanten bedekt. In den laten herfst worden die alsdan ondergeploegd en geven eene goede be inesting voor aardappelen in de volgende lente. Voorzichtig zal het echter wel zijn om niet alleen op de lupinen te betrouwenmaar een halve bemesting koemest daarbij te voegen. S. Ik heb veel ondervinding van konijnen- en rattenplagen en moet aliendie in mijn geval mogten verkeerenaanraden dat ze het voorttelen bij dozijnen van katten en wezels zoeken aan te moedigen, De kat is een dappereonder- nemende, ridderlijke klant, die noch nooit betrapt is op een gemeene daad tegenover het zwakke geslacht, terwijl ik dik- wijls ooggetuige geweest ben van de geheimzinnige wijze waarop zij mijnheer en mevrouw kouijn magteloos weet te maken. Waar men haar veroorlooft naar hartelust in het vrije veld om te dolenzullen geene afgeknaagde en afge- schilde boompjes te vinden zijnen de brave poes kunnen wij daarenboven niet missen in onze woningen, terwijl zij hoogst nuttig in den tuin is. Maar tot mijn groote grief, moet ik thans betuigen dat de beide, zoo zeer door mij aanbevolen vrienden, in deze streek genoegzaam uitgeroeid zijn, ten ge- rieve der strenge bescherming van het wild. Waar ikeenige jaren geledenhonderden acres met houtgewas vond beplant zonder dat het door konijnen en hazen afgeschild werd, ziet men nu alles afgeknaagd binnen een week tijd nadat het ge- poot is. Koddebeiers vermoorden de wezels en de katten, roeien ze zelfs uiten alle ongediertekonijnen en hazen niet uitgezonderdtiert welig. Maar wanneer de koddebeiers niet onkwetsbaar zijn ten opzichte der gebeden onzer hnismoeders dan hebben ze weinig hoop op zaligheid hiernamaa's. Want ga waar ge wilt in deze streken, overal luidt het: „De vloek des hemels op hem, die mijn poes vermoordde, want sedert wij die verloren hebben, worden ik en de kinderen opgegeten door dat dievengespuis van ratten en muizen." Daarop volgt een verhaal hoe de geplaagde man de rattenvesting onder een boomstomp, in tie lucht deed springen, door er voor zichtig pillendoosjes met buskruit gevuld in te schuiven en deze aan te steken. De half verschroeide en verminkte ratten werden liefderijk opgenomen en in andere rattenholen gestoken opdat zij aan hunne bloedverwanten de ramp zouden over- vertellen. Dit hielp uitstekend goed. Het geheele gezelschap verliet voor altijd dit voor hen zoo ongastvrije verblijf. „Vergeef mij", vervolgt de geplaagde man, „mijn wat lang- wijlig gepraat; maar ik wenschte u slechts te zeggen, dat konijnenen ratten evenzeer, uitgeroeid humeri worden wanneer men zulks ernstig wil, en dat van alle kwalen, welke deze beide schavuitenbenden kunnen overvallen, zij het meest beangstigd zijn voor verschroeien en voor verpletterd worden door den heer Salpeter." S. door het optrekken van tarwe, knollen en aardappelplanten zegt een Engelsch landbouwer een waar woorddat ook wij wel ter harte mogen nemen wanneer we roekennesten zien vernielen, ten einde de dieren te verjagen die men van zooveel kwaad beschuldigt. Eene veertigjarige ondervinding heeft den Engelschman geleerddat de roeken, bij bun ijverig zoeken naar maden en larven, in het minst niet alle planten zonder onderscheid optrekken om het schadelijk gedierte van de wor- tels af te lezenmaar dat zij bepaald die planten uitzoekeu welke door geel worden en een kwijnend voorkomen aandui- deu, dat de vijand den wortel aangevallen heeft en bezig is om de plant te vermoorden. Ik wil niet volhoudenzegt de Engelschman, „dat de roeken, als de Paus infallibel zijn; maar wanneer ze in edn morgen een geheel kriollenveld opge- trokken en vernield hebbengelijk verhaald wordtdan kan men verzekerd zijn dat dit veld evenwel al spoedig door de maden zoude zijn vernield". S. De heer Polak, bijna 102 jaren oud, vroeger te Zwolle eu thans te Deventer woonachtig, bezocht bij gelegenheid der kermis in volmaakte ge- zondheid zijne kinderen te Zwolle. Hij hoopt binnen eenige weken de gouden bruiloft van een zijner kinderen te gaan bijwonen. De Neue freie Presse geeft eene beschrijving van den brand, welke in een deel van het tentoonstellingsgebouw te Weenen heeft gewoed en waardoor de Elzasser boerenwoning en restauratie werden vernield. Volgens die beschrijving mogt men er spoedig in slagen de vlammen hierbij te be- perken. Men onderstelt dat het onheil is ontstaan door een boerenjongen die met een brandende sigaar te bed is gaan liggen. Maandag is te Brussel zekere heer Glorieux met een luchtballon op- gestegen. Hoog in de lucht heeft hij gymnastisohe toeren verrigt. In Schotland hebben weder onweersbuijen gewoedwaarbij drie men- schen het leven verlorenonder hen was een man die zich met zijne vrouw en zijne dochter huiswaarts begaf en een ijzeren haak in de hand droeg. De bliksem denkelijk door het ijzer aangetrokkenwierp den man dood op den grond en maakte een diepe scheur in de aarde. De kleederen van den getroffene werden aan harden gescheurd en zijne laarzen in stukken gesneden Bij bevelschrift der arrond.-regtb. te Middelburg, is naar den pro- cureur-generaal bij het prov. geregtshof in Zeeland verwezen Eugenia de Weerdt, oud 32 jaren, dienstmeid, wonende te Waterlandkerkje, thansge- detineerd te Middelburg, ter zake dat zij in den avond van den 28 Mei jl. haar kind, den 24 Maart te voren geboren, nabij de herberg de Rond- uitonder de gemeente Heille, met een touw heeft geworgd tot dat het dood was, en het daarna in de waterleining aldaar geworpen. De optogt van Myers paardenspel te Veendam is eenigzins ge- stoord geweest door de verregaande dwingelandij van den tolmeester J., die voor de passage van de olifanten een ongehoorde som eischte, want deze dieren staan niet op het tarief. Twee dingen vallen bij dit berigt op te merken of de dieren staan niet op het tarief en dan behoeft voor hen ook geen tol betaald te worden; of men rangschikt ze onder de klasse vviervoetige dierenzoodat zij gelijkgesteld worden met paarden, muilezels enz. Van dwingelandij kan dus geen sprake zijn. Een hevige brand is te Portlandin Oregonuitgebrokenwaardoor 366 huizen zijn verbrand en 150 huisgezinnen van dak beroofd. De schade wordt op 1,500,000 dollars geschat. Te Sneek heeft zich het volgende voorgedaan. Voor een dag of vier was uit Franeker een krankzinnige ontsnapt, die, na rondgezworveu te hebben, Woensdag avond half tien bij zijne familie aankwam. De politie was al spoedig van zijne aankomst verwittigd en nam maatregelen hem naar Franeker terug te brengen. Dit ging echter hoogst moeijelijk. De krank zinnige had zich n.l. op den zolder zoodanig gebarrikadeerddat de gewone toegang geheel versperd was. Toen men daarna door een raam op den zol der wilde binnendringentrachtte hij zich met een mes te verdedigen. Eindelijk inziende dat hij tegen de overmagt niet was opgewassenontsnapte hij over het dak, waarna een wezenlijke jagt begon. Over drie daken, de pannen stuk trappende, trachtte hij te ontkomen. Eindelijk werd hij op een huis gegrepennaar beneden gevoerdgebonden en onmiddellijk per rijtuig naar Franeker teruggebragt. Te Arnhem heeft men gevankelijk van Dieren binnengebragt zekeren A. C.aldaar wonendeter zake van verregaande mishandeling op zijn eenig kind, oud 11 maanden, gepleegd. Deze ontaarde vader had de armp- jes van het kind met geweld zoo lang omgedraaid en omgebogeu dat ze beiden gebroken zijn. Volgens zijn eigen zeggen had hij reeds lang het plan beraamd om het kind van het leven te berooven en had het daarom op zoo schrikkelijke wijze gemarteld, vermeenende dat het aan de gevolge zou sterven. Op requisitoir van den officier van justitie, is door den reg- tercommissaris tegen den verdachte een bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd. Het kantongeregt te Maastricht heeft 22 personen veroordeeld elk tot eene boete van/7,50 wegens misbruik van hnnne stemorganen. Zij hadden bij eene boschverkooping zoo geschreeuwddat die zaak niet kon doorgaan. De heer 31. Viruly J.D.z., onlaugs in den Haag overleden, heeft aan onderscheiden instellingen van weldadigheidzoo daar als eldersgelega- teerd de belangrijkc som van/83,600 in kontanten en vrij van succes- sieregten Nabij Onderdendam, is een droevig ongeval gebeurd. Een oppassend arbeidsmante huis behoorende te Hanlerwijkmaar sedert eenige dagen werkzaam bij den landbouwer J. Nienoord om den oogst te helpen inzaiue- len en daardoor ook voor zich en de zijnen van de flinke daghuren te pro- fiteeren, had zich Zaterdagavond in de schuur van genoemden landbouwer ter rust begeven in de nabijheid van een partijtje hooi, dat daar den vori- gen dag geborgen was. Terwijl de man sliep, schijnt dat hooi aan t glij- den geraakt en op en over hem gevallen te zijn. Den volgenden morgen vond men zijn lijk er onder bedolven. De ongelukkige laat vronw en kin deren na. In New-York bestaat een instituut voor leeraressen, waarin jaarlijks 1000 tot 1200 meisjes onderrigt ontvangen en waaruit elk half jaar mins- tens 100 goed onderwezen ouderwijzeressen vertrekken. Alleen voor de stad New-York bestaat de inrigting, en toch is ze naauwelijks in staat in de behoefte aan leeraressen te voorzien. Het onderwijs in de latijnsche taal, hetwelk verpligt gesteld is, wordt meest door jeugdige onderwijzeressen gegeven. Mannen staan aan het hoofd der hoogere klassen. De directeur heeft een vaste aanstelling en wordt door 4 mannelijke en 16 vrouwelijke onderwijzers, behalve een teeken- en muziekmeester, in zijne taak bijgestaan. De mannelijke leeraren zijn verpligt tot het geven van 18 nren onderwijs, de vrouwelijke tot 20. De leervakken zijn: zielkunde, beginselen der wijs- begeerte, vormleer, latijnsche, fransche en duitsche taal, engelsche letter- kunde, uiterlijke welsprekendheid, rekenkunde, dierkunde, plantenkunde, delfstoffenkunde, aardkunde, uatuurknnde, natuurlijke historie en scheikunde, geschiedenis. De inrigting besteedde ten vorigen jare meer dan/8000 aan natuurknndige toestellen. Noodlottig einde van een luchtschipper in JoniaMichigan. Onder de vertooningenwelke den 4 Julij, tot viering van den dag, den verjaardag van de onafhankelijk verklaring der Vereenigde Staten, ter plaatse waren aangekondigdwas ook eene luchtvaart van prof. Lamountainuit Brooklyn, Michigan, die met een reuzen-ballon zou opstijgen. Duizenden toeschouwers hadden zich reeds lang voor het bepaalde uur op den public square verzamelddoch er woei zulk een heftige winddat men nog drie uren na het aangekondigde tijdstip moest wachten, eer de lucht wat be- daard was. De vulling van den ballon met verwarmde lucht geschiedde onder bijzonder toezigt en leiding van den professor, en weldra stond de bal van 75 voet in de lucht. De gondel, uit mandewerk, werd aan 6 of 8 lange touwen, die van den ballon afhingen, bevestigd. Hij was jnist groot genoeg om een man gemakkelijk op te nemen. Reeds bij het vullen van den ballon viel het in het oog, dat hij niet met een netwerk van koorden omgeven was, hetwelk dien aanmerkelijk versterkt zou hebben. Slechts de touwenwaaraan de gondel hingliepen ook om den ballon maar zoo onregelmatigdat men reeds vreesde dat hij er uit kon ontsnap- pen en het vrije zoeken. Professor echter, die toch zaakkundig was, be- kommerdenaar het scheenzich er niet ommaar nam in den gondel plaats zoodra de vulling was afgeloopen, en gaf het sein tot loslaten. De ballon verhief zich snel en de professor groste de ademlooze menigte met het zwaaijen van zijnen hoed. Reeds bij het opstijgen wankte de ballon zoo zonderling tusschen de touwendat eene katastrofe onvermijdelijk scheen, en toen het luchtschip zoo hoog was dat het niet grooter scheen dan een gewoon okshoofdvat, volgde het gevreesde onheil inderdaad; de ballon kromp in en ontsnapte uit het touwwerk de gondel met den professor viel als een steen naar beneden. Men zag den man nog beproeven de mand om te keeren om ze als een parachute te bezigen op welk redmiddel hij bedacht scheen te zijn geweest. De manoeuvre gelukte hem ook werkelijk, maar op ongeveer 100 voet van den grond begaven hem de krachtenhij liet los,, en kwam neder op den bodem, of liever in den bodem want de val van het ligchaam maakte een inholling van wel 6 duim als een vorm- looze massa van vleeschbeen en bloedterwijl de ballon zelf als een vo- gel heenfladderde. Groote ontzetting deed de menigte her- en derwaarts uiteen- stuiven. Maar zoo zijn de menschen in Amerika niet lang daarna scheen men van den schrik weer bekomen. Althans wat er verder nog op het feestprogramma van den dag voorkwam werd geregeld uitgevoerd en het ontbrak geenszins aan deelnemers. De vermaarde Houede man met den vork, is overleden Op ze keren dag bevond zich de heer Houe aan tafel en at met goeden eetlust toen op eens een beentje hem in de keel bleef steken. De ongelukkige leed verschrikkelijk en beproefde alles om het kwijt te raken. Eindelijk, ten einde raadneemt hij de olieflesch en drinkt er uit met voile teugen vervolgens vat hij met zijne vette vingers een vork met de tandenen brengt het achtergedeelte in den strot. Engoddank I het been gaat door en baant zich een weg naar de maagmaarmet die schielijke beweging schiet hem de vork uit de vingers en volgt het been. Achttien maanden lang bleef dat tafelgereedschap in zijn maag. Een beroemd geneesheer hierovcr geraadpleegdhad geantwoordLaat maar zitten Een goede raad, maar een sinartelijke toestand, want de arme man durfde zich bij na niet bewegen. Op een goeden dag echter scheen de vork zich in haar verblijf te vervelen, en verliet de maag van den heer Houe, in weggevre- ten en verroesten toestandzoodat hij van zijn martelwerktuig verlost werd- De vork bevindt zich in het kabinet van kunsten en wetenschappen. Se dert zijne verlossing heeft Houe er niets meer van gevoeld; hij is overle den aan asthma. Na een kortstondige ongesteldheidOverleed heden nacht ons eenigstgeliefd BochtertjeJOHANNA AV1LHELMINA in den leeftijd van ruim 2 jaren. A. J. G. TINNER MANS. HaarlemmermeerJ, TINNERNANS 2 Augustus 1873. STREEFKERK. Revalleil van eene DOCHTER J. TINNERNANS—STREEFKERK. Haarlemmermeer, 6 Augustus 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer, Gelet op Art. 18 der Wet van 4 December 1872 {Staais- Had N°. 134), Brengen ter algemeene kenuis, dat op de liieronder ver- raelde Dagen en Plaatsen, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze Inentiii" en Herinenting; door de Gemeentelijke Geneeskundigen als: 111 tie Scholeu: 1 op Dingsdag, 19 August. 1873, 's voorm. van 9 tot 10 ii 2 ft Maandag, 18 it 1873, ii 9 It 10 a 3 ii 18 it 1873, ii ii 9 it 10 i) 4 ii Dingsdag, 19 it 1873, ii ii 9 ti 10 a 5 it 19 tt 1873, ti ii 9 II 10 it 0 a Maandag, 1 8 it 1873, a tt 9 II 10 a 7 a Woensd. 20 ii 1873, 's nam. 12 ti 1 M 8 a Douderd. 21 ti 1873, tt it 12 ti 1 a 9 a Maandag, 18 it 1873, ti ii 2 tt 3 it III a Dingsdag, 19 tt 1873, It 2 tt 3 Haarlemmermeer, 7 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. EGGINK, Secretaris. Te Haarlem bestaat, bij een jeugdig Onderwijzervan de P. G., die zich uitsluitend met opvoeding en onderwijs bezig houdt, gnnntige gelegenheid tot plaatsing van Jongelieden uit den gegoeden Boerenstand die men, bij eene zorgvnldige verpleging, DEGELIJK ONDER WIJS en een FLINKE OPVOEDING wenscht te doen geven. Ouders van reeds geplaatste Jongelui uit Noord-Holland ziju gaarne bereid alle inlichtingen te geven. Meu gelieve zich te adresseeren onder Letter P, aan de Erven LO'&SJES Boekhandelaars te Haarlem. RIJDRAGEN voor den volgenden Jaargang worden verzocbt voor 15 September. een Exemplaar van dezen ALMANAK aan hare Leden willen schenkenkunnen daarvan 35 of meer Exemplareil ont vangen voor sleehts 30 €ent.s ieder (bevattende 80 bladzijden Mengelwerk)mits voor 1 October aangevraagd bij den Uitgever Leeuwarden, yy U 0 F F. 6 Augustus 187o.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2