1873. Vrijdag, 29 Augustus. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEIt-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. 58. Haarlemmermeer. \\\A£Z/, Prijs van Ret Abonnement: in het Jaar Prijs der A.cLvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 x/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot 26 Augustus 1873. UITTREKSEL Uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe- stand der Gemeente Haarlemmermeer, I! A US 1E1M E R SI E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGA^E BETREPFENDE, te adresseren aan VAN HONG A C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft: 1°. op hun verzoek, een eervol ontslag ver- 1 e e n d aan mr. T. Visscher, als dijkgraaf van het polderdistrikt Arnhemsche en Velpsclie Broek (Gelderland); aan mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, als dijkgr. van Amstelland, (Noord- Holland), met ingang van 1 November 1873; aan A. Verpoorte Jz., als lid van het bestuur der waterkeering van de kalamitense pold. MargaretbaKleine Huissens en Eendracht, (Zeeland) aan W Calan, als beheerscher van den polder Kramers, (id.), aanmr. H. Roijaards van Scherpenzeel, als hoogheemr. van den Lekdijk Be- nedendams en van den IJsseldam, (Utrecht), en aan P. de Jager, als lid van het hoofdbestuur van het waterschap Pivelingo, voor het 2e onderdeel Loppersum, (Groningen); - 2°. op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming bij besluit van 1 Junij jl.t n°. 5, van J. J. Breet, als heemr. van den pold. Westzaan, (Noord- flolland); -3°. benoemd tot gezw. in het bestuur van het water schap de Sabina Henricapolder (N.-Brabant), A. van den Hil tot heemraden in het bestuur van het waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk (id.), A. Blankers Jz. en J. van Helvoort Cz.; tot lid van het waterschapsbestunr van den Hei- of Meerdijk en polder van Drunen (id.), G. Loon totsekret.- penningmeester van het bestuur van den polder de Oude Heiningen (id.), D. L. van Dis in het bestuur van het waterschap het Nieuw- laud van Altena (id.), tot dijkgraaf A. B. van de Koppel en tot heemraad D. E. II. Boxman; tot plaatsverv. heemraad in het polder- distr. Bommelerwaard boven den Meidijk (Gelderland), H. J. van derKolk Gz.; tot sekr. van het polderdistr. de Brummensche Ban- dijk (id.), B. Beker tot polderscbout en voorzitter van het best' van den polder Spijk, gemeenten Heukelum en Vuren en Dalem (Gelderland en Zuid-Holland), A. van Beest Gz.; tot hoogheemr. van Patten (Z.-Holland), D. Oosthoek tot hoogheemr. van Voorne (id.), G. Spoon; tot dijkgrap.f van den Zwijcdrechtschen Waard (id.), mr. G. A. de Raadttot voorzitter van het bestuur van den polder Nieuw Schuddebenrs (id.), T. Saarloostot heemr. van den polder genaamd de Uiterwaarden, gemeenten Vianen en Hage- stein (id.) H. Bassa Cz.tot dijkgr. van den polder bet Nieuw- land van Heinenoord, genaamd de Bosschen (id.) G. Viok tot heemr. van den polder den Ouden en Nieuwen Uitslag van Putten, gemeente Hekelinge (id.) M. Braat tot hoogheemr. van Rijnland (Zuid- en Noord-Hoiland) H. F. Bnltman tot dijkgr, van den polder Waal en Burg op Texel (Noord-Holland) J. Witle Pz in het bestuur der waterk. van den kalamiteuser polder Nieuwe Neuzen (Zeeland), tot voorz. J. Lensen en tot leden M. de Regt en F. Dielemau Pz.; tot lid van het bestunr der waterk. van het kala- miteuse waterschap Ond en JoDg Breskens (id.) J. B. Becu in het bestuur van den polder Paulina (id.) tot dijkgr. mr. F. J. Brevet en tot plaatsverv. van den dijkgr. D. N. Benteyn in het bestuur van den polder Kleine Stelle (id.) tot dijkgr. A. Taelman en tot plaatsverv. van den dijkgr. B. J. Thomaes tot plaatsverv. van den dijkgr. van den polder Katse (id.) J. W. Markusse; tot gezworen van den polder Nieuw St. Joosland (id.) J. de Vogel in het bestuur van den polder A1 te Klein Noord-Beveland (id.) tot dijkgr. M. Maat en tot plaatsverv. van den diikgr. A. Maruussein het bestuur van den polder Henrietta, St. Pnilipsland, (id.) tot dijkgr. J. Stols Jz. en tot plaatsverv. van den dijkgr. J. Stolz Johz. tot plaatsvervsDger van den dijkgraaf van het Yerdronken poldertje ten zuid-oosten van Philippine (id.) P. Wauters in het bestunr van den polder Kramers, (id.), tot dijkgraaf H. Geelboed en tot plaatsver- vanger van den dijkgr. J. A. Stols Johz in het bestuur van elk der polders Anna-Jacoba en Willem (St. Pnilipsland), (id.), tot dijkgr. A. Braam en tot plaatsverv. van den dijkgr. J. Rotb in het bestuur van den polder Wilhelmina (Waloheren), (id.), tot dijkgr. W. de Troye en tot plaatsvervanger van den dijkgr. L. van 't Westende; tot gezworen van deu poller Zonnemaire, (id.), J. Slietendregt; in het bestuur van den polder Stroodorpe (Zmdbeveland), (id.), tot dijkgr. D. Blok en tot plaatsverv. van den dijkgr. A. de Kok in het bestuur van den polder Eerste Bath, (id.), tot dijkgr. J. van Koe- veringen en tot plaatsverv. van den dijkgr. J. Zandde in het be stuur van den polder Tweede Bath, (id.), tot dijkgr. J. Zandee en tot plaatsverv. van den dijkgr. J. van Koeveringenin het bestuur van den polder Hollare, (id.), tot dijkgr. jhr. S. 0. de Casembroot en tot plaatsverv. van den dijkgr. A. de Graaff Gz. in het bestuur van den polder van Haaften, (id.), tot dij tgr. jhr. S. O. de Casembroot en tot plaatsverv. van den dijkgr. A. Heyboertot gezworen van den polder Zuidkraaijert, (id.), N. Priestertot gezworen van den polder Oude van St. Philipsland, (id.), W. C. van Nieuwenhuyzen Az.; tot gezwoien van den polder Moggersbil, (id.), M. Elenbaas tot gezworen van den polder Dreiscbor, (id.), A. Berman; tot heemr. van de waterschappen het Gemeeneland van Wijk bij Duurstede c. a., (provitcie Utrecht), F. van Wijk; tot volmagt van het wa terschap de Bildtpollen, (id.), J. H. Westratot mede-volmagt van het waterschapsbestuur Noordpoldar, (Groningen), P. K. Wes- terhuis; tot lid van het hoofdbestuur van het waterschap Fivelingo, voor het 2« onderleel Loppersum, (id.), I). Nanninga Cz. en omliggemle plaatsen een vreeselijk onweder. Op zeven plaatsen ontstond brand doch niet een in deze gemeente. GEBORENTeuna Maria, dochter van T. K. Eland en M. Kars. Maria dochter van P. Schrama en M. van den Berg. Sara dochter van G. de Bie en A. van Zoest. Dieuwertje, dochter van C. Bakker en I). Kooimau. Jacobus, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Jan, zoon van J. Lanser en G. Spaargareu. Hendrik Anthonie, zoon van A. F. Blom en A. M. S. Nol. Pleun, zoon van M. Braat en A. van den Akker. Hendrik, zoon van D. de Rijk en J. W. van Hei ningen. Cornelis, zoon van G. Markus en B. van der Pad. Cornelis, zoon van A. Borst en N. van Laar. Jan Hendrik, zoon van J. H. Wallbrink en E. Guiteneau. Margaretha, dochter van C. Lodder en M. H. de Booi. Johannes, zoon van W. Jansen en J. van Warmerdam. Authonia, dochter van K. Vaalburg en M. C. Korteweg. OVERLEDEN: Jacob, oud 5 maanden, zoon van J. Doets en A. de Boer. Lambertus Adrianus, oud 9 jaren, zoon van J. lewis en A. Metz. Klasina, oud 10 wekendochter van 1. Smit en P. van Vuuren. Izaak, oud 7 maanden, zoon van 1. van der Vlugt en C. H. van Andel. Cornelis, ond 13 maanden, zoon van A. Schekkerman en J. Veerman. Lena, oud 4 maanden, dochter van J. Tesselaar en M. Quax. Leentje, oud 4 maanden, dochter van W. Ploeger en IJ. Langereis. Klaas, oud 3 maanden, zoon van J. Olie en M. Sehoute. Maria, oud 10maanden, dochter van J. II. Damman en G. Stolwijk. Cornelis Buijs, oud 33 jaren, gehuwd met M. Ligthart. Helena Mos, oud 36 jaren, ongehuwd. ONDERTROUWD: J. Goede met W. van de Roemer (wed.) GEHUWD: F. van der Peijl met M. Damen. T. Kooij metG. van Leijen.A. de Haan met A. v. d. Plas.W. Steenbeek met T. Robijn. G. Kardol met J. van Prooijen. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Dingsdag den 2 September 1873 des voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis. 1. Beeediging van nieuwe leden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een wethouder. 4. Benoeming der financieele commissie. 5. Uitloting van een aandeel in de geldleening van 1870. 6. Gemeente-re- kening 1872. 7. Rekening van het hurgerlijk armbestuur over 187 2. 8. Aanvraag om een tweede hulp-onderwijzer voor school n°. 3. 9. Wijziging schoolreglement. Van 25 op 26 Augustus j. 1. woedde boven deze gemeente DIT HET OVER HET JAAR 1872 opgemaakt door Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, den 22 April 1873. Bevolking. De werkelijke bevolking op 31 December 1871 bedroeg 6107 mannen en 5679 vrouwen te zamen 11786 personeu. Vermeer- dering gedurende bet jaar, zoo door geboorte als vestiging in de gemeente met 785 m. en 742 vr., zamen 1527. Vermindering gedurende het jaar door stcrfte en vertrek uit de gemeente, met 738 m. en 673 vr. zamen 1411. De bevolking op 31 December 1872 bedroeg derhalve 6154 m. en 5748 vr., zamen 11902 personen. Geboren werden in de gemeente 318 m. en 318 vr., zamen 636. Le- venloos aangegeven werden 23 m. en 21 vr., zamen 44. Gestorven zijn 220 m. en 212 vr., zamen 432. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 85, dus 20 minder dan in 1871. De registers der bevolking worden geregeld bijgehouden. Het gebeurt echter nog dikwijls dat de getuigschriften van woonplaats-verandering door de Gemeentebesturen niet aan de belanghebbenden worden afgegevenmaar per post aan het Gemeentebestuur der nieuwe woonplaats worden gezonden, zonder eenige vermelding van de plaats waar de ingekomene te vinden is. Het gevolg daarvan is dat de belanghebbende zich niet aanmeldt en de in- schrijving in bet bevolkingregister daardoor wordt vertraagd. Verkiezingen. Het getal kiezers bedroegvoor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 233voor leden der Provinciale Staten 230 en voor leden van den Gemeenteraad 490. Bij de verkiezingen op 17 en 31 Julij zijn tot leden van den Gemeenteraad gekozen de heeren Mr. J. P. Amersfoordt en C. de Jong. GemeentebestuurHet personeel van den Raad bestaat uit de heeren N. T. Dorbeck, A. Kuiper, J. van Vuuren, J. Klapwijk, A. van Riessen, J. G. Schone, G. B. 't Hooft, J. Tensen, P. de Breuk, Mr. J. P. Amers foordtA. J. G. Timmermans P. Knaap B. Buis H. F. Bultman en C. de Jong; dat van Burgemeester en Wethouders uit de heeren: J. W. Lantzendorfler, burgemeester; J. Tensen en J. van Vuuren, wethouders. In het personeel der gemeente-ambtenaren hebben de volgende verande- ringen plaats gehad: de wethouder J. van Vuuren is als zoodanig op nieuw benoemd. De raadsleden Mr. J. P. Amersfoordt en C. de Jong zijn gekozen ten gevolge van de vermeerdering der bevolking. De gemeente- ontvanger Jhr. H. A. van Foreest is wegens vertrek eervol ontslagen en vervangen door M. Verhage. De hoofd-onderwijzer C. H. den Hertog, mede wegens vertrek eervol ontslagen, is vervangen door W. van der Spek. De hulp-onderwijzers W. A. P. F. L. Bakker en M. Verhage hebben eer vol ontslag gevraagd en verkregen laatstgemelde is vervangen door B. 1. van Albada. De hulp-oDderwijzer W. van der Spek is benoemd tot hoofd- onderwijzer; terwijl de kweekeling H. Poelman eervol is ontslagen en J. Huibers in zijne plaats werd benoemd. De heeren N. T. Dorbeck en J. W. lantzendorfler zijn bij de gewone aftreding als leden der Plaatselij- ke Schooleommissie herbenoemd. De leden van het Burgerlijk Armbe stuur: P. Bier, G. H. van der Burgh, J. Maaskant, J. Y. Ran, 1. Su- ringar, 1. van der Zon, 1. van Wijk, G. van Leeuwen, W. Roodenburg, J. Lanser, A. Colijn P. Kistemaker en T. Klaare, hebben eervol ontslag bekomen. De brandmeesters H. J. Brinkman, A. van Eks en Kl. Roo denburg hebben mede eervol ontslag gevraagd en verkregen. Geertruida Korenhoff, gemeente-vroedvrouw, heeft, wegens vertrek eervol ontslag be komen en zijn als zoodanig aangesteld Maria SchentcrJ. E. Koekkoek en Sara leasing. Gemeente genees-, heel- en verloskundigen zijn de heeren M. v. d. Horst, J. Bolkestein, A. C. van Dorsten en A. M. Geerling. Plaatselijke Verordeningen. Door den Raad zijn gedurende het jaar vastgesteldeen belasting-verordening tot heffing van hoofdelijken omslag een verordening op den rooster van aftreding der leden van den Gemeente raad een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur; eene wijziging der verordening regelende den werkkring der Financiele Commissie uit den Gemeenteraadeen instructie voor den Gemeente-ontvanger (wijziging) een instructie voor de gemeentelijke Genees-Heel- en Verloskundigen een instructie voor den bode van het Burgerlijk Armbestuur, en een in structie voor den Gemeente-opzigter (wijziging). De voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen zijn ge- weestvastslelling van bestekken van aanbestedingenkohieren van den hoofdelijken omslag en hondenbelasting de begrooting voor 1873 de rekening over 1871 van de Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur; nieuwe regeling in de geneesknndige armenverzorgingsubsidie verleend aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1873voortzetting van het proces met den aannemer J. W. de Heijomtrent den bouw van't Raadhuis benoeming van hulp-onderwijzers, gemeentelijke genees-, heel- en verlos kundigen en vroedvrouwen, en van een gemeente-ontvanger ophooging der burger! begraafplaatsenaanbieding van een nieuw hrandreglement. Geldmiddelen. Naar de laatste door Gedeput. Staten afgesloten reke ning over 1871 bedroegen de outvangsten f 54,833.75 en de uitgaven f 49,264.48, sluitende die rekening alzoo met een saldo van f 5,569.27. Volgens de door Gedeput. Staten goedgekeurde begrooting voor 1873 is het geraamd bedrag der ontvangsten en uitgaven f 50,978.13. Gemeente-eigendommen. De ejgendommen die niet voor de publieke dienst zijn bestemd bestaan in eenige perceeltjes dorpsgrond ze worden publiek verhuurd. De gemeente-eigendommenvoor de publieke dienst bestemd, bestaan in 1 raadhuis 10 scholen en 10 onderwijzerswoningen, 6 brandspuithuizen4 schutbokken 15 aanplakborden en 2 barenhuisjes. De toestand is in het algemeen goed. In 1872 zijn aanbesteed de vergrooting van school n°. 4 het bouwen der onderwijzerswoningen bij de scholen n°. 9 en 10en het schilderen van het raadhuis (buitenwerk)overigens zijn geene andere werken verrigt dan het gewone jaarlijksch onderhoud der gebouwen. De kosten van een en ander hebben bedragen f 13,164. In 1872 zijn weder twee wegen in de dorpen hard gemaaktter gezamenlijke lengte van 290 meters de kosten daarvan hebben bedragen f 334. De begriude wegen verkeeren in goeden staat. In 1872 is door het Polderbestuur de pont aan den Cruquius vervangen door eene ijzeren draaibrug, waardoor in eene groote behoefte is voorzien. Voor het onderhoud van die brng betaalt de ge meente gedurende 10 jaren eene jaarlijksehe bijdrage Van 100. De gemeente bezit in eigendom twee begraafplaatseneene te Hoofddorp en eene te Nieuw-Venneplaatstgemelde is in 1872 voor een groot gedeelte aangeboogd. Beide begraafplaatsen verkeeren in goeden toestand zoo ook de nienwe ijzeren hekken, in 1872 op de daartoe mede in 1872 aangelegde dammen der begraafplaatsen geplaatst. De kosten van het gedeeltelijk op- hoogen der begraafplaats te Nieuw-Vennep en het zetten der bovenvermel- de hekken op de daarvoor aangelegde dammen hebben f 3659 bedragen. De vier overige begraafplaatsenaan verschillende kerkgenootschappen behoorende, alsmede de partikuliere begraafplaats van Dr. J. P. Heije verkeeren alien in goeden toestand. In het afgeloopen jaar werden op de verschillende begraafplaatsen alhier begraven in het geheel 428 lijken. Medische Politie. De reinheid der opeubare wegen laat niets te wen- schen over. De waterverversching des zomers het reinigen der sekre- ten en het weren en beteugelen van besmettelijke ziekten geschiedt met dezelfde zorg als in vorige jaarverslagen vermeld. De sloten in de dor- pen welke zeer nadeelig zijn voor den gezondheidstoestandzijn ineestal gedempten de huizen waarin besmettelijke ziekten beerschten werden gereinigd en ontsmeten de goederen waarmede de lijders in aanraking waren geweestin de meeste gevallen onteigend en verbrand Beerschende ziekten. Omtrent de in 1872 geheerscht hebbende ziek ten worden hierbij overgelegd afschriften van de door de geneesheeren alhier overgelegde verslagen omtrent den gezondheidstoestand in de ge meente over het afgeloopen jaar. Wijk 1. //Verslag over den algemeenen gezondheidstoestand van een gedeelte van het Haarlemmeftneer zijnde Wijk n°. 1 door M. van der Horst Med. Chir. Obst. Dr. over het jaar 1872. //De algemeene toestand mogt in dit jaar vrij gunstig genoemd worden. z/Pokken heerscbten vooral in de maanden January en February het meeste en nog wel van geen kwaadaardig karakterdaar er van een getal van zeventien lijders zes overleden en elf herstelden. De overledenen wa ren in het geheel niet of zeer onnaauwkeurig gevaccineerd. //Intermitterende koortsen heerschten in de maanden AugustusSeptem ber en October in meerderen graad dan in vorige jaren. //Er deden zich slechts drie gevallen van typhus voor. //Roodvonk geene morbillaesporadisch, doch goedaardig. //Angyna diptherica een geval, met gunstigen afloop. //Van de kraamvrouwen door mij bijgestaan verliep het kraambed bij alien gunstig zonder eenige bijzonderheid op te leveren. //Haarlemmermeer, 11 January 1873. (get.) M. van der Horst." Wijk 3. //Rapport over den gezondheidstoestand gedurende het jaar 1872, door J. Bolkestein, Plaatselijk Genees-, Heel- en Verloskundige te Haarlemmermeer. //In de eerste maanden van het jaar waren de meest voorkomende ziek ten febris catharralisfebris rhemnatiea et pneumonicabronchitides sporadiscbe gevallen van typhus onder de kinderen morbillaedie epide- misch heerschten van January tot April. //Tussis convulsiva deed zich het gebeele jaar voor. //In Junij en Julij kwamen enkele gevallen van pokken voor. //In Augustus en September deden zich onder de kinderen veel diarrheen en convulsien vooren nam het getal febris intermittensfebris biliosa et gastrica weder toe. eln de laatste maanden nam het getal zieken weder af, zoodat over het geheel de gezondheidstoestand niet ongunstig kan genoemd worden. //Haarlemmermeer, 24 January 1873. (get.) J. Bolkestein." Wijk 4. //Verslag over den algemeenen gezondheidstoestand van Nieuw-Vennep en omstreken over 1872 aangeboden aan bet Edel Acbtb. Bestuur der gemeente Haarlem mermeer door A. C. van Dorsten. z/De algemeene gezondheidstoestand was minder gunstig dan die van 1871 aangezien bijna bet geheele jaar door sporadische gevallen van pok- ken (variolae) voorkwamen in bet geheel 48 gevallen waarvan 16 over-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1