A (I v e r t e ii t i e 11. PULPF, - 1U - f-en-Twintig-jarige Echtvereeniging f VERSCHE DIFFUSIE-Pl'LPE it 2.50, VE1SSCIIE PERS-PULPE7.-, j. gomperti, te Schiedam. ALLE SOORTEN VAN St i? A A 1* 3 A 'A. A 111 GEimOEDERS SCHLATMANN, Landbouw. Blokzijl26 Aug. Was de hooibouw der eerste snede in deze omstreken bijzonder gunstig te noemen, het laat zich aanzien dat die der tweede snede niet minder zal zijnal thans het gras is overvloedig, zoodat men met acht dagen een aanvang zal maken met maaijen, en het dus in deze veel zal afhangen van het meer of minder gunstige weder. Wijlie, 26 Aug. Bij het inzamelen van de boekweit blijkt dat de opbrengst beneden het middelmatige is; zij heeft door de zware hitte in de laatste weken veel geleden. Het ho- niggewin zal slechts een derde gedeelte van dat des vorigen jaars bedragen. De heidebloem levert zeer weinig op. De late aardappelen beloven een overvloedigen oogst. Hier en daar heeft men reeds eenige stronken opgetrokkenwaardoor men tot de overtuiging is gekomen dat de ziekte tot heden bijna geen schade aan dit gewas heeft toegebragt. De kwa liteit wordt ook zeer geroemd. Oemeng-ile Hierigtcn. Jttgczoubctt. I V I II(IN I E PRUISSEN I J1I.J NT J E NOORLOOS. levering' van af einde September 1873. voorhandentegen zeer lage prijzen, bij de leden. Van die 48 gevallen waren 6 gevaccineerden en 42 niet gevacci- neerd. Van de 6 gevaccineerden waren 2 gevaccineerd zonder gevolg en 4 met goed gevolgwelke ook slechts gewijzigde waren //In het voorjaar kwamen gewone catharrale ongesteldheden voorzoo als keel-luchtbuis- en long-ontstekingen in bet najaar gevallen van tusschenpoozendc koortsen en enkele gevallen van typhus en typho'iden. //Nieuw-Vennep, 4 Maart 1873. (get.) A. C. van Dorsten, Plaatselijk Genees-, Heel- en Verloskundige." Wijk 5. //Haarlemmermeer, 15 Januarij 1873. //Verslag van den gezondheidstoestand van het afgeloopen jaar, volgens art. 7 der vastgestelde instructie. //Gedurende de laatste vier maaDden was de gezondheidstoestand der be- volking in wijk 5 dezer gemeente gunstig te noemen. //De meest waargenomen ziekten warentusschenpoozende koortsen (febris intermittens) en kinkhoest (tussis convnls.), waaraan echter geen enkele lijder bezweek. //Drie gevallen van long-ontsteking (pneumonie) liepen gunstig af; terwijl eene lijderes aan typhus is bezweken. vln bovengenoemd tijdsverloop heeft het mijne aandacht getrokken dat, gedurende het drooge wederhet aantal zieken betrekkelijk veel kleiner was dan tijdens den bijna aanhoudenden regen in de laatst verloopen drie maanden van 1872. //Het zij mijbij de gedane mededeeling vergund D I, A. met be- scheidenheid te wijzen op de ligging van vele mesthoopen in de onmiddel- lijke nabijheid der woningen alsook op de slechte plaatsing van vele pri- vaten en derzelver ontoereikende bedekking. //In het belang van den algemeenen gezondheidstoestand zoude het zeer wenschelijk zijn dat er middelen mogten worden gevonden om ten dien aanzien verandering en verbetering daar te stellen. //(get.) A. M. Geerling, Plaatselijk Geneesheer." Geneeskmidige dienst tij armen, verpleegd in hunne woningen. De geneeskundige armenverzorging geschiedt thans door 5 geneeskundigen en 3 vroedvrouwendaartoe benoemdelk der geneeskundigen geniet eene vaste jaarwedde, waarvoor zij tevens de medicijnen aan de armen moeten leveren. De gemeente is tot dat einde verdeeld in 5 wijken. De geno- men maatregelen werken tot heden zeer goed althans er zijn nog geene klagten ingekomen. De belooningen aan de genees-heel- en verloskundigen bedroegeu de som van 1054.16| en voor kosten van geneesmiddelen zijn aangewend 1885.30, te zamen 2939.46*. Koepok-inenting. Het aantal verrigte koepok-inentingen over het af geloopen jaar bedroeg 133; dit aantal was: in 1871, 1532; in 1870, 48 in 1869, 38; in 1868, 138. Wordt vervolgd.) Hellevoetsluis27 Aug. De oogst in deze omstreken, begunstigd door vast weder, is in vollen gang, en levert alles een ruim beschot, zoo ook de vroegere aardappelenwaarvan de prijzen evenwel hoog blijven, loopende van f 2,75 tot 3,25 per hektol.eijeren 0,03 0,04 per stuk, en boter /0,76 a 0,80 per /2 kilogr. Allllkerk27 Aug. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat langs den Dussenschen Almkerkschen en Up- pelschen dijk de appel- en peerenboomen dit jaar buitengewoon beladen zijn. Dalfseil26 Aug. Tegen de gevreesde varkt nsziekte wordt hier met goed 9ucces het volgende eenvoudige en onkostbare middel aangewend: men trekt het zaad van de brandnetelen kookt dit door de aardappelen of ander voeder voor de var- kens. De ondervinding heeft geleerd dat zij minder door de ziekte aangetast wordendan die welke dit middel niet gebruikt hebben. Wij vernemen dat j. 1. Zaturdag de boekweit in den omtrek van Wierden zeer veel door hagelslag heeft geleden sommige akkers moeten zelfs geheel vernield zijn. De hitte was gisteren hier zoo erg, dat velen hunnen arbeid, en bijzonder die in het veld werkten hebben moe ten staken. Zierikzee22 Aug. In de raadsvergadering van heden is medegedeeld een schrijven van Gedeputeerde Statenhoudende kennisgeving dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Zierikzee de voorkeur geeft voor het oprigten eener landbouw- school en dat hij op de begrooting van zijn departement voor 1874 4000 heeft uilgetrokken voor het landbouwonderwijs dat derhalve die subsidie met die der provincie ad f 3000 aan deze gemeente zal worden verstrekt voor de oprigting eener landbouwschoolindien de wetgevende magt zich met het voorstel van den^Minister vereenigt. Er bestaat alzoo ge- gronde hoop, dat die school in 1874 alhier zal geopend worden. Van wege de afdeeling Westland der Hollandsche Maaischappij van Landbouw zal een tentoon9telling van land- en tuinbouw- voortbrengseleu gehouden worden te Loosduinenop 17, 18 en 19 September a. s.waaraan verbonden is eene harddra- verij. Bovendien zullen de driedaagsche feesten opgeluisterd worden door muziek, illuminatie en vuurwerk. Deventer, 26 Aug. De veehandel is thans zeer lusteloos. Naar men zegt hebben de veehandelaarsdie vee voor Enge- landDuitschland en Belgie opkoopenin de vorige week belangrijke verliezen aan hun vee geleden. Warfliuizeil26 Aug. Tot voor korten tijd was men in de Marne van de varkensziekte verschoond. Thans heerscht ze echter sedert een paar dagen zeer erg. Vele slagters we- ten bijna niet waar ze 't eerst moeten zijn en hebben dag en nacht bijna werk om varkens te slagten, die in de eerste periode der ziekte zijn of waarbij men ziekte vermoedt. Bij vele landbouwers vond men 's morgens een of ook wel meer varkens dood, die men 's avonds te voren gezond meende te hebben verlaten. Er moeten velen zijndie reeds vier a vijf varkens hebben verloren en sommigendie verscheidene jon- ge varkens hadden zelfs meer. Vele daglooners krijgen daar- door echter spek in den pot. Met den oogst in de Marne staat het over het geheel zeer gunstig. Heeft men deze week goed zonneschijn-weder dan blijft er van het zoogenaamde witzaad of witstroo zeer weiuig buiten. Kwaliteit en kwantiteit zijn zeer goed. Het gedorschte koolzaad is over 't geheel me6gevallen. Er zijn er, die 15 tot 16, enkelen die zelfs 20 hectoliter van het halve bunder hebben gebad, en men meent, dat er in't voor jaar te veel is orngebouwd. Leens22 Augustus. Heden had hier eene keuring plaats van veulens 'in 1873 geboren. Voor de paardenfokkerijeene zaak, zoo belangrijk vooral voor den landbouwer, die te regt meer en meer sympathie vindt niet alleen bij landbouwers is zulk eene veulenkeuring van 't grootste gewigt. Dertien veulens waren opgekomen, terwijl de vier uitgeloofde prjjzen ten deel vielen aan de volgende eigenaarsW. Wier- sum, van Kloosterburen, voor een zwarten hengst, gekr. ras de prijs van 40 gl.; L. Eeddema, van Kloosterburen, voor eene bruine raerrie, inl. ras, 20 gl.; K. de Cock, van Hornhuizen, voor eene zwarte merrie, inl. ras, lOgld.J. Zuidema, van Niekerk voor een zwarten hengst, bovenl. ras, 5 gld. Eene vrij talrijk opgekomene schare belangstellenden had genot bij de keuring der jonge edele dieren, terwijl de zaak nog opgeluisterd werd door paarden die vroeger als veulen bekroond waren. Tot deelneming aaij de op aanst. Zaturdag in de lokalen der tuinbouw - maatschappij Linnaeus (Watergraafsmeer nabij Amsterdam) te openen tentoon9telling van bloemen en gewas- sengekweekt door den arbeidenden standhebben zich on- geveer 400 personen aangemeld, die een getal van omstreeks 1500 potten zullen inzenden. Vijfhonderd kinderen zullen deelnemen aan de volksvermakelijkheden op Woensdag 3 Sep tember, en mededingen naar de daarvoor uitgeloofde prijzen: zilveren horologien, sigarenkokerskistjes sigarensuikerbroo- denworstenfoulards, werkdoosjes enz. Men deelt aan het Vtr. Dagbl. mede, dat de zich in het park van Z. K. H. prins Hendrik te Soestdijk bevindende 100-jarige aloe (Agave americana), welke reeds in vollen knop staat, binnen weinige dagen bloeijen zal. De hoogte van den bloemstengel is 6 meter, het getal der takken 28, het getal der bloemen op iederen tak 320, de lengte der bladen 2.10 meter, de breedte der bladen 0.23 meter, de hoogte der plant met de tobbe 7.50 de middellijn van den bloemstengel 0.13 meter. Z. K. H. heeft 1ID. toestemming verleenddeze plant te laten bezigtigen, mits men zich daartoe bij den bloemist B. Kolenbrander aanmeldt. Door wijlen den Heer M. Wijnaendts, te Maarsseveen overleden, zijn onderscheidene legaten en erfetellingen aan liefdadige gestichten vcrmaakt en o. a. aan de hervormde gemeente te Breda eeu legaat van f 100,000, met bepaalde einden ten nutte van onden en jongen. Het overschot zijner nalatenschap, dat na de uitbetaling en afgifte der legaten voor drie stichtin- gen en voor bijzondere leden der familie en dienstbaren nog overblijft, wordt toegekend aan drie godshuizen ieder voor een derdedat ook ten deel valt aan bet gereformeerde weeshuis te Leiden. Een rijtuig met vier onderwijzers en een koetsier, komende uit Has- selt, met bestemming naar Genemuiden, is nabij bet Vo9je, onder de ge meente Mastenbroek, door de erge duisternis in de Wetering geraakt, met het noodlottig gevolg, dat twee onderwijzersVos, van Genemuiden, en Pon, van den zeedijk (gem. Genemuiden,) zijn verdronken. De onderwijzer Pon laat eene vrouw met 6 kinderen na. Als een groote bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Oud-Gastel een man is overleden op 96-jarigeu leeftijd, en dit na eeu huwelijk van 71 i jaar zijne weduwe telt 94 jaar. In welk opzigt was Amsterdam den 21 Augustus 1873 te verge- lijken met Utrecht en Berlijn In de hoofdstad van Nederland, in de Nederlandsche akademiestad en de hoofdstad van Pruissen kou de gemeente- raad niet vergaderen uit gebrek aan het vereischte getal opgekomen leden. Eene treurige reeks van rampendoor het jongste onweder veroorzaakt laten wij hier kort zamengevat volgen Uit Sneek wordt gemeld dat te Harich eene boerenplaatstoebehoorende aan den heer van Zwinderen, is afgebrand. Op Texelin de nabijheid van den Burgis een boerenschuur of hooi- berging, onmiddellijk in ligte laaije vlam gezet. Te Larenin Gelderlandwoedde Zaturdag een zwaar onwederverge- zeld van wolkbrenk, waardoor verscheiden woningen eenige centimeters diep onder water werden gezet. In het naburige Holten is eene bejaarde vrouw, die achter een turfhoop geschuild had, door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl een groot ge tal glasruiten door den hagel zijn stuk geslagen. De bliksem is te Harlingen in de boerenhofstede, bewoond door L. Blee- ker, achter de begraafplaats, geslagen, heeft in huis verwarring en geringe schade aangerigt en door de achterwoning een uitweg gezocht. Hier en daar zijn splinters nitgeslagen, de lijst eener schilderij is verzengd, het steengoed in de kast is door elkander geworpen en in eene bedstede is hout verbrij- zeld. Overigens zijn de bewoners met den schrik vrijgekomen. Het heftig onweer heeft Antwerpen schrikkelijk bezocht. Op niet min der dan negen plaatsen ontstonden aldaar vernielende branden, in betrekke lijk kleinen omtrek. Maar de schrikkelijkste was die van het voormalig openbare waaggebouw, dat van onder tot boven vol met koopmanswaren zat. De grondverdieping was vol vaatjes reuzel, overigens bevatte het koffij, granen, wol, katoen, spiritualia enz. Gelukkig dat het gebouw op zich zelf stond, door straten van andere gescheiden, anders waren welligt de schatten van het museum en de geheele wijk verloren gegaan. Binnen 20 minuten was alles een vuurklomp met een vlammen-tong van 60 voeten hoog. Geheel de stad was helder verlichtzoo, dat voor een oogenblik de akeligheid vergetende, elk een kreet van bewondering uitte, toen de toren van Onze Lieve Vrouwe", van onder tot boven verlicht, hare doorzigtige spits, dat wonder van bouwkunst, als in tooverlicht vertoonde. Gelukkig werden de ijverige pogingen van de brandweer met gnnstigen nitslag bekroond. Heel de omgeving bleef gespaard, ofschoon vooral tegen 11J ure uit den vuurpoel zulk een hitte uitstroomde dat de jalousien aan de huizen op 10 a 12 meters afstand blakerden. Dat de schade aanzienlijk is behoeft wel niet gezegd. Sommigen schatten haar op 800,000 francsdoch alles was geassureerd. Te Hardinxveld zijn twee doofstommen, Comelis Bos en Johanna Box- man, beiden kweekelingen van het Groninger instituut, getrouwd. De ou- ders van den bruidegom hadden onder zeven kinderen drie doofstommen. Verleden week stonden te Londen drie knapen teregt wegens't moed- willig doodmartelen van een lam in 't veld. De jeugdige monstersres- pectivelijk 13, 14 en 15 jaar oud, hadden, louter voor hun pleizier, 'tlam de pooten afgesneden, en waren juist bezig het levend te villen. toen zij betrapt werden. Een hunner is tot drie maanden, de andere tot een maand, de derde tot veertien dagen opsluiting met dwangarbeid veroordeeld. In de N. Roit. Ct. leest men //de aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat in deze gemeente valsche rijksdaalders in omloop zijn, zoo bedriegelijk nagemaaktdat zij oppervlakkig niet van de echte zijn te ouderscheiden. De politie is nu weder in bezit geraakt van een exemplaar dragende het borstbeeld van Z. M. koning WillemHI, het jaartal 1871 en een zeer goed randschrift." De N. tVinschCt. meldt het volgendeTe D. overleed in de voor- gaande week een onderwijzer, die, ongehuwd, nog al met aardsche goede- ren gezegend was. Geen andere bloedverwanten dan neven en nichten be- zittende, bewezen deze hem dan ook, in het bijzonder bij zijne laatste ziekte, allerlei dienstbetooningen. Op den dng zijner begrafenis kwamen die ver- wanten ook tevens op, wetende dat hun neef een laatste wilsbescbikking had gemaakt, waarbij ieder natuurlijk meende nog boven een ander bevoor- regt te zullen zijn. En waarom zou men ook achterblijven? De over- ledene had immers verzocht bij zijne begrafenis geen bedroefde gezigten te maken, zooals meestal gebruikelijk was, maar ieder moest zich opgeruimd vertoonener moest een vriendenmaal gehouden worden waarbij scherts en luim moesten voorzitten. De opening van het testament veranderde eehter dezen vriendenkring in een scheldende en tierende menigte. De nichten en neven waren al zeer schraal door den erflater bedacht. Duizend gulden had deze vermaakt aan de onderwijzers-weduwenbeurs in Friesland duizend gulden aan het blinden-instituut te Amsterdam duizend gulden aan de doofstommenschool te Rotterdam duizend gulden aan het weeshuis te Leeuwarden duizend gulden voor de jaarlijks te honden kinderfeesteu te D.; honderd rijksdaalders aan zijne hulponderwijzers en, behalve nogeDkele legaten meer, was aan iedere staak van zijne wettige erfgenamen slechts achthonderd gulden toegedacht, terwijl voor het overige deel zijne huis- houdster universele erfgename werd. De geheele erfenis wordt op 80,000 geschat. Men zegt dat het gezelschap al razende en tierende uiteenging. Het aantal spoorwegongelukken neemt in Engeland dagelijks op schrik- barende wijze toe. De Pall Mall Gazette geeft daarom den raad, dat rei- zigers zich laten chloroformiseren voor dat zij in den trein stappen. Daar- aau is het voordeel verbonden dat zij bij een spoorwegongeluk van weinig beteekenis niet schrikken, bij een onheil van grooteren omgang het verlies van armen en beenen niet voelen, en bij een ramp waar de dood mee ge- moeid is, zonder smart dit aardsche spoorwegdal verlaten. Een middel tot verdelging van de zoo schadelijk voor den landbouwer zijnde veldmuizen wordt, helaasmaar al te wei nig t.oegepast; doch ik moet daarbij opmerken in onze om geving, uit onwetendheid. Voor eenige weken werd mij door den heer G. Bakker verzocht voor hem eene muizenboor te maken; zijn land was letterlijk aan veldmuizen ten prooi ze vernielden een groot gedeelte van het graszoodat de koeijenwat anders nooit het geval was, op ander land moesten overgebragt worden. Zijn hooiland, waarin het boren uit den aard der zaak veel bezwaar oplevertheeft zooveel minder opgebragt dat hij voor/ 400 wintervoorraad heeft moeten bijkoopen. Na het boren was zijn land in weinige dagen zoo goed al9 bevrijd van de muizen; duizenden werden gedood, en hij ver- heugt zich thans in een grasgewas dat riiets te wenschen over laatalleen moeten er nog enkele malen eenige gaten worden geboord, om de overzwemmers van het naburige land op te vangen. Deze uitkomst vond bij enkelenmet even gunstig resul- taat voor den landbouwnavolginghet ware echter te wen schen dat dit nog veel algemeener plaats haddaar er dan alleen eene zoo goed als totale vernietiging kon geschieden. Jammer dat ook hier de godsdienst weder in het spel gebragl wordt. Er zijn toch landbouwers, die uit gemoedsbezwaar het zich als eene zonde zouden aanrekenen, wanneer zij deze plaag, door hooger hand over hen gebragt, trachtten uit den weg te ruimeuniettegenstaande bij diezelfde bezwaarden van gemoed er gevonden worden en ik ken ze die, wan neer zij eene mol in hun laud ontdekkenniet rusten voor dat het nuttige dier is vermoord. De kosten zijn ook waarlijk geen bezwaar, zoo als uit de volgende opgaaf kan blijken. Door J. Prins, te Oostzaan die bij mij twee boren heeft laten makenwerden geboord 150 gaten, alleen in de greppels van drie morgpn land. Deze gaten leverden in de eerste tien dagen 22 emmers muizen a 455 per emmer, dus ruim 10,000 stuks; hiervoor is be- taald aan arbeidsloon drie gulden. Waar zulke feiten sprekenis waarlijk geen aanbeveling noodig. Alleen rekende ik het mij een pligt, in het belang van den landbouw, dit ter algemeene kenni9 te moeten bren- genwaarom ik u verzoekwaarde redacteur 1 die in uw veel gelezen blad te willen opnemenwaarvoor ik reeds bij voorbaat mijnen dank betuig. Zaandam, 17 Julij 1873. A. H. Oostmeijer. (Op een aan ons gerigt verzoekuit de Zaanl. Courant van 19 Julij j. I. overgenomen. Red.) Hunne dankbare Kinderen. IRLEMMERMEER, J"" U g U 9 t U S 1873. per 1000 Kilogr., vrij aan boord aan de Fabrieken Te bevragen, per franco Brieven bij Lange Veerstraat, Wijk 3, N°. 118, te Haarlem.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2