Advertentien. f 50,000. uTTeIa tieen Kiespijn meer!!! - 152 - Haarlemmermeer-Polder. Vrijwillige dienstnemiug OUST INDISCHE TltOEPEN. HAARLEMMERMEER Schroefstoomboot - Maatschappij. Dienst tusschen Amsterdam—Leiden. VAN DER TANG. Een Zwart PAARD, Merrie 02 70 Depot bij D. SCHEUTER Jr., Hoolddorp, I 76. ftemengde ierigten. Jugcsoubctt. Kinder- en Bouwfeesten. Het GELIJKMAKEN VAN DEN RING- DIJK MET DE TALUDS, tusschen den Vijlhuizen- en Kruisweg, aan de Oostzijde des Polders. WINTERDIENST aanvangende 15 Sept. 1873. Maandag 85 September 1873, zijnde PRIJS N°. 22, gevallen op Lotnummer Vijftigduizend Gulden beschikbaar als Eerste Hypotheek op Huizeu en Landerijen. T E KOOP G E V R A A G D de voordragt ter benoeming van een lid van het hoofdbestuur is geplaatst, ora verschillende redenen verzocht heeft niet in aanmerking te komen waarom het hoofdbestuur gemeend heeft die voordragt te mogen aanvnllen met den heer J. Loopuyt te Schiedam. Den 8 Sept. is te Wageningen met eenige plegtigheid de andbouwsehoolverbonden aan de daar voor vier jaar opge- rigte hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus geopeud. Behalve door de gemeentelijke autoriteiten en den inspecteur van het middelbaar onderwijs, prof. Salverda, werd die ope ning mede bijgewoond door den secretaris der Oeldersche Maatschappij van Landbouw en vele belangstellenden uit andere gemeenten. Algemeen was men met de inrigtingdoor het gemeentebestnur aan de geheele zaak gegeven ingenomenen sprak men als zijne overtuiging uitdat die school in eene groote behoefte zou voorzien en daardoor haar bloei niet kon achterblijven te meer daar de ligging van Wageningen in het midden van de meest verschillende cultuurvoor eene derge- lijke inrigting allergunstigst was. Het getal leerlingen aan den landbouwcursus beloopt thans dertien. In de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam is een kind van 1| jaar, dat door de moeder ter bewaking aan een elf-jarig broertje was achterge- laten, door deze, die zich eenigen tijd nit het hnis had verwijderd, met bet hoofd omlaag dood in eene tobbe met karnemelk gevonden. Te Haarlem is de bliksem geslagen in het Evang.-Luthersch wees- huis, zonder evenwel brand te veroorzaken. Hij heeft zijnen weg genomen laugs een schoorsteen, de daaraan verbonden houten sehutteu weggeslagen en daarna een deel van het dak ter grootte van 2 ii 3 meters weggerukt, waardoor hij een uitgang gekregen heeft. Ook is de gevel van het huis van den inanufakturier Griindeman, in de Koningstraat, door den bliksem getroffen en eenigermate besehadigd geworden. Op den Luxemburgsehen spoorweg is den 1 September bij Grupont een spoorwegongeluk voorgevallen, waarbij 8 passagiers het leven verloren en 15 zwaur gewond werden. Een 18-jarige jonge dochtcr, H. genaamd, die hare assistentie ver- leend had aan eene te Utrecht te huis behoorende poffertjeskraam en met een vaartuig van de Gorinchemsche kermis terugkwam, is van genoemd schip in de Lek gevallen en verdronken. Zaturdag-avond is even buitcn Haarlem, een meisje, dat van een familiepartijtje huiswaarts keerde, door een persoon, die haar scheen te hebben opgewacht, met een mes verwond geworden. De dader heeft zich voor de gevolgen zoozeer bevreesd gemaakt, dat hij zich verdronk. Zijn lijk is Maandag jl. onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaai'nwoude opgehaald. In de laatstverloopen week verdronken te Londen 11 personen, 7 kinderen stikten, 8 menschen werden overredeu en 64 gewond; 8 zelfmoordeu werden gepleegd. Het toedienen van chloroform veroorzaakte den dood van een lijder (een omnibuskondukteur van 35 jaren). Te Luik heeft zich het volgende voorgedaau. Een vrouw had haar cchtgenoot uit de kroeg gehaald en bragt hem naar huis. De man wist geeii beter middel om aan de handen zijner dierbare wederhelft te ontsnap- pen, dan zich te verdrinken. Hij sprong in de Maas. Zonder de hnip van een moedig burger, den heer van Moll, zou hij gewis verdronken zijn. Deze sprong mede te water en haalde den ongelukkige op het droogeManr naauwclijks had deze vasten grond onder den voet, of hij vvierp zich op zijn redder en gaf hem een geducht pak slaag. De politie kwam tusschen- beiden en nam den ondankbare in hechtenis. Hij is tot eene boete ver- oordeeld en daarop in handen gesteld zijner vrouw. Alexander Taylor, die besehreven wordt als een //heer," oud 70 ja ren is door den kantonregter te Londen veroordeeld tot het betaleu van een boete van 20 shillings //wegens", zooals het in kantongeregtsstijl heet, z/het zonder toestemming leggen van zijn arm op de schouders van een meisje van 14 jaren," en //wegens het pogen van een kus toe te brengcn aan een meisje op de openbare straat, onder verzachtende omstandigheden." Als eene bijzonderheid uit het leven van wijlen den gouverneur-gene- raal Pahudkan worden medegedeelddat hij als jongeling tegelijk met den heer Wilkens, later hoofdonderwijzer te Samarang, zijn examen aflegde voor den derden onderwijzersrang. Hij droop, en werd later gonver- neur-generaal van Nederl.—Indie. De heer Wilkens kwam er door, en bleef schoolmeester. In de vallei van Mesnie, staat Ohio, heeft men een zonderlinge ont- dekking gedaan. Toen bij een onweder een groep eiken door den bliksem getroffen en. van elkander waren gereten, vond men tusschen de links en regts verspreide splinters stukken van een geraamte, alsmede eenige knoo- pen en een lederen portefeuille, bevattende vuil-gele papieren, waarop met potlood ter naauwernood leesbare letters geschreven stonden. Na ontraad- seling van het geschrift kwam men tot de overtuiging, dat het geraamte had toebehoord aan kapitein Roger Vandenburg, Washingtons strijdmakker. Met Saint Clair was hij tegen de Indianen opgerukt, doch werd den 3den November 1761 gekwetst en door de roodhuiden gevangen genomen. Er in geslaagd zijnde te ontsnappen, vlugtte bij in een boom en liet zich langs den hollen stain naar beneden zakken. Ongelukkig echter was de diepte van dieu aard, dat hij er zich niet meer uit wist te werken. De laatste oogenblikken van zijn leven besteedde de ongelukkige om zijn dagboek te schrijven, een ontzettend specimen van het lijden, waaraan hij gedurende 11 dageu in dien afschuwelijken toestand ter prooi was. In het dorp Arlington, ongeveer 12 mijlen van Glocester, aan de Saverne gelegen, is een vreeselijke moord gepleegd. Een joug mensch, Edu- ard Butt, 22 jaar oud, bestuurde de landhoeve zijner moeder, die eenigen tijd weduwe was. Een jaar ongeveer had Eduard Butt het hof gemaakt aan een jong meisje, Amelia Pbipps, die met haren vader op eene nabu- rige boerderij woonde. Hoewel het meisje hem niet afwees, zijne bezoeken ontving en zelfs nu en dan eene wandeling met hem deed, koesterde zij niet die genegenheid voor hem, welke hij wenschte. Hare koelheid was dik- wijls oorzaak van min aangename tooneelen tusschen de twee jongelieden, en Butt deed zelfs nu en dan bedreigingen tegen haar hooren. Zondag voor den moord weigerde het meisje met hem te gaan wandelen, en hij duidde haar dit zoo woedend euvel, dat er een hevig tooneel volgde. Men merkte vervolgens de geheele week opdat Butts gelaat een vreemde zonderlinge uitdrukking had gekregen. Zondag 11. was er feest in het dorp, en de familie Phipps ontving bezoek van onderscheidene vrienden. In den avond voegde Butt zich bij het gezelschap en hij begeleide jufvr. Phipps naar haren broeder. Toen de vrienden vertrokken waren, noodigde Butt zijn meisje uit hem den volgenden dag naar Glocester te vergezellen, Zij weigerde kort en bondig Woedend over die teleurstellende afwijzing, dreigde Butt haar te zullen doodsteken. Zij gaf daarop een augstkreet, haar broe der snelde toe en bragt den jonkman zijne verkeerdheid cn ongepaste heftig- heid onder het oog. Butt verbleekte. Weinige oogenblikken later snelden de bewoners van het huis naar buiten op het hooren van een geweerschot in den tuin. Amelia Phipps lag zieltogend uitgestrekt op de zodenbank de plek waar zij een oogenblik te voren aan Butt haar vast besluit had me degedeeld ora hem niet meer te zien. Zij had het schot in den hals ge kregen, onder het oor, en een gedeelte van de benedenkaak was wegge- schoten. Vijf minuten later gaf de ongelukkige den geest, zonder dat zij een woord had kunnen uitbrengen. Op eenige schreden afstands vond men het afgeschoten geweer; het werd herkend als te zijn het eigendom van Butt. De moordeuaar had de vlugt genomen, en naar alle waarschijnlijk- heid heeft hij zich onmiddelijk in de Saverne verdronken. Het Bat. Handbl. deelt de volgende bijzonderheden mede In zeker huis in de Chinesche kamp is voor de liefhebbers van het won- derbare te bezigtigen een twaalfjarige inlandsche knaap, meer aap dan mensch. Dat wezen is ongeveer twee eng. voet lang en vertoont, op het eerste gezigt, niets vreemds of afwijkends vau het gewoon menschelijk llg- chaam. Bij een nadere beschouwing komt men echter al spoedig tot een ander resultaat. De schuwe, bijna grijnzende blik uit die mecsttijds half geopende listige oogen doet ieder denken aan het dier welks vorm van kop geheel de zijne is. De ooren staan, als bij de meeste apensoorten ver van het hoofdterwijl dat hoofd zelfvoor het lange ligchaamwaarop het staat, geheel den aap vertoont. Het voorboofd is plat en smal; de jukbeendoreu uitstekeud, de neus plat en de onderkaak zeer ver uitgegroeid. Op den bolronden schedel bevindt zich een cirkelvormige bos fijnzeer kort afgesneden haar. Dit is het eenig spoor van haar, dat het gansche ligchaam vertoont. Overigens heeft het geheele ligchaam veel overeenkomst met dat van een aap. De armen^Jijn bovenmatig lang en dun en leenen zich tot de vlugste bewegingen, hgeveer dezelfde, die men bij de ruige boschbewonersals zij klimmen ofklauterenkan waarnemen. Daarente- gen zijn de handen en voeten volkomen menschelijk, met uitzonderingdat de beenen van de dij af tot aan den hiel bijzonder lang zijn. De gang van dit wezen is geheel als die der apen, schrikbarend snel, de armen slap voor de borst en half uitgestrektterwijl het ligchaam een vreemde schommelende beweging maakt. In toorn rolt zich dat zonderling schepsel als een bal over den grond, bijt zich in het ligchaam en trekt zich de haren uit. Meesttijds is hij echter kalm en zit in een gehurkte houding, de lange armen om den hals geslagen. Hij is vergezeld van zijne moeder, een gewone tjiandjoersche vrouw, die met echt moederlijke teederheid haar zonderling knaapje koestert en zich verstaaubaar maakt door teekens of wel een geluid voortbrengt, dat haar aapachtig zoontje schijnt te verstaan. Alleen vruchten neemt hij als voedsel tot zich; geld kent hij niet, maar smijt het weg als men het hem geeft. Zeer schuw voor menschen, vliegt hij onmiddellijk met dolle vaart op zijne moeder toe, als er nieuwsgierigen komen om hem te zien, en als men dan moeder en zoon gadeslaat in die herhaalde omarmingen welke sprekend gelijken op de liefkozingen door het jong van een orang-oetang, dan staat men onwillekeurig verbaasd over die speling der natuur. De gouverneur-generaal o. a. heeft te Buitenzorg met zeer veel belang- stelling dit wonderkind bezigtigd. Te Munsterberg, Pruissen, gaf de mechanicus Schorrer druk bezochte voorstellingen. Een mechanisch hoofd, dat sprak, dronk enz. verbaasde dagelijks de toeschouwers. Eenigen echter meenden, dat het knnstwerk ver- dacht was en veel van een ziekelijk meisjesgezigt had. Men maakte de politie op de zaak opmerkzaam en nu werd een eigendommelijke manier van menschenmarteling geconstateerd. Een kleedermaker, die een naaima- chine bij Schorrer had gekocht stond als betaling zijne dertien-jarige doch- ter voor het boerenbedrog af. Van 9 uur 's morgens tot 10 uur's avonds werd het kind in een driekant kastje geplaatst, waar het op de knieen en het hoofd door een ronde opening gestoken in elkander werd geduwd. In die houding moest het kind op kommando van haren beul zingen, spreken, rooken, sterken drank drinken enz. Meer dan twee maanden hield het kind de marteling reeds uit, maar de geneesheeren verklaarden, dat zij, zonder de tijdige ontdekking, spoedig bezweken zou zijn. Schorrer is gevangen ge nomen. Een bloedig tooneel viel voor den 18 dezer 's avonds te Vangadelan, gemeente Nazelles bij Tours. Dien avond bad Etienne Vincendeau zijne schoonmoeder, vrouw Mabille, ontmoet. Hij had, om welke reden weet men niet, eene woordenwisseling met haar; hij wierp haar op den grond, hield haar onder, en gaf haar een duchtig pak slaag. Vrouw Vincendeau, die in de nabijheid was, schoot toe tot hulp barer moeder. Na herhaal- delijk te vergeefs hem aangemaand te hebben zijne gewelddadigheid te staken, gaf zij hem met een scherp werktuig, zoo men zegt eene zicht, een slag op het hoofd, zoodat dit onmiddellijk met blued werd overstroomd. Zijne gramschap keerde zich toen op zijne vrouw, die, na den slag met de zicht, naar haar keukentje was gevlucht. Vincendeau zet haar na, springt door een opcngelaten venster, en grijpt een stoel tot wapen. Alvorens echter toe te slaan, schiet hij naar de deur om die met den sleutel te sluiten. Van dat oogenblik maakt de vrouw gebruik om een kastje open te rukken en daaruit eeu revolver met zes loopen te nemen, alle geladen. Toen nu de man op haar afkwain, zwaaijende met den stoel, legt zij op hem aan: »Als je nadert en slaat, ben je een lijk Desniettemin nadert Vincendeau. Vier schoten gaan afl Vincendeau geeft een gil en laat den stoel vallen. Een kogel is hem dwars door de dij gegaan, een andere is in den buik gedrongen. Den anderen morgen 91 ure overleed hij aan de gevolgen. Hij was 32 jaren oud, gehuwd 28 Januarij 1862 en geregtelijk gescheiden 10 Julij 1872. Vrouw Vincendeau (Celestiue Mabille), 29 jaren oudgeboortig van Nazelles, is gearre9teerd. Volkomen stem ik de waarheid van het gezegde toe, „dat de boog niet altijd kan gespannen zijn," en eenige verfris- scliing door verstrooijing en afleiding ook voor het kind te gelijk een genot en een behoefte is. Daarom acht ik het zoo gelukkigdat er van tijd tot tijd op verschillende scholen in deze gemeente kinderfeesten gegeven worden, aan de Badhoeve in de manege waar dan op allerlei wijze gezorgd is om het den kinderen aangenaam te maken. Alligt echter dreigt er een zekere eenvormigheid in dit feestvieren te ontstaanwaar om gedurige verandering de moeite en ko9ten meer op prijs zoude doen stellen. Zoo heb ik waarlijk met vele kinderen mede genotenals zij mij verteldenhoe zij met hunne ouders dezen zomer een dag in Natura Artis Magistra (hier bekend onder den naam van beesten- of dierentuin) te Amsterdam hadden doorgebragt. en dat zij daar precies dezelfde bees- ten levend zagenwelke zij op de kaarten in school geleerd hadden. Velen hierdoor aangespoordhebben dan ook ter- stond het voornemen opgevatvoor een deel hunne spaarpen- ningen hiervoor te verzamelen hun vader en moeder een jaar lang regt vriendelijk aan te zien, in hope, om dan met hen hetzelfde genoeglijke en nuttige uitstapje te mogen maken; want genoeglijk en nuttig is het beiden, waar alle kermis- pret verre bij achter blijft, en ook de woeste uitgelatenheid van vele bouwfeesten, die nog somwijlen in deze Gemeente worden gevierd, zeker om in dadeu zijne dankbaarheid te openbaren voor den zegen Gods, die weder in rijken oogst opgetast in schuren en bergen ligt. „Een glaasje" sprak de heer de Beucker, in eene lezing te Nieuw-Vennep„een glaasje kan geeu kwaad, maar een flesch maakt je kapot;" en wij ne men de vrijheid daarbij te voegen dat tusschen die twee uiter- sten alle graden vau dronkenschap liggen. Me dunkt, als de bouw weder zoo goed binnen is, dan zouden een paar flesschen goed bier met wat brood en kaas voor den flinken arbeider en zijn gezin lioogst welkome bewijzen van tevreden- heid zijn. Of zoo'n enkel borreltje of slokje, zoo'n hapje of spatje, zoo'n wippertje of sneeuwballetjeof hoe men een glaasje jenever moge noemenmet de beiofte van den baas er bijdat in 't voorjaar ieder van 't volk weer een lekker stuk vleesch en wat erwten zal krijgen, me dunkt, bij zoo menig treurig sterfgeval van veelbelovende voedsterling-varkens on- zer arbeiders dezer dageu, zou dit niet minder welkom zijn. P. Boekel. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder zullenop Dingsdag den 23 September 187 3, des namiddags ten een ure, ter Secretarie des Polders, in de Jansstraat, te Haarlemin het openbaar bij enkeie inschrijving aanbesteden Aanwijzing in loco zal plaats hebben Dingsdag den 16 September, des raiddags ten 12 ure, te beginnen aan den Vijfhuizerweg. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdopzigterte Haarlemen bij den Polderopzigterte Aalsmeer. Bestekken en voorwaarden zijn, op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Poldersin de Jansstraat te Haarlemen liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem9 September 1873. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCtyUERY, Secretaris. BIJ DE De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer brengt ter al- gemeene kennis, dat ter Secretarie der Gemeentemededeeling kan worden bekomen van Z. M. besluit van 29 Julij 1873, houdcmle gunstige bepalingen voor ingelijfden bij de Militie te landdie veilaiigen vrijwillig' dienst te doen bij de troepeil in Oost Illllie, als mede van de, ter uit- voering van gemeld koninklijk besluit, door den Heer Minis ter van Oorlog gegeven voorschriften. Haarlemmermeer6 September 1873. De Burgemeester voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER. Van AHHTVHH AM naar titZMlUZA, Maandag, DingsdagWoensdag en Donderdag.- Van de Leidsche Poort 's morgens 6 uur; van de Overtoomsluis 's morgens 6.45 vermoedelijke aankomst te Leiden 10.45. Des Vrijdags: Van de Overtoomsluis 's morg. 4 u.verm. aank. te I.eiden 7.45. Des Zatnrdags Van de Overtoomsluis's morg. 5.45; verm. aank. te Leiden 9.25. Van IjEI If EN aaar A M S T V K H A M, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag: Van de Haven, 's namiddags 2 uur; vermoedelijke aankomst aan de Overtoomsluis 5.45. Des Vrijdags: Van de Beestenmarkt 's nam 12 u.; verm. aank. Overtoomsl. 4 u. Des Zaturdags: Van de Haven 's nam. 2 u.verm. aank. Overtoomsluis 5.45. Van Amsterdam corresponded! de Boot des Maandags en Woensdags op de Boot naar Rotterdam en tusschen- licrgende Plaatsen. des middags ten 12 uur, aan tie Manege in tie Groote Houtstraat, te Haarlem, ZAL PUBLIER GEVEII.D WORDEN ten overstaan van den Deurvvaarder A. GLASER tegen contante betaling der Verloting, gehouden den 28 Juli d. j. Het Paard is Zaturdag te voren en den Maandagochtend voor de Veiling voor een ieder te zien, aan de Manege van den Heer A. A. VAN DEN BERG. De geldelijke ophrengst, na aftrek der gemaakte kosten blijft tot den Isten November 1873 ter besehikking van den Houder van genoemd Lotnummer. Het 4'omitJ voor de Verloting* Te bevragen met franco Brievenonder Letters ABC, bij de Boekhandelaren de Erven LOOSJES te Haarlem. door G. ZAIIJDERDLIJY, te Wjnsburg. Brieven franco. Het meest doelmatige en proef houdende MIDDEL TEGEY RIESPIJY is het alom bekende Uitwendig Middel van Professor WARTNER, dat de hevigste pijnen dadelijk stilt, onschatlelijk werkt, en bij elken leeftijd passend is. Het wordt zeer aanbevolen tegen OORl'I.IN, ZINKINGS en AANGEZIGTSPIJN. Elaconmet gebruik, 30 Cents. Iloofd-Di'pdtM. CLEBAYIleiligenweg D 321, Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2