- 160 - Landbouw. Dalfsen24 Sept. De boekweitverbouw zal de schade der rogge voor een groot deel vergoeden. Naar wij vernemen is de opbrengst daarvan circa 1 mud per vim van 104 bossen. Aardappelen, ofschoon meer door de ziekte geleden dan men annvankelijk dacht, leveren eveneens een goed beschot op; alleen laaggelegen graslanden kunnen voor een groot gedeelte niet geweid worden wegens den hoogen waterstanden daar- door is ook een massa etgroen, hetwelk men nog dacht te hooijenals verloren te beschouwen. Oemengde Beri^ten. regtszaken. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij OVERLEDENJacob Ellens, oud 26 jaren, gehuwd met A. Verkerk. Martijnte Baartman, oud 33 jaren, gehuwd met J. den Butter. - Dina Catharina, oud 7 jaren, dochter van J. Smit en B. Lervis. Maria Catharina, oud 3 maanden, dochter van J. K. Jansen en J. M. Koevoets. ONDERTROUWD C. Pijlman met M. T. Jansens. J. Pannekoek met W. Slinter. GEHUWD A. Snijders met M. Dekker. Postkantoor te Haarlemmermeer. LUST TAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB QEADBESSEERDEN, NIET BE8TELD ZIJN KUNNEN WORDEN. Kantoor van Vertrek. 1. T. Dona, Amsterdam. 2. C. de Rijk, Mijdrecht. 3. YV. Bernet, Amsterdam. 4. B. dansenHaarlemmer meer. 5. C. van den Heuvel (plaats van bestemraiug niet vermeld). Kantoor van Aankomst. 1. A. de Groot. 2. Gebroeders Smit. 3. Jan Vis- ser. 4. M. van der Zwet. B. A. S. van Noord. 6. Wieger Sprokhold. 7. A. Bijl. 8. Dirk Nieuwen- huizen. 9. W. van Rooijen. 10. G. Hagen. Leeuwartlen, 23 Sept. Ten einde voor de lioofd- en hulponderwijzers in onze provincie gelegenheid te openen zich in het landhouwkundig onderwijs te bekwamen heeft de Frie- sche Maatschappij van Landbouw zich in Frieslaudwanrvan bet gevolg is geweest, dat onderscheiden leeraren, aan die inrig- tingen verbonden zich bereid hebben verklaard tot het openen vm een 2-jarigen kursus, in natuur-en scheikunde en natuur- lijke geschiedenis, als de hoofdvakken voor wetenschappelijke landbouw-kennis. Vermits het niet alleen wenschelijk is ge- acht den kursus gratis te geven, maar ook zoo mogelijk, de boeken in gebruik af te staan, zal aan de Maatachappijdoor de kommissie ad hoc, worden voorgesteldsubsidie te vragen van de provincie daar het buiten twijfel hier het belang der provincie betreft, welker welvaart, voor een zeer ruim deel van den bloei of de kwijning in den landbouw afbangt. De besmettelijke longziekte heeft in de vorige rnaand in onze provincie belangrijke uitbreiding verkregen; tegenover de gezondverklaring van 4 beslagenzijn niet minder dan 15 be- slagen vee door de sloopende ziekte aaugetasthet totaal der gevallen sedert den aanvang des jaars bedraagt volgens officiele opgave 406. Mastenbroek, 23 Sept. Het nagras in deze streek heeft door de vele regens zooveel geledendat van het gemaaide niets teregt korat dan wat pakhooi. Meest alles is verrot, bedorven of weggedreven. Op de weilanden _ziet het er mede treurig uit. Verscheidene veehouders zijn verpligt geweest boekvveitenstroo of iets dergelijks op de weiden te brengen waarop de beesten des nachts droog konden liggen. Varseveltl23 Sept. Vele landbouwers lijden aan schaarseh- te van geschikte arbeiders, doordien de beaten zich in den laatsten tijd naar Pruisen hebben begevenwaar de daggelden hooger zijn dan bij ons. Om zooveel mogelijk in het hierdoor ontstaan gebrek te voorzienhebben eenigen hunner dorsch- maohines ontboden uit Frankfort aan den Main, waarvfn eerstdaags tien hier zuilen worden ingevoerd. Deze werktui- gen moeten zich, naar de getuigenis van kenners, door doel- trclfende en soliede construktie onderscheiden. De Boeren-Hofstede Nooit Gedacht en Erve c. a., aan den Amsteldijk onder de gemeente Nieuwer-Amstel, den 22 September jl. in de Brakke Grond te Amsterdam geveild is gbkocht door den makelaar C. Bulk, voor de som van 8550. Men leest in de Stoompost„Een der laatste regeringsdaden van den minister Thorbecke is geweestaan den beer J. G. J tigerte Amsterdam, met uitzigt op een rijkssubsidiede voorkcur toe te kennen voor het bedijken en droograaken van het Wieringermeer. „De sedert gevoerde correspondence over de zaak heeft er toe geleiddat dezer dagen door den minister van buiten- landsche zaken aan den heer Jager een termijn .van een jaar is gesteld tot indiening der definitieve plannen, voor de on< derneming waarvan de kosten met de rente-berekening gedurende de constructie der werken na de jongste herziening der plannen en begrootingen door de deskundigen op lusschen de twintig en vijf-en-twintig millioen gulden worden geraamd. „De kwaliteit van het in te polderen land, grenzende aan den Annapaulowna-polder en aan de zoogenaamde Streek in Noordhollandbelooft, naar men ons berigt, uitmuntend te zijn, zoodat wordt de onderneming, gelijk wij wenschen, tot stand gebragt, eene uitgestrektheid grond zal worden verkregen, van ongeveer twintigduizend heclaren. Zal deze land-aanwinning dus, bij de steeds stijgende prijzen van land- bezit, den nationalen rijkdom aanzienlijk verhoogen niet minder zal het tot stand komen van het grootsche werk eene eerste schrede zijn, om te komen tot droogmaking van de Zuiderzee." Men meldt uit Blokzijl dd. 19 Sept. Tot ons genoegen kunnen wij me- dedeelen, dat heden het berigt is ontvangen, dat door wijlen den heerM. Wijnaents, ambaehtsheer van Stein en Willems, te Maarsseveen, aan het Maurits-weeshuis alhier is gelegateerd de som van vijf duizend gulden, vrij van successieregt. Het U(r. Volts- en Adv. bl. st.elt voor: //de geheele ofgedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee", als een nationaal huldebewijs aan Z. M. den koning bij zijn 25-jarig regerings-jubile. Deze week vond de bewoner van een huis in de wijk White Chapel te londen, bij gelegenheid dat hij naar een lek in het dak zocht, een men- schenhoofd dat reeds geruimen tijd moet verstopt zijn geweest onder de pannen. Dat vele personen vermist worden is ontegenzeggelijk, en dat men nimmer te weten komt wat er van hen geworden is, zooals b. v. van den jongen rus Bauer, schijnt even zeker. Vader Godard, de oudste luchtreiziger in Prankrijk, is op71-jarigen leeftijd overleden. Hij is meer dan tweeduizend maal in ballon opgestegen. Zekere B., te Utrecht, die zich voor de koloniale dienst verbonden had, heeft zich door het overmatig gebruik van sterken drank, [de man had niet meer of minder dan 31 liter gebruikt), zoo te buiten gegaan, dat hij eenige uren daarna overleed. Te Amsterdam is buiten de Muiderpoort, aan de Vest, het volgende ongeluk gebeurd. Een schuit, waarop eene heistelling was geplaatst, werd door edne boot aangevaren ten gevolge van welkeu schok de heistelling omsloeg. Verscheidene heijers sprongen te water om het neerstortend hout te ontgaan. Een der palen kantelde tegen de leuning der brug, juist ter- wijl een boerenkar passeerde. Het paard schrikte; de boer stortte van de kar en het wiel ging over hem heen. Geneeskundige hulp, met loffe- lijken spoed, onmiddellijk uit het militair hospitaal aanwezig mogt niets meer baten. De ongelnkkige was op de plaats dood gebleven. Markies de l'Aigle in Frankrijk is genoodzaakt geweest zijne 90 jagt- honden, die hij op zijn slot Francfort bij Compiegne hield, te dooden. Een groot deel had de dolziekte, waarschijnlijk door honden, die hij uit Enge- land had gekregen, gebeten. Een leeraar aan de veeartsenijschool te Alfort heeft ze door vergif van kant gemaakt. In de afgeloopen week is te Weenen een jeugdige danseres, Anna Wal ter, gereed ten tooneele te verschijnen, een laatsten blik in haar toiletspie- gel werpende, door het vlam vatten barer kleederen zoo deerlijk gebrand dat zij dien zelfden nacht overleed. Betreffende den vorm enz. van den ballon waarmede prof. Wise de luchtreis van Amerika naar Europn zal ondernemen, wordt't volgende mede- gedeeld Het huisje of de woning voor de lnchtreizigers heeft een langwer- pigen, in het midden wijd nitloopenden vormligtheid, sterkte en gemak in bekrompen ruimte zijn hier vereenigd. Het geraamte is van elzenhout vervaardigd en met zeildoek overtrokken het is verdeeld in drie verdie- pingen. In de ondcrste bevindt zich de ballast en proviand; de middel- ste, die van vier vensters voorzien is, dient tot verblijf voor de reizigers, terwijl de bovenste door een ladder gemeenschap heeft met het netwerk van den ballon. De ballast zal bestaan uit zakken zand van circa 12 kilogram- men en vaafjes water, de proviand zal toereikende zijn- voor dertig dagen, bij welke berekening men het geval heeft in 't oog gehouden, dat de lucht reis moet opgegeven worden en men gebruik zal moeten maken van de reddingsboot, die onderaan hangt en waarmede men, zooals beweerd wordt, in geval van nood den oceaan oversteken kan. Niettegenstaaude de aan- vraag van velen, zulleu niet meer dan 5 reizigers opgenomen worden, na- melijk prof. Wise, Donaldson, een bediende om het luchtschip te besturen, een verslaggever en een teekenaar van een Amerikaansch blad. Op alle voorwerpen, die van den toestel verwijderd kunnen worden, bevindeH zich de woorden: The Daily Graphic, en bet blad verzoekt alle zeelieden, die een of ander voorwerp aantreffen, waarop zij het hebben gevonden, om later het noodige daaromtrent te kunnen publiceren. Gedurende den togt van den ballon zuilen de luchtreizigers van tijd tot tijd gedurende den nacht door middel van een soort van torpedo's, die ontploffen als zij 't water be- reiken de rigting aangeven, waarin zij zich bewegen, Men wordt mede verzocht op deze torpedo's te letten. Het publiek heeft niet veel verwach- ting van de onderneming, maar prof. Wise staat overigens als ieraand bekend, die menige luphtreis heeft gemaakt. Een maandblad, de Manu facturer and Builder, zegt er 't volgende van //Wij gelooven, dat prof. Wise te goeder trouw deze reis gaat ondernemenwij stellen in hem als bekwaam luchtreiziger meer vertrouvven dan in eenig ander persoonwij gelooven evenwel, dat de kansen voor een goeden nitslag, namelijk om in Europa te landen, zoo kleiu zijn, dat wij liever gezien hadden, dat iemand anders de gevaarlijke reis ondernam dan prof. Wise, dien wij voor de we- tenschap gaarne nog lang bewnard wenschen te zien." Menl heeft echter nog niets vernomen van het opstijgen. Men is nu beducht dat, of van het vertrek niets gekomen is, of dat de reizigers met groote moeijelijkheden te kampen hebben. Waarschijnlijk echter is de reis nog niet aanvaard, anders zou de telegraaf het zeker vermeld hebben. Te Parijs is op zeer hoogen leeftijd een man overleden, wiens vader onder het schrikbewind een evon gevaarlijke als eervolle rol heeft gespeeld Die man, Janot geheeten, was kok van beroep. Na verscheidene reizen naar de Antilles en de Kaap de Goede Hoop te hebben gemaakt, zette hij juist voet aan wal, toen de vreeselijke gebeurtenissen van het schrikbewind voor- vielen. Hij besloot toen Frankrijk niet tcrstond weer teverlaten, wat nog- tans in zijn belang zou geweest zijn doch hij bleef in Frankrijk, om zijn bloedverwanten, vrienden en beschermers, die bestemd waren om de slagt- offers te worden van de politieke hartstogten, te redden. Er bestonden in dien tijd, gelijk men weet, in alle groote steden clubs, waarin men de aris- tokraten aanwees of verfclikte, die voor de revolutionaire regtbank behoor- den teregt te staan. De kok in kwestie werd lid van alle clubs, deedalsof hij een geduchte jakobijn was, schreenwde nog harder dan de anderen om de hoofden der aristos, werd geloofd en was op die wijze altijd op de hoogte van de meest geheime besluiten die werden aangenomen. Wanneer echter des avonds de zittingen waren gesloten, ging de kok naar de woning der aangeklaagden, die des nachts zouden worden gearresteerd, en dus nog de tijd hadden om te ontkomen. Op zekeren avond werd de kok door een fellen jakobijn gevraagd, waar een zekere graaf woonde, die moest gearres teerd woreen, en voor wiens huis hij, de jakobijn, de wacht wilden houdeu, uit vrees dat de bewoner zou ontsnappen. //Gij staat er juist voor," zeide de kok, //want ik ben ook jnist met hetzelfde doel hier gekomen." De andere, nu wetende dat zijn slagtoffer goed bewaakt werd, ging daarop heen en de kok waarschuwde natuurlijk den graaf. Janot en dit is niet het minst prijzenswaardig in zijn gedrag heeft nooit eenige belooning voor zijne handelingen willen ontvangen en hij is, even als zijn zoon, als kok gestorven. Er is in Engeland weder een spoorwegongeluk voorgevallen, dezen keer doordien een os op de lijn liep. Het was marktdag te Guildford geweest, en een der hekken die op den spoorweg de velden langs de lijn afsluiten, was opengelaten, zoodat er vee op de spoorlijn dwaalde. Op ongeveer een half uur afstand van Guilford liep een os voor den trein, en de machinist, in plaats van den stoom af te sluiten. deed een scherp stoomgefluit hooren, in de verwachting dat de os verschrikt zou wegloopen. De trein werd intusschen door den kondukteur zooveel mogelijk gestuit, doch dit belette niet dat hij tegen den os stoomde, die onder de machine raakte, waardoor deze eenig- zins werd beschadigd. De wagen van den kondukteur ging gaaf midden over of door het beest; doch toen de twee zijden van den os daarna weder te zamen kwamen geraakte de geheele massa onder de volgende waggons, met het noodlottig gevolg dat de geheele trein van eene acht a negen voet hoogen dijk stortte en twee vrouwen berievens een zuigeling op de plek dood bleven. De moeder en het kind waren slechts vijf minuten te voren door deu echtgenoot op den trein gebragt; de andere vrouw, een meisje van 21 jaren, was do dochter van den stationmcester te Milford. Aan drie of vier personen is een of ander ligchaamslid afgezet en achttien of twintig zijn meer of min gewond. De machinist zal denkelijk beschuldigd worden. Te Potenza, in Italie, zijn den 2den September twee roover-hoofd- munnen opgehangenwaarvan de een 47 misdaden waaronder 24 moorden en de andere 37 misdaden, waaronder 22 moorden gepleegd had. Een vrij ongewone zaak werd den 3den dezer voor de correctionele kamer der arrondissements-regtbank te Amster dam behandeld. Omstreeks 4 /2 jaar geledenden lOden April 1869, had zich een oberkellner uit het logement de Munt te Amsterdam verwij derd later bleek, dat hij zich naar Londen had begeventer wijl eene som van ruim 600welke hijmet volmagt van zijn patroonaan tafelrekeningen van eenige abonnenten had ge'indniet aan dezen was verantwoord. Tegen den kellner werd een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd doch daar hij uitlandig was en bleef, werd verder niets van de zaak -vernomen, totdat voor ongeveer 4 weken zich bij den officier van justitie twee personen aanmelddendie verklaarden te zijn de heeren Laboyre, zaakgelastigde van mevr. De Salle, echtgenoot van den vroegeren hotelhouder van „dc Munt," en B. Brook, koopman uit Londen.. Zij deelden mede, dat de bewuste oberkellner de bovengenoemde som met de renten volkomen had afbetaalddat hij een tlink oppassend mensch was geworden, wien het in zijne zaken welging, dat hij ge huwd was en nu gaarne in het vaderland wilde terugkeeren. De vraag was nuof daartegen nog bezwaar zou bestaan. De officier wees toen op het bevel tot gevangenneming, hetwelk bij een terugkeer op dat oogenblik tegen den voormaligen kellner moest worden ten uitvoer gelegdwilde deze echter toch hier terugkomen, dan zou hjj 't best doen zich bij hem (officier) aan te melden. Tot verbazing van den officier meldde de kellner zich eenige dagen later werkelijk bij hem aan. Toen den gewezen kellner bleekdat hij moest worden gevangen genomenverzocht hij in gezelschap van de twee reeds genoemde heeren, naar de gevangenis le mogen wandelen. Dit werd toegestaan, onder het op korten afstand volgend geleide van een ambtenaar der rijkspolitie. De beklaagde stood nu onlangs teregt; gedurende het ver- hoor outkende hij 600 outvreemd te hebbenverklarende dat ze hem zelven ontfutseld werden. Omdat hij dat geld verloren haddurfde hij zooals hij beweerde niet naar het logement terugkeeren en vertrok naar Engeland. Ook te gen zijn hier wonende ouders durfde hij van zijn verlies niets zeggenomdat deze het niet zouden geloovenmaar denken zouden, dat hij de som had gegeven aan het meisje, waarmede hij tegen hun zin verkeerde; hij verzocht dan ook zoo mogelijk zijne veroordeeling tot eene geldboete. Overigens werden de gunstigste verklariogen omtrent zijn gedrag in Londen afgelegd. Het openbaar ministerie vond, met het oog op de boogst bijzondere omstandighedenwaarin de zaak zich voordeed, aanleiding eene ligte straf te eischenen wel eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en eene geld boete van f 12,50. De regtbank veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaalschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Julij voortgezet met 1715 tot 2205 arbeiders, 22 tot 30 paarden, 2 of 3 lokomotieven met 70 wageus, 4 stellen tijdelijke pompwerktuigen, 10 tot 12 stoombaggervaartuigen, 94 tot 112 grondschouwen, 5 sleepstoombooten en 1 kabelboot. Bovendien 8 tot 10 afzonderlijke ploegen, te zamen 72 tot 80 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 30,406 buiten- blokken (429 in Julij), bevattende 88,207 kub. meter (2039 kub. me ter in Julij), en 19,536 binnenblokken (198 in Julij), bevattende 62,042 kub. meter (882 kub. meter in Julij). Het Noorderhoofd was op het eind van Ju'ij als volgt doorge- trokken Grondstorting van bazalt tot 1500 meter buiten het dujn. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1272 meter (16 in Julij). Grondlaag van betonblokken tot 1265.6 meter, tweedelaag blok- ken tot 1265, derde laag tot 1264.4, vierde laagtot 1263.8, vijfde laag tot 1263.2, eerste bovenlaag tot 1262.6 en tweede boven- of deklaag tot 1262 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in Julij ieder 14 meter. Het gebruik van zwaardere en hoogere blokken, over April 1873 gemeld, is voortgezet. De borstweringmuur op het Noorderhoofd is over 819 meter lengte voltooid. Het Zuiderhoofd was op het eind van Julij als volgt doorge- trokken Grondlaag van bazalt tot 1290 meter buiten het duin (54 in Julij.) Idem gevlakt tot 1130 meter (14 in Julij). Idem van blokken tot 1122.8 meter, tweede laag tot 1122.2, derde laag tot 1114.6, vierde laag tot 1114, vijfde laag tot 1113.4, zesde laag tot 1112.8, zevende laag tot 1112.2, eerste bovenlaag tot 1111.6 en tweede boven-of deklaag tot 1111 meter. De eerste twee lagen betonblokken vorderden in Julij ieder 14 meter, de vier volgende lagen ieder 7 meter, de drie bovenste lagen ieder 14 meter. De borstweringmuur op bet Zuiderhoofd is over 722 meter lengte voltooid. In het geheel zijn verwerkt70,818 kub. meter buitenblokken (1367 in Julij) en 55,870 kub. meter binnenblokken (928 in Julij). Hoofdkanaal. De ontgraving tusscben de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 4,044,817 kub. meter, waarvan 20,979 in Julij. In het Wijkermeer waren met 1 Augustus gebaggerd 1,129,604 kub. meter (17,015 in Julij); in Buitenbnizen 189,814 kub. meter in het Westelijk Y 1,542,888 kub. meter (69,435 in Julij). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 24,930 meter lengte, totA.P. opgetrokken over 21,882 meter lengte (750 in Julij) en voltooid over 16,954 meter lengte (500 in Jnlij). Zijkanaal B Spaarndambeoosten Velsen) Gebaggerd 306,769 kub. meter. De kaDaaldijken zijn, op 69 meter lengte na, geheel voltooid. Genoemde lengte van 69 meter is tot boven A.P. opge trokken. Zijkanaul D NauernaGebaggerd 55,059 kub. meter (12,055 in Julij). Kanaaldijken in aanleg over 2275 meter lengte, opgetiok- ken tot A.P. over 1795 meter lengte (1250 in Julij) en voltooid over 488 meter lengte. Zijkanaal E (Westzaan).-Aan bet, baggerwerk werd de hand gelegd. In het geheel gebaggerd 1305 kub. meter. Kanaaldijken in aanleg over 640 meter lengte. Zijkanaal F(Halfweg). Gebaggerd 375,807 kub. meter (3649 in Julij); kanaaldijken in aanleg en tot A.P. opgetrokken over 9878 meter lengte (166 in Julij); voltooid over 4098 meter lengte (100 in Julij). Droogmakerij I (Wijkermeer). Van de beringing, lang 16,275 meter, waren op 1 Augustus voltooid 16,206 meter lengte en boven water de overblijvende 69 meter lengte. Gemaakt 11,540 meter lengte ringsloot en ringkade (200 in Jnlij), 13,615 meter lengte togt (1395 in Julij), 39,000 meter lengte berm- sloot, 63,930 meter lengte kavelsloot (830 in Junij),' 20,700 meter heinsloot (300 in Julij) en 18,723 meter lengte polderweg. Met tijdelijke bemalingsmiddelen was het noordelijk deel van den polder op het eind van Jnlij tot 3.10 meter beneden A.P., het zuidelijk deel tot 2.10 meter beneden A.P. afgemalen. De noordelijke stoomwatermolen is ongeveer voltooid, de zuide- lijke ver gevordtrd. Droogmakei ij II Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaal en be- westen het zijkanaal naar Halfweg), Van de beringing, lang

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2