1873. Vrijdag, 3 October. N°. 40. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnernent: in het Jaar- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven vaD 24 tot 30 September 1873. Zitting van Donderdag den 31 Julij 1873. Holl. MaatschappU v. Landbouw. HAARLEMMERMEER i> Prij9 van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. t/itertyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Predikbeurten in de kerk te Abbenes. Zondag 5 October, Ds. Osti, van Warmond 12 Octo ber, Ds. Sluiterman, van Voorhout (Avondmaal)19 Oc tober, Ds. van Herwerdenvan Lisse (Dankzegging)en 26 October, Ds. Euitenschildvan Oegstgeest; telkens des morgens ten half 10 urf Voor de levering van steenkolen ter dienste der 9cholen en het raadhuis dezer Gemeente is ingeschreven door: de Grove, het Griiis per Hectoliter. per Hectoliter. H. J, Boetje, te Leiden, voor /2.47% voor I 98. K. K. Schuuring, alhier, 2,47, ,,1.97. Gebr. Bos, 2.29, 1.67. J. W. van Nienwaal1.88, 1.56. C. N. Vermeulen, 1.79, 1.49. Terwijl 6en briefje van onwaarde was, als zijnde orzgezegeld. GEfiOREN: Jacobus Theodoru9, zoon van J. Kerkvliet en G. H. Dor- book. Jan Lambertus Adrianus, zoon van J. Lewis en A. Metz. Maartje, dochter van A. Stoel en T. Dekker. Triintje, dochter van P. van den Hurg en I. Los. Johanna Maria, dochter van 0. Smoorenburg en M. L. van der Peet. Jacomina, dochter van B. Luchtenburg en A. Groeu. Cornelis, zoon van P. van Rijssel en B van Ek. Wilhelmina, dochter van N. Weber en A. R. Plijnes. Willem, zoon van J. van der Moren en P. Kameraad. Maria, dochter van J. Baten en II. Jansen. Cornelia Maria, dochter van P. Schrama en J. Verheem. Grietje Helena Elizabeth, dochter van J. Roos en A. C. W. S. Groen OVERLEDENAnna, oud 2 dagen, dochter van C. Rijkelijkhuizen en A. van Wieringen. Anna, oud 4 maanden, dochter van A. Teeuwen en M. van Meurs. Jan, oud 18 maanden, zoon van .T. Koole en A. Ker- seboom. Elsje, oud 3 weken, dochter van C. F.ijken en T. Leeuw. Aaltje, oud 2 weken, dochter van C. Elsinga en J. Bogaard. Klaas, oud 10 maanden, zoon van H. Ton en D. Kwak. -Grietje, oud 8 maanden, dochter van P. de Geus en C. de Haan. Maartje, oud 3 maanden, dochter van W. H. Lelieveld en'H. Roos. Carl Ludwig Stegman, oud 63 jaren, gehuwd met C. Valk. Elizabeth van Geel, oud 66 jaren, weduwe van A. van Duuren. Jan Brui9mau, oud 60 jaren, ongehuwd. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van R. Gnl en A. Moleman. 1 kind van A. van Roselaar en B. Megchelsen. 1 kind van J. van Driel en A. Huiser. ONDERTROUWD: W. Schoute met M. Maarssen (wed.) G. Albers met M. Vink. GEHDWDJ. Nouwens met C. Uvenhoven. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 9 October 1873, des voormiddags ten 11 urein het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Kohier der Hondenbelasting 1873. 3. Begrooting voor 1874. 4. Be- grooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1874. 5. Concept-besluit voor subsidie aan bet Burgerlijk Armbestuur over 1874. 6. Af- en overschrijving op de dienst 1873. 7. In beleening geven van kasgelden. 8. Adres van J. Egginkom eene gratificatie. 9. Benoeming van een lid voor het Bestuur over de Teekenschool. 10. Voordragt van Mr. J. P. Amersfoordt, over de Landbouwschool. Tegenwoordig IS leden, zijnde de heerenJ. Tensen (wethouder), voor- zitter; Klapwijk, van Riessen, de Breuk, de Jong, Kuiper, Dorbeck, van .Vuuren, Bultman, Timmermans, Knaap, Schone en 't Hooft. Alsmede de Secretaris. Afwezig twee leden, zijnde de heeren Buis en Amersfoordt. De Secretaris leest de notulen van 19 Junij 1873, welke, na eene kleine wijziging in het negende punt dier notulen, worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het volgende a. de Staatsbladen van 1873, n°. 62 tot 73, en 78 tot 105, en 107 en 108; b. de Provinciale bladen van 1873, n°. 10, 47 tot 54; c. brief van Gedeputeerde Staten van 2 Julij 1873, n°. 24, geleidende eene afwijzende beschikking op het bezwaarschrift van J. Intveld tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873, alsmede hetgoed- gekeurde kohier van gemelden om9lag over 1873 d. brief van als voren 16 Julij 1873, n°. 1, geleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot aangaan eener geldleening ad /10.000, alsmede de goed gekeurde Eerste Suppletoire begrooting, dienst 1873, en een raadsbesluit tot betaling van f 275 uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1873. Alle deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatie. 2°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de Rekcning der Inkomsten en Uitgaven over het jaar 1872, welke rekening wordt ge- steld in handen van de Finantieele Commissie tot onderzoek. 3°. Van het Burgerlijk Armbestuur ingekomen zijnde de rekening van dat bestuur over 1873, wordt die rekening den Gemeenterand aangeboden en gesteld in handen van de Financieele Commissie tot onderzoek. 4°. Gelezen een adres van H. N. Tappe, verzoekende afschrijving op zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873, wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende dat adressant den 6 Jnnij 1873 deze gemeente heeft verlaten, wordt beslofeu aan H. N. Tappe afschrijving te verleenen op zijnen aau- slag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 4873, voor zes-twaalfde gedeelte, ter somme van /3.78. 5°. Komt in behandeling het adres van W. P. van Eibergen (thans over-, leden), aannemer van het bouwen der onderwijzerswoningen n°. 9 en 10, waarbij hij verzoekt dat hem moge worden teruggegeven de boeten, van hem ingehouden, voor het niet op den bepaalden tijd opleveren van bedoelde werken, walk adres reeds vermeld is in de notulen van 5 December 1872 en 30 Januarij 1873. Na korte discussie wordt medegedeelddat de Financieele Commissie adviseert, om op het adres gunstig te beschikken, en de ingehouden boeten aan de weduwe van den aannemer uit te betalen. Het voorstel der Finantieele Commissie tot teruggaaf der ingehouden boeten, ten beloope eener som van f 480, zijnde 290 voor de woning n°. 9 en f 190 "voor de woning n°. 10, wordt zonder boofdelijke stem ming aangenomen. 6°. Alsnu is aan de orde de behandeling der Tweede Suppletoire Begroo ting voor het dienstjaar 1873, bedragende in ontvangst wegens beschikking op het vermoedelijk batig saldo der dienst 1872 f 1210, en in uitgaaf, wegens bijbonw van twee onderwijzerswoningen aan de 9cholen n°. 9 en 10 (gedeeltei /1210. Deze Begrooting met de daarbij behoorende Memorie van Toelichting, gesteld geweest zijnde in handen der Finantieele Commissie, wordt voorle- zing gedaan van het door die Commissie uitgebragt rapport, luidende: In handen der Finantieele Commissie uit den Gemeenteraad van Haar lemmermeer, werd ter fine van advies gesteld een ontwerp met daarbij behoorende toelichting, betreffende eene Tweede Supplemeutoire Begrooting, dienst 1873. Genoemde Tweede Snpplementoire Begrooting wordt vereischt door dat de bouw der onderwijzerswoningen 9 en 10 gedeeltelijk niet op tijd is af- gewerkten dat werk daardoor in de vorige Begrooting is kunnen worden. De som ad /T210, thans vereischt, is dus in het batig slot van de vorige rekening verantwoord In dat bedrag van /1210 is begrepeu de somma van f 480 voor inge houden boeten, wegens te late oplevering. Met het oog op de voldoende afwerking van het aangenomene en de omstandigheid, dat afrekening met de weduwe van den sedert overleden aannemer moet plaats vinden, stelt de Finantieele Commissie u voor om die ingehoudene boeten aan de weduwe uit-te keeren, en dus de Tweede Suppletoire Begrooting, dienst 1878, in ontvangst en uitgaven vast te stellen op f 1210. Namens de Finantieele Commissie. (get.) Bultman, Voorzitter. Niemand verder het woord vragende, wordt overeenkomstig het voorstel der Finantieele Commissie de Tweede Supplemeutoire Begrooting vastgesteld zonder hoofdelijke stemming. 7°. Is aan de orde de benoeming van een gemeentelijken genees-, heel-en verloskundige in wijk 2. De voorzitter doet voorlezen het ingewonnen berigt omtrent den heer P. H. Schroder van.Egmond aan Zee, welk berigt zeer gunstig luidt. Tot de stemming overgaande, worden in de bus bevonden 13 geldige briefjes, en blijkt het bij de opening dat al de stemmen zijn uitgebragt op den Heer P. II. Schroder, te Egmond aan Zee, die' alzoo benoemd is. 8°. Gelezen het schrijven van den hoofdonderwijzer Stout, van 28 Mei 1873, waarbij hij verzoekt dat voor zijne school moge worden aangesteld een tweede hulponderwijzer, in plaats van een kweekeling, dien hij, niettegen- staande de aangewende pogingen, niet heeft kunnen vinden. Tevens wordt gelezen het daarop ingewonnen berigt van de plaatselijke schoolcommissie dd. 26 Jnnij 1873, waarbij wordt medegedeeld dat tot school n°. 3 behooren volgens de laatst aanwezige listen 206 kinderen, waarvan 196 behooren tot Haarlemmermeer en 10 tot Zuid-Schalkwijk, zoodat de hoofdonderwijzer volgens art. 18 der wet aanspraak kail maken op een hulponderwijzer en twee kweekelingen. Wanneer men echter aftrekt de 10 kinderen uit Zuid-Schalkwijk, dan is de thans toegestane hulp van een hulponderwijzer en een kweekeling vol gens de wet voldoende, waaruit volgt dat de kinderen uit eene andere gemeente vermeerdering van hulp noodzakelijk maken. Neemt men in aanmerking dat niet een kweekeling, veel minder twee kweekelingen, voor die school zijn te vinden en dus alligt de toevlugt tot een tweeden hulponderwijzer, en gevolgelijk weder tot aanzienlijke uitgaven, genomen zou moeteu worden, dan schijnt het allezins billijk dat de ge meente Haarlcmmerliede en Spaarnwoude in die uitgaven te gemoet koine De schoolcommissie stelt daarom voor, dat de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude worde gevraagd om ter tegemoetkoming in de kosten van een tweeden hulponderwijzer jaarlijks aan deze gemeente te betalen /200. Mogt die gemeente zulks weigeren, dan ineent de schoolcommissie, zou het overweging verdienen om de kinderen uit die gemeente van de school te verwijderen, waardoor dan de hulp op School 3 goed zou zijn geregeld, namelijk een hulponderwijzer en een kweekeling, en de hoofdonderwijzer zou dan meer pogingen dieuen aan te wenden om een kweekeling te krijgen. Bij de hierop gevolgde korte discussie verklaren al de leden in te stem- men met het gevoelen der schoolcommissie, en wordt het voorstel dier com missie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9°. Komt weder in behandeling het verzoek van den hoofdonderwijzer E. van Zwetselaar, om hoogere toelage voor den kweekeling aan zijne school, zijnde J. Huijberts. Hit verzoek gesteld geweest zijnde in handen der plaatselijke school commissie, wordt het daaromtrent door die commissie uitgebragt advies gelezen, waaruit blijkt dat de kweekeling J. Huijberts een zeer gevor- derd kweekeling is, die bijna het werk verrigt van een hulponderwijzer, weshalve de schoolcommissie er zich wel mede kan vereenigen, dat hem eenige hoogere belooning worde gegevenDe schoolcommissie zon dat echter het liefst gedaan zien in den vorm eener persoonlijke toelage van bij voorbeeld 100 per jaar. Nadat het voorstel der schoolcommissie om eene personele toelage te geven van f 100 per jaar nog was ondersteund door de heeren van Riessen en Dorbeck, wordt het in stemming gebragt, en aangenomen met twaalf stem- men tegen een, zijnde de stem van den heer Schone; wordende voorts bepaald dat deze toelage zal ingegaan zijn den 1 Julij 1873. 10°. Naar aanleiding van bet 6e punt der vorige notulen, aan de plaat selijke schoolcommissie de vraag gedaan zijnde of aan de school n°. 7 nog een kweekeling noodig is, zoo wordt gelezen bet daarop van gemelde com missie ontvangen antwoord, waaruit blijkt dat aan gemelde school op 1 Julij ingeschreven waren 94 kinderen, dat bij het nazien der absentielijst blijkt dat 21 kinderen op 1 Julij zouden moeten worden geschrapt, omdat zij de laatste 4 weken of langer de school zonder wettige redenen hebben verzuimd, zoodat er overblijven 73 kinderen. Onder die 73 kinderen zijn nog begrepen enkele kinderen, die wel in den loop van het kwartaal hadden behooren te worden geschrapt, rnaar het geen niet is gebeurd, en hetwelk nu, doordien zij weder enkele school- tijden zijn present geweest, niet meer kan plaats hebben, zoodat de school commissie als haar gevoelen te kennen geeft dat het met het oog, en op den toestand dezer school, en op het getal kinderen, hetwelk nog tot de school beboort, noodzakelijk is, om den thans aanwezigen kweekeling te behouden. (De heeren Bultman en Schone verlaten de vergadering.) Men beslnit om bet schrijven der schoolcommissie aan te nemen Voor notificatie, 11°. Wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven, ingezonden door de heeren Klapwijk, Dorbeck, van Riessen, Kuiper en van Vuuren, die als leden dezer vergadering zijn herbenoemd. Uit de geloofsbrieven van den heer J. Klapwijk blijkt, dat hij op 16 Julij jl. bij volstrekte meerderheid van stemmen is verkozen, dat hij den Januarij 1827 te Overschie is geboren, geene openbare betrekkingen bekleed, en het laatste aan zijn verkiezing voorafgaande jaar in de gemeente heeft gewoond. Burgemeester en Wethouders stellen voor te besluiten tot toelating van den heer J. Klapwijk, als lid van den Raad daartoe wordt besloten met algemeene (zijnde 10) stemmen; afwezig de heer Klapwijk. Uit de geloofsbrieven van den heer Dorbeck, blijkt dat hij op den 16en Julij 1873 bij volstrekte meerderheid van stemmen is verkozen, dat hij op den 28 Maart 1814 te Schagen is geboren, dat door hem de hetrekking wordt bekleed van lid der plaatselijke schoolcommissie, en dat hij het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar in de gemeente heeft gewoond. Burgemeester en Wethouders Btellen voor om den heer N. T. Dorbeck toe te laten als lid van den Raad daartoe wordt besloten met algemeene stemmen (zijnde 10). Afwezig de heer Dorbeck. Uit de geloofsbrieven van den heer A. van Riessen blijkt, dat hij op den .30 Julij 1873 bij herstemming is gekozen tot raadslid; dat hij den 30 December 1815 te Nieuwer-Amstel is geboren; dat hij de betrekkin gen bekleedt van lid der plaatselijke schoolcommissie en opzigter van den Haarlemmermeerpolder, en dat hij het laatste aan zijne verkiezing vooraf gaande jaar in de gemeente heeft gewoond. Burgemeester en Wethouders stellen voor om te besluiten tot toelating van den heer A. van Riessen als lid van den Gemeenteraad; dien over eenkomstig wordt besloten met algemeene (10) stemmen. Afwezig de heer van Riessen. Uit de geloofsbrieven van den heer A. Kuiper blijkt dat hij op den 30 Julij 1873, bij herstemming is gekozen tot lid van den Gemeenteraad dat hij den 23 Maart 1828 te Zijpe is geboren dat hij geene openbare be- "trekkingen bekleedt, en dat hij het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar in de gemeente heeft gewoond. Burgemeester en Wethouders stellen voor den heer A. Kuiper tot lid van den Raad toe te latendaartoe wordt besloten met algemeene (10) stemmen. Afwezig de heer Kuiper. Uit de geloofsbrieven van den heer J. van Vuuren blijkt dat hij den 30 Julij 1873, bij herstemming is gekozen tot lid van den Raad, dat hij den 22 October 1820 te Haaften is geboren, dat hij bekleedt de hetrek king van lid der plaatselijke schoolcommissie, en dat hij het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar in de gemeente heeft gewoond. Burgemeester en Wethouders stellen voor den heer J. van Vuuren toe te laten als lid van den Gemeenteraaddaartoe wordt besloten met alge meene (10) stemmen. Afwezig de heer van Vuuren. 12°. De heer Kuiper geeft in overweging de wenschelijkheid, om te bepalen dat na zes ure des avonds geen zaadstroo mag verbrand worden. De Voorzitter zegt dat daartegen alhier geene verordeniug bestaat. 13°. De heer de Jong zegt dat in de school n°. 5 de secreten stinken. De Voorzitter zegt dat daaromtrent reeds een onderzoek aan den gemeen - te-opzigter is opgedragen. De vergadering is daarop gesloten. Ons bestek gedoogt niet een volledig verslag en een kompleete lijst der bekrooningen te geven. Wij ver- wijzen onze lezers daarom naar de Amsterdamsche Cou- rantwelk blad ook de uitvoerigste verslagen van de tentoonstelling en van de beraadslagingen bij die gele- genbeid gebouden bevat. Wij bepalen ons dus hier al- leen tot die bekrooningen, welke de inwoners der ge meente Haarlemmermeer en den kring onzer lezers het meest belang inboezemen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Eollmdsche Maatschappij van Landbouio werd den 29 Sept. in een der bijzalen van bet Faleis voor Volksvlijt te Amsterdam ge bouden onder voorzitting van den vice-presidentden heer van der Oudermeulendie hulde bragt aan de verdiensten van den afgetreden voorzitter, prof, van der Boon Mesch. Het verslag van den staat der Maatschappij, der hande- lingen van het hoofdbestuur en de afdeelingen sedert de vorige algemeene vergadering, werd uitgebragt door den secretaris, den heer P. E. L. Waldeck. Daaruit blijkt, dat het leden- tal der afdeelingen toeneemt, hoewel het geheele ledeutal der Maatschappij eeoigzins is verminderd doordien na de Haagsche feesten van het afgeloopen jaar vele, die alleD daarom toege- treden waren, bedankten. De Maatschappij telt thans 9885 ledenhet aantal afdeeliDgen is 59. Een adres aan de re- gering om de inenting van het rundvee verpligtend te maken heeft geen bevredigende uitkomst opgeleverd. Op de prijs- vraag: „middel tegen de ritnaald", zijn vijf antwoorden inge komen, waaromtrent later rapport zal worden uitgebragt. Het hoofdbestuur heeft toegekend voor den ingezonden aardappel- rooijer op de tentoonstelling van 1872, de zilver vergulden medaille aan de hh. Coleman Meotonte Chelomford en aan Boeke Huidekoper te Groningen de zilveren medaille, als eerste inporteurs in Nederland van dat werktuig. Het Hoofd bestuur is uitgenoodigd ter gelpgenheid der internationale

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1