Oemengde Berigten. REGTSZAKEN. iSocfiaaufcmtbigiug. Jttgezoubcti. Als drank geeft men zuiver en frisch water en last de dieren zooveel driuken als ze maar willen. De hegietingen ofhetba- den een paar rnaal daags kan voortgezet worden, terwijl men telkens het dier daarna goed droog wrijft en dekt. Men houdt echter met begieten op indieu men anthrax-builen waarneemt, wijl men anders gevaar loopt dat het gift hierin aanwezig naar binnen slaat, waarvan de dood een gevolg zou zijn. De ge- zwellen zelf brandt men met een gloeijend ijzer en bestrijkt ze met terpetijnolie tot dat ze beginnen te etteren. Ook am- moniakgeest werkt bij zieke dieren uitmuntend, men geeft daarvan alle Y2 uren em eetlepel vol van vermengd in een flesch water, hetgeen men dan 6 tot 8 inalen toe herliaaIt treedt er beterschnp in zoo wendt men het middel zeldzamer aanen geeft dan zulks om lie 2 a 3 uren in. Ook gezwel- len, zoo zij aanwezig zijn kunnen met ammoniak-geest bevoch- tigd worden. Bij de behandeling van het miltvuur dient men de grootste voorzigtigbeid in acht te nemen. De lucht evenwel is niet besmettelijkmaar en zooveel te meer is de besmetting te vreezen, door het bloed en andere sappen van het ligchaam vooral in wonden of gekneusde plaatsen der huid. Er zijn zoovele voorbeelden van dat mensehen die eene aderlating be- werkstelligd of gezwellen geopend haddenbinnen weinige dagen aan gezwellen op de handen onder bijkomende rotkoorts, stierven. De besmetting kan ook plants grijpen door vliegen, die eerst op het ligchaam der aan miltvuur lijdende diereu gezogen hebben, zieh daarna op handen of aangezigt van den mensch plaatsen. Dit had verleden iriaand Julij nog plants te Brussel. Het slagten van zulke dieren moet daarom geheel en al vermeden worden niet alleen omdat men risqneert zieh bij het slagten te verwonden maar omdat alle gebruik van vleesch zeer moet gemeden worden. Moet er dan al een dier geslagt worden om nader met de ziekte bekend te worden of om de een of andere redendan moet men vooraf de handen met olie inwrijven en handschoenen aautrekken; terwijl dit ook zeer aan te raden is bij het aderlaten an het branden. Men hegraaft het dier met haar en huid in den grondop een plants waar geen voedsel voor mensehen of dieren groeit, door dat het anders nog mogelijk is dat de plantendaar groeijende, besmet zouden worden. Ook draagt men zorsr dat geen hondenkattenkipnen of andere dierenhet begraven dier er uit kunnen halen of er op andere wijze van vreten want ook dezen zouden aan die gevreesde ziekte sterven. Moergestel. A. A. V. V. O. In de nieuwe pastorie der Roomsch-Katholieke kathedrale kerk in de Jansstraat te Haarlem is eene gasontploffing ontstaan. Men vermoedde, dat ergens in het gebouw een lek aan de gasleidingen zijn moest, hetgeen werkelijk het geval was aan de leiding bij den trap. Zoodra men daar met licht kwam, werd het gas ontstoken en er volgde zulk een versehrikke- lijke slag, dat drie aanwezigen, met het onderzoek belast, voor eenige oogen- blikken bewusteloos nedervielen. De trap is uiteengeslagen en eenige ruiten werden verbrijzeld, doch overigens is de schade niet bijzonder groot. Te Northfleet bij Gravesend zijn door het invallen van den hoogen sehoorsteentoren eener cementfabriek onmiddellijk vijf personen gedood en zestien gewond. Een der laatstgenoemden overleed aan de bekomene wonden. Erger dan de cholera heerscht te Parijs de zelfmoord-epidemie. Er gaat geen dag voorbij of men hoort van mensehen, die zieh in de Seine geworpen of doodgeschoten hebben. Vooral onder de militairen woedt de zelfinoord-manie gedueht. Verleden week hebben zieh twee officieren dood geschoten: een van de jagers en een gewezen marine-officier en gedekoreerd. Beide hebben voor de plaats, om die daad te volbrengen, een hotel uit- gekozen. Dat is trouwens altijd de geliefkoosde plek voor allerlei soort van misdadigers. Te Amstenrode zal een bruidegom van 75 met eene bruid van 85 jaar trouwen. De man is reeds drie-, de vrouw viermaal gehuwd geweest. Johnson, onder Lincoln vice-president en na diens dood president der Vereenigde Staten, heeft onlangs weder zijn onde handwerk bij de hand genomen. Hij giDg een weddenschap aan, dat hij nog even goed als vroeger het vak van coupeur en kleedermaky verstondde proef werd genoinen en de tegenpartij ontving weldra een goedpassend pak kleeren, dat door den gewezen president aangemeten, gesneden en genaaid was. Te Herzogenrath, Geilenkirchen en andere plaatsen in de Rijnprovin- cie heeft men in den namiddag van den 28sten September eene aardschud- ding waargenomen, gepaard met een sterk onderaardsch geluid, als het rollen van deu donder, op andere plaatsen als verwijderd kanonvuur. Te Carlshiitte werd bij een apotheker door de dreuning een ledekant ver vveg- geschoven, terwijl bij zijn buuiman eene klok van den muur viel. In de kerk te Prummern vielen de banken op de galerij bij het orgel omver. Te Immendorf viel bij iemand, die zat te schijven, door den schok de inkt- koker van tafel. Te Aken heeft men niets bespeurd. Te Lancaster in Pennsylvanie heeft men een huis van 3 verdiepingen, 20 voet breed en 20 voet diep, van baksteen gebouwd in den tijd van tien en een half uur. Honderd werklieden arbeidden er aan, De fondamenten waren gelegd en al de materialen op het terrein. Elk kwartier maakte een photograaf eene afbeelding van den toestaud" van het gebouw. Men begon te zes uur en te half vijf kon het hnis verhuurd worden. Het was kant en klaar, behalve dat natuurlijk de verf, kalk, behangsel enz. nogdroogen moest. Zaturdag had een vreeselijk tooneel plaats in de diergaarde van den heer Manders te Whitby. Er waren verscheiden honderden personen in de tent verzameldtoen eensklaps iemand den kreet slaaktedat een der wilde dieren uit zijn hok was gebroken.- Iedereen snelde naar de verschillende uitgangen en vele personen werden hierbij min of meer gekwetst. Te zelfder tijd overheerschte het vreeselijk angstgeschrei van zekeren Langley het oor- verdoovend gewoel en gekrijsch der beangste menigte. Dezelfde tijger, die verleden jaar den ongelukkigen Mac Carthy den dierentemmer versloud, wendde zijn spierkracht aan om zijn slagtoffer, dat hij met zijn klaauwen bereikt had, onder een vervaarlijk gehuil in zijn kooi te trekken. Aan het gehuil des tijgers beantwoordde het gebrnl van den leeuw, die in een ne- venstaande kooi opgesloten was terwijl eenige minder bevreesde personen met stokken en regenschermen op den tijger sloegen om hem zijn prooi te doen loslaten. Eindelijk liet het roofdier zijn prooi varen cn de ongelukkige Langley werd, buiten kennis en door talrijke wonden overdekt, weggedragen. Een heelmeester verbond dadelijk zijn wondendieofschoon zeer ernstig toch alle hoop op levensbehoud niet doen opgeven Het vleesch van den linkerarm is, van den schouder tot den elleboog, geheel afgeschenrdter wijl de borst een en al wonden is. De regterhand, met welke hij poogde zieh te verdedigen, is geheel vermorseld. Een der wachters, aan wien het ge- lnkte Langley te verlossenis ook deerlijk gehavend en werd met het slagtofTer naar het gasthuis vervoerd. Op het slot Johannisberg, in de kelders van vorst Metteruich, is dezer dagen een vat n Johannisberger Auslese 1861", bevattende 1400 flesschen, door den consul Bauer te Moskou voor den ongehoorden prijs van f 28000, zijnde 20 per flesch, verkocht. Te Parijs is een man overleden, die den zonderlingen naam "droeg van chef der gehangenen". Hij woonde in de Rue de Senat, had iets sombers in zijn uiterlijk, was altijd in het zwart gekleed en droeg een witten das en een blaauwe bril. Hij was een Amerikaan en ziehier zijne vreemde levensgeschiedenis: Vijftien jaren geleden woonde dr. Williams zoo heette hij nog te Cincinnati aan de Ohio, waar hij veel deed aan phrenologische studien. Op zekeren dag kreeg hij door een bijzondere gunst van de justitie het lijk van een gehangene, dat hij terstond naar zijn studeervcrtrek liet brengen. Daar lagen stapels van doodshoofden, die alien van een etiquette voorzien waren, om aan te duiden aan welk slag van mensch aan welk karakter zij hadden toebehoord. De deugd en de ondeugd, de misdaad en de onschuld lagen er dooreen. Het lijk, dat den dokter nu was afgestaan, was dat van een gehangene wegens eene afschu- I welijke misdaad. Sir Williams legde hem op een groote tafel en ging zijnen schedel betasten, maar wie beschrijft zijne verbazing? Zou de wetenschap zieh vergist hebben De misdadiger had al de buiten der reinste deugd Dr. Williams wierp een blik vol twijfel op de buste van Gall, den man, die de phrenologie tot wetenschap heeft verheven. Doch, om zijn onderzoek roort te zetten, zou hij tot de autopsie overgaan, en reeds had hij een kleine snede gegeven in de hals van den gehangeoe, toen er gescheld werd en den dokter werd aangezegd dat een zieke hem in de spreekkamer wachtte. Zijne afwezigheid duurde niet lang, maar in dien tijd was, o wonder! de lucht in de borst van den gehangene gedrongen en was deze weer bijgeko- men, zoodat hij de oogen open had, toen Dr. Williams terugkwam. Wees gegroet, mijnheer Williams, zeide de man met naauw hoorbare stem. De dokter gaf een gil van ontzetting. Vindt gij ook niet dat God regtvaardig is! hernam de man. Ik ben onschuldig. Het gelaat van Dr. Williams verhelderde terstond op die woorden en de buste van Gall omhelzende, riep hijGij hoort het, beroemde meester. Hij is onschuldig De justitie heeft zieh kunnen ver- gissen, maar gij zijt onfeilbaar 1 en zieh tot den gehangene wendende, vervolgde hij: Vrees niets Ik zal u tegen alle gevaar beschermen. Gij zult voortaan onder een anderen naam bij mij blijven. En ter vergelding van uwe goedheidantwoordde de onsehuldige- veroordeelde zal ik u een groote dienst bewijzen. Welke? Ziehier: Gij kunt u niet voorstellen hoezeer het ophangen de geestvermogens, de hersens prikkelt. Men heeft veel gesproken van de opwekkende kracht van den hetchis der oosterlingen, maar die is niets in vergelijking vande extase, waarin een hangtonw u brengt. Men wordt. er letterlijk door be- goocheld en de vcrbeeldingskracht wordt er verbazend sterk door geprik- keld. Het is als of men beurtelings in den hemel en in de hel is. Den volgenden dag hing Dr. Williams zieh op, na den door hem ge- redde de minuut te hebben aangewezen waarop hij moest worden afgesne- den. En toen dit gedaan was, riep de arts opgewonden uitHeerlijk, heerlijkIk heb den hemel gezien. Veertien dagen later had Dr. Williams de geheime sekte der gehangenen opgerigt. In de bijeenkomsten van die sekte hing en hangt men elkaar op. Dr Williams was te Parijs gekomen voor een wetenschappelijk onder- derzoek. Hij zou ^juist naar Amerika terugkeeren en zijne koffers waren reeds gepakt, toen hij, aan tafel gaande, door eene beroerte werd getrof- fen. Hij had dezen dood voorzien gelijk gebleken is uit zijn testament, hetwelk ook voorschrijft dat zijn lijk gebalsemd naar Cincinnati moet wor den getransporteerd. Aan den wensch van den chef der gehangenen zal worden voldaan. Op den 23 Sept. jl. stond voor het provinciaal geregtshof in Hoord-Holland teregt A. J. Haarmans, oud 42 jaren, geboreu te Alkmaar, laatst zonder vaste woonplaats ter zake van 1°. landlooperij2°. eenvoudigen diefstal en 3°. van moedwilligen doodslag, voorafgegaan door een waubedrijf, en zulks na vroegere veroordeeling. Ten laste van den bescbuldigde blijkt dat hij voor en op den 21 Junij 11. te Amsterdam en elders heeft rondgezworven zonder beroep, zonder huisvesting en zonder middelen van bestaan dat hij, in den nacht van Zaturdag 21 op Zondag 22 Junij 1873 omstreeks 1 uur, op den O. Z. Voorburgwal bij de Kuipersteeg aldaar, aau P. X. H. Seewaldoud 23 jaren, wonende in de Leidschedwarsstraateen paar nieuwe laarzen, welke deze in de hnod droeg en waarmede hij dien avond omstreeks half tvvaalf uur, de woning zijner ouders in de Dijkstraat verlaten had, bedriegelijk ontnomen en ten nadeele van deze zieh toegeeigend heeft; dat hij daarop door genoemden Seewald onder het roepen „houdt den dief", achtervolgd zieh omgedraaid en, ten einde in het bezil der door hem ontvreemde laarzen te blijven, Seewald aangegrepenopgenomen en voorover met het hoofd naar beneden daar ter plaatse in het water geworpen heeft met het gevolg, dat deze in den modder gestikt en verdronken is, waartia de bescli. met de gestolen laarzen de vlugt ge nomen heeft, doch in de Langebrugsteeg gegrepen is. De beschuldigde ontkent het hem ten laste gelegile, voor- gevende dat hij op straat de laarzen van Seewald heeft ge- kocht en hem daarvoor twee rijksdaalders ter hand gesteld dat toen een derde daarbij zijnde persoon den verkooper op de hand sloeg, hem de beide rijksdaalders ontnam en zieh in allerijl daarmede verwijderde; dat Seewald onmiddellijk „houdt den dief"! riep en van hem, beschuldigde, de laarzen terug wilde hebben, hetgeen hij weigerde, daar hij ze gekocht en betaald had dat hij toen ijlings met de laarzen is weggeloopen doch op den O. Z. Voorburgwal den nachtwacht op een stoep ziende zittenis teruggekeerddat de persoon, van wien hij de laarzen had gekocht, toen van de zijde van den Grimburgwal in eene schuinsche rigting op hem is toegeloopendat hij, zijn weg vervolgende, een plomp in het water gehoord heeft, doch niet weet hoe Seewald in het water is geraakt. Volgens verklaring van den nachtwacht Roelof Brinkman en den getuige Johan Hendrik Christiaan Martius, is de zaak echter wat betreft het voorgevalletie op de gracht eenigs- zins anders geweest. Seewald en de beschuldigde kwamen elkander voor het huis des heeren Liernur te gemoet, tus- sch den walkant, een boom en een brandende lantaarnen de beschuldigde, die in schuinsche rigting aaukwam van de plaats waar hij den nachtwacht had gezien, greep Seewald, die op zijne beurt den beschuldigde wilde pakkentot. het terugkrijgen van de laarzendie door zijn geroep van „houdt den dief" bleken gestolen te zijnin de borst en tilde hem met beide handenterwijl hij onder den linkerarm de laarzen tegen de borst geprest hieldin den wal. Nadat nog eenige getuigen waren gehoordconcludeerde het Openbaar Ministerie bij monde van advocaat-geueraal Backer. 1°. tot vrijspraak van de beschuldiging wegens landlooperij zijnde het wettig overtuigend bewijs daarvan niet geleverd 2°. tot schuldverklaring a. wegens diefstal van een paar laar zen, die door den overledene waren besteld en afgebaaldaan zijne ouders en aan zijnen vriend waren vertooud en later in het bezit van den beschuldigde zijn gevondenwelk bezit be schuldigde tracht te rechtvaardigen door een verhaal dat als ten eenenmate ongestaafd, onaannemelijk en onwaar moet worden beschouwd; b. wegens moedwilligen doodslag, als wettig en overtuigend bewezen door de verklaringen van vier getuigen, waarvan twee eeustemmig zijn in hunne verklaring, dat besch. Seewald bij de borst gepakt en in het water ge- kanteld heeft. Van opligting des overledenendat besch. als onmogelijk doet voorkomenis geen sprake, wel echter van duwen en overkantelen. Slechts een enkele zwenking was noodig, dat ook blijkt uit de omstandigheid dat Seewald met het hoofd naar beneden in den modder is blijven steken het verband tot diefstal en moord ligt hier voor de hand. De laatste moest het middel zijn om in het bezit van de laarzen te blijvenen dieusvolgens tot het opleggen van een ernstige straf, met het oog op de antecedeuteu van den besch., en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van acht jaren. Nadat de aan den beschuldigde toegevoegde verdediger rar. J. H. van Goor zijne verdediging had voorgnflragen en ten slotte tot vrijspraak geconcludeerd werd na re-en dupliek de uitspraak bepaald op Vrijdag 26-Septemberen werd alstoen de beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren ver- oordeeld. Dezer dagen kwam ons een nieuw boekwerktje in handen en, na bet doorzien te hebben, meenden wij het, bij den na- derenden wintertijd, het saizoen van zelf meer tot lectuur uit- noodigende, onzen lezers te moeten aanbevelen. En juist vonden wij in de Amsterdamsche Conrant eene aankondiging er van, waarmede we 't geheel eens zijn, en die wij daarom hier overnemen „Kloek vol/c met kloeken moed"is de titel van een boek- werkdezer dagen bij den uitgever D. Noothoven van Goor te Leiden verschenen dat wij met een enkel kort woord zou den kunnen aanbevelen kloek geschreven en kloek uitgevoerd. Dan zou der waarheid hulde zijn gedaan, maar zou de lezer nog niet weten wat het behaudelt. Daarom voegen wij er bij dat het is een „geschiedkuudig verhaal voor het jonge Ne- derland van de overwintering der Nederlanders op Nova-Zem- bla in 1 596 1597"een onderwerp, dat wel niemaud onbelangrijk zal noemenfn dat bij alien die van het sedert eeuw een en andermaal verbeterd geacht lager onderwijs hebbeu kunnen profiteren althans bij name bekend zal zijn en misschien nog wat meer ookware het alleen door Tollens zoo ruim verspreide OverwinteringMen weet dat de he- rinnering dier wakkere, waarlijk kloeke oude Hollanders on langs mogt verlevendigd worden door het vinden van de voor- werpen, bij hnn vertrek in een ranke hulk uit het onherberg- zaam oord aldaar achtergelatendie, hoewel langs eenomweg, in ons bezit zijn geraakt, en thans, in passende omgeving, te 's Hage worden bewaard en te zien zijn in de modelkamer van het ministerie van marine aldaar. De schrijver is de heer P. Louwersedie reeds door an dere werkeu in dit genre getoond heeft dat hij verstaat te schrijven voor de lezers die hij beoogt. Hij herinnert in zijn kort, geenszins pompeus of omslagtig voorberigt, dat zijn werkbestemd om der jeugd in handen gegeven te worden toch ter afwisseling van meer degelijke (een ander zou hier alligt het dikwerf misbruikte, onbestemde en eigenlijk niets zeggende woord wetenschappelijke hebben gebezigd) lectuur, ook nog wel eens door oudere mensehen kan gelezen worden. En dit is zooook vele ouderen zullen het met nut en aller- waarschijnlijkst ook met genoegen ter hand nemen. Ook de uitgever handelde kloekonbekrompen. Niet alleen gaf hij goe- den druk, deugdelijk papier, maar hij voegde er ook zelfs acht platen aan toe, goed geteekend.in kleurendrukwaarbij natuurlijk de hervonden voorwerpen verder de huttooneeleu uit het moeijelijk en gevaarlijk verblijf enz. Mogen schrijver en uitgever ruim voldoening hebben van hun arbeid en vele lezers daarvan nut en geuoegen. Daar het rechtlijnig teekenen naar de methode van Jhr. mr. J. de Witte van Citters op weinige scholen in deze gemeente onderwezen wordt, zoo achtte ik het welligt van eenige dienst, onderst. brief ter kennisse van belanghebbenden te brengen. Mogelijk wordt daardoor ook de lust tot onderzoek bij an deren opgewekt, om zieh te overtuigen van de degelijkheid dezer uitmuntende methode en van het heerlijk middel ter vorming van schoouheidszin, dat zij in zieh bevat. P. Boekel. 's Gravenhage 6 September 1873. Mijnheer Doordat ik uit de stad was, is uw brief van 3 Augustus mij eerst nu geworden, en ik kon dus u niet vroeger mijn dank betiligen voor de toezending der daarbij gevoegde teekeningen. Uit de zorg daaraan besteed blijkt ten voile, dat de leerliugen ze met lust hebben gemaakt, en u alle eer toekomt voor de aangewende raoeite om hen zoo ver te brengen. Wees zoo goed, hen in mijneu naam te bedanken voor het toegezondeneen bun het hierneveustaande tiental figuren ter hand te stellenals een blijk van het genoegen, dat zij mij verschaft hebben, waaruit zij, hoop ik, thans eenige voor hen nieuwe vormen zullen leeren kennen en iets zullen kun nen leeren omtrent het aanbrengeu der kleuren. Het laatste is, zooals gewoonlijk, de zwakke zijde van het werk, en daar ik uit uwen brief zie, dat eenige opmerkingeu u niet onaaugenaam zijn zullen, zoo tneen ik die hier te mogen raaken. Meestal staat het niet goed wanneer geel op een witten grond wordt aangebragt, al was het alleen daarom, dat de figuur reeds op betrekkelijk geringen afstand on- duidelijk wordt. Het geel komt het beste uit op den grond van de complementaire kleur, d. i. paarsch doch het is uw leerliugen meestal te moeijelijk de goede tint in die kleur te vinden, zoodat zij beter doen den grond rood te maken. Blaauw en groen slaan niet goed naast elkander, of de tin- ten moeten al zeer goed gekozen zijn, zooals zij soms in de natuur voorkomenb. v. het blaauwe klokje op het groene blad. N Wat den vorm der figuren aangaat, zoo hebben de leerliu gen de hoeken van de randen niet altijd behoorlijk kunnen ma ken. Uit ondervinding weet ik, dat het niet gemakkelijk is hen dat te leeren. De redeneringdie voor ons het gemak- kelijkst is, is voor hen meestal te ingewikkeldom werkelijk of in gedachte een lijn te trekken zooals men in fig. 5 en 7 in plaat 40 en dan met behulp daarvan de symmetrische punten te bepalen. Het best heb ik mij altijd daarbij be- vonden om b. v. de fig. 1,3,5, enz. op het bord te tee kenen zonder de hulplijnenen dan de leerlingen te laten zoeken hoe den hoek om te komen, tot dat zij het op het gevoel af vonden. Dan eerst kan men de ouderen doen inzien waarom dat zoo wezen moet. Gaarne zon ik in de gelegenheid wezen dit een en ander met u te bespreken, doch op het oogenblik zie ik er niet veel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2