- 176 - Landbouw. Dalfsen20 Oct. Drie boerenerven, welke voor omstreeks een halve eeuw 1 1,000 hebben gekost, zijn heden in pu- blieke veilingmet inbegrip der kosten voor ruim dertig dui- zend gulden gemijnd. (Jemengde Bcrigten. regtszakem. Jugczottbcu. de vermelding van de besluiten tot af- en overschrijving bij den post Onvoorziene uitgaven heeft verbeterd zoodat aan de desbstreffende bedenkingen door den Gemeente-ontvanger is voldaan. Ten opzigte van de verdere bedenkingen der Financiele Coramissie wordeu gedachten gewisseld. Betreffende het schooumaken der jalousien in het raadhuis meenen de leden dat zulks door den concierge kan gedaan worden. De Voorziller zegt echter dat, hetgeen daarvoor is betaald is geweest voor het aanmaken van nieuw lint of band. Spre- ker zegt voorts dat het onderhoud der wegen reeds dit jaar is aanbesteed waardoor aan den wensch der Financiele Com* missie is voldaan; dat het vangen der mollen op de be- graafplaats is geschied onder toezigt van den geraeente-opzig- ter, en dat het opvangen der mollen noodig was. De heer Amersfoordt en andere leden zouden het opvangen der mollen willen aanbesteden. Het doen van leverantien door den gemeente-opzigter wordt door den heer van Riessen en andere leden onregelmatig ge- oordeeld waarbij de. heer Amersfoordt nog aanmerktdat de heer Buijn, een bezoldigd ambtenaar, en daaroin het doen van leverantien door dien ambtenaar niet wenschelijk is waarmede de andere leden instemmen. Ten opzigte van de koolteer, in der tijd gekocht voor de wegen, zegt de Voorzitter dat die teer toeu niet is gebroikt, en nog voorradig is. Het berekenen van het mobilair der onderwijzersvolgens tariefkomt den Voorzitter niet wenschelijk voor, wijl de belasting dan (althans in deze gemeente) hooger is dan bij schatting. Hierop wordt in omvraag gebragt de conclusie van het rapport der Financiele Commissie, strekkende tot goedkeuring der rekening in Ontvangst op66,280.B65^ en Uitgaaf 62.727.245 Batig saldo8,553,32 was dan ook over het algemeen flaauw en lusteloos, en op eenige plaatsen verkozen de boeren liever hun vee weSr naar huis te brengen, dan het tegen verminderden prijs van de hand te doen. Welke conclusie met algemeene stemmen wordt aahgenomen (buiten stemming de beide wethouders). 7°. Komt in behandeling de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1872, welke rekening is gesteld geweest in handen der Financiele Commissie tot onderzoek. Het daaromtrent door de Financiele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: De rekening van Inkomsten en Uitgaven van het Burgerlp Armbestuur over het jaar 1872 werd door de Financiele°Com- missie nagezienen ook in deze rekening mogen wij de goede administratie prijzen, Met genoegen zag uwe Commissie dat er nu en dan terug- gaven van onderstand inkomen, vroeger aan armendie ed- ders armlastig waren verstrekt. De post van nog in te vor- deren gedane voorschotten beloopt thans 381.01en van dat bedrag zal vermoedelijk binnen korten tijd weder een niet onaanzienlijke som worden gei'nd. De Commissie wenscht in bedenking te geven om de posten die bepaald oni'nbaar bevon- den zullen worden, ook on'inbaar te vermelden in de rekening. Na vergelijking van stukken en bescheidenstelt de Com missie u voor om de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1872, goed te keurenin Ontvangst op 8318.76® en Uitgaaf 8294.18 Dus met een batig slot ad 24.583 en ook hierbij aan het Armbestuur den dank der vergadering te brengen voor het rigtig en juist beheer. Aldus opgemaakt in onze vergadering gehoudeu ten raad- huize op 14 Augustus 1873. get. Bultman, voorz. Amersfoordt. N. T. Dorbeck. De Voorzitter stelt voor omovereenkomstig de conclusie van het rapport der Financiele Commissie bovenbedoelde re kening goed te keuren: in Ontvangst op. 8318.76® en Uitgaaf 8294.18 Batig saldo 24.58® Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming be- aloten. Vervolg en slot in ons volgend nommer). Men schrijft aan de Leidsche CourantMet eenige regen- buijendie nu en danhoewel niet overvloedig, vallen komt de wind steeds uit het zuidwesten of westen. De dagen zijn tot maariden geklommen dat hijmet geringe uitzondering, uit die streek bleef waaijen en hieruit wil men de gevolg- trekking maken datzoo in November de wind niet voor eenigen tijd onveranderlijk naar het noordoosten of oosten keert, de winter wel eens vroeg of laatzoo niet lang- durig, dan geducht kon worden. Komt de winter niet op zijn tijd, het voorjaar is dan doorgaans van dien aarddat het veilig voor winter kan doorgaanwaarmede eer verloren dan gewonnen wordt. De maand October kenteekent zich in- tusschen heel wat gunstiger dan die van het vorige jaar. De oogst is binnende weilanden leveren npg voldoende op voor het vee, dat onverstoord, met eene zachte weersgesteldheid graast en nog op verre na geen trek naar de stallen toont. Maar de vinkentijd is niet gunstig, want met oostenwind komen de vinken onder het net, waarvan men nu soms geheele dagen Utrecht, 22 Oct. Den 17 dezer zijn over den Centraal spoorweg uit het noorden naar hier vervoerd ruim 700 stuks vee, het meerendeel was bestemd voor de markt alhier, ter- wijl een ander gedeelte naar Belgie werd vervoerdook was de handel in de stallen reeds zeer levendig; vooral buiten- landsche handelaren waren er veel. Zutplien22 Oct. Op al de veemarktenwelke in de thans afgeloopen week in bet graafschap Zutplien werden gehouden, zijn de prijzen van het vee aanmerkelijk gedaald. De haudel Te Weesp en omstreken is sedert. eenige dagen eene ziekte onder de paarden uitgebrokendie tot nog toe onbekend was. De dieren drinken zeer veel, maar eten niets. Een spoedige dood is meestal het gevolg van de ziekte. /wolle22 Oct. Ten gevolge van den voortdurenden Z. W. wind is het water in de laatste dagen zoodanig gewas- sendat de meeste buitenpolders en uiterwaarden zijn onder- geloopen ook de binnenpolders hebben er veel last vanzoo dat reeds veel vee naar den stnl of elders is overgebragt. Sneek, 22 Oct. In Wijmbritseradeel is in de laatste da«-en de longziekte op nieuw uitgebroken te Gaastmeer, Oedema en Offingawier. Elf runderen zijn te dier zake afgemaakt. Cappelle (Langafraat), 21 October. De handel in Hooi is sedert veertien dagen vrij belangrijk geworden Er hebben aanzienlijke opkoopingen plaats gehad en de prijs is aanmer kelijk gestegen- het verhandelde bragt gemiddeld 16 per 500 kil. op. Ook kalf-koeijen zijn sedert eenige dagen wat wilhgerwel zijn de piijzeii niet veel vaster, maar de handel is vlugger. Vette varkensdie dagelijks meer ver- handeld worden, brengen meestal 62 a 64 c. per kil. schoon aan den haak op Aardappelen worden uit de kleistreek voor winterprovisie tot 2,20 a 3 per hectoliter verhandeld. Voor zoover bekend is, hebben zich in de week van 12 tot en met 18 dezer maand in de provincie Noord-Holland slechts twee gevallen van longziekte onder het rundvee vooro-e- daan, en welin de gemeente Sloten. De beide aangetaste runderen zijn na onteigerffng door den hurgemeester, afgemaakt. In het Weelcblad van 10 Oct. jl. wordt beweerd dat de Zonnebloem een uitmuntend kippenvoSr is. Hoewel zulks niet in het miiist wordt tegengesproken, blijft het spreekwoord toch waarheid „er is meester boven meester". De Zonnebloem is toch zeker aan zorg onderhevig. De heer Sp. te Hear- lemmermeer heeft evenwel een kippenvoer uitgevonden waar- aan niet de minste zorg behoeft besteed te worden. ZEd. gaat n. 1. 's morgens omstreeks 7 uur het veld in en zoekt dnar zooveel jonge kikkers als voor het aanwezige getal kippen voor een dag noodzakelijk vereischt wordt. Ver- volgens worden ze in een pot met water gedaanen zoo de kippen voorgezet. Ilieraan is zeker weinig zorg verbondenterwijl het voedsel versch blijften de kippen tevens van drinken zijn voorzien. Men beweert dat de vijf kippen, tengevolge van gemeid voeder, dagelijks 8 eijeren geven. Zulk een getal kan men toch van de Zonnebloem niet ver- wachten. {Ingezonden.) lien 18 Oct. is dc trein van Oberhausen-Emmevik tcgen eene machine geloopen, waarbij ernstige ougelukkcn te betrenren zijn. De machinist werd gedood, de stoker is levend verbrand, en een kondgeteur heeft een been gebrokeu. Op de Brouwersgraeht te Amsterdam, is bij het ophijschen van goederen, een man zoodanig met het hoofd tegen een regenbak geslingerddat hij eenige oogenblikken later is overleden. Men meldt nit Schiedam van 21 October: //Heden nacht zijn er 150 schnpen verdronken, die in de zoagenaamde Kieleu werden geweid. De on- verwachte hooge vlocd, bij den noordwestenwind, is hiervan de ourzaak. Hoewel zich dikwijls zulk een geval voordeed, schijnt men nog niet op den hoogeren vloed in dit jaargetijde te letten." De beide bavenhoofden in de Noordzee bij Velsen hebben door den storm veel geleden. De zee is zeer onstuimig en de schade nog niet op te geven. Ook de brug over de genl is ter lengte van 30 meters weggeslagen. De dienstmaagd van den heer K., op den Nieuweu Rijn te Leiden, is zoodanig van een bliksemstrnal geschrikt, dat men haar vvegens krank- ziunigheid naar het ziekenhuis heeft moeten vervoeren. In den omtrek van Doornik beviel dezer dagen de huisvrouw van een landbouwer van drie kindereu twee jongens en een nieisje Ze was elf maanden geleden van een tweeling bevallen, zoodat de echtelieden zich binnen het jaar in het bezit van vijf kinderen mogen verheugen. Alle zijn welvarend. De in den Atlantischen Oceaan, op de noord-kuat van Amerika, ge- woed hebbende storm heeft 1122 schipbreuken veroorzaakt (waarbij 600 menschen zijn omgekomen), en heeft 9000 huizen verwoest. De visscherij heeft veel schade geleden. Dit Enkhuizen wordt gemeid, dat in de nabijheid dier plaats op de Zui derzee een tjalkschip is verongelnkt. De vrouw en vier kinderen van den schipper en de knecht hebben hun graf in de golven gevoudenalleeu de schipper heeft zich kunnen redden. Naar wij vernemen dus leestmeu in het Utr. Atg. V. en A. SI. bevindt zich op het erf van Steven Sterkenburg te Vechten, onder Bunnik, een pomp, waaruit in de laatste dagen herhaaldelijk petroleum opgekomeu is. Eenige buren, die ze gebrand hebben, konstatercn het feit. Een jongmensch uit de gemeente Helder noodigde vcrleden week een zijner kennissen tot eene wandeling uit. Nabij de spoorbaan gekomen, gaf hij zijn verlangen.te kennen om eens van nabij een trein te zien passeren. Zijn niets kwaads vermoedende vriend gaf daar in toe, en nu digt nabij de rails staande, wierp dejongeling zich, op het oogenblik dat de locoinotief zou passeren, op de rails, met het gevolg dat zijn hoofd verbrijzeld werd. De aanleiding tot den zelfmoord is nog onbekend. - Te Mnlheim a. d. Ruhr hebben onlangs een schoenmaker en zijn vrouw, in den kelder van het huis, dat zij kort te voren gekocht hadden, een schat van ongeveer 3000 thaler 4500) gevonden, bestaande in een kogel en eenige staafjes zuiver goud, die in een gat verborgen waren. Het zonderlinge van de zaak is, dat de ratten, die in het huis nog al in grooten getaie aauwezig waren, aanleiding tot de ontdekking van den schat hebben gegeven; deze dieren hadden namelijk het breiwerk der vrouw weten magtig te wor- en naar het gat in den kelder gesleept. De sajet was echter digt voor het hoi blijven liggen en werd daar door de vrouw teruggevondenBij het trekken aan den draad viel eerst een steentje uit den muur en kwamen ver- volgens de gouden kogel en de staafjes te voorschijn. Onlangs zaten in den trein van Arnhem naar Emmeriken wel in een compartiment der eerste klasse, drie dames en twee heeren waaronder een Engelschman. 't Was snikheet en men deed alle moeite om een raampje open te maken, maar daar de wagen nieuw was, schenen deze bijzonder te knellen. Juist kwam de conducteur om de kaartjes na te zien, en ook deze deed eene poging, maar even vrnchteloos als die der beide reizigers. De Engelschmandie weinig geduld had en wien bovendien 't zweet van het voorhoofd gudste, nam daarop zijn stok en sloeg een der ramen in met de woorden //Zoo, nu hebben wij de frissche-lucht" //Mynheer zeide de conducteur dat zult gij moeten betalenP" 1 loe duur?" //Vijf gulden De reiziger nam zijn porte-monnaie en reikte hem een muntbillet toe van tien gulden. Terwijl nu de conducteur vijf gulden in zijn zak zocht om den Engelschman terug te gevenzeide deze zeer be- daard. O. dat is niet noodig, ik zal het andere ook maar stuk slaan, dan is het juist gepast." En met een tweeden slag sloeg hij ook het an dere raampje in. 't Gevolg hiervan was, dat de oyerige personen ijse- J veel togt gevat hebben en de Engelschman de geheele reis door met een gelaat van zelfvoldoening rond heeft gekekenals wilde hij zeggen vdat is mijn wind, die hier in waaitl" Het dorp Deurne is dezer dagen het tooneel geweest van een vreeselijken moord. Zekere Frans Verhoeven, workman en winkelier, wonende op het Kerkeveld, was buitengewoon aan den sterken drank verslaafd, en mis- handelde, wanneer hij in beschonken toestand was, zoozeer zijne vrouw en 6 kinderen, dat het oudste zoontje, nog pas 13 jaar oud, reeds uit het ouderlijke huis gevlugt was en op eene naburige hoeve woonde. l oen de vader weder eens zwaar beschonken was, kwam het oudste zoontje thuis en zocht den vrede te herstellen. Hij werd echter de deur uitge- gooid, terwijl zijn vader hem toeriep dat hij hem met een mes in het lijf zou steken. Het arme kind keerde bedroefd naar zijne woning terug en kwam onderweg zekeren Petrus van Soom tegen. Deze nam het kind bij de hand en ging met hem naar het ouderlijke huis, waar hij tabak wilde koopen. Van Soom verweet Verhoeven zijn lage handelwijze om zijn kind te willen steken, //Steek mij liever," zeide hij, //ik kan mij verdedigen", Naauwelijks had hij dit gczegd, of er ontstond een wor-Reling en van Soom stortte dood neder. De vrouw, in dien tusschentijd met hare kinderen op straat gevlugt, kwam met eenige buren terug, en ontdekte het lijk van van Soom //Moord Moord klonk het van alle kanten, en weldra was de geheele bunrt in rep en roer. De veldwachter, gevolgd door twee buren, nam den noordenaar in hechtenis. Deze was op den zolder gevlugt en trachtte zich het hoofd tegen den muur te verbrijzclen. Hij liet zich zonder tegenstand in hechtenis nernen, bekende oogenblikkelijk de misdaad begaan te hebben, doch voegde er bij, dat van Soom hem het eerst had aangevallen. Het slagtoffer was de oudste zoon van een we- duwe met 8 kinderen, tevens de voornaamste kostwinner der geheele familie. De wanhoop dezer familie is onbeschrijfelijk. Onlangs had in de kerk te Charleroi eene huwelijksvoltrekking plaats. Na alloop der plegtigheid, toen het echtpaar uit de sacristie kwam, ont dekte men plotseling dat de bruid in brand stond. De pogingen om de vlarn te blusschen mislukten, 'daar zij in haren radeloozeu angst de kerk inliep en het eenigen tijd duurdu eer men haar bereikte. Eindelijk slaagde men er in de ongelukkige bij te staan, maar zij was geheel met brand- wondeu bedekt, waaraan zij na eenige dagen bezweken is. Ook de echtge- noot en andere personen hadden ernstige wonden bekomen. Men schrijft het onheil toe aan de onvoorzigtigheid van bedienden, die een brandende kaars op den vloer in de sacristie hadden laten staan. Arnhem3 Oct. Eene rilling voer den meeslen door de ledendie gisteren morgen de strafzitting van ,het hof in Gel- derland bijwoonden. Daar toch verscheen op de bank der be- schuldigden een man, die moest bekennen, dal bij zijn kindje, oud 11 maanden de armen en beenen had omgedranid, en die voor den regter-commissaris had beledendat hij die gru- weldaad bad bedreven, ten einde het kind, dat niet wilde groeijenuit de wereld te helpeti en er verscheen op die sitting als getuige de vrouw van den beschuldigde, de moeder van het ongelukkige wichtdie gulweg verklaarde dat zij wist dut haar man het kind meermalen mishandelde, die wist dat hij het reeds een arm had verdraaid en toch nooit een docter had geroepenen die, op 26 Julij jl. te huis komendeen het kind dat alleen met den vader was geweest in tranen vindende, dood kalra vroeg: „hebt gij het kind weer afge- beuld?" Behoeft het nog gezegd te worden, dat dit kind, ter teregtzitting medegebragt, dat onder een dergelijke behando ling 14 maanden oud was geworden, door haar uiterlijk bijN ieder bijna een kreet van medelijden en van afgrijzen tevens op de lippen deed komen? Het bleek dat de linkerarm van het meisje geheel was vergroeid, daar er geen geneeskundige hulp was ingeroepentoeu de vader dien had oragedraaid; dat de beentjeswaaraan hij dezelfde bewerking had doen on- dergaanlam bij het ligchaampje liingen en dat de regterarm eindelijk, welke op 26 Julij was verdraaid, thans door ge neeskundige hulp was herstekl. De beschuldigdeAnne Kas- pers genaamdstond teregt wegens poging tot moord. De advocaat-generaal zeide, dat als men in een roman had ge- lezen eene geschiedenisals thans voor het hof werd behan- deld men terstond zou gezegd hebben dat de schrijver zich aan grove overdiijving had schuldig gemaakt, want dat zoo iets verschrikkelijks onmogelijk was; en toch, men stond hier voor de werkelijkheid. En niet alleen de beschuldigde, maar ook diens vrouw, de eerste getuige, moest den afschuw van iedereu weldenkende opwekken. Spreker had echter van den beginne aan geen poging' tot moord in dit misdrijf gezien, en het was dan ook 's hols raadkamerdie de teregtstelling van den beschuldigde deswege had bevolen. Uit de verklaring van den als deskundige aangewezen docter was echter gebleken dat de gruwelijke mishaudelingdoor den beschuldigde het kind aatigedaauden dood niet ten gevolge kon hebben. Vol gens het gevoelen van den advocaat-generaal bestond dus hier een moedwillige mishandelingwaaruit een ziekte'van (anger dan 20 dagen was ontslaangepleegd met voorbedachlen rade. De premeditatie bleek uit de verklaring van een getuige, tot wien de beschuldigde had gezegd op bet kerkhof wijzende „daar ligt, er al den (een zijner kinderen was dood) ik won dat het andere ook maar verrekte." Spreker eischte het maxi mum der straf, zijnde 15 jaar tuehthuisstraf. De verdediger, mr. K. M. G. de Meijier, die ook ten hoog- ste het gedrag des beschuldigden afkeurde, vereenigde zich met den advocaat-generaal, in zooverre als deze hier niet aan- nam poging tot moord. Hij meende echter, dat men ook niet kon spreken van eene mishandeling, waaruit een ziekte was ontstaandaar de Hooge Raad had uitgemaakt, dat men een blijvend lichaamsgebrekb. v. het gemis van een oog, niet een ziekte. kon noemen. Bovendien meende hij dat de preme ditatie alleeu voortvloeide uit de verklaring van den beschul digde daaromtrent en dus niet bewezen was. Op grond van een en ander vroeg hij veroordeeling wegens moedwillige mis handeling. Het Hof bepaalde de uitspraak op 9 October-en bij zijn op dien dag nitgesproken arrest heeft het de kwalificatie van het Openbaar Ministerie gevolgd en den beschuldigde veroor- deeld tot een tuehthuisstraf van ticaalf jaren. In hartelijken dank ontvangen van den heer A. van Ries sen, bij gelegenheid van bet schoolbezoek op 16 October, de welkome gave van vijf gulden, ten behoeve der kinder-bibli- otheekom daarvoor nog eenige werkjes aan te koopen en de gelezene van vorige jaren welke dringend opgeknapt moeten wordenop nieuw te doen innaaijen. Er zijn tegenwoordig 52 kinderendie elken Donderdag een boekje mede naar huis nernen, om te lezen. Dit getal staat nog vergroot te worden, als van lieverlede al de jongens en meisjes, die den zomer op het land hebben doorgehragt,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2