1873. Vrijdag, 31 October. N°. 44. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 18 '/a Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 22 tot 28 October 1873. Zitting van Dingsdag den 2 September 1873. SWOTS-! HAARLEMMER1UEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. alle toezendingen, redaktie en uitgave betreffende, te adresseren aan VAN BOYG.4 C°.te Amsterdam. Wlitertyk Woenndag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. Zondag 2 November e. k. zal de god'sdienst-oefening in de Hervormde kerk te Hoofddorp worden geleid door Ds. A. W. van Kluijve, te Wijk aan Zee. Predikbeurten in de kerk te Abbenes. Zondag 2 November, Ds. Buchli Pest, van Hillegom; 9 November, Ds. van der Kemp, van Noordwijkerhout 16 November, Ds. Osti, van Warmond 23 November, Ds. Sluitermanvan Voorhout; 30 November, Ds. For- tuin, van Sasseoheim; telkens 's morgens ten half 10 ure. Vrijdagavond den 7 November, ten 7 ure, zal in het „Nut" te Nieuw-Vennepde beer Ternooi Apel, van Amsterdam, als spreker optreden. GEBOREN Adrians, dochter van P. van Maasdam en G. Konings. Jansje, dochter van W. Meirraans en C. G. Breedijk. Jan Johannes, zoon van N. van der Wal en M. M. van Teijlingen. Arigje dochter van T. Kooij en G. van Eeijen. Cornellszoon van C. Rijn en M. Ponw. Hermanus zoon van A. van Elst en A. van Galen. Jaco bus zoon van J. Smits en C. Cardol. Hermanuszoou van F. Maas- kant en A. C. Kopje. Bertha, dochter van D. W. Rijneker en P. van der Werf. Eourenszoon van H. Verbaten en H. Tettero. Trijntje, dochter van P. Bart en L. de Winter. Hendrinadochter van M. Stoop en K. Dijters. x OVERLEDEN Johannes Franciscnsoud 10 maanden zoon van H. Prins en G. van Gerveu. Simon Tensen oud 38 jaren gehuwd met S. M. Gideonse. Cornelia Hoogeveenoud"28 jaren, ongehuwd. ONDEUTROUWD P. J. Biemans (wednr.) met E. Duurhout (wed.) - A. van der Linden (wednr.) met J. C. Sliggers (wed.) GEHUWD: W. van Duurcn met G. Opdam. Woensdag 29 dezer is de persoon van Jan Lieverse, werk- zaam bij den heer Hanedoes, terwijl hij bezig was, op een schilderslrap staande, de keukenzolder af te dwijlen, door een onbekend toeval van den trap gevallen, tengevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Eene vrouw en drie kinderen be- treuren zijn verlies. Toen ik wie die „ik" is, doet er niet toe en waar hij woont nog veel minder, en wat hij doet het allerminst toen ik laatst te Abbenes moest zyn en daar een bruggetje passeerdedat over de wegsloot aldaar ligtwas ik zeer blijde er over te zijn gekomenzonder er door gezakt tezijnjtrou- wens dit was niet zoo bijzonder erg geweestwant de sloot is gedeeltelijk droog en slechts een stilstaand moerasals het eenigen tijd heeft geregend. Zon het niet goed zijn, dacht diezelfde „ik" verder, om de sloot maar droog te laten en aan te plempen met zand of aarde of zoo iets? Daardoor worden die bruggetjes overbodig en een deel moerasdampen worden onderdrukt en welligt daardoor ook een deel van die tus- schenpoozende koortsen welke in den laatsten tijd nog al sterk op Abbenes heerschen. In elk geval zou door het dem- pen dier sloot de polder van geen sieraad worden beroofd en wat de bruggetjes aangaat, zonden het zulke groote kosten zijnals er tot zulke groote veiligheid van de menschendie veelvuldig ook des avonds het bruggetje voor het Hoofdkanaal passerenaan beide einden daarvan een lantaarn geplaatst werd? Wei neenwas het antwoord, dat „ik" aan „ik"gaf; maar zoo lang het motief niet bestaat van een verdronken mensch die door de dnisternis bezijden het smalle bruggetje in de Hoofdvaart geloopen is, heb ik neinig hoop, dat de twee lichtende lantaarns des avonds voor die ongelukken zul- len vrijwaren. Ingezonden Voorzitter: de Heer J. IF. Lantzendorffer. Vervolg en Slot, zie om vorig nommer). 8°. Komt weder in behandeling de aanvrage van den hoofd- onderwijzer Stout, om een tweeden bulponderwijzer aan de school n°. 3 (reeds vermeld in de notulen van 31 Julij 1873 n°. 8)en wordt aan de vergadering voorlezing gedaan van eene missive van Burgemeester en Wetbouders van Haarlem- merliede en Spaarnwonde, d. d. 11 Augustus 1873, waarbij berigt wordt dat de gevraagde f 200voor bijdrage in de kosten van een hulponderwijzerte hoog voorkomt; doch waarbij wordt aangeboden eene bijdrage van 6 voor ieder kind, boven het schoolgeld. Nadat deze zaak door den heer van Riessen nader was toe- gelicht, en betoogd dat de gevraagde 200 niet te hoog was stelt de Voorzitter voor met het voorstel van het Gemeente- bestuur van HaarlemmprU.de en- Spaarnwoude geen genoegen te nemeu, en mitsdiente rekenen van af 1 November a. s. de kinderen nit die gemeente Diet meer op de school alhier toe te latenen daarvan aan bedoeld Gemeentebestuur en aan den hoofd-onderwijzer Stout kennis te geven. Dienovereenkomstig wordt besloten. 9°. Komt in behandeling het voorstel tot wijziging van sommige artikelen van het Reglement voor de Openbare Scholen in deze gemeenteen wordt aan de vergadering voorlezing gedaaD van a. de voorstellen tot wijziging; b. het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie c. een adres van den hoofd-onderwyzer Roosdorp om hoogere vergoeding voor het schoonhouden zijner schoolen voor aan te koopen turf; d. een adres d. d. 16 Junij 1873, van de hoofd-onder- wijzers: Balkenende, Rijnenburg, Stout, Zwart, Zwetselaar, Roosdorp, van der SpekTimmer en Boekel, en van de hulp-onderwijzersvan Tol, Sierenberg, de Boer, Kieviet, Albada, Cornewal, Vermaas en van Akenwaarbij zij be- denkingen inbrengen tegen eene eventuele vermeerdering der sehoollijden; e. een adres van de gezamenlijke hoofd- en hulp-onder wijzers in de gemeente, waarbij zij bezwaren inbrengen tegen het houden van avondschool; een schrijven van den Schoolopziener te Haarlem, waar bij mede bezwaren worden ingebragt tegen het invoeren van avondschool. Al deze stukken hebben ter lezing gelegen voor de leden. De Voorzitter opent de algemeer. beraadslaging over het voorstel tot wijziging. De heer Bultman zegt, met genoegen uit de ingekomen adressen gezien te hebben dat alle onderwijzers genegen zijn om avondschool te houden, Spreker meent dat de onderwij zers Diet goed hebben begrepen wat de opinie is van de School commissie namelijk deze: dat de avondschool zou zijn voor leerliDgen die reeds eenigzins gevorderd zijnen niet voor leer- lingen die nog niets kennen. De heer Amersfoordt zegt, dat hij ieders regt, om zich te adresseeren, niet zou willen verkort zien maar betreurt de uitdrukkingen door de onderwijzers in hunne adressen gebe- zigd, en waarvan er enkele door spreker worden aangehaald. Spreker dacht dat de beschaving zoo ver was gevorderd dat de onderwijzers de plak niet meer noodig achtten voor de Raadsleden, en zou dan ook in de adressen der onderwijzers eenige meerdere bescheidenheid tegenover den Gemeenteraad wensohen, Alsnu komt in behandeling de wijziging, voorgesteld op Art. 3 strekkende om dat artikel te vervangen door het na- volgende: „Voor het dagelijks schoou en zindelijk houden der school- „localen zal door de hoofd-onderwijzers moeten worden gezorgd. „Onder schoon en zindelijk houden wordt vevstaan het eens „per week vegen en om de 14 dagen schrobben van den vloer „het wegruimen van alle spinrag, het om de 8 weken was- „schen der glazenen het maandelijks schrobben der straten „om de school. i „De hoofd-ouderwijzers zullen voorts zorgen dat de school- „localen eens per jaar, in de paaschvacantiegeheel behoorlijk „worden schoongemaaktzoo bionen als buiten. „Daaronder is nie^ begrepen het witten der murenbet „scboonmaken der goten en regenbakkenen het ledigen der „secreten. „Voor al deze werkzaamheden wordt jaarlijks uit de ge- „meentekas te goed gedaanaan de hoofd-onderwijzers van „de sc'uolen n°. 1, 3, 5, 6, 7 en 8, 85aan die van „de scholen n°. 2, 9 en 10, elk 30en aan die van school „n°. 4./40." De heer Bultman vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn om ook het witten der murenhet ledigen der secretender goten en regenbakkenaan de onderwijzers op te dragen. De heer Amersfoordt is daar niet voor; men maakt de on derwijzers dan tot aannemers in het kleinook zou het toe- zigt daarop moeyelijkheden kunnen opleverende heer Buijn ziet nu alles alleen na, en vroeger geschiedde dat ook door Burgemeester en Wethouders. Ook de heer van Riesseu en de Voorzitter verklaren er zich tegen. Het voorgestelde nieuwe Art. wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Art. 4. Het voorstel strekt om Art. 4 te doen vervallen en te doen vervangen door het navolgende „Ten dienste der verwarming van de schoollocalen zal het „Gemeenlebestuur jaarlijks de benoodigde steenkolen verschaf- „fenvoor de benoodigde turf zal jaarlijks worden te goed ge- „daanaan de hoofd-onderwijzers van de scholen n°. 1, 2, 3, „5, 6, 7, 8, 9 en 10, elk 3en aan die van school „n°. 4, 6.— „Ter bekoming der vergoedingbepaald in dit en in het „vorige Art.zullen de Hoofd-onderwijzers behoorlijke declara tion aan Burgemeesters en Wethouders indienen,des verkie- „zende elke 3 maanden." Deze verandering wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Artikel 20. Wordt voorgesteld dit artikel te vervangen door het volgende; „Zoodra die lijst door Burgemeester en Wethouders is goed- „gekeurd, wordt daarvan aan de hoofdonderwijzers mededeeling „gedaan. Dezen zijn verpligt de gelden te storten ten kan- „tore van den Gemeente-Ontvangerbinnen acht dagen na het „ontvangen der kennisgeving." Nadat de termijn van acht dagenop voorstel van den heer Amersfoordt, veranderd was in veertien dagen, wordt de wij ziging zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Artikel 21 wordt voorgesteld te veranderen als volgt: „Er zal worden schoolgehoudenvan Maandag tot en met „Vrijdag van elke week, des voormiddags van 9 tot 12 en „des namiddags van 1 tot 3 {/2 uur. De hoofd-onderwijzers „zijn verpligt vijf avonden per week, telkens gedurende twee „uren, avondschool te houden, zoodra zich daartoe acht leer- „lingen aanmelden. „Het te heffen schoolgeld komt te hunnen voordeele. „De hulp-onderwijzers zijn verpligt de door den hoofd-on- '..derwijzers verlangde hulp te verleenen." De hear Amersfoordt bespreekt de vraagof men het hou den van avondschool al of niet zal voorschrijven. De heer Bultman zou acte willen nemen van de verklaring der hoofd-onderwijzers, dat zij bereid zijn avondschool te hou den en wil zulks dus nog niet verpligtend stellen. De heer Amersfoordt vraagt of men dan het schoolgeld niet zal bepalenanders kan zoo veel genomeu worden dat nie- mand er van gebruik maakt. De heer Knaap wil schoolgeld laten betalen en zijn er dan onderwijzers die geen avondschool willen houdendan kon men de 100 tractementsverhooging weder inhouden. De heer Bultman bespreekt de wenschelijkheiddat er ge- legenheid zij om eenig uitgebreid onderwijs te kunnen ont- vangenen vereenigt zich overigens met betgeen door den beer Amersfoordt is gezegd omtrent de toon waarop de adressen der onderwijzers zijn gesteld't geen ook door spreker wordt. afgekeurd. De heer de Jong zou de zaak willen laten zoo als die is. Spreker vreest dat er anders moeijelijkheden komen met de hulp-onderwijzers. De heer Bultman doet het voorstel om de voorgestelde wij ziging van art. 21 niet aan te nemen, maar in de notulen op te nemen dat geen verpligting tot het houden van avondschool in het reglement is gebragt, omdat de Raad heeft acte ge nomeu van de verklaring door al de hoofd-onderwijzers in hun adres afgelegd dat zij bereid zijn om avondschool te houden, en van (lit besluit mededeeling te doen aan heeren onderwijzers in antwoord op hun adres. Overeenkomstig bet voorstel van den heer Bultman wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Artikel 28. Wordt voorgesteld aan dit artikel toe te voegeu het, volgende: »Bij het opleggen van andere straffen, gaan zij steeds oor- „deelkundig en met inachtneming der omstandigheden te werk." Deze bijvoeging wordt goedgekeurd. Artikel 32. Wordt voorgesteld de eerste aliuea van dit ar tikel te vervangen door het volgende: „De scholen worden in de eerste helft van elke maand be- „zocht door den daartoe aangewezen geneeskundige, die alsdan „een onderzoek zal instellen naar den gezondheidstoestand der „leerlingen." Deze wijziging wordt goedgekeurd. Artikel 36. Wordt voorgesteld dit artikel te doen verval len; 't welk wordt goedgekeurd. Artikel 41. Wordt voorgesteld achter de tweede alinea van dit artikel bij te voegen „En is steeds zigtbaar in de school voorhanden." Deze bijvoeging wordt goedgekeurd. Yoorts worden voorgesteld om achter het opschriftvan de onderwijzers, en voor het artikel 44 in te voegen een nieuw artikel, luidende: „Artikel 4Sbis. Wordt door den Gemeenteraad aan een hoofd- „of hulponderwijzer op zijn verzoek eervol ontslag verleend, „dun zal dat ontslag niet ingaan clan na verloop van minstens „twee maanden, te rekenen van den dag waarop het verzoek „ora ontslag is ingekomen."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1