Advertent i en. Haarleumiermeer. ZAAIWERKTUIGEIV. - 180 - VEE- en PAARDENMARKT RederijkerskamerE E N S G E ZIN D H EID UITVOERING, Landbouw. Blokzijl28 Oct. In de naburige gemeente is het riet- gewas vrij voordeelig geweest. De opbrengst was gemiddeld van 1000 tot 1300 bos per hectare en de prijzen van 3 tot 3.50 per vim (104 bos). Oemengde Beri^ten. Jngczottbctt. op Donderdagen den 6, den IB en den 20 November 1873. op Woensdag den 5 November 1873, in het Lokaal vau den Heer C, LEWIS, en op Donderdag den 13 November 1873, Nadat, op voorstel van den heer Amersfoordt, be9loten was om de woorden „verzoek om ontslag is ingekomen," te ver- anderen in „ontslag door den Raad is verleend," ten zij de de Raad mogt besluiten het ontslag vroeger te doen iugaan wordt het nieuwe artikel goedgekeurd. Eiudelijk wordt voorgesteld om artikel 22 in te trekken en te vervangen door het volgende „Er wordt vacantie gegeven „a. de paaschweek; „b. de laatste voile week in Augustus, tenzij Burgemeester „en Wethouders daarvoor eene andere week mogten toestaan „c. de kersweek." Ook deze wijziging wordt goedgekeurd. Het reglement voor de openbare scholen, zoodanig als het thans na de gemaakte veranderingen is luidende, wordt daarop met algemeene stemmen vastgesteld. 10°. De heer Amersfoordt bespreekt de wenschelijkheid van het geven van meer uitgebreid onderwijsZEd. zon willen beproeveu de oprigting van eene Rijks-landbouwschooleven als te Warf- fum en te Wageningen is geschieden geeft in bedenking aan den Burgemeesterom desaangaande te spreken met den beer Commissaris des Konings. De Burgemeester zegt, dat hij deze zaak gaarne met den beer Commissaris des Konings zal bespreken. 11°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Raad overgelegd de door hen opgemaakte Begrooting van Iukomsten en Uitgaven voor het jaar 1874, met de Mtmorie van Toe- lichting. Deze stukken worden gesteld in handen der Financifile Com- missie, tot onderzoek terwijl aan alle leden een exemplaar zal worden toegezouden. 12°. Wordt aangeboden de Begrooting van Inkomsten en Uit gaven voor het Burgerlyk Armbestuur voor het jaar 1874, met de Memorie van Toelichting. Ook deze stukken worden gesteld in handen der Financiele Commissie, tot onderzoek. 13°. Gelezen een adres van Jacob de Jongthans wonende te Driehuizen, gemeente Yelsen, waarbij hij vraagt afschrij- ving op zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag dezer ge meente, dienst 1873, wegens vertrek naar elders. Overwegende dat adressant den 16 Mei 1873 deze gemeente heeft verlatenwordt besloten aan Jacob de Jong onthef- fing te verleenen op zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873 voor 7 maandenter somme van 32,34. 14°. Een adres van J. Eggink ambtenaar ter secretaire, verzoekende dat hem over 1873 eene gratificatie moge worden toegekend, wordt gesteld in handen der Finantieele Commis sie, ter fine van advies. 15°. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onder- worpen het bestek voor de aanbesteding der benoodigde steen- kolen voor het Baadhuis en de Scholengedurende den winter van 1873/74. Gerneld bestek wordt goedgekeurdmet bepaling dat daar- in weder zal worden opgeuoraen de verpligting om do steen- kolen, die boven de aanbestede hoeveelheid worden geleverd, te berekenen tegen den aannemingsprijs der andere steenkolen. De Vergadering wordt daarop gesloten. Barneveld28 Oct. In deze gemeente zijn ruim 2000 hectaren aardappelen verbouwd de oogstdie buitengewoon beloofde te zijn, is middelmatig, misschien dat door de achtereenvolgende drooge dagen in Augustus de plant is ge- storvenvoordat de vrncht den geheelen wasdom verkregen had, altbans de laag gelegen vochtiger gronden hebben meer opgeleverd dan de hoogere. De kwaliteit en smaak zijn zeer goed, terwijl over het geheel geen twintigste deel door de ziekte is aangetast. Deventer28 Oct. De veestapel was in dit gewest in jaren niet zoo groot en zoo gunstig als tegenwoordig. Voor het buitenland wordt zeer weinig meer aangekocht. De prijzen hebben eene gevoelige daling ondergaanen zij worden nog dagelijks lager. Men verwacht dat, zoo zich geen buiten- landsche vraag opdoet, het vee spoedig zeer goedkoop zal worden. Tot nu toe blyven een groot aantal veehouders on- genegen hunne waar tegen de tegenwoordige prijzen af te 9taan. Lochem28 Oct. De heeren Mr. Sickesz, Dr. Staring en A. Haender, hebben de landbonwers van LoShem en Laren tot eene byeeukomst onder deze gemeente opgeroepen, ten einde te beraadslagen over de oprigting van dorpsver- eenigingen, ter beprekitig van de belangen van den landbouw. Sneek28 Oct. Sedert 1 January dezes jaars zijn in deze provincie 482 koeijen wegens longziekte afgemaakt of gestorven. Meermalen is bij de regering het plan gevormd om som- mige eilanden in de Zuiderzee aan het vasteland te verbinden. In den regel struikelde men over enorme kosten en groote moeijelijkheden. In den laatsten tijd is ter sprake gekomen om het eiland Schokland met het vasteland te vereenigen waardoor van zelf het belangrijke Kamper-eiland werd inge- sloteu. Niet minder dan 10,000 bunders puiken grond zou ons land daarby winnen. Na voltooijing der verbindingsdijken zou de plas in 8 maanden kunnen worden droog gemalen. De stad Zwolle zou daardoor voor altijd bevrijd zijn van hoog water, die lastige huisplaag vooral op de Thorbeckegracht en aan den Buitenkant. De nog te bouwen keersluis aan de stadsgracht aldaarten behoeve van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, zou daardoor doelloos worden. De voort- durende kostbare verbeteringen aan het Zwarte Water en het "Zwolsche Diep zouden grootendeels ophoudenen wanneer het plan tot uitvoering kwamzou een begin worden gemaakt met de zooveel besproken droogmaking der Zuiderzee. Zutphen, 29 Oct. Nu het rooyen der aardappelen in onze streken is afgeloopenkunnen wij mededeelen dat de opbrengst voldoende en de kwaliteit goed is. De boeren even- wel willen ze niet beneden f 3 per hectol. van de hand doen, zoodat men thans in het graafschap die aardvrucht duurder moet betalen dan ii Friesland en Holland. Dalfseil29 Oct. Ten gevolge der steeds dalende veq- prijzen is de prijs van het vleesch in deze omstreken met 15 a 20 cents per kilogr. verminderd. Sommigen beweren dat den voortdurend toenemenden aanvoer van Australisch pekel- vleesch de prijzen nog meer zullen dalen. Den 22 dezer, 10/, uur, werd, onder voorzitting van den heer jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, de 3e jaarlijksche vergadering gehouden van het bestuur en de eorrespondenten der Koninklijke Nederlandsche Tuinbouw-Maatscbappij Linna euste Watergraafsmeer bij Amsterdam. Door den seeretaris werd namens het bestuur verslag uitgebragt vau hetgeen in het afgeloopen jaar door de korrespondenten is verrigt; daar- uit bleek o. a. dat korrespondenten gevestigd zijn op de na- volgende plaatsenAmsterdam, Anna Pauwlowna polder, Arnhem, Breda, Brielle, Doom, Dordrecht, Frederiksoord 's Graveland 's Gravenhage GroningenHeerenveen Kampen, Leeuwarden, Lochem, Maassluis, Maastricht, Nijkerk, Nij- megen, Renkum Rijs Schiedam, Soestdijk Stevensweert Velp, Wijhe, Zwolle en Zierikzee, en dat op al die plaatsen in het afgeloopen dienstjaar de Maatschappij Linnaeus, dank zij den invloed van de belanglooze toewijding der korrespon denten belangrijk was toegenomen. Aan'gaande den toestand der Maatschappij werden de volgende mededeelingen gedaan. Het onderwijs blijft in bloei toenemenzoodat voor het oogen- blik alle voor interne leerlingen beschikbare plaatsen zijn bezet en drie leerlingen in Augustus jl. een diploma verkregen van goed afgelegd eind-exameu. Openbare voordragten over tuinbouw werden geregeld gehoudenvooral in de provincie Noord-Hol- land. Door de Maatschappij werd het initatief genomen tot het houden eener tentoonstelling van planten, gekweekt door den arbeidenden stand, en werd de medewerking toegezegd tot het houden eener tuinbouw-tentoonstelling in het Paleis voor Vol/csvlijt1116 April 1874 en tot het voorbereiden van eene groote internationale tuinbouw-tentoonstelling in 1874. Ook het lidmaatschap blijft belangrijk vooruitgaan waardoor het aantal van de bezoekers vau de tuin steeds toeneemt. Evenzeer wordt de verkoop van boomenheesters en planten grooter ook door belangrijke verzendingen naar Duitschland Het orgaan der Maatschappijhet weekblad Sempervirensviudt meer en meer bijvalen reeds nu kan met eenigen grond gezegd worden, dat het, dank zij de talentvolle leiding van den redacteur, niet weinig bevorderlijk is aan het doel der Maatschappij. Van de vele be9prekingen en voorstellen deelen wij nog slechts mede dat op voorstel van denheer C. A. A. Dudok de Wit te Amsterdam, het bestuur besloot in de winteravon- den te Amsterdam eenige voordragten over tuinbouw, voor de leden en voor tuinlieden toegankelijkte doen houden, terwijl een ander voorstel van denzelfden heerstrekkende om aan korrespondenten bujten Amsterdam vergoeding van reis- en verblijiKOsten te geven, door het bestuur zal worden in overweging genomenverder dat de heer G. Vas Visser te Doom zeide in het volgende jaar te Zeist eene tentoonstelling van vruchtboomen te zullen houden, waartoe door de Maat schappij hare medewerking werd toegezegd. Ten ongeveer 4 uur werd de vergadering gesloten, wanrna zich korrespondenten bestuurderen en leeraren aan een gemeen- schappelijken maaltijd vereenigden. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft den 28 October; in Raadkamer vergaderd, geen termen gevonden om de Jong, Behagel en Verlind naar de openbare teregtzitting te verwijzen, onder de verdenking van den dubbelen moor op de weduwe van der Kouvven en hare dienst- bode, in December van het vorig jaar te 's Hage te hebben gepleegd. Het hof heeft dan ook de invrijheidstelling van alle drie personen bevolen. Uit Deventer wordt gemeld dat sommige slagters aldaar de prijs van het rundvleeach 10 tot 15 cents per kilogram hebben verlaagd. Een daad van ongehoorde wreedheiddoor den tegenwoordigen kei- zer van Abyssinie, thans Johannes II, bevolen, wordt uit Massowa gemeld. Den pretendent naar zijnen troon Abba Kassaiheeft hijtoen deze in zijne handen gevallen was de ooren met schietkatoen doen vullen het- welk ontploffende het hoofd van den ongelukkige tot de kleinste stukken uiteen sloeg. Daarna liet hij aan 27 andere gevangenen in zijne tegen- woordigheid de regterhand en den linkervoet afkappen en hen toen zijnen leenwen, tijgers en pantera ten prooi toewerpen. In den Zoologischen tuin te Hamburg is thans eene slang met twee koppen te zien. Het is een adderdie in Gross Thurgau is gevangen. De twee koppen zitten aan denzelfdeu halswervel en maken verschillende bewegingen. Een nieuwe manier van reclame. Sommige industrielen te Parijs plakken tegenwoordig een klein rond etiquetjewaarop hun naam adres en woonplaats staat vcrmeld, op de geldstukken die hen in handen komen. Een der vee-stoombootendie de vorigq»week van Rotterdam naar Louden vertrok en o.' a. 700 kalveren aan boord hadkreeg door den storm op zee een groot lek en daardoor zooveel water in dat alle kalve ren verdronken zijn. Te Berlijn gaat het eene handels- en bankiershuis na het andere faillietzoodat thans 2500 kantoorbedienden zonder betrekking zijn. In de bank van Quistorpwaarin zelfs vorstelijke personen hunne gelden be- legd hadden heeft eene gravindie eene hooge plaats aan het Pruissische hof inneemthaar geheele vermogen verlqren. Vele personen uit den burgerstanddie door het bankroet dezer bank arm geworden zijn, hebben een einde aan hun leven gemaakt. De bankroetier zelf rijdt intusschen in een schitterende equipage rond en leeft op grooten voet. Kapitein Andersehvoerende het schip Christianevan Riga in het Nieuwe Diep binnenrapporteert dat hij den 22 dezer door eene stortzee is over boord gestagendoch weder op dek geworpen iswaardoor hij knenzingen aan een zyner beenen heeft bekomen. De hoofd-onderwijzer Loopstrate Luinjebird (Friesland)die onlangs zijn 50-jarig jnbile als zoodanig vierde, is door Z. VI den Koning vereerd met de Zilveren Medaille //voor getrouwe en ijverige vervulling der betrek king van onderwijzer, gedurende eene halve eeuw." In den ochtend van 22 October zijn te Maastricht en op andere plaatsen in Limburg schokken van aardbeving gevoelddie ongeveer 10 seconden aanhielden. Ook in de Rijnprovincie zijn dien dag en vorige da gen schokken van aardbeving waargenomen, die zich nitstrekten tot in den omtrek van Gross-Gerauwaar zich in het vorige jaar meermalen hetzelfde verschijnsel heeft voorgedaan. In den avond van 21 dezer heeft men te Genemuiden het kabinet van S. J. Brouwer opengebroken en daaruit circa 1000 aan bankpapier ontvreemd. De dader of daders schijnen bij afwezigheid van den eigenaar zich door een kelderluik toegang te hebben verschaft. Men meldt uit Texel dd. 24 October//Gisteren hadden wij hier hevige stormbuijen met bliksoin en donderstukken ijswaarvan sommi gen twee ons zwaarvielen uit de lucht. Een schaap werd in het veld doodgeslagen De derde hofmeester van het stoomschip Java is door de politie te Soerabaija in hechtenis genomenals verdacht van den diefstal van effec- ten, toebehoorende aan den broodbakker Meijer, te Amsterdam. Blijkens eene mededeeling van de Directie der Stoomvaart-Maat- schappij Nederlandis de voor Nederlaud bestemde brievenmaal aan boord van het stoomschip Prins Hendrtk bij de ramp van dat vaartuig niet ge- red kunnen worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt dat het stoomschip na het raken van de rots »The Brothers", in diep water is gezonken en dat bij het verlaten van het schip de brievenmaal niet kon worden gered omdat de ruimte in de scheepsbooten geheel be- noodigd was voor het redden van menschenlevens. Te Texel heeft een kind van 4 i jaar het leven verloren door in een gierput te vallenwaarin het dadelijk stiktegeneeskundige hulp hielp niet meer. Door een ingezetene van Amsterdam is een brief uit Londen ont- -vangen, waarin het volgende voorkomt (in de Duitsche taalj: "Volgens uit Sumatra ontvangen telegrammen, worden de Atchinezen overal door de Nederlandsche troepen teruggedreven en steken zij op hun aftogt alle peperplantages in brand, Daar de tweede groote expeditie, voor zooveel hier te lande bekend is, nog niet is begonnen, schijnt dit berigt, indien het waarheid bevat, betrekking te hebben op de blokkade, die gepanrd kan gaan met landingen op verschillende punten der Atchinesche kust. De jagten te paard, meldt de Arnh Ct.die in Engeland niet vreemd zijn, hebben in ons land, althans in Gelderland, "nog geene na- volging gevonden, waarschijnlijk omdat men steeds heeft epgezieu tegen de bezwaren aan de regeling van die jagten verbonden. Baron Constant de Rebecque, van Belmonte, heeft echter het ijs gebroken en een jagt te paard georganiseerd op de heide achter het Edensche bosch. Vele heeren te voet en te paard en amazones hebben die jagt medegemaakt. Het wild werd opgespoord met windhonden en brakkeu. De vlngheid en elegante houding der amazones was te bewonderen, en het geheel vertoonde op de schilder- achtig gelegen heide waarlijk een Engelsche plaat. Zekere R. te Laren (Gelderland), die veel verdriet had van de ziekte zijus zoons en aan de vlagen van zwaarmoedigheid leed, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Zijne vrouw, die hem zag hangen, en hem niet durfde afsnijden, riep twee buren tot hare hulp, en verzocht hen haar man los te maken maar deze 'mannen antwoordden, dat zij dit hiet mogten doen, als de politie er niet bij tegenwoordig was, en nu bleef R. van 10 ure des morgens tot 2 ure des namiddags in den jammerlijken toe- stand, waarin hij zich zelf had gebragt. Is dan de aartsdomme meening, dat zonder de politie een menschenleven niet behouden mag worden, niet bij ons volk nog uit te roeijen Hebben de drukpers, de gedurig herhaalde vertoogen, dan geen invloed? Het schijnt wel, dat bergen gemakkelijker te verzetten zijn dan vooroordeclen weg te nemen. De Koks-maatschap te Parijs, de belangrijkste van alle vereenigingen tot onderling hulpbetoon, daar zij op dit oogenblik meer dan 400,000 franc9 gedeponeerd heeft in de depot- en consignatiekas, is opgerigt in 1840 en werd in 1852 gereorganiseerd. Toen telde zij hoogstens 150 deelgenooteri, thans heeft zij er 2207. Dit kan geen verbazing wekken, daar men weet dat men overal, ook in den vreemde in hdtels en vorstelijke huizen, de frausche keuken en fransche koks vindt. De maandelijksche bijdrage der leden is 3 francs. Elk deelhebber, die ziek wordt, krijgt genees- en hecl- knudige hulp en bovendien lj a 2 francs per dag toelage. De toelagen uit de pensioenkas, verleend aan hen die den daartoe regtgevenden ouderdom hebben bereikt, bedragen 240 tot 260 francs per jaar. Deze maatschap is uitsluitend voor koks en keukenjongensde kelluers en zaalbediendeu hebben een bijzondere maatschap. De koks-maatschappij bezorgt de plaat- sing gratis van al hare leden, en zendt ze door geheel Frankrijk en in het buitenland. Jaarlijks, in Januarij, geeft de maatschap eeu luisterrijk bal, waaraan gewoonlijk meer dan 3000 personen deelnemen de zuivere opbrengst daarvan is bestemd tot ondersteuning van weezeu van leden der maatschap Nieuw-Vennep 28 Oct. 1873. Ter oprigting van eene School-Bibliotheek aan de openbare school te Nieuw-Vennep, werd den onderwijzer het volgende toegqzonden: van de heeren: C. de JoDg 3.L. Hout- kooper 3.A. G. Roode 5.P. Broekhoff 5. J. C. C. Detmeijer 4.J. C. Kempenaar 4.A. C. van Dorsten 5.en P. de Breuk 5. Die op zulke wijze medewerken aan algemeene ontwikkeling doen voorzeker een goed werk. Moge hun voorbeeld navolging vinden. W. C. Spkuitenburg. Ondertromrd PIETER GERRIT VERSLUIJS en CORNELIA KOOIJ. Haarlemmermeer 1873. ZEGT HET VOORT. te Vie u w> - I'" e n n e p. ten Huize vau den Heer W. METZ, hoek Vijfhuizerweg en IJwegbeicle des avonds ten 7 ure. PROGRAMMA: 1. DE ALLEMANSVRIEND, Blijspel in 1 Bedrijf. 2. LIEFDE ZOEKT LIST, 3 Bedryven. 3. GENEZEN1 Bedrijf. Entree If Cent*. De ZAAIWERKTUIGENtentoongesteld door BOEKE en HllDEKOPER, Landbouw- en Werktuigkundigen te Gro ningenkregen onder talrijke mededinging te Zevenbergen 11 September, Twee Eerste Prijzen, en ook te 's Eage 2830 September den Eersteu Prijs. Zie voor beschrijving, afbeeldingeu en adressen van ge- bruikers, Enklaars Maandblad1873, N°. 1.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2