1875. Vrijdag, 7 November. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. N°. 45- Prijs van het A.bonnement: in het Jaar KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 29 October tot 4 November 1873. Prijs der .A_dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Landbouw. Zwolle30 October. Op de heden alhier gehouden Na- jaarsmarkt waren p. m. 600 Paarden aangevoerd. De handel bepaalde zich hoofdzakelijk tot Werkpaarden en Paarden voor de slagtbank. "Voor Werkpaarden werd besteed 20 a 230 en voor de slagtbank f 30 a 125. Jonge Paardenals Veulens en anderhalfjarigewaren ruim aangevoerd en de eerste gol den 80 a 135 en de tweede f 160 a 280. Enkele 5-jarige Paarden werden verhandeld tot 450 a 540. Vreemde koop lieden waren weinig ter markt. Over het bewaren der aardappels. R. HAARLEMMERMEE Prijs van een f.nkf.l Nommer 15 Cent. Bij Koninklijk Besluit van 29 September 1873 n°. 10, zijn aangewezen de perceelen, die ten behoeve der bedijking en droogmaking van den Noorder-Zuiderpolder en van den binnenkring der Bonde Veenen, gelegen in de cemeenten MijdrechtWilnisVinkeveen-Waverveen en Abcoude-Proostdij groot, met inbegrip der oeverlanden en eilandjes, ongeveer 2300 hectaren, overeenkomstig de bepalingen der koncessie, bij besluit van 7 Maart 1870, n°. 2, verleendten alge- meenen nutte, in het publiek belang en ten name van de Maatscbappij tot droogmaking van plas9en in de Ronde Veenen, gevestigd te Mijdrecht, ter uitvoering van de wet van 20 Mei 1873 Staatsblad n°. 48), zullen worden onteigend. Z. M. heeft1°. op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan P. C. Smitsals heemraad van het waterschap 'a Lands van Ravenstein (Noord-Brabant)2°. benoemd: tot heemraad van den Stormpolder, gemeente Krimpen a/d IJssel (Zuid- Holland), D. Starkenburg; tot dijkgraaf van het gemeene land van Portugaal, gemeente Portugaal, (idem), B. de Raadttot heemraden van den polder Westzaan, (Noord-Holland), J, Hoede en C. Kuyt Dz.in het hoOgheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten (idem), tot dijkgraaf jhr. mr. C. van Poreest, en tot hoogheemraden, wegens Duinkavel mr. D. F. van Leeuwen en J. C. Peeckwegens Waterland, jhr. mr. D. van Akerlaken en mr. H. J. Smit; wegens Geest- merambacht, D. Schermerhornwegens de Schager en Niedorper KoggenH. Koomen; wegens de Vier Noorder KoggenC. Donker, en wegens DrechterlandP. Schuurmantot dijkgraaf van den polder Groote Huissen, (Zeelaud), A. Riemens; in het bestuur van den polder Bijleveld, (idem), tot dijkgraaf A. Polderdijk en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf P. Tak Brouwer; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Philippine, (idem), J. Rammeloo; in het bestuur van den polder Ooster Zwake (idem), tot dijkgraaf C. P. Lenshoek van Zwake en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Zandee tot gezworen van den polder Elisabeth (idem), J. B. Temmerman; tot gekommiteerden in het bestuur op het beheer der bedijking langs Dronthen (Overijssel), uit het gemeentebestuur van Kampen mr. S. H. de la Sabloniere en W. G. Top. Ds. P. A. van Loenente Katwijk aan Zee, heeft het be- roep naar de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer aangenomen. Zondag 9 Nov. 1873, 's morgens ten 10 ure, zal de gods- dien9t-oefening in de Hervormde kerk te Hoofddorp worden geleid door Ds. Doedesvan Velsen. Aanstaanden Zondag 's morgens ten 10 are, zal de gods- dienst-oefening in de Hervormde kerk te Heemstede worden gehouden door Ds. van der Plierte Delft. Naar men verneemt, zal in de vergadering der Vereeniging Concordia, te houden op Dingsdag den 11 dezerin het lo- caal van den heer J. Knol, te Hoofddorp, des avonds ten zes ure, als spreker optreden de heer R. Koopmans van Boekeren uit Leiden. GEBORENHcndrika, dochter van J. van der Jagt en M. Salomon. Dirk, zoon van P. Floor en M. Roos.Catharina, dochter van P. Visser en L. Groot. Cornelia, zoon van J. Tesselaar en A. Stoop. Johannes Cornelis, zoon van H. Boellaard en G. den Dekker. Cornelia Maria, dochter van P. M. Hendriks en W. Korstman. Henriette Alijda, dochter van D. Eggink en A. J. Tibboel. Pieter, zoon van H. C. R. Folmer en M. J. Billroth. Johannes Christiaan, zoon vanD. J. van den Henvel en M. van Dalen. Paulns, zoon van C. van Wieriugen en M. Vreken. Jacob, zoon van J. de Kooter en N. Evers. Adrianus, zoon van L. Blom en A. Meulekes. OVERLEDEN Jan Lieverse, oud 52 jaren, gehuwd met U. van Ton- gcren. Dirk Mars, ond 38 jaren, ongehuwd. Hendrina, oud 2 dagen, dochter van M. Stoop en K. Dijters. LEVENLOOS AANGEGEVEN2 Kiuderen van A. Kom en C. de Jonge. 1 Kind van J. van Voorst en A. C. Meijer. 1 Kind van C. Blom en A. Street. ONDERTROUWD P. G. Verslnijs (wednr.) met C. Kooij. G. Kats met A. C. van Andel. C. Waterdrinker (wednr.) met P. van Straten (wed.). J. van Splinter met G. Waterdrinker. GEHUWD K. van Beek (wednr.) met M. Schader (wed.). J. Tensen met J. Gnodde. P. van Koijck (wednr.) met J. van Rijswijk (wed.). J. van Mourik met M. Broxterman. J. Kortekaas metT. van Diemen. De 40 bunders land, gelegen te Haarlemmermeer, sectie I, kavel 27 en 28, nabij het Hoofddorp, hebben in publieke veiling op den 6 dezer opgebragt f 39,900.— en wel: 20 bunders, kooper J. Beets, voor/20,200.20 bunders, kooper Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, voor 19,700. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. Utterlyk Woentdag Bij de op 6 dezer alhier gehouden najaars vee- en paarden- raarkt, aan het Hoofddorp, zijn aan de lijn geweest 157 stuks hoornvee, 81 paarden en 9 schapen; de handel in hoornvee wasten gevolge van het dalen der marktprijzenniet zeer geanimeerddaar de verkoopers zich nog niet met de lagere prijzen konden vereenigenin paarden ging nog al wat om. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. weer van daar naar hier gebragt wordt; het Australische vleesch wordt in Engeland bij millioenen kilo's ingevoerd en is zeer gewild. De traagheid in den varkenshandel die zicb sedert eenigen tijd openbaart, blijft aanbouden en bet laat zich aanzien dat de pryzen nog meer zullen dalen wanneer straks geld ter betaling der pachtpenningen noodig zal zijn. Ds. H. Rombach, predikant te Babylonienbroek c. a.heeft voor bet beroep naar Abbeneskerkelijke gemeente Kage bedankt. In hartelijken dank ontvangen van Dr. J. P. Heije, te Amsterdam twee bundels degelijke boekwerken voor de Volks- bibliotbeekte Abbenes. Het stellingwerk tot herstel van den toren te Abbenes is deze week weggenomen. De torenhaan staat echter even onbewegelijk vast als voorheen. De tijd van Michiel de Ruiter die, onder de ongunstigste omstandighedenden kerktoren te Vlissingen op- en afklomschijnt ook in dit opzigt voor goed tot de geschiedenis te behooren. Ingez Het verslag van den Ploegwedstrijdvanwege de Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Lmdbouw op Donderdag 30 October jl. gehouden op tie Boerderij van den heer A. de Zeeuw, Sectie O, N°. 17, aan het Hoofd- kanaal bij den Bennebroekerweg, te Haarlemmermeer, zullen wij in ons volgend nuramer mededeelen. Men meldt uit Rijnsburg aan de Leidsche Cour.: „Tijdens den zwaren regen in September waren de jonge bloemkool- planten wortelloos geraaktten gevolge waafvan de groei bijna stilstond, zoodat thans nog vele partijen late bloemkool op het veld staandie nog niet' tot wasdota zijn gekomen. Als het weer gunstig blijft stelt men zich voor nog een vol- doend gewas te kunnen hakken. Deze week viel er plotse- ling een nachtvorst in, die ys in de sloten inaakte; met nog zulk een vorst zou de kans op het gewas verloren zijn ge- gaan. De kool, die thans gehakt wordt, is van ttoede kwali- teitbrengt hooge prijzen opbij de verzendingenook wat de roode kool betreft, is willige vraag voor het buitenland. Slechts van de buitenste bladeren ontdaan, om spoedig ge- reed te zijnwordt de laatstein korven gepaktverzonden. Hierbij komt dat duizenden fusten met ingemaakte bloemkool in gereedheid zijn gebragt. Met de uijenwier teelt in deze streken belangrijk is, werd mede een levendige handel gedreven." Cappelle (Langstraat), 3 Nov. Even als in vorige jaren, hebben de Langstraatsche landbouwers weder belangrijke aan- koopen van- vee gedaanwaartoe de markten te Benschop Montfoort en Woerden hun ruimschoots de gelegenbeid aan- boden. Het aangekochte vee is meest bestemd om aan den uijer te brengen en daarna aan de belgische kooplieden te worden verkocht. De inkoopsprijs varieert van f 180 tot 220. Ook naar de Gorkumscbe St.-Bavomarkt zijn reeds heden honderden veehouders vertrokken. De handel in hooi is weder stil, niettegenstaande de prijs zich goed staande houdt. De aardappelen uit de kleistreek worden steeds minder ver- handeld; voor 2.50 koopt men thans het hectoliter beste kwaliteit. - Dalfsen2 Nov. De uitgezaaide winterrogge is op vele landen reeds opgegaan en vertoont thans een groen aanzien hetgeen bij den slechte roggeverbouw van dit jaar als een buiten- kansje mag beschouwd worden omdat er zoo weinig voor te zaaijen geschikte rogge te bekomen was. Deventer, 4 Nov. In 't laatst der vorige week is van hier weder veel vee naar het buitenland uitgevoerd, echter meestal neurend of melkvee. De prijzen van het vette vee zijn steeds dalende en de houders bij voortduring ongenegen hunne waar voor de tegenwoordige prijzen van de hand te zetten. De oorzaak van de onverwachte daling der vleeschprijzen op verschillende plaatsen in ons land wordt daaraan toegesehreven- dat de uitvoer naar Engeland niet meer op zulk een groote schaal plaats heeft en het vee op de markt te Londen thans minder in prijs is dan hier te lande, zoodat het uitgevoerde Texel5 Nov. Onze Texelsche veefokkers hebben op de markt te Alkmaar een belangryken inslag van koevee gedaan: niet minder dan ruim 400 stuks zijn door hen hier aange voerd, welke een koopsom hebben vereischt van ruim 40,000 gulden. Men berigt uit Doezumals een blijk van de willigheid in den veehandeldat op de aldaar den 3 dezer ten verzoeke en ten huize van D. B. Piers gehouden veeboedeldagzijn verkocht 96 stuks leveude have, te zamen voor ruim 6500. Men schrijft uit Ommen„Op de 4 dezer alhier gehou den veemarktwaseven als den vorigen dag te KoevordeD de daling van het vee zoodanig merkbaar, dat bijna niets werd verkocht, en, wat nog verkocht werd, tot spotprijzen van de hand ging. Voor vrij goed jong slagtvee betaalde men van 14 tot 20 cent per half kilogram. Zwaar vleesch kon men voor 30 cent grif koopen." De Amsterdamsche Couraut meldt, dat haar vaD geachte zijde het volgende is medegedeeld „Onlangs is op de bijeenkomst der Holland^clie Maatschappij van Landbouuiin het Paleis voor Volksvlijtook ter sprake gebragt het aanleggen van een stamboek voor het rundvee, gelijk dat elders geschiedt. Nu vail mij iu liamleu hei moncney report of the department of agriculture for Aug. et Sept. 1873 Washingtongouvernment printing office). Daarin zie ik den uitslag vermeld eener verkooping van short hornshet eigen- dom van den heer Samuel Campbell, New-York Mills, State of New-York. Men staat versteld van de prijzen aldaar voor koeijen besteed, die zeker niet zouden behaald zijn, indien de afkomst der voorwerpen niet boven alien twijfel deugdelijk bewezen was geweest waaruit alzoo de doelmatigheid en het nut van zulk een stamboek wel zeker wordt gestaafd. „Besteedde prijzen: koeijen le soort, zoogen. Duchesses(her- toginnen) doll. 5,700; 10,000; 15,000; 15,300; 15,600; 19,000; 25,000, 27,000; 30,600 35,000; 40,600 (f 101,500). Onder de daaropvolgende Oxfords vindt men ook prijzen van 6, 7 en 9000 dollars; tervvijl onder de-later komende Miscellaneous nog menig voorwerp dat over de 1000 doll, opbragttot zelfs 5000 toe, en aller prijs bij honderden dollars genoteerd staat. Dq, stiergenaamd 2e Duke of Oneidabragt op 12,000 doll., 4e Duke of Oneida 7600, 7e Duke of Oneida 4000. De stieren waren minder in aantal dan de koeijen. „De geheele opbrengst der verkooping was als volgt 11 Duchesses, dooreen 21,709 doll, per stuk, 238,800 doll. 7 Oxfords, 4,514 31,600 74 andere koeijen, 1,086 .80,375 92 stuks, dooreen 3813 doll, per stuk350,775 doll. 17 stieren en stierkalveren dooreen 1886 doll. per stuk31,215 doll. 109 stuks, dooreen 3504 doll, per stuk, 381,990 doll. „Het Hollandsche vee beschouw ik als het beste melkvee in Europa, terwijl het tevens superieure hoedanigheden voor het vetmesten bezit. „Als de Hollandsche veefokkers, met alle attentie op de zaakook een stamboek aanlegden en goed en deugdelijk bijbielden, geloof ik, dat in toekomstige dagen prijzen zouden behaald worden, die de fokkers zelven zeker zouden verbaasd doen staan." In verschillende dorpen van Belgie is eene ziekte onder de paarden uitgebroken. Als zy door deze epidemische on- gesteldheid worden aangetast dan worden zij verlamd, vallen neder en sterven binnen twee dagen. Het gouvernement heeft een commissie benoemdom maatregelen te beramen ten einde de verspreiding tegen te gaan. De aardappels kunnen op tweeerlei manier bederven door de vorst en door hunne blootstelling aan de lucht. Als men geen kelder heeft, dan zal men een gat van \/2 voet diep en van 7 a 8 voet breed in droogen grond makenkort aan een buis, waardoor de noordenwind er van afgeweerd wordt. Dit gat moet in de lengte van het westen naar het oosten ge- maakt worden, opdat het dak van beide zijden door den wes ten en den droogen ooslen wind over zijne heele lengte zou opgedroogd worden. Meu Iegt eerst eene laag stroo onder op den grond in dit gat, waarop men de aardappelen plaatst daksgewyze eindigende ter hoogte van drie voetenmen over-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1