Advertentien. HOUTEN POMPEN, - 184 SCHOUW St roo-Snij machine,, Qevnengde EBerigten. Zij, die iets te vorderen hebben van, Haarlemmermeer-Polder. J. G. van den Arend Het Orlow'sche Hartldraverspaard. of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer DIRK MARS, in alle afmetingentot <i Kan per Slag', worden vervaardigd in de Houtdraaijerij van bekroond op de laatst gehouden Tentoonstelling van Landbouw te Amsterdam, WORDT TE KOOP AANGEBODEN. - dekt ze dan met eene dikke laag stroo en daarop nog eene laag van eenen voet dik aarde men moet zorgen dat er hier en daar een voet stroo door de aarde uitkomt, opdat het te overvloedig vocht er door uitwaseme, en de aardappelen zich niet verhitten of bederven. Als men in den winter de aard appelen er wil uithalen, dan moet men de opening langs den zuiden kant maken. Als men ziet dat de aardappelen door vorst oppervlakkig zouden geraakt zijn, dan moet men ze bij het dooijen gedekt laten, anders ontdooijen zij te haastig en verrotten. Als men verder geene ontstokene of natte aard appelen inkuilt, kan men zeker zijn dat zijook zonder kelder, goed bewaard zijn, (Overgenomen uit het IVochenschrift fiir Thierheilkunde and Vielizuchtvan Sept. 73, N°. 38.) „De Orlow-dravers behooren tot de beroemdste paarden van Knsland en tnunten op de tentoonstellingen van paarden nit het gansche Russische rijkdie sedert 1867 om de 3 jaren te Moskou gehouden wordensteeds boven alle anderen uit. Om de zuiverheid van het ras der Orlow'sche harddra- verspaarden vast te stellen, achtte de directeur van de rijks- paardenstoeterij in Ensland het noodigom in het jaarl865 aan onderscheiden desknndigen en paardenfokkers eene circu- laire te zenden, waarin zij uitgenoodigd werden omtrent de volgende punten hun gevoelen mede te deelen „Kan de eigendommelijkheid en zuiverheid van het zoo lang in Rusland bestaande draversras vastgesteld en gevolgelijk daar- nit afgeleid worden, in hoeverre het Russische harddravers- paard geen toevallig bastaardsoortmaar de regelmatige en snelle draf eene aangeboren hoedanigheid van dit paarden- soort is? Verder: „Hoeveel voorgeslachtenzonder vermenging van vreemd bloed, kunnen het Russische draverspaard aanspraak geven op zuiverheid van ras? En eindelijk „Is de tijd voor de uitgave van een stamboek over de zuiverheid van het Orlow'sche draverspaard nog niet gekomen? „De hoogleeraar Jessen heeft ons door zijne overzetting uit het Russisch in staat gesteld om van 20 gedeeltelijk zeer uit- voerige en grondige oordeelvellingen inzage te neroen. A1 die meeningen hier mede te deelen gedoogt onze plaatsruimte niet; we zullen ons dus moetfen bepalen tot het ontstaan van het Orlow'sche draversras en slechts den hoofdzakelijken inhoud meedeelen van het besluit door den directieraad genomen, „T)e hengst Bars de eerste, die ten jare 1784 in de Stoe- terij Chranowoi van den graaf A. G. Orlow-Tschesmenskoy geboren werdwordt voor den stamvader van het draversras gehouden. ,,Deze stamde af uit eene kruising van den Arabischen hengst Smetanka met eene Deensche merrie; de zoon, hieruit gebo ren, werd met eene Hollandsche moeder gepaard, waaruit de schimmel Bars; deze wordt beschreven als een paard van reusachtige grootte, met het vuur en de spierkracht van het woestijn-paard. Schitterende uitkomsten leverden de paringen van dezen hengst met het meer edele Arabische bloed open rtcTSo panidcn mot vrolko grnnf Orloiv ill de renbaan te Mos- kou zelf reedwekten dej algemeene bewondering. Oogge- tuigen verhalen dat hij gewoonlijk in den stap de baan bin- nenkwam, daarop de teugels aanhaalde en alsdan zijn draver als een pijl vooruitsohoot, met hoog omgebogen hals, opge- heven kop, fonkelende oogen en prachtige neusgaten; de be- wegingen waren zoo regelraatig en gemakkelijk, dat men zoo het scheenin den vollen draf, op het kruis van het paard een met water gevuld glas zou hebben kunnen zetten zonder dat er uit gestort werd. „Graaf Orlow was echter zoo naijverig op den roem van zijne stoeterij, dat hij nimmer dravershengsten verkocht; deze stelregel van den graaf werd ook later nog zoo streng gehou dendat zelfs keizer Alexander I, in plants van'de verlangde 4 dravershengsten, van de gravin Orlow vier ruinen ontving. Alle pogingen, om op dezelfde wijze als graaf Orlow, bij de merries uit zijne stoeterij gekocht, dravers te fokken die de zijnen nabij kwamen, mislukten en zijn tot op heden toe' nog niet geslaagd. Alleeu de stoeterij van graaf Kutaisson waarheen eenige Orlow'sche dravershengsten gezonden waren leverde dravers op, die ofschoon op verre na niet gelijk aan de Orlow'sche hen toch nabij kwamen. „Na den dood van graaf Orlow, van 18121831, be- stuurde Schischkin de Chranowoi'sche stoeterij; eerst toen deze eene eigene stoetery oprigtte en daarin zoowel hengsten als merries uit de beste Orlowsche draversstammen fokte en deze verkocht, bekwam de draversfokkerij een krachtigen stoot. Nog meer werd zij bevorderdtoen in het jaar 1846 de Chrano- woi'sche stoeterij aan de kroon en onder het ressort rijks-paarden- fokkerij overging, het overschot der echte dravers zorgvuldig verpleegd en vermeerderd werd en door de hengsten, op de spring-stations, het ras meer algemeen verspreid. Maar nu verrezen ook de draversstoeterijen als paddestoelen na een milden regen; ieder liefhebber die zoo gelukkig was op eene veiling een dravershengst aan te koopen of er een bij den kroonhengst te fokken, rigtte eene fokkerij op; doch niet altijd werd op de geschiktheid en de gelijke geboorte der merrien genoeg acht geslagenhet stambewijs, bij den ver- koop der nakomelingen afgegevenklom echter toch altijd tot Smetanka en Bars op. Zoodoende was het geen wonder dat langzamerhand paarden voor dravers werden uitgegeven, die noch in grootte, ligchaamsbouw of kleur van haar, noch in kracht of volharding, de minste overeenkomst met elkander hadden. „Wat nu de straks vermelde vragen aangnat, inzonderheid die omtrent de zuiverheid van het raszoo werd deze door 2 commissien van deskundigen verworpen, terwijl 18 anderen zich onvoorwaardelijk voor het nut der erkenning van het Orlow'sche ras, als zuiver ras, yerklaardenomtrent de vaststelling van het aantal geslachten, waren de meeningen verdeeld. Op den grondslag der gevoelens van de gezamen- lijke Commissien van deskundigen, heeft de raad der opper- directie van de rijks-paardenfokkerijop 16 October 1865 het navolgende bepaald „Als paarden van het zuivere draversras worden erkend 1°. Die van vaders- en moederszijde in 4 opvolgende ge slachten van zuivere draverszonder vermenging met andere rassen, afstamraen, ook al hebben zij niet op de renbaan geloopen. 2°. Voorts die, wier vader en grootvader geloopen hebben, wier moeder en grootmoeder zuiver zijn al hebben zij ook niet geloopen. 3°. Ook die, wier Moeder en grootmoeder geloopen hebben, vader en grootvader zuiver zijnook zonder op de renbaan geloopen te hebben. 4°. Eindelijk alle paardendie regtstreeks afstammen van de nog ten tijde des graven Orlow in Chranowoi ge- borenen, of van paarden, die nog gedurende zijn leven tot 1810, ongedekt waren. ,,De volgens deze voorschriften zuiver gefokte paarden zul len met rabegrip van de dravers-afdeeling in de Chranowoi'sche Rijksstoeterijin het stamboek van het Russische draverspaard opgenomen eri op de zijde met de letters T. P. (d. i. Tschistaja Poroda-zuiver ras) gemerkt worden. ,,In het stamboek voor draverspaarden komen ook voor alle hengsten en veulenmerrien van het draversrasdie slechts twde zuivere voorgeslachten in de vaderlijke lijn (met name vader en grootvader) tellendooh wier moeder slechts voor en de grootmoeder slechts half van het draversras afstamt. Wyl echter op de pachthoeven der draversstoeterij ook paarden voorkomen, die niet tot de dravers behooren, zoo zal bij het aan te leggen stamboek eene afzonderlijke afdeeling gevoegd worden, in welke alle moeders, die niet tot het draversras be hooren of geen tw6e voorouders in het draversbloed hebben maar door de paardenfokkers met dravershengsten gepaard wor den met hunne nakomelingen opgenomen worden. Geen dra vershengsten of zulke'die niet minstens twe6 geslachten ver zuiver gefokt zijn, worden in het stamboek slechts vermeld bij hunne afstammelingenonder de moeders, met opgave van de soort waartoe de vader behoort." Tot dusver het Tijdschrift. Nu besloten is om een stam boek van ons rundvee aan te leggen, scheen de mededeeling van het bovenstaande mij niet onbelangrijk toe; ook bij ons toch mag het kruisen vaak den naam van veredelen niet dra- gen en geen wonder dan ook dat de praktische vcehouder er niet van hooren wil. Beter zou het zijn, dan maar in het geheel geen vreemd bloed aan te brengen en onze rassendie ontegenzeggelijk uilstekende hoedanigheden bezitten met name die van het rundvee, liever door eene oordeelkundige paring en fokking- te verbeteren en te bewaren. NieuwveenWijnmaand 1873. D. van Hulst. De Gemeenteraad van Haarlem heeft 1500 toege9taan ten behoevevan de feesten bij gelegenheid der viering van het zilveren krooningsfeest des Konings. De Haagsche Nieuwsbode deelt mede, dat de Jong en Behagel zich herhaaldelijk bij de politie hebben aangcmeld om onderstand te erlangen, daar zij door hunne gevangenschap van alle middelen zijn ontbloot. Men meldt uit Steenderen d. 31 October. Op den jongsten zitdag van den waarnemendeu ontvanger der direkte belastingen was de toeloop der belastingschuldigen zoo groot en de Inst om te betnlen zoo bijzouder, dat de zitting elke vijf nrinuten geschorst moest worden en het zeer moeijelijk viel de noodige orde en stilte te handhaven. De deurwaarder had dan ook niet minder dan 400 sominatien voor den betaaldag rondgezondeneene nieuwigheid ten onzent, waarover de meeste lieden niet zeer gesticht waren en over welke zij luide hunne ontevredenheid te kennen gaven. Te Zwolle is de hulpwisselwachter D. de Vries, bij het aanhaken van wagens, met zijn hoofd tu9schen de buffers geraakt, aau de gevolgen waarvan hij kort daarna is overleden. De ongelukkige laat eene weduwe met 3 kin- deren na Zekere D. K te Zutphcn, wandelde onlaugs op den Blokkenwal, en zag aan een boom in een afgesloten tuin langs de heg eenige appelen hangen. Hij kon de verleiding niet weerstaan, sloeg de appels af en stak ze in zijnen zak. Een politie-agent, die het feit had zien plegen, maakte proces- verbaal op, en de regtbank heeft in de jongste zitting den appelliefhebber een gevangenisstraf van 14 dagen opgelegd. Door de politie te Haarlemis bij gelegenheid eener gegeven voorstel- ling van een zich noemend keizerlijk russisch balletgezelschap, directeur Franz Weiss, de hand gelegd op een 14-jarig meisje, dat aan genoemd ge- zelschap door de ouders, woonaehtig te Berlijn, bij contract was afgestaan. Naar men verneemt, zou genoemd contract na hare optreding te Hamburg opgehouden hebben van kracht te zijn, en moet zij gedurende haar verblijf te Haarlem, op verzoek der ouders, door den duitschen gezant zijn opge- eischt ter verdere opzending. Het Haarlemsche publiek heeft alzoo haar op- treden onder den naam Clara, alias „Lillipntter", moeten rnissen. In de voorgaande week was het getal zelfmoorden, te Londen begaan, acht. Er werd een manslag bedreven, zes menschen stierven aan brand- wonden, zes verdronken en zes kinderen stiktendoor overriden verloor een mensch het leVen, en 51 werden gekwetst. Berlijn en Home 9taan het hoogst op de lijst van sterfteverhouding, nl. 29 per duizend, en 's Gravenhage het laagst, nl. 18; Londen en Am sterdam stonden gelijk, d. i. 22 per duizend. Aan gene zeide van den At- lantischen oceaan bedroeg de sterfte in de week die 4 October eindigde: te New-York 28 per duizend en te Philadelphia 15 per duizend. Te Mainz zal op 1 Januarij aanstaande voltooid zijn een fabriek, waar behalve erwtenworst ook vleesch en groenten geprepateerd zullen worden en bo.vendien rations voor de paarden in zamengepersten vorm. De fabriek zal kunnen werken met 4 stoommachines elk van 200 paardenkracht en in oorlogstijd het geheele leger kunnen voorzien. In vredestijd zal gezorgd worden voor proviandering van schepen en van het leger bij groote manoeu vres. De kosten der fabriek zijn geraamd op 900,000 thl. Zekere vrouw Blanpain, te Braine le Comte, die beschuldigd wordt van- een aantal vergiftigingen, heeft zich een stuk van de tong gebeten, teneinde niette behoeven te antwoorden op de vragen van den regter van instructie. In het eerst bereikte zij haar doel volkomen, het overgebleven stuk van de tong zwol zoozeer, dat zij niet alleen niet spreken, maar ook geen voedsel gebruiken kon, behalve door den neus. Thans echter is detongge- nezen, en spreekt zij veel beter dan te voren. Vroeger had zij een flnit- achtige stem, doch nu is hare spraak zeer duidelijk. Aan de beurs te Berlijn is men bezig de kamer voor oveijassen enz. te vergrooten. Sommigen houden dit voor onnoodig werk, daar de meeste beursbezoekers zeggen zij toch reeds uitgekleed zijn. Weinige dagen geleden overleed te Leiden op 68 jarigen leeftijd, Hans van Leeuwen, van beroep turfdrager, een maB, die bij het beleg van de Citadel van Antwerpen, als kanonnier dienende, den buitengewonen moed had eene in een kruidhuis gevallen bom weg te dragen en onschadelijk te maken. Dit kloeke feit deed hem het eereteeken van de Militaire Willems- orde verwerven en werd door den diehter Tollens bezongen. Te Rotterdam heeft de politie een zakkenroller betrapt terwijl hij bezig was een beschonken persoon van zijn horlogie te berooven. Men vond hem tevens in 't bezit van eenige gouden voorwerpen, die tijdens den voor eenige dagen aan 't Haagsche veer uitgebroken brand ontvreemd waren uit een belendend huis, waar twee personen waren binnengedrongon onder voorgeven te willen helpen redden. De tweede persoon, mede eenbekend straatroover, is ook gevat. Te Wattenscheid is een spoorwegwachter overleden aan hondsdolheid, nadat hij acht maanden geleden gebeten was door een hondje waarmede hij zich vermaakte. Te Chemnitz heeft een der olifanten van Myers' circu9 een slotenmaker deerlijk verwond, zoodat men den man naar't gasthuis moest vervoeren. Het dier was woedend geworden doordien een ander persoon een brandende sigaar in zijnen snuit had geworpen. Terwijl een jonge vrouw te Zwolle een stukje vleesch wilde proeven, bleef haar een gedeelte er van in de keel zitten. Eerst met een vork en daarna met een parapluieijzer trachten zij het te verdrijven, maar zij ver- wondde zich de luchtpijp daarbij zoodanig, dat zij Zaturdag-avond na he- vige smart is overleden. Yolgens de Arnh Ct. is iemand te Zalt-Bommel overleden aan kwaden droes, welke ziekte hij kreeg door 't oppassen van vier paarden, die daaraan leden. Men meldt uit Nieuwediepdd. 1 November: Omstreeks middernacht strandde gisteren op de Noorderhaaks, ten gevolge van stormweer, de Eng. schooner Emma, kapt. Fearey, van Liverpool, met zont, voor Harlingen bestemd. Heden morgen ondekte de bemanning van do loodskottar n°. 9, schipper A. Abbenes, het in nood verkeerende vaartuig, waarvan de be manning reeds in den mast was gevlugt. Met overleg van den loods C. Mets, besloot genoemde schipper dadelijk naar het Nieuwediep terug te keeren om de adsistentie van de reddingboot te vragen, omdat er\met de loodskotter geen redden mogelijk was. In zeer korten tijd was de red dingboot te water en bemand en genoemde loods C. Mets bood zich aan, als met de juiste ligging van het schip bekend, mede in de rcd- dingboot'te stappen. Door de slecpboot Archimedes voortgesleept, was men weldra bij de noodlottige bankmet moed en kracht werd door de woedende branding heen geworsteld en men bereikte het schip. Verkleumd en afgetobt, liet de bemanning zich in de reddingboot neer; de kapi- tein echter moest door twee man van het schip worden afgeholpen. Toen het schip zou verlaten, werd de boot onder een geweldige stortzee bedol- ven, waardoor de bemanning vier riemen verloor; een tweede zee wierp de boot dwars tegen den Razenden Bol. Na twee voile uren gckampt te hebben om de boot weder vlot en door brekingen te krijgen, gelukte het de boot onder zeil en in het zoogenaamde Kaap- en Molengat te brengen, waarna de Archimedes de reddingboot in het Nieuwediep sleepte. Aldaar werd de bemanning door de zorg van den vice-consul dadelijk in vprple- ging opgenomen. Te Delft zijn in de nieuwe straat bij het Oosteind onder een oorver- doovend geraas vijf huizen omgevallen. Reeds waren zij onder dak gebragt, maar de kracht der muren schijnt tegen de zwaarte van den opperlast niet bestand geweest te zijn. Mensehenlevens zijn er wel niet bij verloren, maar toch zijn onderscheidene werklieden min of meer gewond. De Noordsche bark Rosa i9 op de Goodwin Sands vergaan en van de zeven man is slechts de tweede stuurman, die op een stuk hout dreef, tot dat een visscherboOt hem opnam, overgebleven. De kapitein dreef ge- ruimen tijd op een reddinggordel, en de geredde schipbreukeling hoorde hem gedurende een kwartier uur om hulp roepen, doch te vergeefs. Het Journal La Opelousas deelt het volgende mede: In de parochie St. Martin woonde eene oude weduwe, wier kinderen alien getronwd waren en haar verlaten hadden, en die besloten had hare eigendommen te ver- koopen en bij hare kinderen te gaan wonenZij verkocht hare eigendommen voor 2000 p. st ontving het geld in haar eigen huis de koopacte werd overhandigd in tcgenwoordigheid van twee getuigen, die ook de betaling van hyt geld zagen. Den volgenden nacht bleef zij alleen in het huis. Dienzelfden nacht braken er twee negers in het huis en eischten haar geld of haar leven. Zij gaf hun het geld, doch vroeg hnn om huar 100 p. st. te laten behouden, daar zij die som schuldig was. Eindelijk lieten zij haar de 100 p. st. behouden. Daarop bevalen de inbrekers haar om koffij voor hen gereed te maken. Zij deed dit en bedacht zich toen, dat zij nog eenige strychine in huis had. Dit vergift deed zij in de heete koffijen plaatste kopjes, schoteltjes en lepeltjes op tafel, zoodat de inbrekers zich zelven konden helpen. Zij begonnen daarop lustig te drinken; elk van hen had toch 950 p. st. in zijn zSk. Doch spoedig waren de zaken veranderd. De een stierf terwijl hij aan tafel zat en de ander toen hij opstond. De goede oude dame herkreeg haar geld en bij het onderzoek bleek, dat de twee inbrekers de twee getuigen bij de overhandiging der koopacte waren beide blanken, die zich als negers vermomd hadden beide hare bnren en een haar neef. GrondwetMichiganHolland). Bevalleil van eene DOCHTERANNA JO/JA'A T1BBOEL gcliefde Echtgenoote van D. I M.IVv Haarlemmermeer31 October 1873. in leven Boekverkoopergewoond hebbende te Haarlemmermeer, in den Vijfhuizerhoekworden verzocht daarvan Opt/an- of Betaling te doen aan den Notaris J. L. VAN DER MOER te Haarlemmermeer, in het Hoofddorp, voor den 15 No vember 1873. IN DEN DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder, i Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland(Provinciaalblad N°. 80 van 1854) en op Art. 6, 7 en 8 der Verordening op het daarstellen van meerdere Waterberging en het opmaken van de sloot langs den Veldweg in den llaarlemmermeer polder Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen over bovengenoemde werken SCHOUW zal ttordeil gedrevente beginnen na den 20 November aanstaande. Ingelanden worden in hun belang aangemaand zorg te dragen dat de slooten in gemeenschap worden gebragt met het pol- derwater. Haarlem, 5 November 1873. Dijkgvaaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C, VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. St. Antoniestraatte Haarlem. Adres, franco, te bevragen bij II. W. WILLEMS, Boek- handelaarLeidschestraat te Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2