1873 Vrijdag, 14 November N°. 46. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWUD. Veertiende Jaargang. Eene nieuwe en belangrijke verbetering aan Stoom-Dorschinachines, Haarlem mermeer. Holl. IWaatschappU v. Landbouw. Prijs van fret Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van I6 regels 75 Centelke regel meer 12 Cent. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeveri AANBESTEDINGEN. !l A A IS LE M M E U H E E K. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (Wltterltfk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op de groote tentoonstelling der Koninklyke Landbomo-Maat- sc&appydit jaar iij Hull gehouden, zal het op hemdie voor het eerst zulk een landbouwfeest bezochtwel een eigenaardigen indruk gemaakt hebbenniet minder dan 52 groote stoom- dorschmachinesen daarvan de meeste in werking te zien. Het bestuderen van alle deze werktuigen ztm zeker wel al den tijd, dien de tentoonstelling duurde, gevergd hebben. Gelukkig was juist het vorige jaar op de tentoonstelling te Cardiff deze studie door de keurmeesters gemaakten bij de grondige wijze, waarop dezen bij die gelegenheid te werk gingen, meenden wij ons nu tot het vergelijken der aldaar bekroonde werktuigen te mogen bepalen. In de eerste plants ontmoetten wij toen de verzameling van de heeren Clayton en Shuttleworth en het voorste in den >y van 4 stoomdorschmachines (ieder door een afzonderlijke locomobiel in werking gebragt), aldaar door die heeren ten- toongesteldwas de hierhoven afgebeelde machine. Geen machine was steeds zoo bezet met nieuwsgierige be- zoekers als deze, en dit was ook natuurlijkdaar zij iets bij- zonders vertoonde, dat op de tentoonstelling in 1872 te Cardiff voor bpt eerst gebragt en dus nu voor den tweedeu koer aan het. publiek in werking vertoond werd. Dit bijzondere was een toeslelwaardoor de machine zicb zelve voedde. Bovpn op alle andere stoomdorschwerktuigen is steeds eeu roan geplaatst, die de schoven regelmatig op de dorschtrommel uitspreidt en daarbij door een of meer werk- lieden geholpen wordt, die ze hem moeten aangeven. Het werk van deze lieden is hoogst gevaarlijk. Zij staan naast eene opening, waaronder de snel draaijende dorschtrommel alles vermorselt wat er in komt. Daarbij komt, dat de gewoonte de lieden driest en onvoorzigtig maaktzoo De heeren Clayton en Shuttleworth dingen nooit mede op de lokale (entoonsteUingenwaarop in Engeland meestal de kleine fabriekanten de medailles verkrijgen. Zfj zenden hunne werktuigeu slechts ter mededinging op de groote wedstrijden der KoninHijke Landbovto-maatschappij van Enge land, welke om de 3 jaren onder het bestuur van onpartijdigc competente ingenieurs en landbouwers plaats hebben. dat bet meermalen gebeurtdat de werklieden met been of arm er in geraken en dan onvermijdelijk voor bun leven ver- minkt worden. Bij de afgebeelde machine is het nu niet noodig, dat iemand er boven op staat. Er is een kap boven den dorschtrommel, die slechts aan de achterzijde open is, en boven de gewone strooschudders be- vindt zich een dergelijk toesteldie ecbter in omgekeerde rig- ting zich beweegt. Men behoeft nu slechts de schoven los te maken en achter op dezen toestel te plaatsendan worden ze van zelf verder losgeschud en door de opening bij de dorsch trommel gebragt. Men verkrijgt dus met dezen toestel ten eerste het voordeel, dat alle gevaar voor de met het inleggen bela9ta arbeiders ver- meden wordt, en dit alleen zou reeds tegen de eerste kosten van aanschaffing (ca. 250) ruim opwegen. Uit de getuigenissen van gebruikers blijken ecbter verder uog de volgende eigenaardige voordeelen 1. De voeding der machine kan naar verkiezing geregeld wordenis altijd regelmatig, en ten gevolge hiervan doet men met dezetfde dorschmachine meer werk af. 2. Deze regelmatigheid in het voeden maakt dat altijd vol- komen 9choon uilgedorscht en dus veel graan bespaard wordt. 8. Daar er geen graan door de bovenopening kan wegspa!ten, woriit er ook minder vermorst. 4. Er wordt veel arbeid bespaard, en ieder gewoon arbeider is in staat met dezen toestel de machine beter te voedendau de geoefendste voeder het zonder den toestel zou kuonen doen. 5. De toestel vordert slechts zeer weinig kracht om te werken en men behoeft geene storingen in het werk te vreezen. 6. De toestel kan onder het dorschen in- en uit het werk gezet worden; tot dit doel is er een bandvatsel in de on- middellijke nabijheid van den man, die de schoven losmaakt. Wij voegen hier alleen nog bij, dat iedere door Clayton en Shuttleworth vervaardigde dorschmachine er mede voorzien kan worden. GroningenOct. 1873. Boeke Huidekoper. Aanstaandeu Zondag 16 Nov., des middags ten 2 ure zal de Godsdienst-oefening in de Hervormde Kerk te Hoofddorp worden gehouden door Ds. de Mazure, van Bennebroek. van 5 tot 11 November 1873. GEBOREN Simon, zoon van J. Vos en T. Hoevenier. Anna, dochter va$ J. Jensen en A. Meester. Dora Dina, dochter van J. C. van Stam en G. E. van Gameren. Johannes Jacobus, zoon van C. Maaskant en M. M. Dlsselkoen. Johanna, dochter van H. van Marsbergen en P. Buizer. Cornelia, dochter van J. Verhoeven en M. Govers. Wouter, zoon van C. Bakker en S. Ottevanger. Cornells, zoon van L. van der Zou en N. Stapel. Neeltje, dochter van J. de Jong en G. Beerepoot. Wilhelmina, dochter van M. A. Romers en C, Brienen. Trijntje, dochter van J. Bloeraer en E. Roelvink. OVERLEDEN Dirkje, oud ruim 6 jaren, dochter van H. van der Meer en A. Piepenbrink. Paulus, oud 9 dagen, zoon van C. van Wieringen en M. Vreken. Catharina Rosina, oud 18 jaren, dochter van A. van Oosten en L. Roelofs. Cornells Peters, oud 41 jaren, gehuwd met G. Verakwt, Hendrik Mulder, oud 41 jaren, gehnwd met J. Dnijm LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van H, Buis en J. van Zomeren. ONDERTROUWD: geene. GEHDWD .- P. J. Beemans (wednr.) met E. Duurhont (wed.).' A. van der Linden (wednr.) met J. C. Sliggers (wed.). Den 7 Nov. j. 1. gaf de Rederijkerskamer „De Vrienden- band", te Hoofddorp, de derde voorstelling. De groote opkorhst van het pnbliek was bewijs genoeg dat, even als ten vorigen jare, op een genoegelijken avoud gere- kend werd. Naar men verneemt heeft de voorstelling en de muziek dan ook aan aller verwachting voldaan, zoodat de werkende leden zich overtuigd knnnen houden dat het publiek hun zeer dankbaar is voor de verschaffiug van zulk een genoegelijken avond. Dingsdag-avond11 November, werd in de vergadering van de Vereeniging: „Concordia", te Hoofddorp, de spreek- beurt vervuld door den heer Koopmans van Boekerenvan Leidendaartoe door het bestuur uitgenoodigd. Gelijk vroegermogt de geacbte spreker 09k weder ditmaal een aandachtig gehoor te beurt vallen. De door hem voor- gedragen stukkenmaar niet het minst de talentvolle, aan- gename, nu en dan huraori9tische en geestige voordragt, verdienden dan ook ruimschoots den dank van den voorzit- ter, en het applaudissement der vergadering, hem toegebragt. Er was een goed, zij het dan ook niet zeer talrijk publiek. Welligt hebben weersgesteldbeid, maar vooral de kort te voren door de Rederijkerskamer gegeven uitvoering, daartoe het hare bijgedragen. Met het oog op de kosten verbonden aan het doen overkomen van sprekers van buiten, is het zeker zeer te wenscbendat de volgende vergaderingen een talrijker bezoek mogen te beurt vallen. Den 8 dezer, s uachts ten hnlf-drie ure, is het huis van 1\ Visser, te Nicuw-Veunep, bewoond door den schilder I. J. J. van Opstall, afgebranden zeer weinig gered kunnen worden. Eeu paard en 2 varkens zijn mede in de vlammen omgekomen. Het liuis was tegen brandschado verzekerd eu de verfwaren en inboedel van van Opstall waren verzekerd voor tf 1800. Bij den brand was alleen de spuit van Nieuw-Vennep tegenwoordig. Als eene byzonderbeid kan vermeld worden dat eene* geit toebehoorende aan dm arbeider J. de Rooyaan den Aals- meerderwegtweemalen binnen elf maanden tijds telkens twee jongen heeft geworpen. 's Graveuliage. 12 Nov. De commissie van beheer en toe- zigt over de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Rotterdamheeft den 6 dezer in het gebouw van het provin- ciaal bestuur alhier, aanbesteed: het verkavelen der hooge landen van Ommoorden en van de daarin aanwezige droogvallende gronden, genaamd „de Veenderij" en „het Pennegat", in de gemeente Hillegersberg. Voor dit werk waren 10 biljetten in- gekomen. Minste insclirijver was de heer L. Brand Dz., te Har- dinxveld, vcor 17,141. Afdoeling Haarlemmermeer. Onder begunstiging van eene uitmuntende weergesteldheid, bad op den 80 October j. 1. te Haarlemmermeer dp ploeg- wedstryd plaats, uitgeschreven van wege de afdeeling Haarlem mermeer der Hollandeche Maalschappij van Landbouw. Het terrein welwiileud door den Heer A. de Zeeuw be- schikbaar gesteld, was geeigend voor eeu dergelijkeij wedstrijd zoowel voor de mededingenden wegens de nette ligging van het te bearbeiden veld, als voor de toeschouwersdie van den weg af bet werk kondeu zien. De eerste wedstrijd werd door ploegersboven de 23 jaren oud gehouden. Zestien mededingera badden zich aangemeld alien zeer ervarene mannen in hun vak,f,die dan ook aan keurmeesters, de heeren: P. VerkuijlA. BrienenA. Zuidgeest en J. IJ. Ran, een zeer moeijelijke taak in de beoordeeling gaven. Jongere ploegers dongen in de tweede plaats naar deu voorrang. Vijf hadden1 zich in deze categorie aangemeld. De heeren C. Biesheuvel, D. Verslnijs en C. O. Veefkind, had den welwillend de beoordeeling van het werk op zich genomen. Orastreeks half-tieu ure werd het sein van aanvangen gegeven, en begonnen de ploegers hunnen arbeid met het stellen van de ploegenten den-uur a half-twee was het werk volbragt. Ondertusscben beijverden zich de heeren G. D. Geertsema, J. ten Hagen en D. L. 't Hooft, om de werking van de ver- 9chillende ploegen na te gaanten einde later een goed oordeel te kunnen geven bij het derde deel van den wedstrijd de be oordeeling van ploegen. Zoodra het ploegwerk was afgeloopennoodigden heeren keurmeesters voor de ploegen eenige ploegers uit om met de door hen aangewezen ploegen zich naar een ander stuk land te begeven, ten einde de trekkracht der verschillende ploegen te bepalen. Door den heer B. A. baron vpn Verscbuer was ten dien einde bereidvaardig een kraebtmeter teD gebruike afge- staan. Na minutieus onderzoek, verklsarden heeren keurmeesters zich in de bekrooning, en daarna verzamelden alien zich ten huize van den kastelein Duysternlwaar eenige ververschingen aan de werklieden werden verstrekt. De uitslag'.fder bekroo- ningen van heeren keurmfeesters werd medegedeelden de prijzen door den voorzitter uitgereikt. Deze uitslag was als volgt: A. Ploegers boven de 28 jaren. lste prijs, savonnet-horologie met zilveren halskettingaan L. Roubos, ploeger by den heer D. Versluijs,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1