Advertentien. Openbare Verkooping specIaliteit - 188 - Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. I n e ii t i ii g. Belangrijk voor velen AD0LPH HAAS, te Hamburg, Huisraad en Inboedel DORSCH-WERKTUIGEN EEN- en TWEE PAAItDS-TRE£S10LENS met DOUSCII-WE ItKTEiGEN Laiidboinv. Om de heimeii in den winter gelijk in den zomer te doen leggen, Gemengde Herigten. Eene CONCEPT-VERORDENING op het berijden der Bruggen in genoemden Polder. het ONTWERP DER BEGROOTING voor het Dienstjaar TE HAARLEMMERMEER, op Vrijdag den 21 November 1873, Bekroond in 1873 met den EERSTEN PRIJS, G. STOUT, Fabriekant, te Tiel, 3de prijssavonnet-horologie, ann J. Kresnich, ploeger bij den heer J. Pasmooij. 8de prijs, zilveren horologieaan G. de {Cooler, ploeger bij den heer B. Biesheuvel. 4de prijszilveren horologieaan A. Besoijenploeger bij den heer Jacob Pleizier. Bde prijs, 10.aan J. Verbeekploeger bij den heer G. B. 't Hooft. 6de prijs, 5.aan J. Middelkoopploeger bij den heer A. de Zeeuw. Getuigschiften aan W. Spierings, ploeger bij den heerRuig- liaver qq., en ann M. Roubos, ploeger bij de heeren Gebr. van der Beek. -B. Ploegers, beneden de 28 jaren Isle prijs, zilveren horologie, aan B. van Buiten, ploeger bij den heer G. J. J. Geertsema. 2de prijs, zilveren halsketting, aan J. Breure, ploeger bij zijnen vader. 8de prijs, getuigschrift aan A. van den Heuvel, ploeger bij zijnen vader. C. Ploegeu (21 mededingenden) lste prijs, Rocanje-ploeg van den heer B. Biesheuveltrek- kracht 179 pond, gemaakt door C. Kok, te Poortugaal. 2de prijs, Rocanje-ploeg van den heer G. J. J. Geertsema, trekkracht 186 pond, gemaakt door A. de Gruijfcer, te Rocanje. Getuigsehriften aan Den Rocanje-ploeg van den heer S. Vis, trekkracht 190 pondgemaakt bij A. de Gruijterte Rocanje. Idem aan den Rocanje-ploeg van den heer G. B. 't Hooft, trekkracht 188 pond, gemaakt door H. Brijte Aalsmeeren Idem aan den Rocanje-ploeg van den heer A. Breure, trek kracht 190 pond, Terwijl aan den beaten Zeeuwschen-ploeg, behoorende aan den heer A. de Zeeuw, een prijs van 5.werd toegekend trekkracht 211 pond, maker G. Maasdam van Tienderen, te Haarlemmermeer. Een getuigschrift aan den Zeeuwschen-ploeg met ijzer rister, van den heer Pasmooij, trekkracht 200 pond, maker de wed. F. Verbrugge en van Leeuwen, te Haarlemmermeer Een prijs van 5.aan den ligtst trekkenden ploeg (Areuds-ploeg)eigendom van den heer H. R. Folmer trek kracht 162 pond, maker B. Holsteinte Huizinga (Groningen). De heer de Zeeuw verdient den dank van de Afdeeling voor de beschikbaarstelling van zijn land, en zijue bijdrage ad 20.in de uitloving van prijzeneveneens heeren keur- meesters voor hunne flinke hulp in de beoordeelingalsmede de heer B. A. baron van Verschuer, voor het afstaan van zijnen dynameter. Ten betooge dat een dergelijkeu wedstrijd veler goedkeu- ring wegdroeg, moge het feit strekken: dat door de heeren G.^van Waveren, H. Meijer en G. B. 't Hooft ieder 5,— en door den heer D. Spaargareu 2,50 werd geschonken om het Bestuur in de gelegenheid te stellen meer prijzen uit te reiken. Deventersche koufraters moeten volgeu, en de vleesehprijzen verrainderd. Het beste rundvleesch kost nu 90 cent, in plaats van 1,10 per kilgr. Twee vleeschhouders te Haarlem hebben den prijs van het rundvleesch verlaagd tot 45 cents per '/a kilgr. of 5 ons. De slagters te Utrecht hebben het vleesch afgeslagen en wel met 5 cents per l/3 kilgr. op andere plaatsen was dit reeds veel vroeger geschied en bedroeg de mindering gemiddeld 10 cents per J/2 kilgr. Ook de slagters te Meppel beginnen reeds af te slaan met hunne v'ceschprijzen. Het beste vleesch, dat tot hiertoe 50 cents per /2 kilgr gold, wordt nu verkocht voor 40 cents. Ongetwijfeld zou de mindering grooter zijn, iudien niet veel slagters dure inkoopen gedaan hadden van vet vec dat nog geleverd moet worden. Eenige vleeschhouwers in Amsterdam mnken daarentegen in de Amst. Courant bekend, dat zij den prijs van het vleesch niet kunnen verminderen, omdat zij gedurende den zomer het vleesch niet in prys verhoogdmaar het wel dikwijls met schade verkocht hebben Daltsen, 11 Nov. De strenge koude, welkeheden is ingevalien, noodzaakt den landman zijn vee te stallenzoodat van de weiden niets meer te halen is. De hooiprijzen zullen daardoor wel eenigzins rijzen. Texel11 Nov. Over het algemeen is de aardappelen-oogst hier niet voordeelig. Het natte weder heeft de kuol verminderd van kwaliteit. Puike aardnppelen gelden 3,95 per mud. De mangelwortel (veevoeder) daarentegen levert een goeden oogst op. Een landbouwer rooide 3 wortelswelke te zamen 2 4 kilg. wogen. Leeuwarden, 10 Nov. Aan de in deze provincie op te rigten kursussen in de landbouwkunde wensehen niet minder dan 110 onderwijzers deel te nemen. Hooril, 10 Nov. Op de groote najaarskoemarkt van 9 en 10 dezer waren aangevoerd ruim 6000 stuks vee, over het nlgemeen beste kwaliteit. De prijzen waren hoog en de handel was tot maandagmiddag zeer levendig; na dien tijd was de handel gedrukt en er is dan ook nog al wat vee onverkocht gebleven. 19 vaartuigen en 3 stoombooten werden met vee ge- Faden, het overige met driften vervoerd. Zwollc, 10 Nov. Op de heden alhier gehouden gerenommeerde jaarlijksche Ganzen-markt waren p. m. 700 geplukte Ganzen aangevoerd, waarvoor men 2.50 a 4 besteedde. Voor puike exemplaren betaalde men op de voormarkt tot 6. VelSCU, 9 Nov. Op de eerste najaars-veemarkt waren ongeveer 1700 rnnderen nan de lijn. De handel was tamehjk levendig en de prijzen over het algemeen beter dan men ver- wacht had. Laren, (Gelderland), 11 Nov. Bij de laatste vergadering der afdeeling Zutphen van de Geldersche Maatschappij van Landbonw zijn niet minder dan 67 nieuwe leden toegetreden. Op de laatste jaarmarkt te Aarle-Rixtel weiden twee paarden, uit de gemeente Asten, verkocht, die te zamen den fabelachtigen ouderdom van 78 jaren bereikten (het een telde 40, het ander 38 jaren). De verkoopers, zekere van Heugten en Gebners bouwlieden aldaar, doen ook mede; deze immers met hun beiden tellen ruim 160 jaren en zouden in vele opzigten nog voor geen gewonen zestiger onderdoen. MiddelbUl'g10 Nov. De provinciale staten vaa Zeeland hebben in hunne zitting van den 6 dezer aangenomen het voorstel van Gedep. Staten: om aan de gemeente Zienkzee eene subsidie te verleenen ter tegemoetkoming in de kosten van het in het volgend jaar aldaar te houden landhuishoud- kundig kongres. Het bedrag dier subsidie was voorgesteld op 800, doch is door de aanneming van een amendement van den heer Moolenburgh verhoogd tot op 1000. Men schrijft uit Zutphen van 9 Nov.: De slagters alhier hebben, buns ondanks, het voorbeeld hunner Arnhemsche en Leg schalen van vlasbollen in den oven om te droogen; maal ze en laat deze soort van zemelen met water koken ineng dan tarwe-zemelen en gemalen eikels er bijvan elk dezer drie dingen evenveel gewigt j kneed het goed als een deeg dooreeneen geef hiervan bolletjes aan de hennen. Hennepzaad of netelzaad verwarmt de hennen en doet hen in den winter goed leggen. De kleine eijeren hebben, naar hunne proportiemeer dojer in dan de dikke, en zijn dus ook, naar evenredigheidvoed- zamer en beter van smaak. Door vrouwe J. M. M. Jager, wed. J. Scholting, onlangs te Haarlem overleden, is o. a. aan het gereformeerde weeshuis aldaar besproken eeu legaat, be'staande in 20 certificaten ten laste van het russische keizerrijk, groot1000, 5 pet. vrij van het regt van successie als ook tot fonds of ten hehoeve van het l'onds der kerk van de Ned. Herv. gemeente aldaar, aan het kerkbestuur vennaakt een legaat, bestpande in 20 certi ficaten a 1000 op het grootbock der 21 pet. nationale schuld. De regtbauk fce Rotterdam heeft een sjouwer te Gonda, wegens mis- handeling van een tachtigjarige vrouw, die hem om betaling van haar ver- schuldigd geld gevraagd had, veroordeeld tot een cellulaire gevaugenisstraf van fi weken en eene boete van 8 of snbsidiair een dag gevangenis. Bij eene huwelijks-inzegening, den 6 November jl. te Ltrecht in de Domkerk, is eene som van 700 aan giften ontvangen, waarvan/300 voor het diakonie-weeshuis en 400 voor de armen bestemd. Bij de in aanbouw zijnde stoombierbrouwerij te Almelo is een vreese- lijk ongelnk gebeurd. Door het wegnemen der stutten, die onder het ver- wnlf van den ij9kelder stonden, zakten de buitenmuren uit, waardoor de geheele kelder in elkander stortte en daaronder verscheidene personen be- dolven geraakten, waarvan drie ernstig gekwetst werden, en twee onmiddellijk op de plaats dood bleveD. Willem Kroou en Elizabeth Klinkert, te Amsterdam, mogten den 12 dezer het geluk genieten hunne 624-jnrige echtvereeniging te vieren. Ook te Breda heeft een echtpaar, dat reeds sinds meer dan een halve eeuw de betrekking van ziekenvader en ziekenmoeder in het gasthuis al daar hekleedt, zijn 60 jarig hnwelijksfeest gevierd. Zij heeten Antomo Schob- ben, oud 80 jaren, en Maria Dideriks, oud 79 jaren. Be beei. w. A. Scholten, te Groningen heeft op nieuw aan dekom- missie uit het departement Groningen der Maatschappij Tot nut^ van t algemeen, tot bevordering van het schoolgaan van minvermogende kindereu, de aanzienlijke gift van duizend gulden toegezegd, ten emde die kindereu daarvoor gedurende den aanstaanden winter een gezond en krachtig voedsel te verschaffen Een ongeluk van ernstigen aard viel verleden week voor in bet huis van een vuurwerkinaker, in de wijk Lambeth te Londen. De man woonde in het onderste gedeelte van het huis en was bezig vnurwerk te maken voor een der schouwburgen. Het bovenste gedeelte van het hma werd door andere lieden bewoond. Nadat de buren eenigen ontploffingen gchoord had den die zij aan de mistseinen, welke bij de spoorwegen in gebruik zijn, toes'chreven, ontstond eene zware ontploffing, die den vuurwerkinaker het raam uit eu levenloos op straat wierp. Gelijktijdig geraakte het huis in brand en werden de bewoners door de vlammeo omringd; eenige brand- spuiten kwamen, doch te laat om de in het huis bevindende personen ge legenheid tot redding te geven. Zij waren zeven in getal, de vrouw van den vuurwerkinaker, eene moeder met twee kinderen en eene grootmocder met have twee kleinkinderen, zoodat acht personen (de man die dadelijk gedood werd inbegrepen) omkwamcn ook zijne'vrouw, die in den winkel was, werd onmiddelijk gedood. Bij het onderzoek betrekkelijk deze ramp, heeft men bevonden dat de onde vrouw en hare twee kleinkinderen bij de ontploffing door den zoldcr der benedenkamer in het brandende puin gevallen zijn, en dat aan de onge- lukkige vrouw het eene been, dat tusschen de balken vastgeklemd bleef, op de hoogte der knie afgerukt was. Dc jongeve vrouw, welke men op den vloer der eerste verdiepiug vondhield de lijkfen harer twee kinderen in de verkoolde armen. Feuwick, de vunrwerker, werd geheel ontkleed door het venster op straat geworpen. De straatlantaaruwelke opdnevoet afstand van de benedenkamer staat, bleef, behalve het barsten van twee glas- rniten, onbeschadigd. In geen jaren is de wereld door zulke hevige stormen geteisterd als in 1873 Vooral Amerika heeft er onder geleden. Zoo worden thans bij- zonderheden bekend van den storm, die in de laatste dagen van Augustus op de kusten van Nieuw Schotland heeft gewoed en waarvan de telegraat melding maakte Deze storm vernietigde in den tijd van tweedagen m de nabijheid van knap Breton in Newfoundland niet finder dan 1032 schepen ciders bleven nog 90 schepen, zoodat meer dan 1200 schepen, daaronder 450 visschersvaartuigen, vergingen. Het getal der omgekomcn personen be droeg 600, terwijl 900 huizen geheel of gedeeltelijk verwoest werden. De visscherij is in die streken voor langen tijd te met gegaan. In Kissingen is de sterfte zoo gering, dat de doodgraver zich tot het gemeentebestuur heeft gewend met het verzoek om een subsidie. Hij ver- klaart van honger om te komen, daar niemand zich begraven laat. Een Amerikaansche jongen, die langs een eenzaum gedeelte van een spoorweg slenterde, ontdekte dat eeu rail los was en de nachttrem die nog passeeren moest, deraiileeren zou. Bij een beg in de nabijheid bleef hii al klappertandende eenige nren zitten wachten. Om den trein te waar- schuwen? Wel neen! Om zijn vader het eerst berigt te kunnen brengen van een groot spoorweg-ongeluk. De brave jongen was de zoon van een correspondent van een dagblad. DTJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Brengen ter kennis van Belanghebbendendat van a f den 13 November -1873, veertien dagenaan de Secretairie van den Polderin het Loeaal van Staats, te Haarlemter visie ligt: Gedrukte Exemplaren zijn te verkrijgen aan de Secretarie des Polderstegen betaling der kosten. Haarlem, 10 November 1873, Dijkgraaf en Heemraden voomoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BI.OCQUERY, Secretarie. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder, Gelet op Art. 96 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschnppen in Noo/d-Holland Brengen ter kennis van de Ingelanden vau den Polder, dat 1874, met de daarhij behoorende MEMORIE VAN TOE- LICHTINGvan af den 11 November aanstaandegedurende 14 dagen, ter inzage zal worden gelegd aan de Secretarie van genoemden Polder, in het Loeaal van Staatsop den Jansweg, te Haarlem, van des morgeus 10 lot des namiddags 2 ure an de Stoointuigen L?eghwa.te;rCruquius en Lijnden, alsmede aan de Secrelarie der Gemeente Haarlemmermeer-, terwijl van de verdere tot die Begrooting bijbehooreude Slukken ter eerst- genoemder plaatse kan worden kennis 'genomen. Haarlem, 10 November 1873. Dijkgraaf en Heeuiraden voomoemd .1. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. BURGEMEESTER en V.'ETHOUDERS van Haarlemmermeer, Gelet op Art. 18 der Wet vun 4 December 1872 (Staats- blad N°. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat op de hieronder ver- melde dagen en plaatsen geleg.nheid zal worden gegeven lol Bdostelooxe Inentlng en Herliientlngdoor de Ge- meentelijke Geneeskundigenals: In de Scholeu: N°. 1 op Vrijdfig, 2 1 Nov. 1873, 's voorm. van 9 tot 10 u. 12 9 8 9 1 10 12 11 1 1 1 10 9 10 3 11 1 12 12 In alle branchenin het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte originele loten regtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit del firrna, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban- kiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen wordenen doen wij op de heden in ods Weekhlad voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. 2 Dingsdag, 25 1 873, 3 Donderdag, 20 1873, 4 Maandag, 24 1873. 5 Dingsdag, 25 1873. 6 Vrij dag, 28 1873, 's nam. 7 Donderdag, 27 1873,'s voorm. 8 Vrij dag, 28 1873, 9 Donderdag, 20 1878, 10 Vrijdag, 21 1873, Haarlemmermeer, 11 November 1873. Burgemeester en V\etlioudt rs voomoemd J. W. LANTZENDOllFFER, Burgemeester. EGGINK Secretarie. (om CoHtnnt field), des voormiddags ten 1 ure, ten Huize van H. SELDERBEEK, Timmerman en Tapperaan den Riugdijkbij den Lijnden. ten overstaan van den daarloe benoemden Deurwaarder A. GLASER, van: eeuig gemaakt fioud- en XUverwerkeen Partij Eiken-Yuren- en fireenea Mtibhout1 Kippen- loop met 4 Hippen en I Haaneenige l&tcrke nranken en MAkeurenen hetgeen meer ten Verkoop zal worden aangeboden. Alles afkomstig van den insolvent verklaarden Boedel van voornoemden H. SELDERBEEK. De GOEDEREN zijn op den Verkoopdag, van af des morgens 9 ure, voor een ieder te zien. VAN DOOR PAARDEN GEDREVEN te AmsterdamOud-BeijerlandTilburgScloondijke en Aalten. heeft de eer H H. Landbouwers te berigten dat hij steeds vervaardigt: alsmede KOS UOt JE1VS voor een of twee Paarden 4

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2