- 192 - Landbouw. Gemengde Klerigten. Middel tegen de Aardappelziekte. GEVEILDE PERCEELEN, Amsterdamsehe Kanaal-Maatschappij. I ving wegens Hoofdelijken Omslag. 6. Benoeming van ledeu der School-commissie, waartoe worden aanbevolen: A. van Riessen en G van Tol, A. Breure en J. Enthoven. 7. Landbouwschool. 8. Feestviering bij gelegenheid der 25- jarige troonsbestijging van Z. M. den Koning, in Mei 1874. Naar aanleiding eener circulaire, aan de onderwijzers ook in deze gemeente toegezondenoin de leerlingen der scholen in de gelegenheid te stellen eene bijdrage te leveren tot het aan9chaffen van eeu kindergeschenk aan Z. M. onzen geeer- biedigden Koning, op den 12 Mei van het volgende jaar waarop het Zilveren Krooningsfeest van onzen beminden Vorst gevierd zal worden, is door de leerlingen van de school te Abbenes met groote opgewektheid en ingenomenheid bijgedra- gen eene som van tien guldenwelk bedrag aan den penningmeester te Haarlem, belast met de ontvangst dezer geldenzal overgemaakt worden. Dingsdag 18 Nov. 1878, is onteigend een paardlijdende aan kwaden droes. Dit paard liep in de weide van H. den Blanken, te Haarlemmermeer, aan den Aalsmeerdervveg bij den Kruisweg. Een vroegere vorm, zoo als zulks honderd jaren geleden gewoonte wasom de scholen te verwarmenheeft zich dezer dagen weder in 6ene der scholen in deze gemeente op nieuw vertoond. Door de streng invallende koude waren de leer lingen onbekwaara hunne gewone werkzoamheden te verrigten, waarom de meesten op den volgendeu dag elk met £en of twee turven kwamen aandragenter verwarming van het schoollokaal en waaraan welwillende menschen nog eenige manden met turf toevoegden. Waar echter zulke oude vor- men terugkeeren, is het te vreezen dat ook de plak weder regt van bestaan zal krijgeu. Texel18 Nov. Reeds nu worden de lammerenwelke het volgend jaar worden geborenverkocht a 12 per stuk. Een veefokker verkocht voor dien prijs ongeveer 200 stnks. De inpoldering en bedijking van eenige schorrenhet Noorden genaamdliggende aan de oostzijde van dit eiland schynt nog al eenige moeite te ontmoeten. Men verneemt dat de waterstaat bezwaren oppert tegen de soliditeit van een nieuwen dijk, door de ondernemers te leggen. Wil men nu indijkendan zal men een zwaarderen dijk moeten maken in welk geval de primitieve raming vau kosten belangrijk ver- hoogd zal worden. Eenige soliede landeigenaars van Schagen en van Texel hielden zicb dezer dagen bezig met een persoonlijk onderzoek der duinbn, valleijen en mientgronden alhier. Naar wij ver- nemen zou het voornemen zijn die door aaukoop of erfpacht ter exploitatie in bezit te bekomen. Bolswanl18 Nov. Sedert eenige dagen is door de 6e afdeeling van de Friesche Maatscltappij van Landbouw een adres ter teekening aangeboden, de strekking hebbende om bij den Minister van Binneulandsche zaken aan te dringen, dat weder het be- sluit van 14 Januarij 1878, betreffende de afmaking van door longziekte aangeta9t vee en van al het vee van verdachte stal- len afkomstig, in werking worde gesteld. Door eenige land- bouwers en veehouders in Wijmbritseradeel en IJlst is thans een adres ontworpen in geheel tegenovergestelden gee3t. De adressanten vragen intrekking van het besluit der verpligte vaccine, en bij longziektegevallen de bevordering van eene ver pligte praktische herstelling, gepaard met scherp loezigt en scherpe afzondering. Haarlem19 Nov. Voor zoover bekend is zijn in den loop der week van 9 tot en met 15 dezer in de provincie Noord- Holland vier runderenwegens longziektena onteigening af- gemaakt, nl. drie te Bloemendaal en 6en te Hoogwoud. Dei! Audel, 15 Nov. De heer Fennema alhier heeft een stier geslagt, die de enorme zwaarte van 592 /2 kilogram had waaronder 62 /2 k. gr. vet. Op den tentoonstallingen te Win- sum's Gravenhage, Veendam en Bedum heeft deze stier den prijs behaald. Men schrijft uit Gorinchem dd. 19 dezer: „Op de Maandag alhier gehouden groote beestenmarkt waren ongeveer 5500 koeijen aan de lijnzoowel vet als gewoon vee werd tot veel verminderde prijzen verkocht en wel dermate dat het vette vee 50 a 60 minder opbragt dan daarvoor in het voorjaar voor den weitijd werd betaald. Gisteren waren op de paardenmarkt ruim 1800 stuks aangevoerd, waaronder vele luxe-paarden die voor hooge prijzen door fransche kooplieden werden gekocht. De Gron. Cour. meldt van een heer uit Diemerbrug het vol gende middel tegen de VarkensziekteDe 19 varkens: die ik in den zomer van 1857 hielddiende ik dagelijks ieder 2 lepels gezuiverde salpeter toe. Ofschoon in den omtrek de ziekte meermalen voorkwam, bleven al mijn varken9 gespaard. Ook van twintig andere varkensdie hetzelfde ontvingen stierf niet een. Mogten er onder de lezers van dit blad nu gevonden wor den welke betere middelen, die door oningewijden kunnen worden aangewend, weten aan te wijzen, de redactie zal misschien genegen zijn er openbaarheid aan te geven enzijn ze van werkelijk nutvelen wordt er dan een onschatbare dienst mede bewezen. Men meldt uit 's GravenhageSommige vleeschhouwers hier ter stede zjjn begonnen de vleeschprijzen een aanzienlijke dating te doen ondergaan. Door de slagters te Sneek wordt het vleesch 10 cents per kilo minder verkocht. Te Delft wordt het rundvleesch vetkochtmet been voor 75 cent, zonder been 80 cent het kilogram. Door de daling der veeprijzen hebben de slagters te Hellevoetsluis zich genoodzaakt gezien het vleesch met 10 cents per kil. af te slaan. Een paar ondernemende lieden van buiteu die gemeente slagten daar sedert eenige dagen puik. vee en verkoopen het nog 10 cent minder dan de 2 aldaar gevestigde slagters. In navolging bunner confreres in andere plaatsenheb- ben de slagters te Breda den- prijs van het vleesch op nieuw met 10 cents per kil. verminderd, en wordt het nu voor 80 cents als zoodanig verkocht. Ook in 'a Hertogenbosch zijn de vleeschprijzen gedaald men betaalde vroeger bij de grootste slagters voor rundvleesch zonder been 1.20 per kilogram en voor idem met been 1.10; thans is het 1 zonder en 99 cent met beenen een nog grootere daling wordt te gemoet geziendaar niets meer naar Engeland wordt uiigevoerd. Ook de prijs van het varkensvleesch en spek is aanzienlijk gedaald door den toe- voer uit Amerika en Australiauit welke landen aanzienlijke aanvoeren van goed gekonserveerd vleesch zoowel in Engeland als in Nederland ontvangen worden. In Engeland was het kind van zekeren Brien David bezig aardappelen te poten toen het op den zonderlingen inval kwam in een der poters een erwt te steken. Het gewas kreeg de ziektedoch midden in prijkte een erwtenplautrijk met vruchten beladen, onder wier wortels een dozijn zeer schoonegezonde aardappelen werd gevonden. De eigenaar plantte het volgend jaar een are aardappelenalien van een erwt voorzien. De ziekte bleef weg en de oogst was dubbel. Is het verhaal waar dan zou het geneesmiddel tegen een groote ramp gevonden zijn. Het middel is ligtelijk te bepr'oeven. Verstandige lieden raadplegen liever de ondervinding, dan dadelijk iets af te keuren De directeur van een der grootste kolenmijnenin de nabijheid van Sheffield (Groot-Brittannie)heeft eene aanmerkelijke verlaging in den prijs van de steenkolen voor huiselijk gebrnik aangekondigd. Men verwacht dat binnenkort eene algemeene prijsvermindering van deze brandstof zal volgen. Zuidelijk vanLonden bevindt zich een uitgestrektheid grondenwelke in eigendom toebehooreu aan den graaf v&n Shaftesburydeze zijn bestemd tot oprigting van een arbcidersstad met een fraaije openbare wandelplaats. Reeds zijn 350 huizen vau de 12,000, die men wil oprigten, gereed. De rnime straten zullen aan vveerzijden met boomen worden beplant. In de kolonie zal een ruim lokaal tot het houden van voorlezingen en voor mu- ziekuitvoeringen worden geplaatst, alsmede een ambachtsschool, een biblio- theekeen badinrigting en een nitgebreid cooperatief winkelmagazijn kroegen zijn er verboden. In de gemeente Weesperkar9pelachter Uitermeeris een hevige brand nitgebroken op de boeren-hofstedegenaamdde Bonte koevan den landbouwer H. van Nes, ten gevolge waarvan de geheele boerderij, schuurveestalling en hooiberg een prooi der vlammen werd. Een paard en vijf varkens kwamen daarbij om. Van den inboedel werd zooveel moge- lijk gered. Naar men verneemt was alles tegen brandsehade verzekerd. Zaturdag avond wilde een soldaatdie met den laatsten trein te Zwolle arriveerde en met verlof naar Hattem gipg, den kortsten weg naar zijne bestemming makendoch hij viel spoedig met zak en pak in de Willems- vaart. Gelukkig dat een machinist hem nog bij tijds redde. De Utrechtsche bakker, die zjjn pasgeboren zoontje bij den burger - lijken stand weigerde aan te gevenis veroordeeld tot drie dagen cellulair en f 8 boete. Een passend tegengeschenk. Uit naam vau zijnen stain heeft een der opperhoofden van Nieuw-Caledonie aan den Franschen consul eene kist met ratelslangeu gezondenter eipeditie naar Frankrijk eu met verzoek om deze beesten daar in de tuinen van zijn doorluchtigen meester te doen verspteiden. »Gij zendt ons eene kolonie uvfer vrctselijkste schelmende commune-man- nen wij zenden u er bene onzev gevaarlijkste dieren," is de lakonieke op- merking van het opperhoofd. Uit Napels komen weer treurige berigten. Naauwelijks is de bende vau den beruchten roover Manzi uit elkander gejaagd en haar chef gedood of men verneemt weer van eeu nieuwen bandieten-troep die80 man sterk de omstreken van Salerno onveilig maakt. Verscheiden bewoners van het platteland hebben hunne woniugen verlaten om zich binnen de stad in vei- ligheid te brengen. Te Leiden is een geregtelijke vervolging aanhangig tegen eenhospes, die aan een bij hem inwonenden student een rekening van voorgeschotene gelden moet hebben ingeleverdwaarop bijna het dubbele bedrag stond uit- getrokkeu van hetgeen werkelijk was voorgeschoten. Het bedrog zal den man duur te staan komen. Als een bijzonderheid mag vermeld worden dat op den spoorweg Luik- Maastricht van de opening tpt 10 November 11. dat is gedureude twaall' jaren, van de zeven millioeu reizigers, die op jiic lijn vervoerd zijn geen enkele de geringste verwonding heeft bekomen ook had gedurende dien tijd geen enkel spoorweg-ongeluk plaats. De geheime policie te New-York is er in geslaagd in de bergstreken van Noord-Carolina en Tennessee een bende valsche munters te ontdekken 60 personen zijn reeds in hechtenis genomen. Niet minder dan 90bevelen tot inhechtenisneming zijn gedaan en men hoopt weldra nog 15 hunner in ban- den te krijgen. De bende werkte in verschillende afdeelingen, die met elkander in verbinding stonden. Zij vervaardigden vijftigcentstukken bankbiljetten van 10 dollars en staatsbilletten van 50 dollarsook Mexicaansche dollars werden vervalscht en reizigers die naar Texas of het zuid-westen gingen afgezet. Men was de bende reeds lang op het spoor en vervolgde haar over eene uitgestrektheid van 6300 Eng. mijleu. Onder de gearrestecrdeu bevinden zich juristen arisenvrederegters postdirecteurengriffierskoopliedenenz J)g verwarming in de waggons le en 2e kl. op de lijnen van den Staats- spoorweg die in den afgeloopen winter voor het eerst door middel van geperste kool geschiedde welke gedurende 10 uren eene voldoende warmte onderhicldheeft in zoover voldaan dat men weder in plaats van heet watervan dit middel gebruik zal maken. Men heeft echter in de yzeren stoven' eene verbetering uangebragt waardoor de brandstof langer zal duren en in de coupe's eene meer gelijkmatige warmte heerscht. Te Rotterdam is in den avond van 14 dezer door twee burgers onder geleide van een agent van politie, op een handwageu naar het politiebureau in de Groote Pauwensteeg gebragt een zwaar beschonken man, dien men aan de Coolvest op de straat vond liggen. In het politiebureau is de be- schonkene aanvankelijk in slaap geraakt en blijven doorslapen, tot hij na middernacht door brakingen het zoo benaauwd kreeg, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke evenwel te vergeefs was, daar de man inmiddels bezweek. De ongelukkigc laat een weduwe met zes kinderen na. Te Dusseldorf is een spoorwegbeambte tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij verzuimd had den weg af te sluitentengevolge waarvan een rijtuig deu weg passeerde toen de trein aankwam. Het rijtuig werd vermor9eld en de vier daarin gezeten personenzoomede de koetsier kwamen om het leven. De veroordeelde had reeds 18 jaren dienst en had nog nooit reden tot aanmerking gegeven. Het getal zelfmoorden in de vorige week te Londen gepleegd was weder 5Negen kinderen stikten4 menschen verdronken en word slechts 1 persoon overredendoch 58 door paard of rijtuig bezeerd. Weer een monster? In den cirque der Champs-EIysees te Parijs wordt een meisje vertoond van 22 jaar, dat twee hoofden en vier beenen heeft. Het zijn eigenlijk twee meisjesdie een grillige speling der natnur aan elkander heeft geklonken ter hoogte van de heup, maar eenigzins op zij, zoodat zij zich voldoende kunnen omkeeren om te zien. De twee busten zijn volkomen van elkander onderscheiden. De beenen zijn zeer goed gevormd en elk der twee meisjes beweegt de hare aizonderlijkmaar als de eene een beweging maakt of iets aan de beenen voelt, merkt ook de andere het zonder het te hebben gezien. De hoofden hebben een zeer verstandige uit- drukking. Het zijn mulattenhaar moeder toch was een negerin. Zij zingen en dansen vrij aardig. Uit Woolwich wordt een zonderling natuur-verschijnsel medegedeeld, hetwelk aldaar op 24 Oct. werd waargenomen. 's Voormiddags was het vochtig weder en een betrokken lucht, toen het tegen 1 uur plotseling ge heel donker werd. Deze duisternis kon niet worden toegeschreven aan dien nevel, dien men, in de nabijheid van Londen, meermalen opmerkt. Het was een volslagen uachtelijke duisternis en op groote afstanden zag men de lichten, die overal waren aangestoken. De hemel was door een gloeijend vuur rood geverwd, terwijl de atmosfeer zwaar en drnkkend was. De regen hield op en werd door een tamelijk sterken Zuid-oostenwind opgevolgd. Alle levende wezens verkeerden in een vreemdeu toestand de zennwachtige lieden wisten zich van angst niet te bergenzij, die met meer bedaardheid het verschijnsel waarnamen, keken in den almanak in de meening, daarin op dien datum eene zonsverdnistering te zien aangekondigd, doch te ver geefs. De duiven, die uitgevlogen waren, keerden ten spoedigste naar hunne kwartieren terug, terwijl ook de hoenders hare nachtverblijven gingen op- zoeken. Ongeveer vijf minuten hield deze duisternis aan toen werd het langzamerhand licht en spoedig daarna kwam de zon prachtig schitterend te voorschijn. De opbrengst der Weener tentoonsteliing van gewone entreekaarten vau 2 Mei tot 2 November is 2,000,000 gulden, behalve de opbrengst der abonnements-, officiers- en andere kaarten tegen verminderde prijzen, die tot heden nog niet bekend is. op Maandag 17 November 1873, des middags ten 12 ure in het lokaal I)e Brakke Grond, te Amsterdam. N°. 1. De Boeren-Hofstede genaamd Landlmt en Erve c. a., in den Overbraker-Binnenpoldergemeente Sloten; 25,000. Makelaar G. van Steenwijk. N°. 2. Drie kampen Wei- en Hooilandgelegen als voren 6850. Makelaar G. van Leur. N°. 3. Vier kampen Wei- en Hooiland c. a.gelegen ala voren; 12,700, 8. Makelaar .1. de Beurs. N°. 4. Een perceel Wei- en Hooiland c. a.in den Over- braker-Buitenpolder; 8600. Makelaar J. de Beurs. N°. 5. Een perceel Wei- en Hooiland c. a.gelegen ala voren; 7200 25. Makelaar J. H. Brinkman Jr. N°. 1—5 te zaraen: 60,878, 2000. MakelaarJ.de Beurs. Aangaande de werken der Amsterdamsehe Kanaal-ma atsrhappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Oktober voortgezet met 1640 tot 1940 ar- beidcrs, 29 of 30 paarden, 3 lokomotieven met 70 wagons, 4 stel len tijdelijke pompwerktuigen, 9 tot 11 stoombaggervaartuigen, 80 tot 100 grondschouwen, 6 of 7 sleepstoombooten en 1 kabelboot bovendien 8 tot 10 afzonderlijke ploegen, te zamen 60 tot 80 werk- lieden, hij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In bet geheel zijn gemaakt 31,760 buitenblok- ken (650 in September), bevattende, 94,152 kub. meter (3836 kub. meter in September), en 20,032 binnenblokken (254 in Sep tember), bevattende 64,149 kob. meter (1062 knb. meter in September). Het Noorderhoofd was op het eind van September als volgt door - getrokken Grondstorting van bazalt tot 1500 meter buiten bet duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 1282 meter (2 in September). Grondlaag van betonblokken tot 1280.6 meter, tweede laag blok- ken tot 1278, derde laag totl274.4, vierde laag tot 1273.8, vijfde laag tot 1273.2, eerste bovenlaag tot 1272.6 en tweede boven- of deklaag tot 1272 meter. De grondlaag van betonblokken vorderde in September 2 meter, de tweede laag 5 meter. Het gebruik van zwaardere en boogere blokken, over April 1873 vermeld, is voortgezet. De borstweringmuur op het Noorderhoofd is over 813 meter lengte voltooid. Het Zuiderhoofd was op bet eind van September als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 1380 meter buiten het duin (90 in September). i Idem gevlakt tot 1153 meter (8 in September). Idem van blokken tot 1145.8 meter, tweede laag tot 1145.2, derde laag tot 1144.6, vierde laag tot 1137, vijfde laag tot 1136.4, zesde laag tot 1135.8, zevende laag tot 1135.2, eerste bovenlaag tot 1134.6 en tweede boven- of deklaag tot 1134 meter. De eerste drie lagen betonblokken vorderden in September elke 15 meter, de zes bovenste lagen elke 8 meter. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd is over 722 meter lengte voltooid. In het geheel zijn verwerkt: 72,540 kub. meter buitenblokkeu (541 in September) en 56,968 kub. meter binnenblokken (288 in September). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 4,069,443 kub. meter, waarvan 5935 in September. In het Wijkermeer waren met 1 Oktober gebaggerd 1,112,042 kub. meter; in Buitenhuizen 189,814 kub. meter; in het Wes- telijk Y 1,610,403 kub. meter (57,770 in September). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 25,712 meter lengte (507 in September), tot A.P. op- getrokken over 24,103 meter lengte (1276 in September) en voltooid over 17,534 meter lengte (300 in September). Zijkanaal B Spaarndam beoosten Fel ten). - Gebaggerd 307,681 kub. meter (762 in September). De Kanaaldijken zijn op 69 meter lengte na voltooid. Genoemde lengte van 69 meter is tot boven A.P. opgetrokken. Zijkanaal E WestzaanIn het geheel gebaggerd 1305 kub. meter. Kanaaldijken in aanleg over 710 meter lengte (70 in Septem ber). Opgetrokken tot A.P. over 40 meter lengte (40 in September). Zijkanaal F {Halfmeg). Gebaggerd 384,185 kub. metef(8008 in September). Kanaaldijken in annleg en tot A.P. opgetrokken over 9878 meter lengte; idem voltooid over 4268 meter lengte. Droogmakerij I WijkermeerVan de kanaaldijken om dezen polder, lang 16,275 meter, waren op 1 Oktober voltooid 16,206 meter lengte en boven water de overblijvende 69 meter lengte. Bovendien gemaakt 11,540 meter lengte ringsloot en ringkade, 13,826 meter lengte togt (190 in September), 39,000 meter lengte bermsloot, 64,000 meter lengte kavelsloot, 27,000 meter heinsloot en 18,723 meter lengte polderweg. Het noordelijk deel van den polder was op het eind van Sep tember lot 2.20 meter beneden A.P., het zuidelijk deel tot 2.60 meter beneden A.P. afgemalen. De permanente stoomwatermolens zijn voltooid en in werking. Droogmake s ij II (Westelijk Y bezuiden het hoofdkanaal en bewesten het zijkanaal naar Hal/meg). Van de kanaaldijken rond dezen polder, lang 11,360 meter, waren op 1 Oktober voltooid 10,70(1 meter en boven water de overige 660 meter lengte.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2