1875. "Vrijdag, 28 November VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDEB-BEL ANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargaug. naarlemmermeer. LandRonw. Prijs der Advertenlien van 1>0 regels 75 Centelke regel meer 18 /2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 November 1873. REKENING Vijfde Verloting van Paarden, Rijtuigen, enz., mi II AARLEMMERMEER Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs van sen mnacT. Nommeh 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te advesseren nan VAN BONGA Cn.te Amsterdam. MJilerl{jk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berckend. Op MaaDdag den eersten December e. k.des avondsten zes urezal in de kerk te Abbeaes dienst gedaan ^worden door Ds. Renierpredikant te Berg9chenhoek. as. l;"i. - r er GEBOREN: Gerard Thomas, zoon van F. Zwart en K. Campimis. Johannes, zoon van E. Hugtenburg en E. van der Geer. Frederika Wilhclmina, dochter van C. ttongeneel en D. L. Lubberts. Jannetje, dochter van A. den Haan en B. Boterman. Rienke, dochter van F. Bijma en A. Kemp. Lijsje, dochter van J. Koning en A. Roodenbnrg. Willebrordus, zoon van K. Voerman en M. van der Gragt. Anna Wilhelmina, dochter van P. Mantel en A. ter Hofstede. Alida Maria, dochter van H. den Bianken en M. Bosdam. Jacobus, zoon van W. van Krimpen on G. van der Helm. Johanna, docliter van C. Roos en A. van Smeerdijk. Lena, dochter van G. H. Osterkamp en J. Peeters. Aartje Willemina, dochter van J. Schaap en M. Muijlwijk. Neeltje Josina, dochter van I). Kramer en D. Meerbnrg. OVERLEDEN: Klaas Bonkes, oud 47 jaren, gehuwd met M. van Tricht. Maria de Bie, oud 80 jaren, weduwe van G. de Bie. Magdalena Maria, oud 7 maanden, dochter van J. Vinke en C. Goozen. Alida, oud 16 maanden, dochter van C. van Wieringen an A. van Doom. Gerritje, oud 8 maanden, dochter van T. Braak en J. van Gcllekom. Maria, oud 3 jareu, dochter van J. Kommer en p. Out. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van C. Kata en N. Molenaar. ONDERTROUWD: A. Jansen met A. Kuffers (wed.) GEHUWDgeene. Postkantoor te Haarlemmermeer. LIJST VAN BR1EVEN DIECITHOOEDR VAN ONBEKENDHEID DEU GKA DRESSEERDEN, NIET BESTELD ZUS KDNNEN WORDEN. Over de maanden .lulij, Augustus en September 1873 ver- zonden geweest naar Noord-Amerika1. J. Alderliefste en J. de Poorter, Grandville. 2. J. Alderliefste en .1. de Poor- ter, Grandville. Tweede heift der maand October 1873. Kantoor van V e r t r e k. 1. Wed. Stolwijk, Bennebroek. 2. Mej. M. C. van der Stndt, Doetinchem. Kantoor van Aankomst. 1. G. C. de Ruiter. 2. Willem van Booijen. 3. T. Franken, 4. Cornelia v. Aartzoon. Naar men verneemt, zal op Woensdag-avond3 December e. k. de heer Paetzholdberoemd acrobaat, ten huize van den kastelein J. de Vries, te Hoofddorp, eene voorstelling geven in atbletische en gymnastische oefeningen. Wij twijfelen niet of de roemwelke omtrent zijne buitengewone werkzaaiu- liedeu in het buitenland is opgegaanzal velen nopen deze voorstelling met een bezoek te vereerenten einde een genot- vollen avond door te brengen. Capelle (Langstraat)25 November. Ofschoon de prijzen, welke de veehonders in deze streek sedert een paar jaren voor hun Vee en voor hun Kalf-Koeijen maakten nagenoeg tot op drie-vierde gedaald zijnzijn echter de aankoopen welke gewoonlijk in bet Nnjaar gedaan wordenniet minder belangrijk geweesten zulks niet zoo zeer dat men zieh eene goede winst belooft, maar omdat de Langstraatsche boer.om inest te kuunen makenzijne stallen moet voorzien hebben. Het vette vee wordt, liier tegemvoordig tot 60 a 80 c. per kilogr. verkocht, vette Varkens tot 60 a 65 c.De handel in Hooi is momenteel weinig beteekenendde prijs is dan ook eer dalend dan rijzend; de gemiddelde marktprijs is/'30 a 32 per 1000 kilogr. Ooststellingwerf, 24 Nov. De boeren hebben hun vee gestald. De rundersn dalen in prys. De winterrogge staat pracbtig. In de hooge veenen is weinig nftrek. De herfst- vrnchteuspurrie, knollen enz. leveren goed. De aardappel- oogst is over 't algemeen meegevallen. De prijzen varieren van f 1,20 a 1,50 de hectol. Met landontginning gaat men geregeld voort, zoodat groole uitgestrektlieden heideveld in vruchtbaar land worden hersclia- pen. Oude bosschen worden mede uitgeroeid en in bouwland veranderddaar de ondervinding heeft geleerd, dat vooral aardappels op boschgrond bijzonder willen tieren. Daar waar vroeger de heidebloem welig tierdeziet men in den zomer schoone veldvruchten. Jammer, dat door gebrek aan eene voluoende waterlozing vele schoone landerijenvooral in de nabyheid van de rivier de Tjonger, een groot gedeelte van 't jaar onder water staan, waardoor zij niet weinig in pro- dnctiviteit verliezen. Blokzijl25 Nov. In het nabnrig Ambt-Vollenhoven stsat het winterkoren uiterst voordeelig terwijl de aardappelenoogst de verwachting verre overtreftwordende ditjprodukt tot steeds dalende prijzen afgegeven. Slieek25 Nov. In de gemeente Wijmbritseradeel heeft de longziekte weder grootere uitbreiding genomendaar uu ook in" Homberts en Westhem waar zich tot nog toe geene gevallen voordeden, vier runderen zijn afgemaakt. Uit Neder-Betuwe wordt aan de Ami. Courant gemeld „Met belangstelling wordt door vele ingelanden van ons distrikt uitgezien naar de uitspraakwelke eerstdaags verwacht wcrdt in eene gewigtige polderkwestie. „In 1872 werd door den burgemeester van Eckteld en lJzen- doorn, zonder goedkeuring van de bevoegde besturen, eene kade in de gemeente IJzendoorn weggenomen, en, zegt men tot ophoogiug-bij zijn nieuw gebouwd huis gebezigd. Tcgeo die liandeling, waardoor velen in hunne belangen benadeeld zijn, is eene klagt ingediend, die, naar men verneemt, door het dijksbestuur aan heeren gedeputeerde statpn der provincie ter beslissing is opgezonden. Indien de handeling geoordeeld mogt worden in strijd te zijn "met de wetdan vertrouwt men, dat hetregt zal gehandhnnfd worden zonder aanzien des persoons." Amcroilgen25 Nov. Verleden week werden alhier in het logement de Roode f.eeuw ter bezigtiging gesteld verschil- lende veldgewassenvoornamelijk tabakin diverse mestsoor- ten geteeld door den heer A. J. Versteegh alhier. Die gewassen, alle proevenwaren gebouwd in schaap- en duivenmestgewone ehemifijne ditofaecalien of gewone be- mesting, sommige op oud en op 25-jarig tabaksland en andere op nieuw land. De proeven zijn met den beaten uitslag bekroond, en heb ben aan het lic'ut gebragt, dat de chemische meststoffen volgens prof. G. Villeniet alleen boven anderfe mestspecien de voorkenr verdienenomdat het gchalte en de kleur van den tabak zooveel beter zijnmaar ook dat slechts de helft van het geld noodig is, dat de gewone bemesting vordert. Over het algemeen kail hetzelfde worden gezegd ten opzigt.e van de proeven met aardappelen enz. genomen. De inliehtingen aan den avond van, dien dag door den heer Versteegh gegeven, zullen zeker vele tabaksplanters op- wekken, om ook dergclijke proeven te nemendie, worden ze goed aangewend t.i toegepasl(waarop het voornamelijk aankomt) niet dan in hun voordeel kunnen uitvallen. De vereeniging der tabaksplanters alhier heeft aan gemelden heer Versteeghals een der meest uuttige en ijverige leden niet weinig te dankenen het besluur vertolkte, bij monde van zijnen voorzitter, zeer zeker de gevoelens van alle leden toen het zijner welgemeenden dank aan den heer Versteegh betuigde voor alles wat hij in het belang der vereenigingook met betrekking tot deze proevehad gedaan. Schouwerzijl25 November. De laatste regt aangename herfstdagen hebben in eens plaats gemaakt voor storm en on- weder. De storm hedendie uit het zuidwesten opslak en een hoogen vloed voorbereidde, deed het zeewater dan ook tot eene hoogte stijgen zooals wij hier sedert vier jaren niet ondervonden hebben. Niet slechts de hooge kwelders, maar ook enkele kleine uiterdijken werden over3troomd. En ofschoon de weiden buitendijks van hoornvee ontdaan zijn, badden de schapen en paarden hier met. den hoogen vloed te kampen. Van de eersten heeft men de meesten op den ringdijk die eene watei;kom voor versch drinkwater insluit, weten te bergen en de paarden hebben zicb op de hoogten staande kunnen houden. 'tVee, dat lot dusver nog bij menigte in de weiden liep, zal, bij aanhondend zulke weersgesteldheid, nu wel gestald moeten worden. Als iets bijzonder9 voegen wij hier nog bij, dat er voor een paar dagenop eene groote boerderij onder Ranum waar ongeveer 60 stuks hoornvee opgezet wordt, nog geeu enkel rund gestald was dan de kalveren; men knrnde er minstens nog vijf keer in de week kostelijke grasboterzonder dat men haa3t bemerken konde, dat het melkgeven verminderde. Leenwarden25 November. De hondsdolheid heeft zieh geopenhaard onder de runderen van den vleeschhouwer H. B. Tacoma te Pingjum. Reeds waren den 18den dezer vier stuks vee afgemaakt en met huid en haar begraven. Door den burgemeester van Wondseradeel is het bevel uitgevaardigd dat alle honden onder genoemd dorp tot nadere aankondiging moeten worden vastgelegd en vastgehouden. Men leest in de Landbontc-Courant van 20 dezer het volgende Uit advertentien in de laatste nrs. van dit blad voorkomende, heeft de lezer ontwaard dat onee wakkere gewest- en land- genoot O. Stoutte Tie! voor zijne met paarden gerlreven dorschwerkluigen in 1873 op vijf tenloonstellingen met vijj eerste prijzen bekroond is. Onnoodig dan ookwaarschijnljjk er nog de aandaeht op te vestigen. Toch doen wij dit, en dat wel uit vrijen wilgaarne, De Heer Stout verdient ten voile de ondersteuning en de medewerking van de laudbouwers welke hij trouwens reed sedert lang en teregt geniet. Zijn ijver en zijn voortdurend streven naar verbetering, geven hem daarop alle aanspraak. Het zegt wat,, in ons land eene fabriek van landbouw-werktuigen vol te houden. De Heer Stout is daarin geslaagd niet slechts maar ook om, vooral op het gebied van dorschwerkluigenuitnemend werk te leveren. Een woord van hulde en aanbeveling nu naar aanleiding zijner 5 jongste bekrooningen is dan ook zeker in dit landbouworgaan in geenen deele misplaatst. Door eene vriendelijke band zijn wij weder in de gelegen- heid gesteld het volgende aan onze lezers mede te deelen 1)ER ter gelegenheid der flaarlemsc/ie Paordeumnrkt van 26 Julij 1873. Ontvangst. Verkoop van 25,000 lotenvoor 10.de elk stuks22728.— Halstergeld van 4 rijtuigen24 paarden en tuigen310. Stalgeld van paarden en bewaargeld van rij tuigen 63.75 Verkochte prijslijsten118.20 Entreegelden voor het bezien der voorwerpen 78.60 Interest van gelden a deposito by de Haar- lemsche Bankvereeniging30.73 23326.28 UlTGAAF. Voor de vier hoofdprijzeneen rijtuig met twee, twee rijtuigen met een panrd, en een panier met poney 7671.25 Voor negentien paarden10175. Voor 227 kleine prijzen3021.05 20867.80 ALGEMEKNE KOSTEN. Drukwerk403.95 Aankondigingen320.88 Kosten der Commissie voor deu aankoop der 94.85 Stallen der paarden en bewaren der voorwerpen326.72 Kosten der trekking 67.78 Kosten van het Comit£72.25 Algemeene kosten468.56 1 754.99 22622.29 Batig Slot708.29 23326.28 Van het batig slot vRn het vorig jaar, vermeerderd me,t eene geldelijke bydrage der gemeente Haarlem, is eene nit- loving van premien geschied, ter gelegenheid der Haarlemsefco paardenmarkt op 5 Mei jl. tot een bedrag van 650.— In de Staats-Courant is openbaar gemaakt het aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend verslag der commissien, in 1873 belast met het afnemen van het examen van hen, die eene akte van liekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de landbouwkunde. Bij beschikking dd. 8 Mei 1873, n°. 257, werd door den minister bepaald dat aan de kommissie, bij beschikking van 3 Mei 1878, benoemd tot het examineren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het roiddelbanr onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en Datuurkundige wetenschappenzeevaarlkunde, teekenen en gymnastiek, ook zou worden opgedragen het examineren van <5en kandidaat voor de akte van bekwaamheid in het geven van middelbaar onderwijs in de landbouwkunde, die na het verstrijken van den termiin van oproeping zich alsnog tot het examen had aangemeld. Tot dat einde werden aan de heeren Dr. M. Salverda en Dr. J. M. van Bemmelenvoorzitter en lid van de bedoelde commissie, nog toegevoegd de heeren Dr. O. Pitsch, leeraar aan de landbouwschool te Wageningen en Jb. Boekelid der firma Boeke en Iluydekoper te Groningen welke laatste eehter verhinderd werd aan de werkzaamheden dee! te nemen. Sedert is bij hesehikking van 5 September

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1