1873. Vrijdag, 5 December. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargaug. N». 49. Haarlemmermeer-Polder. Haar 1 emmer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 8. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18'/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag den 9 October 1873. Uitgaven. HAARLEHIMERMEER Prijs van een enkei, Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterl{fH Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Woensdag 10 December 1873 des morgens ten 10 ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. I. Mededeelingen. 2. Rapport der financiele commissie over de supplement-begrooting 1878. 3. Behandeling van het rapport der commissie voor de begrooting, dienst 1874. 4. Verzoek van H. van Schipom verandering van uitweg. 5 Verzoek van Berkemeijer, tot aankoop van veldweg. fl. Voorstel van Dykgraaf en Heemraden, tot opneming van yelden tot een bedrag van f 60,000. 7. Verordening op bet berijden der bruggen 8. Vaststelling der voorwaarden tot verkoop van dijksgronden voor 1874. 9. Verzoek van de Wed. Heineke, geb. Paauw tot aankoop van een perceel land genaamd „de Dobben". 10. Verzoek van H. J. C. Lammerts, om begrinding van den veldweg in sectie C. II. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, om gemagtigd te worden het vischwater onderhands te verhuren. De godsdienst-oefening in de Hervormde kerk te Hoofd- dorp zal a. s. Zondag, 's namiddags ten 2 ure, worden ge- houden door Ds. Moltzer, van Haarlem. Predikbeurten in de kerk te Abbenes. Zondag 7 December, Ds. Ruitenschildvan Oegstgeest; 14 December, Ds. Buchli Pest, van Hillegom21 De cember, Ds. van der Kemp, van Noordwijkerliout26 De cember (eerste Kersdag), Ds. van Herwerdenvan Lisse; 28 December (godsdienstige sluiting van het jaar), Ds. Osti van Warmond. By de verkiezing van 5 notabelen voor de Hervormde Ge- meente Haarlemmermeer zijn uitgebragt 88 stemmenwaarvan 3 van onwaarde, dus geldig 85. Daarvan bekwaraen de heeren J. Bolkestein 88, C. Maaskant 79, C. Kamer 77, R. Thomas 67 en F. Groot 66 stemmen; alien benoemd. Voorts: C. Biesheuvel 24, J. A. Pijnappel 15 stemmen, A. Stoel, G. ClaijP. Mantel, A. Breure, P. Knaap, G. Rats, J. L. van der Moer, H. Rijnders Polmer, H. A. Hane- does, J. Hoonnen, P. de RusG. S. Koolen en C. van Dam, elk 1 stem. In de vergadering van den Gemeenteraad van 27 November 1873 zijn herbenoemd tot leden der plaatselijke schoolcotfi- missie de heeren A. van Riessen en A. Breure. Dingsdag den 9 December 1873 zal in de vergadering van Concordia, te Hoofddorp, als spreker optreden de beer J. J. van Hille, van Zaandam. Aangezien de heer van Hille om zijne talenten algemeen geacht wordtmag men verwachten dat de vergadering druk bezocht zal worden. van 26 November tot 2 December 1873. GEBORENJohanna, dochter van L. Thur en L. Cafee. Johanna, dochter van A. van Gellekom eu G. Komen. Hendrik Johannes zoon van G. Siebeling en J. Hessels. Anna, dochter van M. Verkuijl en J. Streefkerk. Gerrit, zoon van G Driehuijs en C. F. Vlegels. Jaco bus zoon, van K. Tbuw en M. J. L. Gutknegt. Heiltje dochter van Aalt,ie van der tV'al (ongeh.) Nicnlaas Tonnis zoon van G. J. J. Geert- zema en C. AMelchior. Dorotheadochter van C. van Pijpen en G. Papen. Pietertje dochter van G. Terlouw en A. W. Becker. Jan Johannes, zoon van J. Rietkerk en D A. Blaak. Gerritje, doch ter van R. Vos en T. van der Kemp. Anna, dochter van P. To aw en M Walraven. Abraham zoon van J. Komrner en G. Ont. Jan zoon van J. J. van den Berg en A. Gelein. Dirk, zoon van D. Schou- ten en T. Visch. Emma dochter van H. Sundag en N. Schaak. Cornelia, zoon van A. J. Vervaart en M. Goverden. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van J. van de Pol en M. Bakker. OVERLEDEN Maria Magdalena ond 2 jaren, dochter van W. J. Perre en H. M. Koelemeier. Pietertje on^ 5i maand dochter ven W. den Oude en A. den Outer. Cornelisoud 6 jarenzoon van C. Molenaar en A. Hoefnagel. Maria Bakker, oud 39 jaren, gehuwd met J. van de Pol. Johanna Biesheuvel, oud 50 jaren, gehuwd met N. Onwerkerk. ONDERTROUWDP. Rokhorst (wedur.) met A. de Jong (wed.) E. Frankfort met J. van Hees. GEHUWD: J. K. Jansen (wednr.) met B. C. Vreeswijk. L. Leen- clertse (wednr.) met A. J. Peters (wed.) H. Schering met D. Kardol. A. J. Versteeg met L. van Dam. Gepasseerde week (Donderdag) is ait eene kavelsloot al- hier, in de nabijheid van Halfweg, verdronken opgehaald een tweejarig dochtertje van den spoorwegbeambte W. J. Perre, die pas den vorigen dag zich alhier uit Haarlem had geves- ligd. Een oogenblik voor het ongeluk had men dat kindje nog spelende voor het huis gezien. harden windis aan den Ringdijk by den Lijndeueen groot gedeelte van eene in aanbouw zijnde en nagenoeg afgewerkte dubbele woning ingestort. De schade komt geheel ten laste van den aanbesteder, daar de aannemer S.uit Haarlem, dat werk beeft laten zitten en het niet schijnt te willen afmaken. De mazelen beginnen zich in deze gemeentevooral aan den Ringdijk bij Bennebrcekmeer. en meer te verspreidenmen heeft alreeds eenige slagtoffers der ziekte te belreuren. Tengevolge van den jl. Zondag alhier gewoed hebbenden Na genoegzaam den geheelen zomer van de longziekte bc- vrijd te zijn geweest, heeft zich in de afgeloopen week, onder het vee vnn den heer J. D. Bulk, bij Burgerveen, weder een geval dier ziekte voorgedaan het aangetaste kalf is dan ook onmiddellijk onteigend en afgemaatten de stalwaarin 21 runderen waren, verdacht verklaard. Voorzitterde Heer J. W. Lantzendorffer. De vergadering wordt geopend des voormiddags ten 11 ure. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren: Kuiper, van Vuuren de Breuk van Riessen KlapwijkDorbeck Bultman Amersfoordt, 'tHooft, Buis, Timmermans en Knaapalsmede de Secretaris. Afwezig, de heerende JongSchone en Tensen de beide eersten met kennisgeving. De Secretaris leest de notulen van den 2 September 1 873, welke worden goedgekeurd. 1°. Aan de vergadering wordt inededeeling gedann van het navolgende a. de Staatsbladen van 1873 N°. 120 tot 130; b. de Provinciate bladen van 1878, N°. 64 tot 83; welk een en ander voor kennisgeving wordt aangenomen. 2°. Is aan de orde de behandeling van het Kphier der Hondenbelasting voor 1873, welk Kohier heeft ter lazing ge- legen van 26 Augustus tot 9 September 1878. Aangezien tegen dit Kohier geen bezwaren zijn ingebragt, wordt besloten het vast te stellen tot een bedrag van 668.62 met bepaling dat de aan9lagen moeten worden voldaan in 6ens envwel op den 15 November 1873. 3°. Is aan de orde de behandeling der Begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor 1874. Deze Begrooting, met bijbehoorende Memoric van Toe- lichting, gesteld geweest zijnde in handen van de Financiele Commissie wordt aan de vergadering voorlezing gedaan van het door die Commissie uitgebragt rapporthetwelk luidt als volgt Mijne Heeren! Uwe Commissie tot onderzoek der Begrooting voor 1874 heeft de eer U bierbij mede te deelendat ze door haar is onderzochten geeft U het volgende als resultaat barer bemoeijingen. De Begrooting voor 1874 is, even als in 1873, zoo Jang mogelijk geraamd en, uiigenomen Hoofdstuk VI der Uitgaven onderwijs, bijna gelijk aan de vorige Begrooting. Hoezeer de Commissie het toejuicht dat door Burgemeester en Wethouders de uitgaven zoo laag mogelijk worden geraamd had' zij gewenscht dat hooger bedrag voor het onderhoud der gemeeetegebouwen had kunnen worden uitgetrokken daar nu weder noodige herstellingen zullen worden uitgesteld tot het volgeud jaar. Daar echter de inkomsten niet hooger kunnen worden opgevoerden Uwe Commissie een jaarlijks terug- keerende verhooging van den hoofdelijken omslag niet raad- zaam achtzullen slechts de hoogstnoodige herstellingen kunnen geschiedcn. Van de Uitgaven, volgnr. 88, art. 13, meubelen 200, stellen wij voor met 50 te verminderenaangezien geene nieuwe meubelen noodig zullen zijn. Volgnr. 58 art. 10 onderhoud markt en weegmalerialen 20; deze post is te laag; in 1878 zou reeds weegmateriaal zijn aangeschaft, dit is niet geschied; wij stellen u dus voor tot aankoop daarvan de post met 80 te verhoogen en te brengen op f 100. Volgnr. 73, art. 1 geven wij u in bedenking, met het oog op de opbruikbare wapen9 der policie, hun nieuwe ver- beterde te verstrekken. Volgnr. 82, art. 1, jaarwedden der onderwyzers, i9 /590 hooger dan verleden jaar, door verhooging van tractementen en vermeerdering van personeel. Volgnr. 83, art. 2onderhoud van scholen enz.deze post is 1700 hooger dan in 1878. Daar in 1873 zeer weinig aan het onderhoud van scholen en onderwijzeriwoniagen is gedaan, is deze verhooging onvermijdelijk en kunnen voor dit bedrag nog slechts de noodzakelijkste herstellingen wordeu verrigt. Dewijl vele kagchels zullen worden vernieuwd stellen wij u voor in een der schoollocalen een proef le nemen met de plaatsing van twee kleinere kagchelsin plaats van groote, om misschien geleidelyker warmte in de localen te verkrijgen, Volgnr. 92, art. 4, verpleging van arme krankzinnigen is 140 hooger, dochomdat weder een patient meer voor rekening der Gemeente wordt verpleegd, onverraydelijk. Wat de inkomsten aangaat, kan uwe Commissie zich met de ramingen der verschillende posten wel vereenigen; alleen meent zij dat volgnr. 14, art, 7, wel met f 100 kan worden verhoogd aangezien bet aantal leerlingen op de scholen steeds toenemende is. De hoofdelijke omslag moet onvermydelijk tot het daarvoor uitgetrokken bedrag a 10,250 worden gehevebom de uitgaven te dekken. De Commissie eindigt hiermede hare beschouwingen over de Ontwerp-Begrooting voor 1874, onder dankbetuiging aan Jen Secretaris voor zijne inlichtingenons zoo noodig om ooze taak naar behooren te vervullen. (get.) J. G. Sehone, voorzitter. P. Knaap. C. de Jong. De Voorzitter opent de beraadslaging over de Begrooting in het algemeen. De beer Amersfoordt zegt, dat bij de behandeling van de post: jaarwedden der Ambtenareu van de Secretarieook in behandeling komt het adres van J. Egginkonl toelage en verzoekt daarojn dat nu ook worde gelezen het rapport daaromtreltt van de Financiele Commissie. De Voorzitter zegt, dat daaromtrent geen schriftelijk rapport is ingekomen; terwijl de heer Knaap, lid der Financiele Com missie, zegt, dat de Commissie voorstelt om aan gemelden Ambtenaar voor 6<?n jaar eene verhooging te geven van 50. Daarop wordt aangevangen met de artikelsgewijze behande ling der Begrootingen wel met betrekking tot de Volgnr. 22 wordt goedgekeurd. Volgnr. 23 jaarwedde van de Wethouders 800. De heer 'tHooft acht deze jaarwedde te laag, met het oog op de vele werkzaamheden. De heer Knaap herinnert dat deze jaarwedden reeds vroeger vefhoogd zijn. De heer van Riesen zegt dat de financiele toe9taud niet gunstig is; wanneer de Wethouders geen verhooging wenschon dan zou spreker de post zoo willen houden. De heer van Vuuren zegtdat de Wethouders geene ver hooging wenschen. De post wordt daarop goedgekeurd., Volgnr. 24 wordt goedgekeurd. Volgnr. 25, jaarwedde van den Ontvanger, en Volgnr. 26, presentiegeldworden goedgekeurd. Volgnr. 27, jaarwedden der ambtenaren ler secretarie en den concierge. De Voorzitter zegt,.dat ook de ambtenaar ter secretarie P. Pranger en de concierge adressen hebben ingediend om eene gratificatiewen9chelijker komt het den Voorzitter voor om de tractementen te verhoogendan jaarlijksche gratification ta geven. De heer Knaap is meer voor bet geven van gratification. De heeren Bultman en Buis daarentegen zijn niet voor gratifi cation. De heer Bultman zou, zoo noodig, liever tractements- verbooging willen geven. I De heer Kuiper meent, dat dan ook het tracteraent van den Gemeente-Ontvanger zou moeten verhoogd worden. De Voorzitter zou de tractementen van de twee ambtenaren ter secretarie elk met 50 willen verhoogen, hetwelk door den heer van Riessen wordt ondersteund. De heer Amersfoordt doet het voorstel om de beide ambte naren ter secretarie en den Gemeente-Ontvanger elk met/25 te verhoogen. De heer Bultman vindt zoodanige verhooging nog al moeijelijk. Het voorstel van den heer Amersfoordt wordt bij stemming aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren: Amersfoordt, 't Hooft, Buis, Timmermans, Knaap, van Vuuren, de Breuk, van Riessen en Klapwijk.Tegen, de heeren Kuiper, Dorbeck en Bultman). Volgnr. 25, wordt daardoor met 25 verhoogd en Volgnr. 27 met 50. De Voorzitter zegt, dat in de volgende vergadering een concept-besluit tot verhooging der jaarwedde van den Ge meente-Ontvanger zal aangeboden worden. {Set rervolg in one volyend nommer.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1