V <1 v e r t e ii t i e n. - 200 - Onschadelijk en Doeltreffend Landbouw. ttemen^de ESerigteii. Jngczonbcn. itorre^jjoubentic. Men schrijft aan de Leidsche Courant.- „I)e druivenoogst in het Westland is dit jaar bijzonder ruira geweest en daar de verzending zich grootendeels tot ons land bepaalde, waren de druiven goedkoop. Men kocbt een mooijen tros voor zeven stuivers. Dat de warme zomer gunstig was voor de teelt der druiven is uitgemaakt, maar men had zich bij de ontdekking in Meidat de uitbottende knoppen bevroren warenweinig of niets van den oogst voorgesteld. Het meeste rundvee is naar de stallen gebragtomdat de tijd daartoe is aangebroken. De koude zou anders nog dragelijk zijn en voor de nattigheid behoefde men niet te wijken. Zooveel stooruis als de geduchte regen van het vorige najaar berokkendezoo ongestoord gaat men thans den winter te gemoet. Na September viel er niet veel regen meerde polders waren steeds van overtollig water bevrijd en het buitenwater is laag." Schageil2 Dec. Den 27 November werd alhier de ge- wone najaarspaardenmarkl gehoudendie zeer druk door in- landsche kooplieden bezocht wern. Het aantal paardenaan de lijn aangevoerdwas pi. min. 200, behalve de veulens; er was goed soortzoo van rij- als werkpaarden; de handel was vlugdoch de prijzen liepen niet hoog. Men besteedde voor de rijpaarden f 200 tot 500 en voor goede werk paarden 150 a 180, behalve eenige mindere soorten, voor welke men ook toch gretig koopers vond. '8 HertOgenbOSCll2 Dec. De waterstand in het Bosch- veld in dit najaar levert een groot kontrast met verleden jaar den 27 November 1872 verbrak het water de communicatie van deze stad met de Langstraaten reeds meer dan eene maand had toen de geheele polder onder water gestaan. Thans is in het veld naauwelijks water te bemerken; de sloten en greppels zijn zelfs nog niet gevuld en overal grazen koeijen en paarden op de weiden. Voorzeker zoudeu de boereu de vrucht- bare slib van het Maaswater voor hunne weilanden niet gaarne missen doch gaarne zien zij, dat die zegen zoo als dit jaar wel het geval zal zijn, wat heel laat in het jaar komt. Varsereld2 Dec. Den oogst der knol- en wortelgewas- sen, welke anders in dit jaargetijde veelal wisselvallig is, kan menten gevolge der zachte weersgesteldheid als zeer wel gelukt beschouwen. Het vee is voorts nog bij de meeste boeren op het spurrielanden de prijs van de boter blijft dalende. VeenllUizen, 1 Dec. De vorige week werden alhier 136 hectaren heideveldgeschikt tot den verbonw van boekweit voor den tijd van acht jaren verpacht voor/ 10,277; terwijl eene verkooping van overtollig huisraad en oud gereedsehap ruim 1500 heeft opgebragt. Bestuurderen der 's Gravenhaagsche Vereeniging tot besc/ter ming van Dieren in overeenstemming met de overige vereeni- gingen tot bescherming van dieren in Nederlandhebhen thans op nieuw pogingen aangewend ter verkrijging van de onrnisbare wetsbepalingwaarbij het mishandelen van dieren strafbaar worde gesteld. Zonder zoodanige wetsbepaling toch worden de pogingen der Vereenigingen grootendeels verlamd en worden de ergerlijkste dierenmishandelingeu straffeloos gepleegd. Be- stuurders herhaalden tot dat einde dezer dagen een desbetref- fend verzoekschrift aan de le en 2e Kamer der Staten-Generaal. Wij hopen dat ook in dezen het spreekwoord de aanhouder wintbewaarheid worde. Moge de overtuiging algemeen worden, dat eene goede en liefderijke behandeling van dieren niet enkel stoffelijke belangen bevordert, maar ook beschaving en zede- lijkheid. Nederland is het eenige laud der besehaafde wereld waar eene wet tegen dierenmishandeliug nog wordt gemist. AFSCHAFFING der JACHTWET. By de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de leden Oldenhuis GratamaIdzerda en van Kerkwijkeen voorstel van wet ingedieud tot intrekking van de bijzoudere bescher ming, die de jacht en het jachtbedrijf van den Staat geniet. Het eerste artikel dier wet verklaart, dat, den eersteo Juli 1874, ftlle bepalingen der jachtwet van den 18den Juni 1867 vervallen zyn, in zoover zij niet tot de visscherij betrekking hebben. Het tweede artikel bepaalt, dat in het vervolg schending van de rechten dergenendie tot de jacht, het bemachtigeu van wild, zwanendrifteneendenkooien of dui- ventillen gerechtigd zijn geen misdrijf meer is; maar niets meer is dan een onrechtmatige daaddie grond geeft tot vergoeding van schade, en waarvan de vordering bij den kantonrechter wordt aangebracht. Het derde artikel verklaart diegenen boetplichtigvan 50 cent tot 75 gulden, welke zich, zonder daartoe gerechtigd te zjjn, en tegen den uit- gedrukten wil van den eigenaar of gebruiker, op diens grond bevindt. Het vierde artikel trekt de hiermede overeenslem- mende, maar alleen op met akkervruchten bezette gronden doelende, bepalingen in, dus artikels 471 en 475 van het Wetboek van Strafrecht. Die weinige artikelen moelen ons, grondbezittersgroot en klein, verlosseu van alle verordeningen op de jacht. In zoo ver wij geene te hartstochtelijke jachtliefhebbers zijnom de spreuk te huldigen„van andermans leer is 't goed riemcn snyden", moeten wij niet verzuimen omzoo luid en alge meen mogelijk, onze groote ingenomenheid te verkondige.i met de voorgestelde afschaffing der bemoeiingen van de Re- geering met hazenkonijnen, patrijzen en ander wild gedierte, dat op onze gronden leeft en zich ten onzen koste voedt. Ons zwijgen op dit oogenblik zou misschien beschouwd worden als een bewijs, dat wij geen belang stellen in het ophouden dier alonde, sedert eeuwen op het landbezit drukkende dwin- gelandijwaardoor wij, ten gerieve van jachtliefhebbers en broodjagers, belet worden om ten alien tijde, bij dag en bij na'cbt, op de wijze die ons het best past, te beschikken over het wild gedierte wat zich op onzen grond ophoudt. Wanneer wy, grondeigenarenthans, als uit (sen mond getuigen dat wij ons gerechtigd achten om aan te dringen op het verkrij- genten langen leste, van hetgene de tegenwoordige gezonde begrippen van recht en billijkheid ons hebben leeren keunen als een ons toekomend rechtzoo kan men ons niet ver- wijten, dat wij verzuimd hebben om het ijzer te smeden terwijl het heet was. Laten wij niet, slaperig en ter kwader ure indommelendtoelaten dat jachtliefhebbersen lieden die op jachtovertredingen teren, dit groote kwaad doen besten- digen, en door een* stroom van spitsvondige redeneeringen ons Wetgevend Lichaam en de Uitvoerende Macht tevens, overhalen om de voorgestelde verlossingswet of in den doof- pot te stoppen of niet zoodanig aan te nemen en uit te voeren als zij daar ligt, dat is nnmelijk het eenige middel aangrij- pen, dat ons voor goed en voor altijd van de jachtbezoeking kan bevrijdeu. Laten wij, grondeigenaarsalzoo opstaanen met ver- zoekschrifteneerst de Tweede Kamer der Staten-Generaal bestormen, dan de Eerste Kamer en vervolgens Zijne Majes- teit den Koning. - In de jachtvesting is bres geschoten. Het staat aan ons om die, ten spijt van het wanhopig schroot- vuur der jachtliefhebbers, te bekliminenen voor ons en onze nazaten te heroveren, dat ons nimmer ontnomen had mogen worden het recht om door geene wet of verordening hoegenaamd belemmerd, vrijelijk te kunnen beschikken over het wild gedierte dat zich op onzen grond moge bevinden. Een Gbondeigenaak In te zenden Verzoekschrift. De ondergeteekenden alien groudeigenareu woneude hebben met groote vreugde het indienendoor de heereu Oldenhuis Gratama, Idzerda en van Kerkwijk, opgemerkt van een wetsontwerp, dat Nederland verlosseu moet van de tegenwoordige jachtwet en alle daarmede samenhangende ver- ordeningeu. Zij zijn overtuigddat langs dezen weg, en geen andere, het groote kwaad kan weggenomeu wordeu dat sedert eeuwen op het landbezit drukt. Zij verzoeken U alzoo eerbiedig, maar dringenddat gij U, door geene spits vondige redeneeringen van jachtliefhebbers, en vau degenen die belang hebben bij al het ongerijf, het onrecht en den jammer zelfs die de jachtwet in haar gevolg heeftzult laten terug- houden om de voorgestelde wet, onveranderd en niet geamen- deerdaan te nemen. 't Welk doende Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Alle Week- en Dagbladendie door grondeigenaars gelezen worden, gelieveu het bovenstaande over te nemen. De Amsterdamsche Courant heeft Donderdag-middag 4 December, het volgende telegram verspreid OORLOG TEGEN ATCHIN. Officieel Berigt. De Regering heeft zooeven (1 ure) een telegram ontvangen uit Penang, zonder datum, waarschijnlijk van gisterenwaaruit blijkt dat de expedi- tionaire magt den 28 November ter reede van Atchin is aangekomen. Op verscheidene troepenschepen was de cholera uitgebarsten. Poelo-Nassi, in de baai van Atchin is zonder tegenstand in bezit genomen en voor zie- kenverpleging ingerigt. Maatregelen tot bestrijding van de cholera worden genomen. Dagelijks viel veel regen daarom konden de operation nog niet aanvangen. Door den heer J. F. Rutgers, in leven goudsmit te Amsterdam, is bij uitersten wil eene som van f 5000 vermaakt aan het Protestantsche Be- stedelingenhuis te Arnhem. Het Amerikaansche schip Tremontain is te Cardifi aangekomenrne- debrengende 87 passagiers en personen der bemanning van de trans-atlan- tische paketboot la Ville du Hdvredie den 23 November gezonken is ten gevolge van eene aanvariug met het Engelsche schip Lockern. Twee hon- derd zeven-en-twintig menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. Naar wij vernemen heeft mejufvrouw E. C. Speleveld, dezer dagen te Delft overleden onder anderen gelegateerd aan de inrigting de Brei- en Naaischool te Rhenenvroeger hare woonplaatsf 2000vry van alle regten met uitdrukking van den wensch, dat de interesten daarvan besteed zullen worden om jaarlijks een of twee meisjes een uitzet te geven ten einde in staat te zijn te kunnen gaan dienen Bij de opening der stembriefjes ter benoeming van vijf notabelen voor de Hervormde gemeente Haarlemmermeer, op 28 November jl werd een briefje voorgelezen waarop o. a. het volgende stond vermeld Al moet men soms eens lagchen bij ernstige zaken De heer Pijnappel is daarom nog niet te laken Want men moet daarentegen zeggendat Fredrik Groot Met broeder Thomas is een despoot. Daarom eerstgemelde Biesheuvel en een Dokter bijden Die kunnen dan het Collegie genezen, wanneer het aan despo- tisme mogt lijden. Maaskant en Kamer, daar kan men op steunen, Wanneer de leden eens te veel tegen elkander mogten leunen. Moet ik dan kiezennu A la bonheur Zie jebegrijpt U't is geen malleur Om vijf leden te vinden in zake aktief, Ik noem ze hierboven als proksematief. Een voormalige actrice van de Comedie Francai^ete Parijs, mej. Savaryheeft het initiatief genomen, om aldaar een theater op te rigten tot bevordering der goede zeden, althans een dat geen demoraliseerenden invloed kan uitoefenen. Verscheidene invloedrijke personen hebben zich de zaak aangetrokken en reeds is, ter voorziening in de koslen, voor eene som van 500,000 francs ingeschreven. Te Dublin zijn berigten ontvangen betreifende de schipbrenk van het schip Clyde.' Ten gevolge van den mist liep het vsartuig op een 800 voet hooge klip, Bray Head genaamden zonk spoedig. De kapiteinde eerste stuurman, de reeder en drie man waren de eersten die in een kleine boot wegroeiden. De kok, de schieman en de hofmeester begaven zich naar de kajnit en gingen zich te buitcn aa» drank, zoodat zij met het schip zonken (zoo luidt het berigt, doch dit kan bezwaarlyk juist zijn, daar slechts eenige minuten overbleven). Een der schepeliDgenAntony genaamd, weigerde hen te volgen en werd later gered. Vijf man staken af in eene boot, die dadelijk omsloeg; vier hunner klauterden er op en herstelden de bootdoch de vijfde zonk. De tweede stuurman trachtte zich met den reddinggordel die aan boord was te redden, doch men vond later zijn lijk drijvende. Vier schip- breukelingenThomsonAntony een Pruis en een Belgdreven op stnkken hout aan den voet der klip en het gelukte hun vasten voet te krijgen. Zij zagen toen de boot met de vier mandoor een zware golf overstelptver- dwijnen, en zij kwam niet weder te voorschijn. De vier op de rots ge- redde personen bragten den volgenden dag door met het uiten van hulp- kretendoch te vergeefi. De Belg klom op de klipmaar op ongeveer honderd voet hoogte liet de rotsklomp waaraan hij zich vastklemde los, en vermorzeld viel hij aan de voeten zijner lotgenooten. Deze overnachtten in denzeltden toestand. Zondag (23 Nov.) sloeg Thompson voor een po- ging te doen om den top der klip te bcreikenAntony ging voor en slaagde er inwaarop Thompson en de Pruiswelke laatste verminkt wasvolgden. Spoedig nadat zij den top der klip bereikt haddenwerden zij in zeer uitgepatten toestand ontdekt, opgenomen en behoorlijk verzorgd. Gebroeders Schaapdekenfabriekanten te Arnhem, maken een satijnen deken om in Mei 1874 den koning aan te bie(den. De predikant James Cullen te Wigton in Schotland is, wegeDs ver- breking van trouwbelofte, veroordeeld tot een uitkeering van f 12,000 aan zijn gewezen verloofde. De Amsterdamsche correspondent der H. N. verhaalt dat in de hoofd- stad een gebonw is waar men vroeger nnchter inkwam en dronken uitging en tegenwoordig dronken inkomt en nuchter uitgaat. Het is de gewezen tapperij //de Halve Maan"die in een politiebureel veranderd is. De correctionele regtbank te Kortrijk heeft een bakker veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, eene boete van 600 franken en verlies zijner burgerregten gedurende vijf jaren omdat hij koper-sulphaat in zijn brood heeft gemengd. By de veroordeeling van een boerdie vervalsehte melk verkocht wat geene zeldzaamheid is in Engeland maakte de regter Flowers de volgende opmerkingOp zekeren morgen komt dewerkmeid bij mij en vraagt of de koe wel gezond kan zijn, want ze geeft altijd koude melk. Het meisje was niet bekend met knoeijerijen der melkboeren, die koud water in de kan doen voor dat de koe voor de deur gebragt is. Zij kunnen dan zweren geen water in de melk gedaan te hebbenwant dat hebben zy ook niet gedaan. Zij hebben melk in het water gedaan." Men moet wetendat te Louden de melkboeren natuurlijk tegen extra betaling om de menschen te overtuigen, dat de melk zuiver is, de koe voor de deur brengen om haar daar te melken. Door sommige ingezetenen van het Hoofddorp is het hier- onder vermelde Ad res aan Zijne Excell. den Minister van Financien verzonden Aan Zijne Exc. den Heere Minister van Financien, Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekendenalien be- woners van het Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer; dat 's avonds bij donker weder bet bezorgen van brieven enz. aan het Postkantoor alhier gepaard gaat met ongelukken, moeijelijkheden en schadewelke zouden voorkomen worden indien er een licht werd geplaatst Ongelukken. Telkens hoort men dat personen vallen of struikelen over eene hegwelke's avonds niet is te onderscheiden Moeijelijkheden. Wil men bij donkere avonden de brieven- bus vinden of zich niet vergisaen met de twee verschillende bussen, dan is elkeen verpligt een lantaarn mee te nemen of anders heeft hij soms Schade. In de vorige week bragt iemaud een brief naar de bus, 't was zeer donker en hij kon geen sleuven zien, waardoor de brief geworpen moest worden. Ook geen onder- scheiding voor drukwerk of particuliere brieven. Eiodelijk dacht hij de sleuf te hebben gevondenwilde den brief er in doen maar de brief waaide over het erfzoeken was te ver- geefs; 's morgens was de brief weg; hij moest een andere schrijven en een tweede postzegel nemendus moeite en schade te gelijk. Om deze redenen (er zijn er vele meer, maar onnoodig en te omslagtig die mede te deelen) verzoeken ondergeteekenden U. E. zeer beleefd dat voor het Postkautoor te Haartemmer- meer eene lantaarn worde geplaatstwelke zooveel mogelijk alle avonden wordt ontstoken. 't Welk doende Haarlemmermeer2 December 1873. Volgen de onderleekeningen.) KINDERBIBLIOTHEEK. aan School N°. 8Sectic J. Huiselijkheid is eene van Oud-Hollands deugden. Gelukkig hij, die haar in beoefening brengt. Maar zoo ergens, dan is het voor ons, bewoners van Haarlemmermeer, een zaak van 't hoogste belang het huiselijk verkeer zoo aanlokkend mogelijk te maken en dit vooral met. het oog op onze kinderen. Een hoofdvereischte daarbij is deze aangenaam en nuttig bezig te houden, en welk middel voldoet hieraan beter dan afwisselende gepaste, degelijke en uillokkende lect.uur? In plaats van den tijd te dooden leeren zij dien goed bestedenterwijl het lezeu een allergunstigsten invloed uitoefent op verstand en hart,de goede zeden bevordert, het vrorger geleerde onderhondt en uit- breidt. Maar hoe de kinderen aanhoudend van geschikte boeken te voorzien Dit vraagstuk is in mijne schoolwijk opgelost door toepassing der leuzeeeudragt maakt magt," Immersdoor de bereidvaardige hulp der gegoede ouders ben ik in staat gesteld een flinken grondslag te leggen voor een schoolbibliotheek. Tot dat doel werd door my ontvaugen 38,25. Ook van den Wel-Ed. Gestr. Heer Poutsma, schoolopziener in dit district, mogt ik de duidelijkste blijken ondervinden van ZEds. leven- dige belangstelling in deze zaak. Mijn openlijken dank betuig ik dan ook bij deze aan alien die mij hierbij hebben gesteund, ook uit naara mijner leerlingen. Met vrymoedigheid en vriendelijken aandrang beveel ik deze jeugdige inrigting verder aan in de welwillende belang stelling van alle goede en gegoede meuschenvrienden. De ge- dachte, dat aan menig edeldenkendemet het stoffelijk wel- zijn van zoovelen uit deze schoolwijk, het ten naauwste daar mede zamenhangend zedelijk welzijn ter harte gaat, verleven- digt bij mij de hoopdat mijne pogingen in deze zaak met een gunstigen uitslag zullen bekroond worden. Zoo zij het! W. van dee Spek, Hoofdonderwijzer. Haarlemmermeer, 3 December 1873. Het artikel houdende klagt over het niet voorhanden zyn van Postzegels aan het Postkantoor te Haarlemmermeer, kan niet geplaatst wordendewijl de schrijver zich niet noemt. Heden overleed Oils geliefd eenigst ZOONTJECORAELIS, in den zoo aanvalligen leeftyd van bijna 6 jaren. HaarlemmermeerCs. MOLEYAAR. 1 December 1873. A. IIOEFXAGEL. Meuigmalen komt mij de vraag voor: Mijnheer! kan ik uwe Watten gerust gebruiken of laten gebrniken? zijn dezelve aan dit of dat niet schadelijk? en vind Ik mij derhalve ver pligt, ler in licht ing van de nog onbekende lijders, te moeten herinneren, dat de Absliaubbill'S Watten bij hare buiten- gewone geDezende kracht in alle Rhumatische ziekten en aan- doeningen, Ledemaatspijn of Stijvigheid, benevens Loomerig- heid HuiduitslagJeuk of andere obstructiondoor zwaar- bloedigheid ontstaan, overigens in alle ziekten van anderen aard volmaakt onschadelijk zijnzoodat men ze ten alien tijde zonder eenig gevaar kan gebruiken. Zij zullen nimmer scbaden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 2