1875. xxxxnz^ Vrijdag, 12 December. V A I\T AAN LANDBOIIW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Veertiende Jaargang. N°. 50. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A-bonnement: in het Jaar. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 3 tot 9 December 1873. Zitting van Donderdag den 9 October 1873. Prijs der A.dvertentien UAABLEMMEBMEEIt ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkei. Nomjveek 15 Cent. Als hoogheemraad van Rijnland is aan den beer A. van Stralen op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij kon. besluit van den lsten dezer zijn benoemd tot iedeD van het bestuur van het waterschap de Westpolder, in de gemeenten Ulrum en Kloosterburende heeren R. E. Torringa K. J. de Cock en R. J. Loots, en tot lid van het dijksbe- stuur van het waterschap de Zeven Grietenijeii en Stad Sloten in de provineie Friesland, Mr. M. van Heloraa. Den 14 December a. s.'s morgens ten 10 ure, zal bij de Hervormde gemeente Haarlemmermeer Ds. van LoerieQ wor- den bevestigd door Ds. Harmsen van der Beek, van Valburg terwij! denzelfden dag, 's namiddags ten 2 ure, de bevestigde zijne intrede zal houden. Tot Kerkvoogden der Hervormde gemeente Haarlemmermeer zijn verkozen de heeren D. Eggink (herbenoemd) en R. Thomas. GEBORENJantje, dochter van J. Seinen en P. J. van Opstall. Dirkjedochter van F. van Klaveren en A. Bouman. Bartha, dochter van J. H. M. Evelein en N. Klapwijk. Bruna dochter van T. Blit- ttrawijk en A'. Visser. Leendertzoon van J. A. Vermeulen en N. van Andel. Gerardus zoon van A. Post en Gvan Keulen. I.EVF.NLOO-S GEBOREN 1 Kind van T. van Klaveren en E. A. Bou- ioan. 1 Kind nan fi. Fredenburg en C. Robijn. 1 Kind van H. Blanksma en W. Baartman. OVEKLEDENBurger Middelkoopoud 44 jaren gchuwd met A. Verde], Dingina van Son oud 72 jaren ongehuwd. Kaatje Dil oud 24 jaren, ongehuud Marijtje Bakker, oud 75 jaren, gehuwd met C. Groen. Anna oud 4 dagen dochter van P. Touw en M. Walra- ven. Cornelisoud 2 jaren zoon van P. Reedijk en M. van der Sloot. ONDERTROl'WD A. Faas (wednr.) met K. Wielaard (wed.) GEHUWD: A. Jansen met A. Kuffers (wed.) Op 4 December j. 1. is de stoomboot van den heer Csrs- jens, van LeidAn komende en de Oude-Wetering willende instoomen aangevaren door de sleepboot „Haarlemmermeer N°. 1", (met zeven schepen achter zich), zoo men zegt door het in eene verkeerde rigting varan. De passagiers zijn er gelukkig met den schrik afgekomen doch de stoomboot van den heer Carsjens heeft nog al schade bekomen. Nu de jagttyd nagenoeg is afgeloopen, kau men met groud zeggen dot in Haarlemmermeer dit jaar bijzonder weinig wild is geweest. Er zijn dit najaar bijna geen hazen of patryzen gezieu. Men vermoedt dat, ten gevolge van de vele regen en den hoogen waterstand, kort voor en in den jagttijd, het wild naar hooger gelegen plaatsen om Haarlemmermeer is verhuisd althans in die plaatsen heeft men geen reden tot klagen gehad. In de vergadering van Concordiagehouden te Hoofddorp, den 9 December 1873, werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. J. van Hillepredikant te Zaandam. ZEd. hield eene boeyende rede over het gezellig verkeer; somde de oor- zaken op waardoor dat verkeer veelraalen ongezellig en ver- velend wordt, ep gaf aan hoe het moet zijn ingerigt, indien het waarlijk het leven zal veraangenamen het verstand ontwikkelen, goed zijn voor 't hart, en de liefde vermeerderen voor al wat goed is en wellnidt. Na de pauze droeg de geachte Spreker voorMartha de krankzinnige van J. van Beers. He gevoelvolle, juiste voor- dr.agt van dit in vele opzigten schoone gedicht, mogl blijkbaar ieders goedkruring wegdragenen zoo wel voor redevoering als bijdrage, waardoor de heer van Hille dezen avond ge- notvol maakte werd den spreker veel dank gebragt. Foorzitter: de Heer J. WLantzendorffer Vervolg zie onz vorig nommer.) De Volgnrs. 28 tot 32 worden goedgekeurd. Volgnr. 33, onderhoud en aankoop ran meubelen voor het Kaadhuis. Door de Finantieele Commissie is voorgesteld dezen post met 50 te verminderen doch de Voorzitter zou wenscheD deze te behouden op 200. Het voorstei der Finantieele Commissie wordt aangenomen met 10 tegen 2 3temmen. Voor sfemden de leden Bnis TimmermansKnaap Kuiper, WhiterHfk Woensdag van Vuuren, de Breuk, van Riessen Klapwijk, Dorbeck en Buitman. Tegen de leden: Amersfoordt en 't Hooft.) Volgnr. 84 wordt goedgekeurd. Volgnr, 35, bijwerken der kadastrale leggers en plans, wordt, op voorstei van den heer Amersfoordten zonder hoof- delyke stemming, verminderd met 25, en dus gebragt op 125. De Volgnrs. 3b tot 47 worden goedgekeurd. Volgnr. 48. Jaarwedde van den Waagmeester 10. De heer Buitman stelt voor om bij dezen post tegelyk te behandelen Volgnr. 58-, onderhoud van de inarkt en aanschaf- fing van weegmaterialen 50 hetwelk wordt goedgevonden. De heer Buitman acht het wenschelijkom weegmaterialen aan te schaffendewijl men anders geen Waagmeester uoo- dig heeft. De heer Amersfoordt zegt, dat, wil men weegmaterialen aanschaffeu, de gcheele zaak ook beter dient georganiseerd te worden-'nders ware het beter de zaak zoo te laten. De heer Kuiper vraagt of het de kosten kan goedmaken? De heer Amersfoordt is er voor om den Waagmeester te ontslaan onder dankbetuiging voor de gedane diensten. De Finantieele Commissie voorgesteld hebbende om de post voor de markt met 80 te verhoogen, met het oog op de aanschaffiug van weegmaterialen, zoo wordt dat voorstei in stemming gebragt en verworpen met 9 tegen 3 steramen. {Tegen stemden de heereu AmersfoordtBuis Timmermans Kniper, van Vuuren, de Breuk, van Riessen, Klapwijk en Dorbeck. Voor de heeren 't HooftKnaap en Buitman.) De heer Amersfoordt zegt, dat nu gebleken is dat de Raad niet voorneroens is om weegmaterialen aan te schaffen wes- lialve hij voorstelt om den Waagmeester eervol te ontslaan. Dit voorstei wordt aangenomen met 11 steinmen tegen 1, zijnde die van den heer Buitman. Volgnr. 48 wordt dien ten gevolge gebragt op nihil. Volgnr. 49, onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke, 100. De heer Amersfoordt vraagt of men ook de schutliokken zal afschaffen; want ze schijncn toch niet irebruikt te worden, doordien er zoo vele geiten aan de wegen worden gevonden zoo niet, dan zou Spreker wenschen dat er streng de hand aan werd gehouden om zulks tegen te gaan. De Voorzitter zegt, dat hij last gegeven heeft om hierop streng toe te zien. Volgnr. 49 tot 51 worden daarop goedgekeurd. Volgnr. 52, onderhoud der wegen, 300. De heer Amersfoordt zegt dat hem deze som voor onder houd der wegen zeer hoog voorkomt. Bij den polder kost het onderhoud der wegen, naar hij racent16 cents per el. Spreker wil Burgemeester en Wethouders opdragenom bij den polder te informeren op welke wijze het onderhoud daar geschiedt en wat de kosten zijn, en de gemeentewegen dan op ongeveer gelijke wijze behandelen, hetwelk wordt goedgevondenen ver- volgens de post goedgekeurd. Volgnr. 58 wordt goedgekeurd. Volgnr. 54, onderhoud van bruggen10. De heer van Riessen zegt, dat het noodig is de brug te Abbenes te verwen en zou dat willen doen in overleg met den .polder; hetwelk wordt goedgekeurd. Volgnr. 55, onderhoud van pompen en riolen 20. De heer Buitman zegtdat de toestand van de uitwate- tering der dorpsgronden ongelukkig isen dat ook uit een hygienisch oogpunt het noodig is daarin te voorzien. De heer Amersfoordt is er niet voor om daaraan voor re- kening der gemeente veel te doenzulks behoort aan de eige- naren overgelaten te wordendie anders wel zullen bekeurd worden door den Heemraad die met de schouw belast is. De heer Buitman meent dat de toestand dient verbeferd te worden. De Voorzitter herinnert, dat in het vorige jaar riolen ge- legd zijnzoodat het water nu weg kau De heer Amersfoordt beveelt ook aan de haudhaving der verordeniDg op het plaatsen van sekretenwaardoor alsdan hel water niet meer wordt verontreinigd. Ook de heer Buitman dringt daarop aan. De post wordt goedgekeurd. Volgnrs. 56 en 57 worden goedgekeurd. Volgnr. 58. De heer Buitman stelt voor, om bij dit artikel de woorden„en aanschaffing van weegmaterialente doen vervallen. Zulks wordt goedgekeurd. De heer Buitman zou den toegang lot de markt willen ver- beterd zienen stelt voor daartoe de post met 30 te ver hoogen, Daartoe wordt beiloten. De Volgnrs. 59 tot 72 worden goedgekeurd. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend- Volgnr. 78,Kleeding en uitrusting van de veldwachters. De voorzitter herinnert dat de Financiele Commissie voor stelt aan de veldwachters verbeterde wapens te geven. De heer Buitman zou den veldwachters revolvers willen geven. De Voorzitter merkt aan, dat er oefening toe behoort om met den revolver te schielen. 1 De heer Amersfoordt is er niet tegen om den veldwachters revolvers te geven, maar dan dienen ze er eerst mede te leeren schieten. Spreker stelt daarom voor, om 66n revolver te koopen en de veldwachters zich daarmede te doen oefenen, ter voor- koming van ongelukkenbevalt zoodanig wapen, dan kan men er'later over sprekfcn om meer zulke wapens aan te schaffen. Zulks werd goedgevondende zaak verder aan Burgemeester en Wethouders overgelaten, en de post goedgekeurd. Volgnr. 74 wordt goedgekeurd. Volgnr. 7 5Onderhoud der braudspuiten. De Voorzitter merkt aan dat al de aanwezige spuiten slecht zijn, en vraagt of, in plaats van die alien, een stoombrand- spuit niet beter zou zijn. De heer Amersfoordt meent dat de brandspuiten niet zoo slecht zijn, maar dat de font daaraan ligtdat ze niet door bekwame en geschikte menschen worden bediend. De heer Buitman noemt enkele brandspuiten op, die slecht werken. Na nog eenige discussiewordt de post goedgekeurd. De Volgnrs. 76 tot 80 worden goedgekeurd. Volgnr. 81 Jaarwedde van den gemeente-veearts. De heer Amersfoordt vraagtof het wel noodig is om de betrekking van gemeente-vecart9 langer te vervallendewijl weinigtn de liulp van den veearts schijnen in te roepen. Spreker wil de 200 wel weder toestaanmaar noodigt tevens den Burgemeester uit om met den heer Commissaris des Konings te sprekenof \er welligt in zekere omstandighedeneenige andere regeling mogelijk is. De post wordt goedgekeurd. De Volgnrs. 82 tot 87 worden goedgekeurd. Volgnr. 88Teekenonderwijs. De heer 't Hooft stelt voor deze post te sehrappen, en, mogt men dan dergelijk onderwijs toch verlangen, nlsdan de ouders schoolgeld te laten betalen. De heer van Riessen betoogt het nut van het teeken-onderwijs. x De heer 't Hooft is tegen het kosteloos geven van dat on derwijs; behoort het teeken-onderwijs tot het gewoon Igger on derwijs, dan kan hef onderwezen worden in de gewone school- uren en in al de scholen en dan behoeven er geen gelden voor uitgetrokken te worden. Zoo als het nu is, is'het eene indirecte tractemensverhooging. De heer Buitman zegt, dat in het vorig jaar is besioten ile post te houden en is die zelfs verhoogd, het zou vreemd zijn, als men nn schrapte, wat voorleden jaar werd goedgekeurd. De heer Klapwijk zou het teekenen willen doen onderwijzen in nlle scholen, maar in de gewone schooluren. De heer 't Hooft blijft bij zijn voorsteiom de post te sehrappen. Spreker zou er niet. tegen zijn om als het. teeken onderwijs niet in de gewone schooluren kan gegeven worden dan de post te verminderen met 100; en de overige 50 te bestemrnen tot betaling van het schoolgeld voor hendie daartoe onvermogend zijn. Het voorstei van den heer 't Hooft, om de post te sehrappen wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. {Tegen de beeren: Amersfoordt, Timmermans, Kuiper, van Vuuren, de Breuk, van Riessen, Klapwijk en Buitman. Voor de heeren: 't Hooft, Buis, Knaap en Dorbeck.) De heer Buitman zou de post met 100 willen verhoogd zien. De heer Amersfoordt geeft. in bedenking om wanneerzich een onderwijzer aanmeldt om teeken-onderwijs te gevener dan over te beslissenen alsdan de gelden er voor aan te wijzen. De heer Buitman trekt zijn voorstei in. De heer Buis zou alle onderwijzers willen vragen of ze ge- negen zijn om teeken-ondeiwijs te geven. De post wordt vervolgens goedgekeurden evenzoo de volgnrs. 89 tot 111. Alsnu worden de Ontvan£Sten behandeld. Volgnr. 1 tot 18 worden goedgekeurd. Volgnr. 14, ScRoolgeldenwordt, op voorstei van den hear Amersfoordt, verhoogd met 20. Volgnr. 15 tot 21 worden goedgekeurd. De Begrooting bedaagt nu na de gemaakte wijzigingenin Ontvang en Uitgaaf 48,099,74, en wordt zonder hoofde- lijke stemming vastgesteld. 4°. Aan de goedkauring der Vergadering wordt onderworpen het navolgende ontwerp-besluit v" ;;v ....'v..

Weekblad van Haarlemmermeer | 1873 | | pagina 1